'Havik' Pieter Botha premier Vorster op SALT-overleg in beslissend stadium Bijzonder aanbod van Pander. 'Dood van paus geweldige slag' Israël en Egypte binnen twee weken rond 1995. Incident om Nicaragua VRIJDAG 29 SEPTEMBER 1978 JVillebrands: DEN HAAG (GPD) - "Ik kon het niet geloven. Het is zo on gelooflijk dat ik zelf direct het Vaticaan heb opgebeld". Dat is de verbaasde reactie van de Nederlandse kardinaal Wille- brands op het plotseling overlijden van paus Johannes Paulus I. "Een geweldige slag", noemde Willebrandsde dood van de paus. Volgens Willebrands zal het verdriet over dit overlijden even groot zijn als de vreugde bij de keuze. De kardinaal prees de paus om zijn gods vertrouwen, zijn innerlijke vrede en zijn vreugde, "die zo warm en christelijk aan deed" Willebrands kon nog weinig zeggen over de voorbereidin gen van een nieuw conclaaf, maar wel dat de technische organisatie daarvan nog ge reed ligt. Over de duur van het nieuwe conclaaf wilde hij geen verwachtingen uitspre ken. Verwachtingen "Paus Johannes Paulus heeft in de korte tijd dat hij zijn ambt heeft vervuld al hoge ver wachtingen gewekt. Dat stelt dan ook hoge eisen aan zijn opvolger", aldus dr. H.A.M. Fiolet, secretaris van de Raad van Kerken in Nederland. "Paus Paulus Johannes heeft de deur open gezet naar een nieuwe visie op het leider schap van de katholieke kerk Hij gaf er duidelijk blijk van in collegialiteit met het we reldepiscopaat de katholieke kerk te willen besturen. Ook op het gebied van de oecu mene had hij open ideeën. Met deze paus heeft de ka tholieke kerk een wissel ge passeerd en ik hoop dat in die richting een opvolger wordt gekozen." Geslagen Kardinaal Alfrink gaf vanoch tend nog geen commentaar op het overlijden van paus Johannes Paulus. Volgens zijn secretaresse was de kar dinaal door het totaal onver wachte nieuws "diep gesla gen en onder de indruk" Mevrouw dr. M.A.M. Klompé, die met 36 katholieken uit de hele wereld voorafgaand aan het vorige conclaaf een pro fielschets voor een nieuwe paus heeft gemaakt, ziet geen reden Opnieuw tot zo n actie over te gaan. "Praktisch alle kardinalen, zo is ons geble ken, hebben toen van ons werk kennis genomen en er positief op gereageerd. Kenmerken Mevrouw Klompé meent, dat de overleden paus Johannes Paulus inderdaad belangrijke kenmerken bezat die in het profiel waren geschetst: uit nodigend, bemoedigend, sterke pastorale (herderlijke) eigenschappen. "Uit de toe spraak die hij op de eerste zondag na zijn verkiezing tot de kardinalen heeft gehouden kon ik dat goed afleiden. Het trof mij vooral, dat hij bijzon der hartelijk overkwam en dat die hartelijkheid van bin nenuit kwam. Dat hadden wij precies bedoeld." Mevrouw Klompé vindt het overlijden van de paus dan ook "een geweldige slag" en vraagt zich af of de kardinalen nu misschien moeten uitwij ken naar een soort tweede keus. Erg bang is ze daarvoor overigens niet. "Sinds het be gin van deze eeuw wisselen de pausen elkaar af wat ka rakter en eigenschappen be treft. Om en om zie je herder lijke figuren en diplomaten aantreden. Met deze paus hadden we een herderlijke fi guur. De omstandigheden waarin zo'n paus nodig is zijn niet gewijzigd zodat er goede hoop bestaat op een soortge lijke opvolger. De kardinalen zullen denk ik zeggen: wij be grijpen deze dood niet, maar misschien is een ander nu wel de beste.' n het Vaticaan is een officiële rouwperiode afgekondigd voor negen dagen. Kardina len zullen elke dag speciale requiem-missen opdragen. Kardinaal-staatssecretaris Vil- lot heeft de dood van de paus bekendgemaakt. Hij is de laatste geweest die de paus bezocht heeft. "Hij leek in uit stekende conditie" Zijn laatste toespraak hield de paus gisteren voor een groep bisschoppen uit de Filippij nen. Hij sprak over de belofte van Christus over een leven na de dood. NEW YORK (DPA/UPD- Er zullen nog zware onderhandelingen moeten volgen voor de VS en de Sowjet-Unie een