Winst en verlies voor Vultink Komt 'beul van Westland' naar LKY De Spartaan Lotto/ Toto (vHIJDAG 22 SEPTEMBER 1978 PAGINA 21 "Als ik hier moest pitten konden ze me na twee dagen op de vuilnishoop gooien Koninklijke belangstelling voor wefeldkampioen Gerrie Knetemann (links) en zijn kop- pelgenoot Raas: een visite tij dens de Londense zesdaagse van Viscount Lynleyde zoon van prinses Margaret. L Gerrie Knetemann neemt walgelijke vormen aan tegenover hem Stan Tournè zijn mond opendoet. „Ik heb goe gekotst vannacht", zegt-ie in zangerig Vlaams. Gerrie Knetemann steekt onverstoorbaar zijn lepel in een bord, waarin hij achtereenvolgens melk, müsli, biergist, cho coladevlokken en cornflakes kiepte. Een afschuwelijk brouwsel in de rennerseetzaal van de Londense Zesdaag se, waar de Nederlandse kok Jan Heil in de loop der dagen 1500 eieren, 60 kg suiker, 200 kippen, 30 kg vis, 700 flessen frisdrank, 300 liter melk, 150 broden, 10 kg tartaar en 50 kg bakvlees zal verwerken. „Of dat afschuwelijk is, zoeken ze daarbinnen maar uit...", weert De Kneet zich in de aanval op wat hij in zijn bord samenbracht. Stan Tournè, nog bleek om de neus na de eerste inspannende uren van zijn debuut in een prof-zesdaag se, geeft de moed om antwoord te halen niet op. „Ik heb goe gekotst vannacht", herhaalt hij. Knetemann: „Dat komt door die korte bochtjes hier. De eerste avond. Daar moet je lijf aan wennen. Denk erom dat je maag opduvels krijgt". Stan Tournè: „Het laatste uur wist ik soms niet waar ik koerste".- Kne temann: „Als dat zo is, moet je natuurlijk wegwezen. Dat kan gewoon niet". Tournè: „Makke lijk gezegd, maar ze joegen me de piste op. Ik moest wel". Knete mann: „Ik zeg altijd: je kunt de koe niet uit de wei halen als-ie er niet instaat. Die heb ik zelf be dacht en ik vind 't een ijzersterke. Denk er maar eens goed over De wereldkampioen wielrennen op. de weg bestelt een tosti, bedient zijn maag daarna met ham and eggs, soigneert zijn eerste maal tijd van de dag af met zoete koek en schuifelt voor een bezoek aan verzorger Ruud Bakker („we reldkampioen soigneur") naar zijn cabine: een royaal vertrek, maar in de bedompte sfeer van de catacomben hoest-opwekkend. Zes dagen lang een weinig vrolijk tijdelijk onderkomen. Een ander stuk behuizing ligt vijf minuten lopen verder: hotelac commodatie met alle gemakken. De tijd dat zesdaagserenners een uur of zestien op de fiets zaten en hun korte slaap verplicht in het sportpaleis deden, is vóorbij. „Als ik hier binnen moest pitten", zegt Knetemann over de Wembleyhal, „dan konden ze me na twee dagen op de vuilnishoop gooien. Die stoffige lucht zou me slopen". Toiletemmer Het derde gedeelte van de dag brengt Gerrie Knetemann door op de demontabele baan, waar zijn cabine een door Ruud Bak ker opgetimmerd hoefijzer draagt. In de hoek een toiletem mer in Neerlands trotse kleur oranje, met daarop een regen boogsticker en in stevige plaklet- ters: WERELDKAMPIOEN. Daar is al heel wat om afgela- chen. Voor specifieke wegrenners als Gerrie Knetemann en zijn kop- pelgenoot Jan Raas, met wie hij de roem bundelt om samen een financieel aantrekkelijke tijd door te maken, is zo'n eerste zes daagse een kwelling. Jan Raas: „Je spieren krijgen opdonders, omdat ze zich heel anders moeten gaan zetten. Dat betekent een paar dagen flink zweten". Gerrie Knetemann: „Je rijdt op een heel ander soort fiets en in een totaal andere positie dan op de weg. Dat is erg wennen. Boven dien missen wij natuurlijk de techniek van de pure baanren ners, maar dat valt toch aardig te compenseren met een flinke in zet" specifieke In het enge wereldje pistiers, worden c kaliber Knetemann en Raas altijd met gemengde gevoelens be groet. Enerzijds is er de erken ning van het feit dat populaire wegrenners met hun algemeen bekende grote uitslagen