Jan Raas: „Sneu voorKnetemann, maar ik kon er ook niks aan doen'" Strijd om Super Prestige tussen Hinault en Moser x a mFC Twente sterker dan AZ'67 in uiterst sfeervol treffen f OLGA 1 X x X X X X X X HARTOG BLIJFT WINNEN Roda: Alles zat tegen PAGINA 12 MAANDAG 2 OKTOBER 1978 SPORT I SPORT Zeeuwse coureur boekt imponerende zege in klassieker MONTLHÉRY (GPD) - Sinds vorig jaar, toen hij achter eenvolgens Milaan-San Remo en de Gold Race won, be staat er over de wielerklasse van Jan Raas geen enkele twijfel. Wat hij 1977 aan verwachtingen opriep, bevestig de de Zeeuw dit seizoen op voortreffelijke wijze met eer ste plaatsen in de Gold Race, in drie etappes van de Tour de France, waarin hij bovendien twee dagen de gele trui droeg, en in Parijs-Brussel, om er het afgelopen weekein de onder barre weersomstandigheden een sensationeel sterk slot aan te draaien: triomfator van Blois-Monthlèry Jan Raas heeft zich opgewerkt naar een niveau dat res pect afdwingt. „En", voorspelde ploegleider Peter Post, na Jan Raas's derde klas sieke zege in dit seizoen (hij ever- naarde daarmee een uit 1973 da terend nationaal record van zijn streekgenoot Jo de Roo): „ze gaan nóg meer van hem horen. Volgend Jaar moet Raas zich ontwikkelen tot een betere ron derenner, terwijl ik hem zover hoop te krijgen dat hij in de Waal se klassiekers beter gaat rijden. Door- het bergachtige terrein in die wedstrijden ziet hij het daar nooit zitten, maar met wat meer zelfvertrouwen heeft hij er abso luut kansen. Wie zoveel kan als wat Raas vandaag heeft laten zien hoeft zich geen zorgen te ma ken". De prestatie van Jan Raas in de voorlaatste klassieker van het seizoen, die vroeger een grotere naamsbekendheid had als Parijs- Tours, dwong om twee redenen grote bewondering af. Ten eerste was dat de met vele wet ten spottende voorbereiding op deze zware wedstrijd (271 kilo meter) in regen en wind. Jan Raas was eigenlijk liever met gestart. In zijn gedachten had hij zich als deelnemer al afgeschreven. Raas. „Ik maakte een zwaar seizoen. In februari won ik in Antibes mijn eerste koers en drie weken gele den werd ik eerste in Parijs- Brussel. Daartussenin heb ik een hoop afgewerkt. Vooral het crite riumprogramma na het wereld- PARIJS - Francesco Moser zal de komende Ronde van Lombardije moe ten aanwenden om Bernard Hinault van de eerste plaats in het Super Prestigeklassement te verdrijven. De Italiaan heeft twaalf punten ach terstand op de Fransman en is daarmee de enige concurrent. Zoetemelk volgt op de derde plaats met 99 punten achterstand. In de Ronde van Lombardije, de laatste wielerronde die meetelt voor dit klassement, start Francesco Moser. Bernard Hinault daarentegen behoort niet tot de deelnemers. Jan Raas rukte door zijn overwinning in "Grote Herfstprijs" op naar de vijfde plaats. Hij passeerde Hennie Kuiper, die zesde staat. Wereldkam pioen Gerrie Knetemann neemt de vierde plaats in. De stand in het klassement is: 1. Hinault (Fra) 275 punten, 2. Moser (Ita) 263, 3. Zoetemelk (Ned) 176, 4. Knetemann (Ned) 163. 