Labour verwerpt bezuinigingsplan van Callaghan Sarkis zoekt een uitweg Uitnodiging van Sadat aan Carter ■ESQSEEEB V redesgesprek komt op gang 'Geen Zuidafrikanen in Rhodesië' Nieuwe regering na felle strijd Nederlander gewond bij bomaanslag in Tnrkije Opnieuw Bulgaar gedood EG tegen visserij - plan van Britten DINSDAG 3 OKTOBER 1978 PAGINA 9 ISTANBOEL 'GPD) - Een Neder landse toerist, de 30-jarige Maar ten Ouweneel uit Utrecht, is zon dag licht gewond geraakt bij een van de drie bomaanslagen in de omgeving van de Aya Sofia in de Turkse hoofdstad Istanboel, die binnen een uur plaatshadden. Na in een ziekenhuis verbonden te zijn kon hij zijn reis naar Izmir vervolgen. Een 25-jarige Duitse toeriste raakte bij dezelfde ont ploffing veel ernstiger ge wond. Het is voor het eerst sinds de explo sie op het Istanboelse vliegveld ruim een jaar geleden dat toeris ten betrokken raakten - en dat was kennelijk ook de bedoeling van de daders - bij het politiek geweld dat in Turkije de laatste jaren bijna 1000 doden heeft ge kost. Er is daardoor een nieuwe dimensie gekomen in de veront waardiging van de Turkse pers, wat nog werd versterkt door de moord, datzelfde weekeinde, op de echtgenote en dochter van de Oostenrijkse ambassadeur in Ankara, Heinz Lause, bij een strand. Vijanden Deze moord, waarvan de dader in tussen is gegrepen, blijkt sek suele motieven te hebben gehad, maar in een hoofdartikel in Mil- liyet had Turkije's meest gezag hebbende commentator Abdi Ipekci beide zaken op èèn hoop gegooid. Ze deden, zo zei hij, Turkije veel meer schade dan de door vijanden van dit land ge maakte film Midnight Express. „Onze grootste vijanden zijn wij zelf', schreef hij, en hij wekte premier Ecevit op om de strijd tegen het terrorisme absolute voorrang te geven. Het toeristenseizoen dat, ondanks het heersende geweld, voor Turkse begrippen redelijk mocht worden genoemd, eindigde op deze manier toch nog met twee dissonanten. Eèn ding mag ech ter niet worden vergeten: wat de seksuele moord betreft moet men 15 jaar teruggaan om iets derge lijks in de Turkse annalen tegen te komen. Voor de twee boeren jongens die in 1963 in centraal- Turkije een Duits kamperend paar vermoordde na het meisje te hebben verkracht, kon toen nauwelijks een advocaat worden gevonden die bereid was hen te verdedigen. Kort voordat ze wer den opgehangen zou èèn hunner hebben gezegd: ik wist niet dat toeristen zo belangrijk wa ren... Klanten Voor de 27-jarige kapper uit Fe- thiye die zegt zijn positieven te hebben verloren bij het zien van de schone Oostenrijkse in bikini, ziet het er niet veel beter uit, al is in Turkije de laatste jaren geen doodstraf meer voltrokken. De voorpagina's van de kranten plaatsen een foto waarop hij staat tussen twee gendarmes, het jachtgeweer dat hem door de neef van de slachtoffers was ontfut seld weer in de hand, en bloot- voets. Daaruit kan worden ge concludeerd dat hij de Falaeca (stokslagen op de voetzolen) heeft ondergaan. WASHINGTON (AP/UPI) - Presi dent Carter van de Verenigde Staten heeft gisteren bekend ge maakt dat de diplomaat William G. Bowdler de Verenigde Staten zal vertegenwoordigen bij de in ternationale delegatie van be middelaars die zal proberen in de Middenamerikaanse staat Nica ragua een vredesregeling tot stand te brengen. Bowdler ontmoet binnen enkele dagen de vertegenwoordigers van de Dominicaanse republiek en Guatemala, de twee landen die eveneens bemiddelaars in de de legatie benoemd hebben. Bowdler is hoofd van de inlichtin gen- en onderzoekafdeling van het ministerie van buitenlandse zaken. Hij was voorheen ambas sadeur in El Salvador, Guatemala en