Jonge filmers uit Israël in vijf Nederlandse bioscopen opdedoezastraat, dinsdag 3oktober 9-30 uur. Stallone en Steiger schitteren in „FIST Een helse twee-eenheid FILMS DEZE WEEK flEQEBB Culturele films van veelbelovende regisseurs Vier vuisten knallen hard speaker: theo koomen LEIDSCH DAGBLAD, 'n aktieve krant THE BETSY EN HAROLD ROBBINS VRIJDAG 22 SEPTEMBER 1978 PAGINA 11 LEIDEN - In de bioscoop Camera in Leiden wordt deze week een Israëlische filmweek gehouden. Tot en met vol gende week woensdag wordt iedere dag een andere film - uit Israël vertoond. Het zijn overwegend culturele films, politiek komt er niet aan te pas. De filmweek heeft plaats in vijf Ne- I derlandse universiteitssteden en is georganiserd door de Neder landse bioscoopbond in samen werking met het ministerie van cultuur, recreatie en maatschap pelijk werk en de Israëlische overheid. Het doel van de filmweek is om het werk van jonge Israëlische film makers bekendheid te geven. Is raël heeft een nog vrij jonge en zich snel ontwikkelende filmin dustrie. Zo worden op dit mo ment door ruim vijftig filmmaat schappijen ongeveer twaalf films per jaar gemaakt. De overheid steunt deze activiteiten onder meer door het verlenen van een bepaald bedrag aan subsidie per verkocht plaatskaartje wanneer de film eenmaal draait. Aantrekkelijk Het landschap van Israël is voor vele buitenlandse filmmaat schappijen erg aantrekkelijk, omdat het zeer wisselend van ui- terlyk is. Zo worden er westerns opgenomen, films over zwart- Afrika, over woestijnen, over Griekenland, Frankrijk en Yoe- goslavië gemaakt. Het klimaat heeft het voordeel dat het precies is als in Californië, droog en ie dere druppel regen is op de mi- Bud Spencer en Terence Hill zijn de hoofdrolspelers in "Vier vuisten van de duivel", een spannende western die deze week in Luxor draait. Opvallend aan deze film. is dat de vuistslagen even hard door de zaal knallen als de pi stoolschoten. Verder is er na tuurlijk flink wat roman tiek....Terence Hill is overi gens de enige Italiaanse ac teur die de naam van zijn vrouw draagt. Hij speelde ook in "My name is nobody", een western met Henry Fonda. nuut voorspelbaar. Verder is het vinden van de juiste figuranten niet moeilijk, omdat de Israëliërs afkomstig zijn uit alle delen van de wereld en daardoor onderling sterk van uiterlijk kunnen ver schillen. Bij de introductie van de Israëli sche filmweek, afgelopen woensdag in Amsterdam, was onder andere aanwezig de heer A. Abileah, functionaris van het Is raëlisch filmcentrum dat recht streeks onder het ministerie van industrie, handel en toerisme valt. H(j werd vergezeld door drie jonge regisseurs die hun films nu in Nederland zien draaien: Jaki Josha, Vitek Tracz en Viktor Nord. Programma De plaatsen waar de filmweek wordt gehouden zijn: Leiden, Groningen, Nijmegen, Utrecht en Tilburg. Hieronder het pro gramma met enkele bijzonder heden van de voorstellingen: Gisteren is vertoond de film "Only today", geregisseerd door Zeev Revah. De film handelt over een vriendelijke fruitverkoper in Je ruzalem, die in allerlei verwikke lingen raakt met de dochter van een van zijn beste vrienden. Vandaag, vrijdag 22 september, wordt vertoond "Floch". Van de ze film, die in 1972 is gemaakt, waren geen gegevens beschik baar. Morgen, zaterdag 23 september, wordt 'T