"Leiderdorp moet over de brug komen" 'Koffie'-club: 'Om er het beste van te maken' eidse agenda Van een huichelachtige landmeter, grillen en een springende Fontijn DE KOFFIE IS OP Eeuwfestijn christelijk onderwijs DINSDAG 26 SEPTEMBER 1978 Dl Weinig trefmogelijkheden in Leiderdorp voor moeders met kleine kinderen LEIDERDORP - "We zijn geen zielepoten hoor, beslist niet. Maar je moet je verhaal toch ergens kwijt en dat is thuis niet altijd mogelijk." Aan het woord is Ellen de Krom. Een tijdje geleden nam zij het initiatief een ontmoetingsruimte te creë ren voor de inwoners van Leiderdorp diè overdag wei nig kans zien ergens naar toe te gaan. "Leiderdorp heeft ontzettend veel clubs. Maar daar moet je eerst lid van worden om vervolgens ge richt, via een bepaalde be zigheid, contacten te kunnen leggen met anderen. Zomaar overdag een gebouw binnen stappen waar je, zonder spe ciaal doel, met andere men sen kunt praten is hier niet mogelijk. Vooral voor moeders met kin deren beneden de twee jaar is het moeilijk in Leider dorp. Wat die kleintjes niet allemaal kunnen uithalen als je er even niet bij bent, daar weet ik van mee te pra ten." Ellen heeft zelf twee kleine kinderen. Een tijdje geleden zocht zij naar mogelijkheden die i te 1 gelegenheid waar zij. met mensen kon praten zonder dat haar aandacht voortdu rend door de kinderen werd afgeleid. "Dan ga je op stap, eindelijk je huis uit. Kin derwagen mee en.... Ja. waar moet je naar toe? Leiderdorp heeft niet één café met een terrasje. Dat betekent ner gens de mogelijkheid de kin derwagen te stallen om even met een vriendin een kop koffie te drinken. Je kunt zo weinig doen als je kind nog in de kinderwagen zit. Een cursus van K. en O. bijvoorbeeld kan niet. Daar is geen kinderopvang aan wezig. Bovendien worden de cursussen meest 's avonds gegeven, maar dan ben je veel te blij dat je man weer thuis is. Peuterspeelzalen werken met wachtlijsten, waarbij nog komt dat de kinderen minstens twee jaar moeten zijn om daarop te kunnen. Uit gevangenis "De doorslag gaf wel die keer dat ik. min of meer gedwon gen te lopen, naar Leiden ben gegaan. Weg uit het huis dat ik inmiddels wel kon dro men. Ik moest lopen, want de bus pakken gaat dan niet, daar kan onmogelijk een kinderwagen in. Maar wat was ik blij toen ik eenmaal op de Haarlemmerstraat was. Net of je uit een gevan genis was bevrijd. Maar ja, ik was lopend en de weg te rug betekende weer een eind lopen. Doodmoe kwam ik thuis, echter met het idee er toch even uit te zijn ge weest." Het viel Ellen erg tegen wat zij allemaal moest ondernemen om er het beste van te ma ken. "Toen ik kinderen kreeg betekende dat een grote ver andering in mijn leven. Daarvóór werkte ik in Den Haag als cultureel werkster. Je hebt dan je eigen verant woordelijkheden, een eigen wereld. Dat valt opeens al lemaal weg als de baby is ge boren. Je moet je baan opzeggen, het huishouden, wat daarvoor in de plaats komt, is nu ook niet bijster interessant, je komt weinig meer buiten de deur en de contacten die je via je werk had verwateren. Daarom vond ik het zo nodig iets voor onze groep mensen te doen. Ik heb nu twee ruim tes in Leiderdorp daarvoor ter beschikking gekregen. Een bijzaal van de kerk "De Menswording" op woens dagochtend van tien uur tot half twaalf en een ruimte in jongerencentrum Sjelter vrijdagochtend