Vliegtuigbotsing in VS: 150 slachtoffers Owen vreest militair treffen in Rhodesië Begin krijgt toch steun van parlement NAAST HET NIEUWS Gromyko komt naar Nederland Regering Nicaragua begint hetze tegen communisten Indonesië stelt 2000 gevangenen in vrijheid DINSDAG 26 SEPTEMBER 1978 JERUZALEM (AFP) - Al op de eer ste dag van de debatten in het Is raëlische parlement (Knesset) over de akkoorden van Camp David is gebleken dat premier Begin uiteindelijk de steun van veruit de meerderheid der af gevaardigden zal krijgen. Het verzet tegen de akkoorden van zowel uiterst rechts als uiterst links zal waarschijnlijk margi naal blijven, maar heeft zich gis teren toch al met grote heftigheid gemanifesteerd. Dit heftige ver zet leidde er zelfs toe dat me vrouw Geula Cohen, een af gevaardigde van de Heroet - de partij van Begin zelf - de zaal moest verlaten. Sjimon Peres, de leider van de par- lementsfractie van de in opposi tie zijnde Arbeiderspartij, gaf Begin weliswaar de verzekering van zijn steun, maar die steun werd verleend met eèn "be zwaard hart" en met groot voor behoud over de manier waarop de onderhandelingen zijn ge voerd. Peres kantte zich tegen de Israëli sche onderhandelaars in Camp David die volgens hem het prin cipe van de verdedigbare grenzen in de Sinai hadden prijsgegeven, de Israëlische nederzetting in Ra- fia (Sinai) die van zo'n grote stra- JAKARTA (GPD) - De Indonesi sche regering heeft gisteren tweeduizend politieke gevange nen vrijgelaten. Hun loslating is begin deze maand al bekendge maakt door de chef van de Kop- kamtib, de binnenlandse veilig heidsdienst, generaal Yoga Su- gama. Er was voor dit jaar de vrijlating vastgesteld van 10.000 politieke gevangenen. Vierduizend waren al in juli op vrije voeten gesteld, in december volgt de vrijlating van 4000 poli tieke gevangenen, allen behoren tot de B-categorie, gevangenen die verdacht waren betrokken te zijn geweest bij de mislukte communistische staatsgreep in 1965, maar die niet zijn veroor deeld wegens gebrek aan bewij zen. De vrijlating van de 2000 ge vangenen gebeurde tijdens een plechtigheid in Semarang, op Midden-Java. Vorig jaar kregèn 10.000 politieke gevangenen hun vrijheid terug, na zeker 12 jaar in de gevangenis te hebben gezeten zonder dat er een proces tegen hen is gevoerd. De zaak van de politieke gevan genen is even aangestipt tijdens het bezoek van minister De Ko ning van ontwikkelingssamen werking aan Jakarta. Na zijn ge sprek met president Soeharto zei De Koning het niet raadzaam te achten om nadere mededelingen daarover te doen. Hij merkte op dat deze kwestie in gesprekken met Indonesische functionaris sen op officieel niveau „een en andermaal" besproken is. Ook had hij verklaard waardering te hebben over de procedure die moet leiden tot de vrijlating van alle politieke gevangenen in In donesië; Sjah benoemt nieuwe minister TEHERAN (Reuter) - De sjah van Iran heeft Ali Qoli Ardalan tot minister van het keizerlijk hof benoemd, zo is uit welingelichte bronnen vernomen. De minister van het keizerlijk hof behoort niet tot de regering, maar oefent een aanzienlijke invloed uit in het openbare leven van Iran, omdat hij nauw verbonden is met de sjah. Uit dezelfde bronnen dat Ardalan vandaag tot premier benoemd zou worden, als opvol ger van Amir Abbas Hoveyda. Hoveyda nam onlangs tijdens de politieke crisis in Iran ontslag. Ardalan, die van Koerdische af komst is, heeft verscheidene am- bassadeurspcsten bekleed. In de jaren vijftig was hij minister van buitenlandse zaken. Hij heeft al meer dan tien