Argentijnse ploeg drogeert hockeydames met gezang... BIJROL VOOR DE VOLLEYBALPLOEG Lende geschokt na ontslag bij P/Leiden Quinn blij met Plaat Timmermans-brigade na 2-1 zege in halve finale VRIJDAG 22 SEPTEMBER 1978 SOEDERTAELJE - Een gebroken mens, zoals basketballer Jeff Lende voor zich uit zat te staren op de vrijwel lege tribune van de Blombackahallen in het Zweedse Socler- talje. Het telex-bericht van de afdeling Immigratie en Na turalisatie van de Nederlandse ambassade in Washington had hem in eén klap "werkeloos" gemaakt. Na maanden zoeken in de archieven van Amerikaanse en Friese ge meenten kwam het onomstotelijke bewijs, dat voor Jeff Lende alle mogelijkheden om de Nederlandse nationali teit te herkrijgen afsloot. De grootvader van Jeff Lende had eén jaar voor de geboorte van Jeff s vader het Amerikaanse staatsburgerschap aangenomen. Hierdoor werden alle banden met het oude vaderland definitief doorgesneden. Toen Jeff Lende enkele maanden geleden in con tact werd gebracht met basket balkampioen Parker Leiden was dit niet bekend. Integendeel, al les wees erop dat Lende net als bijvoorbeeld Mitchell Plaat en Jimmy Woudstra (weer) Neder lander kon worden. Lende mocht daarom enige tijd naar Nederland komen om zijn basketbalkunsten te laten zien en verder kennis te maken met zijn mogelijke nieu we club. Leiden wilde hem graag inlijven, als vierde zogenaamde Neder landse Amerikaan. De juiste pa pieren, die het Nederlanderschap van Jeff Lende moesten aanto nen kwamen echter maar moei lijk los. Wekelijks verschilde de toestand, waardoor er verschil lende tegenstrijdige berichten over de komst van Lende naar Leiden de wereld in werden ge stuurd. In augustus leek alles echter in kannen en kruiken en Leiden liet Lende overkomen. Hij werd ingelijfd, totdat het af gelopen weekeinde het fatale nieuws kwam uit Washington. Manager Frans van Egmond ver telde Lende het bericht zater dagmiddag in Sodertajje. Openheid Sponsor Robert Bockweg riep even later de aanwezige Nederlandse pers samen met alle spelers bij een in zijn hotelkamer, waar hij iedereen inlichtte. "Dit moet in alle openheid gespeeld worden, er mogen geen misverstanden ontstaan over onze bedoelingen en over dit gebeuren", aldus Bockweg in zijn vrij zakelijke be toog. "We hebben lang gedacht, dat alles in orde zou komen, we leken zelfs even heel dichtbij het bewijs, maar nu is gebleken dat het niet klopte. We hebben een risico genomen, hoewel ik dat woord niet graag gebruik en heb ben verloren. Parker heeft al twee Amerikanen en kan Lende dus niet gebruiken. Het is hard, maar zo liggen de zaken." vervolgde Bockweg. Jeff Lende zat er stil bij. Hij was diep geschokt. Pas een dag later kwam er, zij het zeer moeizaam enig commentaar over zijn lip pen. De woorden klonken enigs zins verbitterd. Zijn uitleg ver schilde van die van het Leidse management. Het risico dat Len de genomen zou hebben lag dan ook wel heel anders dan dat van de basketbalclub. Voor Leiden betrof het alleen een financieel verlies, voor Lende stond er veel meer op het spel. Zowel zijn vrouw als hij hadden in Californie een goede baan opge geven. Alle huisrraad was van die westelijke Amerikaanse staat overgebracht naar Jeff s ouders in Grand Rapids,Michigan. De huur van hun huis was opgezegd. Ingrijpende stappen in iemands leven, die toch een grote zeker heid over de kansen op het ver krijgen van de Nederlandse na tionaliteit inhielden. Anders is het moeilijk te verklaren dat ie mand van 27 jaar, die zich'al er gens definitief heeft gevestigd zo maar" naar Nederland komt. Jeff Lende hierover'Het aanbod van Leiden maakte het de moeite waard om alles op te geven in Amerika. We hadden het plan om twee jaar in Europa te blijven. Toen ik op het vliegtuig naar Ne derland stapte had Leiden my verzekerd dat alles in orde was. Als dat niet het geval was geweest dan had ik deze stap nooit geno- On waarschij nlij k Op dit punt verschillen