'Geen ingrepen ten koste van het individu' Benoeming lector onzeker Geweldigaanbod vandeNMB voor iedereen die spaart: De Kodak mini- instamatic camera voor maar 34 piek. Middeleeuwse week op de Noorderwiek Prof. Buikhuisen over bio-sociaal onderzoek in Leiden: 7DAGEN BOEDAPEST PER KLM 1 Evenpr 5DAGEN WARSCHAU PER KLM U kunt er razendsnel de leukste foto's mee maken. Nieuwe spaarders krijgen bovendien f 7,50 spaarpremie. De NMB denkt met u mee. DINSDAG 26 SEPTEMBER 1978 VARIA PAGINA 17 Robbert LEIDEN - De Nqorderwiek (school voor lager en middelbaar be roepsonderwijs) houdt op 4, 5 en 6 oktober een Middeleeuwse Week. De week is bestemd voor de 250 leerlingen van het middel baar huishoud en nijverheidson derwijs. Het doel van de school is met deze activiteit het onderling contact tussen de leerlingen te bevorderen de leerlingen enig historisch inzicht bij te brengen. De leerlingen die meedoen aan de Middeleeuwse Week zitten in de Interim Algemene Schakelklas (Inas), de vormingsklas, de kos tuumklas, de coutureklas of wor den opgeleid tot kinderverzor- gende of jeugdverzorgende. Ze krijgen volgende week de film "Mariken van Nimweghen" te zien, er komt een wandeling door oud-Leiden, een modeshow staat op het programma en er is een optreden van het duo Robbert en Anja van Lint dat middeleeuwse liedjes zingt. Op de laatste van de drie dagen presenteren mede werkers van het Utrechtse Kos tuummuseum een show en voe ren de leerkrachten het toneel stuk De Klucht van de Koe op. Ook tijdens de lessen worden verscheidene aspecten van het middeleeuwse leven belicht. Zo worden in de kooklessen gerech ten en versnaperingen uit die tijd bereid. ADVERTENTIE LEIDEN - "Helaas zijn er in verband met het bio-so ciaal onderzoek dat ik wil gaan doen, associaties ge legd met praktijken zoals die werden bedreven door de nazi's, in concentratie- kampÈn en dergelijke. Maar ik wil nog eens be nadrukken dat ik mij voor de volle honderd procent distantieer van ingrepen die ten koste zouden gaan van het individu of die voor zijn toekomst geen winst zouden opleveren" Dat zei prof. dr. W. Buikhuisen, hoogleraar in de criminologie en penologie (leer van het ontstaan en de ontwikkeling van de straf), gisteren tijdens een persconfe rentie. Hij gaf hierop een toelich ting op de plannen die hij heeft, om binnen het criminologisch in stituut van de Leidse universiteit •een bio-sociale onderzoeksrich ting op poten te zetten. Op die plannen kwam in april van dit jaar een stroom van kritiek nadat het reclasseringsblad Kri had gemeld dat prof. Buikhuisen LEIDEN - Viscoliege "HSV" hield een wedstrijd in de Rijn. De vangst was redelijk en de uitslag luidde: 1. P. Blok 2350 gram (41 st). 2. J. Bontje 2050 (28), 3. F. Boot 1750 (33), 4. G. Bontje 1400 (19), 5. P. Wondergem 1100 (18), 6. K. La- terveer 1100(15), 7. P. Bontje 1050 (6), 8. J. Leuering 1025 (14), 9. La- terveer sr. 925 (10), 10. J.v.d. Lin den 750 (7). W "Zaalberg" viste de 6de wed strijd in Vrouwenakker met ma tige resultaten. De uitslag was: 1 J.J.v. Went 1465 (12), 2. G.v. Iter- son 1300 (10), 3. J. Goriee 1290 (6), 4. J. Philippo 1240 (8), 5. G.v.d. Vaart 825 (4). 