5. Raas (Ned) 140, 6. Kuiper (Ned) 122, 7. De Vlaeminck (Bel) 109, 8. Pollentier (Bel) 104, 9. Bruyère (Bel) 103, 10 Maertens en Wellens (Bel) 90. De uitslag van Blois-Monthlery is: 1Jan Raas (Ned) 271 kilometer in 6 uur 58 minuten en 2 seconden, 2. Jos Jacobs (Bel) op 3.36,3. Gui- do van Calster (Bel), 4. Joop Zoe temelk (Ned) 5. André Dierickx (Bel), 6. Gerrie Knetemann (Ned) z.t., 7. Edwards (GBr.) op 5.59, 8. Johan van der Velde (Ned.) 9. Verlinden (Bel), 10. De Geeste (Bel) z.t., 11. Hennie Kuiper (Ned) op 6.23, 25. Henk Lubberding (Ned) op 7.51,27. Bernard Hinault (Fra), 28. Francesco Moser (Ita) z.t. Slechts 29 renners haalden de eindstreep in Monthlery. kampioenschap vroeg erg veel van me. Ik vond het welletjes zo ook al omdat ik steeds grote moeite heb met de overgang van de weg naar de baan en omge keerd. Dat vraagt een aanpassing van de spieren die voor mij erg moeilijk is. Na de Zesdaagse van Londen zag ik er daarom erg te genop weer aan de voorbereiding van een wegkoers te beginnen, maar. Knetemann haalde me „Hij ging me in Londen opporren voor deze wedstrijd en dat ik uit eindelijk ,ja" zei kwam vooral omdat ik me verplicht aan hem voelde. Wij kunnen het uitste kend met elkaar vinden. Knete mann hielp mij Parijs-Brussel winnen en ik wist dat hij vandaag in deze wedstrijd mijn steun goed kon gebruiken. Maar met erg veel vertrouwen ben ik er echter niet aan begonnen. Maandag en dins dag stapte ik in twee Belgische kermiskoersen af en donderdag ben ik na het afhalen van mijn rugnummer niet eens vertrok ken. Het regende me te hard en het parcours was me te link. Zo doende stelde ik mij weinig voor van deze wedstrijd. Ik had dooi de manier waarop ik deze week doorkwam dikke benen. Maar misschien is het juist wel die to tale ontspanning geweest waar door ik zo onverwacht goed ging rijden. Het hoefde allemaal niet De tweede factor die de kwaliteiten van Jan Raas andermaal nadruk kelijk onderstreepte, was het feit dat hij zijn eerste plaats bevocht in een loodzware solo van 43 ki lometer op het kille, sfeerloze au tocircuit van Monthlèry. Het sterk uitgedunde peloton arri veerde daar (voor een finale van vijf en een halve ronde van in to taal 67,5 kilometer) als een nietig groepje van 41 man waarin de Raleigh-rijders van Peter Post voor de zoveelste keer dit seizoen een dominerende rol speelden. „Wie", zei Knetemann, „zoals wij met vijf man van voren de finale halen, mag gerust stellen dat er geen sterkere ploeg bestaat. Hoe ijdel het misschien ook klinkt om dat zo te zeggen, maar het is ge- De overmacht van Raleigh bleek op het moment toen Gregor Braun aanzette voor wat later de beslis sende ontsnapping bleek. Raas: „Knetemann schreeuwde tegen me dat ik moest gaan". Achter Braun en Raas lieten de Raleighs de deur dichtklappen. Geen te genstander die er nog door kwam. „Maar ze pakten het ook verkeerd aan", sprak Knetemann misprijzend over de concurren ten. „In plaats van te proberen ons massaal te verrassen, begon nen ze maar wat aan te rommelen. Onbegrijpelijk. Ik Snapte niet dat ze het zo onhandig deden. Er kwam eigenlijk geen noemens waardige reactie". Nadat Gregor Braun al vrij snel in elkaar stortte, stond Jan Raas voor de verschrikkelijke opgave om 43 kilometers weg te draaien op zwaar lopend asfalt, met zware wind tegen en op dat moment nog niet wetend hoe zijn achter volgers hem zouden bestoken. Hij zou uiteindelijk zijn solo met een voorsprong van 3 min. en 36 sec. afsluiten. Knetemann: „We hadden de zaak aardig onder controle. Ook al omdat Moser en Hinault elkaar zaten te beloeren vanwege hun puntenstrijd voor het Super