Alleen God kan ons redden... Volendam-trainer André speelt weer in de basis IE ICOHTHlBy Drijver: „Ik wil het gaan maken... SECONDANT KORTSJNOI NA AFGEBROKEN PARTU: Prijs der Giganten record aan prijzen Tafeltennisteam nog te jong en onervaren Betty Stöve heeft geen Het zonnetje in huis... V. d. Kerkhof vandaag geopereerd moeite met Lesley Hunt Staat de postcode in een advertentie of brief?' Gebruikmdan alsu reageert en...vergeet ook uw eigen postcode niet. VRIJDAG 29 SEPTEMBER 1978 BAGUIO - "Alleen interventie van I God kan ons redden". Met deze woorden karakteriseerde Ray- mond Keene, de Britse secon dant van uitdager Kortsjnoi, gis teren de afgebroken stelling van de 27e partij in de tweekamp om de wereldtitel schaken. Wereld kampioen Karpov heeft riante vooruitzichten op zijn vijfde ze ge: een pion meer en sterk posi tioneel voordeel door zijn dame en toren die het centrum volledig beheersën. Aan de uitputtings slag in Baguio Stad lijkt een ein de te komen: de dissident verliest vrijwel zeker dit tweegevecht. Een bericht dat in de Sowjet- Unie met vreugde zal worden be- groet. De stemming in het kamp van Vic tor Kortsjnoi na de eerste zitting van de 27e ronde liet veel te wen sen over. Begrijpelijk, want de grootmeester had met wit spe- le -1 uit de opening - Engels vol gens de vier paardenvariant - licht voordeel weten te verove ren, omdat Karpov niet goed raad wist met zijn loper en tempo ver loor door improduktief heen en weer geschuif. Weliswaar neu traliseerde Karpov het voordeel in het middenspel door een lo- perruil, de kansen dat Kortsjnoi zijn vijfde nederlaag tegemoet ging, waren op dat moment nau welijks nog aanwezig. Slechts één facet baarde de helpers van de uitdager zorgen. De 47-ja- rige "Leeuw van Leningrad" zat per traditie in tijdnood. De ne gentiende zet van Karpov (c7-c6) verbaasde niet alleen de deskun digen, ook Kortsjnoi werd over rompeld. Hij nam uitvoerig de tijd om zijn strategie te bepalen en antwoordde na vijfenveertig minuten. Prompt moest de zet- snelheid opgevoerd worden: voor de resterende twintig zetten naar de eerste tijdcontrole had hij slechts vijfentwintig minuten. Daarbij vergeleken beschikte Karpov met zijn zeventig minu ten over een zee van tijd. Kortsjnoi moest zich in de slotfase beperken tot besluitvorming- binnen-de-minuut. En waar zijn secondanten zo bang voor waren, gebeurde. Met zijn 31e zet sprong Kortsjnoi in de fout, wat hem een pion kostte. Het tempo werd nog hogen elf zetten in tien minuten en even later vijf zetten in twee minuten. De uitdager haalde de tijdcontrole, maar zijn stelling was rampzalig. Verlies lijkt on vermijdelijk. Zijn helpers dropen teleurgesteld af. Oscar Panno wilde nog niet van opgeven weten. "'Waarom zou Viktor opgeven? Alles is mo gelijk. Misschien verliest iemand wel de verzegelde enveloppe, die de 41e onder couvert afgegeven zet van Karpov bevat". De Argen tijnse grootmeester klampte zich vast aan wat waarschijnlijk de laatste strohalm voor Kortsjnoi is: Karpov heeft in de laatste tien partijen vier maal riant op winst gestaan en geen enkele maal deze situatie kunnen uitbuiten. Want ook de schaakwereld geldt: hoop verloren, al verloren. WASSENAAR (ANP) - Voor de achtste Prijs der Giganten, die op dinsdag 17 oktober a.s. met een recordbedrag van 175.000,- aan prijzen op de baan van Hilver- sum, wordt gehouden, zijn 33 dravers uit acht landen inge schreven. Onder de zekere deel nemers is de Finse merrie Char me Asserdal. Deze winnares van de Grote Prijs van de Lage Lan den 1978 is sinds kort weer op toernee. Zij won in Gothenburg en komt na koersen in München en Wenen naar Hilversum. De Oostzaanse stal Meyn, die twee jaar geleden met Speedy Volita de Prijs der Giganten won, laat voor deze grote koers uit Ameri ka weer overkomen Lola's Ex- MAASTRICHT (ANP) - De verjon gingsdrift heeft het Nederlands tafeltennisteam in de eerste wed strijd van de Europese competi tie (eerste divisie) de das om ge daan. In Maastricht werd teleur