Barr y Hi i ïghes nu de kt Dnin g te rijk.. Laf WV haalt Ajax uit ritme SCOREBORD Je kon die oude PSV-machine weer even 9 IR1 Topscorers René van de Kerkhof dringt aan op een snelle operatie Kwakkelende landskampioen vijzelt zelfvertrouwen op tegen Vitesse MAANDAG 25 SEPTEMBER 1978 HAARLEM (GPD) - Het stormpje bij Haarlem, dat bij een eventueel verlies tegen Roda JC tot orkaankracht had kunnen uitgroeien, is voorlopig geluwd. Donderwolken hebben plaatsgemaakt voor zonneschijn. En dat alleen maar door het 1-1-gelijkspel tegen Roda JC. Barry Hughes - vorige week na de 5-0-nederlaag tegen Feyenoord nog een zeer somber mens - voel de zich met dat ene puntje de ko ning te rijk. Kritiek op bestuur en spelers waren al snel verstomd, schouderklopjes en vriendelijke woordjes kregen de over hand. Hoe groot het aandeel van Hughes is in het goede resultaat van Haarlem tegen Roda JC, is niet in procenten uit te drukken. Vast staand feit is wel dat het paniek voetbal van de Haarlem-coach gisteren een verfrissende uitwer king had op de spelers. Over de manier waarop Hughes gemeend heeft aan de bel te moe ten trekken, wordt nogal ver schillend gedacht. Na de wed strijd tegen Feyenoord deelde hij mee, dat hij op zou stappen als er geen versterking zou komen voor het hart van zijn defensie. Die kwam er aan het einde van de vo rige week in de vorm van Chris Verkaik (Ajax), die tegen Dick Nanninga een verdienstelijk de buut maakte. Hughes haalde de centrumverdedigers George en De Vries naar de reservebank en posteerde Huyg en Verkaik in het hart van de defensie. In de voor hoede werd Dick Beek vervan gen door Reuser, terwijl Wim Balm in het veld werd gebracht voor de aan zijn enkel gebles seerde Piet van den Berg. Die omwisselingen hadden als voor naamste resultaat dat de defensie van Haarlem rustiger opereerde dan in de voorgaande weken. Pieter Huyg, die eerder als mid denvelder opereerde dan als laat ste man en Verkaik als voorstop per, waren, in de lucht zeker niet de mindere van Roda JC, dat in Van Hanegem mee met AZ ALKMAAR (GPD) - AZ-clubarts Jimmy van Rompu heeft Wim van Hanegem zaterdagavond na afloop van de derby tegen Volen- dam aan een medisch onderzoek onderworpen. De Kromme, die niet kon spelen door een virus ziekte en zaterdag weer voor het eerst op de been was, kreeg toe stemming vandaag met AZ mee te reizen naar Engeland, waar komende woensdagavond voor het toernooi om de Europa Cup wordt gespeeld tegen Ipswich Town. Helemaal zeker is het dus nog niet of Van Hanegem zijn vertrouwde plaats kan innemen in de AZ- formatie. Pas na een paar trainin gen in het stadion van Ipswich zal blijken of hij weer fit genoeg is om te voetballen. Men mag aannemen dat de AZ-de- fensie woensdagavond ongewij zigd blijft. Op het middenveld zal, als alles naar wens gaat, Van Ha negem dan de plaats overnemen van Nygaard. En in de aanval zal De Graaf wel de linksbuiten plaats bezetten in plaats van Pier Tol. de figuur van Dick Nanninga een levensgevaarlijke kopspecialist heeft. Douglas George en Gees de Vries, die hun matige prestaties van de afgelopen weken hebben moeten bekopen met een plaats op de re servebank, begrijpen niet hele maal waarom juist zij tot zonde bokken zijn verklaard. George: „Ik dacht niet dat ik nou zo vre selijk slecht heb gespeeld. Als de anderen om je heen niet vrijlopen en zich verstoppen, dan kan ik de bal natuurlijk nooit kwijt. De ploeg in zijn totaliteit draaide niet'. En stelt Cees de Vries: „Ik vind het helemaal niet erg om op de reser vebank te zitten. Dat moet alleen geen maanden gaan duren. Maar ik denk niet dat Hughes me voor de rest van het seizoen buiten de lijnen houdt. Hij heeft overigens ergens