Den Haag krijgt een nieuw winkelcentrum [PUBLIEK Patat hangt meeste uit bakkers de keel Babyion gaat volgende week open „RUGGEGRAAT" VAN HINEMATOV VERSTERKT VRIJDAG 22 SEPTEMBER 1978 Tips voor deze rubriek kun morgen tot tO.OO uur aan mij 071-144941, toestel 215. U r schrijven. door Herman van Amsterdam Volksdansen bij "Hinematov" aansluiting biedt op het nationale en internationale wegennet) ook voor automobilisten efficiënt be reikbaar. Terwijl men in Amsterdam nog niet goed weet waar de Schiphollijn moet eindigen, kunnen reizigers Door Thijs Jansen van waar ook ter wereld in 1981 na een klein half uurtje sporen bij wijze van spreken zo vanuit de trein het luxueuze hotel Babyion instappen. Tegen de tijd dat de lijn in gebruik is genomen zijn ook de proeven achter de rug met een zogenaamde Intercity-Plus, een nieuw soort zakentrein die het zuiden van Nederland op een erg confortabele manieropenlegt voor, met name zakenlieden. Vanuit Limburg gaat de Interci ty-Plus linea-recta naar het Haag se Centraal Station. Geen lichte vrouwen De naam Babyion moet volgens de exploitanten niet in verband worden gebracht met lichte vrouwen, dit hoewel de inrich ting van de drugstore anders doet vermoeden. „Neen, de naam is gekozen vanwege de veelzijdig heid van het project, die onder meer tot uitdrukking komt in de architectuur en in de diversiteit van functies die het complex om vat, zoals winkels, kantoren, dienstverlening, hotel en recrea tie". Voorwaar geen lichte taal. Het winkelcentrum bestaat uit twee verdiepingen. Alle passages leiden naar twee grote binnen pleinen. Een vide (doorkijk naar boven) tussen de beide winkella- gen maakt de etages optisch tot èèn geheel. In het winkelcentrum is de drugstore, die wordt geëx ploiteerd door de vorig jaar opge "Om gespuis buiten de deur te houden wordt Baby Ion 's nachts gesloten. richte MAB Hotelgroep. De drugstore beslaat door een in springende indeling vier etages. Voorts is in het winkelcentrum ruimte voor bijvoorbeeld twee theaters. Er moet worden gezegd dat de projectontwikkelaar bij de in richting van de drugstore niet op een paar centen heeft gekeken. De Franse technische adviseur Maurice Lubet eri zijn landge noot Marc-Henri Hecht, binnen huisarchitect, maakten van de drugstore een labyrinth van bars, winkeltjes en restaurants. De beide heren gaven hun fantasie en enige miljoenen guldens ge heel de vrije loop met als resul taat een fantastisch kitsch-paleis waarin de sfeer van rond de eeuwwisseling de boventoon moet voeren. Kantorencomplex De kantoren in Babyion zijn ver deeld over een drietal blokken van resp. vier, acht en twaalf bouwlagen. De opzet is gericht om optimale huisvesting te kun nen bieden aan een scala van „kantoorbedrijven". Volgens de ontwikkelaars biedt de geinte- greerde kantoorfunctie voor de werkers vele voordelen. Zo kan men tijdens de vrije uren inkopen doen of een hapje eten. Dat hapje in Babyion wordt echter wel iets duurder dan in de Haagse binnenstad. Werknemers die voor hun baas moeten verhuizen moeten er wel rekening mee houden dat het broodje, dat in de stad een gulden kost, in Baby Ion wel duurder uit zal vallen. „In het algemeen zal Babyion iets duur der zijn", zegt een woordvoer der. Ruim 65 procent van de kantoor ruimte is verhuurd. Onder andere aan het rijk en aan Vroom en Dreesmann. Onderhandelingen met het Kadaster in Rijswijk lo pen nog. Volgens de woordvoer der is de kans groot dat ze naar Babyion komen. In de folder over Babyion staan prachtige zinnen over warmbloedige Grieken, wilde Thraciërs en levenskrachtige Macedoniërs, die den beker van zegepraal en levenslust tot den bodem hebben geledigd en zich met wilde begeerte hebben over gegeven aan het genot, maar daarin tevens een prikkel hebben gevonden tot nieuwe daden en tot nieuwe overwinningen. Dat na dergelijke volzinnen Hol land weer op zijn smalst is blijkt uit het volgende: „Om allerlei ge spuis buiten de deur te kunnen houden is in Den Haag niet de fout gemaakt zoals in Utrecht met Hoog Catharijne. Babyion gaat 's nachts op slot", aldus de