OPNIEUW NEDERLAAG IJSLAND Auto- wijs... Merkwaardige overwinning Frank Drost Oranjespelers gaan niet op de ski's DONDERDAG 5 OKTOBER 1978 SPORT PAGINA 15 HALLE - Oost-Duitsland heeft gis termiddag in Halle IJsland met 3-1 verslagen. De wedstrijd werd gespeeld in het kader van het Eu ropees kampioenschap voor lan denteams. Door deze overwin ning is Oost-Duitsland in groep vier op de tweede plaats geko men. Nederland is eerste en Po len derde. Ruim 20.000 toeschouwers zagen Oost-Duitsland reeds in de zesde minuut van de wedstrijd een 1-0 voorsprong nemen. Peter scoor de. Doch nog geen tien minuten later kwam 'dwerg* IJsland aan de gelijkmaker. Aanvaller Pe- tursson werd in het strafschop gebied onderuit gewerkt. De pe nalty die IJsland terecht kreeg toegewezen werd door hem ver zilverd: 1-1. Echter in de eerste helft nam Oost-Duitsland op nieuw een voorsprong. Reidiger scoorde na een slimme pass van Hoffmann. De laatste maakte aan alle onzekerheid een einde, toen hij een kwartier voor tijd IJsland definitief op de knieën bracht: 3-1. Trainer Georg Buschner toonde zich verheugd met de overwin ning, maar zei: 'Toen het 1-1 werd heb ik teruggedacht aan 1974, toen IJsland ons in Maagdenburg ook op een gelijkspel (1-1) hield. Gelukkig ontbrak hen dit keer de kracht. Wel vind ik dat IJsland met het jaar beter gaat voetbal len. Ik ben blij dat we evenals Nederland en Polen deze dreu mes verslagen hebben, al zit die tegentreffer me dwars." Tsjechoslowakije had helemaal een goede start. De Europese ti telverdediger won in groep 5 zijn eerste wedstrijd uit met 3-1 van Zweden. In Stockholm opende Hasse Borg voor Zweden welis waar de score, maar het goed spelende Tsjechische team kwam goed terug. Kroupa maak BARCELONA - Spanje maakt zich zorgen over Johan Cruijff. De Spanjaarden kunnen het niet verdragen dat hun oude voetbalidool, dat zij eens mateloos vereerden, zich zakelijk in de nes ten heeft gewerkt. Niet dat de Spaanse pers zich kwaad maakt op Johan Cruijff; de woede van de journalisten koelt zich veel eerder af op de zakelijke partner van de Nederlandse voetbalster: de 36-jarige Michel Georges Basilevitch, die tien jaar geleden zonder een cent naar Spanje kwam en Johan Cruijff nu om zijn vingers windt. Journalisten en zelfs intieme vrienden van Johan Cruijff me nen dat Basilevitch niet alleen de zaken van Cruijff op den duur te gronde zal richten, maar ook dat het gezin van de wereldvoetballer onder de funeste invloed van de 36-jarige ex-manne quin uit Parijs gaat lijden Michel Georges Basilevitch is een griezelig mooie jongen met een flonkerend gebit, die overal een ge vat antwoord op heeft. Deze ex- mannequin van het Franse mode huis Pierre Cardin vestigde zich tien jaar geleden in Barcelona, waar hij een boetiek opende en voor Spaanse modehuizen ging showen. Rus van origine, Fransman van na tionaliteit en zich bewegend in de mondaine wereld, werd hij lid van de Orde van Malta, een titel die te koop is voor mensen die de weg we ten. Geen slecht gezelschap, want deze orde heeft over het algemeen gefortuneerde leden. Om zijn ima go nog wat op te peppen, speciali seerde hij zich binnen de Orde van Malta in het commando „Risotaki", een commando van twijfelachtige geloofwaardigheid. Het bureau van Interpol te Parijs heeft gegevens over het commando in zijn archie ven. Ook de naam Michel Georges Basilevitch is Interpol bekend. Michel Georges Basilevitch, die voordat hij naar Spanje kwam de Rolling Stone Mick Jagger op ver schillende Amerikaanse tournees