mt Invalide knokt voor tennispark Leidse studenten timmeren museum op zolder van Bavo PAGINA 4 DINSDAG 26 SEPTEMBER 1978 Studenten van de Leidse Reinwardt-academie hebben zich gisteren op de zolder van één van de bijgebou wen van het psychiatrisch centrum St. Bavo in Noordwijkerhout geworpen op de aankleding van een museum. De 23 man sterke ploeg bestaat gedaan (de laatste jaren in uit louter tweedejaars, die toenemende mate), maar be- het Noordwijkerhoutsc rockers kon tot nu toe maar karwei voorgeschoteld heb- een beperkte blik achter de ben gekregen als een studie- schermen worden gegund, project voor hun opleiding Met name de vraag hoe het museologie. de Bavo in het verleden is gegaan kwam bij de Een museum zoals nu wordt lichting nauwelijks uit de gerealiseerd stond al lang op verf. Wil men echter een oor- het verlanglijstje van het deel kunnen vormen over de psychiatrisch centrum. Im- psychiatrie nu, zo vindt ai mers, op de Bavo wordt wel thans de Bavo-directie, dan aan publieksvoorlichting is zo'n aanschouwelijke te- Letterlijk er nu spijkers met koppen geslagen iu: op de zolder van St. Bavo i museumpje daarover rugblik eigenlijk onontbeer lijk. De afdeling voorlichting be dacht er dus iets op: een mu seum. Aan materiaal niet te kort, omdat in de loop der ja ren al veel historisch mate riaal was vergaard, zij het dat het onoverzichtelijk op een zolderverdieping bijeen was gezet. In die chaos heeft men nu orde proberen te scheppen. Het globale mu seumplan is door de Bavo- voorlichters zelf uitgedacht en voor de uitwerking en bij sturing is contact gezocht met de Reinwardt-academie. De studenten hebben drie groepen gevormd. Eén is zich gaan bezig houden met de inventarisatie van al het museummateriaal, een tweede groep heeft zich ge worpen op de geschiedenis van de inrichting en groep nummer drie is nagegaan hoe vanaf de oprichting in 1914 het psychiatrish cen trum zich maatschappelijk heeft ontwikkeld. "Omdat de meeste studenten zich nauwelijks een idee konden vormen van hoe het er aan toe gaat in een psy chiatrische inrichting heb ben ze zich op ons verzoek eerst verdiept in de mate rie", zegt voorlichter Scha- renburg. "Er is ook met pa tiënten gesproken". Na een paar weken van voor bereiding konden dan giste ren letterlijk en figuurlijk spijkers met koppen worden geslagen. Het museum op zolder is onderverdeeld in een aantal afgeschotte vak ken waarin steeds een on derdeel van het Bavo-gebeu- ren aan bod komt. Er is bij voorbeeld een afdelinkje waarin men laat zien hoe vroeger "lastige" patiënten "in bedwang" konden wor den gehouden, er is een vak met foto's over arbeidsthe- rapie vroeger-en-nu en een verzameling snuisterijen uit de kapel. De bedoeling is om het Bavo- museum eind deze week voor bezichtiging gereed te heb ben. Althans, voor het eigen personeel, want belangstel lenden van buiten de inrich ting (met name kan worden gedacht aan inwoners van Noordwijkerhout) zullen nog een paar maanden ge duld moeten hebben. Dat is in tegenspraak met het oorspronkelijke plan. Dat ging er van uit dat begin vol gende maand iedereen die dat wilde er een kijkje kon gaan nemen. Dat gaat nu niet door. Niet overspoelen Scharenburg: "Reden is dat kortgeleden het vlakbij ge legen psychiatrisch zieken huis Sancta Maria ter gele genheid van het 50-jarig be staan een open dag heeft ge houden waarbij bezoekers ook uitgebreid kennis heb ben kunnen nemen van hoe het er vroeger aan toe is ge gaan. Wij wisten niet dat zoiets tot de festiviteiten zou behoren. Nu het toch ge beurd is lijkt het ons wat overdreven om nu al uit te nodigen bij kijkje te komen i willen de mensen