Boudewijn Maat "Ik ambieer nu coach te worden Sterilisatie bij mannen. Daverende start van Oegstgeest BOEK VAN DE MAAND: NAÏEVE SCHILDERS ZIEN ONS LAND. Singer naaimachine Tal an scoort Steeds meer mannen laten zich steriliseren. Waarom? De motieven lopen sterk uiteen. Van „Mijn vrouw krijgt puistjes van de pil" tot „Sterilisatie bij mannen is goedkoop, snel en effectief'. Wat is sterilisatie eigenlijk? En hoe gaat dat bij mannen? Nieuwe Revu zou Nieuwe Revu niet zijn, wanneer we niet zouden put ten uit eigen ervaringen. En u niet alles lieten zien. Verslaggever Karei Hubert vertelt u wat hij meemaakte voor, tijdens en na de definitieve ingreep. Hij gaat ook in op de misverstan den rond sterilisatie bij mannen. (Néé, je wordt er niét impotent van!) Lees deze week in Nieuwe Revu alles over een steeds populairder wordende nieuwe manier van geboorten- beperking. »ruKi „Eerste honk: Boudewijn Maat". Hoe vaak dat door de luidsprekers van de verschil lende honkbalstadions in Ne derland heeft geklonken, valt niet bij benadering vast te stel len. Eén ding is echter wel ze ken afgelopen zondag klonk het voor de allerlaatste keer door de speaker van het Haar lemse Pim Muiier Stadion. Die dag kwam er definitief een einde aan de lange loopbaan van Boudewijn Maat. Met een wedstrijd tussen oud-Nicols, de club waar hij sinds 1964 speel de, en een ploeg van oud-inter nationals nam de 35-jarige Maat afscheid. Afscheid na 25 jaar honkballen in HHC, HCK, Schoten en Ni- cols. Zeventien jaar speelde Boudewijn Maat in de hoofd klasse en in die periode meer dan honderd maal voor het na tionale team. Boudewijn Maat- maakte in die zeventien jaar al les mee. Nationale titels met de Nicols (zes keer), Europa Cups, Europese kampioenschappen, nederlagen in dat toernooi te gen de Italianen en twee keer een wereldkampioenschap. In zijn carrière was Maat diverse keren beste slagman en meest waardevolle speler. Stof genoeg derhalve om eens met Boudewijn Maat terug te kijken op 25 jaar honkbal. Bou dewijn Maat over toen, nu en straks. Over fijne en vervelende ervaringen. ADVERTENTIE HAARLEM - "Nu kan het", lacht Boudewijn Maat, als de ober een koel glas bier voor hem op tafel zet en hij de eerste van een flink aantal sigaretten opsteekt. Als toe komstig recreatiesporter (wat tennis waarschijnlijk) kan hij zich meer permitteren dan als topsporter. De naam van Boudewijn Maat verdwijnt definitief in de honkbalar chieven. Bewust zette hij een punt achter zijn loopbaan. Vijfentwintig jaar was genoeg. Het einde was gepland. Het Heintje Davids-effect zal uitblijven. Voor het komende jaar staan de plan nen van Boudewijn Maat al vast. Daarna zal hij waarschijnlijk wel weer terugkeren in zijn honk balwereldje, maar dan als coach, manager of iets dergelijks. Zijn ervaring wil hij graag overbren gen op de honkballers van nu en straks. Hij heeft ten slotte de sport zien veranderen van "ge zellig een balletje slaan" tot een uiterst serieuze zaak met een bij na professionele aanpak. Toen "In het begin vond ik er eigenlijk niets aan. Mijn broer Harry was nogal mesjokke van honkbal, waardoor ik eigenlijk werd mee getrokken. Na de eerste wed strijd zal ik het eigenlijk helemaal niet zitten. Ik kwam door geraakt werper op het eerste honk en kreeg tussen een en twee een bal op mijn rug. Dat was hij HHC, waar ik een jaar heb