Prestige-klassement". Raas: „Pe ter Post zei dat ik tempo moest blijven rijden. Ik vond het wel sneu voor Knetemann dat het zo liep, maar ik kon er ook niets aan doen...". Kans om toch nog iets terug te doen voor Gerrie Knetemann krijgt Jan Raas dit seizoen niet meer. Hij rijdt over een week of twee de beroemde klimtijdrit van het Spaanse Montjuich, die zich niet leent voor een tegenprestatie. De Ronde van Lombardije, waarmee het seizoen traditiegetrouw wordt afgesloten, staat niet op het programma van Peter Post: „Het is welletjes zo", zei de leider van de meest succesvolle profwieler ploeg in dit seizoen" EREDIVISIE FC Twente-AZ 4-2 (1-1) 9 Ursem 0-1, 18 Van der Vall 1-1,53 Thijssen 2-1,58 Gritter 3-1, 63 Ursem 3-2, 71 Gritter 4-2. Scheidsrechter Geurds. Toeschouwers: 11.500. Feyenoord-PSV 1-0 (0-0) 23 Mansveld (strafschop) 1-0. Scheidsrechter Beek. Toe schouwers: 38.500. Vitesse-FC VVV 1-1 (1-0). 43 Bosveld 1-0, 65 Van der Wei de 1-1. Scheidsrechter Kei zer. Toeschouwers 6000. NAC-FC Den Haag 3-11(1-1). 4. Jonker 0-1, 26. Vreijssen 1-1 (strafschop) 51. Storm 2-1, 67. Goodlass 3-1. Scheids rechter: Severein. Toe schouwers: 5700. PEC Zwolle-Sparta 0-0. Scheidsrechter: Draaisma. Toeschouwers: 5500. Volendam-Haarlem4-0(2-0) 23. Molenaar 1-0 (strafschop), 25. Helling 2-0, 66. Bond 3-0, 89 Wim Kwakman 4-0. Scheidsrechter: Ram. Toe schouwers: 3500. MVV-Ajax 1-0 (1-0). 5. Dijk stra 1-0. Scheidsrechten Mulder. Toeschouwers 21.000. Roda JC-Go Ahead Eagles 1-1 (0-1). 43. Salfishberger 0-1, 69. De Jong 1-1. Scheids rechter Gans. Toeschouwers 13.000. FC Utrecht-NEC afgelast. EERSTE DIVISIEM FC Vlaardingen-FC Gronin gen 0-1 (0-0). 61. Bakker (strafschop) 0-1. Scheids rechten Van der Laar. Toe schouwers: 1200. Den Bosch-De Graafschap afgelast. Willem II-SW 3-2 (1-0). 8. Huybregts 1-0,65. Hoogmoed 1-1, 78. Den Rooyen 2-1, 83. 'heeren 3-1, 89. De Haan 3-2 (strafschop). Scheidsrechter: Oetelmans. Toeschouwers: 3500. Veendam-Amersfoort 4-0 (1-0). 36. Schoonbeek 1-0, 51. Koolhof 2-0, 69. Tiktak 3-0, 90. Brinkman 4-0. Scheids rechten Manuel. Toeschou wers: 3000. Eindhoven-Excelsior 0-0. Scheidsrechter Bosman. Toeschouwers: 4100. Telstar-FC Dordrecht 1-3 (0-1). 26. Mijnhard van Schoor 0-1,56. Ayre 1-1,66. Van Kuyk 1-2, 82. Bijl 1-3. Scheidsrech ten Beukman. Toeschou wers: 1600. Helmond Sport-Heerenveen 2-0 (0-0). 61. Van Hooft 1-0, 76. Kreekels 2-0. Scheids rechter: Van Dijken. Toe schouwers: 2500. FC Amsterdam-Fortuna SC 1-1 (1-0). 26. Van Bommel 1-0, 81. Wetzels 1-1. Scheidsrech ter: Van Swieten. Toeschou wers: 1600. Cambuur-Heracles 2-1 (0-1). 36. Bekkenutte 0-1, 63. André Roosenburg 1-1 (strafschop), 81. Hazelhofe 2-1. Scheids rechten Bakker. Toeschou wers: 3500. SPORTTOTO Jan Raas, de koning der klassiekers, gaat juichend over de streep na zijn zoveelste zege dit seizoenRaas won met een voorsprong van 336 min voor de concurrentie. Toto 2 3 MVV-Ajax Utrecht-NEC PEC-Sparta NAC-Den Haag Twente-AZ Volendam-Haarlem Roda JC-Eagles Feyenoord-PSV Vitesse-VW Eindhoven-Excelsior Helmond Sp-Heerenv Amsterdam-Fortuna Veendam-Amersfoort LOTTO De winnende getallen in de lotto zijn: 17 - 20 - 23 - 25 - 36 - 37. Reser vegetal: 28. WEST-DUITSLAND De winnende getallen van de Duit se lotto zijn: 4-5- 15-32-37-42. Reservegetal: 43. SUPERTRIO De KLM-koers gelopen op Duin- digt: 1. nummer 14 (Oplooper B); 