club en speler van mening. Bockweg sprak tégenover Lende en de an dere spelers over een gedeeld ri sico. Lende zou geweten hebben hoe de zaken er voor stonden toen hij naar Nederland kwam. Het klinkt nogal onwaarschijn lijk, gezien de risico's die de Amerikaan dan zou moeten ne-* men. Lende wil zich hierover verder niet uitlaten. Deze week moet hij met de club zijn vertrek regelen. Lende: "Er werd de mo gelijkheid geopperd om als Ame rikaan voor een andere Neder landse club te gaan spelen, ijt denk niet dat ik dat doe. Bij Lei den was alles goed geregeld, by anderen zijn de zekerheden veel minder." Coach Henny Blom liet aan Jeff Lende zelf de beslissing over of hij na het openingsduel tegen Pantterit Helsinki, ook de overi ge wedstrijden in het toernooi van Sodertalje wilde spelen. Lende bleef op eigen verzoek aan de kant en keerde twee dagen eerder dan de rest van de ploeg, in gezelschap van Frans van Eg- mond en aanvoerder Harry Kip, naar Nederland terug. Hij heeft in totaal 11 wedstrijden gespeeld voor Leiden, dat zaterdag behal ve Lende ook Jim Woudstra ryoet missen bij de start van de compe titie tegen vice-kampioen Punch. Het persoonlijke drama van de Leidse forward heeft aangetoond dat een beter en zorgvuldiger beleid ten aanzien van het aan trekken van Amerikanen van Nederlandse afkomst nodig is. De clubs zullen bij het opzoeken van nieuwe spelers een volledige garantie over de nationaliteit moeten inbouwen, want ook als Lende risico gedragen zou heb- .ben is Leiden laakbaar voor het binnenhalen van hem zonder dat er absolute zekerheid was over zijn Nederlanderschap. Niet vanwege de "schade" voor de club, maar vanwege de schade aan de speler en zijn gezin. STOCKHOLM - Tom Quinn was somber gestemd. De coach van Sodertalje BBK, de basketbalkampioen van Zweden en tegenstan der van Parker Leiden in de eerste ronde van de strijd om de Europa Cup I, is in korte tijd 3 spelers kwijtgeraakt. Spelverdeler en international Peter Nystrom is op aandringen van de coach van het concurrende Solna, Jim O'Keefe, zijn geluk gaan beproeven in Amerika. Quinn mist daardoor zijn leidende man in de aanval. Vorige week raakteforward Goran Carlsson geblesseerd en het afgelopen weekeinde werd de Zweed geopereerd aan zijn kniebanden. Het is uiterst twijfelachtig of Carlsson er straks in de Europa Cup bij zal zijn. De derde man die Tom Quinn voorlopig moet missen is Sauli Liukkonen, die met geestelijke problemen kampt. Redenen voor Quinn om zich na de hernieuwde kennisma king met de Nederlandse kampioen Leiden voorzichtig uit te laten over de kansen in de EC-strijd. Quinn:" Leiden heeft een sterk team, maar wij kunnen wel een antwoord vinden op hun spel. Dit keer heb ik dat nog niet laten zien, zoals ook Blom zijn team maar een beperkt aantal dingen liet uitvoeren Verheugd was Quinn over het bericht dat de Leidse spelverdeler Mitchell Plaat nu ook mag uitkomen in internationale wedsdtrij- den. Quinn is behalve coach van SBBK ook de technisch leider van het Nederlands team. Quinn: We hebben in Emill Hagens een prima guard voor de break, met Jan Dekker een goede man voor op het midden van het veld en in Mitchell Plaat krijgen we er een basisspeler bij die de ploeg kan leiden in moeilijke tijden. Als alle spelers die voor Nederland kunnen spelen, zoals Plaat, Woudstra, Bruinsma, John van Vliet, Akerboom, Faber en Cramer, ook be schikbaar zijn voor het Europees kampioenschap hebben we een van de sterkste Europese teams". HANS JACOBS PARMA (ANP) - Door de 3-0 ne derlaag (setstanden 15-7; 15-6 en 15-10) tegen Bulgarije is het Ne derlandsvolleybalteam verwezen naar Venetië in de poule waarin zal worden gestreden om de der tiende tot en met de vierentwin tigste plaats. Alleen in de derde set was Nederland bij machte om echt tegenspel te bieden. Opeens draaide het toen in de ploeg en een 3-9 achterstand kon toen in korte tijd tot 8-9 opgehaald wor den. Verder stonden