gespeeld. Het echte enthousiasme kwam eigenlijk pas in de jeugd van HCK, nu Kinheim. Ik zat toen el ke dag op het veld. We trainden met een groepje iedere avond. En dan gaat het vanzelf beter en wordt het leuk; Ik heb tot mijn 17e bij HCK gespeeld". "Toen ben ik naar Schoten gegaan, omdat ik in de hoofdklasse wilde spelen. Het honkbal van toen en nu verschilt niet zoveel. Goed, de aanpak is wat professioneler, maar bij Schoten moesten we wel twee wedstrijden op een dag spelen. Dat was voor Nederland helemaal nieuw. Pas veel later is men overgegaan tot het spelen op zaterdag en zondag. Zo'n "dub bel" leverde voor de spelers geen problemen op. Wel was het zo, dat de meeste ploegen onvoldoende pitchers hadden voor twee partij en. Ik heb zelf toen ook nog een wedstrijd of tien staan gooien. Bij Schoten heb ik twee jaar ge speeld en ben daarna overgegaan naar de Nicols. Daar is eigenlijk de aanzet gegeven voor een pro fessionele (goed georganiseerde) opzet" Nu "De zaken worden tegenwoordig veel serieuzer aangepakt. Vroe ger werd er door een vast groepje getraind. Nu is altijd iedereen er Behalve natuurlijk bij studie of blessures. De competitie is erg vooruitgegaan. Vroeger had je de zeer emotioneel beladen wed strijden tussen Nicols en Sparta. Dat is voorbij, maar door de Ame rikanen is het allemaal wel een stuk aantrekkelijker geworden. Ik vind echter wel dat we van Amerikaanse werpers afmoeten. Je kunt er internationaal geen kant mee heen. In de Europa Cup mogen ze niet spelen, omdat de reglementen dat niet toestaan. Nederland moet zich gaan aan passen aan de Europese regels. Nederlandse pitchers moeten de kans krijgen. Er komen een stuk of zes goede werpers aan, maar zij kunnen zich alleen ontplooien als ze in de hoofdklasse spelen". "Aan de andere kant kun je veel van goede Amerikanen leren. Dat weet ik van mezelf. Ik had altijd erg veel moeite met slaan op linkshandige werpers. Pas de laatste paar jaar is dat veranderd. Je bent nooit te oud om te leren. Wat dat betreft is het erg belang- Oranje ADVERTENTIE Singer naaimachine type 377 ter waarde van f 499- Stabiele portable zig-zag naaimachine. Semi lichtgewicht met handgreep Tal van interessante extra's. zoals een liggend spoel- I. a- klosje voor de naald en r-ffl Y exclusieve naaldhouder Als u niet wint is er al - een automatische Singer zig-zag voor f 349.-. (Evt prijswijzigingen voorbehouden J ^SINGER rijk datje na afloop een wedstrijd analyseert" "Ik herinner me uit Italië, bij het laatste WK, dat Jenken en ik bij na te laat voor het eten waren, omdat we op de kamer de wed strijd van die dag helemaal zaten door te nemen. Bij honkbal kan dat beter dan in welke sport ook. Elke actie, elke gebeurtenis is te rug te vinden op een scorekaart" Straks "Volgend jaar gaan mijn vrouw en ik met de kinderen eerst vijf we ken op vakantie in Amerika. De kinderen laten we dan achter bij een schoonzus en samen gaan we wat honkbalvrienden opzoeken in het hele land en het nodige be kijken. Wat ik daarna ga doen, weet ik nog niet. Ik ben volgend seizoen bij Nicols coördinator Moet dan eventuele problemen op sociaal gebied oplossen. Maar eigenlijk wil ik de spelers gaan helpen" "'Als ik dat kan, dan doe ik dat. Ik vind het onjuist om altijd geplukt te hebben en nu te zeggen: ik doe niets meer. Misschien word ik nog eens coach. Ik ambieer