"Speelzalen niet voor winkelende moeders" eidse 1 agenda (teWfk MEMORANDUM"OVER ALTERNATIEVE ENERGIE Mariënhavencomplex officieel geopend Hewitt (PvdA) blijft bij standpunt: •>n Verbouwd Kruisgebouw Warmond gaat open Goedkope woningen in Bijdorp LEIDERDORP - "Ik blijf bij mijn standpunt", herhaalde gemeen teraadslid George Hewitt gister avond tegenover de leden van de PvdA-Leiderdorp. "Geen subsi die voor speelzalen waarvan al leen koffiedrinkende en winke lende moeders gebruik maken. Maar als kinderspeelzalen door werkende moeders worden be nut wil ik er wel het dubbele sub sidiebedrag voor geven." Deze opmerking, die Hewitt ook in de raadsvergadering van afgelo pen maadag had gemaakt, werd hem door zijn partijgenoten niet in dank afgenomen Hewitt krab belde echter slechts op één punt terug: hij had niet, zoals hij in de raad had medegedeeld, namens zijn fractie gesproken. "Maar er was dan ook minimaal voor overleg geweest en de informatie ik beschikte was niet helemaal juist. Ik dacht dat de speelzaal vanaf negen uur 's och tends open zou zijn in plaats van af half negen, en dat zou te laat zijn voor werkende moeders die hun kind daar willen onderbren gen." 'Spelregels' Het grootste deel van de vergade ring hield de PvdA zich- echter niet bezig met peuterspeelzalen maar met "spelregels", die de verhouding tussen de partij-af deling en de raadsfractie zouden moeten afbakenen. Volgens het partijbestuur waren deze regels nodig omdat in het (landelijke) huishoudelijke reglement "ga ten" zouden zitten. Het bestuur wilde deze gaten ondervangen door precies de macht van het partijbestuur te omschrijven. De meerderheid van de aanwezigen kon hiermee instemmen. Wal niet betekende dat de spelregels soepel worden overgenomen Drenth, één van de vijf tegen stemmers, bracht alle woorden en zinnen waarmee hij zich niet kon verenigen stuk voor stuk ter stemming. En dat waren er heel wat. Ook het voormalige gemeente raadslid Tom Willems twijfelde aan het nut van de nieuwe regels "Als fractielid zou ik er zeker niet tegen zijn, maar als gewoon lid ben ik er niet voor. Er is toch we derzijds vertrouwen? Waar zijn die regels dan voor nodig? Op het moment dat we er naar moeten grijpen is er toch al stront aan de knikker." i de Stichting Zonnewoningen Leiderdorp (archieffoto) Kennismaking met situatie in Chili in Leiderdoqj LEIDERDORP - In De Menswor ding' aan het Heelblaadjespad in Leiderdorp is morgenavond een Chili-avond waarop informatie over de toestand in die Zuid- Amerikaanse land wordt gege ven door een Chileense vluchte ling en een Nederlandse priester die jarenlang in Chili gewoond en gewerkt heeft. De Chileense mu ziek zal ook een rosspelen op deze avond,uitgevoeradooreen solist en een groep Chileense kinderen. In de pauze kunnen de aanwezi gen kennismaken met een Chi leense specialiteit, de empanada. De organisatie van deze avond die om acht uur begint ligt in handen van een basisteam "Leiderdorp" dat zich bezig houdt met het vluchtelingenprobleem en de problematische situatie in Chili zelf. In Leiderdorp wonen evenals in di verse andere plaatsen in Neder land sinds het begin van dit jaar Chileense vluchtelingen: een ge zin en een vrijgezel. Na meer dan drie jaar gevangen gezeten te hebben konden zij vrijkomen omdat Nederland bereid was hen op te nemen. Zij leven hier in ballingschap en zouden het liefst zo snel mogelijk terug willen naar het land van hun