was born in Jerusalem" vertoond. De regie werd gevoerd door Jehoram Goan. Het is een min of meer muzikale rondgang door de nieuwe en de oude stad Jeruzalem, een rondgang-vol ge dachten, herinneringen, filoso fieën en met af en toe een lied. De film wil de liefde van de maker uitdrukken voor deze historische stad. Zondag 24 september is "Rocking horse" aan de beurt. Jaki Josha, 28 jaar, heeft deze film vorig jaar gemaakt. Het verhaal is dat van een man, een jood die in 1930 in Palestina werd geboren. Hij heeft gevochten tegen de Engelse be zetting direct na de Tweede We reldoorlog. In de Zesdaagse oor log van 1967 raakt hij gewond en Joodse i de thee. Een scène uit de film "I love you Rosa". wil als artiest in de Verenigde Staten een nieuw leven begin nen. Dit mislukt en hij gaat terug naar zijn vaderland, waar hij een film wil maken om zichzelf te confronteren met het verleden van zijn leven, dat op een misluk king is uitgelopen. "Rocking hor- se" heeft een nogal dramatisch einde. Maandag 25 september wordt "Fantasia on a romantic theme" op het scherm van Camera ge bracht. Vitek Tracz is de regis seur van deze film die handelt over de droomvoorstellingen van een man die een half leven wacht tot de volmaakte vrouw de drem pel van zijn huis passert. Tenslot te heeft hij een uiterst romantisch avontuur met Christina, konin gin van Zweden. Dinsdag 26 september is "The gar den" te zien. Viktor Nord heeft de regie van deze film. Hij gaat over een oude man die zich geheel wijdt aan zijn tuin bij de stad Je ruzalem. Een jonge vrouw wordt in een naburige straat bijna aan gerand en vlucht halfnaakt in zij n tuiu. De man ontvangt haar als een soort geschenk van de hemel, verzorgt haar en vraagt hier niets - voor terug. Dan beginnen de verwikkelingen rond zijn eigen zoon en de ver koop van de tuin, die de man net zo goed als een geschenk uit de hemel ervaart. Zijn zoon vindt hij op een kwade dag in handen van de jonge vrouw. De laatste dag van de Israëlische filmweek is woensdag 27 sep tember. Dan wordt "I love you Rosa" vertoond. Deze film geeft een zeer goed beeld van het oude Jeruzalem met het orthodox joods milieu. Het verhaal draait om een jonge weduwe die vol gens de wet van de traditie trouwt met de jongere broer van haar overleden man. Maar deze is nog zo jong dat hij eerst bij haar in huis op moet groeien. Wat er al lemaal verandert in de verhou dingen tussen eerst de jonge vrouw en het kind en later de vrouw en de jonge man komt duidelijk in de film naar voren. De aanvangstijden van de films zijn iedere avond om zeven uur en kwart over negen. De toegang tot alle voorstellingen is vastgesteld op zestien jaar. Er zijn Engelse ondertitels. ADVERTENTIE inschrijving van de ploegen; (bestaande uit 6 deelnemers elk) ^omhet^kantoor Leidsch Dagblad kampioenschap) wjt|e sjnge| A Leiden tel. (071) 14.49.41, tst.154 Wie na de film "Rocky" nog twijfels koesterde ten aanzien van de ac- teercapaciteiten van Silvester Stallone zal deze na het zien van de nieuwe Norman Jewison-pro- duktie "FIST" ongetwijfeld subiet overboord gooien. Stallone is trouwens niet de enige acteur die in "FIST" een opmer kelijke acteerprestatie levert want ook het optreden van Rod Steiger in deze sterke film is ronduit verfrissend te noemen, uiteraard zou je onderhand kun nen zeggen. Steiger