de mannen van coach Jaap Korsloot te ver krampt in het veld. De ploeg had vooral moeite met het stoppen van de opslag. De spel verdeler Chris Schmidt en Ruud de Wit moesten daardoor veel te veel loopwerk verrichten, waar door de precisie in hun set-ups sterk terugviel. Ruud de Wit, anders ook een sterke aanvaller verzuchtte: "Deze pas ses zijn nauwelijks te verwerken. En omdat het steeds mis ging, verdween ook het zelfvertrouwen snel". En juist door dat gebrek aan geloof in eigen kunnen ver toonde Oranje in het Pallazo dello Sporte te vaak crisis-volleybal. Het was typerend dat de wissel spelers beter functioneerden dan de basisspelers. De Bulgaren speelden de gehele wedstrijd zeer geconcentreerd. Via hun sublieme spelverdeler Karov, die met zijn 35 jaar de oudste speler op dit wereldkam pioenschap is, werden aanvallers als Zlatanov en Valtchev steeds prima in stelling gebracht. En omdat ook de Nederlandse blok kering te traag werkte kwamen de Bulgaarse punten snel bijeen. Nederland wacht nu de belangrijke ontmoeting tegen Canada,omdat de uitslag van deze partij meetelt in de halve finales die vanaf zon dag worden afgewerkt. Aanvoerder Frank Constandse hierover: "In Nederland konden we in de voorbereiding t wee keer gemakkelijk van die Canadezen winnen. Daarom moet het hier nu ook lukken. Maar als we spelen zoals nu tegen Bulgarije heb ik er een hard hoofd in". MADRID (GPD) - Nederland was lekker gedrogeerd. Goed, er wordt op de wereldkampioenschappen hockey in Madrid gecontroleerd op gebruik van stimulerende middelen, maar de Nederlandse speelsters kregen ze op weg naar de „broeikas" van Los Somontes toegediend door de Argentijnse tegenstandsters, die in dezelfde bus naar het veld reisden. Een wat merkwaardige wijze van voorbereiding, maar de strijdliederen die de Zuidameri- kaantjes ten gehore brachten, beantwoorden de Oranje dames twee uur later met een dik verdiende 2-1 overwin ning, waardoor in de halve finale nu moet worden ge speeld tegen België of Spanje. De Argentijnen zijn aller minst gelukkig, omdat ze nu in de halve finale op de Duitse meisjes stuiten en die dragen hun wereldtitel aan. Dat vooruitzicht lokte Nederland allerminst aan. Immers, een ont moeting met de Duitsers is de af gelopen maanden al tweemaal voorgekomen, maar na de erva ringen van de heren te Hannover, weten de speelsters dat er in de wedstrijd tegen Oranje altijd een schepje bovenop gaat. Daarom diende er tegen de felle Argentij nen minimaal gelijk te worden gespeeld, om eerst tegen een van- de zwakke zusjes Spanje of Bel gië, dat zeer verrassend met 3-2 van Japan verloor, te kunnen spelen, om zodoende de plaats in de eindstrijd veilig te stellen. Halve finale Dat Nederland nog niet weet wie de tegenstander in de halve finale is, komt, doordat Spanje, België en Japan elk vier punten behaalden. Het doelgemiddelde van Japan was het slechtst, aangezien het team nooit op gemiddelde of doelsaldo uit een halve finale kan vliegen, speelden Spanje en Bel gië vanmiddag een beslissings wedstrijd om uit te maken wie het tegen Oranje moet opnemen. Fieke Boekhorst, de struise Ne derlandse voorstopper, vertolkte na de wedstrijd tegen Argentinië de gevoelens uit de ploeg het best met: „We hebben er geen mo- rtient aan getwijfeld dat we het niet zouden halen. Dat kwam ge woon niet in ons op, omdat we zo langzamerhand wel beseffen hoe sterk we zelf zijn en haarfijn we ten wat de Argentijnen in huis hebben". Dat was overigens niet gering, want het Zuidamerikaanse tempera ment werd door de hockeyende dames op het veld omgezet in da den. Ze schuwden geen duel, hakten met hun sticks op alles was bewoog en daarbij behoorde een zeer groot aantal Nederland se handen en benen. Coach Huib Timmermans had daarom zeer bewust gekozen voor routine bo ven jeugdig elan. Nel van Kollen burg, die tot nu toe slechts was toegekomen aan halve wedstrij den, kwam op de rechtervleugel voor Sandra le