Zuid-Afrika. De Nicaraguaanse luchtmacht heeft de laatste dagen bombar-' dementen uitgevoerd op de grensstreek met Costa Rica, zo is in de Costaricaanse hoofdstad BEIROET (GPD) - De Libanese president Elias Sarkis heeft gis teren in een toespraak voor radio en televisie aangekondigd een nieuwe regering te vormen en een nieuw veiligheidsplan door te voeren in een poging vrede te brengen in het gescheurde land. Sarkis' opzienbarende toespraak kwam na een nacht van de hevig ste strijd die Libanon sinds de burgeroorlog van 1975-'76 had gekend. De twee grote tegenstanders, de Syrische eenheden van de Arabi sche vredesmacht en christen- rechtse militia's, brachten in de nacht van zondag op maandag hun complete arsenaal van artil lerie, tanks, raketwerpers en zwa re mitrailleurs tegen elkaar in stelling. Bovendien pasten de Sy- rièrs een nieuwe tactiek toe van huis-tot-huis-gevechten in de christelijke wijken van Oost-Bei- roet. De belangrijkste buurt daar, Ashra- fieha, is zeer zwaar getroffen door de Syrische beschietingen. De wijk is omsingeld door de Syrièrs en er is geen water of elektriciteit 1 Premier Callaghanonverstoor baar. MILAAN (AP) - De Italiaanse poli tie heeft na dertig uur de arresta tie bekend gemaakt van acht per sonen die worden verdacht van terroristische activiteiten of me deplichtigheid daaraan. Een van de arrestanten is Nadia Mantova- ni, de vriendin van de nu gedeti neerde oprichter van de Rode Brigades Renato Curcio. De arrestaties vonden zondag plaats op drie verschillende plaatsen in de Noorditaliaanse stad Milaan, nadat er een uitge breide klopjacht op touw was ge zet door generaal Alberto Dalla San José vernomen. Vooral het plaatsje Penas Blancas zou daar bij getroffen zijn. Naar verluidt zou de nationale gar de van president Somoza van Ni caragua in het weekeinde de grensstreek met Costa Rica uit gekamd hebben om guerrilleros uit het gebied te verdrijven. Hierbij zijn gevechten geleverd. President Somoza van Nicaragua heeft gisteravond laat de pers bij eengeroepen om mee te delen dat hij de oppositie in 1981 vrije ver kiezingen garandeert maar dat hij niet voor die tijd zal aftreden. Somoza zei nog niet besloten te hebben hoe lang de staat yan be leg van kracht blijft. De oppositie wil dat de bemidde lingscommissie van de OAS, de Organisatie van Amerikaanse staten, Somoza tot vertrekken beweegt. Men vreest dat hij an ders zorgt dat een regering van stromannen hem opvolgt omdat hij zelf niet herkozen kan wor den. De burgerbevolking van 200.000 zielen is merendeels weggetrok ken naar de bergen. Alleen de zeer zwaar bewapende christen- rechtse militia's beheersen het straatbeeld, dat met geweldige bomkraters en vele in puin ge schoten flatgebouwen meer weg heeft van een soort maanland schap dan een elite wijk voor wel gestelde christelijke Libane- Het aantal slachtoffers van de laat ste 48 uur bedraagt 60 doden en 300 gewonden. Gisteravond laat waren de artillerieduels tussen de invloedrijke vakbonden, geprik keld door drie jaar loonbeper- king, vormden de voorhoede van de opstand tegen Callaghan op het jaarlijks congres van Labour in Blackpool. Beperken Na een drie uur durend debat, waarin de emoties soms hoog oplaaiden, spraken de afgevaar digden zich tot tweemaal toe na drukkelijk uit tegen het bezuini gingsbeleid van het kabinet- Callaghan, en in het bijzonder te gen de bedoeling van de Labour- regering de loonstijgingen tot vijf Chiesa, het hoofd van de Terro ristenbestrijdingsdienst. Bij de actie zijn ook communicatie-ap- paratuur, wapens en documen ten in beslag genomen. Twee weken geleden werd de 30-ja- rige Corrado Alunni