Voorkom vochtoverlast De Geschillencommissie is het proberen waard Nylontapijt is makkelijk zelf te leggen Allerlei kurken als kleuterspeelgoed Doe-het-zelvers kunnen heel wat ondernemen Supalux het veilige alternatief van asbest Een simpele klep houdt de warmte in uw huis ZATERDAG 30 SEPTEMBER 1978 IXTRA PAGINA 39 Op lange regenachtige najaars dagen stellen kleuters stee vast de vraag: „Wat zal ik nu eens gaan doen?". Alle spel letjes zijn gespeeld en alle plaatjes bekeken. Het is han dig voor die gelegenheden een flinke voorraad zoge naamd waardeloos materiaal in huis te hebben. Van een aantal kurken en een stuk dun ijzerdraad kan dan bij voorbeeld een fraaie clown worden gemaakt. Als de ouders de gaten in de kurken maken (inbranden met een gloeiende naald) en als dat nodig is de kurken doorsnijden, dan kunnen de kleintjes zelf verder wel het clowntje in elkaar zetten. De twee grote kurken, die als romp dienen, worden op el kaar gelijmd. Als het geheel dan ook nog in leuke kleurtjes mag worden geverfd, is het natuurlijk helemaal mooi. Er zijn uiteraard nog veel meer mogelijkheden met kurk. Er kan zelfs een compleet circus van worden vervaardigd, inclusief leeuwen en tij gers. Een leeuw wordt gemaakt van een lange, ronde wijnkurk. Aan de onderkant worden vier gaten gebrand, waar de poten van luciferhoutjes in worden gestoken. Aan de platte achterkant van de kurk brandt men een gaatje in het midden voor de staart en aan de voorkant voor een verbin dingshoutje met de kop. Het andere uiteinde van het houtje wordt in een klein kurkje gestoken, dat de kop voorstelt. Van uitgeplozen bruine wol wordt nu een dich te kraag gemaakt, dat zo om de nek wordt geplakt, dat het verbindingshoutje niet meef te zien is. Dat zijn de manen van de leeuw. De staart wordt gemaakt van een stukje touw, dat aan het uiteinde uitgeplozen is. De kinderen zullen vast zelf ook met allerlei eigen ideeën ko men en kunnen zo, terwijl het buiten doorregent, uren zoet zijn. goed voorbeeld van wat je mt ..waardeloos'' materiaal al nu kunt doen. Met veel kou en vooral mist en re gen is er geen klimaat waar wo ningen zo sterk te lijden hebben van vochtige muren als het onze. Neerslag van buitenaf tast met name het voegwerk tussen ste nen aan. Binnen is er condens van niet ontsnapte waterdamp die een aanval doet op houtwerk, wandbekleding en vloeren. Veel hinder wordt ook ondervonden van optrekkend vocht van onder de vloer, dat geleidelijk ook de muren ondermijnt. Het gevolg is dan ook in het ergste geval: los rakende stenen, een muffe geur in de vertrekken, grondwater in kelders, schimmelvorming en een klamme atmosfeer in huis. Om dit te voorkomen of er een eind aan te maken) zal allereerst moe ten worden nagegaan wat precies de oorzaak is van de vochtover last. Het kan zijn dat er bijvoor beeld in natte ruimten, zoals badkamers, keukens en douche cellen, onvoldoende ventilatie- mogelijkheid is. Een te klein raampje met een smal bovenlicht dat minimale toevoer van frisse lucht geeft, moet beslist vervan gen worden door een flink groot venster dat na gebruik van de badkamer of douche flink wijd open kan. Een afvoerrooster met rechtsstreekse verbinding met de buitenlucht kan verstopt zijn. Een controlebeurt kan mogelijk ook andere mankementen aan deze luchtregelaar aan het licht brengen. In veel keukens wordt het con- densprobleem nagenoeg geheel ondervangen door een wasem- kap. Vervang zo nodig vaker het filter door een nieuw exemplaar. Het is heel goed mogelijk dat een snel vervuilde filterlaag de stoom niet kan verwerken. In steeds meer gezinnen wordt een elektrische wasdroger