"''Twee procent groei is uiterste minimum" Binnen Sigarettenindustrie beheerst door Mafia drie maanden rijden er treinen richting Schiphol Stationsgebouw wordt deze maand opgeleverd Textiel wil hulp van overheid - Honderd - ontslagen bij Droste ALBERT HEIJN: DINSDAG 3 OKTOBER 1978 BHLP verwerpt gedachte NKV 'UTRECHT (ANP) - Bij de Unie j Beambten Leidinggevend en Hoger Personeel (BLHP) gelooft men niet in de argumenten van de voorzitter van de Industrie- bond NKV, P. Spijkers, dat leden l van de unie meer invloed zouden j hebben op het maatschappelijk gebeuren als ze zich zouden scha- ren onder de vleugels van zijn In- dustriebond. BLHP-voorzitter L. Serto zei dat zijn bond juist is 1 ontstaan omdat de leden die be- horen tot de middengroep en het j hoger personeel vroeger binnen 2 het NKV nooit aan hun trekken j kwamen. "Daar hebben we tot op de dag van vandaag geen cent spijt van gehad." aldus Serto VN-organisatie waarschuwt: 4 HAARLEM (GPD) Schiphol zal over drie maanden eindelijk he- u, lemaal een moderne luchthaven - zijn. Het laatste primitieve aspect zal dan tot het verleden behoren: 9 1 I Leerrapporten van "hedenmorgen 7 uur 3 Is ■t si Sb c.§ Amsterdam geh. bew. 9 7 0 De Bilt geh. bew. 9 6 0- Deelen 9 1 0.1 Eelde 11 3 0 Eindhoven geh. bew. 10 7 0.1 Oen Helder 7 0 Rotterdam geh. bew. 7 0 Twente 10 1 0 Vlissingen geh. bew. 12 Zd. Limburg 11 6 0.2 Aberdeen half bew. 13 5 0 Athene onbew. 25 18 0 Barcelona Berlijn licht bew. 20 8 7 60 7 2 Bordeaux licht bew. 16 4 0 Èrussel geh. bew. 10 7 0 Frankfort zwaar bew. 15 7 0 Geneve geh. bew. 11 7 0 Helsinki geh. bew. 8 4 0.2 Innsbruck 10 4 3 Klagenfurt 7 6 15 Kopenhagen -- 12 Lissabon licht bew. 11 0 Locarno regen 13 9 17 16 8 0 Luxemburg 13 4 0 Madrid 17 8 0 Malaga 26 10 0 Mallorca half bew. 20 9 3 München motregen 9 9 0.2 19 Oslo regen - 5 - $plit geh. bew. 21 21 0.4 Stockholm regen 8 8 Wenen geh. bew. 13 11 0 Zürich 10 Casa Blanca licht bew. 10 0 Istanbul half bew. 14 0 Las Palmas licht bew. 25 20 0 Tel-Aviv 28 18 0 Tunis licht bew. 21 12 14 Geen beurs in verband met de 3-oktober-festi- viteiten in Leiden waren de slui tingstijden van onze krant van- I daag vroeger dan normaal. Het is daardoor niet mogelijk om de beursberichten op te nemen. HAARLEM (ANP) - Bij de choco- I£, ladefabriek Droste in Haarlem «s: zullen de komende jaren honderd arbeidsplaatsen komen te ver- 451 vallen. Er zullen geen gedwongen ontslagen vallen. De 'afslan kingsoperatie' zal zoveel moge lijk via natuurlijk verloop (pen- s pi sioen, vrijwillig ontslag) van werknemers worden uitgevoerd. De vakbonden en de directie van Droste zijn dit gisteren overeen gekomen. ^Wel is een arbeidsplaatsenover eenkomst afgesloten die de werkgelegenheid van de overige 312 mensen voor drie jaar garan deert. Verder is de afspraak ge maakt dat de directie bij onvoor ziene omstandigheden van bui- 13 tenaf (bijvoorbeeld het instorten i- van de cacao-wereldmarkt) di- g' reet overleg zal plegen met de vakbonden en de ondernemings raad over te nemen maatregelen. TOKIO - De nationale drank in Japan, Sake gaat het afleggen te gen allerlei westerse drankjes zoals whisky. De brouwers van de rijst wijn hebben daarom besloten hun produkt wat meer onder de aan- DEN HAAG - De Nederlandse tex- tielexporteurs moeten van de overheid praktische hulp krijgen bij het slijten van hun produkten in het buitenland. WIJN RIJST dacht van het publiek te brengen Een eerste aanzet hiertoe was het Dat zegt algemeen secretaris L C W. M. Kusters van de Nederland se Economische Vereniging