"Goal" Atletico blijft meetellen JAN LAMMERS KOPMAN Wat doen al die mannen op zondagmiddag eigenlijk? 65333® Revie wil zich verantwoorden Bokser Lyle wil met vrouw op de vuist RUSSEN WILLEN KORTSJNOI NIET MEER DINSDAG 26 SEPTEMBER 1978 PAGINA 13 Binding In hoeverre bestaal er nog een binding tussen het Leidse voetbalpubliek en de Leidse clubs? Een aardige vraag en daarmee heb ik me zondag dan ook maar eens beziggehouden. Het was goed voetbalweer, droog, niet te warm, niet te koud, lichte bries. Voor niemand kon dat een beletsel zijn om naar het voetballen te gaan. UVS speelde uit, evenals LDWS, en LFC rustte. Bleven over. Roodenburg - Papendrecht (eerste klasse), Lugdunum - Verburch (tweede klasse) en Docos - Rijswijk (derde klasse). Het eerst heb ik het veld van Lugdunum betreden. Daar tel de ik bij het beginsignaal zo'n 450 man (en ook wel vrouw). Toen ik een kwartier later weg ging, druppelden er nog men- Door Ruud Paauw sen binnen, dus zeg maar dat er 500 personen aanwezig waren. Bij Roodenburg - Papendrecht telde ik er een kleine 400. De klas- verschil tussen Rooden burg en Lugdunum maakte dus helemaal niets uit. Tot slot Docos - Rijswijk. Daar ar riveerde ik tijdens de rust. Vrijwel alle toeschouwers had den toen een plaats gezocht in de kantine van Docos. Nou is dat een knaap van een accom modatie, dus het zegt niet zó veel dat ze er met z'n allen ge makkelijk in konden. Een ruwe telling leerde me dat er zo'n 250 man aanwezig was (100 bierdrinkers, 75 patates-ge- bruikers, 50 koffieleuten en 2? gazeiise-innemers). Op deze drie velden keken dus een kleine 1200 mensen naar het voetballen. Vooruit, laat ik eens ^oyaal zijn en er 1500 van maken. Leiden heeft 100.000 inwoners. Daarvan behoort zeg maar de helft tot de mannelijke kunne. Van die 50.000 mannen (waar mee ik zeker niet wil zeggen dat vrouwen nooit naar het voet ballen gaan) valt natuurlijk een forse hoeveelheid als poten tiële toeschouwer af: te jong, te oud, te slecht ter been, liefheb bers van andere takken van sport, haters van de voetbal sport, mannen die van vrouw/ vriendin eenvoudig niet naar het veld mogen, mannen met totaal andere interesses. Als je die nu allemaal eens in mindering brengt op het totaal van 50.000 dan resteert naar mijn gevoel een aantal van 15.000 man die je best op de Leidse voetbalvelden zou kun nen aantreffen. Van dat aantal kwam zondag dus maar 10 pro cent daadwerkelijk kijken. Wat ik mij afvraag is: wat doet de rest nu eigenlijk? Zitten ze al tijd maar in die auto (op weg naar wat?), zetten ze het soms onbeheerst op een zuipen, masseren ze de kat, helpen ze de kinderen met driehoeks meetkunde, houden ze de hand van hun vrouw vast (iets watje trouwens ook rond een voet balveld kunt doen)? Een raadsel, vrienden, een raad sel. Goeroe Zondagmiddag heb ik ook nog de gehele tweede helft meege maakt van de hockeywedstrijd Leiden - HGC (1-1). Sinds de Leidsche Mixed Hockey Club teruggekeerd is in het walhalla van de hockeycompetitie val len daar in Oegstgeest weer hoogst aantrekkelijke potjes te beleven. Er was voor deze tak van sport betrekkelijk veel publiek (400 toeschouwers schat ik) en er was bovenal sfeer. Al jaren had ik geen hockeywed strijd meer gezien, maar er bleek in de tussentijd weinig te zijn veranderd. Ik beschouw het nog altijd als een merk waardig toeval dat ik met het volk dat bij hockey binnen en buiten de krijtlijnen staat de zelfde planeet deel. Keurige, correcte hoofden zie je daar steeds en zelfs als ze vloe