gevangen genomen in verband met de ont voering en moord op ex-premier Aldo Moro. Volgens de politie was hij de opvolger van Curcio die nu vijftien jaar gevangenis straf uitzit, als leider van de Rode Brigades. Onder de gearresteerde personen van zondag bevinden zich verder de 35-jarige Lauro Azzolini, die wordt verdacht van betrokken heid bij de moord op een politie man en een advocaat en de 29-ja- rige Antonio Savino, die gewond raakte tijdens het vuurgevecht met de poltie zondag. Vier mannen hebben gisterochtend in Cesano Boscone, een voorstad van Milaan, een rijke Italiaanse aannemer ontvoerd. Het viertal sleurde de 31-jarige Claudio Ran- cillo naar een gereedstaande auto en verdween voordat de politie kon worden gewaarschuwd. Rancillo is de 27ste persoon die dit jaar in Italië ontvoerd werd. LONDEN (AP/REUTER) - Zuid- Afrika heeft woedend gereageerd op de uitlatingen van de Britse minister van buitenlandse zaken David Owen, die zondag op de radio verklaarde dat er "nogal zorgwekkende bewijzen" be staan dat de Zuid-Afrikanen mili taire activiteiten uitvoeren in het buurland Rhodesië. Generaal Magnus Malan, hoofd van het Zuid-Afrikaanse leger, heeft dit bericht vanuit Pretoria krach tig ontkend. Hij zei dat er geen Zuid-Afrikaanse militairen zijn betrokken bij gevechtsactivitei ten in Rhodesië, waar het doden- Syriërs en de christen-rechtse militia's aanmerkelijk in hevig heid afgenomen. Dit was vooral te danken aan Sarkis' aankondi ging om binnen tien dagen een nieuwe regering te vormen, dit maal bestaande uit politici in plaats van technocraten. De nieuwe regering krijgt als (on mogelijke) taak „de Libanese cri sis in al zijn facetten te bezwe ren", aldus Sarkis. Opvallend was dat Sarkis in zijn be toog, dat slechts vier minuten duurde, „zekere gewapende ele menten" ervan beschuldigde de procent te blijven beperken De besluiten van het congres zijn niet bindend voor de regering. Adviseurs van Callaghan zeiden gisteravond dat er geen directe voortekenen waren dat de pre mier nu aanleiding zou zien het bijltje erbij neer te gooien. Ieder een ziet thans met belangstelling uit naar de tegenzetten van Cal laghan als hij vandaag het con gres toespreekt. Onverstoorbaar Terwijl vakbondsleiders en verte genwoordigers van de linker vleugel van Labour hun uiterste best deden geen spaan heel te la ten van de plannen die de La- bourregering voor de toekomst had ontvouwd, zat Callaghan dit alles aan te horen als een sfinx, de armen over elkaar en totaal onverstoorbaar voor zich uit sta rend. Het onderdeel dat een loonstij gingsplafond van vijf procent voorstelde werd met een vernie tigende nederlaag weggehoond. Meer dan de helft van de aanwe zigen was tegen. LONDEN (AP) - Drie weken na de dood van twee Bulgaren die overleden nadat onbekenden hen met een vergiftige punt van een paraplu in het dijbeen hadden gestoken, is gisteren opnieuw een uitgeweken Bulgaar op ge heimzinnige wijze om het leven gekomen. Scotland Yard noemt het overlijden van de 30-jarige vrijgezel Vladimir Simeonov "verdacht". Het nieuws werd gisteravond door de BBC bekend gemaakt, waar het slachtoffer sinds 1972 werkte bij de afdeling buitenland. Si meonov was een collega van Markov en werkte met hem bij de Bulgaarse sectie. Arabische vredesmacht vaak tot vechten te provoceren - een dui delijke verwijzing naar het op treden van de twee belangrijkste christen-rechtse militia's, name lijk de falangisten en chamoenis- ten. Maar ook de Syriërs kregen, zij het in bedekte termen, een veeg uit de pan van Sarkis: „Vele on schuldige burgers zijn gedood. Beschietingen van complete wij ken, wat ook de reden mag