Motel aan Hoge Rijndijk mag wèl eidse agenda „Vrouwen kiezen tegenwoordig bewuster voor het moederschap KROON: VOORZIENINGEN IN LEIDEN ONVOLDOENDE Ook in Warmundastraat wegen laatste loodjes het zwaarst Interpellatie over sloop pand W. Singel DEN HAAG/ZOETERWOUDE - Aan de Hoge Rijndijk in Zoeterwoude mag toch een motel worden gebouwd. Het motel, waarvoor een ruimte tussen 5000 en 6000 vierkante meter is gereserveerd tegenover Heineken, doet geen af breuk aan de centrumfunctie van Leiden en evenmin leidt het tot ongewenste verstedelijking van Zoeterwou- de-Rijndijk. Aldus het standpunt van de Kroon, die de uiteindelijke beslissing heeft genomen in het conflict tussen de gemeenteraad van Zoe terwoude en de exploitatiemaat schappij De Vijver b.v. uit Hil versum enerzijds, en het provin ciaal bestuur van Zuid-Holland anderzijds. De provincie is in het ongelijk gesteld; Gedeputeerde Staten moeten hun bezwaren te gen het motel inslikken. De plannen voor de bouw van een motel aan de Hoge Rijndijk date ren al van enkele jaren terug. Een dergelijke accommodatie werd door de Zoeterwoudse gemeen teraad in 1974 in het bestem mingsplan Hoge Rijndijk Oost opgenomen. De raad was van oordeel dat, gezien de aanwezig heid van Heineken en de andere bedrijven in de Grote Polder (waaronder enkele Amerikaan se), een motel in Zoeterwoude- Rijndijk op zijn plaats zou zijn. De exploitatiemaatschappij De Vijver b.v., eigenaresse van de grond, zou voor gegadigden zor gen. Ongewenst Gedeputeerde Staten keurden het bestemmingsplan echter gedeel telijk af, omdat zij van mening waren dat de bouw van een motel aan de Hoge Rijndijk ongewenst was. In eerste instatie (door de Kroon een "zeer summiere moti vatie" genoemd) voerde het pro vinciaal bestuur aan dat de bouw van een motel tot een te stedelijk karakter van Zoeterwoude-Rijn- dijk (zogenaamde suburbanisa tie) zou leiden. Ter zitting van de Raad van State (het adviesorgaan van de Kroon) voegde een verte genwoordiger van Gedeputeerde Staten daar later aan toe dat ves tiging van een hotel nabij het stadscentrum van Leiden de voorkeur zou verdienen. Het provinciaal bestuur had overi gens geen bezwaar tegen de bouw van een café/restaurant zonder logies-accommodatie aan de Hoge Rijndijk. Waarde exploi tatiemaatschappij De Vijver te genover stelde dat de gegadigden die zich inmiddels hadden ge meld alleen een horecavestiging in Zoeterwoude wensten te bou wen als daar een hotel in opge- i kunnen worden. Geen afbreuk Blijkens haar uitspraak is de Kroon het er in principe mee eens dat vestiging van hotels nabij stads centra de voorkeur verdient. Maar in dit geval, aldus de Kroon, geldt dat de in Leiden aanwezige hotels door het ontbreken van de nodige voorzieningen onvol doende tegemoet kunnen komen aan de behoefte. Omdat het motel in eerste instantie van geringe omvang zal zijn 12 a 24 kamers) zal dit niet leiden tot afbreuk van de centrumfunctie van Leiden; bovendien, zo voert de Kroon verder aan, heeft het gemeente bestuur van deze stad zelf ook geen bezwaren ingebracht tegen de bouw van een motel in Zoe terwoude. Volgens de Kroon zou de bouw van alleen een café/restaurant, zon der logies, aan de Hoge Rijndijk niet rendabel te zijn. Voor exploitatiemaatschappij