U KUNT ZE NU KOPEN. "Wij geven de techniek te veel ruimte" Rijnsburg boekt ruime overwinning Felle reacties op gift van Wereldraad van Brambilla uit het ziekenhuis STAATSLOTEN? Chelsea 'ziet af van Johan Cruijff Opnieuw geschil omtrent transfer Emill Hagens Generaal-majoor Von Meyenfeldt op vredes-vesper in Leiderdorp: LEIDERDORP - De gouverneur van de Koninklijke Mili taire Academie in Breda, generaal-majoor M.H. von Meyenfeldt, heeft geen moeite met de slagzin van het Interkerkelijk Vredesberaad (IKV) "Help de kernwapens de wereld uit, om te beginnen uit Nederland" Herdenking. Uitgaande van het dekenaat Leiden wordt morgenavond om half 8 in de Meerburgkerk aan de Hoge Rijndijk te Zoeterwoude een dienst gehouden ter herdenking van de overleden paus. Pastoor Schlat- mann vroeg ons om mee te delen dat er achter de kerk (via het laantje De Goede Herder) geparkeerd kan worden. Beroepingswerk. Hervormde Kerk. beroepen te Veenendaal M. Goud- riaan Goudswaard (die bedankte voor Middelharnis); aangenomen naar Koudum M. den Dekker Hantum (Fr), naar Delft P. Lugtigheid Dordrecht, naar Zwijndrecht E. Chr. Poepjes Hoogvliet. Chr. Geref. Kerken: bedankt voor Hoogeveen G. Bijkerk Enschede. Geref. Gemeenten: bedankt voor Hoofddorp Chr. v. d. Poel Yerseke. Overleden: Arend Vroegindewey te Veenendaal, 65 jaar, was predikant te Loon op Zand en Veenendaal en voorzitter van de Bond van Hervormde Mannenverenigingen op Gere formeerde Grondslag. Rouwdienst vrijdag 2 uur in de Oude Kerk te Vee nendaal, waarna de begrafenis op de algemene begraafplaats aldaar. Erelidmaatschap. Op de 65ste algemene vergadering van de Vereniging van vrijzinnige Hervormden in Nederland (gehouden te Soesterberg) werd het erelidmaatschap van de vereniging aangeboden aan prof. dr. P Smits te Den Haag, ds. A. Faber te Meppel (Dr) en ds. D. Oosten te Cothen (Utr). De eersten voor hun verdiensten voor het blad "Kerk en Wereld", ds Oosten voor zijn mede-voorzitterschap. Kernenergie. De commissie "Oecumene binnenland" uit de synode van de Geref. Kerken meent dat de synode de verklaring van de Raad van Kerken waarin deze de regering vraagt twee jaar lang over uitbreiding van kernenergie geen onherroepelijke besluiten te nemen, niet moet onder schrijven. Het is voor een kerkelijke vergadering bijna onmogelijk te beoordelen of zo'n pauze wel ter zake is, zo meent de c Kerkleden schorten hun bijdrage op De recente gift van de Wereldraad van Ker ken uit het anti-racismefonds aan het Pa triottisch Front in Rhosediê heeft bij de ledenkerken niet alleen kritische vragen maar ook felle reacties losgewoeld. Het voornaamste bezwaar is wel dat daarmee een organisatie wordt gesteund die met geweld haar doel probeert te bereiken. De Wereldraad acht, met Engeland en de Verenigde Staten in de rug, de doelstel lingen van dit Front - een zwart meerder- heidsbestuur zonder blank overwicht - in principe juist. Bovendien wordt het geld gebruikt voor menslievende activiteiten, zoals voedsel, gezondheidszorg en on derwijs aan en bewustwording van vluch telingen. In het anti-racismefonds zit ook geen geld uit de contributies van de ker ken. Het wordt slechts gevoed met giften die speciaal voor dit doel zijn bestemd. Inmiddels heeft de top van de Wereldraad, onlangs in Helsinki bijeen, de besluiten van het fonds bekrachtigd. De schenking was een uitgestelde gift en er zijn maan den van gedegen