"PvdA MAAKT DIENST UIT" Daklozen niet in pand Hooigracht "Regio moet opschieten met woonwagencentra" Protest tegen popieest op binnenplein Actief in vrije tijd HnnÖBfnrï0i>lttn0 Mr. M. Kuyt herbenoemd Slechts één op 7 5 Nederlanders heeft een EHBO-diploma Bouw flats Morssingel gaat snel DINSDAG 26 SEPTEMBER 1978 LEIDEN LEIDEN - Een deputatie van het buurtcomité d' Oude Morsch en omwonenden van de Koetso- theek hebben gisteren in een ge sprek met burgemeester Vis hun ongenoegen uitgesproken over de plannen van de Koetsotheek om op 2 en 3 oktober een popfeest te organiseren op een binnen plein gelegen nabij de 1ste Bin nenvestgracht. Om het feest mo gelijk te maken zijn volgens de buurtbewoners ingrijpende ver nielingen aangericht aan de be planting op het binnenplein en vreest men voor grote geluid soverlast. Van deze overlast Zullen vooral de omwonenden van het pleintje de dupe worden. Bovendien vindt men dat - wanneer grote aantal len mensen op het binnenpleintje aanwezig zijn - het brandgevaar niet denkbeeldig is. Vandaar ook dat burgemeester Vis gisteren werd gewezen op de moeilijke bereikbaarheid van de buurt, ze ker in het periode rondom de derde oktober. Hoewel de muziekvergunning voor het feest nog niet aangevraagd en verleend is liet burgemeester Vis doorschemeren dat de toestem ming waarschijnlijk wel zal wor den verleend. Ook al gezien het feit dat B en W rond de viering van Leidens ontzet over het al gemeen wat toleranter zijn dan anders. Dat laatste met het argu ment dat het die dagen toch al flink lawaaiig is. Wel zou burgemeester Vis van plan zijn om in de vergunning een aan tal beperkende voorwaarden op te nemen, onder andere op het punt van de duur van het feest. Volgens een woordvoerder van het buurtcomité is voor het feest inmiddels wel toestemming ge geven door de brandweer. De bewoners zijn niet van plan om het erbij te laten zitten en over wogen gisteren om een kort ge ding aan te spannen tegen de ei genaar van de Koetsotheek. Het D'66-raadslid Hoekema heeft het college van B en W gisteravond een reeks vragen gesteld over het verwijderen van een ligusterhaag en een spar van de binnenplaats alsmede over de toepassing van de algemene plaatselijke veror- dening(APV) voor dit popeve nement. Gemeenteraad Leiden: ADVERTENTIE één van de grootste collecties bruids- en avondjaponnen in Nederland Swedenborq In het Gesprekscentrum aan de Yrouwenkerkkoorstraat 17 wordt vanavond een lezing gehouden over het leven en werken van Swedenborg. De ze Zweedse filosoof heeft grote invloed gehad op het heden daagse occultisme, spiritisme en via Jung op de psychologie. De inleiding wordt gehouden door ds. A. van Balen van het Swedenborggenootschap. De avond begint om acht uur en de toegangsprijs bedraagt drie gulden. Expositie Tot en met 15 oktober worden in het Gesprekscentrum nog schilderijen en litho's geëxpo seerd van twee jonge Leidse kunstenaars, Dirk van der Kaaij en Gerard de Reus. De expositie is geopend tijdens de activiteiten. Gespreksgroep Fiom-Leiden, het regionale bu reau voor hulpverlening bij zwangerschap en alleen LEIDEN - De Leidse gemeenteraad wil dat de omliggende gemeen ten zo snel mogelijk kleine woonwagencentra realiseren om het te grote aantal wagens op het regionaal centrum in Leiden op te vangen. Volgens de Leidse raad moet de provincie ingrijpen indien de regiogemeenten in ge breke blijven. Het regionaal woonwagencentrum aan het Trekvaartplein in Leiden telt momenteel 58 plaatsen. Voorts zijn tien plaatsen bestemd voor 'doorstromers', terwijl bij wijze van noodmaatregel nog eens tien plaatsen zijn