niet met psychiatrie overspoelen". De invalide verklaarde Noordwijkerhouter Jonkers schat zijn kans erg groot dat hij op een stukje weiland naast zijn woning aan de Leidsevaart een tennisparkje met drie banen mag gaan aanleggen en vervolgens exploiteren. Hoewel burgemeester en wethouders in een voor stel aan de gemeenteraad duidelijk te kennen ge ven dat ze het afgeven van een vergunning aan Jonkers bepaald niet zien zitten, is deze er heilig van overtuigd dat de raad donderdagavond an ders zal beslissen. Zo niet dan gaat Jonkers, zo liet hij gisteren met overslaande stem weten, "groot geschut aandragen". "Als ze mij een vergunning weigeren op grond van het hier geldende bestemmingsplan dan ga ik eens wat feiten onthullen over bedrijven die hier vlak in de buurt zitten en die praktijken bedrijven die helemaal niet stroken met het bestemmings plan. Op de details wil ik nog niet ingaan, maar ik weet wel dat de verantwoordelijke wethouder Heemskerk dan in een erg lastig parket komt te zitten, vooral ook omdat zijn familie er mee ge moeid is. Ik heb niets tegen de wethouder per soonlijk. Ik vind het een toffe vent. Maar ik ben zijn gekonkel zat. Ik zeg maar zo: ik geen vergun ning, dan een ander ook niet". Jonkers, die negen jaar geleden al toestemming vroeg voor de aanleg van tennisbanen, beroept zich min of meer op een mondelinge toezegging ("mijn vrouw was er bij") van wethouder Heems kerk. Deze zou, toen elders in het dorp in ook een agrarisch gebied wél toestemming werd gegeven voor de aanleg van een tennisparkje, tegen Jon kers hebben gezegd: "Gelijke monniken, gelijke kappen". De jvethouder op zyn beurt zegt van niets te weten, beweert dat hij geen enkele toe zegging heeft gedaan. Jonkers zegt over meer troeven te beschikken. Nog niet zo lang geleden bundelde hy de meeste van zijn "bewijsstukken" en stuurde alle raadsleden een pakketje toe. "Ze hebben er uit kunnen lezen dat de gemeente-ambtenaren van Noordwijker hout ernstige fouten hebben gemaakt bij de be handeling van mijn aanvraag. Ik weet zeker dat ik nu de meeste raadsleden achter mij heb", zegt hij zelfverzekerd. "Ik snap niet waarom men nu al negen jaar de boot probeert af te houden. Want wat vraag ik eigen lijk? Gewoon mijn eigen brood te mogen verdie nen in plaats van mijn hand op te houden voor een invaliditeitsuitkering". Uitspraak: donderdagavond in de raadsvergade ring. Pieter van Vollenhoven thuis achter de piano. Volgende week is hij solist tijdens een gala-optreden te Gronin gendat een elpee moet opleveren ten behoeve van de sport voor gehandicapten. Op de standaard prijkt de hoes al van de plaat. Een niet zo riante Apeldoornse laan, smal, sudderend, loopt zo'n beetje uit op enig simpel metselwerk terzijde. De toegang tot het kleine Loo. Tame lijk onopvallend, onooglijk bijna. Een jonge marechaussee schuift, de kettingbarrière weg, nadat via de uitwisseling van enkele persoonlijke gegevens per draagbaar spreekapparaat alles in orde bevonden is. De bezoeker is welkom. Een slingerweggetje vormt de rijd- bare entree. Kronkelend asfalt. Hoog opschietend gras. Een bin nenplaatsje, een bungalow. Don ker, veel hout. Een vriendelijke lakei, in van dat smetteloze blauw uit de tijd van zonnige zomers. Als de gast het toilet niet begeert te zien, mag hij ineens naar bin nen. De werkkamer van mr. Pie ter van Vollenhoven typeert diens activiteiten en interes- Nadat aan een op sierlijk zilver ge reserveerde kop koffie de noden van het journalistieke vak zijn doorgenomen, stellen we vast waar het over zal gaan. De be langstelling zal zich beperken tot twee onderwerpen: de sport beoefening door gehandicapten