KLEURRIJKE GOUDENTAPTOE Twee nieuwe ere burgers in Leiden Presentaie Leids verenigingsleven niet meer weg te denken Or. M. Rooseboom oud-directrice museoi overleden Enig circusmuseum van Nederland deze week in Leiden ÜntiösljiriB §>Uun DINSDAG 3 OKTOBER 19' LEIDEN bestaal 35 jaar LEIDEN - Op 69-jarige leeftijd is zondag' qverleden mevrouw dr. M.Rooseboom. In de periode van 1949 tot 1968 was zij directrice van het Rijksmuseum voor do ge schiedenis van de natuurweten schappen aan de Stecristraat. Mevrouw Rooseboom werd op 4 mei 1909 in Utrecht geboren en kwam in 1937 bij het museum in dienst als volontair wetenschap pelijk assistent. In de loop der ja ren klom zij op tot conservatrice van het museum, dat tot 1947 werd beheerd door een particu liere stichting. Mede als gevolg van haar grote in spanningen voor een Boerhuave- tentoonstelling raakte zij in 1968 overspannen. Mevrouw Roose boom was in de periode van 1939 tot 1964 privaat-docente aan de Rijksuniversiteit in Leiden en was lid van vele binnen- en bui tenlandse genootschappen. Voor haar werk werd zij destijds be loond met de officiersorde van Oranje Nassau. LEIDEN - Wat is een viering van Leidens ontzet zonder taptoe? Het antwoord is een incompleet feestpro gramma. Want in de afge lopen vijftig jaar heeft de presentatie van het Leidse verenigingsleven zich een even hechte plaats in de 3 oktober-viering verwor ven als de traditionele ha ring- en wittebrood-uitde ling en de koraalmuziek in het Van der Werfpark. Gisteravond vierde de taptoe zijn gouden jubileum. Sinds 1928 trok voor de vijftigste maal een kleur rijke stoet door de binnenstad. Misschien wel kleurrijker dan ooit, want de tijd dat sportlieden en muzikanten alleen gekleed gingen in donkerblauwe, bruine of zwarte kleding is (gelukkig) voorbij. Dat de taptoe leeft in Leiden wordt bewezen aan twee kanten. Aan de ene kant de nog altijd zeer grote belangstelling van het Leidse verenigingsleven om aan de vooravond van de Leidse "dag van het jaar" zich te presenteren. Ook gisteravond was er weer een honderdtal verenigingen présent om samen een stoet met een leng te van ongeveer vijf kilometer te Aan de andere kant de publieke belangstelling langs de route: die was weer overal rijen dik. En in de hoofdstraten van de binnen stad, zoals Breestraat en Haar lemmerstraat stond men op sommige plaatsen vier of vijf rij en dik. Zoals de laatste jaren ge bruikelijk is vormden ook dit jaar de sportverenigingen weer het leeuwendeel van de stoet. Wie twijfelt aan de activiteit van dé Leidenaar op sportgebied moet op twee oktober langs de route een plaatsje kiezen en hij is op slag' genezen. Opvallend is de laatste jaren de enorme opkomst van de majorettegroepen. In de taptoe waren er gisteravond zeer vele vertegenwoordigd. Daaron der waren er een paar die de kunst van het "showen" uitste kend verstaan. Helaas zijn er ook onder die denken dat wanneer je nu maar een fleurig jurkje draagt en een baton in je handen hebt het allemaal voor elkaar is. Die vergeten dat juist een attractieve presentatie de gratie en aantrek- kelij kheid van zulk soort groepen bepaalt. Het muzikale aandeel in de taptoe was dit jaar erg groot. Behalve de Leidse muziekkorpsen, waren er ook een aantal uit de regio verte genwoordigd zoals uit Voorscho ten, Rijnsburg en Zoeterwoude. Hoewel de 3 October Vereeniging in principe de commercie uit de taptoe wil weren, is dat ook dit jaar weer niet helemaal gelukt. De sportartikelenzaken probeer den elkaar via trainingspa kreclame weer de loef af te ste ken. Een "vaste klant" van de taptoe ontbrak gisteravond op het ap pèl. Dat was de Leidse instru- mentmakersschool, die jaarlijks bewondering oogst met zijn bij zondere bouwsels. Toch ontbre ken ze niet bij de 3 oktober-vie ring. Ze hebben namelijk een plaatsje gekregen in de optocht die vanmiddag door de Leidse straten trok. BRAM VAN LEEUWEN ADVERTENTIE Gouden en Zilveren Ringen, Armbanden, Colliers en Sieraden, Briljant Een uitgelezen collectie. Altijd voordelig. Juwelier v. d. WATER Haarlemmerstraat 181 Eigen ateliers voor het repare ren en ontwerpen van Uw sie- LRB-avond 'De Leidse Reddings Brigade heeft de festiviteiten rond het 60- jarig bestaan afgesloten met een feestavond. Tijdens de feest avond, die werd verzorgd door "Sempre Avanti", deelde de heer Bisenberger