De Vijver betekent de beslissing van de Kroon dat de plannen voor het motel uit de ijskast worden ge haald en de gesprekken met eventuele gegadigden worden heropend. Het zit er echter niet meer in dat nog dit jaar met de bouw van het motel wordt be gonnen. Volgens de heer Roest, woordvoerder van De Vijver b.v., zal dat waarschijnlijk in de loop van 1979 gaan gebeuren. "Maar dat is ook afhankelijk van alle be sprekingen die nu weer gevoerd gaan worden. Op dit moment is het nog koffiedik kijken, ook voor mij." VRIJDAG 22 SEPTEMBER 1978 I De Warmundastraat i r het woonklimaat sterk verslechtert LEIDEN - Het PPR-raadslid Lau rens Beijen heeft gevraagd om in de raad een interpellatie te mo gen houden over de aanvraag van het Leidsch Dagblad om het woonhuis Witte Singel 10 aan de bestemming te onttrekken en te slopen. B en W hebben daarvoor toestemming verleend zij het dat met de sloop pas begonnen mag worden wanneer ook de aangren zende panden (6 t.e.m. 9) zijn ont ruimd en toestemming tot ont trekking is verleend. Beijen wil het college vragen of het Leidsch Dagblad concrete bouwplannen heeft voor het ter rein dat vrijkomt. Als dat niet het geval is wil hij weten wat dan het belang is voor het krantenbedrijf. "Is het in overeenstemming met het beleid van het college om huiseigenaren toestemming te verlenen woonruimte aan de be stemming te onttrekken wanneer zij herstelwerkzaamheden eco nomisch niet verantwoord ach ten?," zo vraagt het PPR-raadslid zich af. Bovendien informeert hij of het college de eigenaar niet had kunnen aanschrijven om de wo ning in goede staat te brengen. Tenslotte wil Beijen weten of en n de eigenaar is vrijgesteld i het betalen van een compen satie voor woningonttrekking Het PPR-raadslid vindt dat bij de beoordeling van de staat van een woning verwaarlozing niet als ar gument ten gunste van de ont- trekker mag worden beschouwd. Desgevraagd deelde de directie van het Leidsch Dagblad mee, dat de onttrekking is aangevraagd in overleg met de universiteit. Om dat de woning niet van een fun dering is voorzien is het gevaar van instorting niet denkbeeldig wanneer op het aangrenzende terrein wordt bégonnen met heien. Dat heien is noodzakelijk in verband met de nieuwbouw vaq de universiteit aan de Witte Singel. Zou het pand blijven staan dan is een wijziging van het universitai re bouwplan noodzakelijk of zal de universiteit kostbare voorzie ningen moeten treffenom instor ting van het pand te voorkomen. Aangezien het Leidsch Dagblad voor de toekomst plannen heeft tot uitbreiding van het bedrijf in die richting werd besloten de aanvraag tot sloop in te dienen. Volgens LD-directeur Koopman is met de bewoners van het pand gesproken en werd een opzeg termijn van een jaar voldoende geacht. WARMOND - De Warmundastraat biedt nog steeds een troosteloze aanblik en waarschijnlijk zal dat beeld tot begin volgend jaar blij ven bestaan. Oorzaken voor de forse vertraging van de nieuw bouw zijn de moeilijkheden bij het vinden van vervangende woonruimte en een moeizaam verlopende subsidieaanvraag bij het ministerie van volkshuisves ting. ZOETERWOUDE - 't Spinne- web aan de Zuidbuurtseweg in Zoeterwoude opent weer de poorten. Vanaf vandaag kunnen kinderen van de vijfde klas (en