Nieuwbouw „Vlietschans" maandag geopend Popconcert op binnenplaats twijfelachtig Vergaderen op laptoe-avond... jNa dertien jaar noodbouw aan Schubertlaan 'BEESTENSPUL '78' Hutspothutspot het liefst voor twintig personen LEIDEN - Als minister De Koning maandag "De Vliet- schans" opent is de scholengemeenschap in één keer van eenvoudig houten school één van de best uitgeruste exemplaren geworden. "De Vlietschans", de naam die deze school voor mavo, havo en athe neum meekreeg, sluit daarmee een eerste periode af. Een periode waarin het bestaansrecht in de houten lokalen aan de Schubert- laan moest worden bewezen, na dat de school zich in 1964 had af gesplitst van het Kagerstraat-ly- ceum. Dat de "Schubertlaan'' zoals de school bij gebrek aan een naam werd genoemd bestaans recht had bewees de zelfstandig- LEIDEN - Het is twijfelachtig of het popconcert op twee en drie oktober op de binnenplaats van de discotheek "Koets-o-theek doorgaat. Huurders van de pan den die de binnenplaats omslui ten hebben een kort geding aan gespannen tegen de organisator en eigenaar van de panden Hore- cam, dat gisterochtend in Den Haag diende. Het ging daarbij uitsluitend om de vraag of er in breuk gemaakt zou worden op het huurgenot. De eisers vroegen de rechter om Horecam te verbieden concerten of andere festiviteiten op het bin nenterrein te houden, en op over treding van dat verbod een I dwangsom van 50.000 gulden te zetten. De rechter deed vanochtend uit spraak en wees de vordering af. Dat betekent dat wat hem betreft het feest wel mag doorgaan, om- dat het op twee en drie oktober in I Leiden overal feest is ziet hij dit niet als inbreuk op het huurge not. De huurders hadden tevens in een brief aan B en W van Leiden hun l bezwaren uiteengezet. De com missie politionele aangelegenhe- den vergaderde daarover gister- middag, na eerst voorlopig te zijn I geïnstalleerd. De burgemeester zal vandaag beslissen of hij het feest laat doorgaan. Dat wordt twijfelachtig nu gisteren bleek dat van de brandweer in elk geval geen vergunning te ver wachten is. Een toezegging daar voor was wel gedaan, als op de binnenplaats alle begroeiing zou worden verwijderd en als de ruimte van LISK aan de 1ste Binnenvestgracht als optimale vluchtweg kon fungeren. Dat kan niet, omdat LISK zelf op drie oktober in het gebouw een feest voor zijn leden organiseert. Op grond van de vluchtwegen die. nu overblijven zouden er volgens Harteveld van de brandweer niet meer dan honderd mensen op het terrein mogen. De heer Kamphuus van de Koets-o- theek zei het in dat geval niet zin nig te vinden het feest nog te la ten doorgaan, hij had erop gere kend (naast 300 a 400 man in de discotheek) een man of 400 op het terrein kwijt te kunnen. De Koets-o-theek lijdt een schade van 15.000 gulden als het feest niet doorgaat, plus zijn goede naam aldus advocaat De Ranitz Naar alle leden zijn namelijk uit nodigingen verstuurd. Burge meester Vis vond dit niet ter zake doen, omdat al dit geld er in ge stoken is nog voor er een vergun ning was afgegeven. Kamphuus zei daarop dat de politie hem had gezegd dat er geen speciale ver gunning nodig was. Brigadier Peet van de politie ont kende dit gisteren: "We hebben duidel'jk gezegd dat zijn muziek- vergunning alleen geldt voor in de lokaliteit en niet voor in de tuin." Advocaat De Ranitz legde uit waar om het nu eigenlijk ging: "Op twee oktober treedt de groep Sweet Buster om acht op. Tot elf uur spelen ze maximaal negentig minuten. Op drie oktober speelt s middags de groep Massada en s avonds American Gipsy. Die speelt tussen negen en elf uur twee