gebruikt. Het ligt voor de hand dat ook hiervan vochtoverlast verwacht kan worden. Ventileer bij het drogen van de was in voldoende mate door een raam open te zet ten. Of zet de wasdroger voor een open deur. Muren, die vochl van buitenaf doorlaten, zijn vaak toe aan nieuw voegwerk. Ook kan een regenpijp die slecht functioneert wateroverlast veroorzaken. In oudere huizen zal de kelder die voorheen goed droog bleef, op de lange duur toch water gaan doorlaten. Deze euvels kunnen meestal door de doe-het-zelver worden opge lost. Een siliconenlaag op de bui tenmuren kan bijvoorbeeld al veel resultaten afwerpen. Stenen die uit het voegwerk dreigen los te raken worden eerst weer vast gezet met mortel. Daarna be strijkt men de oppervlakte met een vochtwerende laag. De vak- handel biedt daarvoor diverse produkten die bij juiste toepas sing uitstekend voldoen. In ruimten onder het grondwater peil kan doorlekkend water wor den bestreden door een water dichte verzetmuur te maken. Te gen de bestaande wand wordt een in dam wand profiel uitge voerde bitumenmateriaal beves tigd, waarop een laag waterdichte mortel wordt aangebracht. Van zelfsprekend dient daarna ook de vloer met een vochtafsluitende betonlaag te worden bestre ken. Natte muren ontstaan vooral door een „vochtbrug" tussen twee delen van een spouwmuur. Tij dens de bouw wordt soms specie op de ankers gemorst dat vocht- doorslag kan veroorzaken. De bodem van de spouwmuur moet bovendien vrij van specie en los se stenen zjjn. Na lange perioden van regen kan men bij muren waartegen tuinaarde is opge hoopt ook natte plekken ontdek ken. Het grondwaterpeil stygt dan te snel en men zal voor vol doende luchtcirculatie moeten zorgen om het geheel weer te drogen. Blijft de wateroverlast hardnekkig, dan zal toch een vakman moeten worden ingeschakeld. Die heeft speciale apparatuur waarmee vochtoptrek wordt bestreden. Bijvoorbeeld elektro-osmose. Ook kan een aannemer chemi sche vloeistof spuiten in tevoren speciaal daarvoor aangebrachte gaten in de muur. Dit produkt verspreidt zich dan door het hele bouwwerk, waardoor een goede waterbestendigheid wordt gega randeerd. Asbest is jarenlang nagenoeg het enige brandwerend materiaal in de bouw geweest. Er kleven aan dit produkt echter veel bezwaren voor de gezondheid. De industrie heeft dan ook vlijtig gezocht naar andere middelen Cape Industries Ltd, van huis uit asbestfabrikant in Amerika, heeft na vier jaar researchwerk een alternatief ontwikkeld. Het nieuwe produkt is door meerdere Westeuropese instellingen, zoals TNO in Delft, getest. Het wordt onder de naam Supalux door een dochteronderneming van Cape Industries in Den Bosch gele verd. Het bezit alle brandweren de eigenschappen van asbest, zonder dat deze vezel erin wordt verwerkt. Als grondstof zijn ge granuleerde mineralen stoffen gebruikt, die door bindmiddelen en een rijpingsproces worden ge vormd tot platen met een sterke stabiliteit. Het is uiteraard on brandbaar en onvlambaar vol gens de voorschriften. Het blijkt voorts vochtbestending te zijn en kan niet schimmelen of rotten. Bovendien biedt het een chemische weerstand die verge lijkbaar is met die van beton. Temperatuurswisselingen heb ben er geen vat op. Bouwers kunnen het verwerken met nor maal houtbewerkingsgereed schap. Om het produkt behalve voor isola tie ook geschikt te maken voor brandbescherming, wordt Su palux in twee uitvoeringen op de markt gebracht S en V. Supalux-S zijn platen en tegels van 6, 9 en 12 mm dikte, die worden toegepast in vloeren, schei dingswanden en plafonds. Su- palux-V is een monolitische plaat met een lager volumegewicht. De