afkomst. Gezien de politieke situatie is dit echter onmogelijk. Ze leven nu in twee werelden: de onze en die van latijns-Amerika. We kunnen veel van elkaar leren" zo stelt het basisteam dat er ver der nog op wijst, dat Chili een van de weinig derde-wereldlanden was, waar het volk heel bewust bezig was zelf mee te werken aan de ontwikkeling van het land. "Dat deze ontwikkeling vijf jaar geleden met geweld is stopgezet weten we. Dat het sindsdien bergsafwaarts gaat weten we ook" aldus het basisteam, dat er toevoegt dat eind '77 20 van de bevolking werkloos was, en dat 18 van de kinderen in Chili on der de zes jaar ondervoed is. Om een confrontatie tussen de wel vaart en de armoede te bewerk stelligen organiseert het basis team nu die avond. "Misschien kunnen we door met deze Chi leense plaatsgenoten te praten wat dichter bij elkaar komen te staan". LEIDERDORP - De Stichting Zonnewoningen Leiderdorp bood gisteren het bestuur van de ze gemeente haar eerste boekje aan, genaamd "Memorandum" Hiermee wil de stichting een klein steentje bijdragen aan de bewustwording en oplossing van de huidige energieproblematiek. Het boekje zal vanaf heden bij het gemeentelijk bureau voorlich ting voor iedere Leiderdorper te krijgen zijn. "Memorandum" geeft informatie over alternatieve energiebronnen zoals de zon en de wind. Energie die de Leiderdorpers mogelijk binnen hun eigen woonsituatie kunnen benutten. De toepassing in de woningbouw vormt volgens wethouder Gor dijn echter nog steeds een groot probleem. Hij noemde daarbij de welstandscommissie die door gaans bezwaren maakt tegen de zonnecollectoren die op de daken geplaatst moet worden. Deze collectoren in de vorm van zon nepanelen zijn noodzakelijk om de alternatieve warmwatervoor zieningen in de huizen te laten functioneren. Het bestuur van de Stichting Zon newoningen wil proberen deze nog experimentele woningpro jecten binnen Leiderdorp moge lijk te maken. Daarvoor moet worden gezocht naar een manier om de eigentijdse ontwerpen van de woningen in te p.assen in het bestaande woningbestand. De stichting zal op aanraden van de wethouder Gordijn met onder andere de directeur van gemeen tewerken, Van Vliet, spreken over de mogelijkheden daarvoor. Het boekje, gedrukt op kringloop papier, is het eerste van een serie over alternatieve energie. Het gaat over zonneboilers voor heetwatervoorziening in wonin gen. De werking daarvan wordt uit de doeken gedaan. Andere onderwerpen die in de volgende boekjes ter sprake komen zijn de warmwaterpomp, collectoren, isolatie en het hergebruik van af valwarmte uit ventilatielucht van open haarden. Benthuizen wil naar meer Burgerlijke stand openbaarheid LEIDEN - Geboren: Reinout 2 Leeuwen en G.G. Winkelman: Vin cent zv J. van Duijn en J.M. Remmel- C.E. Naaborg; Yvette dv. M. C.A.M. Zwart; Ridoine zv M. Jer- moumi en M. El-Bouchaouni; Ed ward zv J.J. Dubbelaar en J.J.M. Stip- donk; Reinout zv G.J. van Gendt en P.S. Heering; Esther dv J.B. Moonen en M.P.M. den Elzen; Marinus zv J. de Zwart en J. Varkevisser; Marcel zv J.U.A. Bik en J.T. de Geus; Adriaan zv W. Arkeraats en H.A. de Waal; Jac queline dv J.W. Planje en I.N.H. Schaap; Haron Rachid zv L. Amrani en K. Mouttaqi. Gehuwd: W. van Dam en E.C. Cramer; K Duijverman en B. Gommans, E.J. Knol en C.M. Koenen; H.F.H. de Faber en L. Ouwehand; H. van Loef en P van Ommeren; B.J. Oerlemans J.E. van der Kwaak; B. Smeeman en M. du Prie; J. Rotteveel en