gelijk als hij stelt dat ik niet zo goed heb gevoetbald. Kwam ook door wat privèdip- getjes, die me uit mijn concentra tie hebben gehaald. Maar er wa ren volgens mij genoeg alterna tieven achter de hand om de problemen in het centrum van de verdediging op te lossen. George of ik als laatste man hadden bij voorbeeld kunnen samenspelen met Huyg als voorstopper. Dat ging in het verleden goed. Piet van den Berg had ook naar de achterhoede gehaald kunnen worden". Hughes' en Haarlems „new look" werden in hun streven naar een goed resultaat al snel bijgestaan door de vroege treffer van Joop Backling. Een zeer merkwaardi ge goal, waar Jan Jongbloed e'en groot aandeel in had. De gerouti neerde doelman van Roda JC werd uit zijn evenwicht gebracht, toen Leo Degens een voorzet van Joop Backling van richting ver anderde. Jongbloed tikte, in een laatste poging de bal te pareren, het leer in eigen doel. De wed strijd was toen nog geen minuut oud. Het hoog genoteerde Roda JC nam daarna het heft in handen, zonder overigens tot hoogstaand voetbal te komen. Adrie Koster had een off-day en kon niets klaarspelen tegen beste Haarlemmer Frank van Leen, Pierre Vermeulen vond op links een vinnige tegen stander in Keith Masefield en de Limburgse middenvelders wer den voortdurend gestoord door halfspelers en aanvallers van de equipe van Barry Hughes. Door dat Haarlem het tempo zoveel mogelijk probeerde te drukken, concentreerde het spel zich voornamelijk tussen de midden cirkel en het strafschopgebied van Haarlem. De persoonlijke duels waren vinnig, maar bleven op een ordinaire schoppartij tus sen Masefield en Ehlen (scheids 1. Kist (AZ'67)8 2 en 3. Clarke (Ajax) en Van der Kuylen (PSV) 7 rechter Manuel gaf beiden een gele kaart),binnen (^grenzen van het toelaatbare. De strijd tussen Verkaik en Nan ninga eindigde evenals de wed strijd in een remise. De spits van Roda raakte al snel gedesillusio neerd door het matte spel van zijn teamgenoten. Dat ook een Nan ninga op halve kracht gevaarlijk is, bewees de Argentiniëganger in de 30e minuut. Hij sprong toen iets hoger dan Verkaik, wat de Limburgse ploeg prompt de ge lijkmaker opleverde. Nanninga plaatste de bal op de schoenen van Theo de Jong, die Boersma verraste met zijn omhaal. De doelman van Haarlem raakte de bal nog met zijn vingertoppen aan, maar het leer plofte toch in het doel, 1-1. In de tweede helft ontworstelde het met veel inzet strijdende Haar lem zich aan de greep van Roda, dat in het tweede bedrijf haast nog" ongeinspireerder speelde dan voor rust. Frans Reuser' kreeg in de 59ste minuut de beste kans, toen hij na goed doorzetten van Danny Lensen de bal voor zijn voeten kreeg. Jongbloed stond echter precies in de baan Reusers harde schot Aan de andere kant lieten Nannin ga <die geel kreeg vanwege het onreglementair neerleggen van Van Leen) en De Jong kansen onbenut. Veertien minuten voor het einde kopte Joop Backling net over, waarmee Haarlem zijn repertoire aan gevaarlijke aan- valsacties afsloot. Roda JC was al ver voor die tijd tot de conclusie gekomen dat het maar blij moest zijn met een punt. Overeenkom stig die gedachte werd niet meer al te veel moeite ondernomen om in de buurt van Boersma te ko- Bert Jacobs later: „Achteraf ben ik zeer content met het gelijke spel. Haarlem bood onverwacht goede tegenstand. Mijn spelers hebben het te gemakkelijk opgevat en vormden een groep kleine zelf standigen, die het collectief ver gaten. Bepaalde basisprincipes werden overboord gezet, waar door er niet werd gevoet bald" En zei collega Hughes een paar me-, ter verderop: „Het liep beter dan in de voorgaande weken bij ons. Vooral over Verkaik en Huyg ben ik tevreden. Verkaik is zonder meer een versterking" Scheidsrechter Manuel tracht Haarlem-Speler Masefield ervan te weerhouden de op de grond liggende Roda- speler Ehlen aan te vliegen. Beiden kregen uiteindelijk de gele kaart. EREDIVISE MW-FC Utrecht NEC-PEC/Zwolle Sparta-NAC FC Den Haag-FC Twente AZ'67-Volcndam Haarlem-Roda JC Go Ah. E.