van de Kon. Ned. Bond tot het Redden van Drenkelingen mee, dat de heren L.Plug, A.v.VelzenG.Wijtsma en Llmmink door het hoofdbe stuur tot leden van verdienste waren benoemd. Hij overhan digde het viertal de daarbij be horende bondspenningterwijl de echtgenotes werden verrast met een bloemetje. Hengelsport (1) DVS viste de vijjde wedstrijd met 22 man in de Rijn. In totaal werden 639 maatvissen met een gewicht van 47.155 gram ge vangen. De uitslag was: 1. J .Helversteyn 52 stuks(3575 gram), 2. J. den Os 49(3695), 3. F Zandbergen '42(3665), 4. lMoenen 47(2995), 5. H.v.Loon 46(3065), 6. CHoppenbrouwer 42(2775),7.J.S inteur 34(3425), 8. W.vBerkel 41(2495), 9. TJiop- penbrouwer 39(2600), 10. M Bronmeyer 32(3085). Hengelsport (2) De Gulden Voorn viste de ze vende wedstrijd in het Noord- zeekanaal met de volgende uit slag: l.H.v. Alphen jr. 12630gr(3l st.), 2. H.v.Alphen sr. 3100(8), 3. J.Schouten 1800(4), 4. M.Hoog kamer 1010(4), 5. D.v.dBent 890(2), 6. S. de Bruijn 760(2), 7. CBardé 460(1). 8. T.Pieterse 450(1), 9. W.Lardee 330(2), 10. H.Schouten 290(1). Schrijf avonden Berichtten we u vorige week over de schrijf avonden van Amnesty International in de Merenwijk, ditmaal wijzen we u erop dat daartoe ook elders de mogelijkheid bestaat. Namelijk elke eerste donderdag van de maand op het Rapenburg 100 's avonds om acht uur. Het recept is bekend: Amnesty Internatio nal is een organisatie die werkt voor de vrijlating van alle poli tieke gevangen die wegens hun overtuiginghun ras of gods dienst gevangen zitten, op voorwaarde dat ze geen geweld hebben gebruikt of gepropa geerd. Via de brieven wordt aandacht gevraagd voor be paalde schrijnende zaken. Excursie De Stichting Nederlandse Bouwkunst organiseert op za terdag 18 november een excur sie in Leiden. De excursie beoogt de deelnemers te wijzen op de schoonheid en interessante as pecten van de bouwkunst in de stad. Meer informatie en een aanmeldingsformulier kunt u schriftelijk of telefonisch aan vragen bij de Stichting Neder- .andseBouwkunst, Postbus 736, 2300 AS Leiden, tel. 071 -893234. De stichting is bekend geworden door de cursus 'Bevende ste nen", die inmiddels is gevolgd door 3400 personen. Hutspottocht De wandelkring Leiden organi seert op zaterdag 7 oktober de 20ste internationale Hutspot- wandeltocht. Er kan gelopen worden over de volgende af standen: 5,10,15,20, en 40 kilo meter. De start is bij de school op de hoek van de Rijnsburg ersin- gel en het Schuttersveld. Er kan tussen 9 uur 's ochtends en 2 uur 's middags gestart wordenHet inschrijfgeld bedraagt f 2.50 en iedere deelnemer ontvangt ter herinnering een tegel van pla teel met een afbeelding van een oude speelkaart. Johnny Boltini en zijn het enige (mobiele) cusmuseum dat deze week Leiden staat. Het en\ Nederland rijk is wordt ge vormd door twee aan elkaar gekoppelde Van Gend en Loos-trailers. Dit mobiele mu- s gevuld met een gedeel te 1 de t privé verzameling van John ny Boltini, de broer van cir cusdirecteur Toni Boltini. Tot en met zaterdag staat dit boeiende museum, dat offi cieel naar de naam Neder landse Circusclowns- en Kermismuseumluistert in Leiden en wel aan de oostzij de van het Stationsplein aan de kant van het VVV -kantoor dus). Johnny Boltini heeft zelf veertig jaar de cloum mogen uithan gen. Als "Domme August" raakte hij tot ver over onze grenzen bekend. De laatste ja ren was hij werkzaam bij het circus van zijn broer Toni. Een ernstige ziekte maakte echter een vroegtijdig einde aan Johnny's clownsbestaan. Artsen lieten hem weten dat hij zich voortaan erg rustig moest, gedragenwerken werd de sympathieke clown dan ook ten strengste verboden. "Domme August" werd dus noodgedwongen weer gewoon Johnny Boltini. In ongeveer dezelfde tijd dat Johnny voor de laatste maal in de piste verscheen werd de stichting "Nederlandse Cir cusclowns- en Kermismu seum" opgericht. Deze stich ting wilde dolgraag het grote publiek confronteren met het heden en verleden van het cir cus en alles wat daarmee te maken heeft. Johnny gaf de stichting vetvolgens zijn ver- zameling in bruikleen en trekt jiu voor het tweede jaar sa men met zijn vrouw en een tweetal chauffeurs door het ganse land. Mevrouw Boltini houdt zich onder meer met de organisatorische en admini stratieve rompslomp bezig en Johnny zelf beperkt zich (noodgedwongen) hoofdza