gecreëerd in verband met het tekort aan standplaatsen in de regio. Vol gens de plannen van de provincie moet het regionale centrum in de toekomst niet meer dan 41 woonwagens omvatten, terwijl elk van de omliggende gemeen ten een aantal plaatsen moet rea liseren. Op dit moment is alleen Leiderdorp hiermee bezig en heeft ook Oegstgeest vergevor derde plannen voor een kampje, e gemeenteraad van Leiden liet gis teravond merken druk te willen uitoefenen op de regiogemeen ten. Een dergelijke motie van Duivesteijn (PvdA), die mede namens alle andere raadsfracties werd ingediend, werd door het college overgenomen. Wethou der Tesselaar "Maar ik heb per soonlijk wel mijn twijfels of de bewoners van het regionaal cen trum in Leiden wel zin hebben om ergens op een achteraf- plaatsje in een regiogemeente te gaan staan. Dat moet ik nog eens goed onderzoeken" haarlemmerstraat 42 leiden tel. 071-131204 LEIDEN - Mr.M.L. Kuyt is gister avond door de gemeenteraad herbenoemd als eerste waarne mend voorzitter van de commis sie beroepschriften. Hij kreeg 31 stemmen tegen mr.C.Th.Smit 3 stemmen. Als overblijfsel van de vergadering van 11 september had de raad gisteravond nog en kele benoemingen op de agenda staan. Zo werd Hoekema (D'66) gekozen als plaatsvervanger van mevr. Van Dongen (PvdA) in de bestuursraad van de schoolad viesdienst en koos de raad wet houder Schoute (WD) en Oos terman (D'66) in het algemeen bestuur van de streekmuziek- school. Tot slot werd een aantal niet-raadsleden in de verkeers- gekozen. Glaubitz (D'66) over collegebeleid: LEIDEN -"Het beleidspro gramma van het college is niet wezenlijk anders dan de schets van PvdA, PPR en D'66. Dit zegt echter niets over de progressivi teit van de WD Wel wordt hiermee aange toond dat de WD een aan tal programmapunten heeft laten vallen. Het was niet een kwestie van slik ken of stikken; de WD heeft beide moeten doen om in het college te ko- Dit zei gisteravond D'66-fractie- voorzitter Glaubitz tijdens de be handeling door de gemeenteraad van het beleidsprogramma van B en W. Volgens Glaubitz is het duidelijk dat de PvdA de dienst uitmaakt in het PvdA/WD-col- lege. "De PvdA legt de WD haar wil op. Dat zou ik trouwens ook gedaan hebben als ik de PvdA was", aldus Glaubitz, die wel in grote lijnen achter het beleids programma ging staan. "Wij heb ben zelf aan het programma mee gewerkt. Ik herken dan ook veel D'66-standpunten". CDA-fractieleider Driessen her kende enkele CDA-elementen in het beleidsprogramma, hoewel zijn partij op geen enkele wijze betrokken is geweest bij de sa menstelling van het programma Driessen constateerde dat de WD veel heeft moeten inleveren bij de vorming van het college "Geen van de socialistische pro grammapunten is onaanvaard baar gebleken voor de WD" meende hij. Ook wees hij op de verschillende opvattingen in het landelijk en het plaatselijke WD-programma en kwam tot de conclusie dat PvdA-wethouder Van Dam gelijk had toen hij enige tijd geleden opmerkte dat "de VVD van Kuijers anders is dan de ADVERTENTIE .andelijke WD" Maar, zo zei Driessen. of de Leidse WD-kie- zers dit wisten zullen wij nooit kunnen vaststellen. De fractievoorzitter van het CDA ging uitvoerig in op de positie van burgemeester Vis in het nieuwe college. Hij wilde van de burge meester weten of PvdA en WD hem hebben geraadpleegd bij de opstelling van het college-pro gramma en bij de verdeling van de taken van het college van B en W. Volgens Driessen heeft de burgemeester een ondergeschik te rol gekregen, waarin hij zijn capaciteiten niet volledig voor de gemeente kan benutten. Dries sen