tmt. Kleine tuin mag, geen tweede huis Verdeeldheid over promenade Bedenkingen tegen SHWJ-plannen blijven Lezers schrijve Gesprek SIL- bezetters met college van bestuur universiteit Minister Gardeniers opent Leidse tuindersexpositie ANWB aangeklaagd voor schending boycot Carter wil opnieuw inflatie beteugelen Staat de postcode rin een advertentie of brief?1 Gebruikmdan alsu reageert en...vergeet ook uw eigen postcode niet. VRIJDAG 22 SEPTEMBER 1978 LEIDEN - In tegenstelling tot de Botermarktwinkeliers verschil len de partijen in de Leidse ge meenteraad nog van mening over hoe de Botermarkt er straks moet gaan uitzien als het een prome nade wordt. De winkeliers spraken zich vorige week op een informatie-avond van de gemeente duidelijk uit voor één van de keuzemogelijk heden over de inrichting van de Botermarkt. Zij geven de voor keur aan het plan waarbij de bo men niet direct langs de water kant staan maar meer naar het midden van de straat. Langs de winkels komt dan een promenade die ruim zes meter breed is waar ook 's morgens tot 11 uur (net als in de Haarlemmer straat) bedienend verkeer kan komen. Naast de promenade CDA, VVD en D'66 oneens met Botermarkt-winkeliers komen de bomen met daartussen plaats voor straatlantaarns en fietsklemmen, en tegen het water aan een fietspad van drieënhalve meter. De fietsers mogen daar in twee richtingen rijden. CDA, VVD en D'66 zijn het niet eens met de Botermarktwinke liers, zo bleek gisteravond in de raadscommissie voor ruimieiijKe ordening. Zij vinden een keuze voor bomen in het midden van de straat te definitief en vrezen dat in het geval de Breestraat nog eens opengebroken ligt een al ternatieve route onmogelijk wordt omdat de bomen door gaand verkeer op de Botermarkt onmogelijk maakt. Van Zijp (CDA) noemde het een keuze voor eeuwig en zei de voorkeur te geven aan het andere plan. In het geval er dan toch weer eens verkeer over de mark- tenroute moet komen dan zou dat minder problemen geven. Glau- bitz (D'66) vond bovendien dat in genoemd plan het fietspad te dicht bij de waterkant lag. Het andere plan is er één waarbij de bomen wel langs de waterkant staan. Daarnaast komt dan een strook voor fietsers en bedie- ningsverkeer en dan een verbre de stoep van vier meter. keiiers wezen vorige week dit plan af omdat zij vinden dat als er een promenade moet komen dat ook een echte moet zijn. PvdA, PPR en PSP sloten zich hier gis teravond bij aan. Wethouder Waal (ruimtelijke orde ning) gaf aan dat het plan waar aan de winkeliers de voorkeur gaven goed past in het verkeers circulatieplan voor de gemeente Leiden. Hoewel het werk aan de Boter markt langzamerhand zijn vol tooiing nadert zal nog niet direct met de aanleg van de definitieve bestrating worden begonnen. Er zal eerst een noodbestrating ko men zodat de winkels voor de Sinterklaasdrukte uit de rommel zijn. Ook uit technisch oogpunt, om verzakkingen in de definitie ve bestrating te voorkomen, zou het beter zijn om eerst een nood- bestrating aan te leggen. LEIDEN - Minister Gardeniers-Berendsen van CRM opende gisteravond de tentoonstelling van de Leidse Bond van Amateur-tuinders in het Waaggebouw met een warm pleidooi voor de volkstuin. Ze maakte daarbij ech ter verschil tussen tuintjes dichtbij huis, zonder "huisje" en tuinen in de vrije ruimte mét een verblijfsruimte. "De behoefte aan kleine tuintjes, moestuintjes, kruidentuintjes, dichtbij huis, is een gedachte die elk gemeentebestuur zou moeten meenemen als ze praten over groenvoorzieningen. In landelii- De