Werkgevers niet in beheer van YAD-fonds Verdachte 'dreigt' met zelfmoord Vorig jaar abortus voor bijna 17.000 vrouwen Van Leijenhorst (CDA) ziet niets in plan-Boersma Duitsland zal oorlogs misdadiger niet uitleveren Kabinet neemt wet voorkeursrecht voor gemeenten over Wijziging van militair recht weer uitgesteld DINSDAG 3 OKTOBER 1978 DEN HAAG (GPD) - Het kamerlid Van Leijenhorst - tweede vice- voorzitter van de CDA-fractie en èèn van de voormannen binnen de CHU - heeft gisteravond op een CDA-bijeenkomst in Den Haag in forse bewoordingen een bezuinigingsbeleid afgewezen waarbij de collectieve sector meer wordt gespaard dan de par ticuliere sector. Hoewel hij zelf zei het alternatieve bezuinigingsplan van Den Uyl daarbij op het oog te hebben, nam Van Leijenhorst tevens afstand van suggesties die zijn gedaan door zijn fractiegenoot Boersma. die - daarbij gesteund door frac tievoorzitter Aantjes - juist de collectieve voorzieningen wil ontzien en meer bezuinigingen wil uitvoeren op de particuliere inkomens. Van Leijenhorst noemde het be grijpelijk dat van internationale zijde - de OESO, waarin de rijke geindustrialiseerde landen zijn verenigd - druk op Nederland wordt uitgeoefend om zich wat de collectieve uitgaven betreft te matigen. Hij verwees daarbij naar de OESO-gegevens, volgens wel ke de belastingen en de sociale verzekeringspremies in de OE- SO-landen de afgelopen 20 jaar gemiddeld met 9 procent stegen, terwijl dat percentage in Neder land 17,2 bedroeg. „Een bewijs dat ons land flink uit de Europese pas is gaan lopen", zei het CDA- kamerlid. Overigens vond ook Van Leijen horst dat in de particuliere sector wat meer soberheid geboden kan zijn dan het kabinet in de Troon rede heeft aangekondigd. Over het gehele „plaatje" van Bestek '81 zei hii dat er nog veel vraagte kens en onzekerheden in de Ka binetsplannen zitten die het CDA dwingen om alternatieven voor te stellen. „Maar wij zullen de rege ring niet belemmeren om haar de aanloop te doen nemen voor haar nationale actie", aldus Van Leij enhorst. De tweede vice-voorzitter van het CDA vindt dat de christen-demo craten een „massief standpunt" moeten innemen op het punt van de abortuswetgeving. De feitelij ke situatie vpor zijn fractie is vol gens hem dat er gekozen moet worden tussen het misschien kwade wetsontwerp van de rege ring en het „stellig nog kwader wetsontwerp", dat door de Ka mer kan worden ingediend als het kabinet er voor 1 januari van het volgend jaar nog niet uit is. „Het gaat nog steeds om dezelfde zaak: het al of niet doden van menselijk leven. Kun je daarop van toepassing verklaren dat er gekozen moet worden tussen twee kwaden? Het vuile handen moeten willen maken? Zijn er niet dingen waar je als christen, als mens, niet aan mag mee doen?", zo vroeg de heer Van Leijenhorst zich af. Het CDA voelt er volgens Van Leij enhorst niets voor om bij de de batten over Bestek'81. die ko mende donderdag in de Tweede Kamer gaan beginnen, te zwijgen over de bezuinigingen op de ambtenarensalarissen. Van de kant van de ambtenarenbonden is een beroep gedaan op het par lement om in het debat over deze post de „grootst mogelijke terug houdendheid" in acht te i Dit met het oog op het open overleg, dat de bonden in de ko mende maanden met minister Wiegel van binnenlandse zaken gaan voeren. DEN HAAG (ANP) - West-Duits- land zal de oorlogsmisdadiger K. niet aan Nederland uitleve ren. Eind juli van dit jaar was aan de Duitse justitie een ver zoek gedaan tot aanhouding van K. Meestal volgt daarop een ver zoek tot uitlevering, maar om dat arrestatie in verband met de verjaring niet mogelijk is, kan ook van uitlevering geen sprake zijn. K. speelde in de oorlogsjaren men sen in handen van de beruchte Norger bloedploeg, die onder leiding stond van de enkele ja ren geleden gepakte oorlogs misdadiger P., die sinds de oor log ondergedoken was geweest in het huis van zijn ouders in Den Haag. In bevrijd