Provincie wil af van waterwinning in duinen Staatsbosbeheer koopt Piaspolder GEEN STORMLOOP, MAAR KAARTJES ZIJN TOCH OP BELANGEN WATERWINNING EN NATUUR IN DUINEN ONVERENIGBAAR Laadwal Ringvaart verdwijnt Kleuters kopen zelf hun boeken DINSDAG 3 UKTUBLK iy (Van een onzer verslaggevers) DEN HAAG - De provincie Zuid-Holland wil van de drinkwaterwinning in de duinen af. Gedeputeerde Sta ten, het dagelijks bestuur van de provincie, beraden zich over de vraag ,,of de duinen van essentiële betekenis zul len dienen te blijven voor de drinkwatervoorziening. Het college heeft besloten om een onderzoek te laten doen naar al ternatieven voor de waterwin ning in de duinen. Aanleiding tot dit standpunt is het rapport dat de zogenaamde commissie „waterwinning duin gebied Den Haag-Leiden" heeft uitgebracht. Deze commissie is eind 1976 door Gedeputeerde Staten ingesteld met als taak een plan op te stellen voor het beheer en de ontwikkeling van het duin gebied tussen Den Haag en Kat wijk. Daarbij moesten de botsen de belangen van zowel water winning. natuurbehoud als re creatie worden behartigd De daardoor zeer ruim samenge stelde commissie is er niet in ge slaagd om gemeenschappelijke aanbevelingen te doen. Integen deel, naar aanleiding van het rap port hebben Gedeputeerde Sta ten de conclusie getrokken „dat de belangen van de waterwin-, ning en die van de natuur in de duinen veelal onverenigbaar zijn". Aan het gemeenschappe lijk rapport hebben de verschil lende organisaties eigen reacties toegevoegd die, aldus het provin ciaal bestuur, „blijk geven van fundamentele verschillen van mening over de waarden die aan de verscheidene functies van het duingebied moeten worden toe gekend". En wel zo fundamenteel dat Gede puteerde Staten het rapport be schouwen als „in feite niet meer dan een visie in hoofdlijnen van de opstellers". Met andere woor den: de commissie is er niet in geslaagd om een beleid voor de duinen te formuleren dat de pro vincie en de gemeenten als richtsnoer kunnen blijven ge bruiken Het onderzoek waartoe Gedeputeerde Staten gezien „de aan het licht gekomen controver ses" nu hebben besloten zal zeker enige jaren vergen. Daarom wil het provinciaal bestuur het rap port van de commissie voorlopig „als globaal uitgangspunt" voor het ruimtelijk beleid in de duinen gebruiken. De commissie heeft (allerminst in unanimiteit) een voorstel in kaart gebracht waarop staat aangege ven welke functie een bepaald gebied moet hebben of krijgen, waterwinning, natuurbehoud of recreatie. Ook zijn er gebieden in kaart gebracht waar de noodzaak tot uitbreiding van de waterwin ning moet worden aangetoond; een dergelijke uitbreiding is pas na 1990 mogelijk. In de commissie waren de volgende organisaties vertegenwoordigd: Duinwaterleiding van 's Graven- hage, de NV Leidsche Duinwa termaatschappij, het ministerie van volksgezondheid en milieu hygiëne, het Rijksinstituut voor de Drinkwatervoorzieningen, de Inspectie Volksgezondheid en milieuhygiëne, de Vereniging van exploitanten van waterlei dingbedrijven in Nederland, Gemeentewaterleidingbedrijven Amsterdam, Provinciale Water staat Zuid-Holland, de Leidse universiteit (vakgroep milieu biologie), Staatsbosbeheer, de Consulent Natuurbeheer Zliid- Holland en de Provinciale Pla nologische Dienst Zuid-Hol land. De laad- en loswal aan de Ringvaart 111 Ltsse. Het afbreken van deze xval kost de gemeente 25.500 gulden LISSE - De laad- en loswal van de gemeente Lisse aan de Ringvaart gaat verdwijnen. Dat is tenminste het plan van burgemeester en wethouders van deze plaats. De laad- en loswal, die ten zuiden van de brug over de Ringvaart (naar