keer 45 minuten. In de con tracten met alle groepen is be dongen dat de geluidsinstallaties zo laag mogelijk worden afge steld. Het gaat dus totaal slechts om drie uur muziek 's avonds, terwijl het dan overal in de stad rumoerig is. Ik vind het protest van de huurders dan ook wat overdreven moet ik zeggen. Dit is een proefzaak, zowel voor Horecam als voor ons", zei één van de huurders. "Want wat te denken als hij volgend jaar weer zoiets wil doen? Of wellicht met de introduktie van eerstejaars studenten?" heid die zij binnen twee jaar had verkregen. Vooral na de fusie met de Voor- schotense Boschgeest-mavo in 1968 groeide de christelijke scholengemeenschap uit haar jasje. Nadat in 1970 een stuk grond aan de Apollolaan in Zuid- West was aangekocht kwam de zaak in beweging. In 1975 konden de eerste werkzaamheden voor de nieuwbouw worden verricht, in juni 1976 werd de eerste paal geheid. Het resultaat is de bijna acht miljoen gulden kostende nieuwbouw die de minister voor ontwikkelingssamenwerking maandagmiddag opent. De link die tussen hem - als minister van ontwikkelingssamenwerking - en een opening van een school kan worden gelegd is de actie, die "De Vlietschans" voert voor een school op de Kaap Verdische Ei landen. Pro forma zal de minister een bedrag worden overhandigd. Het is echter de bedoeling dat de school zelf de lesmaterialen op stuurt. Bij een soortgelijke actie werden twee jaar geleden nog 10.000 schoolboeken aangekocht. Functioneel Functioneel is het motto dat de nieuwbouw meekreeg. Zo is de school erop berekend mensen van buitenaf te ontvangen in bij voorbeeld de sporthal, die 36 bij 20 meter meet. Leidse sportver enigingen als Parker, Gemini Kangeroes en Veglo zullen daar gretig gebruik van maken. De lo kalen zelf worden ter beschik king gesteld van de open school, terwijl de aula (met zitkuil en po dium) ook geschikt is voor bui tenschoolse activiteiten. Het gebouw zelf, dat gedeeltelijk drie verdiepingen hoog is, kan in drie "leshuizen" worden ver deeld voor respectievelijk de ta len, sociale- en exacte vakken. In totaal hebben de ruim duizend leerlingen de beschikking over 35 leslokalen, 6 studiehallen en een bibliotheek. Er zijn speciale lo kalen voor muziek, tekenen, handvaardigheid, het talenprak- ticum, natuur- en scheikunde. Noodlokalen De school is berekend op 800 leer lingen. Nu het leerlingental bo ven de 800 zit worden de in 1972 gebouwde noodlokalen aan de Apollolaan voorlopig aangehou den. In de toekomst hoopt rector F. Th. van der Linde er fietsen rekken voor in de plaats te zetten. Op het dak van "De Vlietschans" zijn vier zonnecollectoren aange bracht - een cadeautje van de le raren - die voor verwarming van het douchewater bij de sporthal zorgen. Naast het functionele ge bruik vormen de panelen een be geerd studieobject voor de na tuurkundelessen, "toch*wel'opmerkelijk.'R^e'jongens hoor"'die raadsleden^T??!"" (vrij naar Obelix). AUPING LUXAFLEX GARDISETTE Interieurverzorging W. J. ZIRKZEE b.v. Zeemanlaan 22 - Leiden Telefoon 071-142627 Foto boveneen overzicht van de school aan de Apollolaan. Duidelijk zijn de drie lesblokken te zien Rechts op het dak bevindt zich de zonnecollector-installatie. Op de voorgrond het door een kunstenaar aangeklede schoolplein met amphi theater. Foto onder: De Vlietschansis de eerste school die de beschikking heeft over zonnecollectoren. Ze be vinden zich op het dak van de sporthal. De zonnewarmte wordt overgedragen op het koude lei dingwater. LEIDEN - Op taptoe-avond (2 oktober) wanneer zo ongeveer heel Leiden zich vergaapt aan de parade der verenigingen, wordt