tweede SALT- akkoord kunnen sluiten, zo heb ben de Amerikaanse en Russi sche ministers van buitenlandse zaken, Vance en Gromyko, giste ren verklaard na afloop van twee dagen intensief overleg. Door deze verklaring werd de hoop dat er nog dit jaar een nieuw ak koord tot stand zal kunnen ko men minder. Na het overleg van woensdag verklaarde Vance nog het mogelijk te achten dat er nog dit jaar een akkoord kwam, maar gisteren wilde hij geen enkele voorspelling meer doen. Gromy ko zei dat de vragen die nog openstaan zo met elkaar zijn ver weven dat het overleg niet kan worden afgesloten, maar dat het wel zal doorgaan. Vandaag lichtten de beide minis ters in het Witte Huis president Carter in over het verloop van hun gesprekken. Het eerste akkoord, dat ook ten doel had de wedloop tussen beide landen op het gebied van de be wapening met kernwapens voor de grote afstand af te remmen, liep vorig najaar af. Tot dusverre was men dit jaar van Amerikaan se diplomatieke kant optimis- NEW YORK (AFP/UPI/Reuter) - Het plaatsvervangend hoofd van de afvaardiging van Nicaraqua bij de Verenigde Naties, Enrique Paquaga Fernandez, heeft giste ren gebroken met zijn land. Hij verklaarde in geweten niet meer een regime en een president te kunnen vertegenwoordigen, "die zich schuldig hebben gemaakt aan groepsmoord door steden en dorpen met onschuldige burgers te bombarderen". In de algemene vergadering is het gisteren tot een incident geko men tijdens een toespraak van de minister van buitenlandse zaken van Nicaraqua, Julio Quintana. Toen deze minister de massale kritiek inzake schending van de mensenrechten in zijn land van de hand wees, onderbrak een groep demonstranten hem met de leuze "weg met Somoza". Quintana betoogde dat de regering in Manaqua bij de bestrijding van "terroristische ondermijnende acties" gedwongen was tijdelijk de in de grondwet verankerde rechten op te schorten. Het rumoer brak los toen hij verze kerde dat president Anastasio Somoza tot het eind van zijn ambtstermijn in 1981 zal aanblij ven. Veiligheidsbeambten van de VN voerden de betogers weg. In het vervolg van zijn rede riep Quintana op tot een internatio nale actie ter verhindering en ter onderdrukking van het terroris tisch gestemd ten aanzien van de mogelijkheid nog dit jaar tot een tweede akkoord te komen. Wat beide partijen willen is een nieuwe overeenkomst, die het uit 1972 daterende en inmiddels geëindigde akkoord vervangt. Onder het eerste SALT-akkoord verplichtten de Verenigde Staten en de Sowjet-Unie zich elk over in totaal niet meer dan 2.400 stra tegische raketten en bommen werpers te beschikken. Volgens Amerikaanse functiona rissen zijn de partijen het tot dus- Ezer Weizman weken een nieuw politieapparaat oprichten voor de westelijke Jor- daanoever. Het is de bedoeling dat dit politieapparaat geleidelijk overgedragen zal worden aan de plaatselijke politie, zodra het zelfbestuur op de westoever in werking zal treden. Een woordvoerder van het Ameri kaanse ministerie van buiten landse zaken heeft verklaard dat de Sandinistische guerrilleros in Nicaraqua niet mogen deelne men aan de onderhandelingen tussen het regime-Somoza en de oppositie. "Als we over de Sandi nisten spreken, praten we over een politiek van gewapend verzet om de Nicaraquaanse regering omver te werpen. Daar zijn wij niet voor. Wij zoeken een vreed zame oplossing in Nicaraqua" aldus woordvoerder Ken Brown De conservatieve Partij van Nica raqua, de enige legale oppositie groepering in deze midden-Ame rikaanse staat, heeft de regering- Somoza ervan beschuldigd po gingen te doen de oppositie te verdelen. Een leider van de Sandinisten Thomas Borges, heeft in Havan na gezegd dat de guerrilleros de strijd zullen voortzetten totdat Somoza is gevallen. Hij verklaar de dat de Sandinisten conserva tieve deelname aan een toekom stige regering zouden accepte- Borges zei ook dat de guerrilleros praktisch en morele steun heb ben