begeleidde, trouwde in Parijs met Silvie Hakkel, die hem onschatbare diensten bewees door te zorgen voor een nageslacht. Een nage slacht dat aan zijn loopbaan in Spanje een welkome wending zou geven. Via zijn kinderen zou hij uit eindelijk met Cruijff in contact komen. De boetiek van Basilevitch vaarde wel en hij besloot een maatschappij op te richten. Om fiscaal-juridische redenen werd niet alleen Escape SA opgericht, maar ook een ex portmaatschappij voor textiel en de maatschappij Michel Y Sola SA, die vertegenwoordigingen van Spaan se textielhuizen op zich nam. Al spoedig bleek dat Basilevitch zijn hoge onkostenrekeningen doorbe rekende aan de bedrijven die hij vertegenwoordigde. De overhem- denfabriek Ibars en het textielbe- ADVERTENTIE Geen risico lopen. Op het A-1 embleem letten! Dan bent u zeker van 'n goede, gebruikte auto. Grondig geïnspecteerd. Van binnen en van buiten. Elk merk. Bij uw Ford-dealer. Met garantie-bewijs. Auto-wijs zijn drijf Nerva namen dit niet langer en smeten Basilevitch eruit. In 1976 ontmoette Basilevitch een zekere Gabriël Gimenez Pardo, met wie hij de onderneming Leader Group oprichte, een maatschappij op papier, die als vaste activa alleen maar over een prive-vliegtuigje be schikte. Pardo was een van de voornaamste verkopers van de holding Grupeco, een bedrijf dat diverse onroerend-goedmaat- schappijen vertegenwoordigde, zoals de inmiddels failliet gegane Sofico SA. Grupeco, dat een zware financiële veer moest laten wegens het faillissement van Sofico, zocht naar financiën. Pardo slaagde er in 1976 in de ver tegenwoordiging te krijgen van de Banque Commerciale de Genève. Als directeur van deze Zwitserse financieringsgroep pompte hij een miljoen Zwitserse francs in Grupe co en werd daardoor de voornaam ste aandeelhouder van de holding. Het grootste bedrijf van Grupeco was het veeteeltconcern Ganadera Catalana SA, dat meteen na de nieuwe financiële impuls zijn aan delenkapitaal van 10 miljoen pese ta's verhoogde tot 150 miljoen pese ta's. Michel Georges Basilevitch, die Pardo met raad en daad bij stond, kreeg ook een deel uit de pot. Kinderen Ook in zijn privéleven zat Basile vitch niet stil. Zoals alle inwoners van Barcelona kwam hij in aanra king met de gelijknamige voet balclub. Om zich financieel zeker te stellen, wilde Basilevitch zich op werken als adviseur van Johan Cruijff, die te kennen had gegeven niet zijn hele leven te willen voet ballen. Cruijff stond bekend als ie mand die moeilijk te benaderen was. Basilevitch besloot de contac ten met Cruijff via zijn kinderen te leggen. Johan Cruijff heeft drie kinderen van dezelfde leeftijd. Bo vendien was er nóg een pluspunt: Danny Cruijff is evenals Basile vitch ex-mannequin. Via Danny Cruijff drong Basilevitch het pri- vëleven van Johan binnen. Het was een klein kunstje om uit te vinden waarde kinderen van Johan Cruijff naar school gingen. Heel spoedig zaten de kinderen van Ba silevitch op dezelfde school. Van het een kwam het ander. De kinde ren van Basilevitch werden uitge nodigd voor verjaardagspartijtjes. Basilevitch haalde zijn kinderen op en gaf Danny een modieuze regen jas cadeau. De Cruijffs wisten niet goed waar ze aan toe waren. Slim me Michel Georges Basilevitch profiteerde van de verwarring om de familie Cruijff uit te nodigen voor een tochtje aan boord van zijn luxueuze jacht. De Cruijffs namen de uitnodiging aan en zagen Basi levitch vervolgens in een prachtige witte Rolls Royce wegrijden. Basilevitch had zijn spel meester lijk gespeeld. Het was alleen ver