jaar geen openbare functie bekleed. tegische betekenis is, in de steek hadden gelaten en "de droom van de pioniers daar hadden vernie tigd". Volgens de oppositieleider heeft Begin de Israëlische belangen in westelijk Jordanië niet beter ver dedigd omdat de bestuurlijke au tonomie in dit gebied, "of men dit nu wil of niet", uiteindelijk zal leiden tot de vorming van eèn Palestijnse staat. In zijn openingsrede had de Israëli sche premier eerder te kennen gegeven dat men "als men de door Egypte en de VS bij het be gin van de topconferentie in Camp David ingediende docu menten had kunnen publiceren, geconstateerd zou hebben dat de akkoorden die uiteindelijk uit de bus zijn gekomen, veel gunstiger voor Israël zijn dan de aanvang- sposities der gesprekspartners te zien gaven". We hebben drie gevaren vermeden, aldus Begin; de organisatie van een referendum, de deelneming van de Palestijnse bevrijdingsor ganisatie (PLO) en de vorming van een Palestijnse staat. De Is raëlische premier wees er voorts op dat er slechts voor een periode van drie maanden geen nieuwe Israëlische nederzettingen op de westelijke Jordaanoever mogen komen, maar dat de bestaande nederzettingen intussen ver sterkt kunnen worden. Begin zei dat "men alles wat moge lijk was had gedaan om de neder zettingen in de Sinai te behou den, maar dat men uiteindelijk op dit punt had moeten toegeven wilde de top in Camp David niet op een mislukking uitdraaien. Begin sprak tenslotte de hoop uit dat de vrede met Egypte nog voor het eind van dit jaar gesloten wordt. Mevrouw Cohen: de zaal verlaten. SAN DIEGO, CALIFORNIË (UPI) - Een straalver- keersvliegtuig dat de luchthaven Lindbergh van San Diego in Californiê naderde is gisteren in de lucht in botsing gekomen met een licht vliegtuigje met een pri- vévlieger op een instrumenten-oefenvlucht. Beide toe stellen stortten brandend neer op een woonwijk. Huizen vlogen in brand nadat gisteren i landing was neergestort. Alle inzittenden van het vliegtuig kwamen om het leven, alsmede 13 ini ners van de huizen in San Diego, waarop het toestel neerkwam. NEW YORK (ANP) - De Russische minister van buitenlandse zaken, Andrei Gromyko, zal binnen een jaar een bezoek aan Nederland brengen. Hij heeft dit meege deeld aan minister Van der Klaau w, met wie hij gisteren in de wandelgangen van de Verenigde Naties in New York heeft gé- sproken. Ten tijde van het bezoek van minis ter Van der Stoel aan Moskou, in april 1975, werd in gezaghebben de Russische kringen te verstaan gegeven dat Gromyko het bezoek binnen een jaar zou beantwoor den. Maar in de periode die op het verblijf van Van der Stoel in de Sowjet-Unie volgde, lieten Rus sische diplomatieke kringen in Den Haag weten de atmosfeer voor een tegenbezoek weinig gunstig te achten, waarbij zij o.a. verwezen naar het optreden van leden van een Nederlandse par lementaire delegatie in de Sow jet-Unie. Minister Gromyko meende dat dit "een kunstmatig probleem" is, en was de mening toegedaan dat de betrekkingen tussen Nederland en de Sowjet-Unie juist uitste kend zijn. Gromyko sprak niet over de "bevriezing" van de Ne derlands-Russische betrekkin gen zoals gesuggereerd door vice- premier Wiegel na de veroorde ling van Sjtsjaransky en Ginz- boerg, noch over het besluit van vier Nederlandse parlementa riërs een bezoek aan de Sowjet- Unie op te schorten nadat één hunner, het CDA-tweede kamer lid Hans Gualtherie van Weezei, niet tijdig een visum had ontvan gen. De voornaamste onderwerpen van gesprek tussen Van der Klaauw en zijn Russische ambtgenoot waren, in