voor de Confectieindustrie. Gisteren spraken in Den Haag werkgevers en werknemers uit de kleding- en textielindustrie met de vaste ka mercommissie voor de handels politiek. Volgens Kusters gaat de belang stelling niet alleen uit naar ex portfinanciering. De overheid moet volgens hem ook insprin gen bij voorlichting en markt verkenning. Hij pleit voor handelsattache's die de markt ter plaatse agressief volgen en elk "gat" onmiddellijk doorgeven. opbouwen van een immense Sake fles in het centrum van Tokio. De fles bestond uit allemaal kleine Sa keflesjes. De fotograaf had een spe ciale lens nodig om defies op de ge voelige plaat te kunnen vastleggen Rust om gulden AMSTERDAM (ANP) - Sinds veer tien dagen heeft De Nederland- sche Bank gisteren op de Am sterdamse wisselmarkt geen Westduitse marken behoeven te verkopen om de positie van de Nederlandse gulden te steunen. Door de reeds genomen maatrege len, die hoge rentetarieven tot gevolg hadden, en de uitspraken van minister Andriesen van fi nanciën, dat er geen aanleiding bestaat voor een veranderde koersverhouding bij de tot standkoming van het Europese monetaire stelsel (EMS), is de vraag naar marken afgenomen. GENÈVE (ANP) - De grote sigaret- tenconcerns in de wereld kunnen in de nabije toekomst rekenen op de concurrentie van de Mafia, het georganiseerde misdaadsyndi caat in de Verenigde Staten. De Mafia houdt zich al op grote schaal bezig met de zwarte siga- rettenhandel in de Verenigde Staten. Dit staat in een rapport over de we reldhandel in tabak, dat is uitge geven door het secretariaat van de organisatie voor handel en ontwikkeling van de Verenigde Naties, de UNCTAD. Het is voor het eerst dat de Mafia genoemd wordt in een document van de UNCTAD. De vijf grootste georganiseerde misdaadbenden van New York zouden per jaar ongeveer anderhalf miljard dol lar bruto winst maken met de verkoop van zwarte' sigaretten en in staat zijn zich op de we reldmarkt te begeven. In het UNCTAD-rapport staat dat on geveer 25 tot 30 procent van de sigarettenhandel in de Verenigde Staten al geheel illegaal is. Voor New York is het zelfs 50 procent. De UNCTAD merkt op dat een slof sigaretten (200 stuks) in de Ame rikaanse staat Noord-Carolina 2,89 dollar kost. In de stad New York kost dezelfde slof echter 5,25 dollar. Elke Amerikaanse staat bepaalt zelf de belasting voor dit genotsartikel. Het bete kent echter wel, zo zegt de UNC TAD, "dat een vrachtwagenla ding sigaretten gekocht in Noord-Carolina en in New York aan de man gebracht, 60.000 dol lar winst oplevert". In het rapport staat dat de wereld markt voor sigaretten wordt be heerst door zeven "reusachtige maatschappijen. Dit gaat ten kos te van de ontwikkelingslanden die samen meer dan de helft van de wereldproductie van tabak le veren. De grote sigarettencon- cerns worden er in het rapport van beschuldigd om in de Ver enigde Staten en daarbuiten miljoenen dollars aan steekpen ningen te betalen om hun win sten te verzekeren. Het rapport pleit voor een "uitge breid, billijk en dynamisch ver koop- en distributieapparaat* om ontwikkelingslanden meer greep op de tabaksindustrie te geven. Het geheel zal echter pas mogelijk worden als er een meer doeltreffend beleid wordt ge voerd inzake voorschriften die moeten gaan gelden voor multi nationale ondernemingen. Winst leidt niet direct tot werk DELFT (ANP) - Dat winst tot meer werk zal leiden moet niet over een te korte periode worden be keken. "Net zo min als de ver slechtering van de winstpositie onmiddellijk negatieve gevolgen