Avanti zonder moeite langs TSY Kronshagen WK-DAMMERS BETREDEN WINSTPAD VRIJ-UIT Studio Sport: een verschrikkelijke fabriek Australië zorgt voor sensatie Bewindsman wil voetbal-cao DINSDAG 3 OKTOBER 1978 ÜW 1.1 I'M- PAGINA 11 Uitdiepen In de VARA-gids van deze week staal een interview met Kees Jansma, een der (betere) ver slaggevers van het zo druk be- kekey Studio Sport. Hij zegt over dat programma o.a.: "De moeilijkheid met Studio Sport is dat het een verschrikkelijke fabriek is. We krijgen op zon dag een ontzettende hoeveel heid materiaal binnen en de tijd blijft toch beperkt. Aan het werkelijk uitdiepen van on derwerpen komen we 's zon dags niet of nauwelijks toe. We moeten proberen dat toch te doen, dat ben ik best met al die critici eens. Maar ik vind wel dat Studio Sport veel minder slecht is dan vaak wordt gezegd en geschreven'. Elk medium heeft zijn eigen kracht. Die van de tv is dat het zichtbaar kan makenwat krant en radio niet kunnen Maar tv is moeilijk wendbaar, zeg maar log. Dat merk je het best tijdens Olympische Spelen of bij een Tour de France. Radio heeft daar een vlotheid, een soepel inspelen op de situatie waar tv op geen stukken na te genop kan. En wat de achter grond-informatie op korte ter mijn betreft, doen de kranten veel en veel meer. Wat ik ook voor kritiek op Studio Sport heb, het is niet dat ze on derwerpen op zondag onvol doende uitdiepen. Jansma en- de critici over wie hij het heeft maken hier volgens mij een taxatie-fout. De zondagmid dag en -avond zijn gewoon on geschikte tijdstippen om din gen op te spitten. Velen voor hun kastje weten dan nog nau welijks wat er allemaal dat weekeinde is gebeurd. Wat zij in de eerste plaats nodig hebben zijn het nieuws en de beelden. Want met. die beelden breng je de discussies op gang in de huiskamers, de kantines enz. Pas als die informatie ver spreid is, heeft het zin om be paalde dingen te gaan uitdie pen. En wil je dat goed doen niet alleen maar een inter viewtje van anderhalve mi nuut dat trouwens zelden wat oplevert) dan is daar vaak wat meer distantiemaar zeker meer tijd en ruimte voor nodig dan er ooit op zondag te krijgen zal zijn. Mijn bezwaar tegen Studio Sport is nu juist dat ze gp die zondag te veel willen doen. Afgelopen week bijVi praatte Mart Smeets een tijdje met. de coach van de basketbalvereniging Amstel veen Kinsbergen, overeen boe te die hij had gekregen in ver band met shirtreclame. Zoals het werd. verteld was hel niet erg interessant, vond ik. Van de wedstrijd die Amstelveen die avond speelde kreeg je een paar rommelige onsamenhangende beelden te zien. Ik had graag wat meer van de basketbalwedstrijd geconsu meerd. En die zaak met Kins- bergen vond ik iets voor een bredere aanpak op de woens dagavond. Dan maar een keer geen voetbalwedstrijd). Keuze Jansma klaagt er over dat er zo veel materiaal is op zondag en maarzo weinig tijd. Het zal wel waar zijn. Maar waarom dan op zondagmiddag een rubriek ingelast die "Sport van Toen heet, beelden van sport van 50 jaar geleden? Begrijp me goed ik ben gek op sporthistorie Mijn zolder kreunt onder de oude sportboeken. Maar als je klem zit, hoort de actualiteit voor te gaan. En waarom dan een (oppervlakkig) gesprekje met een hockeyspeelster een week nadat de Nederlandse dameshockeyploeg wereld kampioene was geworden? Waarom dan zoals recentelijk gebeurde, een reportage over polo te paard, waar 09.9% van Nederland geen boodschap aan heeft en ook nooit zal hebben? Studio Sport heeft in het hoogsei zoen gedurende de