onderzoek aan vooraf gegaan. Ze houdt op geen enkele manier een koerswijziging in, zo liet een kort communiqué weten. De Wereldraad-zelf uiteraard tegen geweld als middel tot op lossing van conflicten - onthoudt zich van een oordeel over bewegingen die als uiter ste middel geweld kunnen toepassen om hun gerechtvaardigde verlangens te reali seren. Hij gaat er slechts vanuit, dat waar mensen in nood zijn geholpen moet wor den. Onthutst Riep vorige week het hoofdbestuur van de Gereformeerde Bond in de Hervormde Kerk de synode van deze kerk in een open brief op tot veroordeling van de gift en tot opschorting van het lidmaatschap van de Wereldraad - "door dit lidmaatschap zijn wij mede verantwoordelijk" -, ook de Confessionele Vereniging in de Her vormde Kerk heeft zich nu tot de synode gewend. Het bestuur is onthutst over de gift, ook al wil het geen twijfel laten be staan over zijn mening dat aan de blanke minderheidsregimes in Zuidelijk Afrika een eind moet komen. "Het is echter zonneklaar dat deze gift een politiek doel beoogt, namelijk het steunen van een bepaalde groep die een bepaalde oplossing van het conflict in Rhodesië na streeft. Wij achten deze inmenging hoogst betreurenswaardig, omdat hierdoor de indruk wordt gewekt dat de Wereldraad de voorkeur geeft aan een bepaalde poli tieke groepering die uitsluitend door ge weld en intimidatie aan de macht wil ko men en waarvan een van de leiders on omwonden een marxistische eenheids staat voorstaat." De Confessionele Vereniging meent dat het anti-racismefonds door deze kwalijke handelwijze voedsel geeft aan het telkens weer opduikende vermoeden dat in som mige organen van de Wereldraad politieke voorkeur een grotere rol speelt dan het afwegen van maatregelen op gronden die aan het evangelie zijn ontleend. "Het aan zien van de Wereldraad wordt hierdoor aanzienlijke schade toegebracht." Het hoofdbestuur vraagt de synode, op de juiste plaatsen uitdrukking te geven aan "de verontrusting die onder ons leeft" Volgens het hoofdbestuur gaat de onrust zo ver dat lidmaten de kerk zelfs willen verlaten. Het hervormde synodebestuur heeft over deze zaak ook brieven ontvangen van re gionale (classicale) kerkbesturen, kerke raden en individuele gemeenteleden. De andere bij de Wereldraad aangesloten kerken melden gelijke reacties. Gedupeerd De penningmeester van de doopsgezind- remonstrantse gemeente in Leiden, de heer W. F. H. Pilaar, doet in het vrijdag verschenen kerkblad een poging om de verwarring onder de gemeenteleden over deze kwestie weg te nemen. Er zijn al le den die gemeend hebben hun bijdrage aan de plaatselijke gemeente te moeten opschorten. De penningmeester wijst er op dat door deze handelwijze de eigen gemeente het meest wordt gedupeerd, de landelijke organisaties veel minder en de Wereldraad zelf in het geheel niet. Niemand heeft met zijn bijdrage aan deze gift meebetaald. Een brief van de Remon strantse Broederschap aan de Leidse ker- keraad en eenzelfde verklaring vanwege de Algemene Doopsgezinde Sociëteit be vestigen dat. Wel is het mogelijk, als parti culier een bijdrage aan het anti-racisme fonds te geven of door een speciale ver melding bij het voldoen van de kerkelijke bijdrage een deel daarvan voor dit doel te bestemmen. De contributies aan de We reldraad dienen uitsluitend de algemene middelen. "Ieder lid van onze gemeente draagt daartoe een klein bedrag - tussen de 10 en 20 cent - bij." Storing Eén ding is wel duidelijk: dat de Wereldraad hiermee een ernstige communicatiesto ring met zijn leden-kerken heeft geris keerd. In een zo controversiële zaak dient hij zijn beleid grondig en tijdig te verant woorden. Nü dreigt de onrust over een gift om te slaan in een hetze tegen de Wereld raad. Dat is hun die om theologische of andere redenen toch al geen goed woord voor de Wereldraad over hebben niet onwelkom. Als echter het beleid van "Genève" voor steeds meer mensen onbegrijpelijk wordt, moet wel eens worden bekeken hoe de relatie met de leden-kerken gezond kan blijven. Het bewuste fonds is een van de organen van de Wereldraad en die is er verant woordelijk voor hoe dit fonds reilt en zeilt. Uit welke pot de steun aan het Front komt, doet minder ter zake. Het is de We reldraad die deze beweging, al of niet te recht, de hand toesteekt. Het feit dat de kerkelijke contributies daarvoor niet worden gebruikt ontslaat hem niet van de plicht zijn leden uitvoerig op de hoogte te stellen van de argumenten die tot de gift hebben geleid. Misschien moet de Wereldraad eens aan ruggespraak gaan denken voordat hij zul ke besluiten neemt. S. J. DE GROOT ZAALVOETBAL WEER VAN START Ook niet met het tweede deel, waar tegen de critici - om de eenzijdig heid ervan - zich juist keren. Deze hoge militair is zelfs bestuurslid van het IKV, dat weliswaar niet de officiële stem van een aantal kerken is, maar binnen deze ker ken wel de ruimte heeft gekregen om het probleem van bewape ning en vrede aan de orde te stel len. Sommigen nemen de generaal- majoor zijn "dubbelrol" kwalijk. Zij begrijpen het niet goed. Toch is het motto voor de vredes weken van vorig jaar en nu voor hem geen ogenblik aanleiding ge weest om het IKV de rug toe te keren. In een oecumenische ves per in de kerk "de Menswording" te Leiderdorp zei hij zondag avond dat dit thema niet is ont staan uit pacifistische ambities maar uit oprechte verontrusting over het feit dat ondanks alle on derhandelingen de militair-tech nologische ontwikkeling gewoon doorgaat. Het IKV wil niet met schone handen aan de kant staan; het pleit niet voor een verlaten van de Navo, maar wil alleen een daad stellen, in de hoop dat ande ren die volgen. Daar kunnen politieke en militaire argumenten tegen worden inge bracht. Als echter in de kerken dit vraagstuk op tafel komt, speelt ook het geloofsargument mee. Politici en militairen heb ben de taak alternatieven aan te dragen in de sfeer van de conven tionele middelen. Een algeméén alternatief is, aldus de generaal- majoor, dat de mens zich tegen over een ongebreidelde techno logie bewust wordt van zijn eigen verantwoordelijkheid. "Wij ge ven de technologie te veel ruim te". "In Vietnam is bewezen dat de techniek faalt" Solidariteit Er wordt nogal gefulmineerd tegen de eenzijdigheid van het IKV. De dreiging uit het Oosten wordt on voldoende onderkend. Boven dien zou een uitbanning van LONDEN (ANP) - De Engelse eerste divisieclub Chelsea die plannen had om Cruijff aan te trekken ziet daar van af. Voorzitter Mears die zondag in Londen verklaarde dat hij met Cruijff over een mogelijk contract had gesproken zei een dag later: "Ik heb de uit spraken van Cruijff gelezen. Daarin zegt hij dat hij niet van plan is om nog als actief speler terug te komen. Ik vind, dat we zijn standpunt moeten respecteren. Daardtn