hoger) lagere school er terecht voor jazzballet, disco en leerbe- werken. Dat kan vanaf 19 uur. Zaterdag wordt een spelmiddag gehouden voor kinderen van de eerste tot en met de vierde klas. Op dit moment zijn nog zes wonin gen in de Warmundastraat be woond. Voor drie bewoners is inmiddels andere woonruimte gevonden. De resterende bewo ners hebben toe nu toe elke aan bieding van de hand gewezen. Gemeentesecretaris Zoetemelk spreekt van "een moeilijke situa tie" en stelt dat "de laatste loodjes van de Warmundastraat proble matiek duidelijk het zwaarst we gen". De Woningstichting Warmunda verwacht dat de laatste bewoners pas in december zullen vertrek ken. Als het ministerie tegen die tijd de nieuwbouwplanrien heeft goedgekeurd, zal de vertraging een klein half jaar bedragen. On danks de steeds hogere huren, die meer dan 400 gulden per maand gaan bedragen, houdt de Woningstichting onverkort vast aan de bouw van 31 woningwet woningen. De bouw van premie koopwoningen of vrije sector woningen om de huurprijzen van de overige woningen te drukken, wijst de Woningstichting van de hand. Inmiddels verslechtert het woonklimaat in de Warmunda straat met de dag. Ettelijke brandstichtingen in de leeg staande huizen en diefstallen van grote partijen lood zijn daarvan de oorzaak. Helft enquêtes borstkanker onderzoek Getuigen autobrand gezocht nu ^nëevu^ O LEIDERDORP - Tot nu to< WASSENAAR - Op de Rijksstraatweg in Wassenaar is vanmorgen een auto over de kop geslagen en in brand gevlogen. Oorzaak was volgens de automobilist, de 33-jarige Leidenaar J.H.M. dat hij, rijdend in de richting Den Haag, werd gesneden door een hem passerende auto. De Leidenaar raakte hierdoor de macht over het stuur kwijt. De auto brandde totaal uit. De bestuurder wist zich via de voorruit uit de brandende auto te bevrijden. Hij was niet gewond. De politie zoekt nog naar getuigen om de juiste toedracht van dit ongeval, dat om 6.50 plaatshad, te kunnen vaststellen. Getuigen kunnen zich telefonisch bij de politie melden, tel. 01715-19244. Mr. Th Bosman onderscheiden VOORSCHOTEN/DEN HAAG - Mevrouw Smit-Kroes, staatsse cretaris van verkeer en water staat heeft gisteren een konink lijke onderscheiding uitgereikt aan de in Voorschoten woonach tige mr. Th. H.A.M. Bosman. De heer Bosman, die secretaris-di recteur van de Commissie Ver- voervergunningen bij het minis terie is werd benoemd tot officier in de orde van Oranje Nassau. De onderscheiding werd hem uit gereikt aan de vooravond van zijn pensionering. De heer Bosman is vanaf 1957 werkzaam bij de commissie. Daarvoor werkte hij op het ministerie van economi sche zaken bij de centrale dienst voor in- en uitvoer. LEIDERDORP - Tot nu toe heeft de helft van het aantal vrouwen dat vorig jaar in aanmerking kwam voor het borstkankeron derzoek in Leiderdorp de hen toegezonden enquêteformulie ren ingevuld en teruggestuurd. Doel van deze enquête is het on derzoek naar en de voorlichting over borstkanker te verbeteren en eventueel uit te breiden. Daar voor is het nodig dat zo veel mo gelijk vrouwen op de enquête reageren. Dat moet wel binnen een week gebeuren om de gege vens nog te verwerken. Wie nog inlichtingen wil hebben over het borstkankeronderzoek en de enquête die naar aanleiding