Groot laat eindeloos combineren LEIDEN - Combineren is troef de komende winter. Als het aan mo dehuis De Groot (Breestraat 113) ligt worden blazers, rokken, spencers en blouses afhankelijk van de eigen smaak gecombi neerd. Alle stukken zijn afzon derlijk verkrijgbaar, combinaties moet de draagster zelf 'bouwen' De kleuren die De Groot gister middag en -avond tijdens een modeshow liet zien waren alle schakeringen rood (bordeaux-, violet-, wijn- en steenrood) grij stinten, zwart en zelfs beige. De Groot toonde verder veelkleuri ge deux-pièces en pakjes in blou- sonmodel van materialen als wol, tweed, katoen, polyester en een vermenging van sommige stof fen. De jassen vallen ruim en wijd, met veelal een diepe plooi in het ach terpand zoals de vroegere ja- gersjassen plachten te hebben. Veel (kleinere) ruiten, maar ook effen mantels zijn in het mode huis verkrijgbaar. Als garnering wordt alcantare gebruikt. Van Betty Barclay liet het modehuis wijdvallende jurken van soepele stof zien, in effen beige, zandkleur en zelfs wit. De lengte is variabel, doch 'kniebedekt'. In de avondkledingcollectie kan men bij De Groot ook alle kanten op. Zo zijn er Verena-modellen (plissé) met opvallend motief. De effen blousende avondjurken le ken echter wel geïnspireerd' op oude Griekse modellen. ke gebieden is het wat moeilijker Het verschil tussen een volkstuin met verblijfsruimte en een twee de huis wordt dan erg klein. Wat met betrekking tot volkstuinen van de overheid gevraagd wordt, moet dan ook beperkt blijven tot die kleine tuinen in de woonom geving", aldus minister Garde- De overheid brengt de volkstuinen op landelijk niveau wel degelijk ter sprake, zei de minister. Ze bracht daarbij de structuurnota openluchtrecreatie van 1977 in herinnering. In die nota komt naar voren dat er rond de stede lijke gebieden, waar volkstuinen meestal gewenst zijn, nog wel wat ruimte is. Voor die ruimte bieden zich echter legio functies aan en daarbij maken de volkstuinen vaak geen kans tegenover eco nomisch sterke functies. Erkend moet worden, aldus mevrouw Gardeniers, dat geen enkele groenvoorziening eigenlijk eco nomisch sterk is. Toch is het voor de kwaliteit van de woonomge ving nodig dat er groen is. Dat groen moet bovendien uitnodi gen tot activiteiten, of het nu sport is of tuinieren. Daarmee wordt kijkgroen gebruikgroen. Een ander pré voor de volkstuin vond de minister in de sociale be tekenis ervan. En dan met name de betekenis in dat opzicht van de volkstuinvereniging en het ver enigingsgebouw, dat een ont moetingsplaats is. De relatie van volkstuinders onder elkaar noemde mevrouw Gardeniers uniek: "Het hebben van een tuin bij huis is toch iets anders dan het hebben van een volkstuin. De naijver is bij volkstuinders te ruggebracht tot het normale". De minister prees tot slot de mede werking van de gemeente Lei den, die ze ondermeer tot uit drukking zag komen in het tot ereburger maken van de secreta ris van de bond, de heer J. v. d. Zwart. De tentoonstelling is als altijd best weer een bezoekje waard. Dat be zoek is gratis, en wordt aange moedigd door op straat bloemen uitdelende meisjes. Op de ten toonstelling worden bloem schikdemonstraties gegeven. Minister Gardeniers tussen de bloemen gisteravond de tuinexpositie opende. het Waaggebouw DEN HAAG (GPD) - De Boycot Outspan Actie, het Comitee Zui delijk Afrika en de werkgroep Kairos beschuldigen de ANWB van schending van de boycot te gen Rhodesië omdat de Reis- en Kredietbrief van de ANWB ook in dat land geldig is. De drie