Lisserbroek) ligt, is de laatste jaren in onbruik geraakt. Alleen bedrijven die buiten Lisse liggen maken er nog wel eens gebruik van voor het aanvoeren van bouwmaterialen en dergelijke, zo schrijft het college aan de raad. Het aanleggen aan de loswal is trouwens al sinds 1962 gratis, want toen werd besloten om de Haven- en kadegeldenbelastingverordening op te heffen. Zo langzamerhand heeft de wal elke economische bete kenis voor Lisse verloren. Het weghalen van het beton en het herstellen van de berm en het groen gaat 25.500 gulden kosten. De raad mag zich er op woensdag 4 oktober over uitspreken. Woubrugges jongste polder in andere handen WOUBRUGGE - Sinds kort heeft de Woubrugse Piaspol der een nieuwe eigenaar Staatsbosbeheer is de trotse bezitter geworden van het poldertje van slechts twaalf hectare, dat wordt aangeduid als "landschappelijk waar devol". Flora en fauna gedijen er in nog betrekkelijke ongerepte staat. Juist die omstandigheid is er de oorzaak van dat Staatsbosbeheer de nieuwe eigenaar is geworden. Want ook de vier pachters in de polder hadden wel belangstelling om het door hen gepachte land te kopen. Het polderbestuur had daar geen bezwaar tegen. De pro vincie, die de verkoop moesi. goedkeuren, echter wèl. Zij keurden verkoop aan de pachters af en adviseerden het polderbe stuur de polder te verkopen aan een natuurbeschermende insta- tie. Die werd gevonden in Staats bosbeheer, dat voor de polder overigens een fors bedrag op tafel moest leggen. Per hectare moest f 25.000 worden betaald, zodat in totaal met de aankoop een bedrag van drie ton was gemoeid. Voor de vier boeren die land in de Piaspolder pachten en die weinig gelukkig zijn met de verandering van eigenaar, verandert er voor lopig echter niets. Staatsbosbe heer, dat al eigenaar was van een aantal oeverstroken langs de Wijde Aa, heeft nog geen plannen voor het gebied. Uit geturfd De Piaspolder (ingeklemd tussen de Plasdijk en de Ringdijk aan de Wijde Aa) is Woubrugge's jongste polder. Het heeft ook nogal wat voeten in de aarde gehad voordat de polder er in zijn huidige vorm De geschiedenis van de Plaspolder begon op 11 februari 1792. Op die datum namelijk verleende het Hoogheemraadschap Rijnland toestemming tot "te droogh maecken, te bedycken en te slaghturven" van een buitendijks gebied aan de Wijde Aa (nu de Piaspolder). Van dat droogmaken en bedijken moet men zich niet al teveel voor stellen. De dijkjes waren slechts tijdelijke en wellicht zelfs nood voorzieningen. Toen men in 1827 was uitgeturfd liepen zowel Plaspolder als Oudendijkse pol der onder. Oorzaak was de belab berde toestand van de dijken Samen was dat een flinke plas water. De Oudendijkse Polder werd begrensd door Ofwegen, de huidige provinciale weg T 20 en de Woud we te ring. Nadat de Oudendijkse polder was drooggegraven liet men de Plas polder voorlopig voor wat hij was. Watervolgers en vis namen bezit van het gebied. Pas eind vo rige eeuw (1890) werd besloten het oude buitendijksegebied op nieuw te ontginnen. Vetpot In die tijd ook raakt de geschiede nis van de polder nauw verweven met die van het geslacht Van Har- Op 12 november 1888 kwam Hein van Harten als telg van een oud molenaarsgeslacht uit Ter Aar naar Woubrugge om er, na een carrière als daggelder, zelfstan dig molenaar te worden. Het grondwater van de Oudendijkse Polder werd indertijd door twee molens op peil gehouden; door de boven- en ondermolen. Hein van Harten kwam op de boven- molen terecht, waarmee hij jaar lijks f 140 opstreek. Geen vetpot overigens. De molenaars moes ten in die tijd een tweede baantje nemen om de eindjes aan elkaar te knopen. Hein van Harten zag