op dezelfde tijden. Daar kunnen jonge moeders dan gebruik van maken. Maar ook anderen die behoefte hebben aan ge zelschap. Het is goed dat de gebouwen op verschillende plaatsen in de gemeente staan, dan kan iedereen ook een keer dicht 'bij huis te recht. Speelgoed „De opkomst tot nu toe geeft duidelijk aan hoe een derge lijke mogelijkheid door jon ge moeders op prijs wordt gesteld. Een keer hebben we Een "koffie"-ontmoeting in de Menswordingskerk te Leiderdorp. wel veertig gehad. De kinderen worden in een geïmproviseerde crè che beziggehouden. Ontzet tend leuk als je ziet hoe je kind met leeftijdgenootjes kan spelen. Wel is nu al gebleken dat er "neutraal" speelgoed moet komen. Als de moeders speelgoed voor de kinderen meenemen ont staat er onherroepelijk ru zie. De kinderen zien een an der liever niet met hun speelgoed spelen. Thuis nebben ze het immers ook voor zichzelf alleen? Beter zou het zijn als we speelgoed kregen van anderen". De ontmoetingsdagen staan nog niet onder een bepaalde naam bekend. "We hebben tot nu toe affiches opgehan gen met alleen "KOFFIE!" erop. De naam moet een beetje vaag blijven, zich niet alleen op vrouwen toespit sen. "Vrouwencafé" is daar om te specifiek en "koffie- contact-dag" klinkt weer te populair voor onze (niet- commerciële) organisatie". ROEL ZAADNOORDIJK LEIDEN/LEIDERDORP - In mei is drukkerij Rutgers b. v. verhuisd van het Galgewater in Leiden naar de Zijldijk in Leiderdorp. Een bedrijfsruimte van 1200 vierkante meter, bijna het dubbele van de vloerop pervlakte die het bedrijf in Leiden tot zijn beschik king had. Gevolg van deze uitbreiding is dat de offset-produktie is uitgebreid met een twee kleu- renpers. Het aantal personeelsleden nam toe van dertien tot zestien. Door de grotere ruimte die Rut gers nu tot zijn beschikking heeft zal het bedrijf zich in de nabije toekomst nog verder kunnen uit breiden, zowel wat betreft de produktie als wat betreft het aantal personeelsleden. Dezer dagen houdt Rutgers b.v. 'open huis' voor ge nodigden. Om andere belangstellenden kennis te laten maken met het (druk)werk van het bedrijf is W:" een dun, (24 pagina's) aantrekkelijk uitgevoerd boekje uitgegeven. De eerste en enige uitgave van de drukkerij: "Rijn Rijnland". Met korte be schrijvingen van het Rijnland tussen Alphen en Katwijk. Meer impressies dan een historische be schouwing (wat natuurlijk ook niet mogelijk is ge zien de per gemeente uitgetrokken pagina tekst). Geïllustreerd met goed gekozen, foto's en platen. Speels van opzet, het midden houdend tussen mij mering en herkenning. Al met al: geen boekje om van te zeggen dat het in geen enkele boekenkast mag ontbreken. Wel: een boeiende kennismaking met kwalitatief goed drukwerk. Rijn Rijnland is bij drukkerij Rutgers b.v., Zijldijk 25 in Leiderdorp, te koop voor 2.25. Kabel-tv in huizen van Kok Beheer nog onzeker LEIDERDORP - Het ziet er naar uit dat de gemeente Lei derdorp meer geld op tafel moet leggen dan beoogd om ook de woningen van Kok Beheer op de kabeltelevisie aan te sluiten. De Leidse Vischmarkt. Rijn Rijnlanddoet verleden herleven Pas dan zijn volgens de eigenaren van deze woningen, een aantal pensioenfondsen, verdere on derhandelingen mogelijk over overname van de bestaande ge meenschappelijke antenne in stallatie (g.a.i.) door de gemeente Zolang deze overname nog niet is