-Feyenoord PSV-VItesse Ajax-FC VVV EERSTE DIVISIE Wageningen-Vlaardingen 2-0 Groningen-Eindhoven 0-0 Excelsior-Telstar 4-3 FC Dordr.-Helm. Sport 1-2 Heerenveen-FC Amsterd. 2-1 Fort. SC-SC Cambuur 3-2 Heracles-FC Den Bosch 1-1 De Graafsch.-Willem II 1-1 SW-Veendam 2-0 Fortuna SC 7 4 2 1 10 16-6 Ajax 7 7 0 0 14 27-6 Groningen 7 3 4 0 10 7-2 Roda JC 7 5 2 0 12 15-2 Excelsior 7 4 2 1 10 12-8 PSV 7 5 1 1 li 20-4 Graafschap 6 3 3 0 9 13-7 Twente 7 2 5 9 7-3 Wageningen 7 3 3 1 9 12-6 NEC 7 1 6 0 8 6-3 Amsterdam 7 3 3 1 9 7-3 Feyenoord 7 2 3 2 7 11-6 Heracles 7 2 5 0 9 9-6 AZ67 7 3 1 3 7 20-15 Eindhoven 5 2 3 0 7 5-2 GA Eagles 7 2 3 2 7 9-8 Willem II 7 1 5 1 7 7-6 Sparta '7 3 1 3 7 10-11 Veendam 7 2 2 3 6 9-9 MVV 7 2 2 3 6 4-9 Den Bosch 7 2 2 3 6 7-8 NAC 7 1 ■1 2 6 11-17 Heerenveen 7 2 2 3 6 6-12 Den Haag 7 1 3 3 5 4-8 Amersfoort 6 2 1 3 5 11-12 Utrecht 7 1 3 3 5 7-11 Telstar 6 1 3 2 5 8-9 Vitesse 1 1 3 3 5 8-14 Cambuur 7 1 3 3 5 4-7 Haarlem 7 1 3 3 5 6-15 SW 6 1 2 3 4 7-13 PEC/Zwolle 7 0 4 3 4 5-12 Dordrecht 7 1 2 4 4 4-12 Volendam 7 1 2 4 4 5-13 Vlaardingen 6 1 1 4 3 4-9 VW 7 2 0 5 4 3-21 Helm. Sport 7 1 0 6 2 10-21 - Hoewel Ajax de anti-voetbalde monstratie van FC VW met een lawine van doelpunten had kun nen afstraffen, hebben de Am sterdammers zaterdagavond met een vrij bescheiden overwinning (4-0) genoegen moeten nemen. De teller bleef op vier steken, omdat Ruud Krol, Geert Meijer, Tscheu-la Ling en Soren Lerby ieder slechts eenmaal een keuze wisten te doen uit de grote hoe veelheid mogelijkheden die hen door een vrijwel uitsluitend uit verdedigers bestaande Limburg se ploeg werden geboden. On danks die teleurstellende pro- duktie was trainer Cor Brom be paald niet pessimistisch gestemd over de kansen a.s. woensdag in het UEFA-Cupduel tegen Atlèti- co Bilbao, wanneer ten minste twee doelpunten zijn vereist om de eerder in Baskenland opgelo pen schade (0-2) te herstellen. Brom wees er niet alleen op dafzyff' ploeg na zeven wedstrijden nog altijd een gemiddelde aanhoudt van vier treffers per wedstrijd, maar kon tegelijkertijd met vol doening vaststellen dat zijn selec- tiegroep weer aardig fit is. Ling ondervindt nog nauwelijks last van een kuitblessure, die hij af gelopen dinsdag in Zeist opliep tijdens een trainingspartijtje van het Nederlands elftal tegen DHS, middenvelder Hans Erkens maakte na lange tijd, als invaller voor de vermoeide Frank Arne- sen, halverwege de tweede helft rijn rentree, en ook voor Pim van Dord staat het licht op groen, hoewel hij zaterdag aan de kant bleef. Van Dord werd afgelopen dinsdag op het oefenveld door I£ees Zwambom herinnerd aan het feit dat hij over een kwetsbare rug beschikt en hield het duel te gen VW voor gezien. Brom: „Van Dord had kunnen spelen. Ik wilde hem echter spa ren voor woensdag. Daarom heb ik hem alleen aan de warming-up laten meedoen. Ik had daardoor mooi de gelegenheid om Zwam bom wat extra ervaring te laten opdoen". Brom, die alleen Johan Zuidema nog in de ziekenboeg .weet, kon zich een dergelijke af lossing van de wacht gemakke lijk permitteren, omdat VW er zaterdagavond in De Meer niets van terecht bracht. De ploeg werd voorbijgelopen door een weer erg enthousiast Ajax, dat alleen door de vele terugspeel ballen van de centrale verdedi gers Rettkowski en Francken enigszins uit het ritme kon wor den gehaald. Speel je hier een open spel, dan verlies