6. J. Beij 625 (6), 7. G. Holswilder 400 (3), 8. P. Hemerik 310 (4), 9. W. Roest 100 (1). De wijkvereniging Aktief organi seerde een wedstrijd voor leden en donateurs in De Vliet. De zil veren Aktief-wisselbeker ging naar de heer Schreuder met 84 cm vis. Tweede werd de heer Fakkel met 64 cm. derde de heer Arnoldus met 29 cm, vierde de heer Brugman met 25 cm. en vijf de de heer Hartman met 24 cm. De visclub Albatros vist een wed strijd op de Westeinder. De vangst was zeer slecht. De uit slag: 1. W.J.v. Steenbergen 2000 (7), 2. H. Valk sr. 1780 (9), 3. J.v.d. Steen 1590 (9), 4. W.W.v. Steen bergen 1210 (5), 5. J.v. Went 890 (8), 6. J. Bouwmeester 840 (7), 7. J.v. Tongeren 650 (4), 8. J. Bave- laar 540 (3), 9. R.v. Dijk 520 (5), 10. K. Arnoldus 450 (2). IJSHOCKEY - Voor de eerste keer zal een wereldkampioenschap in de volksrepubliek China worden gehouden. Het ijshockeytoernooi om het wereldkampionschap in groep c zal van 7 tot en met 18 maart in Peking plaatsvinden Vorig seizoen, toen Nederland wereldkampioen in groep c werd, eindigde het Chinese team op de vierde plaats. IYN start weer met nieuwe groene cursus LEIDEN - Het Instituut voor Na- tuurbeschermingsducatie (IVN) organiseert dit jaar weer een zo genaamde "groene cursus", die algemene veldbiologische in formatie geeft. Er worden onder meer lessen gegeven over pad destoelen. vogelzang en insecten Verder zullen excursies worden gehouden in natuurterreinen in en rondom Leiden. Het eerste gedeelte van de cursus begint op 11 oktober. Alle lessen worden gegeven in het voormalige Sterrewachtgebouw aan de Kaiserstraat. De kosten bedragen 10.-. Voor nadere informatie: Hans Borsje, J. Haydnlaan 53, Leiden een onderzoek wilde beginnen naar "de biologische kenmerken van de delinquent". Het onder zoek, aldus Kri, zou onder meer gericht worden op de "behande ling" van delinquent gedrag. In de Tweede Kamer volgde daarop een spoeddebatje over de plan nen van de hoogleraar. Prof. Buikhuisen, die intussen sinds half augustus in Leiden aan het werk is, zei gisteren dat het bio-sociaal onderzoek niet in houdt een louter bekijken van de biologische kenmerken van het individu. "Een bio-sociale aan pak van de criminaliteit houdt in dat men bij de verklaring van strafbaar gesteld gedrag gebruik maakt van de inzichten die in de sociale- en biologische weten schappen bestaan ten aanzien van menselijk gedrag" Witte jassen 'Wij willen straks niet in witte jas sen gaan rondlopen met de ste thoscoop op en kleppen voor de ogen. Je bent tenslotte niet vijf entwintig jaar bezig met crimi naliteit en de maatschappij - zo als ik dat ben - om dat ineens te laten liggen en te zeggen: zo, en nu gaan we wat anders doen. Er is een wisselwerking tussen sociale en biologische factoren", aldus de hoogleraar. Volgens prof. Buikhuisen zou door een combinatie van die factoren beter inzicht kunnen worden verkregen in het ontstaan van criminaliteit. Tot dusver is er aangetoond dat er verbanden be staan tussen allerlei sociale facto ren - zoals werkloosheid, slechte behuizing etc. - en crimineel ge drag. Maar, aldus de hoogleraar, dat is een beperkte verklaring. Voor de meerderheid van de mensen die werkloos of slecht behuisd zijn, geldt immers dat ze geen misdrijven plegen. Daarom is het volgens de hoogle raar van belang de inzichten van de biologische en sóciale weten schappen samen te brengen Want biologische eigenschappen kunnen mede van invloed zijn op menselijk gedrag. Vandaar ook dat het onderzoeks team van het criminologisch in stituut straks o.a. zal bestaan uit drie sociale wetenschappers (so cioloog, psycholoog en sociaal psycholoog) en drie biologische wetenschappers (psycho-fysio- loog, endocrinoloog en neuro- bioloog). Wie er eventueel als proefpersonen zullen fungeren en waar ze van daan zullen komen, kon prof. Buikhuisen nog niet zeggen. De ze vragen hangen volgens hem samen met de problemen die hij en zijn mede-onderzoekers wil len gaan aanpakken. Zenuwstelsel Bij het bio-sociale onderzoek zal volgens prof. Buikhuisen grote aandacht worden besteed aan de werking van het autonome ze nuwstelsel. "Het is mijn vaste overtuiging", aldus de Leidse hoogleraar, "dat het functioneren van het autonome zenuwstelsel een