daarvan is gehouden kan terecht bij het comité dat dit onderzoek voor Leiderdorp heeft georgani seerd. Ledén van het comité zijn: mevrouw Gehner-Ellenberger, tel. 894771; mevrouw Smits Orie 892317; mevrouw Prillwitz-Duy- 410130. Zuster Janssen, acquisitrice 'Moeders voor Moeders' rayon Leiden: Omslag van de folder "Moeders voor moeders" OEGSTGEEST - "Er wordt mij wel eens gevraagd waarom wij als Moeders voor Moeders zo weinig adverteren en nauwelijks de publiciteit zoeken," zegt zuster Janssen uit Oegstgeest, acquisi trice van deze organisatie Moe ders voor Moeders in het rayon Leiden. "Maar het is nu eenmaal zo," legt zij uit, "dat rond een zwangerschap veel gevoelighe den leven die het uitbundige ka rakter van grote reclameactivitei ten gewoon niet toestaan. We houden het daarom bij gerichte publiciteit aan de zwangere vrouw, die bijvoorbeeld op een consultatiebureau of by de huis arts of specialist in de wachtka mer zit. Daar liggen folders over ons werk waarin we uiteenzetten hoe je er aan kunt meedoen en wat de resultaten ervan zijn." Al wordt dan ook weinig reclame gemaakt bijna iedereen heeft weleens van "Moeders voor Moeders" gehoord en is vaag iets bekend over "plasjes van zwan gere vrouwen die onvruchtbaar heid bij anderen kunnen verhel pen." En hoe vaag deze weten schap dan ook is, in wezen zegt het precies wat het is. Moeders voor Moeders is daarin de organi- - satie, die voor de contacten met de zwangere vrouwen en het op halen van de plasjes zorgt. Deze worden vervolgens afgeleverd bij het chemisch concern Organon in Oss, die de verdere verwerking ervan heeft. De 140 acquisitrices in Nederland leggen per jaar vele tienduizen den contacten met aanstaande moeders om aan de vraag naar het uiteindelijk produkt te kun nen voldoen. Zo'n tien procent van de vrouwen blijkt namelijk onvruchtbaar te zijn. Ongewild onvruchtbaar dan wel en ift een groot aantal van die gevallen is de reden een tekort aan het zoge naamde HCG-hormoon. Dit hormoon is noodzakelijk om het ovulatieproces van de vrouw op gang te brengen. Alleen dan is samensmelting van de rijpe eicel en een zaadcel mogelijk en een zwangerschap het gevolg: Meno-pauze Dit HCG-hormoon kan alleen maar uit de urine van zwangere vrou wen worden gewonnen en dan nog slechts tussen de zesde en negentiende week van de zwan gerschap. Zaak dus om zo snel mogelijk na het "over tijd zijn" met de organisatie in contact te treden zodat zo veel mogelijk ge schikte plassen kunnen worden ingeleverd. Niet alleen de urine van zwangere vrouwen is trou wens noodzakelijk om de injec tievloeistof te kunnen produce ren. Ook de urine van vrouwen die voorbij de meno-pauze zijn (niet meer vruchtbaar zijn) bevat stoffen die noodzakelijk bij de productie betrokken moeten worden. Dat er veel plassen nodig zijn blijkt wel uit het gegeven dat duizend,, liter urine net genoeg is om één injectiespuit met HCG-hormo- nen te vullen. Slechts enkele grammen kunnen dus uit deze plas worden gehaald. Zuster Janssen, sinds tien j aar voor de elf jaar oude organisatie werk zaam, merkt bij haar contacten met toekomstige moeders een steeds bewuster keuze voor het moederschap. "Toen de voorbe hoedsmiddelen er nog niet waren of nog niet zoveel werden ge bruikt kreeg ik