Joop Brons 25 jaar organist in Leiden "De nukken van dat orgel moetje dóór hebben "Kerk die zwijgt doet ook aan politiek BEROEPINGEN Manchester City wil tonen dat 'United niet de dienst uit maakt' DINSDAG 26 SEPTEMBER 1978 LEIDEN - Joop Brons. Al jaren vermelden affiches zijn naam. Zijn concerten zijn niet meer uit Leiden weg te denken. Deze week - op vrijdag 29 september - geeft hij in de Pieterskerk een jubileumconcert omdat hij 25 jaar organist is. De hele periode in Leiden. Joop Brons aan orgel in de Pieterskerk Eerst in de Bethlehemkerk aan de Driftstraat, daarna de Hooglandse kerk. De eerste mijlpaal om even terug te kijken. Hij komt tot de conclusie "dat het gauw is gegaan". Over het organistenvak kan Joop lang doorpraten. Ook over dat prach tige Pieterskerk-orgel, dat wel nukken kent, maar, zegt hij, "die moetje dóór hebben". "Als je dat ene register maar goed uittrekt, kijk.zó. dan komt er geen narigheid van. Vergeet je dat of doe je het niet ver genoeg, dan gebeurt er ditJoop laat een akkoord klinken. Het doet me denken aan een vergiet. Hij kent nog meer specifieke Pie terskerkorgel-grapjes. "Dat register bijvoorbeeld moet je niet combineren met dit, want dan gebeurt erEn het orgel begint te sidderen. Brons heeft er nog wel een beetje plezier in ook. "Als je dat nu al lemaal weet, is er immers niets aan de hand. Ik zal het orgel eens laten horen zoals het werkelijk is". Hij slaat "Balletto del gran- duca" open van Jan Pieterszoon Sweelinck. "Vind je 't niet prachtig? Wat een muziek schreef die man. Het lijken mij oude hofdansen. Ik speel het straks op mijn concert" Het laatste Brons wijst op de klavieren. "Hoe veel handen hebben door de eeuwen heen hier niet op ge speeld", mijmert hij. "Dat blijft gelukkig zo, want het orgel wordt gerestaureerd. Het machaniek is verouderd en hoognodig aan vernieuwing toe" Joop vindt dat ook wel jammer. Hij houdt van die oude orgels. "Er gaat zoveel verloren bij een res tauratie. Handwerk van eeuwen geleden. Maar je krijgt er natuur lijk wel wat goeds voor terug. Dat hoop ik tenminste "Ik geloof dat ik er deze week voorlopig het laatste concert geef. Het is de bedoeling dat de kerk dan voor twee jaar dicht gaat. In die tijd wordt ook het or gel onder handen genomen". Joop Brons is blij dat hij nog net bijtijds die orgelplaat heeft ge maakt. "Dat heeft wel wat voeten in de aarde gehad, hoor. Maar de eerste serie - duizend stuks - is nu uitverkocht. We hebben er al dui zend bij laten maken, en ook die vliegen tot nu toe de deur uit. Fijn. want de opbrengst is voor het orgelfonds". Twee piano's Het gesprek dwaalt even af naar hoe Joop is begonnen. "Wij hebben thuis veel aan muziek gedaan. Ik heb vijf broers, en vooral mijn vader stimuleerde ons. We hadden een groot huis en waren in hel gelukkige bezit van twee piano's. De goeien onder ons mochten op de mooie piano studeren, de anderen moesten naar boven. Er hing een lijstje aan mocht studeren". Toen Joop Brons achttien was, is hij deorgelrichting uitgegaan. Eerst studeerde hij bij Piet Uiter- linden, toen organist van de Hooglandse kerk, en later bij Adriaan Blankenstein in de Pie terskerk. Ook was hij leerling van Bernard Bartelink. Op 1 oktober 1953 werd hij be noemd tot organist van de Kooi- kapel, nu Bethlehemkerk. En in 1960 volgde hij Adriaan Blanken stein in de Hooglandse kerk op Hij heeft daar serieus examen voor moeten doen. En toen is alles snel gegaan. Joop leidt in de kerk waar hij elke