voetbal competitie) op zondag de be schikking over in totaal bijna twee uur uitzending. Soms nog meer. Daarin moet een redelij ke afspiegeling te geven zijn van de sportieve hoogtepunten van een weekeinde. Dan moet het wel bij registreren en op zijn hoogst becommentariëren blij ven. Het spitwerk dient voor de woensdagavond gereserveerd te blijven als er geen Europa- Cupwedstrijden zijn. Zolang Studio Sport die keuze niet echt bewust doet, blijft de situatie onbevredigend, kan zowel het een als het ander niet optimaa gebekren. Meisjes van 9 Wat het dames-(of beter, meisjes-) topturnen betreft gaat het Ko ninklijk Nederlands Gymnas tiek Verbond nieuwe wegen bewandelen. Tenminste als het structuurrapport dat ter tafel ligt wordt aangenomen, aldus een recent artikel in de Volks krant. Wat de sectie topturnen voor alles wil is een betere continuïteit Die kan niet worden bereikt via het semi-inlernaat in Papen- daal, zo is intussen wel geble ken. Telkens na Olympische Spelen ontstaat daar een diep gat omdat tal van turnsters de wedstrijdsport dan vaarwel zeggen En het duurt steeds eni ge tijd voordat die leegte kan worden opgevuld. Wat men nu beoogt is een harmonischer op bouw, een betere aanvoer voor Papendal te creëren. Er zal daarvoor veel nauwer dan voorheen moeten worden sa mengewerkt met de regio's. Men heeft het oog op een soort age- group (leeftijds) systeem clat sterk aan de zwem sport doet denken. Ton Swart, die bij aanneming van het structuurrapport met zijn mensen verantwoordelijk zou zijn voor het topturnen in Nederland, zegt over de vor ming van dat talentenreser voir: "We gaan voor 9-10-11-12- jarigen die ambitie hebben verplichte oefenstof voorschrij ven. De trainers weten dan wat een kind aan oefenstof moet be heersen. Dat vereist aanpas sing van de trainers, maar ook van de turnsters, die sterker dan voorheen in leeftijdscate gorieën moeten gaan werken" Kinderwerk Lezers van deze rubriek weten het zo langzamerhand wel: ik ben sterk geporteerd voor topsport Ik behoor beslist niet tot het wel iswaar slinkende .maar nog al tijd aanzienlijke leger lei-aren m.o. lichamelijke oefening dat kijkt of het dunne poep regent als je alleen maar het woord "prestatie" laat vallen. Zonder topsport geen kampioenen van allure. En kampioenen zijn no dig als stimulans voor de jeugd, om aan (die tak van) sport te gaan doen. Dat is de pointe. Maar de tragiek van sporten als met name de dameskant) is zo langzamerhand dat ze steeds meer door sportsterretjes wor den beheerst die maar net de kinderschoenen zijn ontgroeid Laten we wel zijn als je het als turnster op je achttiende niet hebt gemaakt, is de kans gering dat er ooit nog iets van komt. En op je 21ste (een leeftijd waarop het voor een voetballer, een ten nisser, een volleyballer enznog maar net begint) behoor je min of meer al tot de veteranes. Die ontwikkeling leidt tot tame lijk vervelende situaties. Bij de Olympische Spelen van 1976 bleek de fraaie, gracieuze Rus sische Loeclmilla Toeristsjewa kansloos tegen de Roemeense Nadia Comaneci. Want Toe ristsjewa was al 24 jaar en daardoor al te veel vrouw, als ik het zo even mag zeggen, om qua acrobatiek op te kunnen tegen de buigzame, 15-jarige Roemeense spillepoot. Zoiets stemt zeer droefjes. De Neder landse turnerij gaat nu ook po gen, zo begrijp ik uil de nieuwe structuur, om talentvolle meis jes al zeer jong te vangen. Kin deren van negen, tien jaar zijn het buigzaamst (in de meest let terlijke zin), ze zijn het ontvan kelijkst en ze doen nog