Plan D'66: verkorting werkweek tot 35 uur Zomertijd dit jaar geruisloos verlopen Steeds meer baggerslib KRAKERS-PROTEST IN DEN HAAG Vooroordelen tegen alleenstaande ouder PvdA samen met VVD in Rijnmondraad Om werkloosheid drastisch te verminderen BERGING WORDT EEN GROOT PROBLEEM DINSDAG 26 SEPTEMBER 1978 DEN HAAG (ANP) - Er bestaan veel vooroordelen ten opzichte van het één-ouder-gezin. Daar door worden de feitelijke problemen van deze gezinnen nog eens onnodig verzwaard. Om de mentaliteit, die aan deze voor oordelen ten grondslag ligt, om te buigen heeft de Nederlandse ge zinsraad een rapport gepublii- ceerd: "Het één-ouder-gezin: problematiek, mentaliteit, aan bevelingen". Bij dé problemen die alleenstaande ouders en kinderen in hun per soonlijke leven ondervinden springen eenzaamheid en onze kerheid naar voren. Die een- zaamheidk zo constateert de Ne derlandse gezinsraad, wordt me de veroorzaakt door de algemene houding ten opzichte van deze gezinnen. Er is sprake van een vaak afwijzende reactie (te wijten aan rivaliteits-, angst- of jaloezie- gevoelens), die een oorzaak is van het verminderde aantal contac ten met familie, buren en vrien den, aldus het rapport. Bij een dergelijk gezin bestaat veel al een onzekerheid in financieel en ander opzicht. De problemen zijn te wijten aan de dubbele taak van een alleenstaande ouder (geld verdienen, huis en kinderen verzorgen). Het aangewezen zijn op b.v. bijstand (abw) is evenmin prettig. Veel alleenstaande ou ders vragen zich dan ook af of en hoe lang zij hun taken aankun- De groep van alleenstaande ouders heeft een grote behoefte aan part time werk, flexibele werktijden, her- en bijscholingsmogelijkhe den. Bijna alle alleenstaande ou ders zijn namelijk gedwongen zelf (een deel van de) inkomsten te verwerven. Dit kan een voor deel zijn, aldus het rapport, maar wanneer de ouder geen werk kan vinden of als de combinatie van werk en huishouden te veel wordt, dan leidt dit alleen maar tot problemen. Het rapport adviseert ook dat de school- en werktijden beter op elkaar afgestemd moeten wor den. Er is tevens grote behoefte aan een regeling (doorbetaald verlof) bij ziekte van een kind van een werkende ouder. Vreemd genoeg, aldus het rapport, voelen alleenstaande ouders zich vaak onbegrepen door professio nele hulpverleners. Zij vinden die soms te betuttelend en "ver af' en ontmoeten soms te weinig specifieke kennis van het één- ouder-gezin. DEN HAAG - Ongeveer 40 krakers protesteerden gisteren voor het palèis van justitie in Den Haag tijdens de behande ling van de zaak tegen 56 de monstranten die vorige week donderdag waren aangehou den bij de Britse ambassade. De demonstranten protesteerden vorige week tegen het kraakbe- leid van de Engelse overheid. Hierbij werden leuzen op de ge vel gekalkt, de deur dichtge timmerd, ruiten ingegooid en rookbommen geworpen. De officier van justitie in Den Haag,jhr. mr. H. J. M. van Nis pen tot Sevenaer, zag gisteren geen bewijzen voor openlijke geweldpleging. De demonstranten werden daarom vrijgelaten. Zij zullen nu nog voor de kantonrechter in Den Haag terecht moeten staan voor het demonstreren zonder vergunning. Mr. Van Nispen fiad vorige week aangekondigd dat snel recht gepleegd zou worden over de demonstranten. Hij liet hen vier dagen in verzekerde bewa ring stellen. Het landelijk overleg kraak- groepen had hier veel kritiek op: "Wij vinden snelrecht hier niet op z'n plaats omdat we hierdoor op één lijn worden gesteld met vandalen; zoals bijvoorbeeld voetbalsupporters. Wij zijn be slist geen vandalen, maar idea listen". ROTTERDAM (ANP) - De PvdA- fractie in het openbaar lichaam Rijnmond is het gisteravond met de WD eens geworden over de vorming van het college van ge committeerden. De PvdA be houdt haar vijf zetels in het dage lijks bestuur, terwijl de WD er één, namelijk die van economi sche aangelegenheden en