PSP'erVan der Lek zet gevecht voort HP deTijd Architectenbond wil bij bouw Tweede Kamer geen discriminatie Tegen aantijging Elseviers Magazine ELSEVIERS Bram van der Lek (PSP) - Het is volslagen onaanvaardbaar wat hier is gebeurd - DEN HAAG (GPD) - ,,Ze hebben mijn systeem overgeno men, maar de politieke kanten van het voorstel duidelijk afgezwakt". In één zin weet het PvdA-Tweede-Kamerlid Wim Meijer zijn bezwaren samen te vatten tegen het rege ringsvoorstel het welzijnswerk te decentraliseren. Dat is niet zo vreemd, want als staatssecretaris van CRM diende hij het voorstel in januari 1977 bij de Kamer in. Meijer wijst erop dat de wijzigin- binet-Den Uyl. Volgens de maat- gen, die het tegenwoordige kabi- regel kunnen de gemeenten van- net in zijn voorstel heeft aange- af 1 januari zelf met plannen ko- bracht, de fundamenten ervan men voor activiteiten zoals mu- aantasten. Wel is blijven staan, ziekscholen, creativiteitscentra, dat de gemeenten vanaf het vol gend jaar zelf kunnen bepalen welk sociaal-cultureel werk steun verdient, maar de in Meij- ers voorstel ingebouwde bevoor deling van achtergebleven groe pen is er door mevrouw Kraaije- veld-Wouters uitgehaald. En ook vindt het kamerlid niets meer terug van zijn voorstel om naast de bestaande particuliere organisaties ook andere maat schappelijke groepen voor sub sidie in aanmerking te laten ko men. De in het oorspronkelijke voorstel ingebouwde democrati sering vindt Meijer ook al niet te rug. In grote lijnen betekent de „rijks bijdrageregeling sociaalculturele activiteiten" een nieuwe aanpak van het welzijnswerk. Momen teel wordt er nog jaarlijks zo'n 500 tot 600 miloen gulden aan' subsi dies verdeeld via de rijksbegro ting en het gemeentefonds. Vanaf 1 januari moet dit veranderen. Dan zullen het de gemeenten zelf zijn die hun prioriteiten vast kunnen leggen. Om aanspraak te maken op een uitkering, hoeven zij nog slechts de plannen voor te Dat het om een niet geringe ingreep gaat, bewijzen de volgende cij fers. Naast het halve miljard, dat jaarlijks in deze sector wordt uit gekeerd, zijn er in het hele land 2000 instellingen op dit gebied werkzaam, werken er zo'n 10.000 man personeel en zijn er tiendui zenden vrijwilligers bij het werk betrokken. regeling is een eerste aanzet tot de volledige hervor ming van gehele terrein, zoals dit voorgesteld wordt in de Kader wet Specifiek Welzijn van het ka- het buurt- en clubwerk, liet vor mingswerk, sportieve recreatie en het opbouwwerk. Voorlopig valt de maatschappelijke dienst verlening erbuiten. Het is de bedoeling dat voor andere terreinen van het welzijnswerk aparte regelingen zullen worden vastgesteld. Op 1 januari 1981 moet dan het nieuwe financiële systeem volledig van kracht zijn. Daarmee komt dan een eind aan een discussie die al vanaf 1973-74 duurt. BILTHOVEN (GPD)" -Bijna twee en een half jaar is Bram van der Lek (47), ex-kamerlid voor de PSP, al met zijn advocaten in de weer tegen wat hij beschouwt als verdachtmakingen en valse be schuldigingen, maar in feite is hij nog geen steek verder gekomen. Wel dreigt hij een lieve som geld aan al dat procederen kwijt te ra ken. Vandaar zijn jongste stap in „de klopjacht op Elseviers Maga zine", zoals hij zijn actie noemt: een aanklacht wegens onrecht matige daad met bijbehorende eis tot schadevergoeding. Deze zich traag voortslepende ge schiedenis laat zich slechts onge nuanceerd samenvatten. Alles begon op 24 april 1976, de dag dat. Elseviers Magazine onder leiding van dr. Ferry Hoogendijk schrijft „over een lijst te beschikken met namen van meer of minder voor aanstaande Nederlanders van wie volgens een functionaris van de Amerikaanse geheime dienst met volstrekte zekerheid mag worden aangenomen dat ze in Nederland als KGB-agenten (van de Russische geheime