2. nummer 11 (Pierre Olivier): 3. nummer 12 (Panhart). Uitbetaling: 452,90. LEICESTER - Tijdens internatio nale races op het circuit van Mallory Park bij Leicester heeft Wil Hartog opnieuw een uitste kende indruk achtergelaten. De Nederlandse coureur, die tijdens recente wedstrijden in Engeland steeds voorin zat, zegevierde gis teren in de 500 cc klasse en werd achter teamgenoot Barry Sheene maar voor de Amerikaan Kenny Roberts, tweede in de Formule 750. Hartog maakte op Mallory Park de snelste ronde. De 250 cc klasse werd gewonnen door we reldkampioen Kork Ballington. Tijdens de laatste kampioensra ces in Gilze Rijen zijn nu ook de titels in de 350-, 500- en zij- spanklasse vergeven. Jack Mid delburg, al eerder nationaal kampioen in de 750 cc klasse, vol tooide in Gilze Rijen een trilogie door ook in de 350- en 500 cc klas se de titel te veroveren. Hij won beide races. Bij de driewielers ging de lauwerkrans naar Egbert Streuer en Johan van der Kaap. Zij hadden aan een tweede plaats voldoende voor de titel. Alkmaarse verdediging opnieuw niet sterk: 4-2 ENSCHEDE (GPD) - De leden van de Vrije Universiteit Amsterdam die gistermiddag in het stadion Diekman een marketingonderzoek zijn begonnen onder het Twentse voetbalpubliek, hebben vermoedelijk louter positieve reacties kunnen registreren. Immers, niet eerder deze competitie vormde het stadion Diekman het decor voor zo'n hartverwarmende partij voetbal als FC Twente en AZ'67 gistermiddag op de grasmat legden. Dat de forma tie van Spitz Kohn dit sleutelduel bovendien nog in zijn voordeel kon beslissen (4-2) droeg in niet geringe mate bij tot de unanieme Twentse tevredenheid. KERKRADE(GPD) - Roda JC heeft zijn neus gestoten tegen de Eagles. Kansverhouding twaalf tegen drie: uitslag 1-1. Foute boel dus in Kerkrade. Roda JC ver zuimde in de eerste twintig minu ten het karwei af te maken. „Tja", grinnikte Eagles-trainer Joop Brand, „het was een gekke wed strijd". Roda JC kwam nog goed weg ook. Vlak voor rust namen de |giagles via een eigen doelpunt van Leo Degens, die een bal van Hans Sal- fïschberger langs Jongbloed ca ramboleerde, een op dat moment volslagen onverdiende voor sprong. Halverwege de tweede helft zorgde Theo de Jong kop pend voor een eerlijker beeld. Roda JC bleek aardig hersteld van de klap in Haarlem. De ploeg knokte weer. Bert Jacobs: „Wij probeerden het aantrekkelijk te maken. Dat is ook redelijk ge lukt". Paniek in het zesmansbastion van Dick Schneider die in de eerste twintig minuten voortdurend de „zwabber" moest hanteren. Toch had hij de zaak organisatorisch knap onder de knie. Johnny Ou de Wesselink liep Dick Nanninga voortdurend in de rug en Wim Woudsma blokkeerde Adrie Kos ter enkele keren hardhandig. Op de aanpak van Roda JC viel ei genlijk maar èèn ding aan te mer ken: De Jong, Lees en Toonstra acteerden net een tikkeltje te on besuisd. Iets meer overleg en rust had zeker een voorsprong opge leverd. Na het ongelukkige doelpunt van Leo Degens kwam Roda JC be hoorlijk in de puree te zitten. Foute passes, de bal tè vaak in de voeten van de tegenstander en verlies in de persoonlijke duels. Bert Jacobs: „We hadden nogal wat problemen met het terug komen van de aanvallers" Dat ten slotte de gerechtigheid ze gevierde, was te danken aan Theo de Jong. Hij zette zijn hoofd knalhard onder een voorzet