en de muziek. De aanleiding ligt voor de hand. Op 4 oktober zal Pieter van Vollen hoven een 35 man sterk orkest als solist voorgaan in een drietal werkjes. Hij aan de vleugel, com ponist zelfs, voor de bijzondere gelegenheid. In de Evenemen tenhal in Groningen werkt hij belangeloos mee aan een groots opgezette show-avond met tal van internationale artiesten. De televisie is erbij en er wordt een langspeelplaat in het publiek ge bracht: „Thank you for the Mu sic". De hoes toont de makers op een werkfoto: orkestleider Harry van Hoof en Pieter van Vollenho ven, piano-solist. De hele onderneming dient het goede doel. Zowel die avond, de televisie-uitzending (op 16 no vember) als een landelijke collec te in die november-week, richten zich op de sportbeoefening van gehandicapten. De belangen van al die groeperingen zijn gebun deld in de stichting Nationaal Fonds Sport Gehandicapten. Het concert in Groningen is een van de bronnen om er de aandacht op te vestigen dat voor die zaak veel geld nodig is. Vandaar een natio nale actie. Pieter van Vollenhoven - na zijn huwelijk met prinses Margriet lid van het Koninklijk Huis bij Ko ninklijk Besluit van 2 januari 1967 - wil met enige terughou dendheid toelichten. Mits duide lijk wordt, dat niet hijzelf centraal staat, maar de gehandicapte mens die aan sport wil doen. Hij is bestuurslid van de nationale stichting voor de gehandicapten sport. Omschrijft zijn taak als: „Het ontwikkelen van ideeën en projecten die een financiële on dersteuning moeten vormen voor het fonds. Met een nadere ver deelsleutel wordt beslist waar het geld terechtkomt. Het is van be lang dat degenen aan wie het toe komt. zich kunnen verenigen met de actie. Daarom moet je niet al leen een beeld hebben van wat hen aanspreekt, maar eveneens weten wat ze nodig hebben en leuk vinden. Ik vind het belang rijk hoe de gehandicapte sport mens zelf tegen de fondsenwer ving aankijkt", aldus mr. Pieter van Vollenhoven. Vroeger werd hij, zoals hij dat noemt, „uit anderen hoofde" meermalen gevraagd in de sfeer van de gehandicapte mens offi ciële daden te verrichten. „Het neemt tijd elkaar te leren kennen. Als je voor het eerst in een revali datiecentrum komt, is het moei lijk voor jezelf en voor de ander Gevaar - Bestaat het gevaar dat u voor het goede doel wordt gebruikt? Pieter van Vollenhoven: „Mijn mo tivatie is dat ik me in wil zetten voor de sport voor gehandicap ten. In hun belang word ik in de gelegenheid gesteld om mee te doen aan acties. Het is iets kost baars, vooral als je je realiseert dat je zelf een boel dingen niet meer zou kunnen doen. Het gaat erom de gehandicapte in de gele genheid te stellen actief te bly ven of te worden in zijn eigen sfeer, en - indien mogelijk - samen met de niet-gehandicapte sport te be drijven. Wat ik uitsluitend doe is: aandacht vragen voor hun problematiek. Voor hen is meer geld nodig om te kunnen spor ten!". Doordacht formulerend, onder steunt hij zijn betoog met een breed armgebaar. Om de rech terpols een gouden schakelket ting, links een horloge en een band van olifantshaar. Mr. Pieter van Vollenhoven draagt een margrietspeld op de revers van een fluweelachtig sportjasje. Aan de wand per strekkende meter portretten van de familie. Foto's op het bureau, tegen de achter grond van een nauwelijks domi nerende boekenkast. Dat de federaties voor sportgehan- dicapten zich in een stichting hebben verenigd, acht hij een goede zaak. Pieter van Vollenho ven: „Dit samenwerkingsver band was nodig om 'de grote ac ties niet te versnipperen. In de gehandicaptenwereld zijn im mers verschillende organisaties die zich inzetten voor diverse