er niet verga derd. Zou je denken. Toch blijkt er een club te zijn die ook op die avond de sigarenrook, discussies en voorzittershamer heel nadrukkelijk aan zich trekt: de Leidse universiteitsraad. Blijkens een missive van de voorzitter moeten de leden van deze raad zich daarvoor flink wat moeite getroosten: het hek naar de oprit van het museum voor volkenkunde (de ingang naar de vergaderzaal) is afgesloten, er is beperkte parkeergelegenheid in de 1ste Binnenvest gracht (waarachter de vergaderzaal ligt), in de omtrek van het Schut tersveld is parkeren uitgesloten, de stad is (slechts) via het Morsvia- duct en het Rijnsburgerviaduct toegankelijk en als hoogtepunt: de kans op vertraging bij het binnenkomen van de stad is groot. Hoewel de relatie tussen stad en universiteit natuurlijk niet noodzake lijkerwijs tot uitdrukking hoeft te komen door het bijwonen van een taptoe, is deze demonstratieve onttrekking aan het Leidse feestgebeu- Kinderbioscoop De kinderbioscoop va zaterdagochtend va van de knopen". Hij i het Leidse Volkshuis, Apothekersdijk 33, draait half elf tot twaalf uur. De film heet "De oorlog s bedoeld voor kinderen van vier tot twaalf jaar. Ziekenomroep Radio 0-3-0, de ziekenomroep van het St. Elisabethzieken- huis in Leiderdorp bestaat op 3 oktober acht jaar. Op die dag zendt men een dagvul- lend programma uit om die genen die door hun ziekte ver hinderd zijn het Leidse ontzet- feest mee te beleven toch wat van de sfeer te laten proeven. Zij doen dit via interviews en reportages rondom de ver schillende festiviteiten. Aan het programma kan worden meegewerkt door een groet met een grammofoonplaatje over te brengen een familielid of kennis in het ziekenhuis. Daarvoor kan men maandag 2 oktober tussen 19 en 21 uur telefoonnummer 899250 bellen en vragen naar de studio. Hel telefoongesprek wordt op de band opgenomen en op 3 ok tober tussen 20 en 22 uur via de huisradio uitgezonden Boekenmarkt De Leidse werkgroep van Am nesty International is van plan om in november een aan tal boekenmarkten te houden op de zaterdagen. De op brengst van de verkopingen zijn bestemd voor vluchtelin gen in ons land en mensen in het buitenland, die om hun godsdienstige of politieke overtuiging gevangen zijn gezet. AI doet een beroep op iedereen om te kijken of men nog boeken in zijn bezit heeft die men toch niet meer leest Die kan men dan inleveren bij Jan van Holsteyn, Nieuwe Rijn34aDiegenendie niet in staat zijn om boeken zelf te brengen kunnen telefoon- 124155 bellen Postzegelmarkt De postzegelvereniging 'Uni cumorganiseert op dinsdag 3 oktober een postzegelmarkt in 't Parlement aan de Nieu we Rijn 52. Op deze markt zal een groot aantal postzegels uit Nederland en de rest van de wereld aanwezig zijn De postzegelmarkt is voor ieder een gratis toegankelijk. De zaal is open van 19.30 tot 22.00 Cream-film In de Mirakelsoos, onderge bracht in 't Breehuys aan de Breestraat 19, wordt van avond een popfilm vertoond, getiteld "Cream Last Con cert". Het is de verfilming van het laatste concert dat defor matie Cream in Londen gaf. Daarin spelen bekende musici als Eric Clapton, Jack Bruce en Ginger Baker mee. De filmvoorstelling begint om negen uur 's avonds en de en treeprijs bedraagt twee gul den. Volksdanscursus De Oegstgeester volksdansgroep Krici Krici Ticèk oprgani- seert op vrijdagavond een volksdanscursus voor begin ners. Er wordt die avond ge danst in de aula van de mts "MSG", Dieperpoellaan 2 in Leiden. Diegenen die ouder zijn dan 15 jaar en belang stelling kunnen contact op nemen met Swanhilde Mou ter. Suurmondstraat 18 