van Jens Kolding. Roda JC haalde opgelucht adem. Dick Nanninga:,,Alles zat tegen in het begin. Dan ben je blij als het toch nog zo afloopt. Dat de slogan 'de bal is rond' niet altijd opgaat bemerkte Theo de Jong bij het duel tussen Roda en Go Ahead. Het leder had, na in aanra king gekomen te zijn met een scher pe rand van een reclamebord, een ietwat andere vorm aangenomen Het publiek in dan maar Met deze overwinning kroop het na acht ontmoetingen nog immer ongeslagen FC Twente niet al leen dichter naar de top toe, maar bovendien continueerde de Twentse équipe de vormstijging die Manchester City vier dagen eerder op de rand van de elimina tie deed balanceren. En dat was, gevoegd bij de vier treffers die de Twentenaren produceerden, misschien nog wel de belangrijk ste winst die FC Twente aan deze ontmoeting overhield. Daarom had competitieleider Jan Huij- bregts deze al op papier inspire rende tegenstander van FC Twente ook niet op een beter tijd stip kunnen programmeren. Uit de krachtsexplosie van Man chester en de naam van tegen stander AZ'67 putte FC Twente de moed en de werklust om het Twentse voetbalpubliek een al leraardigst voetbalmiddagje voor te schotelen. Dat was echter ook de verdienste van het al eveneens in de eerste Europese bekerronde uitgeschakelde AZ'67, dat de be reidheid toonde het zijne bij te dragen, zodat de ontmoeting uit eindelijk zou uitgroeien tot een klanten bindertje van allure. Twee van de vier Enschedese treffers waren ook min of meer een direct gevolg van de risicorij- ke speelwijze van de Alkmaar- ders. Het zou daarom ook van hovaardij getuigen wanneer FC Twente aan deze overwinning, hoe verdien stelijk ook tot stand gekomen, al te optimistische conclusies zou verbinden. Daarvoor kleefden er vooral aanvallend nog te veel manco's aan het Twentse spel. Maar ook verdedigend geraakten de Twentenaren aanvankelijk in de grootste problemen, doordat verdedigers en middenvelders te ver opschoven en daardoor met open ogen in de Alkmaarse val liepen. Het vroege openingsdoelpunt van Loek Ursum was daar een schoolvoorbeeld van. Vanaf het middenveld stuurde Kees Kist zijn aanvoerder Wim van Hane- gem de gapende ruimte op links in. Speels ontweek de Alkmaarse middenvelder de grabbelende Eddy Pasveer, waarna Loek Ur sum uit diens strakke voorzet koelbloedig raak knalde: 1-0. Spitz Kohn naderhand: „Ik had de spelers tevoren gezegd, dat AZ met twee spitsen en vier midden velders zou spelen, maar in hun ijver gingen ze bij ons te ver mee in de andere zone, waardoor er grote gaten vielen". Die vlotte achterstand betekende een schok voor FC Twente, dat zich echter andermaal verbazend snel herstelde. Toch zochten de Twentenaren aanvankelijk ver geefs naar het passende ant woord op de veelvuldig door AZ'67 toegepaste buitenspelval. Die even riskante als vaak slecht uitgevoerde buitenspeltactiek had voor AZ echter wel degelijk grote gevolgen en betekende in feite ook de oorzaak van de ne derlaag. Zoals Kessler later zei: „We hebben hier de rekening ge presenteerd gekregen voor het spelen op buitenspel. Want FC Twente heeft niet de gaten ge maakt, maar die ontstonden door een gebrek aan organisatie. Drie van de vier doelpunten waren dan ook weggevertjes". De eerste keer dat die speelwijze de Alkmaarders fataal werd, was in de 17e minuut, toen de voortref