kernwaarde bevat voor het functioneren van de mens in de samenleving" Hij zei dat uit wetenschappelijk onderzoek is gebleken dat het au tonoom zenuv/stelsel bij crimi nele personen gemiddeld minder sterk reageert op prikkels van buitenaf. Hierdoor zijn_ deze mensen moeilijker te beïnvloe den en zijn ze minder goed in staat om van negatieve ervarin gen, zoals straf, te leren. Onderzoek met medicamenten heeft volgens de hoogleraar aan getoond dat als mensen minder sterk op prikkels van buitenaf reageren (een laag "activatie-ni- veau" hebben), zij ook makkelij ker frauderen. Een verband tussen biologische en sociale factoren is volgens de hoogleraar terug te vinden in het voorbeeld van kinderen die thuis weinig genegenheid ondervin den. Volgens de hoogleraar schuilt daarin de basis voor een laag activatie-niveau (dus minder sterk op prikkels reageren). Doordat er op dit punt ook weer een wisselwerking is (het kind stelt zich steeds minder open, waardoor de ouders steeds min der greep op het kind krijgen enz.), komt het kind steeds verder van het gezin af te staan. Crimi naliteit kan hierdoor in de hand worden gewerkt. Overigens waarschuwde de hoog leraar ervoor op dit gebied naar directe verbanden te zoeken (zo als laag activatie-niveau en cri minaliteit). "Er liggen nog een hoop factoren tussen" zei hij. INCL. HOTEL r'699fj - 4>>- Hongaarse stijl! hMÉT Boedapest biedt wÊ^Êm J alles 'n korte vakantie. Historische pracht, vurige csardas, pikante gerechten, fraaie parken en geneeskrachtige bronnen. INCL. HOTEL Prof.WBuikhuisen gaf gisteren in Leiden een toelichting op de plannen die hij heeft binnen het criminologisch instituut van de Leidse universiteit Loodgehalte Bij het bio-sociaal onderzoek kun nen volgens de hoogleraar diver se andere vragen aan de orde ko men. Zoals: in hoeverre er een verband bestaat tussen het lood gehalte in het bloed en criminali teit. Het is volgens de hoogleraar bekend dat er een relatie bestaat tussen loodgehalte in het bloed en agressie. Ook kan bij het bio-sociaal onder zoek worden nagegaan wat voor effect langdurige opsluiting heeft op de lichamelijke en psychische conditie van de delinquent (hos pitalisering). Prof. Buikhuisen zei verder dat het criminologisch instituut zich niet zal gaan bezighouden met "sche del lichten". Wel wordt er ge dacht aan hersenonderzoek door middel van neuro-psychologi- sche tests, onderzoek van bloed of urine en het plaatsen van elec trodes op de huid. Ook wordt er apparatuur gebruikt die als leu gendetector kan fungeren. Over de waarborgen die betrokke nen bij dit soort onderzoek moe ten hebben, zei de hoogleraar dat het onderzoeksprogramma o.m. moet worden goedgekeurd door de betrokken vakgroep en de fa culteit. Verder is binnen de facul teit vastgelegd dat er gekeken moet worden naar de maat schappelijke, ethische en rechts positionele kanten van het bio- sociale onderzoek. De hoogleraar zelf heeft tenslotte gepleit voor de oprichting van een Raad van Toezicht, waarin o.a. de ministeries van volksge zondheid en milieuhygiëne en van justitie vertegenwoordigd moeten zijn. ADVERTENTIE Een miljoen gulden aanprijzen 150Zareska prijzen: Smyrna handwerkpakketten van 45 x 90 cm met een winkelwaarde van f77,-per stuk. Kompleet met stramien, wol, en werkbeschrijving. Geschonken door Hageo, Hengelo (O). Warschau zal 'n openbaring voor u zijn. Met z'n vele clubs en discotheken, z'n „Oude stad" en de boeiende excursies naar bijv. het geboortehuis van Chopin. Moet u 'ns doen. BOEK BU UW KLM AGENT. U herkent 'm aan het KLM-uit- hangbord. Hij is uw vertrouwde adviseur en de meest ervaren man om uw uitstapje te regelen. EUROPA BROCHURE. De KLM heeft voor deze