zien we er van af om hem te contracte- kernwapens uit eigen land de las ten op anderen binnen het bond genootschap afschuiven. De KMA-gouverneur tilde daar niet zo zwaar aan. Hij vond de "zekere mate van eenzijdigheid" van het IKV niet zo erg, omdat ook die voortkomt uit eerlijke verontrus ting en wij in dit land toch vol doende mogelijkheden hebben om ons vanuit verschillende in valshoeken te laten informeren "Het kan een teken van solidari teit zijn, anderen voor te gaan op een meer verantwoorde weg" Na de bevrijding hebben wij naar het "redmiddel" van de Ameri kaanse atoombom gegrepen om het expansieve communisme te beheersen. Nu zijn wij in staat 25 procent van het Russische volk en 50 procent van de Russische industrie uit te schakelen, terwijl Rusland geheel West-Europa kan vernietigen. Generaal-majoor von Meyenfeldt heeft zorgen over dit veiligheids systeem. Hij noemde vijf rede nen: 1 de dwang om op deze weg steeds maar verder te gaan; 2 dit voorbeeld doet anderen volgen; 3 de morele gevolgen (persoonlijk tegen abortus, maar samen effec ten losmaken die zelfs verre na geslachten bedreigen); 4 de kos ten; 5 de mogelijkheid dat het uit de hand loopt. Voorwaarden Voor werkelijke ver andering zijn dat wij dit probleem niet isoleren van onze gehele manier van samenleven en dat wij de veiligheidskwestie zien als onze eigen zaak, die door politieke beslissingen moet wor den geregeld. Strijden tegen be wapening zonder bezig te zijn met de samenlevingsvragen is tevergeefs. En het is onjuist, voor de bewapening alleen de militai ren verantwoordelijk te stellen Positieve vrede De generaal-majoor gaf twee rich tingen aan om te groeien naar een meer verantwoorde situatie bevordering van een "positieve vrede" (in opvoeding en onder wijs en in een strijd tegen armoe de, onderdrukking en racisme) en blijven werken aan een beter, niet op massavernietiging gericht veiligheidssysteem. Wat dit laat ste betreft, is de zorg algemeen, maar lopen de gedachten over de manier waaróp uiteen. Von Meyenfeldt onderkende drie reacties op de huidige situatie: dienstweigering, gewoon door gaan met onderhandelen en on derhandelen met de bereidheid tot eenzijdige maatregelen om de impasse te doorbreken. Hij pleit te ervoor, de communicatie tus sen deze drie opstellingen open te houden. Ook moeten wij bereid zijn op onze eigen weg terug te gaan en ons bij anderen aan te sluiten. Ernstig waarschuwde de KMA- gouverneur voor politieke onver schilligheid. "Dooronbenul kunnen wij ontwikkelingen be vorderen die ons voortbestaan bedreigen". De kerken kunnen dat proces van aandacht en inzet zeker beïnvloeden. Bijvoorbeeld door jonge mensen op te vangen voor wie de dienstplicht onop losbare vragen meebrengt, door het steun geven aan werkgroepen en het informeren van de kerke- lij ke leiders over de gevoelens die in het kerkvolk leven. Rechtvaardigen Hoewel de generaal-majoor in Lei derdorp zeker niet overkwam als een pessimistisch mens, leek hij zich behalve over de bewapening ook zorgen te maken over de be- SPORT Emill Hagens: inzet van ruzie tussen Flamingo's en P/Leiden. Generaal-majoor Von Meyen feldt .."In Vietnam is bewezen, dat de techniek faalt" reidheid van "gewone mensen" om voor die op vrede gerichte le vensinstelling beschikbaar te zijn. Hij verwees in dit verband naar het bijbelverhaal over So dom en Gomorra. Niet de zonden van het volk