kelijk tot het desgevraagd verstrekken van de nodige in formatie (het bezichtigen van zijn markante kop is trou wens al een attractie op zich). Op zijn veertiende jaar is John- ny begonnen met het opbou wen van zijn verzameling, rzameling van alles ar op de een of andere betrekking heeft op circus en kermisvariété "Wanneer ik ergens in het bui tenland moest optreden ging ik in de weinige vrije tijd die ik had op zoek naar spulletjes voor m'n verzameling. Van daar dat mijn verzameling zo enorm uitgebreid is", laat Johhny weten. Dat dit geen kletskoek is wordt wel bewe zen door het feit dat slechts een derde deel van Johnny Bolti ni's verzameling een plaatsje heeft kunnen krijgen in het museum. Johnny Boltini: "Ik Een heb thuis bijvoorbeeld nog ruiyyi 600 boekeyi over het cir cus liggen. We zijn nog altijd op zoek yiaar een geschikt ge bouw om dat als permanent circusmuseum in te richten. Kunnen we misschien einde lijk eens alles tentoonstellen" Datgene dat wel een plaatsje heeft kuyinen bemachtigen in het mobiele museum, onder andere posters uit de vorige eeuw, posters die nog zijti oyxtworpen door Tom Man- ders, oude muziekinstrumen- ten, een contrabass die vele keren uit elkaar is gespron gen, goochelattributeneen mandolinefietsaangeklede poppen, een "nikkelen Nelis", eeyi concertiyia (soort accor deon), en een toeterix is de moeite van het bezichtigen volledig waard. Wanneer van te voren een afspraak is ge maakt is het echtpaar Boltini bereid om schoolklasseyi rond te leidenZelfs is het dan nog mogelijk om heel even te ge nieten van "Domme August", die eyikele goocheltoeren uit haalt. De openingstijden van het mu seum zijn van 's ochteyids elf tot 's avonds zes uur. LEIDEN - Leiden is weer twee "ereburgers" rijker. Joop Riethoven, de man die de Tour de France naar Leiden haalde, en mr. C. J. Woudstra die tot voor kort de functie van voorzitter van de plaatselijke com missie voor de beroeps schriften bekleedde. Gisteravond werd aan het tweetal traditiegetrouw aan de voor avond van 3 oktober, in de bur gerzaal van het Leidse stadhuis de zilveren erepenning van de gemeente Leiden uitgereikt voor de bijzondere wijze waarop zij de belangen van de gemeente Lei den hebben gediend. Burgemeester Vis prees Joop Riet hoven vooral om zijn activiteiten als sportorganisator die hem zo wel binnen Leiden als ver daar buiten bekend en befaamd heb ben gemaakt. Die activiteiten vonden dit jaaf hun bekroning in het welslagen van zijn aanhou dende pogingen om de start van de Ronde van Frankrijk in Lei den te laten plaatshebben. Dat Riethoven die activiteiten op sportgebied heeft weten te com bineren met acties ten bate van het geestelijk gehandicapte kind heeft er nog eens in bijzondere mate toe bijgedragen de stad positieve zin te presen- Leiden i •kV.l.n.r. het echtpaar Riethoven, het echtpaar Woudstra en burge- Mr. C. J. Woudstra kreeg de ere penning van de gemeente Leiden vooral voor "het grote gevoel van verantwoordelijkheid waarmee hij zich heeft ingezet voor de be langen van de Leidse burgerij als voorzitter van de commissie voor de beroepsschriften. Onder zijn gedegen en objectieve leiding", aldus burgemeester Vis, "is deze commissie uitgegroeid tot een in stituut van rechtsbescherming van de burger, dat plaatselijk in ruime mate vertrouwen geniet en op landelijk niveau tot voorbeeld strekt". In zijn dankwoord memoreerde mr. Woudstra dat B en W nogal dooi de commissie eens in het ongelijk zijn gesteld na de bezwaren die door burgers naar voren werden gebracht. "Dat moet weieens hard aangekomen zijn", aldus Woudstra. Hij noemde het daar om sportief van het college dat zij juist de voorzitter van deze com missie de erepenning van de ge meente Leiden hebben uitge reikt. Joop Riethoven zei nooit te hebben durven dromen dat hij ooit eens in het stadhuis zou staan om de waardevolle erepenning in ont- Hij dankte alle mensen die aan het organiseren van de Tour hadden meegewerkt en zei te hopen het nog eens een keer te mogen overdoen. "De eer ste keer hebben we ons door de Fransen de kaas van het brood laten halen maar dat zou een tweede keer niet meer gebeu ren", aldus Riethoven. ADVERTENTIE één van de grootste collecties bruids- en avondjaponnen in Nederland haarlemmerstraal 42 leiden tel. 071-131204

Leidsch Dagblad | 1978 | | pagina 3