Drie manieren om geld te lenen hij de NMB. Somoza gaat zijn leger versterken Elegante eenvoud bij Frans Molenaar Kerkleden haken af om gift van Wereldraad Nicaragua: "sfifo/v. ós W.-Duitsland scheldt armen schulden kwijt De NMB denkt met u mee. Waarde toehoorders, eet u smakelijk. Als u begrijpt waar ik heen wil. Niet te versmaden. ADVERTENTIE AMSTERDAM - smalle panta lon vormt de basis van de vintercollectie van Frans Molenaar. Een serie kledingstukken die op elkaar aansluiten als een bouwpak ket; zo zou je de collectie van de Amsterdamse ontwerper eigenlijk het beste kunnen karakteriseren. Over de smalle pantalon waarvan de pijpen gelukkig wel over de enkels vallen, kan wat Mole naar betreft, letterlijk alles worden gedragen. Hij toonde bijvoorbeeld een zwarte pan talon met daarover een rechte witte rok, waarvan de zij pan den niet waren dichtgestikt het geheel werd gecomple teerd door een blazeijasje, met rechte schouderlijn, een van de kenmerken van Mole naars collectie deze winter, en een klein vestje een centime ter of tien korter dan het jasje. Zoiets maakte hij ook met een vrij wijde rok en met een hooggesloten jasje met vier knopen en de lange broek liet hij ook dragen met een vrij rechte jurk waarvan de taille vrij laag viel. Voor overdag koos Molenaar vooral voor de kleuren zwart en wit die hij afwisselde met rose, rood, fel geel en oranje rood. Deze keuze maakte het bij zijn - opbouw-systeem - mogelijk tal van verrassende combinaties te creëren. Op heel koude winterse dagen rekende hij toen een van dik ke wollen stof grote tot op de grondvallende capes maakte. Fijn om te zien maar niet zo erg praktisch als je in de bus of tram moet stappen. Wat dat betreft kon men beter uit de voeten in de vrij lange wijde sportieve mantel in een prachtig donkerpaarse kleur, uiteraard bij deze mantel een rechte pantalon in dezelfde kleur. Erg leuk ook waren de handgebreide truien, wijde mouwen en diagonale lange blokken, die we ongetwijfeld in een boek van Neveda zul len terug vinden. .Ook voor de avond koos Molenaar voor de pantalon, nu vaak in de vorm van een jumpsuitEen geheel ih zwart satijn uitgevoerd pak vrolijkte hij op met een felge kleurde obi-achtige ceintuur - geleend van de Japanse kle derdracht - en een vrij lange zwart satijnen blazer maakte er een elegant geheel van. Voor zijn avondkleding ge bruikte Molenaar bijna uit sluitend satijn, alleen zijn namiddagjurken, waarvan hij er overigens maar een stuk of Zo combineert Frans Mole naar vier verschillende kle dingstukken tot een fraai ge heel. twee liet zien gebruikte hij zijden mousseline. Ook deze jurken waren zeer eenvoudig van uitvoeringeen vrij wijde rok, een bloesend lijfje, lange mouwen en een ceintuur in een contrasterende kleur. Vrouwen die eenvoud op prijs stellen zullen deze win ter bij Molenaar aan hun trek kunnen komen. Satijnen cocktailpak uit de collectie van Frans Molenaar in rose en zwart MANAGUA (Reuter) - President Anastasio Somoza van Nicaraqua heeft gisteravond gezegd dat hij het militai re budget van zijn land zal verdubbeleij, in plaats van toe te geven aan de eis van zijn tegenstanders om af te treden. De 53-jarige Somoza. die als over winnaar tevoorschijn kwam uit een algemene staking van een maand en een bloedige burger oorlog die honderden mensen het leven kostte, kondigde tijdens een persconferentie in Managua aan dat hij 7000 man extra zal re- cru teren om zijn Nationale Garde te versterken. Hij zei ook dat de staat van beleg zal worden ge handhaafd. "We zullen onze strijdkrachten ver sterken", aldus Somoza. "De mi litaire begroting zal worden ver hoogd van 10 tot 20 procent van de totale begroting en de rijken zullen hun bijdragen moeten vergroten om deze verhoging te kunnen betalen". Somoza, die herhaaldelijk heeft verkondigd dat hij niet zal aftre den voordat zijn ambtstermijn in 1981 afloopt, omschreef zijn te genstanders als "dromers, mis leide idioten die de realiteit niet begrijpen". De opstand van de vorige maand had naar zijn zeg gen aangetoond dat zijn 8000 man sterke Nationale Garde onder- bemand is. "We zullen 7000 man extra recruteren om de wettig heid van onze regering te verde digen" Commissie Eerder