gerealiseerd zullen de huurwo ningen in Ridderhof, Kasteelhof, Splinterlaan, Rozenburg, Boe- kenburg, Brittenburg, Adegeest en Laan van Ouderzorg van ka beltelevisie verstoken blijven. Ook al is de kabel al aangelegd om ook deze woningen aan te sluiten. In een gesprek dat de afgelopen week plaatshad met Kok Beheer heeft de gemeente Leiderdorp gezegd slechts dat gedeelte van de gemeenschappelijke antenne installatie te willen overnemen wat inpasbaar is in het nieuwe systeem van kabeltelevisie. Als de g.a.i. helemaal niet is te ge- LTdaai^ooïemctrwordeStfbT- Echtpaar Oosterom verlaat 'De Werf taald. Met deze mededeling moet Kok Beheer terug naar de eigena ren van de huizen om na te gaan of deze hiermee akkoord gaan. Voor de bewoners van de huurwo- nrngenrndéwijkAdegeest lffirt VOORSCHOTEN- "Ik heb zeker r geslachten voorzien van kof- Amstelveen dat de administratie van de eigenaren van de huizen bijhoudt, is de mededeling van Kok Beheer aan de Adegeest- bewoners onjuist van opzet. Naar zijn zeggen heeft hij Kok Beheer daarvoor al op de vingers getikt. "Je kunt de mensen toch niet laten betalen voor iets dat er niet is. Volgens het huurcontract mogen alleen rekeningen gestuurd wor den op basis van gemaakte kos ten. Maar die zijn er niet meer zo dra het g.a.i. systeem is vervan gen door de kabeltelevisie. Op deze manier moeten de bewoners zelf voor de kosten opdraaien, die eigenlijk door de gemeente Lei derdorp betaald hadden moeten worden." Bakker vindt dat de gemeente meer geld op tafel moet leggen. Pas dan zijn verdere onderhandelin7 gen mogelijk om de bestaande g.a:i. systemen te vervangen. "Wij hebben veel ervaring in andere gemeentes, waar de kabeltelevi sie haar intrede deed. Voor de be staande antenne-installaties wordt doorgaans de gehele rest waarde betaald. Leiderdorp had bij het vaststellen van het tarief rekening moeten houden met de overnamekosten van de bestaan de antennesystemen, u is er blijkbaar te weinig geld voor beschikbaar gehouden. Het nieuwe kabelsysteem kan op de ze manier alleen worden aange sloten bij huurders die bereid zijn voor beide installaties te betalen. Leiderdorp dupeert hierdoor een deel van haar inwoners. Wij zijn geen filantropische instelling. Let wel, we zijn er in principe zeer zeker voorstander van de kabel televisie. We stellen alleen voor waarden en die zijn onder andere dat de g.a.i. 's worden overgedaan als de gemeente Leiderdorp hier voor betaalt wat ze nog waard zijn. Zolang dat niet gebeurt zul len de huurders verstoken blij ven van de kabel-aansluiting. Als u in Alphen aan den Rijn een zwarte gedaante tegenkomt weet u, na het lezen van 'Rijn Rijn land', wie dat is: de schim van de huichelachtige landmeter, met •grote passen op en neer lopend langs de grenzen van het voor malige buiten Brittenrust. "Nooit zal zijn verderfelijk werk kunnen beëindigen.." Brittenrust 'is niet meer', evenmin als Meerburch (Zoeterwoude) of de Abdij van Rijnsburg. 