zon dag aan het orgel zit - in verband met de restauratie nog steeds een kabinetorgel -, de Hooglandse kerk, ook een canto rij. Die werkt regelmatig mee aan diensten. Het jaarlijks terugkerende advents- concert van de "Leidse cantorij" is al een traditie geworden. Ook voor de Mattheüs-Passion en voor cantatediensten wordt Brons dikwijls gevraagd. "Ik vind dat heerlijk werk". Weer zijn we in ons gesprek bij de Pieterskerk beland. Maken even plezier om die enorme sleutel van de zij-ingang die hij als een reli kwie bij zich draagt. En mijmeren nog wat over al die voetstappen, ook van beroemdheden op orgel- gebied, die sinds eeuwen over de uitgesleten stenen naar het orgel zijn gegaan. Als wij vanaf het orgel de kerk in kijken, slaken we beiden een ver zuchting. Dit prachtige eeuwe noude monument is op het ogenblik wel tot aan zijn ziel uit gekleed. Gelukkig zijn er die vechten voor het behoud van kerk en orgel. Wat dit laatste betreft is Joop Brons één van hen. Zijn jubileumconcert begint vrij dagavond om kwart over 8. BEP RIJNDERS Mevrouw Klompe in gesprek met ds. Hemstede: "Een kerk die zwijgt bedrijft ook politiek, maar staat wel aan de verkeerde kant". Dat antwoordde mevrouw Marga Klompé de hervormde vlootpredi- kant H.J. Hemstede (Lei derdorp) toen hij haar in een vraaggesprek voor het Gereformeerde Kerken: beroepen te Zaandam P. L. Smilde Ber- gum, te Tilburg A.N. Dekkers Velp; aangenomen naar Heer- jansdam kandidaat L.E. van Loo Amstelveen, de benoeming tot ziekenhuispredikant te Hooge- veen P. Torenbeek aldaar; be dankt voor Maasdijk H. Bade Landsmeer. Baptistengemeen ten: aangenomen naar Stadska naal-Noord (onder meer voor schoolwerk) A. Hofman, leraar godsdienst aldaar. Gereformeer de Kerken Vrijgemaakt: aange nomen naar Hooghalen-Beilen kandidaat H.R. van der Kamp Warnsveld (die o.a. bedankte voor de combinatie Oegstgeest- Lisse), naar Uithuizen kandidaat H.J. Siegers Kampen. Chr. Gere formeerde Kerken: bedankt voor Katwijk aan Zee en voor Vee- nendaal A. Baars Urk, voor En schede J.H. Velema Nunspeet, voor Sneek W.P. de Groot Mid- wolda; aangenomen de benoe ming tot wetenschappelijk me dewerker aan de theologisch ho geschool te Apeldoorn R. Soeters Zutphen. Aan deze hogeschool is het rectoraat overgedragen aan prof. dr. W. van 't Spijker. Ds. J. J. Rebel te Sassenheim slaagde aan de Utrechtse universiteit voor het doctoraal examen theologie. Ge- ref. Gemeenten: beroepen te Katwijk aan Zee A. Hofman Scheveningen; bedankt voor Veenendaal D. Hakkenberg Lis- Oud-Geref. Gemeenten: aan genomen naar Rijssen G. Over- duin Werkendam. Vredesweek-nummer van het blad "In de Peiling" vroeg of naar haar mening geloof en politiek met el kaar te maken hebben. Mevrouw Klompé is voorzitter van de Nederlandse afdeling van de rooms-katholieke vredesbewe ging "Justitia et Pax" (gerechtig heid en vrede). "In de Peiling" is een uitgave van de rooms-katho- lieke en protestantse geestelijke verzorging bij de Koninklijke Marine. Mevrouw Klompé: "In al onze ker ken zijn mensen die zeggen dat de kerk zich niet met politieke zaken moet bemoeien. Natuurlijk moet de kerk zich niet bezighou den met partijpolitiek, maar zij heeft wel de plicht een woord te spreken als het gaat om gerech tigheid in de wereld. Dat is de op dracht die de Heer aan de kerk, zowel aan het instituut als aan de geloofsgemeenschap, heeft ge geven. Als er onrecht is, moet er vanuit het evangelie worden ge sproken. Zo gauw het gaat over onrecht