van illegale praktijken Vishalbewaker verdacht Flatbeheerder daagt bewoner voor rechter „Massa-schaak in Valkenburg Kunstbont soms net echt Tam-tam in Rembrandt VRIJDAG 22 SEPTEMBER 1978 LEIDEN/REGIO PAGINA 23 ALPHEN AAN DEN RIJN - "Ver ontrust? Zeg maar pisnijdig. Stijlloos vind ik het om op juist dit moment met een dagvaar ding aan te komen. Precies na dat we iets aan Stok hebben moeten toegeven en de bewo ners hebben geadviseerd de verhoogde servicekosten toch maar te betalen. Vanaf juli spannen Stok en Delta Lloyd een geding aan over betaling van de servicekosten uit vorige jaren. Terwijl wij bovendien nog bezig zijn een oplossing te zoeken voor de bewoners die de verhoging niet of nauwelijks kunnen beta len. Dat noem ik a-sociaal". Voorzitter P. van Uden van de be wonerscommissie Valerius- plein/S weelinckplein in Alphen is uiterst verbolgen over het feit dat bij één van de flatbewoners deze week een dagvaarding in de bus rolde. Die dagvaarding, ge richt aan bewoner N.M. de Jong, getuigt van het feit dat Stok BV en Delta Lloyd woningbouw NV, „Net nu sommigen door hogere service-kosten zullen moeten verhuizen... respectievelijk beheerder en ei genaresse van de flats aan Vale rius- en Sweelinckplein, de zich ruim een jaar voortslépende strijd over het betalen van de door Stok fors opgedreven ser vicekosten willen verharden. Via de rechter moeten de bewo ners onder druk worden gezet. "Hadden ze nu niet tenminste een paar maanden kunnen wach ten? Er zijn bewoners die door de verhoging van servicekosten de huursubsidiegrens passeren en zullen moeten verhuizen. Daar proberen we nu een oplos sing voor te vinden en dan krijg je dit.." aldus Van Uden, die er Van overtuigd is dat Stok, die tenslotte voor miljoenen r deringen aan de bewoners heeft gepresenteerd, de "kwade ge nius" achter de dagvaarding is. Hij heeft nog steeds de hoop dat eigenaresse Delta Lloyd weinig heil ziet in de agressieve bena dering die de verzekerings maatschappij alleen maar een kwade naam kan bezorgen. "Delta Lloyd heeft geen belangen bij huisjes melken, maar bij ver zekeren", stelt Van Uden, die de verzekeringsmaatschappij niet temin volledig medeplichtig acht aan het verzenden van de dagvaarding. "Ik heb Delta Lloyd vandaag nog gebeld in de hoop dat Stok buiten de eigena resse om naar de rechter was ge stapt. Maar dat bleek niet het geval. Delta Lloyd is als eigena resse verantwoordelijk voor de handelingen van Stok en kan zich niet achter de beheerder verschuilen". De zaak tegen bewoner De Jong dient op 3 oktober aanstaande voor de Alphense kantonrech ter. In de dagvaarding wordt al leen gesproken over de navorde ring van de servicekosten over het jaar '76-'77 omdat er over '77-'78 nog geen afrekening is. Het gevorderde bedrag is f7Ï6,16 (betreft een vierka- merflat). Volgens de bewoners commissie, waarvan De Jong zelf lid is, is het "slachtoffer' zorgvuldig geselecteerd als proefkonijn. De Jong is verze kerd voor rechtsbijstand, maar niet bij Delta Lloyd, zoals diver se andere bewoners. Namens de bewoners, of in dit ge val De Jong, zal advocaat mr. A.J.L. de Kort op 3 oktober om schorsing vragen waarna een periode van juridische samen spraak tussen de advocaten van start zal gaan. Naar verwach ting van de bewonerscommissie zal dat te zijner tijd leiden tot een bemiddelingsvoorstel van de rechter. Van Uden wil niet op de zaken vooruitlopen wat dat betreft. "Het is een kwestie van afwach- hopen", aldus de voorzit ter van de bewonerscommissie. Wel weet hij dat de bewoners zelf in de afgelopen periode ver zijn gegaan in bemiddelingspo gingen met Stok, echter zonder succes. "Stok wil geen fouten toegeven; het is een prestige- slag", is de bewoners-conclusie. Wat betreft het vinden van een op lossing voor de bewoners die vanwege de servicekostenver hogingen zullen moeten verhui zen kan de bewonerscommissie op een iets welwillender oor van Stok hopen. Daarbij weet de commissie zich bovendien gesteund door de gemeente die, in navolging van de bewoners, bij Stok heeft ge pleit voor hulp bij verhuizing naar een goedkopere flat binnen het complex Valeriusplein/ Sweelinckplein. (brief van bur gemeester R.M. Gallas van september j.l.). De gemeente toont zich volgens Van Uden trouwens de laatste tijd toch wat actiever. De overeenkomst tussen het ministerie Volkshuisvesting en Delta Lloyd, waar de bew oners B ei al tijden geleden om hadden ge vraagd, is ook boven tafel ge komen. 