heeft gehad voor de werkgele genheid, is het omgekeerde het geval". Dit stelde de minister van sociale zaken, Albeda, gisteren op een bijeenkomst van het Ne derlands Genootschap voor Public Relations in Delft. het ontbreken van een railver binding. Over drie maanden gaan de treinen rijden over de Schip- holspoorlijn. Weliswaar wordt de primitiviteit een tiental kilome ters over de rails opgeschoven: de treinreizigers komen in Amster dam-Zuid op een kale zandvlakte uit, welke barrière eerst moet woeden genomen alvorens men de reis in Amsterdam per tram kan voortzetten. Maar het eerste begin is er dan toch: de luchtha ven zelfheeft dan in elk geval een hypermodern spoorstation. De verbindingen met het landelijke en Europese spoorwegnet - aan het ene eind via de Ringspoorlijn om de hoofdstad en aan het ande re eind via de lijn Schiphol-Lei- den naar de Hofstad - is dan nog maar een werk van enkele ja- Men is momenteel nog druk bezig met de aankleding van het sta tionsgebouw. Maar datgene wat er nu al van te zien is, houdt een mooie belofte in voor straks, als het gebouw gebruiksklaar zal zijn. Het station moet de maand worden opgeleverd. Het NS-gebouw op Schiphol be staat uit een bovengronds en een ondergronds gedeelte. Boven gronds bevindt zich de grote ron de stationshal, die via een tunnel in verbinding staat met het sta tionsgebouw van de luchthaven zelf. Er is bovendien rekening gehouden met de eventuele bouw van een tweede luchtha venstation, dat vanuit de sta tionshal via een luchtbrug zal zijn te bereiken. Hoogteverschillen worden behalve met roltrappen ook overwonnen met flauw hel lende roltrottoirs. Deze zijn toe gepast met het oog op de bagage die de lucht-trein-reizigers bij zich hebben. De stationshal is rondom voorzien van bruinachtig glas, dat een zon en warmte-isolerende werking heeft. Het plafond, dat spiraal vormig verloopt van laag naar hoog, is bekleed met een fraaie tropische houtsoort (western red cederhout). Het hoge deel van de hal is de plaats waar eventueel la ter nog de luchtbrug naar het tweede stationsgebouw zou kun nen binnenkomen. De ronde sta tionshal (diamater van 70 meter) wordt bekroond met een koepel Vlak nadat met de bouw van het station Schiphol was begonnen hing de plaatsaanduiding er al. Deze maand wordt het station opgeleverdwaarna het niet lang meer zal duren voordat de eerste l reinen zullen binnenlopen van gemoffeld plaatstaal, die van de welstandscommissie buiten niet in oranje mocht worden uit gevoerd en daarom wit is. Aan de binnenkant is de koepel wél oranje geschilderd. Door het gla zen koepeldak valt ook van bo venaf licht de stationshal binnen. De vloer van de hal is van compo sitie-marmer (gemalen mar- In de hal bevinden zich de loketten (voor treinkaartjes en inlichtin gen). Er is een kleine stationsres tauratie, waar men koffie, bier, broodjes en andere eenvoudige zaken zal kunnen krijgen. Verder geeft de hal toegang tot kantoor tjes, toiletten (ook een invaliden toilet) en dergelijke. Als wandbe- kleding is Emalit gekozen, een gehard glas met een emaille- laag. Rolrottoirs Vanuit de stationshal dalen roltrot toirs langzaam af naar het onder grondse perrongedeelte. Er zijn twee perrons, van elk 340 meter lang. Eèn perron wordt geflan keerd door twee sporen, het an dere geeft toegang tot het derde spoor. Twee sporen zijn bestemd voor de sneltreinen richting Lei- den-Den Haag en richting Am sterdam. Het derde spoor is be doeld voor de stoptreinen, die straks Hoofddorp en Nieuw- Vennep gaan aandoen. De Schipholtunnel