zijn, vormen geen effectieve methode om de orde te handhaven", aldus de Libanese president. BRUSSEL (AP) - De Europese Commissie heeft gisteren een nota aan de Britse autoritei ten gepubliceerd waarin zes Britse visserij bepalingen worden verworpen. De nota, die was ondertekend door EG-commissaris voor land bouw- en visserij zaken Olav Gundelach, werd afgelopen vrijdag opgestuurd aan de Britse EG-missie in Brussel. In de brief zegt du« Europese Commissie niet akkoord te kunnen gaan met de Britse visserijvoorstellen en houdt zij zich met recht voor "te zij ner tijd passende maatrege len te nemen" EG-functionarissen menen dat de brief mogelijk de eerste stap is in de richting van een beroep op het Europese hof van justitie om een uitspraak ip het visserijgeschil. De EG-functionarissen zijn zich in de afgelopen maanden steeds meer gaan ergeren aan de Britse pogingen om de vis vangst voor de Britse kust te beperken. Groot-Brittannië zegt dat de maatregelen noodzakelijk zijn om de vis stand, die hard achteruit loopt, te'beschermen. De Britse voorstellen, die door de commissie worden ver worpen betreffen een verbod op de vangst van diverse vis soorten, uitbreiding van het aantal zones waar niet gevist mag worden en bepalingen omtrent de grootte van de mazen van de visnetten. Sarkis wil aan dit soort zaken een einde maken door een nieuw vei ligheidsplan door te voeren. Dit plan moet „een einde maken aan alle militaire botsingen tussen alle betrokken partijen". Dit slaat niet alleen op de krachtmeting tussen Syriërs en rechtse chris tenen, maar ook op de levensge vaarlijke „uitlokkingsbeschie tingen" door de christen-rechtse militia's op het islamitische West- Beiroet. Hierin schuilt het grootste gevaar voor een werkelijk nieuwe Liba nese burgeroorlog: de christen- Sadats uitnodiging aan Carter na mens het Egyptische parlement werd met een langdurig applaus begroet door de 365 parlements leden. In zijn toespraak verde digde Sadat ook zijn vredesinitia tief en het resultaat van Camp David. Hij zei dat er geen sprake is van overgave, zoals Arabische critici willen volhouden. Kritiek In zijn rede leverde Sadat kritiek op de Arabische landen en organisa ties, die de overeenkomsten heb ben verworpen en de Egyptische leider van verraad hebben be schuldigd. Sadat richtte zijn kritiek in het bij zonder op Syrië en de Palestijnse bevrijdingsorganisatie PLü. üok de Libische leider kolonel Gha- daffi werd niet gespaard. nationalisten die de zogenaamde interne regeling steunen, hebben het blad beschuldigd van voor keur voor de vanuit Zambia wer kende guerrillaleider Joshua Nkomo en zijn Afrikaanse volks unie van Zimbabwe (Zapu). De binnen Rhodesie opererende vleugel van Zapu werd vorige maand verboden nadat een Rho desisch lijnvliegtuig was neerge schoten bij de Zambiaanse grens Nkomo zei dat zijn guerrillstrij ders het vliegtuig neerhaalder met een raket, doch sprak Rho desische beschuldigingen teger dat zij vérvolgens tien van de overlevenden hebben gedood. rechtse beschietingen op het an dere deel van Beiroet zouden de moslim-strijdgroepen en de Pa lestij nen kunnen provoceren tot deelname aan de strijd, die tot nu toe een aangelegenheid is ge- weesrt van Syriërs en christenen Buitenlandse waarnemers in Bei roet achten de kans dat Sarkis zijn goede bedoelingen ook kan uitvoeren, gering. De algemene stemming in Libanese politieke kringen is pessimistisch. Hoe, zo vraagt meh zich af. kan ooit een kabinet worden samengesteld uit politici die eikaars persoonlijke doodsvijanden zijn en die fel pro- of anti-Syrisch zijn. Zullen de zich nu zo fanatiek opstellende christen-rechtse