LEIDSCH DAGBLAD Knesset akkoord met Camp David HeeuwiS 169: 497s GIJZELING GROENLO BEËINDIGD vandaag Koffie Hag probleemloos lekker! Auto- pienter... ÜMM XP Positie De Ruiter op het spel in abortuskwestie Willem Dip krijgt vuil in gezicht gegooid Pieter Botha opvolger Yorster OHflCmag Meeuwis eiken: deèchle eiken meubels .PONDERDAG 28 SEPTEMBER 1978 OPGERICHT 1 MAART 1860 35666 DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Politie verrast echtpaar in slaap GROENLO (GPD) - Een negen man sterke arrestatiegroep van de rijkspolitie heeft vannacht om half vier een einde gemaakt aan de gijzeling van de 21-jarige ver pleegster Yvonne Wassink-Ter Braake in Groenlo. Een razend snel uitgevoerde actie, gepaard met ontploffingen van geluids granaten en fel schijnwerper- licht, verraste zowel de over spannen bewoner van het huis als diens vrouw en de gegijzelde verpleegster. Geen van de drie raakte gewond. Op het moment van de aanval lag het echtpaar te slapen in de bad kamer en bevond Yvonne Was- sink zich eveneens slapend in de huiskamer. De totale operatie van de arrestatiegroep nam pre cies drie minuten in beslag. Klokslag half vier ontploften in de onmiddellijke nabijheid van de betreffende woning op het Heijdenrijck verschillende ge luidsgranaten. Schijnwerpers wierpen een oogverblindend licht op het huis. In een mum van tijd verschaften de leden van de speciale politie- eenheid zich toegang tot de wo ning van B. De grote ruit aan de voorzijde werd verbrijzeld en alle deuren werden ingetrapt. Via de megafoon liet de politie weten dat niemand in de woning zich verroeren mocht. Er werden geen schoten gelost. B. en diens vrouw gaven zich direct en zonder noe menswaardige tegenstand over aan de politie. Voorafgaand aan de aanval van de politie had het crisiscentrum in Groenlo bijna de gehele avond en nacht beraadslagingen gevoerd. Daarbij was voortdurend contact De verpleegster Yvonne Was- sink-tèr Braake achter het raam toen de gijzeling nog niet ten einde was. met het ministerie van justitie in Den Haag, dat mede zijn fiat gaf aan de gewapende actie. Volgens de officier van justitie, mr. J. J. C. van den Berg, waren er meer redenen om juist van nacht tot de aanval over te gaan en met de nodige risico's een ein de te maken aan de reeds 37 uur durende gijzeling van de ver pleegster. Voornaamste reden was het ontbreken van ieder uit zicht op een overeenstemming met de gewapende man. Dat bleek onder meer uit de telefoon gesprekken die het crisiscentrum voerde met de verpleegster en op het laatst tweemaal met B. zelf. Het laatste contact was geweest om twaalf uur 's nachts en ook uit dit zeer korte gesprek bleek dat de 40-jarige Grollenaar per se wilde vasthouden aan zijn eisen, een losgeld van één miljoen gul den, een vrijgeleide naar het bui tenland met medeneming van de verpleegster tot het einddoel. Na de overrompelende actie, waar van slechts een tiental gen (politie en pers) getuige ren, werden Yvonne Wassink en het echtpaar B. met een ambu lance afgevoerd naar het Sint Vincentiusziekenhuis in Groen lo". In het ziekenhuis werden de ver pleegster en het echtpaar eerst medisch onderzocht. Voor •Yvonne Wassink volgde hierop snel de hereniging met haar fa milie. B. en zijn vrouw zijn in de loop van de dag overgebracht naar het huis van bewaring in Zutphen. Een onderzoekteam van de recher che maakte vannacht gelijk een begin met het uitkammen van de woning. De resultaten van dit onderzoek zijn nog niet bekend gemaakt. Volgens de politie had B. de beschikking over een 6 mm Flobertgeweer, en waarschijnlijk eveneens over een stengun en een kist met 1300 patronen. Eer der op de dag had de man laten weten dat zijn huis ondermijnd was met staven dynamiet. Ook zou hij tegenover de arts Zand- stra, die hij dinsdag bij het begin van de gijzeling door een been schoot, gesproken hebben over de aanwezigheid van handgrana ten. Het dreigement met de dynamiet- staven heeft het crisiscentrum geen enkel moment serieus ge nomen. Woordvoerders van het crisiscentrum wezen na afloop op de belangrijke rol die de ver pleegster heeft gespeeld bij de ontknoping van de gijzelingsaf faire. Het koelbloedig optreden van Yvonne Wassink heeft ertoe bijgedragen dat er een sfeer ont stond waarin contacten met het huis mogelijk waren. Bovendien had het meisje een stabiliserende invloed op B. en diens vrouw. Tussen