'Rijn Rijnland' doet de beelden van vroeger echter weer herleven. De heerlijkheid Zoeterwoude, die in 1610 werd doorverkocht aan de gezamelijke burgemeesters van Leiden. De heerlijkheid Leider dorp, in 1582 naar Leiden overge- gaaan, waarna Leiderdorp was overgeleverd aan de grillen van deze stad. Leiderdorp en de brug. Het beeld van vandaag. Rijen wachtende auto's voor de open brug. Maar Leiderdorp leefde langer zonder brug dan met. "Heel lang werd de verbinding tussen de beide Rij noevers onderhouden met een veer. Pas in 1664 werd de over vaart per schouw beëindigd en kreeg Leiderdorp haar brug over de Rijn. De brug was eigendom van de stad Leiden, en passanten waren verplicht tol te betalen aan de pachter." Kasteel Oud Meerburch. het beeld dat van Leiden wordt op geroepen is dat van de vismarkt. De Leidse Vischmarkt dateert al van 1575. Om de aangevoerde vis schoon te maken werd in 1693 een fontein in werking gesteld. Niet precies de fontein die nu nog op de Vismarkt staat: in 1850 werd de fontein vernieuwd. In 'Rijn Rijnland' wordt naar vo ren gehaald hoe vroeger van deze fontein gebruik werd gemaakt. "Behalve op de dagen, waarop Zeevisch ter markt gebracht wordt, en ten dienste der visch- verkoopsters, die gekorven visch markten, de waterbak met water wordt gevuld, is het eene vaste gewoonte het Fontijn op den avond vóór den eerste Mei van elk jaar te doen springen, 't geen tevens bij enkele feestelijke gele genheden plaatsheeft." "Vandaag leeft in Leiden de histo rie voort, temidden van het jach tige twintigste eeuwse leven. De eeuwenoude fontein, gelegen naast een vrije busbaan, is daar van een sprekend voorbeeld." Zo wordt het steeds weer naast en tegenover elkaar gezet, heden en verleden. Achtereenvolgens ko men Alphen, Koudekerk, Zoe terwoude, Leiderdorp, Leiden. Oegstgeest, Valkenburg, Rijns burg en Katwijk aan bod. Zoals drukkerij Rutgers het noemt: 'n lichtvoetige terugtocht naar vroeger tijden., r schot in de zaak te komen. Af gelopen zaterdag hebben zij een brief gekregen waarin wordt ge vraagd hoeveel belangstelling zij hebben voor het nieuwe kabel systeem. Als de bewoners liever kabeltelevisie hebben dan hun huidige g.a.i.'systeem, dan moe ten zij, aldus Kok Beheer, voor beide systemen gaan betalen. Thans betalen de bewoners on geveer twee gulden veertig per maand voor hun g.a.i. Kok-be heer wil dit bedrag echter blijven innen, ook als het nieuwe kabel systeem, op kosten van de huur ders, gebruikt wordt. Als reden geeft Kok-beheer dat de twee gulden veertig zal worden ge bruikt om het tekort op de ko mende servicekostenafrekening te dekken. Onjuist Volgens de heer A.M. Bakker, hoofd van het Gemeenschappe lijk Administratie Kantoor in waarschijnlijk massaal op 'De Werf afkomen. Dan wordt offi cieel afscheid genomen van het echtpaar Oosterom-Kuiper door middel van een receptie voor alle bezoekers van 'De Werf. Zoeterwoude aan de mandoline de ZOETERWOUDE - Kort na het tiende lustrum van "Ons Huis" i Zoeterwoudse Mandoline Vereniging nieuw leven ingeblazen. De ver eniging werd tien jaar geleden ontbonden. De viering van het jubileum van 'Ons Huis' was voor een aantal oud-leden van de Z. M. V. echter aanleiding hun vereniging opnieuw op te richten. De nieuwe vereniging is inmiddels uitgegroeid tot 27 leden. Achttien hiervan spelen mee in clubverband, negen volgen de lessen gitaar en mandoline. De leiding is in handen van de voormalige dirigent van de Z. M. V., Van Marsbergen. Voorlopig wordt in de Aloysiusschool geoefend, al ligt het in de bedoeling binnenkort weer naar 'Ons Huis' te verhuizen. Voor informatie Mandoline Vereniging kan contact worden opgenomen met F. Loo, Schenkelweg 9 in Zoeterwoude. Tel. 01715-2464. drankjes. Kort na de oorlog