Taptoe voor vijftigste maal door binnenstad Hartchirurg v. d. Schaar zalAZL niet helpen Actief in vrije tijd Haring en wittebrood 13.500 deelnemers 3 OKTOBER-OPTOCHT „WONDERBAARLIJKE REIZEN" Niet wachten met reflector tot eind volgend jaar" VRIJDAG 22 SEPTEMBER 1978 LEIDEN LEIDEN - De hartchirurg dr. P.J. van der Schaar heeft zijn aan bod om tijdelijk in het Leidse academisch ziekenhuis hart operaties te verrichten, inge trokken. In een brief aan prof. dr. A.G. Brom, hoofd van de af deling thoraxchirurgie, schrijft hij dat het hem niet erg vrucht baar meer lijkt om zijn aanbod te handhaven. Waarom hij zijn aanbod heeft in getrokken is niet bekend. De hartchirurg, die op het ogenblik druk doende is de open-hart-chi- rurgie in "De Klokkenberg" (Breda) op poten te zetten, was niet voor commentaar bereik baar. Welke gevolgen het terugtrekken van dr. Van der Schaar heeft voor de coronair-chirurgie (kransslagaderoperaties) in het AZL is nog niet duidelijk. Op het ogenblik werken er twee dagen per week twee coronair-chirur- gen uit het Antonius Ziekenhuis te Utrecht, maar deze zouden, zoals al eerder was aangekon digd, per 1 oktober in Leiden stoppen in verband met een op handen zijnde uitbreiding van de open-hartchirurgie in het An tonius Ziekenhuis. Volgens een woordvoerder van het AZL wordt hierover even wel nog onderhandeld. Hij zei dat de directie van het AZL op timistisch is en dat het Utrecht se ziekenhuis wellicht genegen is het academisch ziekenhuis ook na 1 oktober met de hartchi- rurgie te helpen. Een van de Utrechtse chirurgen, dr. H. Huysmans, kwam al in juli van dit jaar naar Leiden om één dag per week operaties te doen. Het AZL had die hulp hard no dig, want de Amerikaanse coro- nair-chirurg dr. J. Kolff stond op het punt af te reizen naar de VS. Dr. Kolff, die naar Leiden was ge haald om hier de coronair-chi rurgie een flinke prikkel te ge ven, wilde gewoon hoogleraar worden, omdat hij dan meer macht had om zijn ambitieuze plannen voor de hartchirurgie in Leiden gestalte te geven. Toen hij die garantie niet kreeg, vertrok hij naar de V.S. Er dreigde toen "een gat" te vallen in het dit jaar te verrichten aan tal coronair-operaties. Ge streefd werd naar 160 van dit soort operaties, maar de directie vreesde dat het er slechts 120 zouden worden. Later, toen er een tweede Utrechtse chirurg naar Leiden kwam, werd het oude niveau weer bereikt. ADVERTENTIE De beste voegloze 14 k. rin gen o.a. 1 paar met geslepen zijkant170,- Dit model met briljant 245,- Met 2 briljanten 320,- Gratis graveren. Blijvende service Desgewenst handgraveren. Desiree Anjer A.S. Constant De Koning der Verlovingsringen v. d. WATER UW JUWELIER HAARLEMMERSTRAAT 181 Territorium In het Leidse Volkshuis aan de Apothekersdijk treedt van avond de Amsterdamse to neelgroep "Toetssteen" op. Ze brengen een programma geti teld Territoriumen dat is geschreven en geregisseerd door Ger Beukenkamp. De voorstelling begint om half negen en is toegankelijk voor iedereen. "De Mallemolen" "De Mallemolen" begint mor genmiddag met het jeugd werk. In gebouw Rehoboth aan het Rapenburg 10 wordt van half drie tot half vijf een bijeenkomst gehouden waar belangstellenden kunnen kij ken wat er allemaal te doen is. Behalve allerlei spelen wordt er ook nog een film vertoond. Wandelsport De wandelsportvereniging "Zuid-West" organiseert vanavond een bingo-avond in 't Parlement, Nieuwe Rijn 52. De avond begint om acht uur. De vereniging bestaat boven dien tien jaar en ter gelegen heid. daarvan wordt mor genmiddag een receptie ge it Dit affiche zal de komende weken in Leiden de aandacht vestigen op de festiviteiten op 3 oktober. Het is een ontwerp van HM. de Vroom. houden van 16 tot 18 uur. De receptie wordt ook in 't Par lement