de verpleegster en B. ont stond gedurende de gijzeling een goede relatie. Bij het ontruimen van de woning kreeg Yvonne zelfs een aandenken van de man: het hondje Tasja" Verpleegster Yvonne Wassink-ter Braake verlaat het Sint Vin- centius ziekenhuis (met links haar broer Willy) nadat zij eerder bij een actie door de politie ongedeerd was bevrijd. DEN HAAG (ANP) - Bij de opening voor het publiek van het nieuwe winkelcentrum Babyion bij het Centraal Station in Den Haag heeft zich vanochtend een inci dent voorgedaan. Willem Duys, die de openingsspeech zou hou den, kreeg voor het gebouw een hoop vuil in het gezicht gewor pen vanuit het publiek, dat mas saal voor de deuren stond te wachten. De werper kon in de drukte ontkomen. In de tent voor het gebouw hebben zes can-candanseressen kleur en vrolijkheid gegeven aan het ope ningsfeest dat geheel in Franse sfeer was gehouden. 36 PAGINA'S Voorzitter Arie Groenevelt van de Industriebond NW heeft zich tijdens het congres van de FNV over het ar beidsvoorwaardenbeleid weer eens rechtstreeks ge keerd tegen het huidige ka binet. "Wij hebben niet zo veel vertrouwen in een ka binet dat bestaat uit wiel renners en ijdeltuiten in rij tuigjes". Overigens bleek tijdens het congres dat het merendeel van de bij de FNV aangesloten bonden de voorkeur geeft aan eerder met pensioen gaan boven een kortere werkweek als mid del om tot arbeidstijdver korting te komen PAGINA 29 Herman Broekhuizen: "Er is PAGINA 5 "Parkeerders worden tot onbetamelijk gedrag ge dwongen" PAGINA 7 Van der Klaauw pleitte in VN voor sancties tegen Zuid- Afrika PAGINA 9 Door fluoridering minder kans op botbreuken PAGINA 11 De helft van de vertegen woordigende Nederlandse ploegen in de Europa-Cup toernooien is afgevallen. Ajax en PSV haalden de tweede ronde, maar FC Twente en AZ misten die PAGINA'S 19-23 KAAPSTAD - Pieter Willem Bo tha, tot nu toe minister van de fensie, wordt opvolger van John Vorster als premier van Zuid- Afrika. Dit is in Kaapstad ver- WASSENAAR - Minister Til Gardeniers van CRM heeft vanoch tend in kasteel Oud Wassenaar de populaire Edisons uitgereikt aan Maggie McNeal, Peter Koelewijn, Tol Hansse, Jan Akkerman, Willem Nijholt, Wieteke van Dort, Gruppo Sportivo en Koot Bie. Op de foto de minister met Maggie McNeal, die werd gelauwerd omdat uit haar bekroonde plaat blijkt dat zij zich heeft ontwikkeld tot een "volwassen vocaliste met compositorische kwaliteiten.'1 JERUZALEM - Na een ma rathondebat van zestien uur, heeft het Israëlische parlement vannacht met 84 tegen 19 stemmen en 17 onthoudingen de akkoor den van Camp David goedgekeurd, inclusief de clausule over de ontrui ming van Israëlische ne derzettingen in de Sinai. Aan het eind van het emotionele en roerige debat verklaarde premier Begin dat de resultaten van Camp David de cyclus van oorlo gen in het Midden-Oosten voor "misschien vijf, misschien tien, misschien vijftig jaar" had stop gezet. Aan de zitting die tot half vier van ochtend voortduurde, namen meer dan 80 van de 120 parle- van alle kanten beter bekeken Tijdelijk regen Veel bewolking met van tijd tot tijd re gen. Matige tot krachtige, aan de kust mogelijk harde wind tussen zuid en west. Minimumtemperaturen om streeks 10, maximumtemperaturen on geveer 15 graden. Zon op 07.37 uur zon onder 19.22 uur maan op 04.23 maan onder 18.15 uur. Hoog water te Katwijk 2.30 uur en 14.55 uur laag water te Katwijk 10.33 uur en Hag is échte koffie waar gelukkig de coffeine uit is. Dat is beter voor hart en zenuwen en je ligt er ook niet wakker van. DEN HAAG (GPD) - Als het ka binet in meerderheid het abortus wetsontwerp van de ministers De Ruiter van justitie (CDA) en Ginjaar van volksgezondheid (WD) afwijst, dan betekent dat vrijwel zeker het aftreden van minister De Ruiter. „Het lijkt me nauwelijks denkbaar dat een niet aanvaarden door de andere CDA- bewindslieden zonder gevolgen voor De Ruiter zou blijven", zo stelt CDA-leider mr. Wim Aantjes in een interview in het weekblad Hervormd Nederland, dat van daag verschijnt. Volgens Aantjes betekent de hu ontstane situatie dat het kabinet wel tot een oplossing moet zien te komen, willen er geen politieke brokken komen. Ginjaar en De Ruiter hebben al enkele maan den geleden in het kabinet een voorstel op tafel gelegd dat vooral door de andere CDA-ministers nogal kritisch is ontvangen. Aan tjes in Hervormd Nederland: „Het kan zijn dat een aantal CDA- bewindslieden het ontwerp niet aanvaardt. Nou, dan zit minister De Ruiter in de hoek dat hij naar CD A-opvattingen te libertijns is geweest. Maar het was toch be kend welke opvattingen de heer De Ruiter er op nahoudt en hij is toch mede daarom aangezocht. Dat hebben de collega's van het CDA geweten toen ze in het kabi net zitting namen". Aantjes voorspelt grote politieke problemen binnen het CDA, wanneer het kabinet een meer derheidsbeslissing zou nemen, tegen de wens van een aantal CDA-ministers in. „Dan zal zich binnen het CDA een strijd gaan aftekenen voor het standpunt van de een en voor het standpunt van de ander. Zelfs wanneer een of enige CDA-ministers tegen stemmen in het kabinet, maar zich toch aan het meerderheids standpunt conformeren, dan krijg ik die strijd in de fractie en dan moet ik zeker zorgen dat de meerderheid van de fractie het kabinetsvoorstel zal volgen", al dus Aantjes. „En dan zit ik met de brokken. Die kans is er". Volgens Aantjes kan minister Andriessen van financiën, die vo rig jaar - toen nog als kamerlid - èèn voorbehoud maakte tegen de abortusparagraaf uit het regeer akkoord met de WD, op dat voorbehoud nu geen beroep meer doen. „Dan had hij niet in het kabinet moeten gaan zit ten". Aantjes gaat er trouwens overi gens nog steeds van uit dat het kabinet, zoals afgesproken, voor 1 januari met een wetsontwerp komt. „De beide ministers heb ben overeenstemming bereikt, ministers van wie je mag aanne men dat ze mede zijn aangezocht omdat de formateur in hen de juiste mensen zag om een ont werp tot stand te brengen", Leidsch Dagblad O «en krant bezorgd? Bel dan. Maandag t/m vrijdag van 18.00- 19.30 uur. Zaterdags van 16.00-18.00 uur. Uitsluitend tel. 071-211515 of 210221. Meeuwis maakt de meeste massief eiken meubels zelf. Het brandmerk is de garantie. Let er op. Méér dan 'n halve eeuw ,Jp£, eerlijk eiken ..jjf' mentsleden deel. Juist binnen de regeringspartijen hadden zeer vele parlementsleden bezwaren tegen de voorgestelde evacuatie van de 17 nederzettingen in de noordelijke Sinaï. In haar 30-jarig bestaan heeft Israël nog nooit enige nederzetting uit eigen vrije wil opgegeven. Voor velen is het opgeven van nederzettingen een uiterst gevoelige zaak en volledig in strijd met de oude zionistische idealen. Vele volksvertegenwoordigers spraken de vrees uit dat de ont ruiming van de nederzettingen in de Sinaï een precedent schept als in eventuele onderhandelingen met Jordanië en Syrië ook deze landen de evacuatie van de 83 ne derzettingen op de Westoever en de Golanhoogte zullen eisen. Premier Begin verliet de zaal toen Geula Cohen, lid van zijn partij, het spreekgestoelte be klom. In het debat van jl. maan dag was Geula Cohen uit de zit ting verwijderd, nadat ze drie keer tot de orde geroepen was omdat ze Begin onophoudelijk in de rede viel en hem voor oplich ter uitmaakte. Begin had reeds van tevoren aangekondigd niet te zullen luisteren naar iemand die hem voor oplichter uitmaakt, (zie ook pagina 9). Premier Begin was al eerder op de dag zeer ontstemd over zoveel te genstand, juist onder zijn eigen partijgenoten. Hij deelde mee dat hij zou aftreden als de regerings voorstellen geen meerderheid zouden behalen en eiste boven dien dat ook binnen de partijen die tot de regeringscoalitie beho ren een meerderheid voor de vre desvoorstellen moest stemmen. Het grootste deel van de leden van de oppositionele Arbeiders partij sprak zich uit vóór de vre desvoorstellen, waarbij ze echter niet nalieten felle kritiek te leve ren op de regering en op premier Begin in het bijzonder. (Zie ook pagina 9) RABAT-HOUT binnen en buiten 14.75 per m2 tóch even kijken bij DE HOUTBAAN zelfbouwcentrum zijldijk 22 - leiderdorp tel. 071-899311 OP het terrein van de Verenigde Touwfabriek zaterdags tot 5 uur geopend Nadenken voor u beslist. Vraag bij uw Ford-dealer naar 'n A-1 goedgekeurde auto. U herkent de auto's aan het A-1 vignet. Op elk merk. Grondig nagekeken, van binnen en van buiten. Voor uw zekerheid. U wilt betrouwbaarheid en garantie. Als u hierop let, bent u auto-pienter..! "jttj bladmaat 60 x 120 cm massieve grenen eetset koto 20 X 250 cm C legplanken gyt* dikte circa 18 mm B^B 30 x 250 cm W 40x250cm 1ST5 fietsenrek van bruin gemoffeld metaal grenen wandschroten 13 mm dik per metei 85 mm werkende breedte

Leidsch Dagblad | 1978 | | pagina 1