nuts bedrijven, krijgt toegewezen. De WD-kandidaat is de heer Th. Bakkers. Vandaag Wordt de nieuwe Rijnmondraad geïnstal leerd en het dagelijks bestuur ge kozen. De zetelverdeling is tot -stand ge komen op basis van het akkoord, dat de PvdA eerder had gesloten met D'66 en het CDA. Op verzoek van de WD zijn enkele wijzigin gen, onder andere betreffende een kerncentrale op de Maasvlak te en de sluiting van vliegveld Zestienhoven, aangebracht. Met dit akkoord is een eind geko men aan de moeilijkheden, die het afgelopen weekeinde ont stonden doordat de kieskring Rijnmond van de PvdA het met het CDA bereikte akkoord teniet deed. De christelijke partij zou twee van de zes zetels krijgen, terwijl de PvdA-fractie genoegen nam met vief zetels. De kieskring stond erop, dat de partij de vijf zetels zou behouden die het in het vorige college had. De zesde zetel werd toen door de PPR ingeno- Berisping van Wiegel valt slecht bij PvdA DEN HAAG (ANP - De PvdA- Kamerleden Van Thijn en Vel- lenga willen van minister Wiegel (binnenlandse zaken) nadere in formatie over diens berisping aan het adres van de Amsterdamse gemeenteraad met betrekking tot de samenstelling van het college van B en W van deze gemeente. De kamerleden vragen zich af, op grond van welke wettelijke be voegdheid tot deze stap is beslo ten en ook willen zij weten, of "deze nieuw aangemeten be voegdheid" wel op de gemeen tewet is getoetst. In de vragen stellen zij zich op het standpunt, dat het ministerieel oordeel voor al is ingegeven door politieke ar gumenten. DEN HAAG (GPD) - Vol gens D'66 kan de werk loosheid drastisch ver minderd worden door verkorting van de werk week voor het kantoor- en overheidspersoneel tot 35 uur. Andere mogelijkhe den om vermindering te bereiken zijn een nieuwe aanpak van de bestaande werkgelegenheidspro gramma's en uitbreiding van de omscholingsmo gelijkheden. Met deze maatregelen denkt de par tij te komen tot een daling van het aantal mensen zonder werk tot 150.000 in 1981, zoals het kabinet- Van Agt dit via Bestek '81 wil be reiken. De regering wil dit berei ken door in totaal 10 miljard te bezuinigen In een alternatief bezuinigingsplan stelt de Tweede-Kamerfractie van D'66 verder voor de inko mens boven de f40.000 a f50.000 meer te laten bijdragen aan de noodzakelijke loonmatiging. Dit kan gebeuren door de prijscom pensatie aan een bepaald maxi mum te binden. De plannen van het kabinet worden door de partij voor het grootste deel verworpen. In de ogen van de democraten hoeft er slechts 7,5 miljard gulden bezuinigd te worden, in plaats van de tien miljard, die de rege ring nodig acht. Bij de introductie van het plan toonde fractievoorzitter Terlouw zich „hoogst ongelukkig" over de laatste ontwikkelingen met de ambtenarensalarissen. „Hoe kun je in overleg met de regering tre den als in de Miljoenennota plot seling een gat van 1 miljard gul- den blijkt te bestaan, terwijl aan de vooravond van de- algemene beschouwingen de ambtenaren- paragraaf door de overeenkomst tussen minister Wiegel en de ambtenarenbonden weer op los se schroeven is komen te staan". Overschot Volgens het alternatieve bezuini gingsplan verdient de invoering van de 35-urige werkweek vooral aanbeveling in de commerciële en niet-commerciële diensten sector, en bij de overheid. Hier is sprake van een duidelijk over schot aan arbeidskrachten, aldus D'66. De verkorting van de werk tijd kan betaald worden doordat de werknemers een deel van hun prijscompensatie inleveren. Be rekeningen zouden hebben aan getoond dat in deze sectoren een verkorting met vier uur ongeveer 2,5 procent van het inkomen zou vergen. In Bestek '81 wordt volgens D'66 te weinig rekening gehouden met de uitstoot van arbeidsplaatsen, terwijl het ook te eenzijdig ge richt is op kostenverlaging voor het bedrijfsleven. Maar ook het PvdA-alternatief waarbij de col lectieve sector zoveel