publiek- trekkers zijn. „Je kunt ze niet missen", zegt Patrick Sercu. An derzijds irriteert het de gemid delde baanrenner dat in dat werk minder gespecialiseerde weg- coureurs de grootste happen uit het budget halen. ,Wat er bijvoorbeeld vorig jaar ge beurde", foetert de gemiddeld ruim duizend gulden bruto (netto iets minder dan de helft) per dag verdienende Belg Willy Debos- scher, „metThureau, was ronduit schandalig. In Duitsland betaal den ze hem zo'n 10.000 mark per dag. Ik heb alle respect voor goe de wegrenners en ze mogen ook best meer verdienen dan ik, maar de verschillen moeten niet zo groot zijn. Ze worden overbe- taald". Peter Post kan zich goed opwinden wanneer het over de geldzaken van vedetten gaat. Hij behartigt de belangen van de als wereld kampioen in een financiële mal lemolen terechtgekomen Gerrie Knetemann en vaak ook van de veelgevraagde Jan Raas, zijn spectaculair succesvolle duo van de TI-Raleighploeg. Met name rond Knetemann zijn er de afge lopen weken nogal opzienbaren de berichten verspreid over diens contractuele verlangens. In Cha- teaulin bijvoorbeeld, zou hij dik tien mille gevraagd hebben. Roddel Peter Post: „Om precies te zijn, was dat 30.000 Franse francs. In de roddel gold dat bedrag alleen voor Knetemann, maar in werke lijkheid moesten die 15.000 gul den gedeeld worden door vijf man: Knetemann, Raas, Lubber- ding, de soigneur en de mecani- ciën. Van dat bedrag ging boven dien om te beginnen 33 procent LEIDEN - Nog voor het halter één maal van het plankier getild is kan nu al met een zekerheid grenzende waarschijnlijkheid gesteld worden, dat LKV De Spartaan, voor de zoveelste maal in de roemrijke geschiedenis van de club, de gewestelijke titel zal behalen. Wat dat betreft is er niets nieuw onder de zon in het kleine wereldje der gewichtheffers, dat nu eenmaal niet gekenmerkt wordt door razendsnelle veran deringen of opmerkelijke ver schuivingen. Sta je aan de top dan kan je je daar vrij gemakke lijk handhaven, mits de boel maar een beetje in beweging blijft. Dat laatste is overduidelijk het ge val bij de Leidse vereniging, die morgen de competitie ingaat met het duel tegen Sneek. Opnieuw namelijk kan men in de Groenes- teeg tevreden constateren, dat de krachtsport in Leiden nog niet over z'n bloei heen is. Sterker nog: de aanwas van jeugdleden is nog nooit tevoren zo groot ge weest. In tegenstelling tot de meest andere verenigingen die nog steeds teren op de bijna ver gane glorie ziet mijn bij LKV De Spartaan kans om steeds weer jongeren naar voren te schuiven, terwijl daarachter nog een grote groep staat te trappelen van on geduld om met het 'zware' werk een aanvang te mogen nemen. Dit trouwens is voor mensen als Dirk van 't Riet, Sam Holswilder, Fred Marijt en Theo Sanders aanleiding geweest om het wat rustiger aan te gaan doen, zij ver lenen dit jaar voorrang aan de twee nationale jeugdkampioenen Rob Wansink en Peter Keijzer, die hun vorig jaar opgedane erva ring nu in de competitie mogen benutten. Slechts voor een paar belangrijke duels blijven de 'ou deren' alert, in de strijd om het gewestelijk kampioenschap blijft dat beperkt tot de wedstrijd te gen het gevaarlijke Alkmaar. De ploeg is inderdaad de enige die een bedreiging vormt, want noch van Scheveningen (nieuwko mer), Dordrecht (weggezakt) of Sneek (veel te zwak) heeft LKV De Spartaan iets te vrezen. De derde garnituur zou die tegen standers er nog wel onderhou den. Problematisch wordt het pas, wanneer de titel eenmaal op zak is, als aangetreden moet wor- j den voor de strijd om het natio nale clubkampioenschap. Het Zuidlimburgse Helios Simpel- veld heeft zich namelijk danig versterkt door de komst van mid- zwaar Erik Dokter. Vorig seizoen hielden de Leidenaars hun con currenten nog net onder de duim, belasting af, die de Fransen te