je met 8-0. Probeer het moreel dan nog maar eens op te vijzelen", aldus VW-trainer Hans Croon, die verder als ex cuus aanvoerde dat hij niet kon beschikken over drie leden van zijn kernploeg. Van de Weide ontbrak wegens een spierblessu re en Oostrom en Jovanovic lie ten het afweten als gevolg van griep. Croon: „Door deze ontwikkeling moest ik jonge spelers als Kees van de Boogaert en Huib Janssen sneller inzetten dan ik had ge wild. Ik wil dit seizoen een ver jonging doorvoeren, maar gelei delijker dan nu het geval' is ge weest". Dat Ajax dit jeugdige gezelschap nog enigszins moest ontzien, was niet zozeer de verdienste van WV als wel een tekortkoming van Ajax, dat het op het punt van de afwerking, vooral in de per soon van Clarke, liet afweten. Vooralsnog riet Brom echter geen reden om de voormalige kopspecialist van Sparta uit het veld te halen: „Clarke rommelt lekker voorin. Het maakt mij niet uit wie de doelpunten maakt, als ze maar worden gemaakt, en dat is met 27 goals in zeven wedstrij den wel het geval, dacht ik Dat Ajax ook „achterin" niet fout loos handelde, was het gevolg van het verre opdringen van de Amsterdammers. VW kreeg daardoor via Pala, Bothmer en Advocaat drie reële kansen. Doelman Piet Schrijvers (een maal geassisteerd door Wim Meutstege) zorgde er echter te recht voor dat dit laf spelende VW van doelpunten werd afge houden. EINDHOVEN (GPD) - Als het aan René van de Kerhof ligt, wil hij liefst vandaag nog onder het mes. De Eindhovense rechterspits heeft al enkele weken last van een slijmbeursontsteking in de lin kerknie en de PSV'er ondervindt daarvan zoveel last dat hij zich za terdagavond op eigen verzoek te rugtrok uit de basisopstelling van de Nederlandse landskam pioen. René van de Kerkhof: „Die blessu re wordt met de dag vervelender. De dokter heeft een operatieve in greep willen uitstellen, omdat de mogelijkheid bestond dat die ont steking vanzelf weer zou genezen. Het wordt echter steeds erger. Mijn knie blijft dik". Woensdag, voor het begin van de wedstrijd tegen Fenerbahce, zal een definitieve beslissing worden genomen. Het is een vrij kleine in greep, die Van de Kerkhof alles bij elkaar een dag of tien op non-ac tief zal zetten. PSV-trainer Cees Rijvers wil evenwel eerst nog de wedstrijd tegen de Turkse lands kampioen afwachten eer hij zijn rechterspits doorstuurt naar het ziekenhuis. Van de Kerkhof: „Zo als de zaken er echter nu voor staan, speel ik woensdag niet. Dat gaat doodeenvoudig niet". Behalve over René van de Kerk hof, zal PSV woensdagavond ook niet kunnen beschikken over de weer geblesseerd geraakte Tom Smits en eerste doelman Jan van Beveren, bij wie het genezings proces aan de vinger minder voor spoedig verloopt dan aanvanke lijk werd verwacht. EINDHOVEN (GPD) - De 5-0-overwinning die PSV zater dagavond in Eindhoven tegen het Arnhemse Vitesse neerzette, zal meer dan waarschijnlijk het zelfvertrouwen van de kwakkelende landskampioen een stuk hebben opgevijzeld, maar of de Rijvers-equipe inderdaad het ou de ritme weer te pakken heeft, blijft vooralsnog de vraag. Tegenstander Vitesse was nauwe lijks een graadmeter. De Arn hemmers speelden weliswaar naar hun beste vermogen, maar konden het de Eindhovenaren toch geen moment echt serieus moeilijk maken. Vitesse-trainer Henk Wullems: „Dat snelle doelpunt heeft ons een tijd de das omgedaan. Hou je Van Beveren onderscheiden Zaterdagavond, voor het begin van de competitiewedstrijd tegen Vi tesse, werd PSV-doelman Jan van Beveren onderscheiden met de Tony van Leeuwen-trofee als minste gepasseerde doelman van het vorig het langer dan negen minuten op 0-0, dan krijg je tegen het jagende PSV echt wel kansen. Nu kwa men de