mogelijk in tact blijft, garandeert niet het ontstaan van nieuwe arbeids plaatsen. D'66 gelooft dat op lan gere termijn een toename van het aantal arbeidsplaatsen alleen te bereiken valt door verbetering i het alternatieve bezuinigingsplan van de kwaliteit van de goederen en het uitvinden van nieuwe pro- dukten. Ook verbetering van de arbeidsomstandigheden speelt hierbij een rol. De noodzakelijke versterking van de marktpositie willen de democraten bereiken door de overheid produktver- nieuwing te laten stimuleren via het aankoopbeleid. De opstelling van een exportplan, mogelijk gecombineerd met een keurmerk voor kwalitatief goede produkten, kan de concurrentie positie eveneens verbeteren. Een innovatiefonds zou kleine en middelgrote bedrijven moeten helpen bij het zoeken naar nieu we produkten. Volgens D'66 zijn deze kleinere ondernemingen te. D'66 mist in Bestek '81 een inko mensbeleid dat voldoende maat schappelijke steun krijgt tenein de de vereiste inkomensmatiging en de beperking van de groei van de collectieve sector mogelijk te maken. ROTTERDAM (ANP) - Waar moe ten we met de baggerspecie naar toe? Die vraag wordt gesteld door een uit Zuid-Holland afkomstige stuurgroep aangevuld door ver tegenwoordigers van Rijkswa terstaat die een beleidsplan moet opstellen voor de berging van baggerslib. Als gevolg van de sterk verontreinigde rivieren zijn er nauwelijks mogelijkheden meer om de baggerspecie zonder problemen te bergen. Terwille van het zeevaartverkeer met zijn steeds groter wordende schepen moeten de waterwegen aan de benedenloop van de Rijn en Maas regelmatig worden uit gebaggerd om ze op diepte te houden. Leverde het baggeren in 1946 nog slechts 3 miljoen kubie ke meter bagger uit de omgeving van Rotterdam op, thans is de jaarlijks opgebaggerde hoeveel heid specie gegroeid tot ruim 20 miljoen kubieke meter. Het verminderen of stopzetten van de baggerwerkzaamheden heeft niet alleen tot gevolg dat de in dustrie verdwijnt met alle sociale en economische consequenties vandien, maar brengt ook mi lieuhygiënische nadelen met zich. De bodem van de wateren in het deltagebied zal sterk veront reinigd worden, zolang de lozing van het industriële afval door blijft gaan. Overigens wordt een groot deel van het baggerslib bui ten Nederland vervuild. Vandaar dat een effectuering van de Rijn verdragen zeer wenselijk is. In baggerspecie zitten drie soorten verontreinigingen: ten eerste zware metalen zoals kwik, lood en zink, ten tweede olie en mi- lieuvreemde stoffen, waaronder bestrijdingsmiddelen en ten der de organische stoffen (afbraak- produkten van plantaardig en dierlijk leven). Door het baggeren kan 60 tot 100 procent van de zware metalen, ongeveer 55 pro cent van de olie en 10 procent van fosfor en organische stoffen uit het water gehaald worden. De overblijvende vervuiling is dermate dat berging in zee, op het land of in plassen uit oogpunt van milieuhygiëne minder wenselijk is.. Andere methoden zoals het schoonmaken van de bagger, dijkverhoging of -verbreding, landwinning, verbranden van de specie of het vervaardigen van bakstenen uit de bagger brengen evenzeer bezwaren met zich. Van oudsher wordt het slib uit de Rotterdamse havens op het land geborgen. Het Kralingse bos ten noord-oosten van de havenstad is erop gegroeid. Het werd tevens gebruikt voor het ophogen van gronden voor stadsuitbreiding en wegen. Doordat de hoeveelheden te baggeren slib steeds groter werden, is er een gebrek aan ruimte ontstaan. Voor iedere miljoen kubieke meter natte baggerspecie is 150 hectare land nodig. Op het ogenblik wordt de bagger uit het Europoortgebied naar een stortplaats in zee ge bracht, even ten noordwesten van Hoek van Holland. Onder in vloed van noordwester stormen wordt echter een niet onaanzien lijke hoeveelheid van dit .slib weer teruggevoerd naar de Maasmond. DEN HAAG (ANP)-Als in de nacht