het in elk geval wel. Ik keer in elk geval niet terug bij Jong Oranje. Ik heb dat dit jaar moeten laten schieten in verband met de Honkbalweek en het WK. Leen Volkerwijk heeft het overgenomen en hij doet dat met veel plezier. Ik ga dat baantje nu niet van hem af pikken" "Vanaf het begin heb ik Ameri kaanse coaches meegemaakt Toen ik bij het Nederlands team kwam was het defensief erg sterk. De aanval is de laatste jaren duidelijk vooruitgegaan. Al kan het natuurlijk nog beter. Trai ningskampen. zoals nu, kenden we toen niet. Er was, vanaf janua ri een wekelijkse training. Vijf maanden lang. Ik ben daar nooit een voorstander van geweest. Het duurt te lang, voordat je gaat spelen. Ik zie meer in een kortere Boudewijn Maat 'In Nettuno gooien. Al onze spullen hadden we voorbereiding. Wel conditietrai ning natuurlijk, maar pas veel la ter met de bal aan het werk". "De eerste keer dat ik in het Ne derlands team speelde was in Italië. We gingen er toen heen met de trein en een verzwakt team. Er was een beslissingswedstrijd in de competitie en daardoor was niet iedereen beschikbaar. Door dat er zoveel invallers waren, werd ik gemakkelijk geaccep teerd. Een jaar later, bij het Euro pees kampioenschap in Amster dam, was ik er volledig bij. Op het eerste honk, want als linkshandi ge zijn je mogelijkheden natuur lijk beperkt. Bovendien heb ik niet zo'n goede arm meer. Vroe ger wel, maar ik denk dat dat door het werpen bij Schoten minder is geworden. Ik gooi nu eigenlijk geen bal meer zonder pijn. Maar daar zet ik me overheen. Als het nodig is gooi ik nog wel keihard op drie. Maar die arm is naar de knoppen. Ik kan niet eens meer mijn tas dragen met de linker hand". "Met het Nederlands team heb ik twee keer mee gedaan aan een WK. De eerste keer, in 1972 in Columbia, kwamen we aan als een onervaren stel. Niemand wist er eigenlijk iets van. Niemand heeft zich gerealiseerd dat je elf van de twaalf wedstrijden zou kunnen gaan verliezen. Er gebeu ren op een WK dingen, die je niet verwacht. Je verliest de ene dag met 10-0 en de volgende dag met 9-0. En dat voor een ploeg, die bijna nooit een wedstrijd verloor Nu is dat anders. We zijn beter geworden door mee te doen. We zijn uit Italië teruggekomen met de wetenschap dat we een be hoorlijke prestatie hadden gele verd" "Op een gegeven moment ben ik met het Nederlands team ge stopt, omdat ik wel eens met vakantie wilde. Bovendien sloeg ik toen niet zo hard en werd al leen gekozen voor het eerste honk. En er waren in die periode een hoop problemen in de ploeg, waardoor ik thuis kwam met de schurft in. Voor de trips hoef je tenslptte niet in de nationale ploeg te spelen. Je gaat weg om te honkballen en je hebt eigenlijk maar weinig gelegenheid om iets van een land te zien". Een lange sportloopbaan als die van Boudewijn Maat herbergt ongetwijfeld goede en slechte herinneringen. Herinnering "De beste herinnering? „Daar hoef ik niet lang over na te denken Dat was zonder meer de finale van de Europa Cup in Nettuno We wonnen toen twee keer van Nettuno. De eerste keer in 14 in nings. Wat een spektakel. Leo Brazilië en Italië ook bij laatste acht MANILLA (ANP) - Brazilië en Ita- lië hebben zich als laatste landen geplaatst voor de finalepoule van het toernooi om het wereldkam pioenschap basketbal voor heren in Manilla. Beide lahden wonnen gisteren hun