leidden tot verwoes ting, maar het tekort aan rechtvaardigen. Als er maar tién waren geweest, zouden de steden gespaard zijn. Von Meyenfeldt kon hieruit maar één conclusie trekken: "Wij moe ten ons bekéren". LEIDEN - Gisteravond zijn in de Cleijn Duinhal in Katwijk de eerste twee wedstrijden voor de hoofdklasse zaalvoetbal gespeeld. Na een span nend duel verloor Cleijn Duin met 4-5 van Van der Plas. Glasbergen pakte met duidelijke cijfers Van Gerven de Jong in: 7-2. Cleijn Duin - Van der Plas 4-5 In deze meer spannende dan fraaie wedstrijd zochten beide ploegen zoveel mogelijk de aanval. Dat leverde een aardig schouwspel op met vele doelpunten. Cleijn Duin, met Jaap van Duyn en Wim Haasnoot als nieuwkomers, nam via een doelpunt van Adrie Koe- lewijn de leiding. Lang konden de Katwijkers niet van de voor sprong genieten want binnen twee minuten hadden Adrie Pluimgraaff en Johan van Duin de achterstand in een 2-1 voor sprong voor Van der Plas omge bogen. Een solerende Jaap van Duyn, dé aanwinst van Cleijn Duin, stelde Wim Guyt in staat de stand weer gelijk te trekken. Wim Haasnoot zette Cleijn Duin daar na op voorsprong. Van der Plas Tennisjeugd kansloos STEVENAGE (ANP) - Twee Ne derlandse tennisspelers die deel nemen aan de internationale ten niskampioenschappen onder 21 jaar in Stevenage (Eng) hebben de eerste ronde niet overleefd. Michiel Schepers verloor giste ren van de Nieuwzeelander Hib- bert met 2-6, 6-2 en 7-5. Olaf van den Wildenberg ging ten onder tegen de Zweed Hallgreen. Set standen: 7-5 en 6-0. antwoordde direct met treffers van Johan van Duin (een schitte rend doelpunt) en Lourens Mou ter. In de tweede helft leken de bezoe kers door een goal van Jan van der Plas de beslissing geforceerd te hebben maar Cleijn Duin bleef dankzij Wim Haasnoot toch in de strijd. Hoofdzakelijk omdat de twee spelers van Cleijn Duin zich daarna te buiten gingen aan gro ve overtredingen, die terecht met een twee minuten straf werden gehonoreerd, kon Van der Plas tenslotte winnend de eindstreep halen. Glasbergen - Van Gerven 7-2 (2-1) Van Gerven kwam in deze wed strijd gehavend aan de start. Doelman Hans Kortekaas (ziek) en Fred Dobbe (privéomstandig- heden) moesten verstek laten gaan. Veldspeler Hennie van Eeuwijk moest bij gebrek aan een reserve doelman als keeper gaan fungeren, waardoor het Lisse- team maar over één wisselspeler kon beschikken. Vooral in de eindfase brak dat de ploeg condi tioneel op waarmee de (te) ruim uitgevallen overwinning van het Rijnsburgse zaalvoetbalteam is verklaard. Glasbergen kon in dit duel niet imponeren. Teveel spelers waren uit op persoonlijk succes (met Wil Groenendijk als positieve uitzondering) en wilden met een minimale inzet een zo goed mogelijk resultaat bereiken. Dat deze instelling geheel ver keerd uitpakte bewees Van Ger ven in de eerste speelperiode. Nadat Wil Groenendijk de Rijns burgse ploeg aan een 0-1 voor sprong had geholpen kroop de Lisser ploeg uit haar verdedigen de stelling met een snel doelpunt van Jack van Ruiten als resultaat. Van Gerven bleef lang overeind maar kon toch niet verhinderen dat Wil Groenendijk vlak voor de doelwisseling voor 2-1 zorgde. In de tweede helft viel Van Gerven terug waardoor achtereenvol gens Cor Vreugdenhil, Piet Haasnoot (3 x), (Jack van Ruiten had tussentijds voor de tweede Van Gerven treffer gezorgd) tot 7-2 konden opvoeren. ROB ONDERWATER LEIDEN - Het programma voor morgen in de hoofdklasse zaal voetbal ziet er als volgt uit: Landwer-EKL Boys (Wasbeek- hal Sassenheim 20. 