hielp ik al mee in het gebouw voor Christelijke Belangen. Ver volgens 'De Werf. We hebben ei genlijk altijd de kerk en 'De Werf beschouwd als ons toevertrouwd bezit waar we zuinig op moeten zijn. Het is dat we de laatste jaren een beetje sukkelen met onze ge zondheid, daardoor is het af scheid minder zwaar geworden." Per 1 oktober verlaat het echtpaar Oosterom-Kuiper wegens het be reiken van de 65-jarige leeftijd het zalencentrum 'De Werf naast de Gereformeerde Kerk in Voor schoten. Ruim 22 jaar geleden werd J. Oosterom aangesteld als koster van de Gereformeerde Kerk. De eerste jaren was hij kos ter, tuinman en incasseerder voor de kerk. De activiteiten in 'De Werf begonnen twintig jaar ge leden, toen de Gereformeerde Kerk besloot iets te doen aan de zalennood van de diverse vereni gingen. Naast de kerk werd 'De Werf gebouwd, binnen een paar jaar het meest bezochte zalencen trum in Voorschoten. Dagelijks zijn alle vier de zalen bezet en van de vroege ochtend tot midder nacht is het echtpaar Oosterom er te vinden. De heer Oosterom: "Ik kan gerust zeggen dat alle Voorschotense verenigingen, van politieke tot OEGSTGEEST - Omdat het christelijk onderwijs in Neder land honderd jaar bestaat worden in het hele land grote regionale eeuwfeest-avonden gehouden. Voor de regio Leiden is dat a.s. donderdagavond. Dan treedt zanger-gitarist Hans Breeveld op met negerliederen. Verder houdt de heer Germeraad, medewerker van de organisatie eeuwfeest van de jubilerende unie een korte toespraak over school en evan gelie. Tenslotte wordt de film „mensenkinderen" gedraaid over christelijk onderwijs in moeilijke omstandigheden en ontwikkelingslanden, gezelliiheidsverenigingen, hier Dit programma duurt van acht i of meerdere malen per jaar bijeenkomen. Aan het eind van de rit komt het allemaal weer bij je boven, de erg droevige bijeen komsten, wij waren immers ook betrokken bij rouw en trouw, en de heel plezierige", der Vrijdagavond zullen de leden van Voorschotense verenigingen tot half tien 's avonds en wordt gepresenteerd door Sipke van der Land. Na afloop is er de mo gelijkheid van een gezellig Sa menzijn in de aula van de Christelijke Pedagogische Aca demie, Hazenboslaan 101 in Oegstgeest, waar alle activiteiten plaats hebben. Dinsdag Gerard Brandtstraat 6, informatieavond!, la'i g n., 20 i Breehuys, ingang Schoolsteeg, Werklo zen Advies Centrum, woe. van 10-12 uur. Nieuwe Rijn 20a, vrouwencafé, 21 uur. Troef, Noordeinde 2a, talencursussen; cabaret, 20-22 «uur. Vrijetijdscentrum, Breestraat 66, publi- citeitsgroep; jazzballet; zelf kleren ma ken; tekenen en schilderen, 20 uur. Verbum Deï, Plantage 16, film "Warga me", na afloop discussie, 19.30 uur. Antonius Clubhuis, vergadering Leid- sche Vereeniging van Postzegelverza melaars, 20 uur. Romanuszaal, Mare, bijeenkomst be langengroep alleenstaanden, 20 uur. 't Camphuys, Rijngeesterstraatweg 43, Oegstgeest, Theosofische Ver. avond over "Karma en Reïncarnatie", 20 uur. 't Parlement, bijeenkomst Rozekruisers Gen., 20 uur. Sterrewacht, lezing "Weer- en sterre- kundige kring", 20 uur. Noordeinde 2a, kledingbeurs, 19-21 uur, woe. van 10-13.30 uur. Stadhuis, cie. volkshuisvesting, 20 uur; cie. financiën, 20 uur. Scheppingskerk, Leiderdorp, kin- 21 uur. ïrdorp, cie. verkeer Woensdag Nieuwe Rijn 20a, vrouwencafé, 14-17 e 21-24 uur. Troef, Noordeinde 2a, "Meidengroep" 20-22 uur; sport. 