Debat over tennisbaan plan invalide afgeknapt Weefselkweek laboratorium wil verhuizen W3SEEBÊ- Straatvechter stelt valse gratie brief op Commissie gaat „handel en wandel" Boskoopse wethouder onderzoeken VRIJDAG 29 SEPTEMBER 197, Weinig publieke belangstelling bij de kortebaandraverijen. Imming wint draverij van Lisse LISSE -Pikeur Imming heeft gistermiddag metNononBui tenzorg (stal Soestdijk) de kortebaandraverij van Lisse gewonnen. Uit handen van burgemeester A. Berends van Lisse ontving hij de zilveren tulp. Het is voor het eerst sinds lange tijd dat de eerste plaats niet door een "Pools" werd ge haald. Al een flink aantal ja ren zijn de kortebaandrave rijen in Lisse gewonnen door MA. Pools (of naamgenoten). Die eindigde gisteren als tweede met zijn paard Loena van de stal van W. Vissers. Wel vergaarde Pools zoveel pun ten dat hij nu al-nog niet alle 16 kortebaandraverijen in Nederland zijn verreden - tot Nederlands pikeurkampioen 1978 kan worden uitgeroepn Derdde werd pikeur M. Vergaij met het paard Phortos L. van de stal C.P. Wit. De prijzen werden uitgereikt in café-res taurant "De Witte Zwaan" De kortebaandraverij werd verreden onder slechte weers omstandigheden. (zie foto) Er was dan ook aanzienlijk minder publiek dan vorig jaar en dat zal de Harddra- de onderdelen van de demonstratie met verijvereniging "Lisse en om streken", de organisator van de wedstrijden, wel aan de inkomsten hebben gemerkt Met de kortebaandraverij gis termiddag is een einde geko men aan de Lissese najaars feesten. 's Morgens werd op het gemeentelijk sportpark onder meer een demonstratie ge houden met herdershonden, (zie foto). NOORDWIJKERHOUT - De heer Jonkers moet eerst een officiële bouw- aanvraag indienen en dan wachten op de tot stand- koming van het "bestem mingsplan Buitengebied" Met deze uitspraak sloot burge meester Bosma van Noordwij kerhout gisteravond de discussie af van de gemeenteraad over het verzoek van Jonkers om een principe-uitspraak over de aan leg van twee tennisbanen. De heer Jonkers is minder-valide en bezit een stukje grond aan de Leidsevaart. Om niet de hand op te hoeven hou den bij de gemeente om in zijn levensonderhoud te voorzien, kwam hij 9 jaar geleden op de ge dachte om op zijn stukje grond twee tennisbanen aan te leggen Inmiddels zijn heel wat jaren ver streken, maar de laatste tijd is de animo voor het oude plan bij de eigenaar van het perceel terug gekeerd. Na een verzoek aan het college van B en W, die het ver zoek afwees, werd eenzelfde schrijven gericht aan de gemeen teraad. Onrecht Burgemeester en wethouders raadden de raad met klem af toe stemming te verlenen, omdat het bestemmingsplan voor de grond waar het inmiddels beruchte stukje grond van de heer Jonkers ook onder valt, nog niet gereed is D'66 stelde over deze kwestie dat het grootste recht tevens het grootste onrecht kan zijn. Het is terecht dat het verzoek is afgewe zen op grond van het oude be stemmingsplan, dat dit percee. kenmerktals landbouwgrond. Er vindt onrecht plaats terwijl een legale weg wordt bewandeld Hebben burgemeester en wet houders enige tijd geleden niet te kennen gegeven bepaalde wild groei op financiële gronden niet aan te kunnen? Daaruit zou men kunnen concluderen dat als de heer Jonkers gewoon zijn gang was gegaan er helemaal niets aan de hand was geweest. Te klem bouw. Er moet gekeken worden of de tennisbanen niet alsnog in gepast zouden kunnen worden in een bestemmingsplan. Het CDA vindt dat niemands geluk wordt benadeeld als de tennisbanen er toch zouden komen. Wethouder Heemskerk weerlegde alle benaderingen in deze kwes tie door nogmaals te stellen dat helemaal geen sprake is van een officiële aanvraag en dat er in we zen niets valt te bespreken. Bo vendien is het argument dat het stukje "apegrond" niet geschikt is voor landbouw niet juist. Men hoeft slechts te denken aan kas bouw. Mocht de raad echter be sluiten toch toestemming te ver lenen, dan moet duidelijk zijn dat een precedent wordt geschapen voor iedereen met een klein stukje grond op agrarisch terrein Kuyper van D'66 bracht tegen het laatste punt uit het betoog van de wethouder in dat de invaliditeit van Jonkers als reden voor de toestemming moeilijk te passen valt binnen de term precedent: dan zou iedere landbouwer met dezelfde voorkeur voor tennis banen eerst invalide moeten worden. Burgemeester Bosma kapte op ge geven ogenblik de discussie af en wees de raad erop dat eerst de of ficiële weg moest worden be wandeld en dat het wachten is op het bestemmingsplan Buitenge bied. NOORDWIJKERHOUT De gemeenteraad van Noordwijkerhout heeft gisteravond uitvoerig gedebatteerd over de vraag of het ambtsgebed, bij het begin van de raadsvergadering, gehandhaafd moet blijven. Alle raadsleden worden thans geacht te gaan staan als de voorzitter het openingsgebed uitspeekt. PvdA, D'66 en EZP trokken één lijn: geen gebed, maar een moment van stilte, dat iedereen kan invullen zoals hem of haar naar eer en geweten goed dunkt. Het CDA hield vast aan de oude formule omdat Noordwijkerhout een overwegend christelijke gemeenschap is. De VVD steunde deze ge dachte en wilde hierover niet in dicussie gaan, ook niet toen de drie oppositiepartijen vraagtekens zetten bij de VVD-benaming 'liberaal'. De meerderheid beslist en dat betekent dat de gemeenteraadsvergade ringen in Noordwijkerhout in het vervolg in hoog tempo gaan verlo pen, maar niet zonder gebed vooraf. Tijdwinst Met dit radikale kappen van de dis cussie volgde de voorzitter te vens een voorstel van Koele wijn, fractievoorzitter van het CDA, gedaan tijdens de vorige raad vergadering. De gisteravond we gens ziekte afwezige Koele wijn stelde toen voor de vergaderin gen redelijkerwijs om 23.00 uur te beëindigen of anders de nog te behandelen agendapunten te verschuiven naar een nader te bepalen tijdstip. Ondanks vele tegenwerpingen meende Bosma dat er best wat meer tempo in de vergaderingen kan worden ge bracht. Tijdwinst dacht hij met name te halen door de raadsleden aan te sporen kort en bondig te spreken. Het feit dat de vergade ring van deze gisteren voor 11 uur was afgelopen geeft aan dat de voorzitter er in geslaagd is de raadsleden tot snelheid te r Te weinig ruimte in Roelof arends veen voor „reageerbuisplantjes' ROELOFARENDSVEEN - Het laboratorium voor weef selkweek in Roelofarendsveen hoopt binnen een jaar te kunnen beginnen aan de bouw van een nieuw onderko men. Waar het nieuwe laboratorium komt te staan is nog onbekend. Als het aan bestuur en directie ligt zal dat in elk geval in Roelofarendsveen zijn. "Op dit terrein (aan de Sotaweg) zijn we uitgeboerd. Dagelijks wordt in het laboratorium te Roelofarendsveen 40 tot 50 liter voedingsbodem gekookt Daarmee kunnen een kleine 3000 reageerbuisjes worden gevuld. Achter de ketel medewerkster Myrtam Verdel. We willen echter wel in Roelofa rendsveen blijven zitten. Hier zit ten we centraal ten opzichte van Aalsmeer en het Westland en hier hebben we gespecialiseerd per soneel", aldus Jan van der Meijs, hoofd van het laboratorium voor weefselkweek. Klimaat Dat laboratorium huist nu nog in een kas in de proeftuin aan de So taweg. Een kas die wèl geschikt is voor planten, maar waar het kli maat minder geschikt is om in te werken. Het laboratorium be schikt er bovendien over te wei nig ruimte om er goed uit de voe ten te kunnen. Vandaar dat wordt uitgekeken naar een lap grond waar een nieuw laboratorium kan worden gebouwd. Bestuur en directie hebben wel wat plaatsen op het oog, maar zijn bij het kopen daarvan afhankelijk van de gemeente. Wel