H.C. Marks. Overleden: C.C.M. Klein (1955) echtge note van T.A- van Der hulst; O. Brol- man (1903) echtgenote van J.H van Eisen; J. Korswagen (1906); J. Meijvo- gel (1904) echtgenote van J.Janssen; A. van Keeken (1905) echtgenote van J.B. wijers; O.F. Ruijs (1978); M.E. Kerstens (1896) echtgenote van JP Ouwerkerk; T.H. van der Voort (1892); echtgenote van W. Kok; P.A.W.M. Sengers (1943); J.H. Bindels (1901); J.C. van Dijk (1915. Ondertrouw: J. Chaudron en J. Kacpro- wicz; R L. Gaillard en C M. Kersten; M.T. Otten en C.A.H.M. Vogelaar; D. van den Bos er. J E. Klein; A P. Vos en I.A. de Nooy; J.H. Jansen en S.C.C.M. Boelee; F. Schmal en S.S. Verhoeven; D. van Leeuwen en L.J. Scheringa; J. J. Schmidt en M.C. de Meij; C. Hol- verda en D. Mens. WARMOND - Het verbouwde wijkgebouw van de Kruisvereni ging in Warmond wordt zaterdag officieel geopend. Die dag wor den alle Warmonders. jong en oud in de gelegenheid gesteld een kijkje te komen nemen in het be hoorlijk uitgebreide gebouwtje aan de Herenweg dat nu aan de eisen voldoet om een behoorlijke gezondheidszorg en wijkverple ging te kunnen garanderen. In het gebouw dat in 1958 door de Kruisvereniging in gebruik werd genomen en nu hoofdzakelijk aan de achterkant is uitgebreid wordt een markt georganiseerd Daar worden belangstellenden geïnformeerd over het werk van de Kruisvereniging en over alle andere activiteiten die in het ge bouw plaatshebben. Men zal ook een film vertonen over het werk van de wijkverpleeg kundige zoals die tegenwoordig te werk gaat. Verder kan men kennismaken met het werk van de Stichting Maatschappelijke Dienstverlening Bollenstreek de gezins- en bejaardenzorg, de dië tiste en de tandarts, die allemaal in het wijkgebouw spreekuren hebben. Zelfs over yoga, dat ook in het gebouw gegeven wordt, kan informatie worden verkre gen. De Warmondse schooljeugd zal de opening nog een extra feestelijk tintje geven door de presentatie van het project over gezondheid waar de scholieren aan hebben gewerkt. Het motto was "wat kun je zelf voor de gezondheid doen, hoe klein je ook bent?" Hierom heen hebben ze een werkstuk ge produceerd. De werkstukken zullen te bezichtigen zijn tijdens de open middag. Ook zal er een prijsuitreiking plaatsvinden voor dc meest orginele stukken. De open middag is zaterdag van 15.30 uur tot 17.00 uur. Orgelfonds In Leiderdorp begint vrijdag 6 ok tober een nieuwe serie concer ten ten behoeve van het orgel fonds Scheppingskerk. Van het geld dat deze concerten opleve ren wordt het nieuwe pijporgel, dat begin 1979 in deze kerk wordt geplaatst, betaald. Het eerste concert na de "zomer- "maanden wordt gegeven door organist Han Siertsema uit Haarlem. Hij zal werken van verschillende takken van de Bach-familie ten gehore bren gen. Het concert begint om 20.15 uur. Aquarellen Olieverf aquarellen en tekenin gen, van Ton Pape zijn van zon dag 8 oktober tot donderdag 2 november te bezichtigen in de Wassenaarse Galerie Biblio theek, Luifelbaan 1. Openingstijden van de galerie: dinsdag, woensdag en vrijdag van tien uur 's ochtends tot half één, zaterdag van tien tot één uur. Maandag- dinsdag-, woens dag- en donderdagmiddag is de galerie geopend van twee tot vijf uur, en maandag- woensdag en vrijdagavond van zeven tot negen uur. IJsclub In het clubhuis van SJZ in Zoe- terwoude wordt vanavond ver gaderd over de schaatstrai ningsgroep voor jongens en meisjes van 8 tot en met 12 jaar. De vergadering