is ter plaatse van de perrons 30 meter breed, de tunnel zelf is 10 beter breed en ongeveer 5 meter hoog. Het sta tion Schiphol ligt nagenoeg in het midden van de 5780 meter lange Schipholspoortunnel. Aan de veiligheid op het station en in de tunnel is grote zorg besteed. Zo hebben de perrons randen, waaronder iemand kan wegdui ken wanneer hij door een misstap per ongeluk op de rails terecht zou komen. De tunnel zelf is be kleed met mica, dat door zijn warmte-isolerende eigenschap pen rook kan „vasthouden". In geval van een calamiteit in de tunnel die met brand gepaard zou gaan, hebben de reizigers meer tijd om te vluchten alvorens de tunnel vol rook zou komen te Staan. Ter plaatse van de nood uitgangen van de tunnel zijn ex tra lampen aangebracht. Zo ont staat daar in de tunnel een lichte plek, waarheen het publiek wordt aangetrokken wanneer dat bij een ongeluk de trein zou heb ben verlaten. De nooduitgangen zijn alleen van binnenuit te openen en wanneer dat zou gebeuren, gaat er onmid dellijk op een centrale post op de luchthaven een alarm over Publiek dat uit de nooduitgang het luchthaventerrein op stroomt, wordt ook direct gesig naleerd door de grondradar. Voor de veiligheid is tussen de twee sporen in de tunnel ook een laag betonnen muurtje aangebracht, dat dienst moet doen als vangrail in het geval er eens een trein zou ontsporen. Het muurtje zorgt er dan voor dat de trein op zijn eigen „weghelft" blijft, zodat een fron tale botsing met een tegemoet komende trein niet kan plaats vinden. De aanleg van de tunnel op zichzelf is een technisch uiterst moeilijke klus geweest. De verankering op de bodem moest zodanig zijn, dat de tunnelbuis niet door de op waartse druk van het grondwater naar boven kan worden gedrukt. De manier waarop de technici dat probleem hebben opgelost, is met grote belangstelling van in ternationale spoorwegtechnici gevolgd. Veel aandacht is bij de aanleg van de Schipholspoortunnel en het daarin gelegen station ook be steed aan de bestrijding en dem ping van het trein-lawaai. Er werden geluid-absorberende ma terialen toegepast in het station en de rails werd op een zodanige manier bevestigd dat het lawaai van de stalen wielen op de stalen rails tot een minimum wordt be perkt. De tunnel is overigens al zo nu en dan in gebruik voor treinen. De materialen waarmee het sta tionsgebouw wordt afgewerkt, zijn per trein aangevoerd en op de perrons gelost. Ook de roltrot toirs zijn per trein het station binnengebracht. Overigens is het beeld van goederentreinen langs de perrons van het Schipholsta- tion gedoemd te verdwijnen zo dra de Schipholspoorlijn zal zijn voltooid. De lijn is namelijk uit sluitend bestemd voor reizigers- De perrons zien er thans nog wat rommelig uit, maar dat beeld zal allengs netter worden. Er komen (zijn inmiddels aangebracht) verlaagde plafonds boven de per rons te hangen. Het ophangen ge schiedt geheel waterpas, met be hulp van een daarlangs gerichte laserstraal. Ook de achterwanden van de perrons zijn bekleed met bruin Emalit. De perrons zijn, behalve vanuit de grote stations hal ook nog met trappen van bui ten het gebouw te bereiken. Al met al kan worden gesteld, dat op Schiphol een spoorwegstation zijn voltooiing nadert waarop de Nederlandse Spoorwegen met recht trots kunnen zijn. Maar met dat station presenteren de Ne derlandse Spoorwegen dan ook hun visitekaartje aan de luchtrei zigers, die vanuit alle windstre ken hun voeten op Nederlandse bodem komen zetten. Hij voegde er aan toe, dat de over heid bij meer