organisaties hebben een klacht ingediend bij het comité van de Veiligheidsraad van de Verenigde Naties, dat nagaat of de sancties tegen Rhodesië wor den nageleefd. Via de AIT (de internationale Toe ristenbond) is de ANWB een overeenkomst aangegaan met de Rhodesian Automobile Associa tion. De internationale sancties tegen Rhodesië verbieden onder meer het bevorderen van het toe risme naar dat land. De drie Ne derlandse organisaties vragen het sanctie-comité van de Veilig heidsraad een eind te maken aan deze activiteit van de ANWB en de andere leden van de AIT, die eenzelfde regeling met de Rho- desische toeristen-organisatie hebben getroffen. De Nederland se organistaties onderzoeken nog in hoeverre de ANWB strafbare handelingen heeft gepleegd we gens overtreding van de Neder landse sanctie-voorschriften. „Belachelijk", noemt ANWB-pers- chef T.J. Kroon de klacht. „De Reis- en Kredietbrief dient uit- sluitnd voor de dekking van on- kosten in geval van persoonlijl, medische of technische proble men. Het heeft zich sinds de boy- ADVERTENTIE Bestel nu het "WITBOEK" over een zwarte blad zijde in de Nederlandse geschiedenis. BEKIJK HET ZELF U gireert 2,- op giro no. 2963282 t.n.v. Stichting "Recht Zonder Onderscheid", Postbus 275 te Nijmegen, en U ontvangt het "WIT BOEK" zonder meer thuis. Bij aantallen voor verspreiding in uw omgeving 20% k. LEIDEN - Er bestaan nog steeds grote bezwaren tegen de nieuw- bouwplannen die de Stichting Huisvesting Werkende Jongeren heeft gemaakt voor de Rijnsbur- gerweg-hoek-Paulus Buysstraat. De Stichting wil op de plaats van twee huizen en op het terrein van de vroegere Christelijke Kweek school 32 premiekoopflats bou- Mevrouw Koning (PvdA) zei gis teravond in de raadscommissie voor ruimtelijke ordening niet te willen meewerken aan het bouwplan zolang het gaat om premiekoopwoningen. Ook het PSP-raadslid Van Putten vond dat de Stichting Huisvesting Werkende Jongeren zich niet be zig zou moeten houden met pre miekoop. Hij was verder van me ning dat de nieuwbouw niet paste in de gevelrij aan de Rijnsbur- gerweg. Glaubitz (D'66) zal grote moeite te hebben met het voor stel. Hij vond dat de woningen aan de Rijnsburgerweg bewaard moeten blijven. De dienst gemeentewerken hebben B en W geadviseerd om de ge vraagde bouwvergunning te verlenen en om vrijstelling te ge ven voor het overschrijden van de voor- en achtergevelrooilijn. De bewoners van een aantal pan den aan de Rijnsburgerweg me nen echter dat daardoor hun pri vacy op onaanvaardbare wijze wordt aangetast omdat de hoofdingang van de nieuwbouw onmiddellijk grenst aan de ach tertuinen van hun huizen. B en W zeggen daarentegen dat daarvan nauwelijks sprake is. In een voorstel voor het nemen van een voorbereidingsbesluit, dat de bouw mogelijk moet maken, wordt uiteengezet dat de hoofd ingang op ongeveer 27 meter van de dichtsbijzijnde tuin ligt. De plannen van de Stichting Jon geren Huisvesting zijn al lange tijd omstreden. Eén van de con sequenties van het bouwplan is dat de panden 91 en 93/93a aan de Rijnsburgerweg moeten worden afgebroken. De bewoners van deze panden zijn hier fel tegen gekant en hebben aangedrongen op renovatie van hun woningen. B en W hebben er op gewezen dat één van de panden wegens bran- donveiligheid volledig is afge keurd en onmogelijk gereno veerd kan worden. De Stichting Huisvesting Werkende Jongeren meent dat nieuwbouw zonder sloop niet mogelijk is. Glaubitz wilde meer informatie over de consequenties voor het bouw plan als huizen blijven staan. Wethouder