begint om 19.30 uur. Plantenbeurs De Wassenaarse afdeling van de Koninklijke Maatschappij Tuinbouw en Plantkunde orga niseert aanstaande zaterdag een ruilbeurs voor tuin- en kamer planten in de gemeentelijke kwekerij aan de Raadhuislaan naast "De Paauw". Tussen 10 en 12 uur kunnen daar planten worden geruild en is er informa tie over de verschillende plan ten te krijgen. Aquaria Strandloop Atletiek Vriendenkring "Hol land" organiseert aanstaande zondag weer een strandloop vanaf de Wassenaarse Slag. De te lopen afstanden bedragen 2,4, 8 en 12 kilometer. Om 11 uur wordt gestart. Bazaar De Hervormde Kerk Warmond houdt vrijdag en zaterdag een bazaar in Het Trefpunt aan de Herenweg. Daar zullen allerlei waren worden verkocht, varië rend van bloemen en etenswa ren tot handwerken, boeken en grammofoonplaten. Voor kinde ren zijn er speciale attracties als de grabbelton en touwtrekken. Verder nog het rad van avon tuur. Openingstijden zaterdag: 15.30 tot 17.30 uur en 19.30 tot 22.30 uur. Zaterdagavond is wijn- en kaas avond. Zondag is de bazaar ge opend van 15 tot 17.30 uur en 's avonds vanaf 19.30 uur. De op brengst is bestemd voor het op knappen van de consistorie. Kerstkaarten I11 Huize Emmaus in Zoeterwoude kunnen morgen van 2 tot 4 uur kerstkaarten worden gemaakt, ook door mensen van buiten huize Emmaus. Kaartavond De KPJ houdt morgenavond de eerste kaartavond van het nieuwe seizoen in het Don Bos- cohuis in Zoeterwoude. De op- Aquariumliefhebbers kunnen morgen kennis maken met de Wassenaarse vereniging van aquariumliefhebbers "Het Zee paardje". Deze vereniging houdt dan een contactavond in de ach terzaal van de Zijllaankerk waar de heer Tomey zal praten over "Liefhebbers onder el kaar". Aanvang 20 uur. VOORSCHOTEN - Over ongeveer veertien maanden kan worden begonnen met de bebouwing van de nieuwe Voorschotense wijk Bijdorp. De bouw betreft 268 wo ningen, waarvan 187 premie koopwoningen, en 81 woning wetwoningen. Voor veertig van de premiekoopwoningen geldt een hogere premie, wat betekent dat om deze te mogen betrekken een inkomensgrens is vastge steld. De woningen zijn tenslotte nog onderverdeeld in 48 twee- en drie-kamerwoningen, 185 vier-en vijfkamerwoningen en 36 zes kamerwoningen. De raadscom missie voor welzijn, onderwijs en huisvesting, die gisteravond met het plan instemde, had graag ook een aantal eenkamerwoningen gezien. Deze zouden echter zo kostbaar worden dat de huur er voor niet opgebracht zou kunnen worden. Eveneens om financiële redenen zullen de zeskamerwo ningen alleen in de categorie premiekoopwoningen worden gebouwd, en wel als premie koopwoningen waarvoor geen inkomensgrens geldt. Na tien jaar verbouwing WARMOND - Het verpleeghuis Mariënhaven en de kloosterbe jaardenoorden Mariëngaerde en Mariënweide is gistermiddag of ficieel na tien jaar van verbouwen geopend. Tientallen genodigden waren aanwezig in de geheel ge restaureerde kerk in Mariën gaerde bij de eucharistieviering waar bisschop Simonis van het BENTHUIZEN - De gemeente Benthuizen is van plan op de raadsvergadering van aanstaan de maandag haar beleidsvoor nemens voor de periode 1978-1982 te presenteren. Het meest in het oog lopende on derdeel van de plannen wordt gevormd door het streven naar openbaarheid: het college wil de raadsleden zo veel mogelijk op de hoogte houden van wat er gaande is in de gemeente en wil dit onder andere doen door de raadsleden bij toerbeurt aanwezig