dikte is 25 en 30 mm. Deze uitvoe ring is vooral bedoeld voor beves tiging tegen kolommen en staal constructies. Het is eveneens makkelijk met gereedschap te bewerken en te schroeven. Niet afgesloten afvoerpijpen in huis laten doorgaans veel warmte verloren gaan. Bij een gemiddel de schoorsteentrek van een ka naal met 13 centimeter doorsnee stroomt per uur ongeveer 210 m3 lucht naar buiten. Dat kanaal zou dan ook afgesloten moeten zijn op momenten dat het geen dienst doet. Heel wat energie blijft dan bespaard. Voor centrale-verwarmingsketels en warmwatertoestellen was het tot dusver niet mogelijk een vei lige afsluiting te maken. Nu is die echter in de handel gekomen. De thermisch gestuurde Dier- mayerklep. genoemd naar de uit vinder, is even vernuftig als een voudig. De klep bestaat uit vier kwadranten van gebogen bime- taal, die zich bü een temperatuur van 125 graden Celcius openen De sleufjes in het metaal bevor deren de werking van het bime- taal. Bovendien verschaffen ze vrije doorgang aan het verbran dingsgas van de waakvlam. De klep is simpel te plaatsen in het afvoerkanaal van CV-ketel of boiler. DEN HAAG - "Overboeking" is de term die de reisbureaus gebruiken voor gevallen dat iemand, die reeds lang tevo ren had besproken en vooruitbetaald, uiteindelijk toch niet terecht kan in het hotel of appartement dat hij had gereserveerd. De reisbureaus geven daarvan de buitenlandse hotelhouders de schuld. Die hotelhouders verhu ren dezelfde kamers soms aan twee verschillende reisorganisa ties, zeggen ze. De hotelhouders op hun beurt verwijten de reis ondernemingen dat ze vaak op het laatste nippertje afzeggen en dat zij dan met lege kamers blij ven zitten. Tegen dat euvel dek ken ze zich een beetje in door "overboekingen", dubbele boe kingen dus. Van tijd tot tijd slaat dat verschijn sel van overboekingen toe, door dat dan toevallig alle reserverin gen wèl doorgaan, oók de dub bele Dan staan de vakantiegangers bij hotelrecepties waar men geagi teerd toeroept: "Complet, voll, no' place". De reisondernemingen "versieren" het dan wel weer gauw voor hun klanten. Ze bren gen ze elders onder, meestal op een mindere plek verder van zee en zonder balkon, want de beste hotels zijn dan natuurlijk weg. De ondernemingen verwachten voor hun improviserend werk eigen lijk eerder een woord van dank dan een klacht. Ze hebben het toch immers "gered" voor de ar me vakantiegangers? Veel vakantiegangers halen de schouders op en laten het er dan maar verder bij zitten, 't Is de schuld van de Spaanse hotelhou der, zei de hostess, dus dat zal wel waar zijn. Maar anderen pikken het niet. Die zeggen: "Ben je helemaakgek. Ik had betaald, ik had de reserve ring bevestigd gekregen, dan hebben ze er ook maar voor te zorgen dat mijn kamer niet door een ander bezet wordt. Dat is nou precies hun werk". En die gaan wèl klagen. Ze eisen geld terug. Met geld teruggeven zijn reison dernemingen meestal niet scheu tig. Ze willen in de regel minder geven dan de boze klant vraagt. Een mevrouw die een poosje ge leden bij ons klaagde, had 500 gulden teruggevraagd van een reis waarvoor zij 1100 gulden had betaald. Alles was mis gegaan: zij kon niet eens meer op het eiland terecht waar zij voor een zon vakantie op geboekt had, en waar j haar kennissen wel zaten. Het ho tel op een ander eiland, waarop zij 1 was overgeboekt, bleek bij aan komst óók vol te zijn. Waar zij ten slotte terecht kwam was geen strand, een kapot zwembad, een veel te klein restaurant voor al die overgeboekte gasten. Maar zij kreeg niet meer terug dan 200 gulden. Maar wat nu, als je dat ook met neemt, en het "hogerop" wil gooien? Dat kan. Er is een klach tencommissie die wordt ge vormd door de Algemene Ne derlandse Vereniging van Reis bureaus (ANVR) en de Consu mentenbond. Wie met zijn reis bureau niet tot overeenstemming komt over een klacht, die kan proberen bij deze commissie zijn gelijk te halen. Het kost 35 gulden om een klacht in behandeling te geven. Krijg je gelijk, dan krijg je die 35 gulden ook terug. Vinden ze dat je ongelijk hebt, dan ver speel je de 35 gulden. Het is niet te zeggen hoe de klach tencommissie in de praktijk pre cies te werk gaat en oordeelt. De klachtenbehandeling vindt ach ter gesloten deuren plaats. Con trole van de openbaarheid is er niet op. De pers krijgt slechts jaaroverzichten te zien waarin staat hoeveel klachten er zijn binnengekomen en hoeveel er zijn toegewezen. In eigen publikaties geeft de Con sumentenbond wel van tijd tot tijd wat klachten weer, met daar bij de uitspraken vai sie, maar dit is slechts een zeer kleine en willekeurige greep uit het totaal. Wat er precies met al die binnenge komen klachten gebeurt, weetje dus niet. Ondanks dit bezwaar vinden wij het wel nuttig om op deze pagina een kleine bloemle zing weer te geven van "overboe- kings"-klachten die wij aantrof fen in een zojuist verschenen nummer van de Consumenten Reisgids. Eén ding blijkt er na melijk wel uit: in sommige ge vallen kan het indienen van een klacht zéér de moeite waard zijn. Het adres van de Geschillencom missie Reizen van ANVR en Con sumentenbond is Suriname- straat 4 (postcode 2585 GJ) Den Haag. Telefoon 070-606930. U moet wel eerst hebben gepro beerd tot een akkoord te komen met de reisonderneming waar mee u op vakantie bent geweest De regels luiden: U moet uw klacht binnen één maand na thuiskomst van vakan tie per brief hebben gestuurd naar de reisonderneming. Krijgt u naar uw zin niet voldoende gehoor bij de reisonderneming, dan kunt u binnen drie maanden na de vakantie een klacht depo neren bij de Geschillencommis sie Reizen. Dat kost u dus 35 gul den die u eventueel weer terug krijgt. Twee dagen voordat de heer B. met drie volwassenen en drie kinde ren op reis ging naar Lloret de Mar (Spanje) voor de prijs van f 5810 in totaal, kreeg hij te horen dat hij in een ander hotel zot; worden ondergebracht. Ter plekke bleek dit hotel van min dere kwaliteit en bovendien to taal ongeschikt voor kinderen Het hotel lag bovendien midden in het drukke centrum van Llo ret. Voor het vertrek had de reisorgani sator hem f 60 per persoon als vergoeding aangeboden, hetgeen hij had geweigerd. Later bood hij een vergoeding van f 450 en be riep zich voor het overige op overmacht. De Geschillencommissie was iets scheutiger en stelde de vergoe ding vast op f 1750 in totaal inclusief het klachtengeld. Twee families, te zamen bestaande uit zeven personen, hadden elk een appartement geboekt in Pie- tra Ligure (Italië). De beide fami lies werden echter onderge bracht op de onderste verdieping van de villa van de "baas", omdat de geboekte appartementen be zet waren. Met zijn allen hadden ze zo de be schikking over een kamer met vier bedden, écn kamer met twee bedden, één slaapbank in de sa lon, één bad en één toilet. Dc villa lag bovendien op ruime af stand van het strand en van enig vertier. Men was voor een en an der aangewezen op de enkele malen, dat de villa-eigenaar zijn gasten vervoer had aangeboden. De commissie meende, dat de fa milies niet hadden gekregen, wat zij op grond van het aanbod had den mogen verwachten, en stelde een vergoeding vast van f 335 per familie, inclusief het klachten- geld, twee keer zoveel als de reis organisator had