het algemeen, de ont spanning in de Oost-Westbetrek- kingen en de non-proliferatie, het tegengaan van de verspreiding van kernwapens. Nederland zou graag zien dat het akkoord over het stopzetten van proeven met kernwapens in de atmosfeer wordt aangevuld met een overeenkomst waarbij ook ondergrondse kernwapenproe ven worden verboden. Kennelijk vanwege het feit dat China - dat evenmin als Frankrijk het ver drag over het tegengaan van de verspreiding van kernwapens (NPV) heeft getekend - doorgaat met kernwapenproeven in de atmosfeer, wil de Sowjet-Unie geen verdrag over het opschorten van alle kernwapenproeven voor een onbeperkte tijdsduur. Men kan zich afvragen, of de be trekkelijk tegemoetkomende houding van Gromyko niet ver band houdt met Russische vrees voor nauwere betrekkingen tus sen China en West-Europa. Gro myko heeft, en dat spreekt min of meer vanzelf, niet gesproken over het bezoek dat de Chinese minister van buitenlandse zaken Hoeang Hoea in juli aan Neder land heeft gebracht, noch over het feit dat talrijke Chinese mis sies Westeuropese landen waar onder Nederland hebben afge reisd, noch over het bezoek dat de staatssecretaris van economische zaken, Beijen, volgende maand aan Peking zal brengen. Maar de Russische commentaren op het verdrag dat de Volksrepubliek met Japan heeft gesloten, en op China als "het zestiende lid van de NAVO", spreken boekdelen. De politie van San Diego bevestig de dat er 150 doden zijn, waar door dit het grootste vliegtuigon geluk uit de Amerikaanse lucht vaartgeschiedenis is geworden. Onder de doden zijn de 135 inzit tenden van de Boeing-727 van Pacific Southwest Airlines, de privévlieger en zijn instructeur en 13 mensen in de getroffen wo ningen. Onder deze laatste slachtoffers be vinden zich vijf kinderen en een vrouw wier verkoolde lijken in een en hetzelfde huis werden ge vonden. Een ooggetuige vertelde dat hy een stoffelijk overschot door de voorruit van een auto zag vallen, waardoor de twee inzit tenden - een vrouw en een baby - werden gedood. Plundering De politie deelde mee dat vijf per sonen werden aangehouden we gens plundering. Zo waren er die geld en sieraden probeerden te verwijderen van lijken en ande ren die in het wrak van de Boeing zochten naar kostbaarheden. Acht mensen werden aangehou den omdat ze geen gevolg gaven aan de opdracht zich te versprei den. Door de branden die na het neer storten van de twee toestellen ontstonden, werden tien huizen in as gelegd en vijf zwaar bescha digd. Het kleine vliegtuigje, een eenmo- torige Cessna-172, had de Boeing getroffen aan de rechtervleugel. Dit toestel begon daarop lang zaam te tollen, uit elkaar te vallen en naar beneden te suizen. Vol gens een zegsman van Pacific N amibiëberaad in New York NEW YORK (Reuter) - De minis ters van buitenlandse zaken van de Verenigde Staten, Groot-Brit- tannië, Frankrijk, Canada en 'West-Duitsland hebben zich gis teravond in New York beraden over het probleem dat is ontstaan door de afwijzing door Zuid- Afrika van hun plan voor Nami bië (Zuidwest-Afrika). Het beraad had op uitnodiging van de Amerikaanse minister van buitenlandse zaken, Cyrus Van ce, plaats in het gebouw van de Amerikaanse vertegenwoordi ging bij de Verenigde Naties. Reeds eerder hadden gedelegeer den van de vijf landen bij de Ver- eriigde Naties aangestuurd op spoedige bijeenkomsten van de Veiligheidsraad ter bespreking en zo mogelijk goedkeuring van de voorstellen van secretaris-ge neraal Waldheim om de Verenig de Naties militair en civiel op gro te schaal te laten deelnemen