is er in middels een schetstekening en zijn de kosten van nieuwbouw (inclusief kostbare apparatuur) geschat op ruim 1 miljoen. La- boratoriumhoofd Jan van der Meijs hoopt dan ook dat de bouw van het nieuwe laboratorium binnen een jaar op gang zal zijn gekomen. Het laboratorium voor Weefsel kweek is nu twee jaar oud. Het huist samen met de Nederlandse Algemene Keuringsdienst voor Siergewassen en de Nederlandse Algemene Keuringsdienst» voor Groente- en Bloemzaden aan de Sotaweg. Het bestuur van het laboratorium wordt gevormd door de Stichting I Bedrijfslaboratorium Weefsel kweek. In het bestuur zijn onder meer vertegenwoordigd de Ne derlandse Bloemisterijvereni ging, de vereniging van Neder landse Tuinbouwstudiegroepen de Koninklijke Algemene Ver eniging van Bloembollencultuur de Bloembollenkeuringsdienst de Landbouwhogeschool ir geningen en het Laboratorium voor Bloembollenonderzoek. Weefselkweek Het laboratorium houdt zich bezig met het vermeerderen van plan ten op een voedingsbodem (weefselkweek) die niet of zeer moeilijk te stekken zijn. De stich ting is indertijd opgericht naar aanleiding van vragen vanuit "het veld". Weliswaar waren in tussen (bijvoorbeeld in Wagenin- gen) methoden ontwikkeld om gerbera's, fresia's etc. te ver meerderen door middel van weefselkweek, slechts weinig bedrijven konden (wilden) die methoden in praktijk brengen. Onder meer omdat weefsel kweek een nogal kostbare me thode is, erg intensief, terwijl er getraind personeel voor nodig is. Bovendien duurt het erg lang voordat je een flink aantal plan ten hebt, vertelt Jan van der Meijs. Dat is dan ook de reden dat een stichting in het leven werd ge roepen. Het op te richten onaf hankelijke bedrijfslaboratorium zou tegen kostprijs op bestelling van kwekers planten moeten gaan veimeerderen. "In principe kan iedereen die iets te maken heeft met kweken hier terecht", aldus Jan van der Meijs. De be trokkenen moeten echter wel het patent of kweekrecht hebben voor de gewassen of rassen die ze hier willen laten vermeerderen. Intussen hebben zo'n 40 tot 50 bedrijven van het laboratorium gebruik gemaakt. "Mishandeling" Wat houdt "weefselkweek" nu in. Kort gezegd komt het er op neer dat plantjes of plantendelen wor den gekweekt op een kunstmati ge voedingsbodem onder steriele omstandigheden. Een soort rea geerbuisplantjes dus. Van de te vermeerderen planten worden kleine topjes (van een halve tot een hele centimeter) afeesneden. Die "topjes" worden vervolgens gesteriliseerd. Een karwei, dat door Van der Meijs wordt geken schetst als "mishandeling" Slechts 10 tot 157o van de plantjes doorstaat die ingreep. Ze worden vaak ofwel te zwaar ontsmet, of te licht. In dat laatste geval is de bui tenkant wel gesteriliseerd, maar kunnen bacteriën en schimmel binnenin de plant welig tieren. Want niet alleen de plantjes groeien op een voedingsbodem, bacteriën en schimmels gedijen De gesteriliseerde "topjes" worden op een voedingsbodem in een (eveneens steriel) reageerbuisje gelegd. Een voedingsbodem van pokon. suiker, plantenhormonen vitaminen. De wat kleurloos aan doende vloeistof wordt met een soort stijfsel (gelatine) in een rea geerbuisje hard gemaakt. Daar bovenop komt het plantje. Slaan die plantjes aan, dat is te zien om dat een plantje blaadjes maakt of zijscheuten, dan kunnen de blaadjes en zijscheuten worden afgesneden en op een verse voe dingsbodem worden gelegd. Heb je eenmaal één goed plantje dan kun je dat in principe eindeloos vermeerderen. Vandaar dat Jan van der Meijs zich niet zoveel zorgen maakt over het feit dat slechts tien tot vijftien procent van de plantjes een kans van sla gen heeft. Precies werkje Dagelijks wordt zo'n veertig tot vijftig liter voedingsbodem ge maakt, goed om er een kleine 3000 reageerbuisjes mee te