Waal (ruimtelijke or dening) zegde toe met één en an der voor de dag te zullen komen. De wethouder wees verder op de grote problemen van jongeren huisvesting. Hij vond de beoogde plek één van de plaatsen waar best gebouwd kon worden: "Ik vraag me afwat er terecht moet komen van alle mooie plannen voor de huisvesting van werken de jongeren als op deze plaats niet gebouwd kan worden. Als het plan niet doorgaat kómen er villa's", aldus Waal. Ook Van Zijp (CDA) wees vooral op de postieve kanten van het plan. Beijen (PPR) zei dat hij gezien het belang van jongerenhuisvesting dit plan niet wilde tegenhouden. Wel drong hij er op aan bij de Stichting duidelijk te maken dat zij in het vervolg huurwoningen moeten bouwen. Beijen vond verder dat er een z.g. "kettingbe- ding" moet komen dat inhoudt dat een eigenaar de flat bij ver koop weer aan de Stichting moet terugverkopen. Op die manier kan speculatie worden voorko men. Waal zei dit een belangrijk punt te vinden dat hij aan de Stichting zou doorgeven. Alvorens Gedeputeerde Staten om een verklaring van geen bezwaar zal worden gevraagd zal het bouwplan nog veertien dagen voor iedereen ter inzage worden gelegd. Tijdens deze termijn kunnen bezwaarschriften tegen het plan worden ingediend. ADVERTENTIE Zondagverkoop van leren zitmeubelen Geopend iedere zondag van 10.00-17.00 uur Dagelijks van 09.00 -18.00 uur SCHEVENINGEN Gevers Deynootweg 83 Zandvoort, Stationsplein 13-15 Apeldoorn, Europaweg 170 ZONDAGS GESLOTEN meubelkeur ïeuoeiKeur zitparadijsvi# Tijdgeest Met aandacht heb ik het artikel van pater Wesseling op 16 december in deze krant gelezen. Allereerst zou ik iets willen opmer ken over de stelling van de schrijver dat de heer Van Agt een discriminerende opmerking ge maakt zou hebben ten aanzien van vrouwen in het algemeen. In de context van het spelletje was dit naar mijn mening geenzins de bedoeling en kwam het ook niet zo over. Je zou het wel zo kunnen uitleggen. In de tweede plaats worden in het artikel nogal schoppen uitge deeld naar het verleden. Toen Piet Wesseling jong was was het een totaal andere tijd met andere leefregels en gewoonten ook al is dat pas zo'n 45 jaar geleden. Het gaat mij echter te ver een klein seminarie een verderfelijke in stelling te noemen met volkomen ondeskundige leiding en al dat soort zaken meer. Ik proef hier duidelijk een groot ongenoegen van de schrijver die naar mijn mening diverse frustraties bloot- geegt. Maar hij redeneert naar de tijdgeest van de afgelopen 15 jaar. Veel langer terug hoorde je praktisch nooit iets over emancipatie van de vrouw en ook niet dat het zo verderfelijk was in de seminaries. Als voorbeeld moge dienen het aantal - nog steeds - voortreffe lijke priesters die voor hun taak staan en er in geloven en die de zelfde seminarie(s) mogelijk hebben doorlopen als mogelijk deze pater. Wesseling schrijft voorts nog over de 'zondags plicht'. Volgens mij beleeft ie mand die het als een plicht er vaart zijn geloof niet juist. Het christendom aanwijzen als veroorzaker van discriminatie van de vrouw is wel erg naief ge dacht. Dat de rk-kerk geen vrouw in het ambt toelaat stoelt op een geheel andere gedachtengang. De uitwerking moet wel via de 'normale schijven' (lees diverse commissies) worden gesanctio neerd wil het aanvaardbaar zijn. Tot slot dit is onze tijd zo goed? Pater, probeer de beelden van het verleden wel te plaatsen tegen de achtergrond van dat verleden. En plaats de huidige denkbeelden dan ook echt in deze huidige tijd. Dan geloof ik dat