stellend van Italië verloren: 3-4. Het Oranje-team was bijzonder gehandicapt door het ontbreken van Bettine Vriesekoop en Bert van der Helm. De Hazerswoudse Havo-leerlinge heeft te kennen gegeven dit seizoen niet al teveel op het internationale front te willen aantreden in verband met het feit dat zij dit jaar in de exa- Ook Eddy Kraal weer beschikbaar VOLENDAM (GPD) - Het kon niet uitblijven... Fred Andrè, de 36-jarige cen trale verdediger, die eind vorig seizoen was gestopt bij eredivisieclub Volen- dam om hulptrainer te worden, maakt komende zondag zijn rentree in Vo- lendam 1 tegen Haarlem. Een noodgreep, dat wel, omdat Volendam momenteel met geblesseerde spelers kampt en ten koste van alles dit seizoen niet wil degraderen. Trouwens, de de fensie maakte de afgelopen we ken een onzekere indruk en ver sterking was zonder meer nodig. In de vorige qompetitie was Fred Andrè de grote steunpilaar en zijn vertrek speelde Volendam hevig parten. Penningmeester Jan Tol gister avond: „Fred zal het beslist niet verleerd zijn. Hij is in training gebleven en zijn terugkomst moet Volendam een enorme kick geven. Zondag a.s. hopen we derhalve op winst tegen het be zoekende Haarlem, dat evenals Volendam niet zo best draait" Een vierpuntenwedstrijd dus. Zondag mag ook Eddy Kraal vol gens de uitspraak van de KNVB-' strafcommissie uitkomen voor Volendam. Zoals bekend schor ste de bond destijds deze voor malige speler van Telstar, omdat Inter Football bij zijn overgang naar Volendam zou hebben be middeld. Een affaire, die Volen dam enorm bezighield en waar- i voor men zelfs een kort geding aanspande. Dit haalde overigens niets uit. Eddy Kraal is momenteel licht geblesseerd geraakt op de trai ning, maar hij kan volgens de lei ding van Volendam toch mee- menklas zit. Sandra deKruiff kon haar uiteraard niet doen verge ten. De 18-jarige Scylla-speelster moest haar enkelspel tegen de blonde Sonia Milic prijs geven. Daarentegen trad de Leidse pupil van Gerard Bakker in het gele- genheidsdubbel met Anne Vlieg bijzonder goed op. In twee games werden Milic en Konstantini van tafel geveegd: 21-12, 21-15. Bert van der Helm werd het slachtof fer van de veijongingsdrift van coach Bert Schoofs. Schoofs be paalde dat het vaste duo Nico van Slobbe en Bert van der Helm beurtelings voor het Nederlands team zullen uitkomen en zo doende de doorstroming van de jeugd te bevorderen. In Maas tricht was Nico van Slobbe van de partij. Hij speelde met Anne Vlieg van Midstars. Van Slobbe speelde zijn eerste partij goed en won vrij simpel van Konstantini. Maar in zijn tweede partij was de Schiedammer niet tegen de druk bestand. Hij verloor in drie sets op teleurstellende wijze van Bosi, die eerder ook in drie sets van Anne Vlieg gewonnen had. Een opmerkelijke gebeurtenis was de samenstelling van het herendub- bel. Bert Schoofs verkoos om on duidelijke redenen de gelegen heidscombinatie Vlieg/Van Gootzen boven het in clubver band spelende duo Slobbe/Van Gootzen. Vlieg en Gootzen waren uiteraard kansloos tegen de-Ita lianen. doen in de Noordhollandse derby tegen Haarlem. Back Dick de Boer van Volendam heeft tegen AZ een enkelblessure opgelopen en zijn enkel zit nu in het gips. De Boer, die trouwens voor èèn wed strijd is geschorst, is de eerste weken dus uitgeschakeld. Dat geldt ook voor centrale verdedi ger Jaap Braan, die een achilles peesblessure heeft en zes weken niet mag voetballen. De centrale verdediging van Volendam zal zondag derhalve bestaan uit rou tinier Fred Andrè en Kees Guyt (voorstopper). Fred Andrè dus ausputzer. Daar naast blijft deze Velsenaar ge woon de jeugd en het C-elftal van Volendam trainen. ADVERTENTIE en 365 dagen per j i bruin leventje leiden Hoge Rijndijk 25, 2313 KG Leiden, tel. 071-141741 showrooms geopend: dinsdag t/m vrijdag 9 - 5 uur donderdagavond 7 - 9 uur en zaterdags 9.30 - 1.30 uur of 's avonds na afspraak René van de Kerkhof is vandaag in het Sint Anna Ziekenhuis in Gel drop opgenomen. De snelle vleu gelspeler van