reizen de speciale brochure „Europa" samengesteld met alle informatie en talloze tips. Ga 'm halen bij u KLM-agent of KLM-kantoor. Of stuur een briefkaart met f 1,- extra aan postzegels bij- geplakt aan KLM Nederland, alcl. SPL/UC. postbus 7700,1117 ZL Schiphol. KLM Thuis in de lucht. LEIDEN - Uit e het Vijf Meipleii :n fotozaak aan i zijn vannacht diverse andere fotoapparatuur gestolen. De totale waarde van het gestole- ne is nog niet exact bekend. De inbreker(s) verschaften zich toe gang tot de winkel door met een grote tegel een etalageruit in te gooien. College over problemen rond dr. Lapple LEIDEN - Door de plannen van minister Pais om de aanstelling van kroondocenten drastisch te beperken, is de benoeming van dr. Dieter Lapple tot lector in de macrosociologie twijfelachtig geworden. Dat blijkt uit het ant woord van het college van be stuur op schriftelijke vragen van het universiteitsraadslid Hans Schwenke overde moeilijkheden rond de lectorsbenoeming. Volgens het college is het ook niet zeker meer of de subfaculteit so ciologie in 1981 een hoogleraar in de empirische sociologie zal krij gen. Bij de faculteit en de subfa culteit werd er tot voor kort van uitgegaan dat deze laatste functie in elk geval geen probleem zou zijn. Het college deelt verder mee dat de voordracht voor de nieuwe lector wel eerder gereed had kunnen zijn. De adviezen die door de sub faculteit bij de zusterinstellingen zijn ingewonnen, en de vakantie- tijd zijn er volgens het college echter debet aan dat de voor dracht zo laat (na de eerste goed keuring in april uiteindelijk pas in augustus) op tafel lag. De openbare vergadering van de subfaculteitsraad sociologie heeft gistermiddag geen veran dering gebracht in de standpun ten die worden ingenomen over de nieuwe lectorsbenoeming. Zoals bekend was deze benoe ming de inzet van een bijna een week durende bezetting van het Sociologisch Instituut. Aan het eind van de ruim vier uur durende vergadering werd beslo ten het eerder, in een besloten vergadering genomen besluit uit te voeren. Dat besluit, waar ook nu weer vier student-leden tegen stemden, houdt in dat de vragen die door het college van bestuur zijn gesteld bij de voordracht van dr. Dieter Lapple voor het lecto raat zullen worden beantwoord. Die antwoorden zullen op 16 ok tober op tafel moeten liggen. Tot zover wordt de voordracht voor het lectoraat dus in elk geval voortgezet. Daarnaast zal ook op 16 oktober, een voorlopig besluit worden genomen over het al dan niet doorsturen van de voor dracht, via het universiteitsbe stuur, naar de minister. Het alter natief is in plaats daarvan een hoogleraarschap empirische so ciologie vóór te laten gaan. Het definitieve besluit daarover zal dan op 30 oktober vallen. ADVERTENTIE Nieuwe èn bestaande spaarders die minstens f 50,- op 'n NMB-spaarrekening storten, kunnen deze perfekte Kodak mini-instamatic kopen voor maar 34 piek. Eigenlijk zou ie dik honderd gulden moeten kosten. En dat is ie waard. Van de kinderen, van de vakantie, van Sinterklaas. De camera is - ondanks al zijn mogelijkheden - toch heel eenvoudig te bedienen. En dat maakt 'm óók tot een perfekt cadeau voor kinderen! U krijgt er 'n fraaie opbergdoos, een polsbandje en een gratis kleurenfilm bij. Iedereen die 'n nieuwe spaarrekening opent bij de NMB krijgt ook nog 'ns een spaarpremie van f 7,50.'Wij lichten u graag uitvoerig in. Kom even langs bij een van onze kantoren. Wees wel snel, want de voorraad camera's is niet onbeperkt! Op is op. Daarom één camera per persoon. De f 7.50 spaarpremie is gedurende 3 maanden niet opvraagbaar. NEDERLANDSCHE MIDDENSTANDSBANK tijden. Afmetingen: 0 v 4'/.

Leidsch Dagblad | 1978 | | pagina 17