velend voor hem dat de eigenaar van de Rolls Royce ontdekte dat hij had geprobeerd de wagen met een ongedekte cheque te betalen. Ook de verkoper van het luxueuze jacht was niet erg over Basilevitch te spreken. Eerst een jacht een tijd op proef gebruiken en dan inleveren omdat het schip niet bevalt, kon de verkoper maar moeilijk verkrop pen. De familie Cruijff, die over de toekomst van Johan begon na te denken, was bereid om iets van de „geslaagde zakenman" Michel Georges Basilevitch te leren. Voorzichtig Na lang nadenken zette Johan Cruijff in 1977 voorzichtig zijn eer ste stappen op het zakelijke pad. Samen met Basilevitch en Pardo zette hij de maatschappij CPB op; een opgeblazen holding, waarvan de drie letters de namen van de vennoten voorstellen: C van Cruijff, P van Pardo en de B van Basilevitch. Er kwam echter grote ruzie, want de banken besloten de kredietverlening te staken. Pardo was in de ogen van zijn vennoten het zwarte schaap en hij werd eruit gegooid. Met veel moeite wisten Cruijff en Basilevitch de meerder heid van de aandelen te bemachti gen en daarmee vat te krijgen op de holding Grupeco. In juli van dit jaar werd Gimenez Pardo volledig uit de zaak gewerkt. Cruijff en Basile vitch bezaten nu een onderneming die alleen al aan opgenomen kre diet meer dan 10 miljoen gulden schuld had. De zaak stagneerde wegens de economische crisis. Grupeco kon de termijnen van het opgenomen krediet niet aflos- Cruijff trad in contact met Cosmos. Warner Brothers, de moedermaat schappij van Cosmos, werd een participatie in Grupeco aangebo den. Het Amerikaanse concern zond een paar experts naar Barce lona, die van een koude kermis naar de Verenigde Staten terugkeerden, omdat zij 's nachts in het hotel wer den lastiggevallen door een paar „alleraardigste lichtekooien". War ner Brothers liet een accountants- vindt Grupei onderzoek in Grupeco instellen schappijen door het Amerikaanse bureau Ar- thur-Young and Company. De conclusies van dit rapport waren vernietigend en Warner Brothers liet Grupeco voor wat het was. Cosmos, de onderafdeling Het bedrijfsleven in Barcelona en zijn werk maat - opgeblazen geheel. Men vraagt zich af wat men van een ex-mannequin aan professionele adviezen op financieel, econo misch, fiscaal en juridisch terrein moet verwachten. Het grote publiek in Spanje is teleurgesteld Lichtpuntje Warner Brothers, blijft alleen gein- dat Johan Cruijff zich heeft laten inpakken door een Fransman met een duister verleden, die op zake lijk gebied in Spanje niets gepres teerd heeft. De deelneming van Johan Cruijff in Grupeco is niet zo erg groot. Erger is, dat Johan voor de uitstaande schulden persoonlijke schuldbe kentenissen heeft getekend. Met andere woorden: gaat het werkelijk mis met Grupeco, dan kan Johan Cruijff persoonlijk aangesproken worden voor de uitstaande schul den. Johan Cruijff heeft deze schuldbekentenissen getekend op aanwijzing van Michel Georges Ba silevitch of diens adviseurs. Gabriël Gimenez Pardo, de in juli verstoten vennoot van Johan Cruijff, heeft inmiddels niet stil ge zeten. Er zijn sterke aanwijzingen dat hij, uit wraak voor de gemiste kans om te delen in de roem en de te verwachten winsten van Johan Cruijff, een sterke anti-Cruijff- campagne aan het organiseren is. Waarschijnlijk heeft Gabriël Gi menez Pardo het Franse voet balblad France Football gebruikt te voor rust gelijk, waarna Masny en Nehoda na de hervatting het duel beslisten: 1-3. Ook Spanje begon erg goed, want de uitwedstrijd tegen Joegosla vië werd in een 