'Wat laat", constateert Van Uden. "Die overeenkomst hadden we nu een jaar geleden al moeten hebben. Er staat in omschreven wat nu huur- en wat servicekos ten zijn. De liftkosten blijken r bijvoorbeeld niet apart ge noemd en zijn bij de huur inbe grepen. Maar ze zijn door Stok wel apart vermeld. Dat soort dingen hadden we liever eerder willen weten, al zijn ze nu ook nog van belang". Eén van de langere kunstbont mantels, die gisteren werden ge toond door Alphense amateur mannequins. IJMUIDEN (GPD) - Een 46-jarige employé van het Staats- vissershavenbedrijf in IJmuiden is voor onbepaalde tijd geschorst op verdenking van het in ontvangst nemen van vergoedingen voor diensten die hij aan vissers zou heb ben verleend. De man maakte at twaalf jaar deel uit van de halpolitie, dat is de be wakingsdienst van het bedrijf, waarvan het personeel bevoegd heden geniet om als onbezoldigd politieambtenaar op te treden. De vergoedingen zouden bestaan uit kleine hoeveelheden vis die door de man „zwart" zouden zijn doorverkocht. Volgens een bestaande regeling is het vissers toegestaan om in de nacht van zondag op maandag vanaf twaalf uur vis bij de IJmui- dense hal aan te voeren. De offi- cële handel begint 's morgens om zeven uur. Om de vissers in de gelegenheid te stellen reeds vóór twaalf uur gebruik te maken van de halfaciliteiten, zou de man de hal reeds ruimschoots voor dat tijdstip hebben opengesteld. Daarmee zou zijn tegemoet ge komen aan de wens van een aan tal vissers om een deel van de vangst buiten de officiële markt- tijd te verkopen. De hoeveelhe den die op deze wijze hun weg naar de handel vonden, werden „op rekening" verkocht maar vielen buiten de quoteringsrege ling. Volgens ingewijden zou met der gelijke transacties voor hon derdduizenden guldens buiten de afslag om zijn verkocht. Hoe groot het voordeel is dat de ge schorste halfunctionaris met zijn „dienstverlening" zou hebben verkregen, staat niet vast. Door de recherche van de Velsense gemeentepolitie zal een onder- Directeur J. Oorebeek van het Staatsvissershavenbedrijf beves tigde de schorsing, die naar zijn zeggen niet door hem maar door minister Tuijnman van verkeer en waterstaat zou zijn opgelegd. Deze omkoopaffaire zou aan het licht zijn gekomen door een Kat- wijkse reder, die het Staatsvis sershavenbedrijf van de gang van zaken in kennis zou hebben ge steld en zijn ongenoegen daar over hebben geuit. De chef van de halpolitie zou zich vei*volgens hebben belast met het op heter daad betrappen van de halfunc tionaris. LEIDEN - Met een grote finale, waarbij de ouders de gelegenheid kregen de creatieve prestaties van hun zonen- en dochters te be wonderen, zijn gisteravond de drie brugklas-dagen van de Rembrandt-scholengemeenschap afgesloten. Zo'n 140 leerlingen van de eerste klas van Rembrandt hebben de afgelopen dagen mee gedaan aan allerlei activiteiten in en buiten de school. Dinsdag bezochten de nieuwe leer lingen het museum van volken kunde. Woensdag werd een sportdag gehouden. Gisteren werd de gehele dag gewerkt aan een tentoonstelling over allerlei volkeren'in de wereld. In elf groe pen werden stands gemaakt over het leven en werken van de volke ren. Zo vielen gisteravond bij voorbeeld Chinese tekeningen te zien en werden volksdansen uit o. a. Mexico en Ghana (compleet met tam-tam-muziek) uitgevoerd NVvH-leden als mannequin in show ALPHEN AAN DEN RIJN - Leden (en overigens ook: niet-leden) van de Nederlandse Vereniging van Huisvrouwen konden gis termiddag een bijzondere mode show bijwonen. De vereniging organiseerde namelijk in sa menwerking met de firma Van Os uit Den Haag een kunstbont show. Alphense NWH-leden traden zelf op als mannequins met een collectie lange mantels (o.m. gemaakt van imitatie nerts, wolfshond, kalf, chinchilla), kor te jasjes (o.m. van poolvos, lapin, afghaans lam) en mutsen. Tevens werden er japonnen, deux pieces, pantalons en jumpers getoond. Met dit kunstbont wil men een al ternatief bieden voor gewoon bont, dat gemaakt is van dieren huiden. "Het gaat ons er vooral om dierenmishandeling te voor komen (denk eens aan de zee hondjes) en om de diersoorten die bijna uitsterven te bescher men", aldus mevrouw M. Coe- horst, die gisteren de leiding had van