aangeboden. Mevrouw P. kwam met haar drie reisgenoten niet in het rustige en gunstig gelegen hotel, waarvoor zij had geboekt, maar in een hotel midden in het centrum van een overbevolkte toeristenstad in Zuidwest-Engeland, met dag en nacht voorbij razend verkeer Verder bleek één kamer gedu rende de eerste week niet in orde wegens gebrek aan bedden. De reisorganisator meldde, dat zich in het hoogseizoen moeilijkhe den hadden voorgedaan, maar dat het vervangende hotel min stens net zo goed was. Voor de toestand rond de bedden bood hij een vergoeding van f75 per per- oordeelde, dat wel iswaar het vervangende hotel kwalitatief voldeed, maar dat de ligging toch ook een woordje meespreekt. Vandaar dat zij een vergoeding vaststelde op f 500 in totaal, met inbegrip van het klachtengeld. De heer V. boekte een hotel op het eiland Lopud in Joegoslavië, vol gens de reisgids "een oase van rust". Pas na aankomst op het vliegveld hoorde hij, dat alle ho tels op het eiland vol zaten. Noodgedwongen en onder protest aanvaardde hij toen een kamer. In dit hotel moest hij bovendien de eerste vijf dagen toilet, wasta fel en douche met twee volkomen vreemden delen. Na een week ging hij zelf eens op Lopud in formeren en bleek daar nog een kamer te kunnen krijgen, zij het in een lagere categorie dan waar voor hij had geboekt. De eerste nacht moest hij nog zelf betalen. De reisorganisator had het niet no dig gevonden om op de klacht te reageren. Voor de commissie een reden om aan te nemen, dat de klacht niet ongegrond was. Zy. stelde een vergoeding vast op 450 in totaal, inclusief het klach tengeld. De heer D. kwam niet in het appar tement terecht waarvoor hij had geboekt. Het alternatief was een uitgeleefd appartement, veel kleiner en veel ongunstiger gele gen. Volgens de hostess ter plaatse was het de reisorganisator ruim van tevoren bekend, dat de oor spronkelijke appartementen vol zaten. De heer D. had ook klachten over het gedrag van deze hostess en over het schoonmaken van het appartement; slechts op herhaald aandringen werd éénmaal schoongemaakt. De reisorganisator bood ter plaatse een vergoeding van 7500 peseta's aan' (ongeveer 225 gulden), het geen de heer D. onder protest aanvaardde. Dit bedrag werd door de Geschil lencommissie verhoogd met f 135,- inclusief het klachtengeld. Dc ïeer L. had voor twee personen een tweepersoonskamer geboekt in een hotel in El Arenal (Major ca). Hij kreeg echter een éénper soonskamer toegewezen met twee zeer oude bedden. De zaak stond daardoor zo volge propt, dat hij via het voeteneind in bed moest klimmen. Ruimte voor het opbergen van kleren was er nauwelijks, en de verlichting was zeer spaarzaam, zodat 's avonds lezen uitgesloten was. In het reisprogramma had gestaan dat het hotel op acht minuten lo pen van het strand en het cen trum lag, maar niet dat dit via een steile, 700 meter hoge helling ging. Ook de omschrijving "rus tige ligging" klopte niet: het hotel lag aan een drukke weg en bo vendien was er een rumoerige discotheek. De reisorganisator weet de klacht aan overboeking door het hotel. De commissie kende een vergoe ding van f335 toe, inclusief het klachtengeld. De heer Z. boekte een appartement in Zuid-Frankrijk voor drie vol wassenen en drie kinderen voor ruim f1800. Bij aankomst werd hij echter doorverwezen naar een ander appartement, waar nogal wat aan mankeerde: het was vuil. gebrekkig gemeubileerd en - zo als hij dat noemde - zelfs voor vakantiedoeleinden van een infe rieure kwaliteit. De auto moest een heel eind ver derop worden geparkeerd en van de in het reisprogramma opge somde voorzieningen was er geen enkele