30 uur); Go- dyla Vt-Sjardin (THB hal 21.20 uur); Swift-Oegstgeest (Groenoordhal 21.00 uur). MILAAN (AP) - De Italiaanse auto coureur Vittorio Brambilla, die drie weken geleden zware hoofd verwondingen opliep tijdens de Grote Prijs op het circuit van Mo- za, is gisteren uit het ziekenhuis ontslagen. Artsen verklaarden dat het volledig herstel van de 41-jarige Brambilla nog enige tijd zal vergen. De cou reur is naar zijn woonplaats Mon- za teruggekeerd, waar hij voorlo pig onder medisch toezicht zal blijven. Brambilla was betrokken bij een ongeluk, dat zich vlak na de start van de Grote Prijs van Italië voordeed. Hij werd aan het hoofd getroffen door een wiel, dat van een andere wagen was afgevlo gen. De Zweedse coureur Ronnie Peterson overleed een dag na de race aan de verwondingen, die hij tijdens het ongeluk had opgelo pen. ADVERTENTIE Speel eens samen in de Staatsloterij met méér loten heeft u méér kansen. Verkoopadressen m de Gouden Gids. Per giro spelen kan ook. Bel voor informatie: 070 - 653955. De Staatsloterij. Méérspelers, méér kansen. In Londen heeft men deze op zienbarende stap gezien als een aardige publiciteitsstunt. Chelsea dat onderaan staat in de Engelse eerste divisie had dringend behoefte aan een stunt die de zieltogende club weer in de publiciteit bracht. Johan Cruijff had al gezegd: "Ik heb slechts een po ar woor den met die voorzitter gespro ken. Dat gebeurde na afloop van de wedstrijd Chelsea- Cosmos. Maar over een con tract heb ik het nooit gehad." HAARLEM - De moeilijkheden tussen Flamingo's en P/Leiden zijn het afgelopen weekeinde opnieuw aan het licht gekomen. Flamingo's ligt met de Leidse basketbalclub in de clinch over de hoogte van het trans ferbedrag van Emill Hagens. Nadat in het begin van de jaren zeventig het toenmalige Bona Stars geld eiste voor het vertrek van zijn sterspelers Paul Ruijsenaars en Pieter van Tuyll van Serooskerken, heeft de basketbalbond regels gesteld omtrent het maximum van de vergoeding. Het bedrag dat clubs aan elkaar moe ten betalen houdt verband met het aantal jaren dat de betrokken speler bij zijn club heeft gespeeld. Daar ligt het kernpunt van de inmiddels hoogopgelopen ruzie tussen Flamingo's en Leiden. Emill Hagens heeft een jaar geleden gespeeld voor BC Markt, dat hem pas na een langdurig geschil met Flamingo's voor één seizoen mocht op stellen. Na dat seizoen moest Hagens weer terug naar Haarlem. Leiden stelt zich op het standpunt dat Hagens derhalve maar één seizoen bij Flamingo's heeft gespeeld, terwijl de Haarlemmers het op drie seizoe nen houden. Ook het "Utrechtse" jaar hoort daarbij. Het totale bedrag dat Flamingo's van Leiden verlangt is 3900 gulden. Leiden wil dat niet zonder meer betalen, waardoor het bestuur van de Haarlemse club af gelopen zaterdag in grote woede ontstak. Leiden-manager Frans van Egmond hoopt evenwel dat deze week het geschil uit de wereld gehol pen kan worden. Het rolstoelbasketbalteam De Sleutels heeft zijn eerste competitiewed strijd gewonnen. Het team van Peter Paulides versloeg RIS 2 na een spannende strijd met 33-31. De damesploeg van LUSV verloor in de rayon eerste klasse ook haar tweede wedstrijd. AMVJ Rotterdam bleef de Leidse studenten met 42-47 de baas.

Leidsch Dagblad | 1978 | | pagina 13