Katwijk aan Zee tel 01718-22858. Leedewijk Een aantal mensen uit de Leed ewijk vindt dat er een groot gebrek is aan wijkvoorzie- ningen. Er is al een initiatief groep opgericht, die zich wil inzetten voor het organiseren van activiteiten binnen deze wijk. maar er bestaat grote behoefte aan contactpersonen om hiertoe de eerste aanzet te geven .Wie er wil hel pen om de Leedewijk leefbaarder te ma ken kan contact opnemen met Clemens Verweij, Lupinetuin 20,(tel. 210242) of Frans Meij- boom, Lupinetuin 18, (tel. 211331). Demonstratie tegen de bezuinigingen op de sociale uitkeringen. De de monstratie wordt vanuit Lei den ondersteund door de AN1B, de FNV, de Werklozen Belangen Vereniging en de initiatiefgroep "Handen af van de sociale uitkeringen" Gezamenlijk organiseren zij dinsdag busvervoer naar het Haagse Malieveld, start plaats van de demonstratie. De bussen vertrekken om half 12 vanaf GadingHoogmade- seweg 70 in Leiderdorp en om kwart over twaalf vanaf het Leidse station. Kaarten d vier gulden kunnen zaterdag op de Leidse markt worden ge- andag tussen 10 het Vijf Hoven- Go-kampioenschap In het komende weekeinde wordt het Nederlandse Go- kampioenschap gehouden in het Leids Vrijetijdscentrum aan de Breestraat 66. De eer ste ronde begint zaterdagoch tend om 11 uur precies en er wordt gespeeld op een klein bord. De Leidse Go-club, die de kampioenschappen orga niseert, bestaat binnenkort tien jaar en telt ongeveer zes tig leden. Zij die aan het kampioenschap willen deel nemen kunnen zich aanmel den bij Theo van Ees, Vollers- gracht 20a of ruim vantevo- ren in het Vrijetijdscentrum. de toekomst eventueel door grotere lesruimten worden ver vangen. Zo zijn geen van de lo kaalmuren dragend. Drie lokalen hebben wanden die er in een paar dagen tijd uitgehaald kunnen worden. Andere lesruimten kun nen worden vergroot door het verwijderen van de - geluiddich- te - wanden. Kunst Naast de 7 3/4 miljoen die het rijk aan de nieuwbouw besteedde in vesteerde het schoolbestuur 600.000 gulden in meubilair, aan kleding van aula en hal. Het schoolplein viel onder de zoge naamde 1% regeling, wat inhoudt dat de school - als openbaar ge bouw - een procent van de bouw som aan kunst mocht besteden. De kunstopdracht is door de heer Duk in het schoolplein verwerkt. Er werd een amphitheater aan gelegd, in de tegelbestrating werd reliëf aangebracht en ook de parkeerplaatsen zijn zo goed mogelijk in het schoolplein op genomen. Betonnen kolommen geven de leerlingen de kans te zit ten, te exposeren of er een rede voering af te steken. De school doet de nieuwe naam eer aan. Aan de zijkant zal namelijk een "schans" verrijzen waarop een Zuidhollands landschap - voor de biologielessen - moet ont staan. Voorafgaande aan de officiële ope ning is er morgenmiddag een reünie voor alle oud-leerlingen. Maandagavond is ei open huis voor de "buren", de bewoners van de Van de Williger.hof. In dc loop van de week zijn er films voor de leerlingen, simultaan schaken, het Scapino-baïlet geeft voorstellingen en ér is een ont vangst voor ouders. Verder wor den de leerlingen beziggehouden met projecten energie en expres- t VRIJDAG 29 SEPTEMBER 1978 MORGEN EN ZONDAG Europa's grootste dierenshow Groenoordhallen Leiden 6.000 honden, katten, konijnen, duiven, hoenders, aquaria, terraria, ezels, geiten, concours hippique-topartiesten. Hij weet niet wat hij heeft aan gericht, die kleine weesjongen uit 1574, Cornelis Joppens- zoon, met zijn hutspot. Elk jaar op drie oktober geurt Leiden tot in de verre omstre ken van uien, wortelen en klapstuk. Kan niet missen. In de nacht van