het nogal mee valt. J.H.M.Biesjot Trompstraat 77 Leiden. Marokkanen (2) Naar aanleiding van een ingezon den stuk in deze krant van 14 sep tember over Marokkanen graag het volgende: Kennelijk heeft de briefschrijfster ergens de klok horen luiden en denkt nu te kunnen schrijven namens Heel Nederland. Dat had moeten zijn: Heel Nederland min de kerk-sympathisanten en nog duizenden andere Nederlanders. De briefschrijfster stelt dat het niet in het belang van de Marok kanen is dat ze een vergunning krijgen. Zij is zeker nooit in Ma- De vrou rokko geweest en denkt dat ze hier op vakantie willen komen. Uit het ingezonden stuk blijkt dat Leiderdorp. cot nog nooit voorgedaan, dat de kredietbrief in Rhodesië nodig was. Mocht zich zo'n geval voor doen, dan zullen wij het vooraf voorleggen aan het ministerie van buitenlandse zaken. Dat moet dan bekijken of één van de drie uitzonderingsclausules in de boycot-voorschriften van toe passing is. Er kunnen namelijk uitzonderingen worden gemaakt op humanitaire of medische gronden. Mocht het ministerie dan nee zeggen, dan blijft het wat ons betreft ook nee," aldus de heer Kroon. LEIDEN - Een deputatie van de bezetters van het Sociolo gisch Instituut van de Leidse universiteit is vanochtend om tien uur begonnen aan nader overleg met het college van bestuur. Dat overleg komt op de vijfde dag van de bezetting van het instituut. Vanochtend zagen de bezetters nog geen aanleding om de ac tie te beëindigen omdat de subfaculteitsraad zich op nieuw niet heeft uitgespro ken over de voordracht om de marxist dr. Dieter Lappe te benoemen tot lector in de ma- cro-sociologie. In een besloten vergadering, waarvan de besluiten gister middag aan de bezetters zijn meegedeeld, heeft de subfa culteitsraad nog niet willen kiezen tussen een lectoraat macro-sociologie (dr. Lapple) en een hoogleraarschap em pirische sociologie. De keuze is uitgesteld tot 16 en 30 okto ber. Op die data zal resp. een voorlopig en een definitief besluit worden genomen over de voordracht. In de tussen tijd, op 25 oktober, heeft het college van bestuur een ge sprek met minister Pais. Volgens de bezetters is het meest opvallende van de brief van het dagelijks bestuur van de subfaculteitsraad dat er een ontsnappingsclausule is ingebouwd ten gunste van het uitstel van de benoe mingsvoordracht. Men beti telt de brief dan ook als "ga tenkaas". Het voorstel van het dagelijks bestuur werd door de facul teitsraad met 6 tegen 4 stem men aangenomen (1 onthou ding). Een voorstel van de studenten werd met eenzelf de stemverhouding verwor pen. Indien dit voorstel - "De voordracht voor een nieuwe lector in de macro-sociologie doorsturen naar het ministe rie" - was aangenomen zou de bezetting zo goed als zeker zijn opgeheven. WASHINGTON (GPD) - De Ame rikaanse president Jimmy Car ter, aanzienlijk gesterkt door de uitkomst van de topconferentie in Camp David, heeft in een toe spraak tot de vakbond van me taalarbeiders aangekondigd bin nenkort nieuwe middelen te zul len toevoegen aan het beperkte arsenaal dat voor de bestrijding van de inflatie kan worden ge bruikt. "Harde maatregelen" - "terughouding en offers van ie dereen": dat waren de trefwoor den die Carter gebruikte voor wat de Washingtonse gemeenschap reeds lang heeft herkend als "loon- en prijsmaatregelen". Daarbij staat de Amerikaanse pre sident geen strenge controle voor ogen, die hem zeker op voet van oorlog zou brengen met de vak bonden, maar het instellen van een "standaard" die bij het vast stellen van loonsverhogingen