te laten zijn bij al haar vergaderingen. De adviescommissies kunnen onge vraagd met adviezen komen en ook initiatieven vanuit de bevol king dienen serieus te worden bezien. Teneinde de bevolking beter voor te lichten wil men het blad Carillon-klanken vaker la ten verschijnen. Raadsvoorstel len zullen in principe minstens tien dagen van te voren voor het publiek ter inzage gelegd wor den. Het college stelt de raad bovendien voor om, bij wijze van proef, ge durende een zestal vergaderin gen het publiek al vóór de raads vergadering spreekrecht te ver lenen, dit met ingang van 1 janua ri van het volgend jaar. Met ingang van 1 oktober van dit jaar zal de sekretarie op donder dagavond van 19 tot 21 uur ge opend zijn. Bisschop Simonis ging gistermiddag voor in de eucharistieviering die in de geheel gerestaureerde kapel van het complex Marienhaven werd gehouden ter gelegenheid van de officiële opening van hel geheel. bisdom Rotterdam als celebrant in voorging. De receptie die later over twee zaaltjes verspreid werd gehouden bracht eveneens mas sa's mensen bijeen. Onder de aanwezigen waren leden van het Warmondse gemeentebestuur, vertegenwoordigers van gezond heidszorginstanties en bejaar denzorg. 'CJit de puinhopen, want dat was het voormalige seminarie in War mond, werd toen het idee van een bejaarden- annex verpleegtehuis geopperd, is een prachtig gere noveerd complex ontstaan, naast een gewoon bejaarden-tehuis is er ook nu een psychiatrische in stelling gebouwd voor demente bejaarden en een derde gebou wencomplex voor naar Neder land teruggekeerde bejaarde missionarissen. De officiële opening heeft eerst gis teren plaats gevonden, omdat pas recent het laatste deel van de res tauratie voltooid was: dit gold de kapel waarin gisteren de mis op gedragen werd. Verschillende afdelingen in het ge hele complex functioneren al zo'n zes jaar. Een onderdeel wat nu nog aan herstel toe is, vormt het orgel in de kapel dat in een "deplorabele toestand" verkeert. Naast giften die al zijn binnenge komen is nog ongeveer 100.000 gulden nodig om het orgel weer helemaal te restaureren. Tijdens de receptie gistermiddag stond het al zes jaar samenwer ken tussen het bestuur, het per soneel en de bewoners centraal. Volgens het bestuur is nu een "voorlopig eindpunt" bereikt van drie huizen die een eigen leven leiden en toch een eenheid vor men, zoals zuster Kampscheur, coördinatie van het werk in het complex, het omschreef. Van klooster/kasteel tot verval met een opbloei, tot kostschool en verder tot seminarie met op nieuw een verval en nu tot Ma riënhaven, Mariëngaerde en Ma riënweide, alweer een opbloei. Donderdag Troef, Noordeinde 2a, voorlichting en begeleiding dienstweigeraar, van 20-21.30 uur, tel. 140866. Nieuwe Rijn 20a, werkgroep homofilie, open café avond, 21-24 uur. Welfare-lokaal Rode Kruis, Leidseweg 33, Voorschoten, tel. 01717-3309, spreek uur Alg. Ned. Invaliden Bond, 19-20 uur. Architektenwinkel, Hooglandse Kerk- gracht 32, vrij advies, 20-21 uur. Breehuys, ingang Schoolsteeg, Werklo zen Advies Centrum, vr. van 14-16 uur, tel. 130983. Vrijetijdscentrum, Breestraat 66, sport- café; fotografie; saxofoon; Go-club, 20 Leidse Schouwburg, Toneelgroep Thea ter met "Alles voor de tuin", 20.15 uur. LAK-Theater, LAK-cinema: "Mysteries van het organisme" van D. Makavejev, 19, 21 en 23 uur Stadhuis, cie. beroepschriften, 16.45 uur cie. onderwijs, 20 uur. Vrijetijdscentrum, filmhuis