aan het proces van overgang naar on afhankelijkheid van Namibië. De vijf westelijke mogendheden willen dat de Veiligheidsraad donderdag of anders vrijdag bij eenkomt voor zijn goedkeuring van hun plan voor Namibië en Waldheims voorstellen over zijn uitvoering. Southwest kwam de Boeing na verlies van de vleugel "recht naar beneden" De romp van het toestel raakte de grond met een hoek van 45 gra den. Als het met kleinere hoek was neergestort, zei hij, zouden er veel meer slachtoffers kunnen zijn geweest. De Cessna kwam veel verderop neer. Een ooggetuige heeft gezien dat iemand uit het vallende toe stelletje klom en tevergeefs pro beerde zijn parachute te openen. Aan boord van het PSA-vliegtuig bevonden zich behalve de be manning zeventien personeels leden van de maatschappioj - bemanningen van andere toe stellen die op huis aangingen. GOED VOORBEELD Het Witte Huis gaat als voorbeeld voor de Amerikanen- om deze schone vorm van energie te gebruiken zonnecollectoren aan brengen op één vleugel van het gebouw. Hiertoe heeft president Carter gisteren volgens een woordvoerder opdracht gegeven. De collectoren zullen 76 procent leveren van de energie die nodig is voor de verwarming van het water dat wordt gebruikt in dat deel van het Witte Huis waar zich de ovale kamer van de president, bijna alle werkruimten en het perscentrum bevinden. VOORNAAM 'Carter' is de voornaam van een kind dat op zondag 17 september, de dag van de ondertekening van de raamakkoorden van Camp David, in Alexandrië is geboren, zo berichtte het dagblad 'Al Achbar' in Cairo. De vader van 'Carter' heeft brieven gestuurd aan president Sadat en president Carter, waarin hij steun betuigt aan de de akkoorden van Camp David "die onze kinderen in de toekomst vrede en liefde zullen bezorgen". NIET OPEN Buckingham Palace in Londen heeft een verzoek afgewezen voor openstelling van de woonvertrekken van de koninklijke familie wanneer zij elders vertoeft. Het verzoek was in een brief aan de Times gedaan door Lord Amul- ree, die schreef dat hij zo onder de indruk van de appartementen was gekomen toen hij er eens een privébezoek bracht. Een woordvoerder van het hof verklaarde dat bezoekers het huis houden in het paleis in de war zouden sturen. Het paleis is zo gebouwd, zei hij, dat het moeilijk zou zijn bezoekers rond te leiden zonder hét woongedeelte van de huishoudelijke staf te storen. Bovendien zouden voor een paar weken per jaar veiligheidsmaatregelen moeten worden getroffen en suppoosten worden aangesteld, wat een grote financiële belasting zou bete kenen. Het landhuis van de koninklijke familie in Sandringham in Norfolk is toegankelijk voor publiek wanneer de bewoners er niet zijn. VERTRAAGD De NASA, het Amerikaanse bureau voor de ruimtevaart, wil op 28 september 1979 de eerste proefvlucht in de ruimte maken met het ruimteveer, een halfjaar later dan de aanvankelijk voorgenomen datum. De vertraging is te wijten aan hardnekkige perikelen met de motoren. De nieuwe datum is gisteren genoemd door John Yardley, onderdi recteur van NASA, in een hoorzitting van Huis van Afgevaardigden. GESTOLEN Een van de betrokkenen bij het schandaal Jeremy Thorpe, de voormalige leider van de Britse Liberale Partij die beschuldigd wordt tot aanzetting tot moord, namelijk de 31-jarige oud-piloot Andrew Newton, heeft gezegd dat uit zijn woning in Londen documenten over deze zaak zijn gestolen. Newton heeft in 1975 en 1976 een jaar gevangenisstraf gekregen voor het doodschieten van een hond van Norman Scott, het fo tomodel dat heeft verklaard