wedstrijd voor groep B van de voorronden. Bra zilië zegevierde met 100-88 over Porto Rico, terwijl Italië met 125-95 van China won. Eerder schaarden Joegoslavië, Canada, de Verenigde Staten en Australië zich bij de laatste acht. Wereld kampioen Rusland en gastlano de Phillipijnen waren vrijgesteld van het spelen van wedstrijden in de voorronde. De resultaten van de ontmoetingen, die de landen die zich geplaatst hebben voor het eindtoernooi in de groepen tegen elkaar speelden blijven tellen voor de eindrangschik king. stonden we met sinaasappels in te e na de twee zeges weggegeven." Naaktgeboren en Jan-Dick Leurs werden van het veld gestuurd. Er waren vechtpartijen op de tribu nes. Alles. Het mooiste was de huldiging. Er was een rijtoer ge pland en daarna een boottocht op de Middellandse Zee, die zou worden besloten met een ban ket" "Doordat Nettuno verloor is er niets doorgegaan. En wij gaven alles weg. Pakken, schoenen, ballen. Het gevolg was, dat we voor de derde wedstrijd, die voor de vorm ook nog werd gespeeld, stonden in te gooien met sinaas appels. Echt, dat was uniek. Dat maak je nooit meer mee". De slechtste? "Ik zou het niet zo gauw weten. Nare dingen vergeet je erg snel. Dat is de enige manier om het 25 jaar vol te houden. Goh, dat is moeilijk (Na lang naden ken). Eigenlijk heb ik alleen dit jaar maar nare ervaringen. Het publiek in Nederland accepteert het niet, dat je als 35-jarige nog aan de top staat. Bij bepaalde ploegen, in het midden van het land, werd ik constant uitge scholden. Daar kan ik niet goed tegen. Wat ik ook erg vervelend vond was de reactie van het publiek tijdens de Honkbalweek op .fouten. Ze hebben ons gewel dig gesteund, maar zijn ook on middellijk op de nek van een speler gesprongen, die een fout maakte. De reacties waren veel agressiever dan vroeger. En dat vind ik jammer, want fouten ma ken zit nu eenmaal opgesloten in ffeze sport". Het zal wennen zijn, wedstrijden van Oranje of de Nicols zonder Boudewijn Maat op het eerste honk. Wie er ook komt te staan zal een last op zijn schouders dragen. Daarom heeft Boudewijn Maat ook liever dat zijn zoon Benno een goede tennisser of basket baller wordt. "Want", zegt de le raar lichamelijke opvoeding aan het Haarlemmermeer Luceum, 'hij zal in het honkballen altijd moeten opboksen tegen de naam van zijn vader" En wat voor- t.b.v. Nat. Puzzelactie „Het Gehandicapte Kind" LEIDEN - Het zaalboetbalteam van Oegstgeest is in de eerste ronde van de competitie direct uitstekend van start gegaan. In een sensationeel duel met veelal goed zaalvoetbal werd Swift met 5-4 teruggewezen. Godyla had bijzonder veel moeite met nieuwkomer Sjardin. EKL Boys, in de hoofdklasse gekomen voor het ter ziele gegane Zwaanvogels, haalde uit (0-7) tegen het even eens gepromoveerde Landwer. Swift - Oegstgeest 4-5 (4-3) Een sensationeel scoreverloop en .twee ploegen die de gehele wed strijd een aanvallende taktiek verkozen, maakten deze wed strijd bijzonder aantrekkelijk. De betere conditie van Oegstgeest leverde de ploeg uiteindelijk de verdiende overwinning op. In de 4de minuut nam Oegstgeest de leiding via Ron van der Kolk, die na een één-twee combinatie met Peter Wieman doelman Wim van Ast kansloos passeerde. Nog in dezelfde minuut was het alweer gelijk via Jan van der Reyden. Die speler stelde na een kwartier Koos van Egmond