1-2 overwinning omgezet. In de wedstrijd voor groep 3 startte Spanje m Zagreo met een geweldig offensief, dat twee treffers (Santillana en Jua- nito) opleverde. De enigszins af geblufte Joegoslaven hervonden zichzelf pas vlak voor rust. Halil- hodzic zorgde toen voor 1-2. Na de doelwisseling is Joegoslavië fanatiek in de aanval geweest om de gelijkmaker te produceren. maar door goed verdedigen van de Spanjaarden slaagden zij daar toch niet in. De Joegoslaven wer den na afloop door de 60.000 toe schouwers op een striemend fluitconcert onthaald. Jock Stein, sinds anderhalve maand manager van Leeds, wordt inderdaad bondscoach van de Schotse nationale ploeg. De ex-manager van Celtic zei ja te gen het aanbod van de bond om opvolger te worden van Ally McLeod, de man die zo'n afgang beleefde op WK in Argentinië. Stein had één dag bedenktijd ge vraagd. ARCO (ANP) - Het gaat goed met de Nederlandse afvaardiging in het toernooi om het wereldkampioenschap dammen 1978. In Arco liet het Nederlandse kwartet in de gisteren gespeelde vierde ronde zeven pun ten op de scoretabel aantekenen. Alleen Johan Bastiaannet deelde de punten met de Malinees n'd'Ave, maar dat kwam omdat de Amster dammer zijn vierendertigste zet iets te vlug speelde en daardoor de combinatiewinst miste. i: met koningin Juliana en KNVB-praeses Meuleman tijdens een huldiging op om de naam van Cruijff door het slijk te halen. Enige weken geleden beschuldigde dit Franse sportblad Cruijff ervan dat hij peseta's naar het buitenland had gesmokkeld. Johan Cruijff heeft nu in een kort geding een miljoen francs schade vergoeding van France Football geëist. In groep A ontmoetten zowel Frank Drost als Gerrit Boom bepaald geen sterke tegenstanders en winst mocht dan ook worden verwacht. In de overwinning van Drost op Lepsic was toch iets merkwaardigs. De Joegoslavi sche kampioen, die de laatste ja ren in het positiespel verrassend goed vooruit is gegaan, trad zeer aanvallend op en drong diep in de stelling van Drost. De Neder landse kampioen kon weinig an ders doen dan op een omsinge ling van de vooruitgeschoven Joegoslavische centrumpositie overgaan. Vrij onverwacht in het late middenspel gaf Lepsic tot verbazing van zijn tegenstander de partij op. Hij verkeerde in de mening dat hij geen verdediging had tegen de direct aanwezige dreiging. De Friese internatio nale meester toonde echter aan dat die wel degelijk aanwezig was en het opgeven van de partij was op zijn minst voorbarig. Mis schien had Lepsic in deze positie nog wel verloren, maar daar had Drost goed voor moeten spelen. Drost is vrijwel zeker van een plaats in de finale. Gerrit Boom versloeg, in de hem eigen stijl met sobere positionele middelen, de Italiaanse kam pioen Berte. De man uit Savona hield wel lang stand, maar de jeugdige Almeloër heeft nu een maal nooit haast, en secuur spe lend haalde hij twee punten bin nen. Boom klasseerde zich hiei- mee voorlopig bij de hoogste vijf. Maar zijn positie blijft wankel. Hij zal nog wel last krijgen van de Israëli Gendlerman, die na gc- lijkopgaande strijd met Micnel Hisard de punten deelde. Naar de eindstrijd gaan zeker Ko- renevski en Tsjegolev. De dam mers uit de Sowjet-Unie doen er alles aan hun vier spelers in de eindstrijd te krijgen. Vooral Tsje golev is er op uit zijn tegenstan ders te verslaan en daardoor Ko- renevski te steunen. Hierdoor is hij natuurlijk objectief tegenover alle deelnemers in zijn groep. Winnen van Oscar Verpoest lukte hem gisteren niet. De Belg ver dedigde zich hardnekkig en