Recordpoging van Tebroke mislukt Hockeyers Leiden herstellen zich goed: gelijk tegen HGC De Zijl/L GB tenonder tegen AZC Ondanks ideale omstandigheden MAANDAG 25 SEPTEMBER 1978 SPORT SPORT LEIDEN - Het eerste topduel in de eredivisie basketbal is pas over twee weken in de Leidse Vijf Meihal. Dat is de belangrijkste conclusie die getrokken kan worden na het zien van de uitslagen van de openingsdag van de competitie. Landskampioen Parker Leiden had weinig problemen met Punch (113-84), terwijl ook de er kende grootmachten Rotterdam- Zuid en Nat. Ned. Donar grote overwinningen boekten. Alleen EBBC Den Bosch raakte in moeilijkheden tegen DL/Am- sterdam. De hoofdstelijke forma tie verspeelde in de laatste se conden van de wedstrijd echter zijn voorsprong. In de verlenging bleef EBBC de Amsterdammers met 93-95 de baas. Het treffen tussen Leiden en het, ten opzichte van het afgelopen seizoen aanzienlijk versterkte Rotterdam wordt de eerste se rieuze krachtmeting tussen twee titelkandidaten. De vraag dringt zich echter op of er op dit mo ment wel een Nederlandse ploeg is opgewassen tegen de suprema tie, van de Leidenaars. Coach Henny Blom mag dan nog steeds aan zijn team sleutelen, de ge niale combinaties die Leiden nu al op de mat weet te leggen laten weinig ruimte voor tegenstand. Pas in november, wanneer de Eu ropa Cup ook een belangrijk deel van de aandacht van de spelers zal opeisen lijken er mogelijkhe den voor de concurrentie. Eerder waarschijnlijk niet. Iets van het klasse-verschil tussen Leiden en de meeste overige ploegen werd zaterdag al duide lijk. Vice-kampioen Punch, dat in mei tijdens de finale om het Ne derlands kampioenschap met 118-98 van Leiden verloor, werd kansloos teruggewezen. On danks gevoelige mutaties ten op zichte van het afgelopen seizoen kunnen de Delftenaren nog steeds een behoorlijk basisteam op de been brengen. Het vertrek van Jim Woudstra naar Leiden werd gecompenseerd door het overnemen van de bij Donar ont slagen Robert Zeilstra. Zeilstra kon in Groningen vertrekken na zijn geruchtmakende schop te gen het achterste van arbiter Mar tij n Lindenberg in het play-off duel met Leiden. Zeilstra werd uiteraard voor enkele wedstrij den geschortsten moest zaterdag nog aan de kant blijven. Voor de Amerikaan Rudy Jackson wist Punch op het laatste mo ment een vervanger aan .te trek ken in de persoon van Shawn Leftwich. Dc overkomst uit Amerika zo kort voor de wed strijd bij het voor hem nog geheel onbekende team speelde Left wich parten. Zijn inbreng was daardoor maar beperkt. Ook Pe ter de Weijs, teruggekeerd uit Amerika en bijzonder welkom na het vertrek van Paul van Solm en Rob van Eijkeren, kon nog maar weinig voor zijn ploeg uitrichten. Het belangrijkste tegenspel moest voor Leiden komen van Billy Tavlor, Jan Sikking en Antoon van Helfteren. Die konden het alleen niet bolwerken, hetgeen met name Van Helfteren tot en kele waanzinnige acties "inspi reerde". Hij raakte in conflict met, de licht ontvlambare. Harrv Kip en Peter Paulides. Naar bei de maakte hij zowel schoppende als slaande bewegingen. Het was illustratief voor het keiharde ka rakter van de wedstrijd. De arbi ters Wessels en Van Voorst tra den daarbij veel te tolerant op en degradeerden zichzelf tot schertsfiguren door breed glim lachend hun groftse blunders weg te wuiven. In deze sfeer kende Leiden een on zekere start. De druk ;om zich waar te moeten maken voor het in verrassend grote getale opgeko- mende Leidse publiek, zal daar zeker debet aan zijn geweest. Punch kon daardoor tot halver wege de eerste helft