gehouden. Wandelsport (2) Morgen organiseert de wandel kring Leiden en omstreken de eerste wandeltocht van een se rie van tien. De afstand is 40 kilometer en de start is om half tien bij "De Duinpoort" aan de Langevelderlaan in Noordwijkerhout. Het par cours is uitgezet in het water wingebied Bentveld-Aer den hout. Bezuiniging De PPR en de PSP organiseren morgen een anti-bezuini ging smanifestatie in Amster dam. Vanaf molen De Valk in Leiden vertrekt morgenoch tend een bus naar die mani festatie. Buskaarten zijn te verkrijgen bij De Mey van Streefkerkstraat 19. tel. 123928 en bij Van der Duyn- straat 11, tel. 146534. Natuurwandelging De afdeling Leiden van het In stituut voor Natuurbescher mingseducatie organiseert zondag een ongeveer ander half uur durende natuur wandeling onder leiding van natuurgidsen in het Huys te Warmont. Om twee uur 's middags wordt begonnen bij de Herenweg 139 in War mond. Dagkaarten zijn ver krijgbaar bij de ingang. A utopuzzeltocht De Slichting Meerburg organi seert zondag een autopuzzel- tocht over een afstand van ongeveer honderd kilometer tussen half twaalf en twaalf uur wordt er gestart bij club huis Klein Matilo aan de Zaanstraat. Om 8 uur 's avonds wordt de tocht afge sloten met een gezellige avond. Opgeven bij Klein Ma tilo of bij Drechtstraa 18 en 3 7 LEIDEN - Als op maandagavond 2 oktober de Taptoe als een kleurig en muzikaal lint door de binnenstad trekt en de jaarlijkse festiviteiten rondom Leidens ontzet opent, zal daarmee een bijzondere mijlpaal worden bereikt. Het zal de vijftigste maal zijn dat het verenigingsleven uit de Sleutelstad zich aan de bevolking presenteert. Oorspronkelijk bedoeld als een huldebetoon aan de toen malige burgemeester Van der Werf is dit onderdeel van de 3 oktoberviering niet meer weg te denken. Een voorzichtige schatting leert dat de laatste jaren zo'n dikke hon derd Leidse verenigingen in de stoet meelopen, en dat de lengte zo'n slordige vijf kilometer is. Ter gelegenheid van het gouden ju bileum zal op het Stadhuisplein om negen uur een volledige tap toe worden gespeeld. Daarvoor zal het drum-, pijper- en trompet terkorps K en G aantreden dat dit jaar eveneens het vijftigjarig be staan viert. Hoornblazers zullen hun plaats in nemen op de Stadhuistoren en de andere muzikanten zullen een carré vormen op het plein. Met de taptoe wordt zoals gebruikelijk het 3-oktoberfeestprogramma geopend, dat weer vele traditio nele punten telt. Daartoe behoort zeker de optocht die op de mid dag van de derde oktober door het Leidse centrum trekt. Dit jaar is het motto Wonderbaar lijke reizen. De stoet brengt een aantal opmerkelijke tochten uit de historie in beeld zoals Colum bus' ontdekkingsreis naar Ame rika, de overwintering op Nova Zembla, Stanley en Livingstone in Afrika en de eigentijdse maan- reis van de Aquarius in 1969. Praalwagens Voor het spektakel wordt een ze vental praalwagens gebouwd, doen er 340 figuranten en 125 rui ters mee en zorgen negen mu ziekkorpsen met ruim 500 man voor de muzikale omlijsting. "Het wordt niet zo'n hele lange optocht, maar wel een heel bij zondere", belooft de heer Jans sen, voorzitter van de optocht- Een traditie is ook langzamerhand het feest voor de geestelijk ge handicapte jeugd geworden. Ditmaal wordt het op maandag ochtend 2 oktober in de Stadsge hoorzaal gehouden. Herbert Joeks, beter bekend als de In diaan Kluk-Kluk zal daar met een gezelschap optreden terwijl ook de Leidse carnavalsvereniging "De Hutspotten" haar medewer king verleent. Vaste punten op het programma van de 3 October Vereeniging zijn in de ochtenduren van de derde oktober het blazen van de reveille vanaf het bordes van het stadhuis (7 uur), de koraalmuziek in het Van de Werfpark (8 uur), de pop penkastvoorstellingen voor