dienst dus) opereren". Op die lijst zou den staan „een PvdA-lid uit de Amsterdamse gemeenteraad" en „een Tweede-Kamerlid van een andere progressieve partij" Was dit al hoogst vervelend voor de vijftien kamerleden van PPR, PSP en D'66, die zich dit aan trokken (van de CPN is niets ver nomen!), op 6 mei wordt door de Audet-bladen De Stem. en De Limburger geschreven dat het ging om respectievelijk het Am sterdamse raadslid Han Lam- mers en Bram van der Lek, toen nog PSP'er in de Tweede Ka- Han Lammers is inmiddels land drost van de IJsselmeerpolders en heeft de publikaties uiteinde lijk langs zijn koude kleren laten gaan. Van der Lek is sinds begin dit jaar ambteloos burger en is verwikkeld in processen tegen de drie bladen, hun uitgevers en hun hoofdredacteuren. Andere kamerleden hebben zich er ook niet verder mee bemoeid, sinds zij volgens de publikaties immers niet voor de KGB zouden werken. Van der Lek echter kon zich er niet bij neerleggen dat de zaak geslo ten zou moeten worden met de verklaring van de toenmalige minister van binnenlandse zaken De Gaay Fortman dat de Else- vierlijst „onzin" was. In De Tijd vragen Hans Bronkhorst en Ton Oostveen zich af of 33 da gen paus Johannes Paulus I iets hebben veranderd. Jawel is het antwoord, in de franje, geen tiara meer en geen majesteitelijke wij- vorm. Iets heeft men kunnen le ren. Prof. Boeles, hoofleraar fy siologie, zegt het treffend: "Wie een bejaarde man tot paus kiest moet niet verbaasd zijn als hij gauw stert, maar als hij lang blijft leven". Uiteraard zijn de specula ties rond de benoeming van de nieuwe paus niet van de lucht. De Tijd citeert z'n naamgenoot The Times met graagte, want de eer ste van het Times-rijtje buiten landse kanshebbers is immers kardinaal Willebrands. Zijn leef tijd: 69. Onder de kop "Tussen Van Agt en de vakbeweging: de sluipwegen van het kabinet" mijmeren Joan Smithuis en Rob Vermaas met een elftal CDA'ers over Bestek '81, de vakbeweging en het kabi net. Er heerst voorzichtig opti misme als het gaat om de hou ding van de vakbeweging. De eerste gesprekken met FNV en Van der Lek: „Ik denk ook wel eens: man, houd toch op. Maar ik erken dat ik me erin vastgebeten heb. Het is moeilijk te stoppen voordat ik naar mijn gevoel gelijk heb gekregen. Het gaat er niet om journalisten te laten gijzelen of dwangsommen te incasseren Dat zijn zijwegen in de proces voering waar ik tegen mijn zin in getrokken ben. Het kernpunt is dat de pers natuurlijk misstan den mag signaleren en die dan niet sluitend-juridisch hoeft te kunnen bewijzen, maar ze wel aannemelijk moet kunnen rha- y ken. Als ze dat desgevraagd niet kan en vervolgens toch vrijuit gaat, dan krijgen we een gerot zooi van jewelste" Ondanks het totale gebrek aan in formatie uit de verhoren voor de rechters, heeft Van der Lek wel geprobeerd te achterhalen hoe zijn naam nu in verband met de Russische geheime dienst kan zijn gebracht. Goed, hij is drie keer in Oost-Europa geweest: twee keer voor een politieke oriëntatiereis en één keer voor vakantie. Bij de eerste twee keer is uiteraard met politici en aan verwanten gepraat, „en de Hon garen bij wie we op vakantie wa ren, zijn partijlid" Van der Lek kan zich echter niet indenken dat de CIA of onze ei gen BVD hem als een actieve spion zien. Wel bestaat de moge-, lijkheid dat hij - en andere linkse' lieden - te boek staat als een soort oproerkraaier, die met zijn te gendraadse praatjes in de gaten gehouden moet worden. Wegens diezelfde eigenschap staan ze misschien ook bij de KGB op een lijstje, met VIP's die beinvloed moeten worden, maar dan is de kans even groot dat iemand als Van der Lek op een KGB-lijst staat van eigenwijze linkse rak kers die na de komst van de Sovjets maar beter meteen opge sloten kunnen worden. CNV worden gekwalificeerd