gebied werd K. op 15 april 1945 gearresteerd. Hij werd later overgebracht naar het gevangenenkamp "CC-pol- der" in Scheveningen. Hij ont snapte hieruit in november van 1947, aldus justitie. De strafkamer Assen van het bij zondere gerechtshof Leeuwar den veroordeelde hem bij ver stek op 1 september 1948 tot le venslang wegens hulp aan de vijand. De Westduitse politic kon K. op 19 mei 1949 arresteren en uitleveren aan Nederland. K. tekende onmiddellijk verzet aan tegen het vonnis. In tweede ver oordeling kreeg hij elf jaar. K. ging deze straf uitzitten in "Es- serheem", een van de Veenhui- zen-complexen. Hij ontsnapte voor de tweede maal op 12 ja nuari 1949. Pas dit jaar werd hij teruggevonden: in een plaatsje bij Papenburg, vlak over de grens bij Stadskanaal. Arresta tie is volgens de Westduitse au toriteiten niet meer mogelijk. K. zal dus de nog staande zes jaar en negen maanden niet hoeven uitzitten. Behalve als hij in Nederland wordt gegrepen: in ons land ver jaart zijn straf pas op 13 januari 1983. POLITIE IN OISTERWIJK VINDT VOET OISTERWIJK (ANP) - De rijkspolitie in Oisterwijk zit sinds gisteren met een men selijke rechter voet waarvan de herkomst onbekend is. De voet, die in verregaande staat van ontbinding ver keert, is gisteren gevonden tussen de spoorrails op het baanvak Tilburg-Oister- wijk, dertig meter voorbij de spoorwegovergang Heuke- lomseweg. Volgens de rijkspolitie betreft het een voet met een ver moedelijke schoenmaat 39. De technische recherche heeft ter plaatse een onderzoek in gesteld. Daarna is de voet opgestuurd aan het gerech telijk laboratorium in Rijs wijk voor een nader onder zoek. Nederlandse expositie in Auschwitz DEN HAAG (GPD) - In het voor malige concentratiekamp Auschwitz Birkenau zal een permanente Nederlandse exposi tie komen. Het kabinet heeft gis teren besloten positief te reage ren op het Poolse verzoek een dergelijke expositie in te richten in het staatsmuseum van dit voormalige concentratie- en ver nietigingskamp. Over de wijze waarop aan dit besluit gestalte zal worden geven wordt nader over leg gevoerd met onder meer het Rijksinstituut voor Oorlogsdo cumentatie. DEN HAAG (GPD) - Het kabinet-Van Agt is niet van plan de werkgevers een zetel te geven in het beheer van het collectieve VAD-fonds. Dit is een van de belangrijkste besluiten die het kabinet maandag nam ten aanzien van het wetsontwerp collectieve vermogensaanwasdeling (VAD). Het fondsbeheer zal worden uitgevoerd door werknemers en overheid AMSTERDAMlZAANSTAD - Gisteren werd een begin gemaakt met het afzinken van het eerste tunnelelement van de Hemspoorlunnel onder het Noordzeekanaal. Het element passeert hier de Hembrug. Naar verwach ting zal de tunnel in 1983 in gebruik worden genomen DEN HAAG (GPD) - Het kabinet heeft besloten het wetsontwerp voorkeursrecht voor gemeenten (een deel van de omstreden grondpolitiekwetgeving) van het kabinet-Den Uyl over te nemen. Het zal wel op enkele punten worden gewijzigd. Binnenkort zal een nota van wijzigingen naar het parlement worden gestuurd. De discussie over dit wetsontwerp werd in het voorjaar van 1977 op geschort omdat het kabinet-Den Uyl toen tijdens een crisis over de grondpolitiek strandde. Het voorkeursrecht voor gemeenten was overigens het minst omstre den deel van de grondpolitiekpe- rikelen. De crisis ging over het andere deel: een wijziging van de onteigeningswet. Daarin wordt bepaald op welke basis het be drag voor de te onteigenen grond wordt vastgesteld. Het wetsont werp voorkeursrecht regelt de positie van gemeenten in de ge vallen waarin onroerend goed door een particulier eigenaar voor verkoop wordt aangeboden. Minister-president Van Agt, die gisteren op zijn wekelijkse pers conferentie aankondigde dat het kabinet een eerste bespreking over het voorkeursrecht heeft gevoerd, kon nog niet zeggen wanneer de nota van wijzigingen het parlement zal bereiken, maar de regering zal er haast