bijblijven - (24-16) omdat met name de afron ding van de break (Leidens sterk ste wapen) te wensen overliet. Pas toen Arthur Collins zijn draai vond en de vaak briljante passes van het spelverdelersduo Emill Hagens en Mitchell Plaat ging verzilveren werd het verschil gro ter 46-31. De sterk spelende Ha gens bepaalde via een "nood schot" vanaf de middenlijn de ruststand op 54-41. Leiden kreeg Punch nó de hervat ting binnen enkele minuten op de knieën. Collins speelde opnieuw Arthur Collins speelde tegen Punch opnieuw briljant. Op de foto passeert hij met gemak Billy Taylor. briljant, hetgeen hij in de lange aanloopperiode nog niet eerder geda&n had. Ook Hans van Roo- den én Sid Bruinsma kwamen goed voor de dag. Bruinsma ver grootte het verschil tot 32 punten (95-63) en toen vond Blom het tijd om Jim Woudstra 3 minuten "sfeer" te laten proeven. Woud stra werd met een ovationeel ap plaus verwelkomd, maar kon nog niets doen. Punch had toen de nederlaag al aanvaard: 113-84. Scores Leiden: Collins 36, Ha gens en Bruinsma 16. Plaat 14, Kip 13, Van Rooden 12, Bartolome 6. Bij Punch: Van Helfteren 25, Tavlor 20, Leftwich 17, De Wevs 11. In de eerste divisie dames behaal den de dames van Leiden een verrassend grote zege op het Am sterdamse De Germaan: 60-36. Een resultaat dat vooral de nieu we coach Aad Baak tot tevreden heid stemde. Onder leiding van de Amerikaan Lace Strong blijft LISC het in de heren eerste divi sie goed doen. Kimbria werd in Maastricht weggespeeld: 42-103. In de rayon hoofdklasse debu teerde Nijssen Trotters met een ruime overwinning op Dunckers. De Trotters wonnen in Hilver sum met 95-63 (rust 55-23). De dames van LUSV verloren in de hoofdklasse van Argus (42-37). Leiderdorp versloeg zaterdag avond in de rayon tweede klasse Charlois met 81-76 na een span nende strijd. De ploeg van Hans van Rooijen had na de eerste helft nog een achterstand van 5 punten op de Rotterdammers. HANS JACOBS Drijver: „Nu is bewezen dat we echt wel in de hoofdklasse mee kunnen' LEIDEN - Het 1-1 gelijke spel op het Wassenaarse HGC werd door de hockeyers van Leiden niet al leen met een tevreden glimlach begroet. Terwijl de sticks in de lucht vlogen werden vreugdekre ten geuit, alsof Leiden voor de derde achtereenvolgende maal een kampioenschap had bereikt. Leiden had het eerste competitie- punt in de hoofdklasse binnen en niet alleen dat gegeven werd ge vierd. Het gelijke spel werd ook nog eens behaald op de nummer twee (HGC eindigde in de compe titie achter Klein Zwitserland) van het vorig seizoen. In zeventig minuten tijd gaven de Leidse hockeyers de burgers weer de moed, die de afgelopen week na de verpletterende ne derlaag tegen Amsterdam (7-1) was weggevloeid. De held van de middag, Leiden-doelman Martin Drijven "Ongelooflijk, wat een prestatie. Ik kan mijn geluk niet op. Met dit resultaat hebben we bewezen echt wel mee te kunnen draaien in de hoofdklasse". Trainer Rein Grippeling stelde het zelfs nog sterker: "Als we Wouter Leefers weten uit te schakelen, hoeven we echt niet voor HGC onder te doen". Dat die uitspraak door de vreugde sterk overtrokken was, bewees HGC zelf. Want 'zonder' die in ternational Leefers, Paul de Regt schakelde hem goed uit, wist HGC Leiden met name de eerste periode met de rug tegen de muur te houden en een aantal malen gevaarlijk voor het doel van Mar tin Drijver te verschijnen. Dat Leiden zonder kleerscheuren de pauze haalde mag zonder meer de verdienste van de doelman van het Nederlands jeugdteam, Drij ver, heten. Al had de jeugdige doelman in de vijfde minuut wel, met het angst