tamelijk precies wat ouderen zeggen behalve die van mij, maar dat is een heel ander verhaal). Het Oostblok is ons voorgegaan in deze ontwikkeling en we hebben maar te volgenzo redeneert het KNGV kennelijk,omdat anders de toch al aanzienlijke achter stand te groot wordt. Maar ja, vraag je je dan toch af, waar eindigt dit in hemels naam? Zal mijn nu nog onge boren dochter straks tijdens de zuigelingenzorg al worden uit verkoren, omdat de vorm van haar voetjes en haar holle rug getje al op grote turnkwalitei- ten wijzen? Jaloers Het officieel orgaan van de Ko- Door Ruud Paauw ninklijk Nederlandsche Voet balbond heet dit seizoen "Voet bal Totaal", een geschrift dat zich van zeer mooi papier be dient. In het laatste nummer staat een geschreven en gefoto grafeerd portret van Noord- wijk. De foto lijkt mij van het vorig seizoen, want Cees Spaanderman staat, er nog bij en ik miste bijv. de nieuwe doelverdediger Dortmund. Maar alia,zo iets kan gebeuren. Vreemder vond ik wat de schrijver van het stuk, A. Trouwborst, zegt over de recen te derby Quick Boys - Noord- wijk: "Zestigduizend toe schouwers, menige betalende club zou er jaloers op zijn, za gen Quick Boys op Nieuw Zuid met 2-1 ten onder gaan". Zestigduizend toeschouwersIk heb al veel meegemaakt op Nieuw Zuid maar dat in de ver ste verte niet. Nu kun je zeggen: dat is flauw, dat is natuurlijk een zetfout, bedoeld zal wel zijn zesduizend toeschouwers. Maar dat klopt ook al niet, want na afloop van die wedstrijd heb ik met een paar Quick Boys be stuursleden staan praten en die schatten het aantal toeschou wers toen op tussen twee- en drieduizend. En of daar nu zoveel betaalde clubs jaloers op zouden zijn.... MANILLA (ANP) - De Ver enigde Staten en Australia zondag het WK-basketbal toernooi in Manilla hadden geopend, zijn gisteren alle twaalf landen in het strijd perk getreden. Alleen titel verdediger Sowjet-Unie en de Filippijnen, het organiseren de land zijn zeker van een plaats in de finale. De overwinning van Australië op Tsjechoslowakije (75-68) in groep C was de grootste ver rassing. Met de kleine neder laag van zondag tegen de Ver enigde Staten (75-77) vormt de zege van Australië het be wijs dat het basketbal in dat land vooruit gaat, want bij de Olympische Spelen in Mon treal werden de Australiërs nog achtste achter het twee plaatsen hoger geëindigde Tsjechoslowakije Amerika behaalde zijn tweede zege te gen de Dominicaanse Re publiek: 104-65. In groep A had Canada, dat nog maar drie spelers van de hal- ve-finaleploeg van de Olym pische spelers in de selectie heeft, weinig moeite met Zuid-Korea (105-69), evenals Joegoslavië met Senegal: 99-64. Deze twee naties zijn voorbestemd voor de finale- groep. Brazilië verpletterde in groep B China met 154-97, zodat de Chinezen aan hun eerste op treden op het wereldkam pioenschap als kampioen van Azie met weinig genoegen zullen terugdenken. Italië had daarentegen vrij veel moeite met Puerto Rico: 93-80. De vijftienjarige Guidy van Grie- thuyzen debuteerde in Europa- cupverband met een nederlaag tegen de sterke Ierse kampioene Karin Senior. De onervaren Ha- zerswoudse kreeg geen kans: 11-21 en 10-21. Beslissend Bettine Vriesekoop mocht vervol gens het tweede en beslissende Hazerswoudse punt scoren. Te gen Suzanne Wentzel was de on gemotiveerde Nederlandse kam pioene evenwel niet op dreef, zo dat het haar niet eenvoudig af ging. De statische Wentzel bleek ARCO (ANP) - Na de on derlinge confrontatie in de eerste ronde betraden de Nederlandse deelnemers