bij ma ken, beloofde hij. Hij liet het aan het parlement over of dit deel van de grondpolitiekwetgeving af zonderlijk moet worden behan deld, of dat men het laat liggen totdat het kabinet ook kan ko men met nieuwe voorstellen in zake de onteigeningswet. Hij kon niet voorspellen hoe lang dat laatste nog op zich zal laten wach ten. Premier Van Agt, die gisteravond op zijn wekelijkse persconferen tie kon mededelen dat het kabi net onderling over het wetsont werp akkoord is, wilde nog niet zeggen hoe de verhouding zal zijn tussen de inbreng van de werk nemers en van de overheid. In ie der geval zal het niet 50 procent- 50 procent zijn. Het wetsontwerp - in den beginne opgezet door het kabinet-Den Uyl als een van de vier hervor mende wetsvoorstellen - is een interimregeling die geldt voor de jaren '78, '79 en '80. Van Agt ver wacht dat de VAD-wet begin van het volgend jaar door het parle ment kan zijn behandeld. De wet zal een terugwerkende kracht hebben. In het eerste jaar-1978 - zal het fonds niet worden gevoed door overwinsten, maar door de schatkist. De premier wilde niet zeggen waar het geld vandaan zal moeten komen. „Dat hangt af van de omvang van het bedrag", zei hij: De minister-president zei dat het kabinet verwacht dat het fonds jaarlijks 150 tot 200 miljoen gul den zal bedragen Hij vermeldde dat het oorspronkelijke ontwerp van dit kabinet in de laatste we ken nogal is bijgesteld. Het kabi net zag zich hiertoe genoodzaakt na een „positief-kritisch" advies Diefstal opgelost DEN HAAG (ANP) - De Haagse politie heeft vijf mannen en een vrouw in de leeftijd van 25 tot 51 jaar aangehouden. Drie van hen hebben bekend in juli in de meu belzaak Pander in de Haagse binnenstad te hebben ingebro ken. Er werden elf Perzische ta pijten ter waarde van 60.000 gul den meegenomen. Drie anderen onder wie de vrouw, hebben he ling toegegeven. van de Raad van State. De pre mier kon niet zeggen op welke punten de Raad van State zich kritisch had getoond De advie zen van dit college zijn ge heim. Mede om buitenlandse investeer ders niet af te schrikken heeft het kabinet gekozen voor een collec tieve heffing in de vorm van een belasting. Dit betekent dat bui tenlandse investeerders dit in ei gen land met de belastingdienst daar kunnen verrekenen omdat het aftrekbaar is. Al eerder dien de het kabinet een wetsontwerp in voor de individuele opbrengst uit de VAD. Nederland is in Europa nog het enige land dat uitzicht heeft op een collectieve VAD. In andere landen zijn pogingen gestaakt omdat de technische uitwerking te moeilijk bleek of omdat de te genwerking te groot was. Aan de hand van de ervaringen met deze interimwet wil de regering een opzet maken voor een definitieve VAD-wet. Van Agt vetsontwerp bijgesteld - UTRECHT (ANP) - Volgens de vereniging van dienstplichtige militairen (WDM) ziet het ernaar uit dat de algehele herziening van het militaire strafproces- en tuchtrecht nog lang op zich zal laten wachten. In haar blad "Twintig" zegt de WDM uit betrouwbare bron te hebben verno men dat het wetsontwerp zeker niet voor de lente van 198U gereed zal zijn. Verwacht werd dat het omvangrijke wetsontwerp nog dit jaar zou worden voorgelegd aan de Tweede Kamer. Volgens de WDM had staatssecreta ris Van Eekelen in april immers verklaard te hopen dat het wetsontwerp herziening strafproces- en tuchtrecht nog dit najaar gereed zou komen. De WDM zei ook dat de regering weigert de goedgekeurde cassatie wet voor militairen in te voeren. Deze wet geeft elke militair het recht om zijn zaak voor te leggen aan de Hoge Raad wanneer hij het niet eens is met het vonnis van het hoog militair gerechtshof. Veertien jaar geëist voor roofoverval met dodelijke afloop ESSEN (GPD) - „De brutaliteit waarmee deze roofoverval is uit gevoerd en de grove manier waarop met een mensenleven is omgesprongen, rechtvaardigen een langdurige gevangenisstraf Dat zei gisteren de hoofdofficier van justitie