ken gebeurt dat gedistingeerd. Niet eens de namen waarnaar die jongens luisteren (Jan-Da- vid, Marnix, Hendrik enz.) ko men in mijn kennissenkring voor. Pra'chtig was wat de Leidse uit- veger Quirijns, notabene in het vuur van de strijd, een clubge noot geaffecteerd toevoegde: "Ga nu eens weg, houd je nu eindelijk eens aan je afspraak". Voor mijzelf ben ik eens nage gaan hoe zo'n zin er in verge lijkbare situatie op het voetbal veld uit zou zien. Moet u ook eens doen, dat is echt lachen geblazen. Ach en dan liep er nog een schit terende figuur rond in de per soon van de Leidse mental- coach Harm Zwieringa. Hij deed me, wat uiterlijk betreft, in de verte denken aan een jon gere broer van de voetbal-trai ner Atte Bouma. Ook zo'n ma giër. Na afloop kwam hij het veld in, langzaam applaudisse rend met zijn lange handen en hoofs knikkend naar zijn spe lers. Een goeroe van de hoogste categorie. Wat jammer nou toch dat uitgerekend hij zich moet bedienen van zo'n huis- tuin-en-keuken naam. Maar bij alle keurigheid zijn die hockeyers in één opzicht zeer "aards": ze zijn zeer belust op winst, ze zijn zo fanatiek als de bliksem. In de ogen van de HGC-coach kon je het bijna zien weerlichten. Je treft hier een strijdlust en een bezetenheid aan die op menig voetbalveld ontbreekt. De ma nier waarop Leiden zich staan de hield tegen de geroutineerde Hagenaars imponeerde me zeer. Als die vechtlust elke zondag kan worden opge bracht dan moet Leiden zich in de hoogste afdeling kunnen handhaven. Spinks Een klein jaar geleden veroverde Leon Spinks (25) de wereldtitel zwaargewicht boksen op Mu- hammed Ali (35). Toen dacht iedereen dat het gedaan was met Ali, want hijzelf zou alleen maar ouder, trager en zwakker worden en de jonge Spinks al leen maar beter en sterker. Maar we weten het allemaal: in de revanchepartij werd Spinks op tamelijk eenvoudige wijze naar de nederlaag geslagen. zoek uitgegaan om er eens ach ter te komen wat er rond en met Spinks nu eigenlijk verkeerd is gegaan. Deze laatste had zelf na afloop van de strijd gezegd: "Ali was niet sterker dan vorige keer, maar mijn gedachten wa ren niet bij het gevecht. Mijn benen en mijn lichaam wel, maar mijn hoofd niet". Tuite kwam er achter dat Spinks onregelmatig en slordig had ge traind de laatste maanden. "Avond aan avond vermaakte hij zich tot diep in de nacht in de disco-dancings, waar het bier vrolijk schuimt. Spinks ging naar buurten en tenten waar de mensen die geacht werden hem te helpen en te be geleiden eenvoudig niet in durfden om hem weg te halen". De samenwerking met die bege leiders was in de beslissende fase ook treurig. "Spinks wilde niet meer praten met zijn ma nager, zijn beide adviseurs in de ring waren het zo hartgron dig oneens dat ze niets meer met elkaar te maken wilden hebben. Tijdens het gevecht gaven ze Spinks om de beurt instructies, de één in de oneven rondes, de andere in de even. Eén van hen verliet razend het stadion nog voor het gevecht ten einde was. Geen wonder dat Spinks er geen wijs meer uit kon worden", aldus ver slaggever Tuite. Bob Arum, de organisator van het gevecht, is van mening dat Spinks niet meer in de ring zal verschijnen. "Hij heeft een hoop geld verdiend en hij wil dat nu uitgeven. Zijn belang stelling voor de bokssport zal hij helemaal gaan verlie zen".Dat laatste lijkt mij niet zo'n ramp, dat eerste maakt mij wat huiverig. Hoeveel bokskampioenen zijn er niet straatarm gestorven? UEFA wijst Ajax protesten af AMSTERDAM (GPD) - Zoals