zweet in de handen, 'alle geluk van de wereld', toen Maasakker plotseling alle vrijheid van de Leiden-defensie kreeg en in een scoringsrijke positie alleen voor Drijver opdoemde. Maasakker, geschrokken van die unieke kans, knalde in zijn nervositeit echter hard naast. Niet veel later (ook al nadat Koor eman voor HGC een paar maal een door hem ingeslagen straf- corner door Drijver gekeerd zag) moest Paul de Regt de uitblin kende goalie op de lijn assisteren bij een inzet van Wouter Leefers. Leiden kon zich voor rust niet aan de wurgende houdgreep van HGC ontworstelen, ook al was dat (met de verdedigende taktiek voor ogen) in eerste instantie niet de bedoeling. Feit was echter wel dat Leiden in die fase onder die steeds zwaarder wordende druk ten onder dreigde te gaan. Dat gebeurde niet. Integendeel. Na rust nam de ploeg van trainer Grippeling het initia tief van HGC over mede doordat het accent nu niet zo nadrukke lijk op de verdediging werd ge legd. Scoringskansen leverde het overwicht vooralsnog niet op. Pas in de zestigste minuut kreeg Leiden loon naar werken. Hen drik Quirijns sloeg op rechts een vrije bal richting Ernst van de Berg, die vervolgens Frits Ver- heij lanceerde. Verheij ontdeed zich van zijn tegenstanders en sloeg de bal hard achter HGC- doelman Van Holst. De Wassenaarse ploeg nam daarop de (in verdedigend opzicht) nodi ge risico's om de stand te nivelle ren. Leiden verdedigde met man en macht (alleen Verheij bleef in de frontlinie attent) de 1-0 voor sprong. Twee minuten voor tijd moesten de Leidenaars echter toch buigen voor de HGC-over- macht. Leefers lanceerde De Planque, die Maasakker zijn fout voor rust liet herstellen: 1-1. WALTER OOM EN ROOMBURG-TE WERVE 1-1. Mocht Roomburg na de eerste speelperiode nog van geluk spre ken dat de achterstand (0-1) niet groter was, na rust waren de ba kens duidelijk verzet. Peter de Beer scoorde de Leidse tegen treffer uit de rebound van een strafcorner die Kees Went al op de paal had geslagen. Een om streden strafpush, aan te Werve toegekend, werd door Roomburg goalie Ino Zeylen gekeerd, waar door het spelbeeld niet nog meer onrecht werd aangedaan, dan de 1-1 uitslag al deed. FORESCATE-AEOLUS 4-2. Drie gele kaarten (5 strafminuten) en 2 strafpushes deelde de wed strijdleiding in deze ontmoeting uit. Beide strafballen plus een velddoelpunt bezorgden Fores- cates Jelmer Siersema al voör rust een hattrick waardoor Aeo lus al na de eerste spelperiode was afgetroefd (3-2). Na de her vatting kregen de conditioneel sterkere Forescaters een steviger greep op het spel, maar konden nog slechts een treffer noteren. Niek Sinke bepaalde de eind stand op 4-2. ALLIANCE-LMHC 1-0. Nadat in de tiende minuut de dames van Al liance met vermeende hulp van de scheidsrechter aan de leiding waren gekomen, 1-0) leek LMHC VOETBAL - Marten Kaspermans, lid van het bondsbestuur van de KNVB, heeft gisteren tijdens de wedstrijd Velocitas-Twedo een kaakslag van een supporter van Twedo moeten incasseren. Nadat een speler van Velocitas uit het veld was gestuurd raakten de gemoederen zodanig verhit, dat Kaspermans, die tevens voorzit ter is van Velocitas. een poging waagde de slaags geraakte fans tot bedaren te brengen. In het ge drang werd Kaspermans vol op de kaak getroffen. nog alle Kans te hebben op een gunstig wedstrijdresultaat. De resterende 60 minuten waren echter, ondanks het Leidse overwicht, niet toereikend. KAMPONG-FORESCATE 4-0. Kunstgras bleek voor de Voor- schotense dames een zwaardere tegenstander dan Kampong. Zag de ruststand (1-0) er voor Fores- cate nog niet verontrustend uit, na rust was het beduidend ster kere Kampong onverbiddelijk. Nog drie doelpunten kreeg de Forescateverdediging, die maar geen aansluiting wist te krijgen met de middcnlinie. om de oren (4-0). En nog was deze einduitslag enigszins geflatteerd. GRONINGEN - De poging van Ge rard Tebroke om het werelduur record van Jos Hermens te bre ken is zaterdagavond ondanks ideale weersomstandigheden in het Stadspark te Groningen mislukt. Dc Ciko-atleet legde in een uur 20 kilometer. 