gisteren had Somoza de vijfmans interamerikaanse commissie voor de mensenrech ten ontmoet, die dinsdag in Nica ragua aankwam om beschuldi gingen van moordpartijen door de Nationale Garde tijdens de op stand van vorige maand te onder zoeken. Hij waarschuwde de commissiele den zich niet te mengen in de binnenlandse aangelegenheden van Nicaragua. "In feite zegt hij: kijk, maar raak het niet aan", zo drukte een lid van de commissie zich uit. Somoza vertelde de de legatie dat de mensenrechten in Nicaragua niet geschonden wor den. De doden die in de afgelopen burgeroorlog zijn gevallen zou den volgens hem het werk zijn van de sandinistische guerrille- ros. Tientallen ooggetuigen uit binnen- en buitenland hebben echter verklaard dat de nationale garde van Somoza massa-execu ties heeft uitgevoerd onder de burgerbevolking. Met name jc ge mannen werden door de tionale garde gefusilleerd, m; ook vrouwen en kinderen w den uitgemoord. TOKIO - De Dalai Lama, de verbannen Tibetaanse religieuze leider kwam gisteren in Tokio aan om een internationale boeddhistische confe rentie bij te wonen. DEN HAAG - De besturen (moderamina) van de Her vormde Kerk en de Gere formeerde Kerken worden op het ogenblik vanuit hun ledenkringen onder sterke druk gezet om posi tie te kiezen tegenover de Wereldraad van Kerken in Genève die onlangs een grote gift schonk aan het gewelddadige Patriottisch Front in Rhodesië Jongen (151 drinkt zich bewusteloos ZAANDAM (GPD) - Een vijftienja rige jongen uit Assendelft is in een ziekenhuis in Zaandam be handeld wegens alcoholvergifti ging. Hij had op de plaatselijke kermis anderhalve liter sterke drank gedronken en was daarop bewusteloos geraakt. De jongen viel vlak bij een ronkende auto- uitlaat neer en kreeg daardoor ook een vrij grote hoeveelheid koolmonoxyde naar binnen. Na behandeling in het ziekenhuis mocht de jongen naar huis terug gaan. In een brief aan de algemene secre taris van de Wereldraad, dr. Phi lip Potter, spreekt het modera- men van de hervormde synode van een verontrustend aantal gemeenteleden dat de kerk naar aanleiding van deze gift verlaat of oproept met de Wereldraad te breken. Het synodebestuur heeft de plaatselijke kerkeraden en de Wereldraad deze week voor de tweede keer in drie weken ge schreven over de gift. De eigen kerkeraden kregen een afschrift van de brief aan dr. Potter en de toezegging ook zijn antwoord te zullen ontvangen. Drie toegespitste vragen stelt de synode aan de Wereldraad die alle tot strekking hebben of de bijdrage aan het Patriottisch Front niet strijdig is met de doel stellingen van de raad en of dit Front niet ten onrechte de bijdra ge opvat als morele steun aan zijn gewapende strijd en niet gewe zen zou moeten worden op een andere weg dan geweld. Ook wordt gevraagd of het wel verde digbaar is dat de zwarte bewe ging van Sithole en Muzorewa nu van een gift verstoken bleef en de Wereldraad hierdoor partij koos in een intern conflict van de zwar te bevolking. Ook het bestuur van de gerefor meerde synode heeft een vijftal vragen aan dr. Potter gesteld, vooral over de keuze van de We reldraad om wel het Patriottisch Front te helpen en een aanvraag om steun van de andere zwarte beweging, die met Smith wil sa menwerken, te weigeren. De brief memoreert dat de gere formeerde synode het fonds van de Wereldraad heeft aanbevolen op grond van de verzekering uit Genève dat het geen keuze voor geweld en bloedvergieten zou doen. ADVERTENTIE Het is met lenen al precies zo als met sparen: u kiest de vorm die het beste past bij uw situatie, en die precies past op het doel waarvoor u lenen wilt. Drie veel gebruikte manieren om geld te lenen bij de NMB zijn de volgende: HET WONINGKREDIET Is bestemd voor het reali seren van verbeteringen of uit breidingen aan uw woning. Vaak gaat het hierom grotere bedragen Daarom ook kunt u wat langer doen over het aflossen DE PERSOONLIJKE LENING. Wordt het meest gebruikt voor duurzame aanschaffingen zoals een caravan of een auto. U krijgt alle geld in één keer, en weet precies hoe lang en hoeveel u moet aflossen. Overzichtelijk! ciële speelruimte te geven. In overleg met de NMB wordt de hoogte van het krediet bepaald 3 Daarover kunt