18.30 uur. Vrijetijdscentrum, Breestraat 66, volks dansen, 19.30 uur; etsen; jazzballet; te kenen en schilderen; gitaar; pottenbak- ken, 20 uur. Breehuys, Breestraat 19, scholieren- sportcafé, 15-17.30 uur; eethuis Repel steeltje 18-19.30 uur. Stadhuis cie. openbare werken en mid denstand, 19 uur. Zuiderkerk, Lammenschansweg, ver gadering RPF, 20 uur. Clubhuis Morschwijk, Topaaslaan, avond over vredesweek, 20 uur. Nieuw Minerva, ledenvergadering CDA, 20.30 uur. De Werf, Voorschoten, culturele och tend over Hymalaya expeditie, 10 uur. Scheppingskerk, Leiderdorp, kin- derkledingbeurs, 10.30-13 uur. Wassenaarse Slag, prestatieloop, 19.30 Donderdag Troef, Noordeinde 2a, voorlichting en begeleiding dienstweigeraars, van j 20-21.30 uur, tel. 140866. Nieuwe Rijn 20a, werkgroep homofilie, open café avond, 21-24 uur. Welfare-lokaal Rode Kruis, Leidseweg 33, Voorschoten, tel. 01717-3309, spreek-1 .uur Alg. Ned. Invalidenbond, 19-20 uur. Architektenwinkel, Pieterskerkhof 19, vrij advies, 20-21 uur. Architektenwinkel, Hooglandse Kerk- gracht 32, vrij advies, 19.30-21.30 i Vrijetijdscentrum, Breestraat 66, sport- café, fotografie saxofoon; Leidse Go- club, 20 uur. Leidse Schouwburg, Ned. Dans Theater 20.15 uur. LAK-Theater, solo-show van Katy Duck, 20.30 uur. Stadhuis, cie. ruimtelijke ordening; economische aangelegenheden, 20 uur. Sophiekehuis, Wassenaar, bazaar, 10-17 Gemeentehuis Leiderdorp, cie. oude dorp, 20 uur. De Paauw, Wassenaar, raad jongeren vergadering, 20 uur Gemeentehuis, Oegstgeest, gemeente- i raad, 19.30 uur. Gemeentehuis Zoeterwoude, gemeente raad, 20 uur. Gemeentehuis, Warmond, gemeente raad 20 uur. Chr. Pedagogische Academie, Oegst geest, eeuwfeestavond, 20 uur. Ons Huis, Zoeterwoude, veiling, 20 uur. jeugd Apotheken De avond-, nacht en zondagsdienst der apotheken in de regio Leiden, wordt van 22 tot 29 sept., waargenomen door. Apo theek Reyst, Steenstraat 35, Leiden, tel. 120136; Apotheek Voorschoten, Leid seweg 66, Voorschoten, tel. 01717-2525. Indiep het na 1 uur 's avonds niet meer mogelijk is met openbaar vervoer naar de apotheek te komen kan men uitslui tend voor spoedrecepten, van een taxi, tel. 122444, gebruik maken. Wijkverpleging,^,^. kruis, Middelweg 38, tel. 121753. Leiderdorp - Gezondheidszorg Leider dorp, tel. 140131. Oegstgeest - Interkruis, Lijtweg 7, tel. 154500. Voorschoten - Gezondheidscentrum, v.d. Waalslaan, tel. 4641. Warmond - zr. R. Koster, Helmstraat 43, Noord wpkerhout, tel. 02523-3137. SOS-dienst Burgerraadsman Koornbrugsteeg 7, Telefoon 143171 (kantooruren). Spreekuren ma., di. en wo. 11.00-12.00 uur, do, 18.30-20.00 uur. LEIDSCH DAGBLAD DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMGEVING Uitgave: Leidsch Dagblad B.V. Hoofdredacteur Han Mulder. Hoofdkantoor. Leiden - Witte Singel 1. Postbus 54 - Giro 57055. Voor betaling van abonnementsgel den uitsluitend giro 28884. Telefoon: 071-144941. Nabezorging van 18.00-19.30 u. Zaterdag van 16.00-18.00 u. Telefoon 071-211515. Indien in gesprek 071-210221. Kwartaalabonnement f 41,75 Kwartaalabonnement per post f 59,60 Jaarabonnement f 155,50 J aarabonnement Per post f226,90 Losse nummers f 0,60 Abonnementsgelden bij voor uitbetaling te voldoen. Bij automatische overschrij ving geen administratie- en in cassokosten.

Leidsch Dagblad | 1978 | | pagina 2