genwoordig meteen inhouden, plus dat van dat geld voor vijf man vliegtickets en hotelkosten betaald moesten worden. Reken maar uit wat er dan zo ongeveer schiet..." Knetemann: „In de praatjes over mijn startgeld wordt verschrik kelijk overdreven. Ik overvraag echt niet. Het enige wat ik wil, is de prijs die men voor elke we reldkampioen over heeft". Post „Hoeveel dat is, zeg ik niet". Knetemann: „Je hebt een hoop on kosten: reis, personeel, logies. Ze dénken allemaal dat wij tonnen overhouden, maar dat is niet zo. Nou ja, is wél zo: regentonnen..." Jan Raas: „Ik zal niet ontkennen dat het financieel aantrekkelijk is, maar men moet dat ook niet overschatten. Deze winter zou ik een hoop werk kunnen aanne men, maar in het belang van mijn gezondheid ga ik het rustig aan doen. Ik heb de komende maan den nodig om mijn accu op te la den voor het volgende wegsei- Een aflossing tussen Raas rechts) en Knetemann, die zijn drempelvrees voor contactlenzen heeft c Handjevol Peter Post: „Echt, de gissen zich in die situatie. Een profcoureur moet in korte tijd zijn geld verdienen. Toen ik stop te, kon ik het me heus niet per mitteren om te gaan rentenieren, terwijl ik toch aardig wat uitsla gen bij elkaar had. Ik reed 165 zesdaagsen, ik haalde succes op de weg, maar rijk...? Neen. Lek ker verdiend, dat wel, maar mag het?! Op m'n 38e kwam ik als wielrenner in het ziekenhuis te recht met een hersenschudding, een hernia, een bekkenfractuur, een sleutelbeenbreuk en een trombose in m'n linkerbeen. Dat zijn toch risico's die je met je lf- chaam neemt waar wel wat te genover mag staan, of niet soms? Zeg me alsjeblieft niet dat een be roepsrenner belachelijke bedra gen krijgt. Pak dan de voetballers aan. Wat die incasseren, dat slaat nergens op..." Het gewin van een zesdaagse zal door Gerrie Knetemann en Jan Raas niet voor 100 procent wor den uitgebuit. Ze doen er slechts een handjevol, omdat mèèr niet in hun voorbereiding op het weg- seizoen past. „Ik wil twee keer naar de wintersport en een korte vakantie in Spanje", zegt Knete mann over de komende maan den. „Het zijn niet zulke geldwolven als iedereen wel denkt", aldus Peter Post. „Weet je waar ik goed ziek van word? Van die Nederlandse mentaliteit die ik nou weer te gengekomen ben. Als een organi sator de prijs van Knetemann en Raas wil drukken, roept-ie dat die jongens wat moeten doen in het belang van de Nederlandse wie lersport. Ze gaan op leven en dood onderhandelen over f25, maar als ik dan een comitè-lid hoor roepen - en dat is gebeurd - dat hij Bernard Hinault aan de start wil „al kost die twintig mil le", dan word ik toch effe goed kwaad". Gerrie Knetemann intussen, ver maakt zich best met zijn status van wereldkampioen. „De goeie allure", zegt Peter Post met ken nersblik. Knetemann heeft dan zojuist op het vliegveld Heathrow een VIP-ontvangst doorstaan en later een wat stroeve confrontatie met prinses Margarets zoon Vis count Lynley, soepel opgelost door de jonge prins tot diens ver bijstering bij de revers te grijpen onder het uitroepen van: „Hè, wat geinig; een Raleigh-speld- je". Knetemann: „Hoewel ik de betrek kelijkheid van roem wel inzie, vind ik de belangstelling die er voor me is een fijne ervaring. Ze vragen me momenteel nogal veel voor tv-optredens, in een kwis en zo, waar ik erg veel plezier aan beleef. Wanneer ik maar enigs zins kan, dan doe ik het. Finan cieel is dat heus geen interessante zaak, maar als wereldkampioen voel ik me verplicht Door al dat soort zaken ben ik verschrikke lijk bezig geweest na het wereld kampioenschap". Een van de grootste veranderingen die Gerrie Knetemann uiterlijk onderging, uitte zich in de ver vanging van zijn bril door con tactlenzen. Een onwennig ge zicht. Knetemann: „Ik ben aan het oefenen. Het bevalt me ge weldig. Vroeger had ik een hoop