takken van sport of richtingen, geestelijk en lichamelijk gehan dicapten. En allemaal hebben ze geld nodig". De verhalen die men om dat alles heen wil weven, omschrijft hij als een groot vraagteken. Pieter van Vollenhoven: „Ik trek zelf grenzen. Dat lukt des te beter naarmate je dichter by het on derwerp staat en je niet terug trekt in een ivoren toren. Met de genen om me heen wissel ik daarover van gedachten. Het is een problematiek die je niet in de hand hebt. Ik kan niet bepalen met welke bril of uit welke in valshoek iemand me wil bekij ken. Ik probeer zelf een balans te vinden, anders zou ik niets meer kunnen ondernemen. Dat geldt in feite ook sterk voor de gram mofoonplaat". Op de achterkant van de hoes by zijn lp laat Pieter van Vollenho ven in een relativerend tekstje weten dat een gitarist na de op name droogjes opmerkte: „Je moet er maar van houden...". Pieter van Vollenhoven: „Ik kan me goed voorstellen dat sommige mensen zeggen: het spreekt me niet aan. Het is bestemd voor easy listening, als achtergrondmu ziek". Gemene vraag - Hoe vindt u het resultaat eigen lijk geworden? Pieter van Vollenhoven: „Een ge mene vraag. Ik kan me nu des te beter voorstellen hoe ongelukkig een artiest kan zijn als het pro gramma niet begrepen wordt of een plaat niet loopt. Zelf ben ik enthousiast over het resultaat. De klankkleur die me voor ogen stond, is er uitgekomen. Mijn idee zit wel in die plaat". Hij vertelt hoe hij „even diep adem moest halen" toen Philips-Pho- nogram hem vroeg een lp voor het fonds sport gehandicapten helemaal zelf te gaan maken. Want de vraag was juist van Pie ter van Vollenhoven namens het fonds gekomen of de firma elk jaar voor dat doel een grammo foonplaat wilde bestem- Die gedeeltelijke omkering van za ken, gekoppeld aan de ongewone invitatie, leidde tot lange discus sies en grasduinen in muziek. Van Vollenhoven zocht het in „Gershwin-achtige, melancho lieke stukken, blues en dixieland. Maar ik kan erg moeilijk noten lezen. Ik zing en probeer het op de piano na te spelen. Dat neem ik dan op een band op en die is naar Harry van Hoof gegaan voor de bewerkingen". Op deze manier maakte mr. Pieter van Vollenhoven zelf drie com posities, die met enkele ever greens op de plaat terecht zyn gekomen. Het gironummer van de stichting Nationaal Fonds Sport Gehandicapten speelt daarin een rol. Nummei>5855 - sol do sol sol - is in noten het muzi kale thema, waarmee de gehele actie wordt begeleid. Pieter van Vollenhoven (39) zet zich aan de piano, tikt de thema-noten aan, poseert bereidwillig voor de fotograaf. Hy schakelt een band recorder in en de muziek bereikt blijkbaar belendende vertrek ken. Prinses Margriet komt be langstellend informeren wat er gaande is. Technisch zit het met deze plaat- produktie zo in elkaar mr. P. van Vollenhoven heeft een dood normaal contract getekend met Philips-Phonogram. Net een ar tiest dus. Alleen het verschil is dat de financiële opbrengst van die overeenkomst als totaalbe drag naar de stichting Nationaal Fonds Sport Gehandicapten gaat. Giro 5855, derhalve. Over de samenwerking met or kestleider-arrangeur Harry van Hoof en diens mensen tijdens het muzikale creativiteitsproces zegt Pieter van Vollenhoven dat het „ongelooflijk klikte. Er was spra ke van een gigantisch enthou siasme, maar ook van de twijfel: waar ben je aan begonnen. Ver geet niet dat ik sinds mijn school tijd niet meer piano had gespeeld. Ook in de amateursector zyn er pianisten die duizend keer beter spelen dan ik". Aflopende zaak Op het Montessori Lyceum in Rot terdam was het met Pieter van Vollenhoven op een gegeven moment zo ver, dat hij drie avonden