van de rechtbank in de Westduitse stad Essen mr. Lindenberger in zijn requisitoir tegen de Duitsers Helmut M. (38) en Gunter B. (27). De openbare aanklager stelde beide verdach ten verantwoordelijk voor de dood van de 45-jarige Utrechter Maarschalkerweerd die vorig jaar maart door het tweetal werd be roofd en zodanig mishandeld dat het slachtoffer aan de gevolgen van de verwondingen overleed. De officier eiste tegen Helmut M. 14 jaar gevangenisstraf en tegen Gunther B. 10 jaar. De Duitse strafwet, zo vervolgde mr. Lindenberger, laat geen keus ten aanzien van de strafmaat. De straffen voor een roofoverval met dodelijke afloop liggen tussen de 10 en 15 jaar. De betrekkelijk „laag" geëiste straf voor Gunter B. ligt volgens de officier aan zijn strafblad - daarop kwamen nog geen geweldsdelicten voor -, zijn vlotte en eerlijke bekentenis en het feit dat hij het slachtoffer is geworden van de misdadige plannen van Helmut M. Voor de laatste verdachte had de officier geen goed woord over. Hij wees naar de stapels dossiers op de tafel van de rechtbank die het misdadig verleden van Hel mut M. vertegenwoordigen. In de periode van 1956 tot 1975 is ver dachte tot vele jaren gevangenis straf veroordeeld, meestal voor geweldsmisdrijven. Ondanks zijn hardnekkig ontken nen, achtte de officier het zonder twijfel bewezen dat Helmut M. aan de dood van Maarschalker weerd schuldig is. Voor het nodige vuurwerk zorgden de beide verdedigers van de ver dachten. Dr. K. Fahrenberg pro beerde de rechtbank er van te overtuigen dat zijn cliënt Gunter B. niet de bedoeling had een koelbloedig voorbereide roof-; overval uit te voeren. Hij schetste hem als een kruimeldief die zich met een onberekenbare man had laten meeslepen. De verdediger was het dan ook niet eens met de tenlastelegging: roofoverval met dodelijke afloop Volgens de Duitse strafwetge ving is er pas sprake van een der gelijke aanklacht wanneer de verdachte „lichtvaardig" met een mensenleven heeft omgespron gen. De verdediger bestreed dit omdat Gunther slechts het idee had dat hij bij Maarschalker weerd moest inbreken zoals hij dat tientallen malen eerder had gedaan. Echter altijd zonder ge weld. Maar ditmaal liep het an ders af, „Gunter is nog steeds diep geschokt door het gebeuren. Dit misdrijf was geen logisch ge volg van zijn leven", aldus de ad vocaat. Bovendien twijfelde dr. Fahren berg aan de conclusie die de offi cier trok uit het sectierapport van dr. Zeldenrust over de exacte doodsoorzaak van Maarschal kerweerd. Door breuken van het strottehoofd vond Maarschal kerweerd de verstikkingsdood. De verdediger vertelde dat hij het afgelopen weekeinde zichzelf aan handen en voeten had vastge bonden - net zoals Maarschal kerweerd werd aangetroffen - en op zijn buik op de grond was gaan liggen om te onderzoeken of je het strottehoofd niet ernstig kan beschadigen wanneer je al wor stelend probeert je uit de touwen los te rukken. En dat is volgens de verdediger niet Uitgesloten. „We moeten er toch van uitgaan dat Maarschalkerweerd de wens had om te leven. Dat hij van alles heeft geprobeerd om zichzelf te bevrijden. Het is dan ook niel uil- gesloten dat de man met de hals- streek tegen een stoel of een ta felpoot is geklapt". In zijn repliek zei de officier dat dr. Zeldenrust in zijn rapport spreekt over stomp geweld aan het strottehoofd, veroorzaakt door een wurggreep. De verdedi ger van Gunter pleitte voor een lage straf, tussen de vier en zeven jaar. Bi j het begin van zijn pleidooi voor Helmut M. liet advocaat mr. Krueck namens zijn cliënt weten dat deze bij een veroordeling zelfmoord zou plegen. „Ik kan niet verder leven met dit on recht", zo schrijft Helmut. Mr. Krueck zei dat er geen enkel bewijs is geleverd dat zijn cliënt aan de beroving heelt meege daan. Het staat volgens de raadsman lang niet vast dat de brieven die Helmut aan de politic zou hebben geschreven en waarin hij aanwijzingen gaf over de daden