verkregen van een aantal landen, maar geen enkeie rege ring heeft hen aan wapens gehol pen, ook niet Cuba. Thomas Bor ges verwierp een dialoog met Somoza, als voorgesteld door de Verenigde Staten. verre in het overleg over een nieuw akkoord al eens geworden over een 50 pagina's tellend ont- werp-verdrag over een nieuw, doch lager maximum van tussen de 2.100 en 2.250 van deze strate gische kernwapenvoertuigen. Hiervan zouden maximaal 1.320 raketten geschikt mogen zijn voor het vervoer van meervoudi ge kernkoppen, die los van elkaar verschillende doelgebieden kunnen bestrijken. Voorts voorziet het ontwerp in een afzonderlijk protocol met een De keuze werd blijkbaar doorgezet tegen de wil van een groot gedeel te van de blanke bevolking. Nog enkele dagen geleden werd in een onafhankelijke enquÜte vastge steld dat acht van de tien blanke Zuidafrikanen zijn naamgenoot Pik Botha, de gematigde, zelfs progressief genoemde minister van buitenlandse zaken, als pre mier zouden kiezen. Zelfs toen de beslissing al vaststond, stonden er nog mensen voor het parle mentsgebouw in Kaapstad die schreeuwden: „Wij willen Pik wij willen Pik" Maar om partij politieke redenen, die vermoe delijk nooit bekendgemaakt zul len worden, werd de minister van defensie gekozen. De twee tegen standers in de verkiezingen, dr Connie Mulder en Pik Botha, ga ven onmiddellijk daarna de nieuwe premier de verzekering dat hij op hun volledige steun en medewerking zou kunnen reke- Eerst schieten Pieter Wilhelm Botha, die be schouwd wordt als een man van wie men zegt: „Hij schiet eersten denkt later", werd op 12 januari 1916 in Oranjevrijstaat geboren Hij ging naar school in Bethle hem en studeerde later rechten aan het university college, ook in Oranjevrijstaat. Reeds op 20-jari- ge leeftijd werd hij organisator van de Nationale Partij in de Kaapprovincie. Van 1946 tot 1948 organiseerde hij propaganda campagnes voor de vci Kiezingen van de Nationale Partij in geheel Zuid-Afrika. Hij werd in 1948 in het parlement gekozen. Onder dr. Verwoerd, Vorster's voorganger, werd Botha plaatsvervangend minister van binnenlandse za ken. In 1961 werd hij minister voor kleurlingenzaken en ge meenschapsontwikkeling. In 1964 kreeg hij ook het ministerie voor openbare werken er bij. In 1966 werd Botha benoemd tot minister van defensie. Hij werd vrijwel tegelijkertijd gekozen als leider van de Nationale Partij in de Kaapprovincie, die sindsdien de op een na sterkste groep bin nen de partij is. Botha is ge trouwd met Elize Rossouw en vader van vijf kinderen. In 1976 werd hij benoemd tot eredoctor in de militaire wetenschap aan de universiteit van Stellen- bosch. Botha heeft nauwelijks politieke ervaring op buitenlands gebied. Hij wordt gezien als de man die verantwoordelijk was voor het Angola-avontuur van het Zuici- afrikaanse leger. De woorden die hij gisteren onmiddellijk na zijn benoeming op de trappen van het parlementsgebouw sprak, waren gematigd. Herhaaldelijk legde de nieuwe premier de nadruk op duur van driejaar betreffende de ontwikkeling van nieuwe wa pensystemen en worden er richt lijnen in gegeven voor de wijze waarop verdere ontwapenings overeenkomsten zouden kunnen worden bereikt. Op zijn persconferentie van giste ren zei president Carter, dat de Sowjet-Unie ten volle mede werkt en bereidwilligheid aan de dag legt om te geraken tot het sluiten van een nieuw akkoord over de beperking van strategi sche bewapening, hetgeen vóór het eind van het jaar zou kunnen geschieden. Volgens de Amerikaanse president zijn in de loop van de afgelopen 18 maanden de hinderpalen ge leidelijk opgeheven en blijven nog slechts enkele verschillen bestaan. vrede cn op vriendschappelijke verhoudingen met de buurstaten in Afrika. Maar toch wordt hij in politieke kringen in Zuid-Afrika als de „havik" gezien, die nog meer autoritair gezag zal invoe- IJzeren vuist Sommigen menen dat met Botha „het uur van de generaals" is