van zaterdag 30 september op zondag 1 oktober de klok om 03.00 uur weer een uur terug gezet moet worden heeft Nederland voor de tweede keer na de tweede wereldoorlog zijn zomertijd gehad. "Dat heeft dit jaar zo weinig problemen opgeleverd dat de commis sie zomertijd overweegt zichzelf maar op te heffen", aldus drs. AA.H.C. van Onzenoort van het ministerie van CRM.de secreta ris van de interdepartementale commissie-zomertijd die de in voering van de zomertijd heeft voorbereid en zich ook bezig houdt met de begeleiding van problemen die de zomertijd oplevert. Hij noemt het opvallend dat er dit jaar vrijwel geen reacties over de zomertijd zijn binnengekomen. "De zomertijd is dit jaar zo ge ruisloos verlopen dat we geen enkele aanleiding hebben om er een onderzoek naar in te stellen", aldus van Onzenoort. Ongeveer hetzelfde beeld wordt verkregen van instellingen die di rect met de zomertijd te maken hebben. Het landbouwschap zegt dat de Nederlandse boer en tuinder al na de tweede keer met de zomertijd hebben leren leven. Het land bouwschap heeft alleen nog moeite met het eindtijdstip op 1 okto ber. "Wij zouden graag zien dat dat tijdstip twee weken vroeger komt te liggen. Want juist in die laatste twee weken heeft het vroege landbouwverkeer veel last van de ochtendmist"aldus een woordvoerder van het landbouwschap. Een ander bezwaar van het schap is dat West-Duitsland de zomertijd niet heeft ingevoerd. De boeren in de grensstreken met onze oosterbureii hebben nogal eens transportproblemen door het uur tijdverschil. Ook het hoofd van de klimatologische dienst van het KNMI, dr. J .P.M. Woudenberggeeft als zijn persoonlijke mening dat hij graag zou zien dat de zomertijd met twee weken worden ver vroegd. "Het voordeel van langer licht 's avonds geldt de laatste twee weken lang zo sterk niet meer. terwijl het nadeel van mist in de ochtendspits zich dan juist laat voelenZo rond acht uur heerst er een mistpiek terwijl dat buiten de zomertijd om een uur of zeven is. dus niet meer zo midden in de ochtenverkeersspits" aldus Woudenberg. Horeca Het bedrijfsschap voor de horeca is wel tevreden met de zomertijd. "De omzetten in de horeca zijn dit jaar nog niet zo gek geweest", aldus het bedrijfsschap"maar het is natuurlijk moeilijk om de invloed van de zomertijd daarop te meten. Er zijn zoveel andere factoren die daarop van invloed zijn". Maar het bedrijfsschap ziet de zomertijd liever niet verdwijnen want zeker op de langere termijn zal het een gunstige invloed hebben op de bedrijfsresulta ten in de horeca, aldus een woordvoerder van het bedrijfsschap voor de horeca. De Stichting Recreatie, waarbij ongeveer zestig particuliere natio nale instellingen zijn aangesloten die werkzaam zijn op het ge bied van de openluchtrecreatie, vindt de zomertijd een positieve en plezierige bijdrage aan de vrijetijdsbesteding en recreatie in ons land. Zij beoordeelt de zomertijd dit jaar even positief als vorig jaar. Het uur langer licht 's avonds is volgens de stichting vooral gebruikt voor sportieve activiteiten zoals wandelen, trimmen en fietsen. Vooral de hengelaars zijn volgens haar en thousiast over dat extra uur. Volgens de Samenwerkende Electriciteits Produktiebedrijven (SEP) zal de zomertijd dit jaar evenals vorig jaar een elektrici teitsbesparing opleveren van 0,5 procent. Dit op basis van gege vens zoals die bekend zijn iot 1 augustus. Het is een besparing van 12,5 miljoen gulden op brandstoffen die anders nodig waren om dat half procent elektriciteit op te wekken. Voor de KLM en de NS levert de zomertijd nauwelijks meer proble men op. De KLM houdt voor zijn dienstregeling de GMY-tijd (Greenwicht Mean Time) zodat in de zomertijd het vluchtschema gewoon een uur opschuift. De zomertijd vraagt bij de NS alleen enige aandacht bij het treinverkeer naar West-Duitsland. In het spoorboekje wijst de NS de reizigers op het