leiders bereid zijn politieke medeverantwoor delijkheid te dragen voor 's lands zaken nu de Syriërs - die namens het wettige Libanese gezag op treden - de christen-rechtse mili tia's zo ongenadig hebben be stookt? Kortom: het is zeer de vraag of de laatste noodsprong van de Liba nese president voldoende zal zijn om het land van de ondergang te redden. De Egyptische president liet echter iedere kritiek op koning Hoes sein van Jordanië achterwege Het volledige succes van de on derhandelingen, waarover in Camp David overeenstemming is bereikt, is afhankelijk van de deelname van de Jordaanse vorst. Hoessein heeft zich kri tisch uitgelaten over de akkoor den, maar is niet ingégeaan op een verzoek om zich bij de landen het zogenaamde "standvastig heidsfront" aan te sluiten. Besprekingen De Jordaanse minister van buiten landse zaken, Hassan Ibrahim, heeft gistefen in de Algemene Vergadering van de Verenigde Naties gezegd dat zijn land de be sprekingen met de Verenigde Staten zal voortzetten in een po ging om na de overeenkomsten van Camp David te komen tot een vredesregeling in het Midden- Oosten. Ibrahim legde er in zijn toespraak de nadruk op dat Jordanië een alles omvattende regeling van het conflict in het Midden-Oosten vooropstelt. De Jordaanse minis ter liet na kritiek uit te oefenen op de directe vredesbesprekingen tussen Egypte en Israel. "Jordanië zal geen mogelijkheden laten liggen die kunnen leiden tot het beeindigen van de bezetting van Arabisch grondgebied door Israël", aldus Ibrahim. Hij voeg de daaraan toe dat Jordaniê "door zal gaan met alle mogelijk heden te toetsen om onze volken te verlossen" Ibrahim gaf uitdrukking aan zijn "grote waardering voor de moed en de volharding van president Carter voor de zaak van de vre de". In Nicaragua: Pretoria woedend op Britten tSl in de afgelopen maand tot on- De Rhodesische regering heeft het gekend hoog aantal steeg: bijna enige zwarte dagblad in het land, 800 mensen kwamen aan beide de Zimbabwe Times, verboden, zijden om het leven. zo heeft een regeringswoord- Een aantal Zuid-Afrikaanse am- voerder gisteren bekendge- bassadefunctionarissen, die niet maakt. genoemd willen worden, steunt **et Engelstalige blad, werd acht- Malan's verklaring. Ze zeggen dat l'en maanden geleden opgericht met naam Owen s beschuldiging en heeft een oplage van rond politiek gemotiveerd is. "De Brit- 20.000. ten schijnen te menen dat ze een Volgens de woordvoerder was het pro-zwarte positie moeten inne- met ingang van gisteren verbo men na de schadelijke onthullin- den verklaard, "omdat verdere gen dat ze tien jaar lang betrok- publicatie schadelijk wordt ken zijn geweest bij het omzeilen geacht voor de belangen van de van de olieboycot tegen Rhode- publieke veiligheid", sië. Nu moeten wij als zondebok De Zimbabwe Times noemt zieh- dienen," aldus deze zegslieden. zelf onafhankelijk, maar zwarte BLACKPOOL (Reuter/UPI) - Premier James Callaghan van Engeland heeft gisteravond een grote tegenslag moeten incasseren toen zijn eigen Labourparty, zijn ter beteugeling van de inflatie ontworpen loonbeheer- singsprogramma, helemaal van de hand wees. Jordaans minister: "Wij praten door' CAIRO/NEW YORK (AP/Reuter) - President Sadat van Egypte heeft zijn Amerikaanse collega Jimmy Carter uit genodigd naar Cairo te komen ter bijwoning van de on dertekening van het voorgenomen vredesverdag tussen Egypte en Israël. Tijdens een speciale parlementszitting over de Camp-David-akkoorden zwaaide Sadat aan Car ter lof toe voor zij n rol in het topgesprek over het Midden- Oosten dat zo onverwacht tot resultaat leidde

Leidsch Dagblad | 1978 | | pagina 9