woordvoerder. enige miljoenen guldens kregen hier geheel de vrije loop r en fantastische kitschpaleis. DEN HAAG - „Babyion is na 2651 jaar voltooid", zeggen de bouwers van de nieuwste bouwkundige aanwinst van Den Haag in pagina-grote advertenties. Op donderdag 28 september gaan de deuren open van een van de meest markante gebouwen van de Residentie. Een opvallend project zeggen de ontwikkelaars samen met de mensen die al een buR in en rond het gebouw hebben gewor pen. Stelt u zich eens voor. Een gigan tisch overdekte ruimte. Brede passages, die uitmonden op een wonderlijk aandoend plein met rondom winkels, boetiekjes, kiosken, restaurantjes, in een bontgeschakeerde veelheid zoals u nog nooit eerder zag Centraal in het hele gebeuren is de drugstore Babyion. Een heel nieuwe winkelvorm, zegt de bouwer. „Het lijkt wel een bor deel", zeggen kritische toe schouwers, die vlak voor de ope ning van het gebouw een blik in de met veel spiegels behangen drugstore hebben mogen slaan. Mooi of niet mooi, in het project zit ten ruim anderhalf miljoen man uren en de stichtingskosten wa ren circa honderdtwintig miljoen gulden. Het project-Baby Ion om vat een overdekt winkelcentrum, bestaande uit ruim vijftig win kels, waarin de drugstore is op genomen, plusminus 17.000 vier kante meter kantoorruimte ver deeld over drie kantoorblokken, een vijf-sterrenhotel (de sterren zijn van het hotel zelf) met 144 kamers en twee parkeerkelders, die plaats bieden aan ruim 450 au to's. De man achter dit project is de 38- jarige ontwikkelaar Ton Meyer uit Den Haag. Ruim acht jaar ge leden kreeg hij van zijn vader, die eveneens in de bouwwereld zit, vijftigduizend gulden. „Ik wilde de vleugels wat meer uitslaan", moet hij tegen zijn vader hebben gezegd. Een jaar later voerde Ton Meyer besprekingen met de ge meente Den Haag. Hij bleek te voldoen en mocht zijn Babyion gaan bouwen. De ligging van Babyion werd toen goed gekozen. Vlak naast het Centraal Station en met het daar bij behorende stadsbussen en tramcomplex is Babylon per openbaar vervoer goed bereik baar. Via de Utrechtse Baan (die Sfeer van eeuwwisseling voert boventoon. Lucht gaat overal inzitten de woning boven de zaak heeft. De geur gaat dan overal in zitten, tot aan het nette zondagse pak aan toe. Alleen om die reden al zijn er veel die een stuk van de zaak zijn gaan wonen. Maar dan nog lukt het niet altijd helemaal los van de patat te komen. Lissenaar Wijntjes, met zijn zaak in de Poelpolder, beaamt dat. "Als je de hele dag boven de vetpot hangt zit er ook veel zout aan je kleren. Onwille keurig loop je dat je huis bin nen, al is dat natuurlijk geen reden om de verkoop maar te stoppen. Anders zou het na tuurlijk worden, als men erg moeilijk blijft doen over de verkoopprijs". Nu, we het toch over patat heb ben; uit mijn gesprekken met snackbar-houders heb ik be luisterd dat frites eten geen typisch schooljeugd gebeu ren meeris^r^^datmeeren AAP denkt aan plek in bollenstreek De in Aalsmeer gevestigde stichting AAP gaat proberen ook een "nederzetting" van de grond te krijgen in de bol lenstreek. De stichting, die de zorg op zich neemt voor apen die als huisdier niet langer gehandhaafd kunnen worden, beschikt al over een vrij groot dierenonderko- men, ondergebracht in een omgebouwde bloemenkas. Sinds echter begin dit jaar een wet van kracht werd waarin het houden van uitheemse dieren gedeeltelijk aan ban den wordt gelegd, heeft de stichting een groot aantal huisapen aangeboden ge kregen. Aangezien echter de ruimte in Aalsmeer beperkt is wordt naarstig gezocht naar uitwijkmogelijkheden. Als zodanig staat de bollen streek hoog genoteerd, mede omdat het Lissese echtpaar Meyboom actief bij de stich ting is betrokken. Hoe één en ander concreet vorm kan krijgen zal bin nenkort op een bestuursver gadering gesproken worden. Eerst maar eens even iets recht zetten. Het is flauwekul om te veronderstellen dat volksdansgroepen doorgaans bestaan uit doetjes en bleekneuzen. Mevrouw Zitter uit Lisse wil dat graag nadrukkelijk gesteld zien. Ze heeft zich ontfermd over de Lissese volksdansgroep