als 'uitermate bemoedigend, in dringend, overtuigend". "Begrij pelijk", zegt Lubbers, "Kok wil een zo groot mogelijke invloed op het CDA uitoefenen". Maar wat doet de PvdA? Lubbers: "Met veel theater het kabinet aanval len. Maar tegelijkertijd zo dicht mogelijk langs het CDA schu- Ook in De Tijd de verkiezingen in Hessen, Pax Christi en 26 pagi na's boekenbijlage. Minister Tuijnman gaat de auto snelwegen te lijf, want zo staat er te lezen Bestek '81 beknibbelt niet op de wegenbouw. Integen deel, er komt zelfs 165 miljoen bij. Wat de minister voorstaat is het zoveel mogelijk opheffen van er gerniswekkende knelpunten op de autowegen in ons land. De werkgevers in de wegenbouw fronsen de wenbrauwen, maar zijn met minister Tuijnman best wel ingenomen. Volgens Elsevier wordt in radicale kringen oud-CNV-voorzitter Lanser een "vazal" van de werk Van der Lek: „Eerlijk, ik weet het ook niet. Maar als ik bij de KGB iets voor het zeggen had, zou ik niet iemand als mijzelf gebrui ken. Ik behoor tot de kleine groep die in de gaten loopt. En ik zeg altijd maar de dingen zoals ik ze zie. Ik ben niet zo gemakkelijk te beinvloeden" Eén klein succesje heeft Van der Lek behaald en dat is de hem ge boden mogelijkheid honderd gulden per dag te incasseren van twee hoofdredacteuren, Ley en- dekker van De Stem en Hulskor te van De Limburger, zolang zij weigeren - wat zij blijven doen - hun bron te noemen. Maar Van der Lek heeft dat wapen nog niet gebruikt, er is nog geen cent dwangsom van eigenaar veran derd. Van der Lek wacht liever eerst het eindvonnis in het proces tegen die twee af. Van der Lek vindt de hele proces gang kennelijk niet zo bemoedi gend voor zijn kijk op het recht. „De aantijging kwam natuurlijk voor mij als kamerlid erg hard aan. Ik zou mijn ambtseed ge broken hebben als ik voor een buitenlandse mogendheid dien sten had verricht. Daarom mag ik dus niet te veel concluderen uit de gang van zaken. Ik ben zelf in het procederen ook erg ver ge gaan. Toch één algemene conclu sie: je kunt dit alleen doen als je over een behoorlijk inkomen be schikt en vooral kunt blijven be schikken. Zoiets duurt idioot lang en een zakenman bijvoor beeld wiens zaak door aantijgin gen kapot zou gaan, zou de tijd noch het geld hebben zich te Waarbij Van der Lek aantekent dat er natuurlijk wel snelle uitspra ken via kort gedingen mogelijk zijn, maar zijn geval acht hij te wezenlijk om via een kort geding enkel met een rectificatie af te doen. Toch vindt Van der Lek „al die pro cessen jammer van het geld". „Ik heb een goed inkomen - gehad - als kamerlid. Ook daarom wil ik een schadeclaim indienen tegen EM. Ik kan dat geld wel voor nut tiger dingen gebruiken" Gelukkig heb ik er persoonlijk geen last van gehad. Ik zou niet weten wie de relatie met mij heeft verbroken omdat hij of zij inder daad zou geloven dat ik voor de Russen werk. De PSP zelf heeft er aanvankelijk wat last van ge had, vooral in het zuiden, maar dat is al weer over. Maar al valt de schade mee, het blijft volslagen onaanvaardbaar wat hier is ge beurd". gevers genoemd. Lanser, de man van het harmoniemodel, die de afstand tussen werknemer en werkgever kleiner schat dan het FNV - of nog lieven de Indus triebond NVV - dat doet. Een maal een vakbondsman altijd een vakbondsman. Lanser onder schrijft die stelling aarzelend. Het lijkt begrijpelijk met anderhalve kolom terug de lijst van bedrijven waarmee hij bindingen heeft, Grolsch, Nationale Nederlanden, Meneba, De Crediet- en Effec- tenbank, Bredero. Piet Botha is de opvolger van Vor- ster. Een havik, zegt men. Maar in het Zuid-Afrika van 1966 werd dat ook gezegd van Vorster die nu wordt afgeschilderd als een pragmaticus en een bekwaam staatsman. Elsevier neemt een barstje waar in het granieten DEN HAAG (GPD) - De Bono