ook daadwerkelijk van hem afkomstig zijn. Dat er vinge rafdrukken op zitten is nog geen bewijs, aldus de verdediger Een onderzoek door een hand schriftkundige werd door de pre sident van de rechtbank als niet ter zake doende van de hand ge- Vandaag zal de rechtbank beslissen of de man die voor geld een ho mofiele relatie met het slachtof fer aanknoopte, met hem tv keek, boodschappen deed, wijn dronk, het huis opruimde en zelfs achter de stofzuiger werd aangetroffen door buren, opnieuw psychisch zal worden onderzocht In het andere geval zal de rechtbank morgen uitspraak doen. DEN HAAG (GPD) - Steeds meer Surinaamse vrouwen en vrouwen van gastarbeiders die in ons land wonen, laten abortus plegen. Hun aantal steeg van bijna 1000 in 1974 tot ongeveer 3300 in 1977. In totaal werden in '77 ruim 16.500 vrouwen geaborteerd. Dat zijn er 500 minder dan vier jaar geleden. Deze cijfers zijn gisteren in Den Haag bekend gemaakt door Stimezo-Nederland, een ver eniging van negen abor tusklinieken, die ijvert vi voorkoming van ongewenste zwangerschappen, een betere hulpverlening en voor een zakelijke beeldvorming over het vraagstuk van de abor tus. Uit het onderzoek van Stimezo blijkt dat het aantal abortus sen onder Nederlandse vrouwen internationaal ge zien bijzonder laag is. Oor zaak van dit lage aantal is het hoge peil waarop het gebruik van anticonceptie in ons land staat in vergelijking tot het buitenland. Hoewel het wet telijk kader voor abortus ont breekt. aldus de onderzoe kers Paul Schnabel en Cees Ketting, blijkt onze praktijk erg vrij te zijn. Ook in relatie tot buurlanden die een mo derne abortuswetgeving hebben. Naar schatting 60.000 Westduit se. 10.- a 12.000 Belgische en ruim 1000 Franse vrouwen lieten zich in 1977 in ons land aborteren. De onderzoekers concluderen uit deze cijfers dat het aantal buitenlandse vrouwen dat naar een Neder landse kliniek komt voor een abortus, afneemt. Het aantal Westduitse vrouwen nam vergelijking met '74 met 10.000 af. Dit wijst erop dat de hulpverlening bij onze oos terburen op gang komt, aldus Schnabel en Ketting. Zij zijn echter slecht te spreken over de aanpak in West- Duitsland. Abortus, zegt Sti mezo, kan goedkoper en be ter. De vereniging probeert daarom in Bremen een abor tuskliniek van de grond te krygen. Ook het aantal Franse vrouwen is snel en onverwacht gewij zigd sinds de wet in Frankrijk op dit punt gewijzigd is. Slechts het aantal Belgische vrouwen bleef contstant. Hier staat tegenover dat uit landen als Italië, Spanje en Portugal en da orhee in ons land abortus laten ple- gen. De groep hier woonachtige vrouwen die zich laat aborte ren. bestaat voor bijna de helft (dat is 8000) uit gehuwde vrouwen. Hun voornaamste motief is dat zij menen dat hun gezin voltooid is. Het me rendeel heeft twee kinderen Van de overige vrouwen is 45 procent ongehuwd; 7 procent is gescheiden. Volgens Stimezo neemt het aantal probleemgroepen (jonge meisjes, alleenstaande vrouwen) dat abortus wil la ten plegen toe. Omdat deze groepen ook een verhoogd ri sico lopen om „laat" te komen met hun verzoek tot abortus, stijgt het aantal ingrepen in het tweede semester van de zw angerschap enigszins De helft van de abortuscliënten gebruikte in de periode waarin men zwanger werd geen anticonceptie. Een on betrouwbare methode als pe riodieke onthouding of coitus interruptus was voor 21 pro cent aanleiding tot ongewen ste zwangerschap, terwijl voor de overigen gold dat zij zwanger werden ondanks het condoom, de pil of het spi raaltje. De pil wordt overi gens nog steeds beschouwd als het belangrijkste anti conceptiemiddel. Het aantal vrouwen dat zich na de eerste abortus voor een tweede meldt, vertoont een lichte stijging: in '74 nog 1 op de 11 vrouwen en in '77 1 op de 8. Niet zo vreemd, aldus Cees Ketting, wanneer rr bedenkt dat ook het aantal vrouwen dat ooit een abortus heeft laten plegen, t

Leidsch Dagblad | 1978 | | pagina 7