aan het wereldkampioen schap dammen - in het Italiaanse Arco - gisteren het pad der overwinnin gen. Drost, Bastiaannet en Boom lieten zeges note ren. Clerc daarentegen deelde de punten met Mitsjanski omdat hij het na drie kwartier spelen al welletjes vond. De Rus ac cepteerde Clercs remise- voorstel met opvallend veel gretigheid De Nederlandse deelnemers had den in deze zitting bepaald niet over pech te klagen. Gerrit Boom bijvoorbeeld won in zijn partij te gen Lepsic bij de twaalfde set al een stuk omdat de Joegoslaaf een kapitale blunder beging en Johan Bastiaannet had de meevaller dat zijn Braziliaanse opponent Da Silva in vliegende tijdnood bij de vijftigste zet vergat zijn klok in te drukken, waarna prompt zijn vlag viel. Heel wat overtuigender was de winst van Frank Drost die de Belg Oscar Verpoest op impone rende wijze van ht bord speelde. Via een llankspelpartij met een halve hekstelling creëerde de Fries een Roozenburgspel-karak- teristiek, wat hem tenslotte in be slissend positioneel voordeel bracht. Hierdoor schakelde Drost voorlo pig een belangrijke concurrent in zijn groep uit, wat trouwens ook de Rus Tsjegolev deed door de Fransman Hisard op fraaie ma nier te verslaan. In groep B had de Rus Anatoli Gantwarg weinig moeite met de Surinaamse kampioen Ramon Norden, die zich tijdens de hele confrontatie had moeten buigen over een lastige aanval op een voorpost. Met zijn negenentwin tigste zet nam de Surinamer een afwikkeling, die een verdediging had moeten zijn. Maar in de over blijvende positie slaagde de Rus erin een stuk te veroveren, waarmee het pleit voor Norden snel beslecht was. De uitslagen van de tweede ronde- Groep A: Diaw (SenPGendlerman (Isr) 1-1, Korenevski (Sov)-Berte (Ita) 2-0; Hisard (FraPTsjegolev (Sov) 0-2; Boom (Ned)-Lepsic (Joe) 2-0; Verpoest (Bel>-Drost (Ned) 0-2. De stand: 1. Tsjegolev, Korenevski, Gendlerman. Boom en Drost 3 punten; 6. Diaw en Hisard 2; 8. Verpoest 1; 9. Lepsic en Berte 0 GROEP B: Bastiaannet (Ned)-Da Silva (Bra) 2-0; N'Daye (Mal)-Nimbi (Kon) 1-1; Smith (Vst)-Simonelli (Ita) 1-1; Gantwarg (Sov>-Norden (Sur) 2-0; Clerc (Ned)-Mitsjanski (Sov) 1-1. De stand: 1. N'Daye, Nimbi, Gant warg en Bastiaannet 3; 5. Mits janski, Smith en Clerc 2; 8. Nor den en Simonelli 1; 10. Da Silva 0. De Duitse dames konden maar met twee speelsters aantre den omdat hun topspeelster, de Engelse Jill Hammersley tijdens de reis naar Nederland ziek was geworden en na een onderzoek in het Academisch Ziekenhuis in Leiden door de doktoren een speelverbod was opgelegd. Hammersley, de vice-kampioene van Europa, was in Hazerswoude wel aanwezig, maar kwam niet in actie. Zij heeft vermoedelijk een virusziekte opgelopen en zal na terugkeer in Duitsland - Krons hagen is vanmorgen in alle vroeg te weer op het vliegtuig gestapt - voor een onderzoek in het zie kenhuis worden opgenomen. Door het plotselinge wegvallen van Hammersley was Kronshagen zwaar gedupeerd omdat er geen reserve-speelsters mee naar Ha zerswoude was gereisd. Dat be tekende voor de aanvang van de wedstrijd al drie verloren partijen voor de favoriete Duitse dames. En ook een teleurstelling voor het publiek, dat speciaal was geko men voor de partij van Ham mersley tegen de plaatselijke fa voriete Bettine Vriesekoop, die als zevende op de Europese en als zeventiende op de wereldrang lijst staat genoteerd. Gedevalueerd Kronshagen maakte in het gede valueerde treffen een verslagen 'indruk en Avanti kon daar ge makkelijk van profiteren. In de eerste partij van de avond