twee op drie ok tober 1574 zag de Leidse wees jongen lichtjes wegtrekken uit de schans Lamme. De Span jaarden hebben de vlucht ge nomen, vertelde hij aan wie het maar weten wilde. Maar de Leidenaren wilden het ze ker weten en daagden de jon gen uit om een kijkje te gaan nemen in het kamp van de Spanjaarden. Zes gulden kon hij er mee ver dienen. En die verdiende hij ook. Hij klom over de wallen, doorwaadde de stadsgracht en sloop op handen en voeten de verlate schans binnen Daar vond hij een door de Spanjaarden in hun gehaaste vlucht achtergelaten kookpot op het vuur. De koperen hut spot die nu nog nu in de La kenhal staat. Maar wat erin zat was niet de hutspot zoals we die nu ken nen. Want de aardappel raakte pas in de achttiende eeuw in zwang in Europa. De hutspot ten tijde van het beleg bestond hoofdzakelijk uit ge hakt vlees, waarbij veel water of ander vocht en allerlei groenten en kruiden. Tegenwoordig houden we het maar op een stevige pot, zon der veel water. Net zoals de haring en het wittebrood hoort hij bij de viering van het ontzet van Leiden Nog steeds "Nee, minder wordt het zeker niet, en meer kan het niet worden. Vijfennegentig pro cent van de Leidenaren eet op drie oktober hutspol", aldus groentehandelaar Bakker (Haarlemmerstraat). "Het heeft geen zin maandag iets anders in de winkel te zetten" zegt hij: "Als de peen en de uien normaal vier procent van de verkoop uitmaken dan is het nu 95 procent." Er worden duizenden en dui zenden kilo's aan uien, peen en aardappelen naar huis ge sjouwd. Een klein voorbeeld je: "We hopen 1750 kilo peen en uien bij elkaar te verko pen", aldus groenteboer Van Beek tVijf Meiplein). Niet alleen de autochtone Lei- denaar eet hutspot. Van'der Voort, groentehandelaar in de Kopermolen in de Meren- wijk: "Vorig jaar hebben we zo n 500 kilo worLeien en 300 kilo uien verkocht. Het zal dit jaar wel weer meer worden, want de Merenwijk groeit en groeit. Ja, ze doen hier ontzet tend mee aan de traditie. Vandaag beginnen we al te snijden, want er zijn er veel die in het weekeinde familie uit het land overkrijgen. Die ze ook willen laten kennisma ken met het oude Leidse ge bruik van hutspot eten. Ik snijd ook wel wat snijbonen en andijvie, maar daar ver koop je praktisch niks van. Het is hutspot, hutspot, hut- spoten het liefst voor vijftien, twintig personen koken ze het". Voor het koken hebben we chef kok Van Schie van 'Oudt Ley- den' om raad gevraagd. Hij kwam meteen met 'het' recept opdraven. De hoeveelheden, voor respectievelijk vier en twintig personen: aardappe len een kilo (5 kilo): wortelen een halve kilo (-2,5 kilo); uien een halve kilo (2,5 kilo). De verhouding aardappelen, wortelen, uien is dus: 1 staat lot Va staat tot Va. Goed, we beginnen de klapstuk een dat tevoren goed gaar te koken. In het vocht dat daar van overblijft stoppen we al les bij elkaar, de aardappelen, de wortelen en de uien (grote pan dus, vooral als je met zijn twintigen bent). Een half uur tot drie kwartier laten koken en klaar is de hutspot. Van Schie wil nog wel even kwijt dat niemand gehouden is aan zijn hoeveelheden: "Dat ligt aan wat voor eters je hebt. Hier staat er één, die eet tien kilo in zijn eentje op." Vandaar misschien dat "Oudt Leyden" op drie oktober ge sloten is? Van Vegten, kok bij 'Nieuw Mi nerva' heelt nog een tip voor de smakelijke afmaking van de hutspot. "Je kunt de hut spot lekkerder maken door naast zout en peper wat mos terd te gebruiken, en voor de liefhebbers azijn". Zo kunt u wel weer vooruit, dachten we. Smakelijk eten en veel plezier!!

Leidsch Dagblad | 1978 | | pagina 3