be gonnen en dat Zuid-Afrika thans op weg is om een militaire dicta tuur te worden naar het voor beeld van Franco-Spanje. Botha is de politicus die noch tegenover Swapo (de Namibische bevrij dingsbeweging), noch tegenover de zwarte organisaties in eigen land zwakheid zal tonen. Zijn po litiek is zeker de politiek van de ijzeren vuist, van recht en or de. Ook staat niet vast welke weg hij zal inslaan met betrekking tot de meest belangrijke problemen van het ogenblik: Namibië en Rhodcsië. Reeds eerder heeft hij als minister van defensie duide lijk te kennen jgegeven dat Zuid- Afrika nooit zal dulden dat een marxistisch regime - waarmee hij de Swapo bedoelde - in Namibië de macht gaat overnemen. Dit standpunt zal hij zeker ook nu nog huldigen. Tijdens de discus sies in het Zuidafrikaanse kabi net was hij de eerste, die de Westelijke voorstellen voor Na mibië volledig heeft verworpen Terwijl Vorster nog zei dat de deur met het Westen niet hele maal werd dichtgegooid, kan men aannemen dat Pieter Wil helm Botha daar anders over denkt. Italiaanse communist doodgeschoten ROME (Reuter) - Gisteravond zijn voor een kantoor van de Italiaan se Communistische Partij in Rome een communist doodge schoten en een andere gewond. Beide mannen zaten op een bank voor het kandoor de partijkrant L'Unita' te lezen, toen twee jon gemannen op een motor kwamen aanrijden en begonnen te schie ten, zo vertelde ooggetuigen. De dode is de 24-jarige Ivo Zini. Hij overleed in een ziekenhuis aan borstwonden. Zijn vriend, de 28- jarige Vicenzo di Blasio, werd aan een dij gewond. De nieuwe -premier van Zuid-Afr, dochter in ontvangst a, neemt na zijn verkiezing de felicitaties van zijn JOHANNESBURG (GPD) - De 172 „kiesmannen" van de Nationale Partij kozen gisteren in Kaapstad de bijna 65 jaar oude minister van defensie, Pieter Wilhelm Botha, tot hun nieuwe leider. Hij wordt daarmee ook automa tisch opvolger van de afgetreden minister-president John Balthazar Vorster. JERUZALEM (GPD) - De reizend ambassadeur van Ame rika in het Midden-Oosten, Atherton, is gisteren vanuit de Jordaanse hoofdstad Amman naar Jeruzalem gereisd voor besprekingen over de voortzetting van het vredes overleg tussen Israël en Egypte. De Israëlische minister van defensie Weizman zal over twee weken naar het Egyp tische Ismaila vertrekken voor overleg over de Israëlische terugtrekking uit de Sinal. Naar alle waarschijnlijkheid zal vandaag al een Israëlische mili taire delegatie naar Egypte ver trekken om de eerste voorberei dingen te treffen, waaronder het herstellen van de rechtstreekse verbinding tussen Israel en Egypte Nadat gisteren het Israëlische par lement de evacuatie van de ne derzettingen uit de Sinai goed keurde, moet er nog overeen stemming worden bereikt over enkele militaire details, zoals de overdracht van de Israëlische militaire vliegvelden aan Egypte voor civiel gebruik en de plaats bepaling van de waarschuwings stations in de Sinai. Ook zullen de overgangsfasen voor de terug trekking van de Israëlische troe pen tot in details moet worden uitgewerkt. Israël heeft zich verplicht binnen zes tot negen maanden na de on dertekening van het vredesver drag haar strijdkrachten terug te trekken tot de lijn Ras Moham- med-El Arish. Twee jaar daarna volgt een algehele terugtrekking uit de Sinai naar de internatio naal erkende grens. De Israëlische politie zal over twee ADVERTENTIE Amerikaanse driezitsbank, y 0 i|g&y<3| Duurzaam kwaliteitsmeubel r effelijk zitcomfort. De bekleding armbruine katoenen stof met et Scotchguard finish). De bank heeft losse keerbare zit-en rugkussens en is met strakke volants afgewerkt. Levering uit voorraad. Komt u snel even kijken, want het aantal is beperkt! i bouclé of een iriëntaals dessin (beide Kom kijken bij Pander Leiden:Hrreslnml l-Ki/IIcnmiiiirkl >l->> Den Haag - Amsterdam - Rotterdam - Eindhoven - Leiden - Groningen - Enschede

Leidsch Dagblad | 1978 | | pagina 9