Poole, die evenals haar Margriet Bleyerveld en Ire ne Hendriks de inspanningen niet met één nacht slaap had kunnen overwinnen. De coach hield dit trio aan de kant. Nel van Kollenburg: „Als het moeilijk wordt voel ik me op m'n best. Het was zaak om niet provo cerend op te treden en een over treding gelaten over je heen te la ten komen. Ik zag ook wel dat ze de meest gore trucjes uithaalden, maar ik ben er niet op ingegaan. Op die manier heb je meer kans om je eigen spel te spelen" Ondanks de in Madrid heersende tropische omstandigheden (35 graden) mogen de hockeydames van de technische delegatie van de internationale hockeyfedera- tie tijdens de wedstrijden niet langer water drinken. Water over de hoofden is wel toege staan Overwicht Oranje kwam daar in de eerste, twintig minuten opperbest aan toe. De Haagse Elsemiek Hillen forceerde met solo-acties een vijftal strafcorners. Toos Bax verzilverde de derde en Hillen zelf benutte de rebound van de vijfde, waarna het Nederlandse overwicht nog meer gestalte kreeg omdat de Argentijryes toen wel voelden dat ze voor een verlo ren zaak streden. Nederland liet de touwtjes na rust vieren en die glegenheid grepen de iuid door de Spaanse schare aangemoedigde Zuidamerikaan se meisjes aan om toch op jacht te gaan naar het Nederlandse doel. Ze vonden een subliem keepende Det de Beus op hun weg, maar in de negentiende minuut was het toch raak, toen Suzan Bekker een strafcorner met de voet uit het doel hield en Viviana Saccone en Cocina vanaf 6.40 meter raak schoot. Dat was het sein om de Oranjede fensie onder druk te zetten. Dat lukte aardig, omdat de Argentij nen in een soort georganiseerde chaos een wanhoopsoffensief ontketenden, dat nog succes had ook. Det de Beus: „Daar werden we een beetje door verrast, er vielen gaten omdat we onze eigen man achterna liepen. We zijn zo'n chaos niet gewend, maar moeten er wel rekening meehouden dat je op die manier kan worden ver rast". Zover kwam het niet. Timmermans hield dezelfde ploeg binnen de lijnen, hoewel Hillen en Von Weiier aan het einde van hun krachten waren. Timmermans verdedigde zich met: „Dan komt het aan op karakter. Dan moet je over het dode punt heen. En, het was goed voor onze keepster. Dan krijgt ze ook eens wat te doen". Hillen was echter niet zo gelukkig. „Ik was volkomen ka pot. Toen ik hoorde dat het nog vier minuten was, heb ik doorge beten". Sophie von Weiier be sloot tot hetzelfde, omdat het Ne derlandse middenveld, Cathy Woudenberg, Toos Bax en de uitblinkende Lisette Sevens, de zaak toen weer stevig in handen had. Waanzinning De score bleef op 2-1 en daar moch ten de Zuidamerikaantjes erg blij mee zyn, want de scheidsrechter Logan en Aichinger kregen het - door de warmte - in eens in het hoofd om de succesvolle straf- i Toos Bax en Fieke Boekhorst af te keuren wegens sticks. Een waanzinnige beslis sing, die de opmerking ontlokte: wat kan hockey mooi zyn als er geen scheidsrechters zouden zijn. Oranje haalde slechts niet begrijpend de schouders op. De buit was binnen, de vervroegde confrontatie met Duitsland voorkomen en dat was in wezen de enige opdracht die dames zichzelf hadden gesteld. „Plus het heel uit de strijd komen", oordeelde Huib Timmermans. „Als je je laat verleiden, wordt he. t oorlog. We hebben er lang durig in de groep over gesproken. We hebben een fitte spelersgroep van zestien meisjes. Die heb je op een slopend toernooi als dit hard nodig. Er staan nog twee duels op het programma. Normaal ge sproken halen we via Spanje of België de finale. En, daarin moet de sterkste ploeg spelen. M'n eni ge probleem is eigenlijk wel: welke elf vormen de sterkste ploeg". Het heeft er alle schijn van, dat het wk-dameshockey zal worden afgesloten met de finale Nederland-West- Duitsland. De Duitse dames zetten gisteren in ieder geval een goede stap in die richting door het Spaanse hockeyteam met 7-0 te kraken...

Leidsch Dagblad | 1978 | | pagina 19