550 meter en 46 centimeter af. Het wereld uurrecord bleef in handen van Jos Hermens. die op 1 mei 1976 op Papendal 20 kilometer. 944 meter en 40 centimeter aflegde De prestatie van Terbroke in Groningen betekende wel een nieuw persoonlijk record. Op 28 september 1977 bij een eveneens mislukte aanval op het record van Hermens in Roosendaal kwam hij tot 20 kilometer en 305 meter. Koen Gijsbers van De Bataven heeft als lid van de atletiekploeg van de Nederlandse Katholieke Sportbond (NKS) in Ludwigsha- fen een goede 400 meter gelopen De Leidenaar won in 46.69 se conden voor Harry Schulting. die 47.16 seconden noteerde. De NKS-ploeg behaalde ook een dubbele overwinning op de 800 meter door Arno Körmeling (1.50.5) en de Bataven-lid Wybo Lelieveld (1.50.6). Roelof Veld (Daventria) is zater dag in Eibergen Nederlands kampioen 25 kilometer gewor den. Veld had drie seconden voorsprong op zijn clubgenoot Gerrit N ij boer. Derde werd Ko van der Weyden van AV'23 met een achterstand van acht secon den. Guy Drut, de Olympische atletiekkampioen op de 110 me ter horden van Montreal, die eind 1976 door de internationale Ama teur Atletiek Federatie werd ge schorst, keert mogelijk in natio naal verband terug op de atle tiekbanen. De Franse bond heeft aangekondigd een verzoek bij de IAAF te zullen indienen om de schorsing van de Fransman, die werd uitgesloten omdat hij openlijk had verklaard geld voor atletiekwedstrijden te hebben aangenomen, op te heffen. Dc jongensploeg van de Lisser atle tiekvereniging De Spartaan is za terdag winnaar geworden van de B-jeugd-competitie van het dis trict West II (Zuid-Holland en Zeeland). De Lissenaren slaag den er op de kunststofbaan aan de Haagse Zuidlarenstraat in het Haagse Sparta en het Zoeter- meerse Uion goed te volgen wat uiteindelijk in de eindrangschik king na drie wedstrijden in een eerste plaats resulteerde. De Lisser jongensploeg telde geen zwakke plekken wat blijkt uit de fraaie prestaties: John van Loon 100m in 11.6 en hoog 1.80m: John van de Zwet 400m in 54.7; Mar- tien van Rijssel 800m in 1.58.2 en ver 5.60m:Wayne dc Vries 1500m in 4.13.0; Hans van Tol hinkstap- sprong 12.90m; Paul de Koning kogel 12.95m en speer 44.24m en Kurt de Koning 33.02m met de discus. Bovendien ging de 4x1 OOrn voor het viertal Van Loon. Van de Zwet, de Vries en Van Rijssel in de clubrecordtijd Ook de B-meisjes van De Spartaan draaiden met een vierde totaal plaats in de eindrangschikking dit jaar goed. Jacqueline Bier man sprintte naar 12.9 op de lOOm; Margot van de Schans no teerde 62.3 op de 400m; Fransca Grimbergen liep de 800m in 2.33.4; Marinda van de Meer sprong 1.60m hoog; Paula van Beek stootte met de kogel 10.24m; Margriet Veeger liet een discusworp van 26.46m opmeten terwijl Klarien Winkelmolen de speer naar 31.52m wierp. Ook in de tweede meisjesploeg van De Spartaan, die zevende werd, werden goede verrichtingen af geleverd zoals de speerworp van Annelies Deutekom (29.76m), de kogelstoot van Corine van de Meer (9.9lm), de 800m van Pau- hen van de Voorn (2.37.8) en de 400m van Willi van