en prijsstijgingen zou moeten wor den gehanteerd. Welke speel ruimte die maatregelen zouden toelaten, is nog niet bekend. Poli tieke zieners in de Amerikaanse hoofdstad twijfelen echter niet alleen aan de bereidheid van de vakbeweging, mét de robuuste, doch 83-jarige vechtersbaas George Meany aan het hoofd, zich zonder meer bij het gebruik van de "standaard" neer te leg- gen, doch het staat voor econo men wel vast dat die maatregel alléén niet voldoende is om de Amerikaanse economie de stabi liteit te geven die terwille van een enigszins gezonde wereldeco nomie noodzakelijk is. De dollar is in plaats van een eer biedwaardige munt op het ogenblik meer een soort koorts- thermometer - Carter moet mid delen vinden om de inflatie in te dammen en de dollar te verster ken en toch voldoende economi sche spankracht houden om een nieuwe recessie te vermijden. De door Carter aanvankelijk als "vrijwillig" betitelde beperking in de lonen en prijzen zou ge paard moeten gaan met een ver mindering van overheidsuitga ven, een mogelijk afzien van be lastingverhoging terwille van so ciale zorg en stimulering van ka pitaalsinvesteringen via belas tingmaatregelen. In de afgelopen maanden hebben regeringsfunctionarissen met steeds meer nadruk verklaard dat er voor 1979 geen recessie be hoeft te worden verwacht, omdat duidelijk werd dat hogere rente tarieven door de economie beter werden verwerkt dan werd ver wacht. Echter, alle voorspellin gen wijzen op een verminderde economische groei in 1979, bij een inflatie van tussen 7 en 8 pro cent en een aantal werklozen van zes miljoen. Waar vorige VS-re- geringen een groot aantal werk lozen incalculeerden bij hun inflatiebestrijding, heeft Carter nu met grote nadruk verklaard dat het aanvaardbaar is de inflatie te lijf te gaan over de ruggen van de werknemers. Alle voorspellingen over het uit blijven van een recessie ten spijt, is het op zijn minst zorgelijk dat vrij algemeen voor 1979 en 1980 een inflatiepercentage van ruim 7 procent wordt voorspeld, terwijl deskundigen uit het beurs- en za kenleven vrezen dat de rege ringsvisie op de economische groei een beetje optimistisch zal blijken. Naar hun mening zal het werkelijke bruto nationaal pro- dukt (dat is de som van goederen en diensten minus de inflatie) liggen tussen 2,9 en 3,5 procent - dat is minder dan dit jaar naar verwachting 3,5 tot 4 procent en minder dan de 4,9 procent van 1977. Een van de slechte vooruitzichten waarmee de economie rekening moet houden, is een verflauwing van de consumentenvraag ten gevolge van de aanhoudende inflatie en terughoudendheid in het zakenleven op het punt van nieuwe investeringen in bedrij ven en machinerie. En als de dollar weer aan een grote terugval zou beginnen, dan heeft de Nationale Bank vrijwel geen andere keus dan de Amerikaanse munt te beschermen door rente verhogingen, welke op hun beurt weer de binnenlandse economi sche groei zouden verminderen. ADVERTENTIE er zo over denken niet op de hoogte zijn met de so ciale zaken in en van Marokko, en punt waar ik het een beetje mee eens kan zijn is de woon ruimte. Toen Nederland de Ma rokkanen wel nodig had was er ook al geen woongelegenheid. Nu nog wonen zelfs legalen dik wijls in krotten bestemd voor af braak. Een beetje waardering kan ik op brengen voor de briefschrijfster omdat er eindelijk eens iemand voor uitkomt hoe het met de gastvrijheid van de Nederlander gesteld is. De vrouw van een Marokkaan, E.Douidi-van de Poll Spechtstraat 6 pttpost

Leidsch Dagblad | 1978 | | pagina 13