mocht worden verwacht zal Ajax het in zijn streven om de tweede ronde van het Euro pa Cup III-toernooi te bereiken moeten stellen zonder de steun van de UEFA. De Europese voetbalunie heeft afwij zend gereageerd op het protest van de Amsterdammers naar aanleiding van een black-out van scheidsrechter Horstmann twee weken geleden in Bilbao. De Westduitser promoveerde toen een door invaller Vidal naast ge schoten bal tot doelpunt, waar- LONDEN (ANP) - Don Revie, de voormalige bondscoach van het Engelse nationale elftal, zal binnen enkele maanden voor een speciale commissie van de Engelse voetbalassociatie (FA) ver schijnen. Dit maakte FA-se- cretaris Ted Croker gisteren in Londen bekend. Revie werd in augustus 1977 ervan beschuldigd de naam van het Engelse voetbal in diskre diet te brengen door vrij on verwacht, twee jaar voor af loop van zijn vijfjarig con tract, zijn positie als natio nale bondscoach op te geven vo'or een zeer lucratief aan bod van de Verenigde Arabi sche Emiraten. Hij verliet zijn geboorteland zonder de aanklacht te beantwoorden en werd met onmiddellijke ingang onvoorwaardelijk geschorst voor elke functie in de Engelse voetbalwereld, totdat hij voor de commissie zou verschijnen. Met deze bekendmaking komt Croker tegemoet aan de eer der uitgesproken wens van Revie zich voor de FA te ver antwoorden. door Atletico Bilbao (tevoren op weg geholpen door een inzet-in-- eigen-doel van Van Dord) for tuinlijk met 2-0 won. Het bestuur van de UEFA legde de „bewij zen" van Ajax (een onduidelijke foto, alsmede een bandopname van een Spaanse reporter) naast zich neer en droeg de zaak over aan de voorzitter van de scheids- rechterscommissie, Sehmid- ling. „Tevoren wisten we al dat we met ons protest geen kans zouden hebben, omdat protesten tegen een waarneming van een scheidsrechter nu eenmaal niet mogelijk zijn. Tegenover onze spelers konden we het echter niet maken om helemaal niets van ons te laten horen", aldus Ton Harm- sen, de voorzitter van Ajax, die maandag vluchtig voorrekende dat zijn club als gevolg van deze gang van zaken wel eens een miljoen zou kunnen mislopen: „Wordt Ajax uitgeschakeld dan scheelt ons dat twee thuiswed strijden. Je mag tenminste aan nemen dat, als wij in de tweede ronde zullen komen, een minder lastige tegenstander zullen tref fen dan dit Atletico. Doorgaans krijg je in de derde ronde pas te genstanders van importan tie". De meeste spelers van Ajax be schouwen Atletico overigens ook niet als een indrukwekkend team. De Basken mogen dan met een puntenvoorsprong aan de re turn beginnen, tot doelpunten zijn ze tegen A)ax nog niet in staat geweest. „Atleticp is me zonder meer tegengevallen. We hadden LAKEWOOD (UPI) - Met een bok ser getrouwd zijn, is ook niet al les. Althans niet voor Pattv-Jean Lyle, de echtgenote van de eens befaamde zwaargewicht Ron Lyle. Gisteren moest zij uit pure wanhoop uit het raam van de tweede verdieping springen om het vege lijf te redden. Zij werd in het ziekenhuis opgenomen met een gescheurde milt. Man Ron was zo ontstemd over haar aan vraag tot echtscheiding, dat hij haar met de vuist op andere ge dachten wilde brengen. Hij werd door de politie in hechtenis ge nomen. Lyle is toch al geen lie verdje. In november moet hij te recht staan op beschuldiging van moord op zijn vroegere road-ma- nager Vernon Clark. Lyle startte destijds zijn bokscarrière na vrijlating uit de gevangenis, stormlopen verwacht, maar het wist ons bepaald niet constant onder druk te