PSV is aan een slijm beursontsteking aan de linkerknie geopereerd. Hij zal vermoederlijk slechts enkele dagen in het zieken huis behoeven te blijven. De international is gisteren op nieuw door clubarts dokter Van den Brekel onderzocht. Na dit on derzoek werd tot opereren beslo ten. De Katwijker Ricky Talan en Ri chard van der Meer, die dit seizoen beiden voor AZ'67 uitkomen, zijn gisteren geselecteerd voor de in terland tegen IJsland. Het duel, dat gespeeld wordt voor het toernooi om het' Europese kampioenschap voor jeugdteams, vindt plaats in Reykjavik. Levski Spartak Sofia en Olym- piakos Piraeus hebben gisteren in hun tweede wedstrijd uit de eerste ronde van de strijd om de UEFA- beker een nieuw record in de boe ken gebracht: in het duel vielen liefst drie rode en zeven gele kaar ten. Daarnaast werd ook nog ge voetbald. Levski Spartak won met 2-1, waardoor verlenging noodza kelijk was, omdat de Grieken op ei gen veld vijftien dagen geleden de zelfde winnende score hadden be reikt. In de verlenging scoorde Voinov in de 96e minuut uit een strafschop de beslissende treffer. Johan Cruijff gaf gisteren in Madrid een persconferentie om van 'al het gezeur over zijn financieel schandaal af te zijn. De 'gepensioneerde' voetbalprof, die nu rentenier is geworden, verklaarde dat Barcelona binnen een maand de miljoen gulden belasting schuld,die hij aan de Spaanse fiscus heeft moeten betalen, zal teruggeven. De Madri- leense pers was gisteren ove rigens keihard tegen de part ner van Cruijff, Basilevitch een man met een duister ver leden. Kringen uit het Cata laanse zakenleven geloven dan ook dat het zakelijk im perium, dat Cruijff met Ba silevitch heeft opgebouwd een kaartenhuis is dat vroeg of laat zal instorten. ATLANTA (AFP) - Betty Stove heeft de kwartfinales bereikt van het 100.000 dollartoernooi van Atlanta. Zij versloeg in de achtste finales de Australische Lesley Hunt met 6-3,1-6,6-0. By de laat ste acht plaatsen zich verder Chris Evert, Zenda Liess en Wendy Turnbull. Evert won met 6-16-0 van Sharon Walsh, Zenda Liess versloeg Virginia Ruzici met 6-4, 0-6,7-6 en Wendy Turn bull bleef met 2-6, 6-2, 6-2 de meerdere van Lea Antonopolis. Björn Borg, na zijn nederlaag in de finale van het viermanstoernooi in Buenos Aires tegen Jimmy Connors overgevlogen naar San Francisco, zegevierde daar in de eerste ronde van het 175.000 dol lar toernooi in 35 minuten over de plaatselijke speler Andy Lucche- si: 6-2, 6-0. Drie geplaatste spe lers werden uitgeschakeld. De als elfde geplaatste Tim Gullikson werd verslagen door Hank Pfis- ter 7-5, 6-4. De nummer vijftien van het schema Tony Roche was niet opgewassen tegen de Oos tenrijker Johann Kriek: 2-6, 5-7 en Brian Teacher versloeg Bob Lutz (nummer veertien) met 5-7, 7-6, 6-4. ADVERTENTIE pttpost Gebnjik'm goed Martijn Drijver"Ik ben een streber Doelman Leiden en Jong Oranje LEIDEN - Dat Martijn Drijver in allerlei opzichten nog in ontwik keling is. bewijst de twintigjarige doelman van Leiden en Jong Oranje zelf. "Mag Harm bij het gesprek aanwezig zijn?" Martijn Drijver staat nog niet in voor hetgeen hij op de hem gestelde vragen zal antwoorden. De aanwezigheid van Leiden-coach Harm Zwieringa wordt door Drijver in eerste instantie op p+ijs gesteld om hemindien nodig, bij te sturenLater blijkt echter ook dat Drijver ontzettend teel aan Zwieringa te danken heeft, reden waarom hij hem, bij wijze van eerbetoon, tijdens het gesprek aan zijn zijde wil hebben. In 1975 verdrong Martijn Drijver zijn huidige coach Harm Zwie ringa als sluitpost bij Leiden. Zwieringa, die ook al keeperserva ring bij het Utrechtse Kampong had opgedaantrainde in die tijd op een eigentijdse manier de toen 17-jarige Drijver. "Het was altijd weer wennen aan de trainingsmethoden van Harm ver telt Drijver. "Zo moest ik bijvoorbeeld een strafcorner aangeven Harm stopte die en voordat hij een schot op het doel loste, moest ik daar al weer in staanAls je dat een uurtje doetkweek je er toch een behoorlijke conditie