narigheid en veel tijdverlies door het op- en afzetten van die bril tijdens het omkleden. In de koers kwam er bovendien een hoop zweet op en in een sportpaleis kreeg ik steeds de schittering van de lampen in m'n ogen. Vroegei durfde ik uit e vrees niet aar beginnen, maa die dingen". WYCHEN (GPD) - Onderuit gaan in de openingsronde van een toernooi kan funest zijn voor het toch al zo wankele zelfvertrou wen van een biljarter. Hans Vul tink werd er in zijn carrière nog niet zo vaak mee geconfronteerd. De Groenloër is befaamd om zijn daverende start, waarin hij in het verleden de basis voor menige ti tel heeft gelegd. Maar de jaren gaan tellen bij de maestro. Vultink heeft de pijl snelle omschakeling naar een andere spelsoort niet meer in zijn gevoelige vingers en werd daar in het nationaal kampioenschap 71-2, dat gisteren in Wychen van start ging, nog eens duidelijk op gewezen. In het slopende duel met de wispelturige Hagenaar Wim van Deventer kelderde de reputatie van Vultink met de ca rambole. Met een pijlsnelle ope ning (series van 74 en 77) nam Van Deventer afstand van zijn opponent, die zelfs de meest per fecte aanvangsstoten niet in een beslissende reeks kon omzet ten. „Ik heb de ballen vaak genoeg in i het af te maken, de slotfase kreeg ik nog alle kansen van Van Deventer. Verrast door de snelle tafels ben ik volstrekt niet. Dat ligt me wel, laconiek vast. „Vultink kloppen Piet Vet, die aan zijn partij tegen is me nog niet zo dikwijls gelukt." Materiaal Foeteren op het onberekenbare materiaal deed ook Christ van der Smissen. Voor hem had de krampachtige ouverture minder rampzalige gevolgen. De Wille- brorder won zonder glans van de lastige Jean Bessems, maar ba lanceerde toch tijdens de slotfase op de rand van de afgrond. de ballen weken af bij de „Hier gaan nog klappen vallen" lange rappels. En daarom bleef het steeds maar zoeken naar een vast patroon", verontschuldigde Vultink zich later. Van Deventer had toch nog dertien beurten nodig om af te rekenen met Vultink. „Voor mij toch geen slechte start", stelde de Hagenaar voorspelde „De Smis", na zijn overwinning in dertien beurten. „Op deze tafels kun je geen maat geven bij trekstoten, omdat je ei gen bal niet achteruit te halen is. Daarom speel je alles te hard en is het onmogelijk om een gave posi tie vast te houden" Louis Havermans verlies ontstellend zwak gemiddelde overhield, oordeelde zelfs: „On mogelijk om hier redelijk te bil jarten. Er liggen nieuwe lakens op en die zijn veel dunner dan de vorige. Daarom hobbelen die ballen steeds als je een trekstoot een beetje fors inzet. Ik durf te vóórspellen dat er zondag vijf of zes jongens uit de ereklasse zijn gedegradeerd". Prognose De prognose van' Vet lijkt wat voorbarig. Want al tijdens de eer ste avondronde etaleerde Jean Bessems zich als een kadrist van groot kaliber, die de spot dreef met systemen en gewoon voor de vuist weg bleef caramboleren. nu zal dat een stuk moeilijker zijn. Tenzij 'De beul van het Westland'. Nico Mens er toe zal overgaan zich bij de Leidse club aan te sluiten. De ze ongelooflijk sterke 'zelfdoe ner' heeft al verschillende malen interesse getoond om bij LKV te komen, maar tot nu toe heeft de nationale kampioen in het zwaargewicht de stap nog niet genomen. De man uit Honselers- dijk heeft een zeer drukke werk kring, waardoor hij zich slechts een paar maal per jaar kan vrij maken voor deelname aan wed strijden. "Ontzettend jammer", oordeelt LKV-leidsman Brandt, "want deze jongen is, mits hij eindelijk eens een fatsoenlijke training krijgt, in staat om de records van Piet van der Kruk te verpulveren. Hij doet alles op z'n eentje, traint in een garage met van alles en nog wat behalve halters. Het is alle maal pure kracht. Als je die een beetje techniek zou kunnen bij brengen, nou berg je dan