met Poolse film, 21 uur. Gemeentehuis Voorschoten, cie. finan ciën en openbare werken, 19 uur; cie. openbare werken, 20 uur. Gemeentehuis Leiderdorp, cie financien belasting planning, 20 uur. Gemeente Wassenaar, cie. onderwijs, cultuur en recreatie, 19.30 uur. APOTHEKEN De avond-, nacht- en zondagdienst der apotheken in de regio Leiden wordt waargenomen van 29 sept. tot 6 okt. (incl. 3 okt.) door Apotheek Voorschoten, Leidseweg 66, Voorschoten. Tel. 2525; Apotheek Breest Smallenburg, Loeve- stein 6, Leiderdorp, tel. 890000; Apothe ker Beker, Lijtweg 4, Oegstgeest, tel .155482. Indien het na 11 uur 's avonds niet meer mogelijk is met het openbaar vervoer naar de apotheek te komen kan men, uitsluitend voor spoedrecepten van een taxi, tel. 122444 gebruik maken. Wijkverpleging Leiden - Interkruis, Middelweg 38, tel 121753. Leiderdorp - Gezondheidszorg Leider dorp, Berkenkade, tel. 410131. Oegstgeest - Interkruis, Lijtweg 7, tel 154500. Voorschoten - Gezondheidscentrum v.d. Waalslaan, tel. 4641. Warmond - zr. T. Miedema- de Jong, Kagerplein 307, Sassenheim, tel 02522-10542. SOS-dienst Telefonische hulpdienst, telefoon 071-125202. Voor allen die in moeilijkhe den verkeren. Dag en nacht bereikbaar Vertrouwelijk. Burgerraadsman Koornbrugsteeg 7, Telefoon 143171 (kantooruren). Spreekuren ma., di. en wo. 11.00-12.00 uur, do, 18.30-20.00 uur Rechtswinkel Juridisch Adviesbureau, Noordeinde 2a (voormalig marinecomplex), tel. 130775, Geopend: maandag en woensdag van 10-12.30 uur, dinsdag en donderdag van 18.30-20.30 uur. Dierenhulpdienst Anna Paulownastraat 15, Leiden. Voor hulpverleningen aan verongelukte kat ten, vogels e.d. in de gemeenten Leiden Leiderdorp er. Oegstgeest. Dag en nacht bereikbaar, tel. 134687. Gezinsverzorging Stichting gezinsverzorging Leiden Rembrandtstraat 21, aanvragen hulp voor bejaarden en langdurig zieken en gezinsverzorging. Telefoon 149441 (maandag t/m vrijdag 9-10 en 1-2 uur). Maatschappelijk Werk Bureau Maatschappelijk werk, Oude Rijn 44c, spreekuur dagelijks 14.00-15.00 uur. Maandag, en dinsdag 19.00-20.00 uur, telefoon 142144. Sociale raadsvrouw Spreekuren sociale raadsvrouw. Bin nenstad: Gerecht 10, woe. 17.00-18.00 uur, Noord: Van Hogendorpstraat 36 ma. 10.30-11.30 uur. Kooi: Driftstraat 49a, di. 10.30-11.30 uur, Morskwartien Buurthuis Morskwartier, Topaaslaan tel. 761196, woensdag 10-11 uur, Tuin- stadwijk: Herenstraat 45, vrijdag 10.30-11.30 uur. Moeders voor Moeders Mevrouw zuster E. Janssen-Niemeyer Hofdijck 32, Oegstgeest, telefoon 071-153652. Dierenbescherming Asiel melding zwerfdieren, mevr. A. van Dewall, Kloksteeg 6, tel. 140917. Onderwij s winkel Leiden-Noord. Sophiastraat 36, tel. 071-126325, geopend maandag t/m vrij dag van 12-17.30 uur LEIDSCH DAGBLAD DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMGEVING Uitgave: Leidsch Dagblad B.V. Hoofdredacteur Han Mulder. Hoofdkantoor. Leiden - Witte Singel 1. Postbus 54 - Giro 57055. Voor betaling van abonnementsgel den uitsluitend giro 28884. Telefoon: 071-144941. Nabezorging van 18.00-19.30 u. Zaterdag van 16.00-18.00 u. Telefoon 071-211515. Indien in gesprek 071-210221. Kwartaalabonnement f 41,75 Kwartaalabonnement per post f 59,60 Jaarabonnement f155,50 Jaarabonnement per post f226,90 Losse nummers f 0,60 Abonnementsgelden bij voor uitbetaling te voldoen. Bij automatische overschrij ving geen administratie- en in cassokosten.

Leidsch Dagblad | 1978 | | pagina 2