de Poel (66.1). De Leidse teams draaiden dit jaar in de B-jeugdcompetitie niet bij ster sterk. De AV Holland-teams verbleven in de onderste regio nen. De Bataven-teams deden za terdag onvolledig en bovendien buiten mededinging mee omdat zij de tweede wedstrijd verstek hadden laten gaan terwijl AV Leiden dit seizoen helemaal niet deelnam. Bij de AV Holland-meisjes spron gen de resultaten van Mildred Boon er uit die de kogel naar 10.34m stootte en met de discus 28.64m wierp. Op de loopnum mers noteerde Jose van Sons- beek 13.5 op de 100m en nieuwe linge Nettv Brussee 68.4 op de 40üm. Bij de Holland-jongens goede tijden van Michel Moll op de 800m (2.07.4) en van Luuk Re- del op de 100m (12.0). Van de Ba taven-meisjes noteerden Mance Hunck en Emy Peeters behoor lijke tijden op resp. de 800m (2.29.6) en de 100m (13.3). C-junior Marcel Honsbeek van De Bataven boekte zaterdag tijdens een jeugdinterland tussen Ne derland en Nordrhein in Duits land een knappe zege op de 1500m in 4.23.9. Zijn clubgenoot Peter Wezel kwam gisteren in Amsterdam bij de heren op de 800m tot een tijd van 1.55.3. Een zelfde tijd kwam ook op de klok ken voor AV Holland-atleet Mar- tien van de Hoorn. Alphenaren in finale sportfondsentoernooi ARNHEM - De Zijl/LGB is gistermiddag uit geschakeld voor de finale van het sport fondsentoernooi. De wedstrijd tegen AZC ging met 11-7 verloren. Tegen PSV dat eer der met 11-4 van VZC/Ritmeester verloor, werd met £-2 gewonnen. De wedstrijd tegen AZC was direct bepalend voor plaatsing in de finale. De landskam pioenen uit Alphen zijn nooit echt in gevaar geweest. In de eerste periode zorgde Tony Buunk voor 1-0. Nadat Erik Noordergraaf 2-0 had gescoord kon Stan van Belkum het eerste Leidse doelpunt laten aantekenen. Ook de tweede periode gaf een sterker AZC te zien. Bij een man-meer situatie kon Erik Noordergraaf 3-1 maken. International To ny Buunk kon zich hierna met enig fysiek geweld van zijn tegenstanders losmaken en vanaf de midvoorplaats voor 4-1 en 5-1 zor gen. Stan van Belkum scoorde nog voor het einde van de tweede periode 5-2. Na deze periode is het tussen landskampioen AZC en runner up Zijl/LGB gelijk opgegaan. Na een goede aanval zorgde de weer gemakke lijk scorende Stan van Belkum voor 5-3. AZC-er Erik Noordergraaf bracht de stand al weer snel op 8-3. Met Martin Vreeburg op de kant zorgde Frank van der Akker voor 7-3. De achterstand werd weer verkleind door Jan Jaap Korevaar (7-4). In de derde periode scoorde verder nog Ruud de Hay voor AZC 8-4. In de laatste periode scoorde beide ploegen nog ieder drie keer. Einstand 11-7. In de tweede wedstrijd tegen PSV stonden geen belangen meer op het spel. Tegen de zwakke broeder werd het een regelmatige 8-2 overwinning. Doelpunten van de Zijl LGB: A. van Belkum (3x), A. Spijker, II. Harteveld (2x), D. v.d. Bosch en Jan Jaap Korevaar. Zwemduels Tijdens de in het zwembad de Does, door de kring Gouwe en Rijnstreek georganiseerde A en B zwemwedstrijden, hebben de deel nemers niet voor prestaties van enig allure kunnen zorgen. an de deelnemende verenigingen was BZPC in de A klasse het meest succesvol met 3 overwinningen. De enige Leidse overwin ning kwam op naam van Ellen Hoogen- boom (LZ 1886) die de 100 meter schoolslag meisjes onder de 14 jaar won in een overi gens matige tijd van 1.24.9. Voor goede pres taties zorgden Carlo van Zwol, die de 100 meter schoolslag voor jongens onder de 14 jaar won in een tijd van 1.17.0 en Wilma Cok die de 200 meter vrije slag dames in een uitstekende tijd van 2.15.3 won.

Leidsch Dagblad | 1978 | | pagina 19