vul len. Dat maken van die voe dingsbodem is een uiterst precies werkje. Voor elk gewas en elk ras moet de samenstelling van die bodem weer anders zijn. Of de samenstelling goed is moet de praktijk uitwijzen. Vooralsnog heeft het laboratorium zich in de afgelopen twee jaar bezig gehou den met het vermeerderen van lakanthurium (anthurium an- dreanum), gerbera's en fresia's Momenteel is het laboratorium mondjesmaat bezig met het ver meerderen vón varens. En voor de nabije toekomst denken we nog aan de flamingo-plant (an thurium scherzerearum). Jan van der Meijs: "Er zijn ontzet tend veel potplanten en groente gewassen die op deze manier kunnen worden vermeerderd. Maar we hebben nu een prettig team (vijf full-timekrachten en vijf parttimers). Ik ben bang als je de zaak te groot maakt, dat je problemen krijgt". Niet hotel maar cel in. NOORDWIJK - "Dat kan. maar wel vooruit betalen." Dat zei een Noordwijkse taxi-chauffeur te gen een 25-jarige Schot die in de badplaats een avondje uit was geweest en daarna naar zijn ho tel in de Kaag terug wilde. De flink aangeschoten Schot maak te zich zo kwaad over de gestel de voorwaarde, dat hij met zijn blote handen de lichtbak van de taxi aan diggelen sloeg. De politie pikte de man even later op, maar de kwade dronk was kennelijk nog niet over. Ook in de cel werd de inventaris kort en klein geslagen. De volgende morgen kreeg de Schot de rekening (eer paar honderd gulden) gepresenteerd. Volgens de politie keek de man wel zuinig, maar betaalde hij vlot.. WOUBRUGGE/NOORDWIJK - De Noordwijkse recherche blijkt bezig met een onderzoek in een zaak van valsheid in geschrifte, die in de criminele geschiedenis als uniek kan worden be schouwd. Het betreft een Woubruggenaar (26) zonder beroep, die op een zomer avond zonder enige aanleiding een 3&-jarige gastarbeider uit Noord wijk had afgetuigd, die in een auto op z'n Marokkaanse vriend zat te wachten. De politie maakte van de mishandeling proces-verbaal op en de mishan deling kwam de dader later te staan op een veroordeling tot vier BOSKOOP - Een speciale commis sie gaat de handel en wandel van de Boskoopse wethouder H.J.M. Kuijf onder de loep nemen. Die commissie zal onder meer moe ten onderzoeken of de beschul digingen die het raadslid me vrouw DA. Steixner-Vrijdag (Boskoop 2000) tegen hem heeft geuit wel juist zijn. Het progres sieve raadslid verweet de wet houder in de raadsvergadering van 31 augustus, dat deze "wil lens en wetens gemeenteperso- neel had aangezet tot het plegen van een strafbare daad". Hij zou berberisstruiken hebben laten snoeien, waardoor eieren en jon gen van beschermde vogelsoor ten in de "versnipperaar" terecht waren gekomen. De commissie van onderzoek komt er op aandringen van wethouder Kuijf zelf. Wel ncemde hij het gis teravond hoogst onvoorzichtig van mevrouw Steixner om af te gaan op het ooggetuigeverslag van "één burger" „Illegale" automobilist 3 weken cel in ALPHEN AAN DEN RIJN - Een 28-jarige Alphenaar gaf bij het Haagse gerechtshof grif toe, dat hij wel eens meer in zijn auto reed, hoewel zijn rijbewijs was ingetrokken. Dat rijbewijs was hem afgepakt, omdat hij als mo torenthousiast al verscheidene malen de maximum-snelheid had overtreden. Dat rijden zonder rijbev-'js kwam hem bij de politierechter duur te staan, want die vond dat de Al phenaar maar eens een tijdje moest zitten. Acht weken gevan genisstraf, waarvan vier weken voorwaardelijk en tweehonderd gulden boete. Dat was de Alphe naar te gortig, en daarom ging hij bij het gerechtshof in beroep. Dat rechtscollege veroordeelde de man tot zes weken gevangenis straf, waarvan drie weken voor waardelijk. BOSKOOP - Een 50-jarige inwoner van Boskoop werd indertijd door de Haagse politierechter veroor deeld tot twee weken gevange nisstraf