en over herstel, is dat politiek. Want een groot aantal van deze zaken wordt door maatregelen in de politiek opgeheven. Ik vind niet dat een kerk in Zuid- Amerika moet zeggen tegen de regering: de arbeiders op het platteland moeten zoveel procent loonsverhoging hebben. Maar ze moet wel zeggen: deze mensen verdienen veel te weinig; hier ge beurt onrecht doordat er een paar landeigenaren zijn die de mensen uitbuiten. Dat is een politieke uitspraak. Tegen mensen die zeggen: "Ja maar. dat mag niet" zou ik willen opmerken: een kerk die zwijgt bedrijft ook politiek, maar staat dan wel aan de verkeerde kant. Er zijn landen waar machthebbers onrecht bedrijven en de kerk zwijgt. In het verleden hebben al onze kerken dat gedaan. Geluk kig zwijgt de kerk in het alge meen gesproken vandaag niet Instrument Mevrouw Klompé is ervan over tuigd dat christenen aan de ge rechtigheid in de wereld nadruk kelijk moeten werken. "Natuurlijk zijn er mensen in onze samenleving die niet geloven, geen christen zijn en toch gewel dig goed werk doen. Ik zou zelfs kunnen zeggen dat vele ongelo vigen ten aanzien van deze vraag stukken soms een beter voor beeld geven dan velen van ons. Dat neemt niet weg dat wij vanuit ons christenzijn weten die op dracht te hebben. Wij zijn in strument in Gods hand om te werken aan die wereld waarvan God zegt: "Er zal vrede zijn"." Wereldraad. Het uitvoerend co mité van de Wereldraad van Ker ken heeft op zijn vergadering in Helsinki (Finland) de beslissing van de leiding in Genève be krachtigd om een bedrag uit het anti-racismefonds te geven aan het Patriottisch Front in Rhode- Secretaris-generaal dr. Philip Pot ter van de Wereldraad deelde op een persconferentie mee, dat er nog dit jaar een gesprek komt met het Leger des Heils. Dat heeft zijn lidmaatschap van de Wereld raad opgeschort naar aanleiding van de geldelijke steun aan het Patriottisch Front. Terugbetaling. De Zuidafri- kaanse staat heeft op de rekening van de Protestantse Interkerke lijke Coördinatiecommissie Ontwikkelingsprojecten te Utrecht 350.000.- gestort na een gerechtelijke stap van deze commissie toen in Zuid-Afrika ongeveer een half miljoen gulden in beslag was genomen. Vorig jaar ging de commissie een contract aan met een legale orga nisatie van zwarte Zuidafrikanen (Black Community Programmes) ter uitvoering van een program ma voor scholing en sociaal en medisch werk. Deze behoorde in oktober 1977 tot de achttien or ganisaties die verboden werden verklaard. De staat nam alle be zittingen in beslag. Ook de 500.000 op de bankrekening van de Black Community Program- Op een verzoek uit Nederland om teruggave van dit Nederlandse kapitaal reageerde de regering in Pretoria aanvankelijk volstrekt negatief. Vlak voordat een rechtszaak hierover zou dienen kwam er echter een aanbod tot minnelijke schikking in de vorm van een terugbetaling van 350.000. De commissie in Utrecht heeft dat maar aanvaard omdat zij van een rechtszaak toch geen beter resul taat verwachtte. Het geld blijft voor Zuid-Afrika bestemd, op nieuw voor legale doeleinden. Gedacht wordt aan verlichting van de nood waarin gezinnen van politieke gevangenen verkeren. Bezoek. Gisteren zijn ds. G. Mak en ds. A.C. Hofland, respectieve lijk voorzitter en secretaris van de synode van de Gereformeerde Kerken in Nederland, naar Zuid- Afrika vertrokken voor een be zoek aan de komende algemene synode van de Nederduitse Gere formeerde Sendingskerk (kleur lingen) aldaar. Het Nederlandse synodebestuur had daarvoor een uitnodiging ontvangen. De synodevergadering wordt ge houden in Belville. De predikan ten verwachten dat zij daar ook vertegenwoordigers van de ande re kerken binnen de gerefor meerde kerkenfamilie ontmoe ten. Op 5 oktober zullen zij in ons land terugkeren. 