maar. Het zou schitterend zijn als hy bij ons zou komen. Zijn ouders ko men notabene uit Leiden, dus het is nog 'echt' ook. Ik zou die ge zichten in Limburg wel eens wil len zien, als daar opeens Nico Mens op het plankier verschijnt. Dan doen ze het in d'r broek", Zover is het nog niet, de gewestelij ke titel is het eerste doel waarop gemikt wordt. Sneek is morgen de eerste die overwonnen moet worden. LKV De Spartaan zal, voor de eerstkomende wedstrij den, een beroep doen op: Herman Filippo, Arie S wagers, John ten Brinke, Rob Wansink, Peter Keijzer, Bart Zwart, Dio Deege naars, Wim van Putten, de ge broeders Marijt, Dirk van 't Riet, Theo Sanders en Sam Holswil der. AD VAN KAAM Wim Rijsbergen en Rep niet tegen Zwitsers ZEIST (GPD) - De Franse club Bastia zal Johnny Rep en Wim Rijsbergen ook niet vrijgeven om op woensdag 11 oktober voor Nederland in Bern tegen Zwit serland te spelen. Bondscoach Jan Zwartkruis: „Het is zelfs evenmip zeker of ze op 15 no vember mee kunnen doen tegen de DDR. Ik heb persoonlijk laten informeren op Corsica, maar daar werd gezegd dat ze de zaak nog zouden bestuderen". Heel anders ligt overigens het ge val- Johan Neeskens. De fysiek zo sterke middenvelder had woens dag toestemming gekregen van Barcelona, als hij dat had ge vraagd. Zwartkruis: „Maar Nees kens had nog twee wedstrijden schorsing aan de broek naar aanleiding van zijn rode kaart tij dens de Europese kampioen schappen in 1976. Na Zwitser land-Nederland kunnen we tegen de DDR weer gewoon beschik ken over 'Nees'. Louk Sanders uitgeschakeld BOURNEMOUTH (ANP) - Louk Sanders is in de tweede ronde van het toernooi om het Britse tenniskampioenschap op ver harde banen in Bournemouth door de Engelsman Mare Cox uitgeschakeld. De Nederlandse kampioen pakte slechts drie ga mes: 1-6, 2-6. De Pool Wojtek Fibak verloor eveneens. De Engelsman An drew Jarret was te sterk voor hem: 2-6, 3-6. Peter Elter uit West-Duitsland, die in de eerste ronde van Rolf Thung won, bleek nu in drie sets de mindere van John Feaver uit Engeland: 6-3, 2-6, 6-1. soort drempel contactlenzen te nu ben ik blij met Havermans had tegen de ontke tende Limburger, die slechts ne gen beurten nodig had, geen schijn van kans. Veel subtieler was de aanpak van Vultink en Steures. Vultink, fu rieus vechtend voor zijn laatste kansen, won van Steures en blijft daardoor een belangrijke kandi daat voor de eindzege. De gewij zigde reglementen kunnen hem zelfs in de kaart spelen. Als hij de finale van Christ van der Smissen wint en daardoor op gelijke hoog te komt, beslist niet het algemeen gemiddelde, maar het resultaat van de confrontatie tussen de fi nalisten. Van der Smissen gaat alleen aan de leiding na zijn winst tegen Sundquest. Wim van De venter sneuvelde tegen Piet Vet. DEN HAAG - Lotto 37 van afgelo pen zondag kent geen winnaar van de eerste prijs. Van het be drag van 548.223,51 gulden, be stemd voor deze eerste prijs, gaat een vijfde naar de jackpot van lot to 38 van komende zondag. De rest wordt gelijkelijk verdeeld over de tweede tot en met vijfde prijs De cijfers van de lotto en de toto van het afgelopen weekeinde zijn: lotto 37: le prijs: geen winnaar, van het be drag van de le prijs gaat 1. 5 deel naar de jackpot van lotto 38 van zondag het overige 4/5 deel wordt in gelijke delen verdeeld over de 2e t/m de 5e prijs. 2e prijs: 8 win naars, die elk bruto 33.310.90 ontvangen; 3e prijs: 126 win naars, die elk bruto 2.737,- ont vangen; 4e prijs: 6.857 winnaars, die elk 61.70 ontvangen; 5e prijs: 9.965 winnaars, die elk 42.40 ontvangen. Jackpot voor lotto 38 van zondag 24 september 109.730,32. Uitslag toto 37 le prijs: 18 winnaars, die elk bruto 6.356,40 ontvangen; 2e prijs: 395 winnaars, die elk 181,- ontvan-^ gen; 3e prijs: 4.881 elk 20.50 ontvangen.

Leidsch Dagblad | 1978 | | pagina 21