zich dan ook genoodzaakt een centje bij te verdienen in het boe renbedrijf. Nauwelijks was Hein van Harten ingeburgerd of besloten werd de Plaspolder definitief droog te malen. Met als gevolg dat de Plasdijk werd opgeworpen en dat een vijzelmolen werd gebouwd om de beide bestaande molens niet te zwaar te belast-en. De mo lenaars waren minder gelukkig met de genomen beslissing; voor hen bleef er op die manier niet veel vrije tijd over. In 1890 was het dan zover en kon het droogmalen beginnen. De pachter van het visrecht in de polder, een tandarts uit Leiden, dacht een rijke visoogst te heb ben. Maar dat viel bitter tegen. De Woubrugse bevolking was 's nachts op de overvloed aan pa lingen en zeelten afgekomen en heeft zich daar ongetwijfeld aan tegoed gedaan. De tandarts uit Leiden stond de volgende mor gen met lege handen. De daders zijn overigens nooit gepakt. In 1897 kon de hulpmolen worden afgebroken. Voor de beide mole- r De door Staatsbosbehee, naars was er nog zeventien jaar werk, maar in 1914 vielen ook de boven- en ondermolen ten prooi aan de slopershamer. Een pro zaïsch gemaal nam hun functie over. De familie Van Harten ging zich toen helemaal toeleggen op het boerenbedrijf. Boskofilia II in Beurshal BOSKOOP - Op donderdag 5, vrij dag 6 en zaterdag 7 oktober wordt in de Boskoopse Beurshal aan de A. P. van Neslaan een regionale postzegeltentoonstelling geor ganiseerd. "Boskofïla II" wordt georganiseerd door de afdeling Boskoop van de Nederlandse Vereniging van Postzegelverza melaars ter gelegenheid van het 45-jarig bestaan van de afdeling. De postzegeltentoonstelling valt bovendien samen met de "Dag van de Postzegel" op zaterdag 7 oktober. Op de tentoonstelling zullen zo'n 380 kaders te zien zijn met post zegels uit Nederland en de Over zeese gebiedsdelen. Op zaterdag 7 oktober is er bovendien een postzegelveiling, waar zegels bij opbod zullen worden verkocht. Tevens is er 's middags een quiz voor de jeugd. Verder zullen op zaterdag 7 oktober enveloppen met KMA-zegels te koop zijn. "Boskofïla" zal zaterdagmorgen officieel door burgemeester J. H. Reinders worden geopend. De postzegeltentoonstelling is open op donderdagmiddag van 15.00 tot 23.00 uur, vrijdag van 10.00 tot 23.00 uur en zaterdag van 11.00 tot 18.00 uur. Augurken De drooggevallen Plaspolder werd ontgonnen tot bouwland. De grond bleek-er erg geschikt voor de teelt van peulvruchten en au gurken, die via de veiling in Roelofarendsveen hun werk naai de consument vonden. Na de tweede wereldoorlog echter bleek de teelt van peulvruchten en augurken niet meer rendabel en kreeg de polder zijn huidige aanblik; die van een ordentelijke, groen, grassige, puur Hollandse polder. Met opbrengst van bazaar HAZERSWOUDE-DORP - Op de kleuterschool "Klein Duimpje" in Ha- zerswoude-dorp staat het kinderboek momenteel volop in de belang stelling. In de hal van het schoolgebouwtje staan een groot aantal kin derboeken tentoongesteld, die dooreen actieve moeder, mevrouw Elno- ra de Boer zijn uitgezocht. Zij is lid van een werkgroep voor kinderboe ken en heeft er dan ook voor kunnen zorgen dat het om goede kinder boeken gaat. "Het is op de eerste plaats de bedoeling dat de kinderen al op jonge leeftijd vertrouwd raken met het lezen. De tentoonstelling biedt voor de ouders vooral voordeel omdat zij kunnen zien wat nu echt goede kinderlectuur is", vertelt het hoofd van de kleuterschool, Iva Stolk. Afhankelijk van het soort kinderboek worden verschillende boeken die worden geëxposeerd klassikaal, dan wel in kleine groepjes behandeld Juffrouw Iva: "Het is onz^: bedoeling dat de kleuters de waarde van het boek leren kennen" Binnen