uur tijdverschil dat we met West-Duitsland hebben in de zomertijd. Europa Ondanks alle pogingen daartoe is er geen uniforme regeling van de zomertijd in Europa. Dezelfde zomertijdregeling als ons land hebben: België, Luxemburg, Frankrijk. Spanje. Griekenland, Turkije, Polen en Portugal. Groot-Brittannië en Ierland hebben een zomertijd die dit jaar begon op 19 maart en loopt tot 29 oktober. In Italië begon de zomertijd op 23 mei en eindigde op 25 september. West-Duitsland kent ook dit jaar geen zomertijd, wat weer tot gevolg heeft dat Oostenrijk en Denemarken ook niet de zomertijd invoeren omdat zij zich richten op wat West-Duitsland doet. Een gelijke zomertijdregeling wil echter nog niet zeggen dat in de betreffende landen de tijden ook hetzelfde zijn: tenslotte zijn er in Europa drie tijdzones. De Westeuropese tijd (GMT) geldt in Groot- Brittannië. Ierland en Portugal. De Middeneuropese tijd (plus 1 uur) geldt in de Benelux. Denemarken, West- en Oost-Duitsland, Frankrijk, Spanje. Italië, Hongarije, Joegoslavië, Noorwegen Oostenrijk. Polen. TsjechoslowakijeZweden en Zwitserland. De Oosteuropese tijd (plus 2 uur) geldt tenslotte in BulgarijeFin land, Griekenland, Roemenië, Turkije en het westelijk gedeelte van Rusland. Nederland, en de tijd In Nederland werd de tijd voor het eerst in 1908 u-ettelijk geregeld. Toen werd de middelbare zonnetijd van Amsterdam ingevoerd de huogsle stand van de zon in Amsterdam was 12.00 uur. Die tijd we rd ook welde A msterdamse tijd genoemd .die ongeveer timn l ig minuten later was dan de Westeuropese tijd en veertig minuten vroeger dan de Middeneuropese tijd. In 1916 werd, als gevolg van de kolenschaarste door oorlogsomstan digheden de zomertijd in ons land ingevoerd. Deze situatie heeft tot aan de tweede wereldoorlog bestaan. Toen voerde de bezetter de Middeneuropese tijd in waardoor we dus veertig minuten later gingen leven dan voor de oorlog. Ook kende men in deze jaren een zomertijd van een uur. Dit wordt ook wel aangeduid met de dubbele zomertijd: zestig minuten ten aanzien van de Westeuro pese tijd plus zestig minuten zomertijd. Na de tweede wereldoorlog besloot de regering weer in verband met de benauwde kolensituatie, waardoor hoognodig op elektriciteit moest worden bespaard, de Middeneuropese tijd tot een nader te bepalen tijdstip te handhaven. Maar de zomertijd werd afge schaft. Een zomertijd kwam in de jaren zestig weer in de belangstelling te staan, vooral toen Italië in 1966 overging tot de Middeneuropese zomertijd. Italië had vooral door zijn ligging een sterke behoefte aan een zomertijd. Het was toen duidelijk dat de toeristische en recreatieve sector in ons land unaniem voorstanders waren van de invoering van de zomer tijd, maar dat het vervoerswezen en het agrarisch bedrijfsleven er bezwaren tegen hadden. Tijdens de energiecrisis van eind 73 begin 74 werd de vraag over al dan niet invoeren van de zomertijd als energiebesparende maatregel weer actueel. Berekeningen toonden echter aan dat door deze maatre gel nauwelijks een besparing van energieverbruik viel te ver wachten. Toch sprak de ministerraad in 1974 zijn voorkeur uit voor invoering van de zomertijd. Boer Braat Toen in 1916 de zomertijd in Nederland werd ingevoerd was er in de Tweede Kamer een parlementslid die daar heftig tegen ageerde: boer Braat van de plattelandsbond. Samen met zijn fractiegenoot De Boer diende hij in totaal drie wetsvoorstellen in om de zomer tijd a/ te schaffen. Het lukte hem niet: zeker niet in de laatste plaats omdat boer Braat in zijn doen en laten niet bepaald een parlementariër bij uitstek was. In de negentien jaar die boer Braai de Tweede Kamer met zijn aanwezigheid heeft vergast heeft hij de leden menig lachstuip bezorgd. Zo stelde hij eens dat het melk geven van koeien en slieren zich niet liet regelen door de zomertijd.

Leidsch Dagblad | 1978 | | pagina 7