het geheel. Dit zogenaamde Lamatex-bont is puur van kunststof gemaakt. De patronen zijn fotografisch over gebracht. Het is zeker zo warm als bont en licht in gewicht. Het kan tegen alle weersoorten en is on aantastbaar voor mot De prijzen van de meeste mantels (lang zowel als kort) die gisteren getoond werden, lagen in de buurt van de f300 tot f500. Er zijn 42 soorten, hetgeen wil zeggen dat alle soorten die in "echt" ge leverd worden ook in dit kunst materiaal voorhanden zijn. Lamatex ziet er uit als echt bont, aldus de folder. Is dit werkelijk waar? Als eerste toonde Natascha een lange donkere nertsmantel met sjaal-kraag. Deze weliswaar mooie mantel glom nogal, waar door je toch wel kon zien dat hij niet "echt" was. Dit was ook het geval met de tweede mantel van nertsstaarten Het korte poolvos jasje dat daarna kwam, was daar entegen niet van echt te onder scheiden. Verder zagen we een kort jasje van blonde nerts met wijdvallende rug. Dit was erg mooi. Zo'n kort jasje biedt vele mogelijkheden. Het is sportief op een lange broek, staat vlot op een rok en op een avondjurk toont het gekleed. Over het algemeen waren de korte jasjes en coats (sommigen met gebreide kraag en manchetten) en de lichtere mantels natuurge trouw, terwijl men aan de donke re langere mantels soms kon zien dat het om een imitatie ging. Die mantels glommen en waren wat wollig en stofachtig. Als men echter bedenkt wat een dierenleed aan het maken van een echte mantel vooraf gaat (voor een breitchwanz jas heeft men bijv. de vacht nodig van een ongeboren lam, de moeder wordt dan "gemarteld") dan is dit kunstbont naar mijn idee een bij zonder goed alternatief. LIA BUTTER SASSENHEIMSE FEESTEN TEN EINDE SASSENHEIM - Het was gisteren alweer de laatste dag van de Sassenheimse najaarsfeesten. De na- jaarsmarkt trok duizenden mensen naar de Sas-, senheimse Westerstraat die als een lange, trage rups langs de ongeveer zestig kramen liepen (zie VALKENBURG - Tweehonderd schakers zullen vanavond in het Home Centre aan de Voorscho- terweg in Valkenburg de strijd aanbinden met vier grootmees ters. Langeweg, Böhm, Van de Wijgerden en Withuis zullen ie der vijftig simultaan-partijen voor hun rekening nemen. Schaakclub De Toren, die 25 jaar bestaat, tekent voor de organisa tie. "We doen dit," vertelt voorzit ter Van Kouwenhove, "samen met de Leidse schaakbond die in oktober een halve eeuw bestaat. In het dorp was geen geschikte accommodatie voor dit evene ment. Het dorpshuis is hiervoor te klein en te gehorig." Weken is een bestuurslid van De Toren in de weer geweest om si- multaanspelers te werven. "Dat viel niet mee", zegt Van Kou wenhove, "want de meeste bui tenlandse schakers zijn direct na het Interpolistoernooi vertrok ken. Naar de schaakolympiade waarvoor zelfs de tweekamp om het wereldkampioenschap wordt afgebroken. We verwachten heel wat liefhebbers in het Home Cen tre." Dë Toren mocht dït schaakfestijn organiseren in verband met het zilveren jubileum, uonderdag 12 oktober houden de 'denkers' in hun onderkomen een receptie. De avond erop vieren de leden onderling feest, met echtgenoten. De Toren heeft in heel wai zalen al geschaakt: dorpshuis, hervorm de kerk. Wapen van Valkenburg en de kantine van Hibé. "Daar hebben we een gouden tijd ge had. We schaakten er tot diep in de nacht. Er was nooit iemand die zei dat we naar huis moesten. De sleutel gooiden we na afloop bij iemand in de brievenbus. Nu schaken we in het Trefpunt, ach ter de gereformeerde kerk." Volgens voorzitter Van Kouwen hove wordt er in Valkenburg niet geschaakt met 'het .mes op tafel' "We spelen voor de gezelligheid", vertelt hij. "Zelf zou ik wel eens willen dat er wat pittiger werd ge speeld. Onze mensen vinden het, als ze wedstrijden spelen, niet erg om te verliezen. Nou ja, wat doe je daaraan?" Drie leden van De Toren zullen de twaalfde oktober ongetwijfeld in het zonnetje worden gezet. Zij stonden aan de wieg van de Val- kenburgse schaakvereniging: de gebroeders Herman en Henk e Toren" voorzitter Van Kouwenhove: "We verwachten heel wat Russchenberg en D. Tijsterman, schaak-liefhebbers". foto). Verder werd er buiten het tobbetje steken op het plein van de rk Opleidingschool aan de Hendriklaan nabij de Charbonlaan een ruiter sportdemonstratie gehouden door manege Schoonewege.

Leidsch Dagblad | 1978 | | pagina 23