dit geheel is een kleuterbibliotheek onmisbaar. De bibliotheek van "Klein Duimpje" is echter hard aan vernieuwing en aan uitbreiding toe. "Veel goede boeken zijn zwaar beschadigd. Bovendien zijn er nog wel boeken die eigenlijk helemaal niet in een kinderbibliotheek thuis horen. Die voldoen niet aan de eisen van een kinderboek. Om toch een redelijke keus voor de kinderen te hebben moeten wij die boeken er nu helaas nog laten staan", aldus Iva Stólk. Voor een goede kinderbibliotheek is veel geld nodig. De kleuters van "Klein Duimpje" zijn daarom al geruime tijd bezig met het vervaardigen van spulletjes die volgende week donderdagavond op een bazaar te koop worden aangeboden. Met het verdiende geld kunnen de kinderen de volgende dag in groepjes van vijf naar boekhandel Ribberink (die de boeken vour de tentoonstelling beschikbaar heeft gesteld) om hun favo riete kinderboek te kopen. "Zij hebben dan nog meer het gevoel d'at het hün bibliotheek is, waar ze zelf voor gewerkt hebben", vindt kleuterjuf Iva Stolk. "Tegen die tijd kennen de kleuters de boeken goed en kunnen zij hun leukste boek kopen. "Juf' Iva Stuik temidden van haar kleute verhalen uit een kinderboek. De hond Bil Voor treinreis met stoomtrein op 15 oktober AI-PHEN AAN DEN RIJN - "Nee, een stormloop is het niet geweest. Het liep wel steeds met stootjes door en de kaartjes zijn dan ook bij na op. Ik verwacht, dal ik er vanmiddag echt wel door heen ben". Aldus de groeps chef" van de Nederlandse Spoorwegen voor Alphen, Bodegraven, Boskoop en Waddinxveen. J. Schlaman. Dat zei hij gistermiddag een uur nadat de kaartverkoop was begonnen voor- de twee bijzondere treinreizen, die op 15 oktober worden ge houden tussen Alphen aan den Rijn en Utrecht vice- Op die zondag is de officiële herdenking van 100 jaar spoorlijn Leiden-Woerden. Dan zullen twee historische treinreizen gemaakt worden tussen Alphen aan den Rijn en Utrecht. De reis heen en terug wordt gemaakt met een stoomtrein en het nieuwste treinstel van de spoorwegen, de IC III. Gis termiddag om twee uur be gon de kaartverkoop voor die bijzondere reizen. Tij dens een persconferentie en kele weken geleden voor spelde een woordvoerder van de Nederlandse Spoor wegen "een stormloop, waarbij zich wel eens dra ma's kunnen afspelen". Groeps-chef Schlaman: "Nee, die drama's hebben we niet gehad. Maar die komen nog wel' voorspelde hij, "als we straks nee moeten verkopen. En daarvan zijn we nu in Al phen, Bodegraven en Woer den niet ver i kaartverkoop volgens de ve De in totaal er aP'. De srliep dus 'achtingen, enhonderd en vierhonderd voor kinde ren waren ook zonder storm loop in een mum van tijd weg. "De mensen kochten vaak kaartjes voor het hele gezin en ook nog voor buren, familie en kennissen. Soms met tien tegelijk, en dan schiet het hard op", aldus Schlaman. Ook van buiten Alphen aan den Rijn, Bodegraven en Woerden was de belangstel ling groot. "We hebben erg veel telefoontjes van elders gehad. De mensen wilden plaatsbewijzen reserveren. Maar dat hebben we niet ge daan, daar kqn je niet aan beginnen. Je weet nooit of ze ze wel komen afhalen, maar nog belangrijker is, dat je hel niet kunt maken om "nee" te verkopen aan mensen die voor het loket staan, als je nog bakken vol kaartjes hebt. We konden die mensen alleen maar adviseren om naar ons station te komen en een aantal van hen zou dat beslist ook doen". Betwijfeld mag worden of die mensen van "verre" nog wel aan de bak gekomen zijn. De Alphcnaar, die niet zo gauw warm loopt voor bijzondere evenementen, had duidelijk trek in de historische trein ritten van 15 oktober.

Leidsch Dagblad | 1978 | | pagina 17