de Hartebrugkerk (v.a. 9.30 uur) en de herdenkingsdienst in de Pie terskerk (10.30 uur). Streetparade Nieuw is de "streetparade" die om tien uur 's ochtends begint in de Breestraat. Aan deze parade wordt meegewerkt door een drie tal bekende muziekkorpsen, die elk tachtig man tellen, te weten het Harmonieorkest van de Ko ninklijke Scheepjeswolfabrieken uit Veenendaal, de Douanehar monie Nederland uit Rotterdam en Kunst en Genoegen uit Lei den. De korpsen treden op in speciaal uitgezette vakken en wisselen na elk kwartier. De toe schouwers kunnen dus rustig op hun plaats blijven staan om alle drie korpsen te zien. In verband met deze streetparade worden de touwtrekwedstrijden die de laatste jaren worden geor ganiseerd door deze krant dit maal verplaatst naar de Doeza- straat. Zoals gebruikelijk zal Theo Koomen het commentaar leveren. De wedstrijden begin nen om half tien. Een ander spektakelstuk wordt de demonstratie parachutespringen op het hockeyveld Roomburg aan de Van Vollenhovekade, die om tien uur van start gaan. Een tiental topspringers, geselecteerd door Air Castle Arnhem zullen in de lucht een reeks opmerkelijke capriolen uitvoeren. Tenminste als het weer wil meewerken, want wanneer het te hard waait vervalt het evenement. Wat in elk geval doorgaat is de mu zikale show op het Stadhuisplein die om tien uur begint en met kleine pauzes zal duren tot zes uur 's avonds. Tot de optredende artiesten behoren onder anderen de Zuid-Amerikaanse groep Ritmico Speciaal, het showor kest Dutch Connection, het zangduo Saskia en Serge, een Mexicaanse en een steelband en de Leidse popgroep Trail. Lunapark De succesvolle terugkeer van het lunapark naar de Leidse binnen stad heeft de 3 Oktober Vereeni ging" ook dit jaar weer doen be sluiten om de kermisattracties een plaats te geven rondom mo len De Valk en op het Schutters veld. Uit het groote aantal in schrijvingen zijn in totaal 120 vermakelijkheden geselecteerd. Daaronder is een tweetal attrac ties, dat voor het eerst in Neder land te zien is. UFO-jet, is een ingewikkelde tech nische constructie waarbij de in zittenden eerst horizontaal rond draaien en vervolgens verticaal in duizelingwekkende vaart. Ver der komt de "Alpentour" naar Leiden. Een trein die met zeer hoge snelheid door een bergland schap rijdt. Op de aanlooproutes naar het ker misterrein (Oude Singel, Turf markt, Nieuwe Beestenmarkt en Steenstraat) wordt weer een feestelijke warenmarkt gehou den. Begin oktober zal de bouw van de Nieuwe Turfmarktbrug al zover gevorderd zijn, dat die ge bruikt kan worden. Wel zullen daarvoor noodleuningen op de brug aangebracht moeten wor den, terwijl ook het definitieve wegdek er op dat ogenblik nog niet ligt. Traditioneel sluitingspunt van de festiviteiten is ook dit jaar het grote vuurwerk dat om half twaalf zal worden afgestoken op het terrein achter het Schutters veld. Behalve het luchtvuurwerk zullen er dit jaar ook weer grond stukken te bewonderen zijn. DEALER VAN O.A. AUPING LUXAFLEX GARDISETTE Interieurverzorging W. J. ZIRKZEE b.v. Zeemenleen 22 - Lelden Telefoon-071-142627 LEIDEN-Dat de uitdeling van haring en wittebrood in het Waaggebouw op 3 oktober nog steeds een levende traditie is werd gisteren nog eens op ondubbelzinnige wijze bewezen. Al lang voor het tijdstip waarop de inschrijving in de Stadsgehoorzaal zou beginnen hadden zich al tiental len Leidenaars op de Breestraat tussen de dranghekken verzameld. In de avonduren volgden duizenden anderen het voorbeeld. Toen na de sluiting de stand kon worden opgemaakt bleek dat volgende maand ruim 13.500 Leidenaars naar de Waag zullen komen om de haring en het wittebrood in ontvangst te nemen. Gebleken is dat de laatste jaren veel jongere gezinnen deelnemen aan de uitreiking. Voor vele