iiBI km Bij storm lig je te schudden in je bed Rijkswaterstaat overweegt de bouw van een tweede REM-eiland voor de kust van Noordwijk 4 r>*> Pvd A-kandidaat staat buitenspel DONDERDAG 5 OKTOBER 1978 Ir. J.W. Brouwer. 'i inÉSEX-'*" Tlfl- 1 sr X' r ""mm |lt li! NOORDWIJK/RIJSWIJK - Er is een kans dat voor de Noordwijkse kust een tweede REM-eiland gaat verrijzen. Rijkswaterstaat, de eigenaar van het "beruchte" ex-zend- schip dat een aantal kilometers uit de Noordwijkse kust de Noordzee-golven staat te trotseren, wil bekijken of zo'n tweede platform nodig is. Eerst moet nog worden aange toond, of het REM-eiland een zinvol "platform" voor we tenschappelijk onderzoek kan worden. Hoewel het al bijna 14 jaar geleden is dat vanaf het REM-platform de randstad met illegale tv-uitzen- dingen werd bestookt, wordt er op het REM-platform wel dege lijk gewerkt. Het eiland werd in 1974 voor 400.000 gulden gekocht door het Rijk, ten bate van Rijkswaterstaat. Tot die tijd bood het platform inderdaad geen vro lijke aanblik. Roestvorming en vernielingen waren er de oorzaak van dat het eiland er zwaar ver vallen uitzag. Wie nu, in 1978, een bezoek brengt aan het eiland, krijgt iets heel an ders te zien dan "de bonk oud roest" waarvoor men het REM- eiland nog wel eens houdt. Het eiland is volledig ingericht om gedurende langere tijd personeel te herbergen, en wie zich nog verder in het ijzeren gevaarte waagt, ziet een aantal kostbare instrumenten, bedoeld voor het onderzoek van golfslag, water- temperatuur- en beweging, win drichting en windsnelheid. Zeven miljoen Zeven miljoen gulden is volgens ir. J.W. Brouwer, hoofd van de af deling meetsystemen en instru menten van de directie Noordzee van Rijkswaterstaat uitgegeven sinds 1974 om het eiland opnieuw in te richten, instrumenten te plaatsen en "gaande" te houden, inclusief de kosten van de huis houdelijke ploeg en het tech nisch personeel. Dat is een fors bedrag. En toch lijkt het er bij een bezoek aan het REM-eiland een beetje op of alles nog moet be ginnen. Een aantal instrumenten is buiten werking, het eiland lijkt eigenlijk nog maar "op halve kracht" te draaien. Brouwer geeft dat indirect toe, maar is met pessimistisch over de toekomstmogelijkheden van het eiland. "Het eiland is in deze vorm eigenlijk nog maar sinds 1975 operationeel. We moeten nog leren, wat de mogelijkheden en onmogelijkheden van het plat form zijn. Verder is dit eiland ei genlijk nog maar bescheiden van opzet. De Duitsers hebben bij Helgoland een platform neerge zet, dat maar liefst 48 miljoen gulden kost, geïnstrumenteerd en wel. En het REM-eiland is na tuurlijk veel kleiner dan een ge middeld booreiland", aldus de Noordzee-ingenieur, die duide lijk nog wel even verder wil expe rimenteren met dit stalen eiland- op-zee. Het was in 1974 de bedoeling, om het eiland zoveel mogelijk onbe mand te laten draaien. Daarom staat er op het platform, in het jargon van Rijkswaterstaat trou wens "meetpost Noordwijk" ge heten, maar een beperkt aantal instrumenten. Alle meetgege vens over water, wind en tempe ratuur worden via de vuurtoren van Noordwijk namelijk doorge seind naar het speciaal daarvoor ingerichte informatie-centrum in Rijswijk. Daar komen de gege vens ook "doorgerekend" uit de computer rollen. Tekst en foto's: Henk Vegter Het is zelfs mogelijk om het eiland gedeeltelijk op afstand te bedie nen. Pompen en meetapparatuur kunnen vanuit Rijswijk in- en uitgeschakeld worden. En voor de zeilsporterdie het in zijn hoofd haalt om het eiland als het eens onbemand is met een bezoekje te vereren is het misschien goed om te weten dat zulks onmiddellijk elektronisch wordt geregi streerd, en doorgeseind naar