felijk spelende Theo Pahlplatz gretig profiteerde van een mo ment van twijfel in de AZ-defen- sie. Uit een verre trap over 50 me ter van Epi Drost verscheen Theo Pahlplatz ineens alleen voor doelman Gerrit Vooys, die niets beters wist te bedenken dan hem onderuit te halen. Dat buiten kansje liet Kick van der Vall zich niet ontnemen en vanaf elf meter stuurde hy Gerrit Vooys naar de verkeerde hoek: 1-1. De betere scoringskansen bleven echter voor AZ'67, dat in deze pe riode aanzienlijk meer bewoog en vanuit het sterke middenveld nog steeds gevaarlijk voor het doel van Eddie Pasveer opdook. In dat opzicht onderscheidden zich vooral Jan Peters, Ronald Spelbos en Hugo Hovenkamp, die op de Twentse rechterflank - waar Bert Strijd veen de voorkeur had gekregen boven Cees van Ierssel - angstig veel ruimte kre gen om gevaarlijk door te breken. De beste kans was voor centrale verdediger Ronald Spelbos, die na een taxatiefout van Eddie Pasveer echter verzuimde te sco- FC Twente had echter geleerd van zijn fouten en bracht de wijze les van Spitz Kohn na de rust ook duidelijk in praktijk. De Ensche- deérs profiteerden toen ook gre tig van de zwakte in het centrum van de Alkmaarse defensie, waarin het duo Spelbos-Metgod opnieuw geen bijster sterke in druk maakte. Al in de zevende minuut was het Frans Thijssen, die een gave dieptepass van Hall- var Thoresen simpel verlengde. Nog geen vijf minuten later scoorde Ab Gritter koelbloedig uit een door Jaap Bos verlengde hoekschop van Bert Strijd- Op dat moment waren er amper 12 minuten gespeeld en leek AZ'67 een geslagen ploeg. Maar ook FC Twente verkeek zich royaal op de veerkracht van de Alkmaarders, die via Loek Ursum de achter stand reduceerden en vervolgens via Kees Kist opnieuw zouden scoren. Dat cruciale moment ont stond halverwege de tweede pe riode. maar scheidsrechter Geurds annuleerde het doelpunt omdat er een overtreding van Willem van Hanegem contra Niels Overweg aan vooraf was gegaan. FC Twente handelde vervolgens razendsnel en voor dat AZ begreep wat er precies aan de hand was, scoorde Ab Gritter aan de andere kant vanuit een moeilijke hoek: 4-2. AZ'67 weigerde zich echter bij de dreigende nederlaag neer te leg gen. Maar andermaal was het FC Twente dat via Hallvar Thoresen zou scoren. Doe treffer werd ech ter ten onrechte door de zich later verontschuldigende Geurds geannuleerd wegens buitenspel van Manuel Sanchez Torres, die de plaats had ingenomen van Jaap Bos. Als extra toegift kregen de 11.500 toeschouwers kort voor afloop nog twee gave reddingen te zien van Eddie Pasveer op zie dende schoten van Kees Kist en Johnny Metgod. t.b.v. Nat. Puzzelactie „Het Gehandicapte Kind" Een van de vele voorbeelden uit de veelkleurige, 24 pagina 's dikke brochure van Olga. Kijken is kiezen uit Olga's brochure „Het Rijke Slapen" De/c brochure staat vol met spring- boxen, spreien, gordijnen, kussens, hoofdhuiden en matrassen. Welke smaak u ook prefereert, u vindt liet bij Olga. Bestel de brochure en binnen ikele dagen kunt u zichzelf over- f I,- aan postzegels ..gesloten,.n een als br.efgefran keerde envelop en stuur cleze naar Olga of maak f I,- over per g.ro. U ontvangt dan de uitgebreide, kleurrijke brochure van 24 pagina's over Olga's Rijke Slapen: Olga, Postbus I Leiden, Postgiro 12002.

Leidsch Dagblad | 1978 | | pagina 12