slaagde Brigitte Kooterer al onmiddellijk in de Duitse jeugd-international Suzanne Wentzel te kloppen. In een slechte partij, waarin beide speelsters beurtelings veel fou ten maakten, toonde Kooter zich in de beslissende fase iets vaster. De eerste game won zij met 21-18 nadat Wentzel bij 17-17 driemaal missloeg. In de tweede game gaf Kooter een ruime voorsprong (15-7) uit handen (17-17) om ver volgens het derde game-point te benutten: 22-20. De 15-jarige Guidy ran Griethuyzen rechts) voor de eerste maal in een Europa-cupwedstrijd. Zij verloor deze partij legen de Ierse kampioene Karin Senior. Op de achtergrond (tweede van rechtskijkt een terneergeslagen Jill Hammersley lijdzaam toe. Ze moest op medisch voorschrift aan de kant blijven DEN HAAG - Staatssecretaris Wallis de Vries van CRM, heeft de werknemers en de werkgevers in het betaalde voetbal, de VVCS en de FBO, schriftelijk verzocht zo snel mogelijk verder te onder handelen overeen basis-cao voor het betaalde voetbal. De onderhandelingen werden op 29 augustus gestaakt. Hét struc- tuurfaport "gezonder betaald voetbal" stelt een collectieve ar beidsovereenkomst als voor waarde. Dit rapport moet dienen als leidraad voor een betere orga nisatie van de bedrijfstak. De precieze geschilpunten willen de FBO (Federatie betaald Voet bal Organisaties) en de WCS (vereniging van Contractspelers) niet in de publiciteit brengen, omdat "zij het op dit moment onjuist achten", aldus staatsse cretaris Wallis de Vries in zijn antwoord op kamervragen van de PvdA-kamerleden Worrell en Langedijk-De Jong. De staatssecretaris volstaat met het aangeven van één van de redenen voor het afbreken van de ge sprekken over een collectieve ar beidsovereenkomst. De WCS vond dat de FBO met te weinig onderhandelingsbevoegdheid aan de tafel was verschenen. Aangezien het mandaat van de FBO was verkregen na een on derzoek onder de betaald voet balorganisaties kon dit niet zon der meer worden verruimd. De VVCS zegde daarbij de vergade ring af.De zaak is nu doorgescho ven naar de algemene ledenver gaderingen. na de partij tegen Kooter warm gedraaid en maakte het Vriese koop nog lastiger dan vermoed. De eerste game ging met 21-14 naar Vriesekoop, maar in de tweede moest zij Wentzel onver wacht voor laten gaan: 17-21 met steeds een voorsprong voor Wentzel. In de beslissende derde game zette Vriesekoop weer orde op zaken: 21-13. Zeker Op dat moment was Avanti al zeker van een plaats in de tweede ronde omdat Hammersley toch drie ne derlagen kreeg toebedeeld. Maar de reglementaire zege kwam pas tot stand nadat Kooter in de beste partij van de avond Karin Senior in drie games had verslagen. Op zich mocht dat best een goede prestatie heten, maar Senior maakte niet de indruk nog tot het uiterste te willen gaan. Kooter won met 21-15 en 21-18 in de laat- Tevredenheid was er bij Avanti over het bereiken van de volgen de ronde. Maar veel waarde wilde coach Gerard Bakker aan de zege niet hechten. "Als Hammersley er niet bij is scheelt dat natuurlijk een hoop. Persoonlijk had ik lie ver gezien dat ze er bij was ge weest. Dat is voor Bettine veel aantrekkelijker en Guidy en Bri gitte kunnen dan een hoop leren. En dat is veel belangrijker dan niet verliezen". WIM VAN WANROOY HAZERSWOUDE-DORP - Avanti heeft zich gisteravond geplaatst voor de tweede ronde in de strijd om de Jaar- beursstedenbeker. De Hazerswoudse dames zegevierden met 5-1 over een ernstig verzwakt TSV Kronshagen uit Duitsland. Nadia Comaneci

Leidsch Dagblad | 1978 | | pagina 11