'FC Twente kan het ons nog erg lastig maken MANCHESTER (GPD) - Hoogmoedig als de Britse voetballer nu eenmaal van nature is, waant Manchester City zich reeds een ronde verder in het toernooi om de UEFA-Cup. Tony Book kent in dat opzicht evenmin twijfels, hoewel hij er wel voor waakt zich te bedienen van grootspraak, om zijn tegen stander niet extra te prikkelen. Terecht daarentegen beschouwt de manager van Manchesters tweede club het fundament (1-1) dat twee weken geleden in En schede werd gelegd, als een soli de basis om door te stoten naar de tweede ronde. Het voert Tony Book duidelijk te ver om de tweede ontmoeting met FC Twente nog louter te be schouwen als een formaliteit, in welke zin de Britse pers zich veertien dagen geleden bijna unaniem uitsprak. Hij deelt daar entegen wel degelijk het opti misme van de spelersgroep. „Kan de ploeg dezelfde discipline op brengen als veertien dagen gele den in Enschede, dan ben ik er- Winst volleybalteam VENETIË (ANP) - Het Nederlands volleybalteam, dat bij het toer nooi om het wereldkampioen schap voor heren om de dertien de tot en met de 24ste plaats speelt, heeft gisteren in Venetië met 3-0 gewonnen van Tunesië. De setstanden waren 15-2, 15-10 en 15-12. Wereldkampioen Polen handhaaf de de ongeslagen status door Tsjechoslowakije met 3-1 te ver slaan. De setstanden waren: 15-9, 3-15, 15-10 en 15-10. Andere uitslagen: halve finale poule: Sowjet-Unie-Bulgarijë 3—1China-Brazilie 3-1, Polen- Tsjechoslowakije 3-1, Japan- Mexico 3-0. van overtuigd dat we de tweede rónde halen". Drie keer al, is de voormalige win naar van de Europa Cup II (1970) onder supervisie van Tony Book in het prilste stadium geruisloos van het Europese voetbalpodium verdwenen. „En dat kunnen we ons geen vierde keer permitteer ren", benadrukt Tony Book. „Te genover onze supporters zijn we ook bijna verplicht in dit toernooi een heel eind te komen, al was het alleen al op basis van de dure in vesteringen die we de laatste ja ren hebben gedaan. Maar boven dien moeten we de voetbalwereld nu eindelijk eens laten zien dat United in Manchester niet alleen de dienst uitmaakt". De vooruitzichten op kwalificatie voor de tweede ronde van dit ten onrechte minst hoog gewaar deerde Europese bekertoernooi ogen in elk geval voor Manches ter City uiterst riant. Tony Book deelt die visie, maar spreekt te gelijkertijd de vrees uit dat zijn ploeg FC Twente wel eens tikkeltje te hooghartig tegemoet zou kunnen treden. „En dat zou catastrofale gevolgen kunnen krijgen, net zoals wij niet de fout mogen maken al onze aandacht te richten op de eigen aanval. In zo'n situatie is een tegendoelpunt tenslotte snel gemaakt". Zoals dat een Engelse ploeg be taamt, kiest ook Manchester City morgenavond vanzelfsprekend voor de aanval, maar krijgt het wel degelijk de opdracht mee de zaken achterin potdicht te hou den. „Want", oordeelt Tony Book, „FC Twente mag dan mis schien de goede vorm nog steeds niet te pakken hebben, dat de ploeg nog altijd voldoende kwali teit heeft om het ons lastig te ma ken, hebben wij veertien dagen geleden na de rust met eigen ogen kunnen zien". Tobt FC Twente's trainer Spitz Kohn nu al