zetten", aldus cen trale verdediger Pim van Dord. In vergelijking met het eerste duel is Atletico Bilbao, althans op pa pier, zelfs nog verzwakt. Trainer Koldo Aquirre arriveerde gis termiddag in Amsterdam zonder - de ervaren middenvelder Ignacio Churruca, die afgelopen zaterdag tegen Valencia een spierblessure opliep, terwijl ook het meespelen van de verdediger Jose Mario Nunez wegens een knieblessure onzeker is. Vaststaat wel dat Aquirre in De Meer het accent nog meer op de defensie zal leg gen dan het afgelopen weekeinde in de competitiewedstrijd tegen Valencia het geval was. Toen werden sterren als Bonhof en Kempes met een 4-3-3-systeem en een uitblinkende doelman Jo se Angel Iribar op afstand ge houden. In Amsterdam wil Aquirre zijn aanval slechts laten bestaan uit Dani en de stormram Carlos. Ajax-trainer Cor Brom kent, af gezien van Johan Zuidema, nau welijks blessureproblemen. Middenvelder Hans Erkens, zes weken geleden geopereerd aan de lies, heeft afgelopen zaterdag tegen FC WV als invaller een week eerder dan gepland zijn rentree gemaakt („Ik zal nog moeten afwachten of ik de zaak er niet mee forceer") en in de ach terhoede kan zowel Jan Everse als Pim van Dord weer worden ingezet. Alleen Frank Arnesen probeert met pillen en bestralin gen de pijn in zijn lies de baas te worden: „Het is een oude blessu re. Meestal krijg ik daar 's winters pas last van als de velden zwaar der worden. Zaterdag kon ik geen bal schietenmaar ik dacht dat als ik dinsdag niet train het woens dag wel moet kunnen gaan". Een positief punt voor de Amster dammers is in ieder geval dat Ray Clarke zich geleidelijk aan op zijn gemak begint te voelen bij Ajax. De Engelse spits was de eerste wedstrijden van de competitie alleen van waarde voor de ploeg als hij ruimte schiep voor opko mende collega's en zich verder niet met het spel bemoeide. Clar ke worstelde zich de eerste maand door zijn opdrachten heen, maar hield ondanks tegen vallende prestaties het vertrou- Aletico Bilbao-trainer Aguirre geflankeerd door doelman Iribar r)afgelopen zaterdag nog in topvorm van de twee spitsen Dani. wen van Cor Brom, die de voor malige Sparta-speler gistermid dag nog afschilderde als een „spits die beter tot zijn recht komt bij Ajax dan Ruud Geels. Clarke is meer een team-speler. Hij doet veel meer, trekt gaten, verdedigt terug, stoort. Kortom, hij is niet te vergelijken met Geels, die had een heel andere taak. Dat Clarke de vorm nog niet te pakken heeft waarin hij bij Sparta verkeerde is begrijpelijk. Zo'n jongen heeft tijd nodig. Toen hij bij Sparta kwam werd hij de eerste drie, vier maanden ook weggeschreven". Clarke zelf lijkt echter te rusteloos om een soort inwerkperiode voor zichzelf uit te trekken: „Ik hooi de mensen om me heen steeds maar zeggen dat ik tijd nodig heb. Zoiets kan ik moeilijk accepte ren. Ais ik dat hoor heb ik altijd de neiging om er extra fel tegen aan te gaan. In het begin dacht ik te veel aan Geels, dat ik hem moest doen vergeten, maar ik ben er inmiddels wel achter gekomen dat dat niet kan. Geels was Geels. Die vergeten de mensen hier niet, zoals dat ook het geval is met Cruijff en Swart en straks met Krol. Ik moet gewoon mezelf zijn en de mensen laten praten, zeker nu het wat beter gaat. Mijn zelf vertrouwen is gegroeid. Zo zelfs dat ik afgelopen zaterdag erg ont spannen heb lopen voetballen. Voor het eerst in deze competitie. Ik heb wel geen doelpunt ge maakt, maar ik heb wel genoeg kansen geschapen voor ande- De sinds twee