in staat 2-1 te scoren. Oegstgeest kwam via een goal van de goed spelende Gé Perfors nog langszij maar Jan van der Reyden zette Swift nog juist voor de doelwisseling op 4-3 voorsprong. Daarmee had Swift blijkbaar al het kruit verschoten, want het kon het agressieve spelletje van Oegstgeest in de tweede helft niet meer pareren. De doelpunten van Oegstgeest bleven dan ook niet uit. Gé Per- fors en Toni Werner zorgden er voor dat de overwinning terecht naar Oegstgeest ging. Landwer-EKL Boys 0-7 (0-3) Landwer bleek in dit duel over een bijzonder matige ploeg te be schikken dat door EKL Boys op gemakkelijke wijze naar een re gelmatige 0-7 nederlaag gespeeld werd. De Sassenheimse ploeg, uitkomend met enkele Teylingen spelers, had vooral geen ant woord op balvaardigjeid van de EKL spelers Frans Sjardijn en Adré Pracht (beiden spelend voor Lugdunum), die de Land wer ploeg een onplezierige avond bezorgden. George Moesman, Frans Sjardijn en Bennie de Roo gaven EKL Boys in de eerste helft een 0-3 voorsprong. Frans Sjardijn (2x), George Moesman en Sjaak Matters voegden daar na de doelwisseling nog vier treffers aan toe. Godyla - Sjardin 2-1 (1-0) Godyla had het in deze wedstrijd bepaald niet gemakkelijk tegen het sterk voor de dag komende Sjardin. De Leidse ploeg, bestaande uit een kern van LFC spelers, maakte de Leidse kampioen vooral in de tweede helft het leven zuur. Na de gelijkmaker van John Verschoor (Gerard van Beek had de Lissese ploeg in de eerste helft de leiding gegeven) kreeg Sjardin volop mogelijkheden op doelpunten. Een tweede minutenstraf van goalie Wim Visser (aanmerkin gen op de leiding) bepaalde het noodlot van de Leidse ploeg. Go dyla buitte de numerieke meer derheid doeltreffend uit (Gerard van Beek scoorde wederom) en gaf die voorsprong niet meer uit handen. ROB ONDERWATER REYKJAVIK (ANP) - De Katwe ker Ricky Talan. die voor AZ'67 uitkomt, heeft gisteren in Reyk javik het enige doelpunt voor Nederland gescoord in het duel tegen IJsland, Talan scoorde in de 39-ste minuut. Het was de eer ste wedstrijd van het Uefa-elftal in de kwalificatieronde van het toernooi om de Europese beker voor juniorenteams. De tweede wedstrijd wordt op 8 november in Nederland ADVERTENTIE naïeve schilders zien ons land in speciale boek van de maand oplage: f 18,50. na 7oktober f 32,50. De aanbieding is geldig van 7 september t/m 7 oktober 1978. Echter zolang de voorraad strekt. ZATERDAG IA: Quick Boys 5-Lisser Boys 2 ge staakt. 2B: Noordwijk 4-Haz. Boys 3 3-3. 3B: Katwijk 7-Noordwijk 5 2-1.; Quick Boys 8-Koudekerk 4 gestaakt. 3C: Lisser Boys 5-LSW70 2 3-2. 3D: Quick Boys 10-Kagia 3 6-3. 4A: GWS 4-Lisser Boys 7 0-0. 4E: Noordwijk 8-GWS 6 gestaakt. 4G: Meerburg 3-ARC 13 2-0. 4R- Haz. Boys 7-Oegstgeest 8 3-2. 5B: Lisser Boys ll-Valken'68 7 1-1. 5C: Leiden 10-Lisser Boys 12 gestaakt bij 2-2. JUNIOREN A.: Lisser Boys a-SVLV a 2-1. Nederland geschilderd door de kleermaker, de huisvrouw, de kruidenier op de hoek, de buschauffeur, de boekhouder. Een ontwapenend beeldverhaal van meer dan 170 afbeeldingen in kleur over de aardigheden en eigenaardigheden van ons land. Voorzien van een onderhoudende, luchtire tekst zonder ingewikkelde verhandelingen De naïeve schilders vertellen zelf genoeg. Een bijzonder Boek van de Maand om telkens weer plezier aan te beleven.

Leidsch Dagblad | 1978 | | pagina 17