wel eens te horen: "Nou, ik vertel u alvast dat ik over tijd ben maar ik hoop maar dat het loos alarm is." Dat is tegenwoordig wel heel an ders," vertelt ze, "omdat vrouwen bij ons ook als ze menen wel- eens-in-verwachting-te kunnen- zijn een gratis zwangerschaptest kunnen laten doen ben ik vaak getuige van de hoopvolle ver wachting waarmee dat gezegd wordt. Door het gebruik van bij voorbeeld de pil is men natuur lijk tegenwoordig veel meer meester, of misschien beter meesteres, over de situatie. Men wil nu echt een kind bf echt (nog) niet," aldus zuster Janssen. Wel meent ze uit ervaring te spre ken als ze zegt steeds meer ge vallen van miskramen tegen te komen. "Of dat nu het gevolg is van het pilgebruik, weet ik niet, maar het zet wel veel vrouwen aan het denken. Als je zelf graag een kind ter wereld wilt brengen en dat gaat om de een of andere reden niet, word je je bewuster van wat anderen in zo'n geval meemaken." De motivatie om aan de inlevering van de dage lijkse plas mee te doen komt vol gens haar dan ook voort uit de wil anderen te helpen. "Als Artsen Leiden - Voor spoedgevallen wordt de weekenddienst van zaterdag 10 vm. tot zondag 24 uur, waargenomen door de volgende artsen: Wijk I (Morswegkwar- tier, noord-binnenstad, Noorderkwar tier en Groenoord): H.G.M. Aelbers, Noordeindsplein 2 A. tel. 122268; Wijk II (Kooi en Merenwijk): P.J. Derchant, Hooigracht 61. tel. 123752; Wyk III (Waard, Professorenwijk, Tuinstadwijk en zuid-binnenstad): J. van Gent, Zoe- terwoudse Singel 28, tel. 122538; Wijk IV (Zuid-West en Haagwegkwartier); van za. 10 tot zo. 8 uur vm: W. Schellekens, Paganinistraat 24, tel. 764035; van zo. 8 tot 24 uur F. Lahr, Zoeterwoudse Singel 11, tel. 120347. Leiderdorp - De weekenddienst wordt waargenomen door L. Middendorp en P. van 't Woud, Hoofdstraat 40, tel. 410070. Zaterdag en zondag spreekuur van 12.30-13 uur op Hoofdstraat 40, tel. 410070 Oegstgeest - De weekenddienst van za terdag 10 tot maandag 7 uur vm., wordt waargenomen door E.W.F. van Walche ren, Oranjelaan 29, tel. 152130. Voorschoten - W. van Dam, Palestrina- laan 29, tel. 3960 (zaterdag); S.v.d.Kooij, S.v.d. Óyelaan 13, tel. 6951 (zondag). Warmond - F. Walenkamp, Dorpsstraat 45, tel. 10834. Apotheken De avond-, nacht en zondagsdienst der apotheken in de regio Leiden, wordt van 22 tot 29 sept., waargenomen door Apo theek Reyst, Steenstraat 35, Leiden, tel. 120136; Apotheek Voorschoten, Leid- seweg 66, Voorschoten, tel. 01717-2525. Indien het na 1 uur 's avonds niet meer mogelijk is met openbaar vervoer naar de apotheek te komen kan men uitslui tend voor spoedrecepten, van een taxi, tel. 122444, gebruik maken. Wijkverpleging^^ kruis, Middelweg 38, tel. 121753. Leiderdorp - Gezondheidszorg Leider dorp, tel. 140131. Oegstgeest - Interkruis, Lijtweg 7, tel. 154500. Voorschoten - Gezondheidscentrum, v.d. Waalslaan, tel. 4641. Warmond - zr. R. Koster, Helmstraat 43, Noordwijkerhout, tel. 02523-3137. SOS-dienst Telefonische hulpdienst, telefoon 071-125202. Voor allen die in moeilijkhe den verkeren. Dag en nacht bereikbaar Vertrouwelijk. Burgerraadsman Koornbrugsteeg 7, Telefoon 143171 (kantooruren). Spreekuren ma., di. en wo. 11.00-12.00 uur, do, 18.30-20.00 uur Rechtswinkel Juridisch Adviesbureau, Noordeinde 