maanden in Vinke- veen wonende Ray Clarke ziet derhalve ook niet op tegen Atleti co Bilbao. „Ach, zenuwen zal ik echt wel hebben, maar dat kan geen kwaad. Een paar jaar gele den heeft Bobby Charlton wel eens tegen me gezegd: „Als je niet meer nerveus bent kunt je beter stoppen omdat je dan de vereiste prikkel mist". En wat Atletico be treft, PSV won het vorig seizoen thuis met 3-0 van Barcelona, dat toen nergens was. In de uitwed strijd waren de zaken volledig anders. Waarom kan dat met ons ook niet het geval zijn tegen Atle tico morgen?" BAGUIO STAD (ANP) - Geen middel wordt onbeproefd gela ten in de tweekamp om de we reldtitel schaken tussen Karpov en Kortsjnoi om een van de spe lers uit hun evenwicht te halen. Nu Victor Kortsjnoi aan prof. Euwe, voorzitte schaakbond (Fide), heeft zijn vrienden v; da secte weer toe te laten tot de speelzaal, lanceerden de Russen een bijzonder scherpe tegenaan val. De Russische schaakfedera tie overweegt een officieel ver zoek bij de Fide in te dienen Vic tor Kortsjnoi uit te sluiten van toekomstige, door de Fide geor ganiseerde toernooien en compe tities. Het Russische verzoek spruit voort uit hun heftige ver ontwaardiging over het gedrag van de dissident. Vooral zijn om gang met criminelen wordt hem door het Russische kamp ernstig kwalijk genomen, omdat het de goede naam van de schaakwereld in diskrediet brengt. i de Wei verzocht i de Anan- ZANDVOORT (GPD) - - Jan Lammers zal volgend jaar deel nemen aan alle zestien races die meetellen voor het wereldkam pioenschap in de formule 1. De Zandvoortse autocoureur heeft in het geheim al tijdens de Grand Prix van Italië, die ruim twee we ken geleden op het circuit van Monza gehouden werd, een con tract getekend bij Shadow Lammers wordt kopman van de Engelse renstal, waarvoor dit jaar Hans Stuck (West-Duitsland) en Clay Regazzoni (Zwitserland) rij den. Voorwaarde in de overeenkomst tussen Shadow-baas John Ni chols en Lammers was, dat vóór 15 september een eerste aanbeta ling van f 220.000 zou worden ge daan. Lammers' manager Gerard van der Storm: „De stichting Au- topromotion, die Jan's belangen behartigt, heeft voor financiering gezorgd, waarbij Rob Slotemaker borg staat. Voor 15 december moeten we Shadow 87.000 dollar betalen en daarna dienen we in termijnen de resterende 560.000 dollar te betalen die Lammers Shadow schuldig is voor een jaar rijden in de formule 1". De ontwerper van de Shadow-wa- gen, John Boldwin, construeert momenteel al een wagen voor volgend jaar, die nauwkeurig af gestemd wordt op de geringe lengte van Jan Lammers. De Zandvoortse autocoureur „Hij maakt een wagen met een smal chassis, waardoor de vleugels groter kunnen worden. Dat geeft veel voordelen". Aangezien Shadow zich door het lidmaatschap van de FOCA (Formula One Constructors Or ganization) niet hoeft te kwalifi ceren voor de races, is Lammers bijna altijd zeker van een startpo sitie. Alleen als zijn trainingstij den bij die van de concurrentie achterblijven, kan Lammers niet rijden, maar de twee wagens van Shadow hebben de afgelopen ja ren bewezen dat zij zich niet tot posities in de achterhoede be hoeven te beperken. Lammers: „Ik ben vanzelfspre kend erg blij met het contract met Shadow, maar we hebben de ko mende tijd nog het nodige te doen op het financiële vlak. We zoeken een firma die mij voor an derhalf miljoen gulden wil spon soren. Twee bedrijven lijken se rieus geïnteresseerd. Hopelijk wordt het wat". ADVERTENTIE

Leidsch Dagblad | 1978 | | pagina 13