winst niet kan dwingen tot uitbreidingsinveste- ringen en dat overheidsinveste ringen in de industriële sector geen garantie voor meer werk zijn. Wel kan de overheid via een krachtig arbeidsmarktbeleid en de wet op de investeringsregeling volgens de minister arbeids plaatsen scheppende investerin gen in de particuliere sector sti muleren. Om de werkgelegenheidsproble- matiek doeltreffend aan te pak ken moeten de werknemers meer verantwoordelijkheid krijgen, onder andere via arbeidsplaat- senovereenkomsten. Deze mede zeggenschap kenmerkt onze ge mengde economische orde, aldus Albeda. AMSTERDAM (GPD) - De groei van de bestedingen van de particulieren met twee procent in de komende jaren - die volgens de ramingen wordt verwacht - is het alleruiterste minimum. Nog minder groei zou een aantal ondernemin gen in de detailhandel in wezenlijk gevaar brengen. Dat stelde vandaag president A. Heijn van het Aholdconcern als voorzitter van de Raad voor het Filiaal- en Grootwinkelbedrijf tijdens de leden vergadering. Heijn steunde hierbij het pleidooi dat het Koninklijk Nederlands Ondernemers Verbond in een rapport voerde voor het voorko men van verdere teruggang in de zogenoemde consumptiegroep Hij wees erop dat de bestedingen in Nederland telkenjare nog te ruglopen: in 1977 was de stijging nog 4,5 procent, dit jaar wordt 3.5 procent verwacht. Een van de verschijnselen, die hierop van in vloed zijn. is het feit dat Neder landers als toeristen meer geld naar het buitenland brengen dan buitenlanders bij ons uitge- Ook belangrijk is, dat het aandeei van de detailhandel in het totaal der bestedingen de laatste jaren duidelijk daalt. In 1970 werd een percentage van 60 genoteerd, in 1977 was het 52. Deze ontwikke ling zal zich in de toekomst voort zetten, mede omdat de consu ment in de grotere welvaart zijn voorkeur wat is gaan verleggen. Algemene loonmatiging, die koopkrachtvermindering geeft, is voor de detailhandel ook voel baar. Het filiaal- en grootwinkelbedrijf vindt met de regering dat mati ging nodig is. Maar, volgens Heijn kan onder het huidige prijsbeleid kan loonmatiging voor de detailhandel maar weinig bijdragen tot herstel van de ren dementen. Daarom verdient het prijsbeleid voor deze sector her overweging. De vraag is of het normale concurrentieproces nu de voorkeur verdient. Feit is dat in de levensmiddelensector, waar al lang geen prijsbeleid meer wordt gevoerd, de prijsontwik keling niet uit de hand is gelo pen. Het krijgen van goed winkelperso neel wordt een steeds moeilijker opgave, aldus de heer Heijn üp onderwijsgebied zou het nodige moeten worden gedaan, want van een soepele overgang van school naar winkel is geen sprake. Toe komstige werknemers zouden met meer beroepsgerichte kun digheden moeten worden uitge rust. Dan zouden de bedrijven met hun opleidingen daarop be ter kunnen aansluiten. Heijn deed een beroep op de aangeslo ten ondernemingen zoveel mo gelijk bij te dragen tot het oplos sen van het schadelijke vraag stuk der jeugdwerkloosheid. Het filiaal- en grootwinkelbedrijf wacht met spanning op de beslis sing die de minister van financien zal nemen over toe te kennen in- vesteringspremies. In de huidige situatie is niet duidelijk waarmee men rekening moet houden en dat geldt vooral in situaties van verhuur van panden. Kritiek had Heijn op stadsbesturen, zoals het Amsterdamse, die zeggen de winkelcentra levendig te willen houden, maar de aanvoerwegen voor auto's afsluiten of parkeer- belemmeringen veroorza ken. 1

Leidsch Dagblad | 1978 | | pagina 19