Hinematov, die nu vijf jaar draait. Ze verduidelijkt "We hebben ons oefenlokaal laatst een voetballer als toeschouwer gehad. Het was hem opgevallen dat volksdans- training erg pittig is. Hij zei zelfs dat menig voetbalteam er een voorbeeld aan kon nemen. Het bewijstdat volksdansers over veel pit moeten beschikken". Hinematov heeft net een ledenwerfactie achter de rug. Er zijn niet minder dan dertig aanmeldingen binnen gekomen, en dan te weten dat tot voor kort de ruggegraat van de vereniging bestond uit een man of vijftien. Onder de nieuwelingen zitten vooral ou deren. Ze hebben hun eerste oefenavond al achter de rug. De Lissese volksdansgroep heeft zich in de afgelopen jaren vooral toegelegd op het instuderen van Nederlandse dansen en dansen uit Israël en de Balkan. Opgetreden wordt in Joegoslavische danskostuums. Men is aan het sparen voor Hollandse kostuums. patat ter discussie staat wel licht een bijdrage aan de me ningsvorming. Patat bakken dus. Eerst maar eens een mening van iemand die er na bijna twintig jaar nog steeds geen tabak van heeft, de War- mondse snackbarhouder v.d. Drift. "Als het prachtig 's zo mers weer is", zegt hij, "erilk zie vanuit mijn zaak een mooie vrouw in bikini over straat lopen dan. zijn dat in derdaad momenten dat ik mij afvraag waar ik nu eigenlijk mee bezig ben. Dan vind ik patat bakken een hondebaan, maar dat is maar eventjes. Ik vind dat je niet moet teuten over de hele dag in de walm staan en over nare luchtjes. Je hebt voor dit beroep gekozen. Patat kun je nu eenmaal niet in water bakken. Dus neem het zoals het is. Er wordt toch aan verdiend? Stop er anders mee", luidt het advies van de Warmonder. "Ik klaag niet", zegt mevrouw Jansen uit Voorhout (ze heeft haar zaak in Katwijk), "maar het mag best eens gezegd zijn dat het voor een vrouw echt geen pretje is elke dag uren met die patat bezig te zijn. Af gezien nog van het feit dat ik vanwege die doordringende patat-geur drie keer per week mijn haar moet wassen, kan ik in mijn zaak nooit eens iets leuks aantrekken. Want over al komen vetvlekken op". "En niet alleen kleding heeft er onder te lijden. Met patat be zig zijn betekent vet, zout en water op de vloer. Die drie in combinatie zijn ook funest voor je schoenen. Zowel mijn man als ik moeten om de drie maanden aan nieuwe. En dan te weten dat we er steeds van zuiver leer kopen" Patat-lucht Veel snackbar houders zeggen er zeven da gen per week door te worden achtervolgd. Vooral als men Snackbarhouder Wijntjes (Lisse): "Als je de hele dag boven de vetpot hangt, zit er ook veel zout in je kleren..." meer het hele gezin mees- mikkelt. Vooral op de zater- en zondagen. Gemakzucht (geen afwas, niet hoeven ko ken) speelt daarbij een grote rol. De aankleding van een portie patat heeft door de jaren heen ook de nodige verandering ondergaan. De bekende puntzakjes hebben goeddeels plaats moeten maken voor plastic bakjes en patat wordt nauwelijks meer "zonder" gegeten. Naast de klodder mayonaise hebben hun intre de gedaan de patat-flip (een sausje van mayonaise en pin dasaus), de patat-picalilly, de patat-speciaal (uitjes en hot- ketchup) en variaties daarop. Nu we dezer dagen toch de mond vol hebben van patat, het volgende. Nogal wat snackbarhouders zouden, mits er een redelijk alternatief tegenover staat, hun patat lie ver kwijt dan rijk zijn. Niet eens zo zeer vanwege de hele poespas rond de prijs, maar omdat velen de buik vol heb ben van dat gehang boven de walmende en spetterende fri tuur. Die conclusie valt te trekken uit een klein onderzoekje dat ik gisteren onder snackbar houders uit de Leidse regio instelde en waarvan de uit komsten dus slechts ook dit gebied gelden. Mij ging het bij dat onderzoekje niet om de vraag of ze het eens zijn met het terugschroeven van de prijs per portie (tegenover de kleine middenstander bijna een retorische vraagstelling), alswel om, watje zou kunnen noemen, "de arbeidsvreug de" van het patat bakken. Geen wereldschokkend vraag stuk weliswaar, maar nu de Drift "Erg pittige training"

Leidsch Dagblad | 1978 | | pagina 4