mee. Of ik moest in het doel met mijn rug naar Harm toe staan. Hij loste dan strafpushes. die ik, terwijl ik me omkeerde, moest trachten te stoppen. En dat is weer goed voor het reactievermogenvooral als je in plaats van 'n hockey-bal een tennisbal neemt". Zwieringa even later: "Het is alleen te gek dat ik in de vijfjaar bij Leiden geen enkel kampioenschap meemaak te, alleen een degradatieen dat Martijn in het eerste het beste jaar wel kampioen met Leiden werd". Dat die trainingen bijgedragen hebben tot de ontwikkeling van het talent Drijver blijkt wel uit hetfeit.dat hij in 1975 voor het eerst voor een nationale selectie werd geselecteerd. Een jaar lang kwam hij uit in het Nederlands A-jeugdteam. In de daarop vol gende twee jaar was er géén oranje-shirt voor Drijver weggelegd Dit jaar echter wel en werd hij gekozen voor Jong Oranje. Drijver: "Het is met die jeugselecties een beetje vreemd geregeld. Tot je zeventiende jaar kan je voor het nationale jeugdteam gekozen Maar daarna, zeg maar tot je negentiende, hang je er maar een beetje bij. Je bent te oud voor het Nederlands jeugdteam en te jong en onervaren voor Jong Oranje". Dat probleem lijkt voor Martijn Drijver inmiddels opgelost. Afgelopen woensdag vertrok hij met Jong Oranje naar het Ierse Dublin, waar tut en met zondag de Europese jeugdkampioen schappen worden gehouden. Met Spanje, Engeland, Ierland, Po len, West-Duitsland en Rusland zal uitgemaakt moeten worden wie zich dit jaar Europees sterkste mag noemen. De eerste wed strijd, gisteren tegen Spanje, eindigde in een 1-1 gelijkspel. Mar tijn Drijver weet alleen nog niet öf hij, óf Joost Claushuis van Klein Zwitserland tegen al die landen het doel mag verdedigen. Hij zegt daarover: "Het afgelopen seizoen is het om en om gegaan Dit jaar heb ik tot nu toe echter op de bank gezeten, omdat mijn vorm er nog niet was. Maar na afgelopen zondag geloof ik dat ik weer helemaal terug ben". Dat Martijn Drijver het, wat het hoc key betreft, hoog in zijn bol heeft zitten, blijkt even later. "Ik ben een streber. Ik heb me voorgenomen minstens een duel in het Nederlands elftal te staan, een eer lijkt me dat. Echt, ik wil het gaan maken. De wil is er, dat blijkt wel, en ik train er hard tiqor. De mentaliteit is er ook. terwijl ik iedere wedstrijd behoorlijk geprikkeld ben om het doel 'schoon' te houden. Als je iets wil bereiken moet je ook een idool voor ogen hebben: ik ben natuurlijk een aanbidder van Maarten Sikking. En als je het er allemaal voor over hebt en je hebt talent, dan moet het lukken" Voorlopig is het allemaal nog niet zo ver al blijft Martijn Drijver in Leiden en Jong Oranje zich vooralsnog goed in die richting ont wikkelen. Eenmaal per week volgt hij in Amsterdam met de 'toe komstige' nationale selectie de bondstrainingenterwijl hij bij Leiden door de sterkere hoofdklassers overvloedig in de gelegen heid wordt gesteld de leerstof in de praktijk te brengen. "Iedere week leer je er weer wat bij. Daarom verheug ik me al op die trip met Jong Oranje naar Pakistan. Als we ons op de EK bij de eerste vier weten te plaatsen, bieden sponsors die reis in december aan. Reken maar dat je van die Pakistani nog het een en ander kan opsteken. Die lui spelen een soort superhockey .maar dan nog met het orthodoxe systeem,een 5-3-2-opstellingBij hun gaat het alle maal automatischEchtdat zal een plaats bij de eerste vier moet haalbaar zijneen ongelooflijke reis worden". Wat de toekomst van Leiden dit jaar in de hoofdklasse betreft is Martijn Drijver ook niet al te pessimistisch. "We gokken op een plaats bij de eerste tien (de hoofdklasse zal, ondanks eerdere plannen,ook het volgend jaar uit twaalf teams bestaan; de onder ste twee degraderenred). Dat moet haalbaar zijn, maar dan moeten we wel in het begin van de competitie zoveel mogelijk punten zien binnen te halen. De tweede helft van het seizoen zal namelijk een stuk moeilijker worden. Ik geloof wel dat het zal lukken" WALTER OOMEN

Leidsch Dagblad | 1978 | | pagina 17