Eindhovenaren al snel op 2-0 en die stand was voor hen zo geruststellend dat je even weer die oude PSV-machine kon zien. Dan kan het bij hen niet meer ka pot". Henk Wullems wilde kennelijk geen berisping van Kees Rijvers incasseren, zoals dat enkele we ken geleden Go Ahead Eagles- trainer Joep Brand is overkomen. In Eindhoven speelde de Deven ter ploeg erg hard en erg behou dend. Bij Vitesse was dat zater dagavond beslist niet het geval. De Arnhemmers trokken de landskampioen frank en vrij te gemoet, een instelling die de ploeg van Wullems al in de eerste 45 minuten op een 4-0-achter- stand kwam te staan. Henk Wul lems: „Een nederlaag thuis bij PSV calculeer je in feite in. Daar om vind ik het toch bewonde renswaardig van mijn ploeg dat ze tot het bittere einde keihard (toegekend nadat Husers Lubse in het strafschopgebied een buiklanding, zij het uitgevoerd met enig theater, deed maken), maar liet ook in de 22ste minuut de 2-0-stand op het scorebord op flitsen. toen hü bij een scrimmage voor het doel van Vitesse, waarbij hij ook nog eens tegen de paal karyerde. de bal uiteindelijk ach ter Ben Nyhuis schoot. Boven dien kon Van der Kuylen éinde lijk weer eens de juiste precisie aan zijn dieptepasses meegeven, waardoor Huub Stevens (26ste minuut) en Jan Poortvliet (43ste minuut) de Branbantse lands kampioen al voor de rust op een riante 4-0-voorsprong konden zetten. Tussen de bedrijven door kon Muldery nog een treffer van Deijkers voorkomen door de bal van de doellijn weg te halen. PSV werd geen strobreed door Vi tesse in de weg gelegd. De Eind hovenaren mochten elkaar vrije lijk de bal toeschuiven en konden alle denkbare spelpatronen nog eens duchtig doornemen als voorbereiding op de tweede con frontatie woensdagavond in Eindhoven met het Turkse Fe nerbahce. de tegenstander van PSV in de eerste ronde van de Europa Cup-I. In vergelijking met de eerste helft waren de tweede 45 minuten, waarbij Henk Wullems aanvaller Hans Bleijenburg liet opdraven door verdediger Boeve, vrij mat en kleurloos. PSV bepaalde er zich duidelijk toe de voorsprong te consolideren en heel nadruk kelijk geen risico meer te nemen, om over enkele dagen fris de 2-1- achterstand tegen Fenerbahce zo snel mogelijk weg te kunnen werken. Dat Huub Stevens hal verwege de tweede helft uit een doorgekopte corner van Willy van der Kuylen de eindstand op 5-0 kon bepalen, spreekt in dit verband boekdelen. PSV deed na rust nauwelijks nog enig offen sief werk in zijn voetbal, maar kon desondanks de Arnhemse opponent toch nog vrij gemak kelijk onder controle hou den. Na een klein kwartier in de eerste helft zag scheidsrechter Mulder zich genoodzaakt de wedstrijd voor enkele minuten te onder breken, omdat zyn grensrechter Nydam tijdens een spelonder- breking aan de zijlijn dooreen uit het publiek geworpen vlaggestok tegen de bovenarm werd getrof fen. Nijdam ging tegen de grond, maar was na enkele seconden weer ter been en kon de wedstrijd vervolgen. In verband met het in cident arresteerde de Eindho vense politic, die een charge op de tribune uitvoerde, een viertal Eindhovense jongelui. Vitesse-doelman Nijhuis is kansloos op een van richting veranderd schot van de PSV'er Huub Stevens. zijn blijven werken. Bovendien speelde Vitesse opbouwend en aanvallend beslissend niet on aardig". Vitesse had evenwel de pech dat juist die onberekenbare Willy van der Kuylen, vlak voor tijd wegens een lichte blessure vervangen door Arthur Hooyer, weer eens een van zijn betere wedstrijden speelde en daarmee de ploeg duidelijk boven de grauwheid van de laatste weken uittilde. Van der Kuylen scoorde in de negen de minuut uiteen strafschop

Leidsch Dagblad | 1978 | | pagina 13