speelt een rol die hem op het lijf is geschreven, namelij k de rol van de senator die vakbondsbestuurslid Johhny Kovak (Sylvester Stallone) voor een senaatscommissie daagt. Maar voordat het zover is heeft zich al heel wat afgespeeld. Het verhaal begint met een conflict bij een transportbedrijf tussen een aantal arbeiders en een be drijfsleider. Kovak, één van de arbeiders neemt het daarbij op voor een collega en bepaald niet zonder succes. De plaatselijke afdeling van de vakbond voor vrachtwagenchauffeurs ziet wel wat in die Kovak en stelt pogin gen in het werk hem op te nemen in haar bestuur. Kovak treedt in derdaad (samen met zijn maat Abe) in dienst van de bond. Aan vankelijk loopt het met de bond alles behalve op rolletjes totdat Kovak besluit in een netelige si tuatie de hulp van de maffia in te -roepen. Dat moment betekent de ommekeer, de bond is niet langer vies van keiharde acties en de samenwerking met de maffia. "FIST", regie: Norman Jewison, voornaamste rollen: Silvester Stallone en Rod Steiger. Lido 1: 16 jaar. twintig jaar uit tot een machtige organisatie met twee miljoen le den achter zich. De naam van de bond luidt FIST (Federation of Interstate Truckdrivers). Op het hoogtepunt van zijn macht wordt Kovak echter voor een senaats commissie gedaagd. Hij wordt beschuldigd van omkoperij en zefs van moord. Tot zover loopt het verhaal aardig parrallel met de levensgeschiedenis van Jim my Hoffa. Hoffa die in de tijd van president Eisenhower eveneens voor een senaatscommissie werd gedaagd. Hoffa was voorzitter van de mach tige vakbond van transportar beiders (The Teamsters Union) en werd verdacht van bepaald niet frisse praktijken. Hoffa werd indertijd veroordeeld tot vijftien jaar gevangenisstraf maar kreeg na acht jaar gratie van president Nixon. Johnny Kovak zal het echter geheel anders verlopen JAAP VISSER The Betsy is de naam van een bij zondere auto, een brandschoon met een gasturbine uitgerust ve hikel, dat door Loren Hardeman I vanuit zijn rolstoel bij wijze van premortale erfenis wordt opge- The Betsy; regie Daniel Petri*; voornaamste rollen Laurence Olivier, Tommy Lee Jones, Jane Alexander, Katharine Ross; Studio; 16 jaar. hikt. Hij wordt daarbij geholpen door Angelo Perino, die de com fortabele zit van zijn raceauto ruilt voor een directiezetel bij BMC (Bethlehem Motor Corpo ration, waarvan Hardeman I de oprichter is). Angelo Perino bereikt dat alles met een hinkstapsprong vanaf de ontwerptafel van The Betsy via de bedden van een serie schoon heden, waarvan Elizabeth, de achterkleindochter van Harde man I, de belangrijkste is. De au to is naar haar genoemd, en de film weer naar de auto, vandaar. Voor deze film heeft De Giganten model gestaan, een boek van Ha rold Robbins en daarmee is ei genlijk voldoende gezegd. Zoals dat bij Robbins praktisch altijd het geval is wordt ook hier het verhaal gelardeerd met de meest onmogelijke situaties, zoals de Hardeman II, die homofiel is, de kwaadaardige Hardeman III, die een trauma heeft overgehouden aan de nacht waarin hij zijn vader zelfmoord zag plegen en zijn grootvader Hardeman I zich zijn moeder toe-eigende. En daarus- sendoor schippert Angelo Peri no. minstens al zo bedorven, die zich listig, een weg omhoog crawld. iet is een film geworden over stin kend rijke Amerikanen, onmen selijke toestanden en dollars. Voor wie Harold Robbins niet kent wellicht een boeiende vak kundig in elkaar gezette film. Maar je komt er geen aardig mens in tegen en het kapitaal is grote VVIM SCHEURER Blijvers "Convoy" - spanning rond vrachtwagens op Amerikaanse wegen, Lido 1, Leiden en Euro 1, Alphen. "La'vie devant soi" - Madame Rosa (Simone Signoret) vangt alleenstaande kinderen op in een Parijse hoerenwijk, Lido 3, Leiden. 