u dan, naar gelang uw behoefte, op elk moment beschikken. Steeds opnieuw Ook over het bedrag dat u reeds heeft afgelost. U betaalt alleen rente over het opgenomen bedrag Geld lenen bij de NMB is overigens niet alleen voorbehouden aan degenen die bij de NMB een Privé rekening hebben, ledereen die ft geld nodig heeft, om wat voor reden dan ook, is welkom bij de NMB. HET DOORLOPEND KREDIET Een uitstekende manier om altijd geld achter de hand te hebbenom uzelf wat extra finan- Terrorisme. Een werkcomité onder de naam "Stop Steun Ter rorisme" heeft de leden van de Hervormde Kerk opgeroepen de kerkeraden van hun eigen ge meente een briefje te schrijven met het dringende verzoek er bij de synode van deze kerk op aan te dringen dat de aanbeveling voor het fonds van de Wereldraad van Kerken waaruit schenkingen aan terroristische bewegingen wor den gedaan, wordt ingetrokken Ook zou, volgens het comité, de synode moeten worden gevraagd het lidmaatschap van de Wereld raad op te schorten en zich diep gaand over dat lidmaatschap te beraden. Het werkcomité, bestaande uit de heren M. Leerling te Huizen, J. H. Moussie te Naarden en B. G. van Ruiswijk te Huizen, alle drie lid van de Hervormde Kerk, heeft veel kritiek op de gift van de We reldraad aan het Patriottisch Front in Rhodesië. Dit Front, al dus het comité, dient te worden afgewezen omdat het in zijn ge welddadigheid niets en niemand ontziet en streeft naar een marxistische eenheidsstaat. Urnenmuur. De hervormde ge meente van Garderen. waar de vroegere Katwijkse dominee J. Catsburg nu predikant is, weigert nog langer geld van de burgerlij ke gemeente Barneveld te ont vangen voor het onderhoud van de begraafplaats bij de kerk. De reden is dat de gemeenteraad van Barneveld onlangs besloot op de algemene begraafplaats een ur nenmuur te plaatsen. De kerk voogdij van Garderen, die het be stuur over de begraafplaats heeft, acht een dergelijke muur in strijd met de bijbel die crematie niet zou toestaan. Volgende week dinsdag behandelt de raad van Barneveld de brief van de kerk voogdij. Beroepingswerk. Hervormde Kerk: beroepen te Ederveen G Mulder Bruchem (Geld.), te Montfoort M. Goudriaan Goud swaard, te Angerlo mevr. ds. H. B. de Neeling Hontenisse-Hulst, te Ruurlo en te Coevorden J. H. van Hunnik Bergentheim; aangeno men naar Wolvega D. Voortman Lutten, de benoeming tot cate cheet-pastoraal medewerker te Groede, Waterlandkerkje en Zuidzande (Z.) M. Hooymeijer, jeugdwerkadviseur van de prov. kerkvergadering Zuid-Holland, wonende in Oud-Beverland; be dankt voor Drumpt M. J. Aarents Den Helder. Gereformeerde Kerken: benoemd tot medewer ker jeugd- en jongerenpastoraat in de classis Den Haag J. H. van Dam, pastoraal medewerker te Velsen. BONN (ANP) - De Westduitse re gering is van plan om af te zien van de vorderingen van in totaal 4,3 miljard mark die zij heeft op de dertig armste ontwikkelings landen ter wereld. Het kwijtge scholden bedrag heeft betrek king op rente en aflossingen van bestaande schulden tot het jaar 2020. Op 31 december dit jaar zal de regeling officieel van kracht worden, zo zei de Westduitse mi nister van ontwikkeling, Rainer Offergeld, gisteren na afloop van het kabinetsberaad. De landen die hun schuld aan de Bondsrepubliek niet behoeven af te betalen worden gerekend tot de zogenoemde minst ontwik kelde landen (LDC). Deze term geldt voor landen waar het inko men per hoofd van de bevolking lager is dan 100 dollar per jaar, het aandeel van de industrie aan het bruto nationaal produkt minder dan tien procent bedraagt en waar meer dan twintig procent van de bevolking van boven de vijftien jaar analfabeet is. De LDC-landen worden vooral in Afrika (twintig) aangetroffen Azië telt negen minst ontwikkel de landen en Zuid-Amerika één (Haiti). Er leven 315 miljoen men sen, ongeveer twaalf procent van de wereldbevolking. West-Duitsland volgt met deze stap het beleid van Nederland, Zwe den, Groot-Brittannië, Canada, Noorwegen en Zwitserland die al eerder besloten af te zien van een deel van hun vorderingen. De dertig minst ontwikkelde landen stonden eind vorig jaar voor bijna tien miljard dollar in het krijt. ADVERTENTIE

Leidsch Dagblad | 1978 | | pagina 19