sexuele betrekkingen gehad te heb ben met Jeremy Thorpe. Toen hij vrij kwam maakte Andrew Newton bekend dat "een be langrijke leider van de Liberale Partij hem 5000 pond had gege ven" om Norman Scott dood te schieten. MANAGUA (UPI) - De re gering van Nicaragua is gisteren een felle anti communistische campag ne begonnen. Kolonel Al berto Luna, de leider van de afdeling radio-zaken van de Nationale Garde, heeft alle radiozenders in het land een lijst gezonden met 63 officiële berichten. Elke vijf minuten moet, zolang de staat van beleg duurt, één daarvan wor den uitgezonden. Een voorbeeld van zo'n bericht "De communisten vallen ver woed aan, dood en verwoesting achterlatend. Wilt u voorbeel den? Bekijk de puinhopen van Masaja, Léon, Chinandega en Esteli en de schrik zal u om het hart slaan" Grote delen van deze steden zijn - verwoest bij het offensief van de Nationale Garde, die de Sandi nisten verleden week verdreven heeft. De afgelopen maand heeft de rege ring van Somoza al zijn tegen standers beschuldigd van ban den met het communisme. Ook de legaal toegestane oppositie van de centrum-rechtse Conser vatieve Partij en de kamers van koophandel, die achter de natio nale algemene staking staan, die nu al een maand duurt. Dit weekeinde besloot het brede oppositiefront, dat bestaat uit een coalitie van politieke partijen, vakbeweging en groepen onder nemers, de algemene staking, die gericht is op het omver werpen van de regering Somoza, voor onbepaalde tijd voort te zetten. De staking heeft geleid tot tekorten aan bier, sigaretten en benzine. De regering beheerst de aanvoer van het voornaamste voedsel, zo dat de staking op dit gebied geen effect heeft. Slachtoffers Officiële cijfers van het aantal le vens dat de oorlog in Nicaragua heeft geëist zijn er niet. Een getal van 5.000, dat in een rapport wordt genoemd, noemde de rege ring overdreven, maar ze komt niet met eigen cijfers. Waarnemers geloven dat 3.000 mensen zijn omgekomen sinds het offensief van de Sandinisten twee weken geleden begon. De meeste slachtoffers zouden on der de burgerbevolking zijn ge vallen. Hoewel in Nicaragua de doodstraf officieel niet bestaat, ook niet on der de staat van beleg, staan de militaire communiqués van de laatste paar weken vol met op drachten tot en verslagen van executies. Een officier van de Na tionale Garde verklaarde vol trots 26 jonge opstandelingen gevan gen te hebben genomen. "We hebben ze gedood en ergens be graven, dan hebben we tenmin ste nooit meer last van ze", zo zei hij. Er schijnen nauwelijks gevange- nen gemaakt te zijn tijdens de LONDEN (UPI) - De Britse minister van buitenlandse zaken, David Owen, heeft gisteren verklaard dat een militaire op lossing van het probleem-Rhodesië on vermijdelijk is als er in de naaste toe komst geen conferentie van alle bij Rho desië betrokken partijen komt. Owen zie dit tot verslaggevers op het Lon- dense vliegveld Heatrow voor zijn ver trek naar New York ter bijwoning van de algemene vergadering van de Verenigde Naties. "Ik streef al sinds april naar een dergelijke conferentie", aldus de Britse minister, "en al ettelijke keren zijn wij er vlak bij geweest, maar als die conferen tie. niet spoedig gehouden wordt, dan zal men niet meer onder de druk van het Patriottisch Front om het vraagstuk langs militaire weg op te lossen, uit kun nen komen". De Rhodesische militaire autoriteiten ne men aan dat bij de Rhodesische aanval len op Mozambikaans grondgebied vo-, rige week honderden Rhodesische guer rillastrijders zijn gesneuveld. De rege ringstroepen