van Nederlandse Architecten (BNA) vindt, dat architecten die tevergeefs een poging hebben gedaan de opdracht voor de bouw van de nieuwe Tweede Kamer te krijgen, opnieuw een kans moeten hebben. Ruim honderd archi tecten hadden bouwplannen ingediend maar een jury, on der voorzitterschap van rijksbouwmeester Quist, vond geen van de ontwerpen goed genoeg. Minister Beelaerts van Blok land zal binnen twee weken drie architecten aanwijzen, die gezamenlijk nieuwe bouwplannen moeten ma ken. De architectenbond zegt in een brief aan de minister blok, de Nationale Partij. De re den is de felle strijd om het pre mierschap, tussen de Kaapse en Transvaalse tak. Dat is goed voor het land zeggen waarnemers, maar weer anderen geloven niet dat Piet Botha de man is die de rust binnen zijn gelederen kan handhaven. L/n VRIJ NEDERLAND 'Gezien het belang van de ontwik keling die de criminoloog be dreigt, kan ik niet langer zwij gen", zegt prof dr. W. H. Nagel in VN. Het gaat hier, hoe kan het anders, om de Leidse prof. dr. W. het onjuist te vinden, wan neer bij de bepaling van de keuze van de drie architecten de eerder afgewezenen geen kans zouden maken. „Want dan zou achteraf inbreuk ge maakt worden op de anonimi teit van de inzenders", zegt de BNA. De namen van de ruim honderd architecten zijn in het jury rapport bekendgemaakt. Van de 111 afgewezen inzendin gen kregen 11 architecten een waarderingsprijs van elk 9000 gulden. Deze elf zouden vol gens de BNA gediscrimi neerd worden indien zij geen kans hebben om alsnog aan gewezen te worden. Een woordvoerder van het mi nisterie van volkshuisvesting Buikhuisen, die van Nagel c.s. op zijp criminologische broek krijgt. Buikhuijsen richt zich alleen op de agressieve criminaliteit vindt de Nijmeegse hoogleraar Des- saur. "Ik zie nog niet gebeureh, dat mensen die met steekpen ningen hannessen, met B.V's knoeien of valse concurrentie in het zakenleven plegen, biolo gisch zullen worden onder zocht". Prof. Nagel noemt Buikhuisens biosociale aanpak "verderfelijke onzin", waarbij hij niet nalaat de gewraakte onderzoekmethode te vergelijken met die van de voor aanstaande /schedelmeter" uit het Derde Rijk Franz Exner. Uiteraard in VN aandacht voor het alternatief van de PvdA voor Be stek '81. De vakbonden zullen en ruimtelijke ordening zegt, dat de minister niet bij voor baat de architecten uitsluit die reeds eerder plannen voor de vernieuwbouw van de parlementsgebouwen in dienden. Ingewijden in de architecten- wereld houden er echter re kening mee dat de drie archi tecten die uiteindelijk de op dracht krijgen, niet onder de 11 architecten zitten die eer der aan de prijsvraag deelna men. De kwaliteit van het werk van de 111 zou weinig uitzicht geven op een her nieuwde kans. De Bond van Nederlandse Ar chitecten zal in een later sta dium reageren op het jury volgens VN Den Uyls bezuini- gingsstreven niet in dank afne men. De leuze van de socialisten "minder particulier inkomen voor vrijwel iedereen, meer werk voor tien- a twintigduizend werknemers" valt wat rauw na de liefdesverklaring van Den Uyl: "We zitten in één gemeenschap pelijk front". Bovendien is men het binnen het FNV over de her verdeling van de arbeid - expe rimenteren met arbeidstijdver korting is een van de punten in het PvdA-plan - en de positie van de vrouw als werkneemster - lang niet eens. Groenevelt versus Kok. Verder in VN praat Bibeb met Pam Gems, schrijfster van Mara, Fem, Has en Pink en vertelt prof. Van Bekkum waarom hij niet naar Argentinië ging. De beul van Appingedam is na elf weken hechtenis weer vrij. Siert Bruins, verdacht van de moord op twee joodse onderduikers, werd met veel feestgedruis in Al- tenbreckerfeld, zijn woonplaats ingehaald. Ton van Dijk zocht Volgens Meijer leidt het voorstel van mevrouw Kraaijeveld