krijgt overigens pas in een volgende raadsvergadering ant woord omdat de klok van elf uur gisteravond een voorlopig einde maakte aan de discussie oyer het college-programma. De raad zal zich dan ook uitspreken over een door Beijen (PPR) ingediende motie die eveneens betrekking heeft op de rol van de burgemees ter in het college. Beijen zegt daarin dat het onjuist is dat de burgemeester een wethouder bij diens afwezigheid vervangt. Burgemeester en wethouders hebben dit in onderling overleg besloten, maar Beijen wees erop dat in het beleidsprogramma van PvdA en WD staat dat de taken van de burgemeester beperkt blijven tot zijn wettelijke. Ver vanging van de wethouders is volgens Beijen een extra-taak die niet in de wet is geregeld. Merk waardigerwijs werd Beijens mo tie niet alleen ondertekend door Hoeven (CPN), Passchier (PSP) en Glaubitz (D'66), maar ook door de fractievoorzitters van de beide collegepartijen Peters (PvdA) en Kuijers (WD). In de aula van het Academisch Ziekenhuis had gisteren een vervolgcursus plaats voor bezitters van het EHBO-diploma. On geveer 150 mensen waren op deze avond aanwezig. Dr. Persijn (foto) vertelde de aanwezigen het nodige over nierdialyse. De "gevorderde" EHBO-ers kregen over deze materie ook een twee tal films te zien. "Het volgen van een EHBO-cur- sus is meer dan een nuttige vorm van vrijetijdsbestedingHet is noodzaakomdat een arts niet steeds ter plaatse kan zijn en het verlenen van eerste hulp vaak bepalend kan zijn voor leven of dood". Deze uitspraak deed voorzitter HA. de Lange het afgelopen weekeinde op de algemene bondsvergadering van de Ko ninklijke Nationale Bond voor Reddingswezen en Eerste Hidp bij Ongelukken (het Oranje Kruis). De Lange zei op deze vergadering verder dat het aantal Nederlanders dat in het bezit is van een EHBO-diploma zeer gering is, slechts 186.000. Dit wil zeggen dat maar één op de 75 Nederlanders met goed gevolg een eerste hulp bij onge lukken-cursus heeft gevolgd. Ideaal zou het volgens De Lange zijn, wanneer iedere Nederlan der boven de zestien jaar een EHBO-diploma zou bezitten maar de voorzitter van het Oranje Kniis was wel zo realis tisch om in zijn betoog op te merken dat dit een regelrechte utopie is. "Daarentegen zou het wel mogelijk moeten zijn dat ie dere Nederlander de vuistregels van de EHBO kent", aldus De Met de bedoeling m "te winnen voor het volgen van een EHBO-cursus wordt vol gend jaar begonnen met een landelijke campagne: "Een le ven heb je zo gered". De heer Kuivenhoven van de Konink lijke Nederlandse Vereniging EHBOafdeling Leiden hier over: "Zo'n campagne is na tuurlijk aardig maar hier in Leiden weten we nauwelijks waar we de mensen die zich op geven voor een cursus moeten laten. Wanneer we bij wijze van spreken de beschikking zouden hebben over de Stadsgehoorzaal zou deze nog elke keer stamp vol zitten. Voor de nieuwe cursus die morgen start hebben we zelfs 100 mensen moeten doorsturen naar zusterverenigingen in on der meer Leiderdorp en Oegst- De Koninklijke Nederlandse Vereniging EHBO is in Leiden de grootste van de drie instan tiesdie zich bezighouden met het eerste hulp-wezenDeze vereni ging houdt zich niet alleen bezig met het verzorgen van cursussen maar is ook present bij diverse sportgebeurtenissen, bij pop concerten en de drie oktober-fes- tiviteiten voor het verlenen van eerste hulp indien dat nodig is. Ook verzorgt deze actieve ver eniging een schoolcursus. Deze cursus wordt nu nog op slechts één school in de Merenwijk) ge geven maar wanneer de moge lijkheden daartoe aanwezig zijn zal dit scholenprogramma in de toekomst worden