Rijswijk. Bedrijven Hoewel het ook de bedoeling is dat bedrijven voor metingen gebruik kunnen maken van het REM-ei land is het aantal ondernemers dat daarvan feitelijk gebruik maakte tot nu toe nogal aan de bescheiden kant gebleven. Brouwer weet niet exact hoeveel bedrijven het zijn, maar houdt het op "tien a vijftien". Wat hem betreft hoeft het eiland ook echt niet "aan de man" gebracht te worden bij het bedrijfsleven. Het geheel moet immers nog een tijd draaien om "uitgeprobeerd" te worden. De voornaamste afnemer van de meetgegevens van de meetpost Noordwijk is nu Rijkswaterstaat zelf. Bij andere diensten bestaat grote behoefte aan de gegevens die vanuit zee geleverd kunnen worden, aldus Brouwer. Bij een bezoekje aan het rekencentrum in Rijswijk blijkt trouwens wel, dat de meetgegevens die via kostbare apparatuur worden overgeseind om snel in Rijswijk beschikbaar te zijn, een paar da gen later nog in het "out- put"-bakje van de computer lig gen. Is het dan wel redelijk om zoveel geld uit te geven voor een afstand bestuurd meeteiland? Ingenieur Brouwer geeft als ant woord, dat er nu eenmaal in prin cipe is gekozen voor een onbe mand eiland, zodat de gegevens elders opgevangen moeten wor den. Daar staat trouwens wel weer tegenover, dat het bemande gebruik van het eiland steeds meer toeneemt. In 1977 was de meetpost bijna de helft van het jaar bemand voor onderhoud en werkzaamheden ten behoeve van de proeven. Mosselen Na een tochtje vanuit Schevenin- gen op een stampend schip (er staat die morgen een meter golf slag op open zee) blijkt wel waar dat onderhoud zoal voor nodig is. Op een van de in totaal drie meet- palen heeft zich een flinke laag mosselen vastgezet, die de me tingen op de betreffende paal flink bemoeilijkt. De paal moet eerst worden schoongespoten.. Vanwege de golfslag blijkt het ei land trouwens erg moeilijk be reikbaar te zijn. Normaal aanleg gen is die ochtend ook al niet mo gelijk. Het risico van beschadi ging van zowel schip als platform zit er levensgroot in. Besloten wordt daarom om de bezoekers in een bakje naar boven te hijsen Het lijkt wel een kermis-attractie hoewel je wel goed moet oppas sen dat je geen klap krijgt van de haak, waaraan het materialen- bakje is opgehangen. Dat levert wel de vraag op, of het wel zo veilig is om op het REM- eiland te werken. Calamiteiten hebben zich nog nooit voorge daan, hoewel de technici wel eens in hun bed hebben liggen schud den als er een flinke storm over de Noordzee ging. In noodgeval len kan de voltallige bemanning trouwens van het platform wor den gehaald door een helicopter Er is eert speciaal helicopterdek, waarvan trouwens ook gebruik wordt gemaakt voor de bevoor rading en het halen en brengen van personeel. Brouwer. "Het eiland is doelmatig, en niet duur. We zijn bijzonder blij met deze meetpost op open STALEN GEVAARTE KOSTTE AL ZEVEN MILJOEN meetpaal voorlopig onmogelijk gemaakt. Er overlegorgaan Bij bestuursverkiezing "Alphens' ALPHEN AAN DEN RIJN - De le den van het IGOR (Intergemeen telijk overlegorgaan Rijnstreek: een overlegclub van Alphen en 9 randgemeenten over zaken die de hele regio betreffen) hebben gis teravond 3 CDA-ers en 2 WD-ers gekozen in het dagelijks bestuur. De PvdA kwam daarin niet terug: de socialist Wondergem (Koude kerk), die zich niet herkiesbaar had gesteld, wordt thans opge volgd door een WD-er: mr. Van Woerden uit Woubrugge. De PtfdA-kandidaat, mr. Struben uit Hazerswoude, kwam gister avond buitenspel te staan. Dat kwam doordat de Hazerswoudse burgemeester Ten Heuvelhof opnieuw in het dagelijks bestuur werd gekozen. En het reglement bepaalt dat per gemeente slechts één vertegenwoordiger in het da gelijks bestuur