tot een vicieuze cirkel. Door het „sterk afzwakken" van de extra steun voor achtergebleven groepen en het benadrukken van de be staande particuliere organisaties, komen deze groepen nog verder in de verdrukking. Want, zo be redeneert hij, juist de mensen in een achtergestelde positie heb ben weinig aan de bestaande or ganisaties. In zijn voorstel streefde hij dan ook naar de gelijkstelling van pu bliekrechterlijke organisaties met deze particuliere. Daarmee zouden gemeenten de mogelijk heid hebben gehad zelf meer in noodgebieden in te grijpen. De door Meijer voorgestane demo cratische structuur past ook in deze gedachtengang: alleen zo kunnen en de direct-betrokke- nen en de samenleving als een geheel bij het welzijnswerk be-* trokken worden. De woordvoerder van de VVD, Loek Hermans, had de afgelopen dagen nog overleg met Meijer over de wederzijdse standpun ten. Naar voren kwam dat ook de liberalen het mogelijk willen ma ken dat de maatschappij via pu bliekrechterlijke organisaties welzijn gaan bedrijven. Voor de liberalên geldt echter dat het par ticuliere initiatief de voorkeur verdient. Ook over de extra steun voor de achtergestelden en een uitge breidere vorm van democatie gaat de WD een stuk in de rich ting van de socialistische gedach ten. Het is nog onduidelijk of de beide partijen erin zullen slagen hun ideeën op een noemer te brengen. Mocht dit gebeuren, dan is Meijers teleurstelling mis schien toch voor niets ge weest. Meningen op deze pagina zijn \oor rekening van de auteurs xapport waarin uitvoerig wordt aangegeve'n waarom de 111 inzendingen niet goed genoeg waren. De BNA wil in ieder geval wel zo snel moge lijk van de minister meer dui delijkheid hebben over de toewijzingscriteria waaraan de drie nieuw aan te wijzen architecten moeten vol doen. Minister Beelaerts van Blok land eist van de drie architec ten, die hij binnen twee we ken aanwijst, dat zij vóór het eind van volgend jaar met nieuwe ontwerpen komen. De verbouwing van de Twee de Kamer gaat 85 miljoen gulden kosten. Rond 1982 zou aan de verbouwing kunnen worden begonnen. hem op en schildert een naïeve vijftiger, die het "befehl ist be- fehl" in zijn ziel heeft staan. Er zijn geen joden vergast, zegt hij In de massagraven liggen slachtof fers van Amerikaanse bombar dementenzoveel joden wa ren er toch niet. Lr is een nieuw woord uitgevon den, een variant op de vertros sing, namelijk vervoozing, waar bij het dan gaat om de VOO, Ver onica dus. Rob Out, directeur van dit omroepbedrijf, noemt de identiteit van Veronica het kruispunt van WD en D'66. En over de Tros zegt Out "Wat wij doen is verjongender, verfrissen- der. En het bevat meer experi menten ook. Kijk nou eens naar Tros Aktua. Dat is een rechtsge- richt programma, dat zul je bij ons niet vinden". Veronica vormt een bedreiging, maar op ander gebied dan men denkt. Rob Out "Het feit, dat Veronica zo'n zuig kracht heeft op mensen tussen de 18 en 35 en er omroeporganisaties zijn die geen lid meer hebben on der de dertig, dat is de bedrei ging". Verder in HP een bitter relaas over de zwarte junkies in Amsterdam, beschrijving van de machteloos heid van Sadats tegenstanders en maar liefst zestig pagina's boe ken. ,Wel, ik ben er langzamerhand van overtuigd dat Elseviers Magazi ne, de aanstichter van het hele verhaal, die hele lijst met Neder landse KGB-agenten niet kan waarmaken. Om dat te verhullen verschuilt het blad zich achter de journalistieke plicht om een bron (dat is degene van wie het verhaal komt) geheim te houden. Ook daar kan ik als beginsel in komen, maar als een bron gewoon een' fout verhaal heeft verteld, dan zie ik niet in,waarom die bron de hand boven het hoofd gehouden moet worden, terwijl ik met de gevolgen blijf zitten" MAGAZINE

Leidsch Dagblad | 1978 | | pagina 11