uitge breid. Hoe verloopt nu zo'n EHBO-cur- sus? De heer Kuivenhoven: "De cursisten krijgen eerst zestien lessen. In deze lessen leren wij hen uiteraard wat ze moeten doen in bepaalde gevallen maar ook, en dat is vaak nog veel be langrijker, wat ze absoluut niet moeten doen. Na die zestien les sen volgt er een examen. Om de geldigheid van het diploma te behouden zijn degenen die voor het examen zijn geslaagd ver volgens verplicht om elk jaar weer acht lessen te volgen .Dit is echt hard nodig, want de prak tijk heeft geleerd dat de kennis snel verwatert. Daarnaast is het natuurlijk zo dat de medische wetenschap zich voortdurend ontwikkelt dus moet je, om bij te kunnen blijven, geregeld over verschillende (nieuwe) aspecten worden voorgelicht. Wie meer wil weten over de Ko ninklijke Nederlandse Vereni ging EHBO of zich wil oopge- vebn voor een cursus kan daar voor terecht bij de heer Regeer, Kapteinstraat 36 Leiden tele foon: 120944. Over 4 dagen EUROPA'S GROOTSTE DIERENSHOW „Beestenspul '78" Groenoordhallen Leiden. LEIDEN - De bouw van de flats aan de Morssingel vordert ge staag. Van de flatblokken die Ne- vanco daar bouwt is het meest rechtse blok (aan de kant van de Station weg) nu vier verdiepingen hoog. De flats, die in dit blok vier en vijfhoog worden, zijn inmid dels glasdicht gemaakt. Blok één (aan de kant van het belasting kantoor) moet nog verrijzen. De oplevering van dit gedeelte zal dan ook iets later geschieden, medio augustus 1979. De 116 twee- en driekamerflats vallen in de premiekoopsector. Hun prij zen varieren van 99.000 tot 119.000 gulden. De vierka- merflats in de vrije sector gaan ongeveer 180.000 gulden kosten. 120 flats zijn volgens makelaar Stok in Alphen, die met de verkoop is belast, op tien na verkocht. Architectenbureau Woudenberg heeft erVoor gezorgd dat de ge vellijn van de flats verspringt om het geheel een niet al te mono toon karakter te geven. Hetzelfde wordt beoogd met de houten kappen aan de bovenkant van de flatcomplexen. staand ouderschap, organi seert een gespreksgroep voor gescheiden vrouwen met kin deren. De eerste bijeenkomst wordt vanavond om acht uur gehouden De bedoeling is tien achtereenvolgende avonden bij elkaar te komenOmdat de plaatsingsmogelijkheden be perkt zijn wordt geadviseerd eerst contact op te nemen met het Fiom-bureau, Terwee- park 2, tel. 071-151068. Muziek luisteren Morgen begint in het K en O ge bouw aan de Oude Vest 45 (ingang Hazewindsteeg) een cursus onder de titel "Luiste ren naar muziek". De cursus wordt op zes achtereenvol gende woensdagavonden ge geven door de musicologe Pe tra Branderhorst. De cursus prijs bedraagt 30 gulden en er kunnen maximaal 25 perso nen aan deelnemen. Met be hulp van muziekbanden zal elke avond een componist worden belicht. RPF-vergade'ring De Reformatorische Politieke Vereniging houdt morgen avond een ledenvergadering in een van de zalen van de Zuiderkerk aan de Lammen- schansweg. De bijeenkomst begint om acht uur en op de agenda staat onder meer de bestuursverkiezing. Alle le den zijn aftredend, maar de heren Christ, Kistemaker en de dames v.d. Veen en Boele- ma hebben zich herkiesbaar gesteld. Als nieuwe bestuurs leden worden voorgesteld: mej. Van Gastel en de heer De Blois. Verder zal er een toe spraak worden gehouden door de nieuwe voorzitter en wordt informatie verstrekt over de financiën en gang Dan zaken binnen de RPF. CDA-Verband Lei den Het CDA-Verband Leiden houdt morgenavond een openbare algemene ledenver gadering in Nieuw Minerva aan de Vrouwensteeg 11. De vergadering begint om half negen. De CDA-onderhande- lingsdelegatie