zag met genoegen dat hij in zijn wan kele positie de remise vast kon houden. Korenevski heeft knap gewonnen van Diaw. In het eind spel, waarin vele dammen op het DEN HAAG (GPD) - De Oranje-spelers gaan niet in op de uitnodi ging van het Oostenrijkse St. Johann om in die Tiroolse winter sportplaats een week gratis vakantie te houden. St. Johann had de spelers van het Nederlands elftal uitgenodigd na hun goede presta ties tijdens de WK in Argentinië. Ruud Krol, aanvoerder van het Nederlandse team, heeft laten weten dat een skivakantie niet mogelijk is voor een actieve voetballer. Het gevaar van blessures is veel te groot. Daar komt bij dat de Oranje-spelers weinig vrije tijd in de winter hebben. Een derde reden om van de gratis vakantie af te zien, is het feit dat de aanbie ding slechts voor veertien man gold. De WK-trip werd echter door 21 spelers meegemaakt. bord kwamen, moest de Senega- lees, door te veel materiaalver- lies, tenslotte opgeven. In groep B heeft Rob Clerc zijn plaats in de eindstrijd vrijwel veilig gesteld. De Italiaan Simo- nelli werd met zuiver positionele middelen zonder mankeren naar een nederlaag gespeeld. Een minder prettige ervaring had Clerc met zijn achter het hotel geparkeerde auto. Via een inge slagen ruit werden autoradio en bandrecorder ontvreemd. Johan Bastiaannet kreeg na een tactisch gespeelde opening uit stekend spel tegen n'd'Aye. In een gewonnen middenspel-posi tie zette hij iets te vlug, waardoor de Malinees aan verlies ontsnap te. Een belangrijk punt ging hiermee voor Bastiaannet verlo ren. Gelukkig voor hem leed con current Nimbi een nederlaag. Hiervoor zorgde Gantwarg, die de Kongolees een vreselijk pak slaag heeft gegeven. De kam pioen van de Sowjet-Unie heeft alles op het bord uit elkaar ge jaagd. Merkwaardigerwijs kwam er nog een eindspel uit waarin Gantwarg sluw moest spelen. Hij had echter alles goed berekend. Zijn landgenoot Mitsjanski, die met een fraaie combinatie de Su rinaamse kampioen Norden ver sloeg profiteerde van de neder laag van Nimbi. Smith won "na tuurlijk" van de Braziliaanse kampioen Da Silva en staat voorlopig ook bij de zes kandida ten voor de eindstrijd. KNDB-bestuurslid Frits van Vlo ten uit Dordrecht heeft als bege leider van de Nederlandse spe lers het voorstel aan het organisa- tie-comite gedaan, de loting voor de eindstrijd te doen houden op 10 oktober, bij de opening van het congres van de werelddambond en niet, zoals bepaald, op 11 ok tober, een half uur voor het begin van de eerste ronde van de eind strijd. De delegatie van de Sow jet-Unie ondersteunt deze ge dachte. Voetbal - George Best hangt een levenslange schorsing boven het hoofd. De Engelse voetbalbond heeft de internationale bond, de Fifa, gevraagd de Noordier op de ze wijze te straffen omdat hy twee wedstryde'n met de Amerikaanse club Detroit Express in Oosten rijk gespeeld heeft. Dat is tegen de verordening van de Fifa, dat Best niet buiten Engeland mag spelen gedurende het Engelse voetbalseizoen. Deze maatregel is genomen omdat Best nog steeds met zijn club Fulham overhoop ligt over zijn werk in de Verenigde Staien. Wielrennen - De Zweed Bernt Jo hansson heeft gisteren de 61ste ronde van Emilia over 226,6 ki lometer gewonnen. Hij eindigde in de sprint voor de Italianen Pa- nizza, Vanni en Saronni. Felice Gimondi en Franco Bitossi na men in deze Italiaanse klassieker afscheid van de wegsport. Gi mondi zal de komende winter voor de laatste keer deelnemen aan de Zesdaagse van Milaan.

Leidsch Dagblad | 1978 | | pagina 15