jarenlang met een chronisch gebrek aan aanvallers, juist in dat opzicht heeft Tony Book keus te over. Voor het duel met FC Twente heeft City's ma nager zijn keuze bepaald op het internationaal gelouterde trio Channon-Kidd-Barnes, zodat de in Enschede aartsgevaarlijke Ro ger Palmer weer in de dug-out moet plaats nemen. Manchester City heeft bovendien Colin Bell en Ron Futcher nog achter de hand, die in de laatste twee Lea gue-duels vier keer scoorde maar door zijn (te) late overkomst van uit de Verenigde Staten dit jaar niet in de Europese bekerduels mag uitkomen. De situatie bij FC Twente steeks daar wel uiterst schril bij af. Voor de in een ombouwfase vertoe vende Twentenaren geldt bo vendien als extra handicap dat zij op Main Road niet in de sterkste opstelling aan het toch al weinig perspectief biedende karwei kunnen beginnen. Spitz Kohn mist niet alleen doelman Andrè van Gerven, maar bovendien Heini Otto, wiens achilles peesblessure weliswaar is gene zen, maar die conditioneel het vereiste niveau mist om te kun nen spelen. Hoewel ook Spitz Kohn zich terde ge realiseert dat de overlevings kansen niet bijster groot zijn heeft hij de moed nog lang niet opgegeven. Kohn: „We proberen het zo lang mogelijk op 0-0 te houden, door te proberen het tempo uit hun spel te halen. Lukt dat, dan kunnen we in het laatste kwartier risico's gaan nemen om dat ene doelpunt te scoren." PARIJS (ANP) - De internatio nale tafeltennisfederatie heeft Bettine Vriesekoop (foto) als zevende geplaatst op de Euro pese ranglijst. De sterkste Ne derlandse speelster komt niet voor op de top-tien van de we reld. Die lijst wordt beheerst door de Aziatische speelsters, die de eerste zes plaatsen be zetten. De Europese ranglijst van de tafeltennisfederatie voor da mes wordt aangevoerd door Judith Magos (Hon). Achter haar staan Jill Hammersley (GBr), Ann-Christin Hellman (Zwe), Gabrielle Szabo (Hon), Ilona Uhlikcrva (Tsj), Maria Alexandru (Roe), Vriesekoop, Valentina Popova (Sov), Bea trix Kishazi (Hon) en Blanka Silkakova (Tsj). Sovjet Unie wint atletiekstrijd TOKIO (ANP) - De Sowjet-Unie is gisteren in Tokio winnaar ge worden van de acht-landenatle- tiekwedstrijd. Voor meer dan 70.000 toeschouwers in het Olympisch stadion van de Japan se hoofdstad eisten de vertegen woordigers van de Sowjet-Unie dertien van de 29 nummers op en kwamen tot 149 punten. Polen werd tweede, Duitsland derde. De beste prestaties op deze grootste atletiekwedstrijden in Japan, se dert die van de Olympische Spe len van 1964, werden geleverd bij de springnummers. Over het al gemeen vielen de verrichtingen enigszins tegen. De Russische wereldrecordhouder hoogspringen Vladimir Jatsjen- ko zegevierde met een sprong van 2.28 meter. De Italiaanse houdster van het wereldrecord Sara Simeoni triomfeerde met 1,93 meter. Het hinkstapspnngen was voor de Russische Olympi sche kampioen Viktor Sanejev met 17,02 meteren de Poolse ver springer Grzegorz Cybulski won met een sprong van 7,99 meter. SCHAKEN - In de voorronden van het zevende toernooi om de Eu ropa cup voor landenteams is het Nederlands schaakteam onder gebracht in één groep met Oos tenrijk en Israël. De wedstrijden zullen van 16 t/m 21 oktober plaatsvinden in Amsterdam. SCHAKEN - De Nederlandse landskampioen schaken. Vol- mac, heeft de tweede wedstrijd voor de Europa Cup met 3V2-2V2 verloren van Tel Aviv uit Israël. sp/rs £Y£ MO£//.£AC- P£0£/V A£££T M£7 Z'/VCO/)CV, ZO 77=

Leidsch Dagblad | 1978 | | pagina 15