en één jaar intrekking van het rijbewijs wegens het rij den onder invloed. De man werd op de Goudse Rijweg door de po litie aangehouden en de bloed proef leverde een alcoholpro millage van 2,17 op. Tegen het vonnis van de politie rechter ging de Boskoper in ho ger beroep, omdat hij zijn rijbe wijs moeilijk kan missen. Het ge rechtshof bleek uiteindelijk iets milder dan de politierechter. De Boskoper hield de twee weken gevangenisstraf, maar zag de ont zegging van de rijbevoegdheid terug gebracht tot een half jaar. weken gevangenisstraf, waarvan de helft voorwaardelijk. Dat hij voor deze straatterreur de cel in moest zat de inwoner van Woubrugge niet lekker en hij be sloot om gratie te vragen van de straf. De kans dat hem deze gratie zou worden verleend leek niet bijster groot en om zichzelf in een wat gunstiger daglicht te stellen, schreef hij een bij het gratiever zoek te voegen brief, waarin de Marokkaan verklaarde zélf de vechtpartij te hebben uitgelokt en de aansprakelijkheid daarvoor op zich te nemen. Op slinkse wijze blijkt de Wou bruggenaar er in te zijn geslaagd deze brief ondertekend te krij gen. Hij vervoegde zich bij de Ma rokkaanse gastarbeider en maak te deze wijs dat het schrijven moest dienen als bewijs dat hij het slachtoffer zijn excuus had aangeboden. Medelijden De Marokkaan, die de in het Ne derlands gestelde brief niet kon lezen, voelde er aanvankelijk niets voor het schrijven te onder tekenen. De Woubruggenaar viel daarop op de knieën, kuste de handen van de gastarbeider en smeekte hem medelijden te heb ben met z'n vrouw en kinderen (die hij niet heeft, want hij is vrij gezel). Door deze smeekbeden bewogen ondertekende de Ma rokkaanse arbeider de aan hem voorgelegde verklaring, die ech ter een geheel andere inhoud had dan de Woubruggenaar had voorgehouden. De zaak kwam aan het rollen toen de justitie het gratieverzoek met de daarbij gevoegde brief in han den stelde van de politie voor het uitbrengen van een advies. De re cherche maakt van het gebeuren proces-verbaal op. LCC STELT OPENINGS TIJD VOOR LEIDEN - Het Leids City Centrum overkoepelend orgaan van de Leidse binnenstadswinkeliers, heeft de winkeliers een suggestie gedaan voor de winkelopenstel ling na 1 november. Zoals bekend wordt op die datum de nieuwe winkelsluitingswet van kracht. Het LCC constateert in de brief dat de gemeente tot dusver on voldoende voorlichting heeft ge geven over de nieuwe wet. De voorgestelde openingstijden zijn: maandag: van 13 tot 18 uur dinsdag: van 9 tot 18 uur, woens dag: van 9 tot 18 uur, donderdag: van 9 tot 21 uur, vrijdag: van 9 tot 18 uur, zaterdag: van 9 tot 17 uur. In verband met de viering van 3 ok tober heeft de LCC de winkeliers geadviseerd om de winkels die dag tot 1 uur 's middags open te houden. Natuurgebied blijft behouden KAAG - Provinciale Staten zijn gis teren akkoord gegaan met de verkoop van een gebied van bijna zeven hectare in de Kaag, "aan Staatsbosbeheer". Het gaat om het gebied aan de Sever tegen over het eiland De Oude Kooi. tot voor kort had de provincie plan nen om hier ruimte te bieden aan waterrecreanten, maar vanwege de fraaie oevervegetatie en dé zeldzame vogelstand in het ge bied zal het nu onder de natuur bescherming van Staatsbosbe heer komen te vallen. Het PvdA-statenlid De Waav con stateerde met enige spijt dat "de recreant voor de Zoveelste keer de dupe is geworden en heeft moeten wijken voor de belangen van de natuurbescherming". Hy ging wel akkoord met het voor stel maar bedong daarbij dat de winst die de provincie door de verkoop van het gebied boekt, ten goede zal komen aan de re creatie. Hetgeen gedeputeerde Boone hem toezegde. Uiteinde lijk stemde alleen de driemans fractie van de SGP tegen het voorstel.

Leidsch Dagblad | 1978 | | pagina 25