aanwezig. Hij stelde voorts, dat de reisorganisator al voor zijn vertrek van de wijziging op de hopgte was geweest. De reisorganisator sprak dit laatste niet tegen, doch zei te hebben gemeend, dat het vervangende appartement tot hetzelfde com plex behoorde en van dezelfde kwaliteit was. Voor het ongerief bood hij een vergoeding van f1165 aan. Deze vergoeding kwam de com missie niet onredelijk voor en zij zag dan ook geen reden een hoger bedrag toe te wijzen. Formeel heet het dan, dat de klacht wordt afgewezen. „De villa lag op r afstand van alle i ,Jn een hotel in het centrum van een drukke toeristenp^iats met dag en nacht voorbijrazend verkeer" Nylon tapijt in huis is sterk, redelijk voordelig in aanschaf en voor alle doe-het-zelvers makkelijk te leggen. Maar aan deze vloerbedekking kle ven toch ook bezwaren. Wie daarmee rekening houdt, kan voor een vrij laag bedrag lang plezier van een gestoffeerde kamer hebben. Bepaalde synthetische tapijten gaan op den duur namelijk bolletjes en pillen vertonen. De poolpluisjes gaan samenklonteren en het uiterlijk wordt minder fraai. Tegen dit verschijnsel is niet veel te doen. Het kan ook gebeuren dat pooltapijt van synthetische garens kleurverschillen lijkt te krijgen. In werkelijkheid gaan de poolharcn verschillende rich tingen uitstaan. Dat ligt niet aan een fabricagefout. Men merkt er overi gens het minste van bij gebloemd tapijt. In een effen uitvoering komt dit verschijnsel sterker naar voren. Heeft men stoelen met zwenkwielen of een rolstoel, dan kan beter geen hoogpolige vloerbedekking genomen worden. In zo'n geval is een vilt- kwaliteit beter. Gratis gelegd tapijt betekent niet dat men altijd volledig kostenloos de vloer bedekt krijgt. In veel gevallen zal voor het verbeteren van de ondergrond of het leggen van een ondertapijt wél betaald moeten wor den. Vloerbedekkingen, voorzien van een stevige wafelrug, kunnen los gelegd worden, mits men een niet te grote kamer heeft. De vakman gaat ervan uit dat men voor een oppervlakte die groter is dan 16 m2 wel moet lijmen of spijkeren. Wie zelf pas tapijt heeft gelegd, kan zonder bezwaar direct met een stofzui ger de vloerbedekking reinigen, wanneer dat maar niet ruw of hardhan dig gebeurt. Laat de stofzuigermond met de poolrichting meegaan. Ge bruik voorts afwisselend de zuigmond en de borstel: bij ketelstofzuigers alleen de borstel. Het aluminium van de zuigmond kan strepen veroor zaken. Laat. zolang het nog kan. de stofzuiger het enige schoonmaakattribuut zijn. Wie eenmaal begint nylon tapijt met zeepsop te reinigen, bereikt ermee dat de vloerbedekking daarna nog veel sneller vuil wordt. Een wollen tapijt knapt wel op door een sopje van wolwasmiddel. Trek hiervoor een avond uit, zodat het weefsel 's nachts goed kan drogen, zonder dat het belopen wordt. De kleuren worden dan weer fris en het tapijt is voor lange tijd onberispelijk. Schroeiplekken zijn te repareren door het beschadigde gedeelte met een scherp mes weg te snijden. Uit het tapijt onder een kast of onder een bank wordt op het juiste formaat een nieuw stuk gehaald. Dat kan in het gat worden gelijmd. Is er op de vloerbedekking gemorst, begin dan niet met een doek te wrijven. Leg keukenpapier in dikke lagen op de vlek, ga er even op staan en neem steeds nieuwe lagen papier. Doe dat net zolang totdat het papier geen vlekken meer vertoont. Dan wordt een spons met lauw water en een paar druppels wasmiddel boven de plek leeggeknepen. Nog steeds niet wrijven. Laat het vocht inwerken, zodat men daarna het tapijt weer met keukenpapier of spons droog kan deppen.

Leidsch Dagblad | 1978 | | pagina 39