van het IGOR mag zitten. Het dagelijks bestuur van het IGOR bestaat nu uit de volgende personen: voorzitter mr. R. M. Gallas uit Alphen aan den Rijn (algemene en bestuurlijke za ken), J. ten Heuvelhof uit Ha zerswoude (ruimtelijke ordening en financiën), mr. Th. O. Vreug- denhil uit Koudekerk aan den Rijn (sociale zaken, economische zaken en land- en tuinbouw), me vrouw A. A. van der Most-De Ridder uit Nieuwkoop (onder wijs, sport-, jeugd- en culturele zaken) en mr. H. R. van Woerden uit Woubrugge (verkeer, milieu beheer en recreat:e). Mr. Gallas (CDA,, burgemeester Ten Heuvelhof (CDA) en me vrouw Van der Most (WD) maakten ook de afgelopen vier jaar al deel uit van het dagelijks bestuur. Mr. Vreugdenhil (CDA) komt in de plaats van de Leimui- dense wethouder J. den Haan, die zich niet herkiesbaar stelde voor een post in het dagelijks bestuur. Verrassend was de verkiezing van de WD-er H. R. van Woerden uit Woubrugge, die de plaats in neemt van de PvdA-er Wonder gem (Koudekerk). Die verkiezing kwam tot stand na een schorsing, aangevraagd door Woubrugge's burgemeester Brouwer de Ko ning, die wilde voorkomen dat de verkiezing van het vijfde dage lijks bestuurslid "een lotto" zou worden. Dat gevaar dreigde te ontstaan omdat de PvdA geen kandidaten kon leveren. Van alle in aanmerking komende kandi daten was al eerder een plaatsge noot in het dagelijks bestuur ge kozen. Na een schorsing werd de Wou- brugse WD-er mr. Van Woerden met 19 van de 26 uitgebrachte stemmen als vijfde in het dage lijks bestuur gekozen. Klachten in Katwijk over dierenpoep KATWIJK - In de nieuwe Kat- wijkse wijk Rijnsoever heeft men nogal wat overlast van poe- zenpoep, terwijl men in de wat oudere wijk Hoornes met name te kampen blijkt te hebben met hondenpoep. Dat blijkt uit twee publikaties-op-poten in 'het Hoornesgeschal', het orgaan van de wijkvereniging Hoornes dat in die wijk en in het aanpalende Rijnsoever verschijnt. In het meest recente nummer van dit blaadje doet "een aantal me- de-Rijnsoevenaren" zijn beklag over "al die rondzwervende poezen". Zij schrijven: "Het lijkt wel of de wijk wordt be heerst door die beesten. Die doen hun behoefte in tuinen, waar dan niets meer wil groeien". Katten willen ook nogal eens, zo staat in het ge schrift te lezen, onuitgenodigd woningen binnentreden, wat minder gezond blijkt voor gevleugelde huisdieren van de nieuwbouwwijkers. Snel wordt daar vervolgens aan toegevoegd: "Wij hebben in we zen niets tegen deze dieren, maar als eigenaar heb je wel verplichtingen als je zo'n dier in huis neemt. Honden-eigenaars hebben ook hun verplichtingen en betalen nog hondenbelasting ook. Op deze dieren wordt wel gelet en de meeste eigenaars houden zich daaraan, want los lopende honden zie je bijna niet in onze wijk". Nog viezer Blijkbaar voelen de honden uit Rijnsoever zich aangetrokken tot de nabij gelegen wijk Hoor nes. De werkgroep- "wijkont wikkeling" van de wijkvereni ging spuit een een stukje elders in "het Hoornesgeschal" name lijk haar gram over hondenpoep in de Hoornes. "Een vies woord, hondenpoep. Nog viezer is het als het aan je schoenen of op je kleren terechtkomt", zo klaagt de groep. Ze wijt dit kwaad aan hondebezit- ters, die niet de tijd nemen hun huisdieren op een niet al te hin derlijke plek zijn stoelgang te laten hebben. "Wat geeft zo'n dierenvriend nu om wat hon denpoep, zolang het niet voor zijn eigen deur ligt", aldus de wijkontwikkelaars tot slot. Soms maakt de golfslag het onmogelijk boot over te stappen op het eiland. Het REM-eiland steunt op zes poten in de Noordzee-bodem. Rechts naast het eiland een "poot" die diverse meetinstrumenten bevat

Leidsch Dagblad | 1978 | | pagina 21