YYD overweegt wet kinderhulp over te nemen VVD wil snel wet andere woonvormen Betico Croes pleit weer voor zelfstandig Aruba Ontsnapte tijger verwondt vrouw Vermanende brief van Wiegel aan Amsterdam IC KOffTMBU Als PvdA het intrekt Eindelijk goedkeuring OR-wet Het zonnetje in huis. VRIJDAG 22 SEPTEMBER 1978 Drie Antilliaanse statenleden woonden gisteren in de Tweede Kamer de behandeling van een internationaal verdrag over burgerrechten bij. V.l.n.r. Betico Croes, Dominico Martina en Fransisco Figaroa. DEN HAAG (GPD) - Het onafhan kelijkheidsstreven van het An- tilleneiland Aruba speelde een onverwacht grote rol tijdens de debatten in de Tweede Kamer over de bekrachtiging van de VN-verdragen over de Rechten van de Mens. Voor het eerst in de geschiedenis waren drie Antilliaanse Statenle den naar Den Haag gekomen om Antilliaanse standpunten inzake de VN-verdragen toe te lichten. Eén van hen, de Arubaan Betico Croes van de Movimento Electo ral del Pueblo (MEP) greep de gelegenheid aan om een warm pleidooi te houden voor het zelf beschikkingsrecht van het Aru baanse volk, leidend tot de onaf hankelijkheid van zijn eiland, los van Curacao. "Deze verdragen houden direct verband met de Arubaanse onaf hankelijkheid", aldus Croes. "Aangezien zij direct het zelfbe schikkingsrecht der volken er kennen". Volgens Croes, de on gekroonde koning van Aruba, die met toestemming van de (Cura- caose) meerderheid van de Antil liaanse Staten zijn standpunt in de Tweede Kamer mocht gaan vertolken, zal "het Arubaanse volk erop toezien dat zijn funda mentele mensenrechten in elk opzicht zullen worden geërbie- digd". Croes en zijn partijgenoot Figaroa waren vooral bezorgd dat de pas sages in de verdragen en in vorige VN-uitspraken, die de on schendbaarheid van soevereine en onafhankelijke staten garan deren, te zijner tijd zullen worden gehanteerd om de losmaking van Aruba uit het Antillenverband onmogelijk te maken. Hij diende zelfs een motie in, waarin de Tweede Kamer werd gevraagd uitte spreken dat de aanvaarding van de VN-verdragen geen be lemmering zal mogen betekenen voor een toekomstige effectue ring van "het zelfbeschikkings recht van het Arubaanse volk" De derde Antilliaan in de Kamer - het drietal had gastvrijheid ge vonden in de PvdA-banken en werd begeleid door PvdA-ka- merlid Henk Molleman - was Don Martina van het Frente Obrero. Hij sprak vooral over de grote verschillen die bestaan tus sen de mogelijkheden in Neder land en op de Antillen tot nale ving van de verdragen, die in principe aan beide zijden van de oceaan zullen gelden. "Neder landers vinden de bepalingen van deze verdragen over de men senrechten misschien vanzelf sprekend", meende Martina, "op de Antillen is dat anders". Marti na had daarbij vooral het oog op de sociale en culturele rechten, zoals het recht op onderwijs en ontwikkeling. "Deze verdragen mogen geen dode letter blijven voor onze broeders en zusters op de Antillen". In de loop van gisteravond werd duidelijk dat Croes zijn hoogst ongebruikelijke motie zou in trekken en dat daarvoor in de plaats een algemeen aanvaardba re motie zóu komen van alle par tijen in de Kamer, waarin duide lijk werd gemaakt dat de bepa lingen over het zelfbeschikkings recht in de verdragen een even tuele toekomstige onafhanke lijkheid van Aruba niet in de weg zou hoeven staan. De Tweede Kamer bleek niets te voelen voor een voortijdige discussie over de toekomstige status van de Antil len. De verdragen zelf, die al in 1966 in New York zijn goedgekeurd, na tien jaar discussie binnen de VN, zijn gegrond op het Handvest van de Verenigde Naties en de Uni versele Verklaring van de Rech ten van de Mens. Zij stuitten na nog eens twaalf jaar van voorbe reiding in Nederland niet meer op verzet uit de Tweede Kamer. Het ging tijdens het Tweede -Ka merdebat om twee verdragen en één zogenaamd facultatief proto col. Het eerste verdrag poogt de burgerrechten en democratische politieke rechten op te sommen, het tweede behelst de economi sche, sociale en culturele rechten. Het facultatief protocol houdt een beperkt klachtrecht in, dat echter door een groot aantal lan den niet wordt erkend. ARNHEM (GPD) - Een driejarige Bengaalse tijger heeft gistermid dag in Burgers Dierenpark de 61- jarige mevrouw A. M. C. van Kraaij-Kersten uit Nijmegen aangevallen en ernstig verwond. Met zwaar hoofdletsel werd de vrouw naar het Arnhemse ge meenteziekenhuis gebracht, waar ze direct is geopereerd, hoewel er geen levensgevaar be stond. Zeer waarschijnlijk moet de Nij meegse een oog missen. Razend snel optreden van het personeel van Burgers Dierenpark, die het roofdier met enkele geweerscho ten doodden, heeft het leven van de vrouw gered. Directie en medewerkers van de Arnhemse dierentuin zijn volsla gen verbijsterd over het feit dat de tijger in staat is gebleken uit de bijna vijf meter diepe tijgerkuil te Oplichter gepakt DORDRECHT (ANP) - De Dordtse politie heeft de 64-jarige Dordte- naar C.J., aangehouden die gedu rende drie jaar uitkeringen we gens arbeidsongeschiktheid heeft ontvangen, terwijl hij onder een gefingeerde naam in dienst was van een classificeerbedrijf. Onmiddellijk nadat het GAK hem in de WAO had opgenomen was hij classificeerder geworden. J. heeft in die driejaar meer dan 100.000 gulden aan uitkeringen ontvangen. Hij wordt nu ver volgd wegens valsheid in ge schrifte c.q. oplichting. ADVERTENTIE Zondagverkoop van leren zitmeubelen Geopend iedere zondag van 10.00-17.00 uur Dagelijks van 09.00 -18.00 uur SCHEVENINGEN Gevers Deynootweg 83 Zandvoort, Stationsplein 13-15 Apeldoorn, Europaweg 170 ZONDAGS GESLOTEN meubelkeur ïeuoeiKeur/U-rv zitparadijsVj"# springen. Met een door interna tionale deskundigen niet voor mogelijk gehouden krachtsex plosie sprong het roofdier naar de vrijheid. Nauwelijks buiten de kuil wierp het dier zich op de rug van de 61- jarige Nijmeegse, die met enige andere vrouwen, onder wie een aantal nonnen, op weg was naar de uitgang van de dierentuin. „Het was verschrikkelijk", aldus een uit Hilversum afkomstige ooggetuige. Het dier volgde zijn instinct toen de. op de grond gevallen vrouw af werende bewegingen maakte Met de klauwen van de voorpo ten verwondde hij hoofd en ge zicht van de Nijmeegse. Ruim een minuut heeft de ongeveer 175 kilo zware tijger bovenop de vrouw gelegen, alvorens hij vluchtte voor ijlings per auto toe gesnelde oppassers. Het roofdier sprong over de omheining van het terrein, waar een kudde scha pen liep. Enkele dieren kreeg hij nog te pakken, voordat geweer schoten een definitief einde aan zijn leven maakten. Volgens directeur B. van Hooff is de veiligheid van de dierentuin niet in het geding. „Wat hier is gebeurd is een kans van èèn op een miljoen, misschien wel van èèn op een miljard". Desondanks zullen er veranderingen worden aangebract aan de kuil in Burgers Dierenpark. Ook volgens de Arnhemse politie kan de directie van de dierentuin geen schuld of nalatigheid worden verweten. „De kuil voldoet aan internatio nale veiligheidseisen", aldus een woordvoerder gisteravond. Urenco-zaak voorlopig afgesloten DEN HAAG (GPD) - De Tweede Kamer heeft gisteren, na meer dan een half jaar discussies, hevi ge conflicten en vier lange ka merdebatten voorlopig een streep gezet onder de Urenco-af- faire. Zij deed dat door het aan nemen van een voorstel van de CDA'er Van Hou welingen, waarin duidelijk vertrouwen wordt uitgesproken in de toezeg gingen die de regering ter zake heeft gedaan. Dat vertrouwen kreeg de regering overigens al leen van CDA, WD en de kleine rechtse partijen, maar dat was voldoende voor een meerder heid. DEN HAAG - Een betoging voor de Engelse ambassade in Den Haag is gistermiddag 'door de Haagse politie met geweld beëindigd. Ongeveer 100 leden van kraakbon- den in Nijmegen, Arnhem, Amster dam en verscheidene andere steden, protesteerden tegen de ontruiming van kraakpanden in Londen en te gen het anti-kraakbeleid in Ne derland. Voor de demonstratie was geen toestemming gevraagd. De voordeur van de ambassade werd door de krakers dichtgespij kerd terwijl de muren werden be hangen met affiches en volgeschil- derd mei leuzen. Na enije tijd greep de politie hard handig in. Diverse demonstranten werden aan de haren in een inmid dels gearriveerde arrestantenwa gen ingesleurd. Er ontstonden en kele vechtpartijen. DEN HAAG (GPD) - De voorge stelde herziening van de wet op de ondernemingsraden wordt op 4 oktober door de Tweede Kamer goedgekeurd, zo is gisteren gebleken tijdens stemmingen over de verschillende delen van het wetsontwerp. De goedkeu ring is nu alleen nog een techni sche zaak. De herziening zoals die nu door de Kamer kan worden aanvaard is het resultaat van jarenlang debat teren over de ondernemingsra den. De bevoegdheden, zowel van het orgaan zelf als van de le den, gaan er met de invoering van wet op vooruit. De overleggroep ondernemingsra den Leiden omstreken heeft er in een brief aan de Tweede Ka mer op aangedrongen om het huidige wetsvoorstel voor één jaar in te voeren. In dat jaar zou door het ministerie van sociale zaken een onderzoek moeten worden ingesteld naar het func tioneren van ondernemingsra den en de rol van de werkgever daarin. Ook dringt de overleggroep erop aan dat er een aantal proefgebie den wordt aangewezen waar de verdergaande plannen tot uit breiding van de bevoegdheden van de ondernemingsraden in de praktijk worden getoetst. Pas daarna zouden volgens de Leidse overleggroep definitieve maatre gelen kunnen worden genomen. De overleggroep, waarvan het se cretariaat in het St. Elisabethzie- kenhuis is gevestigd, noemt een non-profit organisatie in de ge zondheidszorg zeer geschikt als proefveld. DEN HAAG (GPD) - De WD overweegt het Pvd A- wetsontwerp over straf feloosheid van zorgvuldi ge hulpverlening aan weggelopen kinderen over te nemen wanneer de so cialistische initiatiefne mers zouden besluiten het ontwerp in te trekken. Dat zou kunnen gebeuren wanneer de Tweede Ka mer op woensdag 4 okto ber akkoord gaat met een aantal amendementen op de initiatiefwet die Ed Nij pels (WD) heeft inge diend. Een van die wijzigingsvoorstellen betreft namelijk de verplichting voor hulpverleners om bij de kinderrechter te melden dat ze een van huis weggelopen min derjarige onder hun hoede heb ben genomen. De PvdA is hier fel tegen omdat gevreesd wordt dat de meldingsplicht de relatie tus sen weglopers en hulpverleners zal verstoren. Ook een aantal offi ciële en alternatieve hulpverle ners heeft zich inmiddels tegen de meldingsplicht uitgespro ken. Of de socialistische indieners Roethof en mevrouw Haas-Ber ger het ontwerp zullen intrekken is echter nog onzeker. De heer Roethof wilde hierover gister middag nog geen uitsluitsel ge ven. „Het is overigens niet zo ge makkelijk om ons standpunt te genover het amendement-Nij- pels te bepalen. Het is tenslotte wel erg belangrijk dat het wets ontwerp wordt aangenomen. We móeten er echter wel vóór waken dat er niet iets uitkomt waarvan we denken dat we er als Kamer mee afgaan tegenover de Raad van State en de Hoge Raad". Wat de WD zou doen met een in de ogen van de PvdA onaanvaard baar voorstel is volgens de heer Roethof helemaal de zaak van de liberalen. Het ziet ernaar uit dat een meerder heid van de Tweede Kamer het amendement-Nijpels zal steu nen, omdat ook het CDA er zich NEGEN JAAR VOOR POGING TOT MOORD ROTTERDAM (ANP) - De recht bank in Rotterdam heeft gisteren de 35-jarige Italiaan Gastano F. veroordeeld tot negen jaar ge vangenisstraf wegens poging tot moord op zijn ex-echtgenote. Het vonnis is conform de eis van de officier van justitie. F. had op 13 december vorig jaar zyn ex- vfouw dusdanig met een mes toegetakeld, dat zij de rest van haar leven in een rolstoel zal moe ten doorbrengen. Vier jaar gele den had F. ook al een aanslag op het leven van zijn ex-vrouw ge pleegd. Wegens poging tot dood slag werd hij toen tot zes maan den veroordeeld. achter gesteld heeft. Dat kostte overigens wel enige moeite, om dat de confessionelen de kinder rechter een meer actieve rol wil den toebedelen. Hij zou als een soort vredesstichter moeten op treden in het conflict tussen ou ders en hun weggelopen kind. Daartoe was in het wijzigings voorstel oorspronkelijk de bepa ling opgenomen dat de kinder rechter de bevoegdheid zou krij gen om een bevel tot beëindiging van de hulpverlening uit te vaar digen. Dit is echter uit het amendement gehaald, dat nu alleen nog de verplichting voor de hulpverle ner bevat om de kinderrechter van zijn