Leidenaars is de 3 oktober-viering niet compleet zonder de uitreiking. Er zijn er die al zo'n veertig jaar achtereen de gang naar het Waaggebouw maken. Hoewel de uitreiking om half acht 's ochtends begint zijn de eersten al rond zes uur 's ochtends aanwezig. Volg ens bestuurslid H AM.M.Meijer is de 3 October Vereeniging er ook dit jaar weer in geslaagd om een partij uitstekende haringen te bemachtigen. In totaal 25.000. Verder zullen er op de dag van Leidens ontzet ongeveer 3500 broden worden uitgedeeld. In verband met de prijsstijgingen van zowel de haring als het brood bete kent het voortzetten van de traditie een steeds groter aanslag op de kas. Toch vindt het bestuur de haring- en het wittebrood zo onverbrekelijk verbonden met het 3-oktoberfeest dat men er niet aan denkt ermee te stoppen. De fietsen met reflectoren staan al volop in de winkels. Met ingang van volgend jaar november is iedere fietser en bromfietser verplicht een reflector op zijn of haar ach terspatbord mee te voeren. Dat duurt nog een hele tijd, maar nu al is Velig Verkeer Nederland begonnen met een campagne om ons die reflec tor aan te praten. Het is een algemene verlich ting scampagne, licht een woordvoerder van Veilig Verkeer Nederland toe. Onder het motto "Goed licht - goed bekekengaat Veilig Verkeer door het hele land lampjes controleren, van auto's net zogoed als van fietsen en bromfietsen. Maar het zwaartepunt ligt op die reflector. Hij wordt 1 no vember volgend jaar ver plicht, maar wij vinden dat men daar maar niet op moet wachten. Ze zijn nu al vol doende in de handel, dus waarom zou je er nu alvast niet een aanschaffen, nu het donkere jaargetijde begint. Langer wachten betekent al leen maar weer meer kans om te worden doodgereden"al dus de woordvoerder van Veilig Verkeer. Aanleiding voor het verplicht stellen van de reflector- was een onderzoek dat Veilig Ver keer in de jaren 1971 tot 1974 hield in de Noordoostpolder. Daar kwamen relatief veel fietsers en bromfietsers onder de autowielen terecht. Over duidelijk bewees de reflector daar zijn nut, aldus Veilig Verkeer. De woordvoerder: "Je mag er rustig van uit gaan dat 20 procent van de fiets-en brom fietsverlichting het niet doet. Of de lichten zijn kapot, of er zit helemaal geen lampje in. Alleen een achterlicht is, als het goed brandt, wel voldoen de, maar een reflector erbij is nog beter. Het voordeel is dat je over een veel grotere af stand zichtbaar bent voor au tomobilisten. Je wordt met een reflector over 200 a 300 meter gezien,en dat is met alleen een achterlicht beslist niet zo. Per jaar verongelukken honderd fietsers en bromfietsers als ge volg van een slechte verlich ting. Wij vermoeden dat dat aantal veel minder zal wor den als de reflector is inge voerd". Sinds het begin van de actie is er bij de fietsverkopers al een grote vraag naar de reflecto ren. Walenkamp zegt er al tus sen de honderd en tweehon derd te hebben verkocht. Van Zijp zelfs al vierhonderd. Af gezien van alle nieuwe fietsen die zijn verkocht, met de reflector er al op. De prijzen van de reflectoren liggen rond de zeven gulden, en als er al een bevestigingspunt op de fiets zit rond de drie gulden. De afmetingen van het plaats je zijn ongeveer vijf bij elf cen timeteren het is makkelijkzelf aan te brengen. Schroom niet er in de winkel om te vragen, want ze zijn er inderdaad volop, Walenkamp heeft er tweeduizend besteld. Van Zijp duizend. Ook de andere fietsenhandelaars zullen ze ongetwijfeld hebben. Voor race-fietsen ligt het moei lijker. In de fabrieken is men nog bezig een reflector te ma ken die op race-fietsen kan worden aangebracht. Daar van hangt het af of de reflector ook voor race-fietsen per 1 november 1979 verplicht wordt.

Leidsch Dagblad | 1978 | | pagina 3