per week speelde in zyn Dixieland Society orkestje. „Maar ik zag in dat ik zo niet door kon gaan, wilde ik mijn eindex amen halen. Het werd een aflo pende zaak. Ik heb een streep ge zet onder myn muzikale activi teit. Wel had ik een piano op mijn kamer tijdens mijn studie in Lei den, maar ik heb er nooit meer op gespeeld. De eerste keer dat ik weer aan de piano zat was in de oudejaarsshow van Seth Gaai- kema in 1971". Voor het fonds sport-gehandicap- ten was Pieter van Vollenhoven trouwens al eerder muzikaal werkzaam. Eind 1976 was hij gast-pianist bij The Dutch Swing College Band tijdens een optre den dat ook op de plaat werd vastgelegd. Op deze nieuwe elpee heeft be roepspianist Cor Cools in eerste instantie met het orkest de partij en ingespeeld op de band. Pieter van Vollenhoven: „Voor my was dat een leidraad, omdat ik zo slecht noten lees. De band kreeg ik mee naar huis om te oefenen, met een koptelefoon op achter de vleugel. Wat me werkelijk parten speelde en waar ik me sterk van bewust werd, is datje thuis slor dig piano speelt, gauw trots bent op jezelfi In een dixielandband nebje als pianist een grotere vrij heid van handelen. Op de Stein- •vay-vleugel in de studio wordt elke noot die je aanraakt, of waar je vanaf glijdt, geregistreerd door drie gevoelige microfoons. Door de dixielandmuziek heb ik een harde aanslag, terwijl je met groot orkest vederlicht piano moet spelen. Ik speelde te hard, ïnoest me inperken bij de opna me. Met die trefzekerheid heb ik even moeite gehad". - Hebt u er hard op moeten stude- Het valt niet te ontkennen dat ik eerst wel even schrok. Er gaat een andere wereld open die je niet kent. Het gehalte van de plaat Krijg je live in de zaal natuurlijk qooit terug. Ik heb vroeger dus voor publiek gespeeld, inderdaad een vorm van ervaring. Maar ik Kan niet zeggen dat ik het in strument zo beheers dat dit een garantie is dat er geen foute noot valt. Vergelijken maakt ongeluk kig... en ik heb tegen de mensen In de studio gezegd: jullie blijven verantwoordelijk voor het muzi kale peil". Hij geeft toe dat hy toch nieuwsgie rig is hoe de grammofoonplaat oeoordeeld wordt, al beklem toont hij het experiment als „een sprong in het duister". Vertelt omstandig, met ontspannen humor, wat er aan rampzaligs voorviel in die studio. Wat er al- -emaal mis ging tijdens de opna men. Hoe hij struikelde over pas sages die hy thuis door en door Kende. Dat er ontzaglijk gelachen is en dat hy „voor de sfeer zo een tweede en derde elpee zou willen maken". Hij benadrukt ook dat Harry van Hoof gestopt zou zijn als het wer kelijk niet goed was geweest. Voorspelt van zijn zaal-optreden 'k\ Groningen geen zenuwen, maar toch: „Als ik me niet goed concentreer, ben ik er volledig At. Er komt een zeker fatalisme over je, maar het zal wel luk ken...". Hij herinnert zich, Pieter van Vol lenhoven, dat hij ooit bij Mies Bouwman optrad en dat de vleu gel toen te ver naar voren stond. ,iDan kun je uit je ritme lopen. Dat moet strak blijven. Het is van >elang dat je in langzame num mers niet gaat jagen". Het zal in Groningen overigens de eerste keer wórden dat Pieter van Vollenhoven „live excerceert met 35 man". Hij noemt zich ech ter „alles behalve een zo overtui gend pianist, dat het ge rechtvaardigd is een elpee te ma ken". Die plaat is er, op de vierde oktober. Met het verzoek van mr. Pieter van Vollenhoven „dat-ie gemaakt is met het doel de schijnwerper te richten op het fonds en het probleem van de gehandicapten. Ik vind het alleen leuk om mee te werken, als dat helpt". Als het bezoek afrijdt, wordt er aan de uitgang gesalueerd.

Leidsch Dagblad | 1978 | | pagina 4