woonplaats te berichten dat hij een minderjarige helpt. Ook moeten alle gegevens die de kinderrechter wil hebben wor den verstrekt. Een van die gegevens zou het adres kunnen zijn waar het weggelopen kind tijdelijk onderdak heeft ge kregen. De rechter is overigens volgens het voorstel-Nijpels niet verplicht om het adres aan de ou ders bekend te maken wanneer deze erom vragen. „Die beslis sing ligt geheel aan de rechter. Hij beslist over het al dan niet be kend maken van het adres waar het kind verblijft. Een wijze kin derrechter zal dat echter niet zo maar doen" DEN HAAG (ANP) - Minister Wiegel (binnenlandse zaken) betreurt de benoeming van een negende wethouder in Amsterdam. Dit blijkt uit een brief van de bewindsman aan de raad. van Amsterdam, waarin hij zegt dat de uitbrei ding van het aantal wethou ders in 's lands hoofdstad "zijn bijzondere aandacht" heeft getrokken. Minister Wiegel evenwel zal niet overgaan tot schorsing of vernietiging van het raadsbe sluit, zo blijkt uit de brief aan de raad. In zijn brief zegt de minister, dat het onder de huidige omstan digheden waarschijnlijk aan beveling zou hebben ver diend om thans meer dan ooit te pogen in eensgezindheid de grote problemen van Am sterdam aan te pakken. Een op zo breed mogelijke basis samengesteld college van B en W. lijkt daarvoor een es sentiële voorwaarde, zo schrijft de bewindsman. Hij constateert, dat de raad ge kozen heeft voor de toeken ning van een meerderheids positie met de daaraan on verbrekelijk verbonden machtspositie in het dagelijks bestuur van Amsterdam voor één partij met geen of een zeer geringe invloed voor andere in de raad vertegenwoordigde politieke groeperingen. "De ze keuze vervult mij in het licht van de ingewikkelde vraagstukken waarvoor met name het gemeentebestuur van Amsterdam zich nu en in de komende jaren gesteld ziet met grote zorg", aldus minis ter Wiegel. ,Weg met schijnheilig gedoe DEN HAAG (GPD) - Me vrouw Van Someren, de fractieleidster van de VVD in de Eerste Kamer, heeft gisteravond op een poli tieke bijeenkomst van haar partij in Den Haag het kabinet opgeroepen haast te maken met de anti-dis criminatiewetgeving voor minderheids groeperin gen. Als voorbeeld duidde zij daarbij op de zoge naamde alternatieve sa menlevingsvormen. „Wij moeten af van het schijn heilige taboe dat zij, die niet het stadhuis hebben gezien, zondig zijn", zei mevrouw Van Some ren. .Allerwege zien wij in onze sa menleving, veelal jonge, maar ook oudere mensen, die de voor keur geven aan andere levenswii- DEN HAAG (ANP) - Drie Zuid- molukse jongeren die vastzitten in het huis van bewaring in Zut- phen zyn gisteren in hongersta king gegaan. Volgens het minis terie van justitie willen zij solidair zijn met de tien gevangenen in Arnhem. Die weigeren sinds woensdag eten omdat zij willen dat het politieke aspect van het Molukse probleem erkent wordt. Ook willen zij dat degenen die be trokken zijn geweest bij gijze lingsacties worden erkent als po litiek vluchteling. zen Dan is het ronduit huichel achtig en tegenover die mensen onrechtvaardig daar de wetge ving niet op aan te passen. Laten we deze zaken helder op een rij zetten en met een eerlijke'rege ling komen en niet doen alsof on ze vaderlandse neus bloedt", zei mevrouw Van Someren. Zoals bekend liggen vooral bij het CDA, de coalitiepartner van de' WD, deze zaken tamelijk gevoe- hg- Over de emancipatie-alinea in de Troonrede toonde mevrouw Van Someren zich Verheugd. Belang rijk vond zij het dat de vrouwen zelf kunnen kiezen en dat zij niet worden tegengehouden door vooroordelen. „Anderzijds mag het geen emancipatie met het pi stool op de borst worden. Ik heb niet het recht neer te kijken op de vrouw die prefereert thuis te werken in haar huishouden. Ook hier geldt de uiterste tolerantie en geen dogmatische en neerbui gend gepraat over de huis vrouw", aldus mevrouw Van Someren. ADVERTENTIE en '365 dager) per jaar een bruin leventje leiden Hoge Rijndijk 25. 2313 KG Leiden, tel. 071 -141741 showrooms geopend: dinsdag t/m vrijdag 9 - 5 uur donderdagavond 7 - 9 uur en zaterdags 9 30 - 1 30 l of 's avonds na afspraak

Leidsch Dagblad | 1978 | | pagina 7