zal op die avond verslag uitbrengen over de besprekingen die werden gevoerd in verband met de vorming van een nieuw college van B en W in Leiden. Na de pauze zal daarover worden gediscus sieerd. Verder vermeldt de agenda nog een aantal huis houdelijke punten en worden de nieuwe leden van de CDA- fractie voorgesteld. Duivensport Voor duivensportliefhebbers uit Leiden en omgeving werd een vlucht georganiseerd vanuit BourgesEr vlogen 275 duiven mee. De uitslag was: 1. C. Montagne.2.H.Sassen en Zn., 3,8.Gebr.Bink.4.JKok,5.10. J. Plug, 6,9. J. Staffeleu, 7. A. Pracht en Zn. De kampioenschappen van de LPC over 1978 hadden de vol gende resultaten: Vitesse: J. v. Alphen, Midfond: J. v. Al phen Fond: J. v. AlphenJon ge duiven: N. de Groot, Navluchten: N. de Groot, Koppelwedstrijd: N. de Groot en A. SieraAangewezen dui ven: J. v. Alphen. Kampioen generaal 1978: N. de Groot. Huisvrouwen Op donderdag 28 september om 2 uur 's middags zal de afde ling Delft van de Nederlandse Vereniging van Huisvrouwen een m iddag verzorgen voor de afdeling Leiden-Oegstgeest Dat gebeurt in de Vereni gingsgebouw aan het Noord- einde 2aDe middag za l staa n in het teken van de modeshow. Voor nadere inlichtingen: tel. 150710 en 134656. LEIDEN - De werkgroep daklozen heeft de commissie migranten huisvesting gevraagd het pand Hooigracht 14-16 af te stoten. De werkgroep zou het pand eventu eel als daklozencentrum willen inrichten. Momenteel functio neert het als pension voor bui tenlandse werknemers. De commissie migrantenhuisves ting acht het echter niet verant woord om één van de weinige goede pensions die Leiden rijk is af te stoten. Ze laat het aan het oordeel van burgemeester en wethouders over of het pand - te gen haar advies in - toch als dak lozencentrum moet gaan funge- De werkgroep daklozencentrum - die in eerste instantie vóór 1 juli met een afgerond voorstel over de situering van z'n centrum had moeten komen - zou vanmiddag verder gaan pralen over de vesti ging van een daklozencen trum.De werkgroep richt daarbij het oog ook op de randgemeen ten van Leiden. Zoals bekend wordt de opvang van daklozen in Leiden sedert enkele maanden extra bemoeilijkt, doordat huize De Wekker de deuren sloot. Al sinds jaar en dag werd dit hotel aan de Herengracht door de ge meente als daklozenopvang ge bruikt. Volgens de commissie migranten huisvesting is er een wachtlijst van buitenlandse werknemers die graag in het Hooigrachtpand willen wonen. Dat terwijl de pen- sionprijs relatief wat hoger lig dan bij de meeste andere pen sions namelijk 42.50 per week Het comfort in het pand en de tuering (in de binnenstad) zou den daar oorzaken voor zijn. De staat van het pand baart de commissie migranten centra ech ter toch zorgen. Zo heeft zich een "zuur" in de muren gevormd waardoor stukken kalk naar be neden komen. Ook de elektrische installatie zou niet voldoen. Een lid van de commissie noemde de staat "slecht, maar niet zo slecht als de meeste andere Leidse pen- Als voorbeeld van de slechte staat waarin pensions verkeren noem de hij het pand Janvossensteeg 32 waar hij onlangs een kijkje was gaan nemen. De omstandigheden waarin buitenlandse werkne mers in da* pand moeten leven waren volgens het commissielid "met geen pen te beschrijven" Hij pleitte dan ook voor ontrui ming van het pand, dat vervol gens onbewoonbaar verklaard zou moeten worden. Wethouder Schoute zei desge vraagd niet veel te voelen voor de vestiging van een daklozencen trum in het Hooigracht-pand. "Het ene gat moet niet met het andere worden gevuld", zo meende hij.

Leidsch Dagblad | 1978 | | pagina 3