zouden twee man hebben verloren en twee militairen hadden lich te verwondingen opgelopen tijdens de vierdaagse operatie. Op een persbijeenkomst in Salisbury zei een legerwoordvoerder gisteren dat de aanvallen een groot gebied bestreken, en gericht waren tegen 25 guerrillabases. Hij onthulde voor het eerst dat Rhodesi sche troepen de afgelopen drie maanden zeven maal acties hebben uitgevoerd op grondgebied van Mozambique en Zam- Rhodesische troepen voeren dagelijks 'tactische missies' uit in Mozambique. Sinds vrijdag heeft de oorlog volgens een legercommuniqué 54 slachtoffers ge maakt: twee militairen, 19 guerrilleros en 33 Afrikaanse burgers. In totaal zou den dit jaar in Rhodesië al 1750 guerrilla strijders zijn gedood. Voor grote gebieden in Rhodesië is giste ren de staat van beleg van kracht gewor den. In deze gebieden worden krijgsra den ingesteld die gemachtigd zijn dood straffen uit te spreken. Iedereen die wordt verdacht van terroristische daden of hulp aan terroristen kan voor de krijgsraad worden gedaagd. Beroep bij een burgerlijke rechtbank is niet moge lijk. Leger en politie mogen verdachten zonder proces vasthouden. De staat van beleg geldt onder andere voor aantal stamgebieden ten noorden van Salisbu ry, bij de grens met Mozambique. De afkondiging van de staat van beleg in verscheidene delen van het land werd verwacht sinds premier Ian Smith daar toe de mogelijkheid opende nadat een passagiersvliegtuig door guerrillastrij ders was neergeschoten. strijd. Hoewel de regering vroe ger altijd de gewoonte had ge vangen genomen Sandinisten aan de pers voor te stellen, is dit in de afgelopen twee weken van burgeroorlog slechts in één geval gebeurd: een vrouw, die vertelde dat ze Martha heette. Deze ene gevangene is ook voorgeleid aan de drie man sterke waarnemers- commissie van de Organisatie van Amerikaanse staten, die de grensgebieden inspecteert. Uitgeweken Naar het bureau van de hoge com missaris van de Verenigde Naties voor de vluchtelingen te Genéve heeft meegedeeld, zijn ongeveer 7.300 mensen uit Nicaragua naar Honduras uitgeweken. Het bu reau heeft Honduras 150.000 dollar ter beschikking gesteld om deze vluchtelingen op te vangen. Naar Costa Rica zouden circa 300 Nicaraguanen zijn gevlucht. De Costaricaanse autoriteiten heb ben tot dusver niet om bijstand gevraagd. Een speciale afgevaardigde van het Sandinistisch front dat poogt president Somoza met geweld te verdrijven, heeft gisteren in Brussel bekendgemaakt, dat er vrijdag jl een voorlopige regering is gevormd die het bewind in Ni caragua kan overnemen, als So moza is verdreven. In dat kabinet zitten vertegenwoordigers van de voornaamste oppositie-groepe ringen. Genoemde afgevaardigde, Miguel Castaneda, verklaarde dat de guerrilleros tegenover de over macht van de Nationale Garde van Nicaragua gedwongen waren tot een "strategische terugtocht" De opstandelingen hadden vol- gens hem echter de steun van vrijwel de gehele bevolking. Hij beschuldigde de Amerikaanse regering er van dat zij van plan zou zijn Somoza te vervangen door een militair regime dat de Amerikaanse belangen in Nica ragua zou moeten behartigen. Van officiële zijde in Managua,is gisteren wel vernomen dat So moza een Amerikaans aanbod heeft aanvaard om vredesbe sprekingen te helpen arrangeren tussen hem en zijn politieke te genstanders. Maar ontkend werd dat de Ameri kaanse reizende ambassadeur, William Jorden, in Nicaragua als speciaal afgezant van president Carter, Somoza had uitgenodigd om af te treden.

Leidsch Dagblad | 1978 | | pagina 9