'S.O.S. atoomonderzeeër ge zonken" - ofwel "The grey lady down", een film over een ge zonken atoomonderzeeër, Euro 4, Alphen. "Once upon a time in the West" - muzikale en spannende wes tern, Euro 2, Alphen. Nieuw in Alphen. "The man with the golden gun" - James Bond - thriller, Euro 3, Alphen. Dik Kinder voorstellingen "Nieuwe avonturen var Trom" - Camera, Leiden "Donald Duck" - Lido 3, Lei den. "Pinkeltje" - Studio, Leiden. "Alice in Wonderland" - Rex, Leiden. "Assepoester" - Euro 4, Alphen. Nacht voorstellingen "The last detail" - Camera, Lei den. "Sexjool in Tirol" - Rex, Lei den. "The silver street express" - Euro 1, Alphen. "Monsters van het verloren kontinent" - Euro 2, Alphen. "The man with the golden gun" - Euro 4, Alphen. "French erection" - Euro 4, Al phen. Sexfilms "De stier doet het weer" - Tria non, Leiden. "Het heetste hoertje aller tij den" - Rex, Leiden. Haagse bioscopen APOLLO 1: "Damien. Het tweede Omen", dag. 2.30,7 en 9.15 uur, zo. 1.30,7 en 9.15 uur. 16 jaar. APOLLO 2: "Midnight Ex press", dag. 7.30 en 9.45 uur, do.,vr.,ma.endi. ook 2 uur. 16 jaar. ASTA: "High Anxiety", dag. 2.30, 7.15 en 9.30 uur, zo. 1.30, 4, 7 15 en 9.30 uur. AL. BIJOU: "Pretty baby", dag. 2, 7.30 en 9.45 uur, zo. ook 4.15 uur. 16 jaar. CALYPSO: "Kogels voor Grin go", dag. 2.15.7.15 en 9.30 uur, zo. 1.45, 4.15, 7.15 en 9.30 uur. 12 jaar. CAMERA: "Bananas", dag. 2, 7 en 9.15 uur, zo. ook 4.15 uur. 12 jaar. CINEAC: "De dekhengst", dag. 1.30,4,7 en 9.30 uur, za., zo. en woe. 7 en 9.30 uur. 16 jaar. CORSO: "S.O.S. atoomonder zeeër gezonken", dag. 2.15, 7.15 en 9.30 uur, zo. ook 4.30 uur. 12 jaar. DU MIDI: "Turks fruit", dag. 8.15 uur, vr„ za. en zo. 7 en 9.30 uur, zo. ook 4 uur. 16 jaar. EURO: "Doctor Vlimmen", dag. 1.45 en 7.45 uur, za., zo. en woe. 3.45 en 7.45 uur. 12 jaar. METROPOLE 1: "The swarm", dag. 6.45 en 9.30 uur. zo. 1.15, 4, 6.45 en 9.30 uur. 12 jaar METROPOLE 2: "Coming ho me". dag. 2, 6.45 en 9.30 uur, zo. 1.15, 4, 6.45 en 9.30 uur. 16 METROPOLE 3: "Saturday night fever", dag. 2, 6.45 en 9.30 uur. zo. 1.15,4,6.45 en 9.30 uur. 12 jaar. METROPOLE 4. "Equus", dag. 2, 6.45 en 9.30 uur. zo. 1.15. 4. 6 45 en 9.30 uur. 16 jaar. METROPOLE 5: "Mysteries", dag. 2. 6.45 en 9.30 uur. zo. 1 15,4,6 45cn 9.30uur. l6jaar. ODEON 1. "Convoy", dag. 1.45, 6 45 en 9.30 uur. zo. 1.30, 4.15, 6.45 en 9.30 uur 16 jaar. ODEON 2: "Meisjes die taboes inslikken", dag. 2,6.45 en 9.15 uur, zo. ook 4.30 uur. 16 jaar. ODEON 3: "Coming home", dag. 2,6.45 en 9.15 uur, zo. ook 4.15 uur. 16 jaar. ODEON 4 "Anne en Muriel", dag. 2,6.45 en 9.30 uur, zo. ook 4.30 uur. 16 jaar. PASSAGE: "Aasgieren vallen aan", dag. 2. 6.45 en 9.30 uur. za. en zo. 1.15, 4. 6 45 «n 9.30 uur. 16 jaar. STUDIO 2000: "Midnight Ex press", dag. 7 en 9.30 uur. do., vr., ma. en di. ook 2 uur, zo. ook 1 uur. 16 jaar. DE UITKIJK "Ludwig", dag. 2 en 8 uur. 16 jaar.

Leidsch Dagblad | 1978 | | pagina 11