2a (voormalig marinecomplex), tel. 130775, Geopend: dinsdag- en donderdagavond 18.30-20.30 uur. Dierenhulpdienst Anna Paulownastraat 15, Leiden. Voor hulpverleningen aan verongelukte kat ten, vogels e.d. in de gemeenten Leiden, Leiderdorp en Oegstgeest. Dag en nacht bereikbaar, tel. 134S87. Gezinsverzorging Stichting gezinsverzorging Leiden. Rembrandtstraat 21, aanvragen hulp voor bejaarden en langdurig zieken en gezinsverzorging. Telefoon 149441 (maandag t/m vrijdag 9-10 en 1-2 uur). Maatschappelijk Werk Bureau Maatschappelijk werk, Oude Rijn 44c, spreekuur dagelijks 14.00-15.00 uur. Maandag en dinsdag 19.00-20.00 uur, telefoon 142144. Socialè raadsvrouw Spreekuren sociale raadsvrouw. Bin nenstad: Gerecht 10, woe. 17.00-18.00 uur, Noor± Van Hogendorpstraat 36, ma. 10.30-11.30 uur, Kooi: Driftstraat 49a, di. 10.30-11.30 uur, Morskwartien Buurthuis Morskwartier, Topaaslaan tel. 761196, woensdag 10-11 uur, Tuin stadwijk: Herenstraat 45, vrijdag 10.30-11.30 uur. Moeders voor Moeders Mevrouw zuster E. Janssen-Niemeyer Hofdijck 32, Oegstgeest, telefoon 071-153652. Dierenbescherming zich bij ons aanmeldt wordt wel het boekje "wordend moederschap" cadeau gedaan en voor iedere week dat wordt in geleverd krijgt de vrouw een rijksdaalder maar dat moet u meer zien als een aardigheidje," zegt zuster Janssen. "De hoofd zaak is behulpzaam te willen zyn en daarom de moeite te nemen het flesje te vullen en in te leve ren." Met een "neutrale" auto worden de flessen dan om de dag bij de vrouw zelf opgehaald en naar Oss vervoerd. "Die auto heeft geen uiterlijk kenteken," zegt zuster Janssen, "omdat nog steeds veel vrouwen het zeker in de eerste tijd niet voor de buren willen weten zwanger te zijn." Onderwij s winkel Leiden-Noord, Sophiastraat 36, tel. 071-126325, geopend maandag t/m vrij dag van 12-17.30 uur Dienstencentrum r wie deze moeite gedaan wordt komen via de huis arts altijd bij de specialist terecht. Deze kan, als hij geconstateerd heeft dat de onvruchtbaarheid aan een tekort van het HCG-hor moon ligt, met het uit urinestof- fen vervaardigde preparaat een injectie te geven. "In 70 procent van de gevallen werkt het middel en raakt de hiermee behandelde de vrouw in verwachting," ver meldt zuster Janssen. "En voor zover mij bekend heeft het geen bijverschijnsel." Vrouwenartsen blijken in elk geval erg enthousiast over het prepa raat te zijn getuige de door zuster Janssen onlangs van een van hen gehoorde uitspraak: "Fijn dat u er weer bent met uw foldermate riaal want "ik" krijg er zoveel ^HANSSÖNDERS LEIDSCH DAGBLAD DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMGEVING Uitgave: Leidsch Dagblad B.V. Hoofdredacteur Han Mulder. Hoofdkantoor: Leiden - Witte Singel 1. Postbus 54 - Giro 57055. Voor betaling van abonnementsgel den uitsluitend giro 28884. Telefoon: 071-144941. Nabezorging van 18.00-19.30 u. Zaterdag van 16.00-18.00 u. Telefoon 071-211515. Indien in gesprek 071-210221. Kwartaalabonnement f 41,75 Kwartaalabonnement Per post f 59,60 Jaarabonnement f155,50 Jaarabonnement Per post f226,90 Losse nummers f 0,60 Abonnementsgelden bij voor uitbetaling te voldoen. Bij automatische overschrij ving geen administratie- en in cassokosten.

Leidsch Dagblad | 1978 | | pagina 2