Conflict tussen CDA en over OR VVD gesust Haars tegen versneld besluit Meerderheid Kamer achter Urenco-beleid kabinet Veel slachtoffers verkeer krij gen geen vergoeding Vondeling hekelt handelwijze van regering Uit in de Randstad DONDERDAG 21 SEPTEMBER 1978 BINNENLAND PAGINA 7 DEN HAAG (GPD) - Kamer voorzitter Vondeling heeft andermaal de leden van het kabinet-Van Agt in politiek- procedureel opzicht een draai om de oren gegeven. Was het pas geleden nog de wijze waarop de diverse ministers omspringen met de schrifte lijke vragen van kamerleden, gisteren leverde Vondeling felle kritiek op de manier waarop de regering initia- tiefwetten (wetten, die door kamerleden zelf worden in gediend en verdedigd) afhan delt. De kamervoorzitter deed dit gisteren in het parlement, ter gelegenheid van zijn her verkiezing als voorzitter. Volgens Vondeling heeft het kabinet onvoldoende respect voor de volksvertegenwoor diging. Hij uit dit zeer scherpe verwijt naar aanleiding van de afhandeling van het zoge naamde cassatie wetje, dat reeds in mei 1977 door de Eer ste Kamer werd aangenomen. Het kabinet heeft vervolgens - nu anderhalf jaar lang - het stilzwijgen er toe gedaan. „Er staat toch waarachtig niet voor niets in de Grondwet, dat de Staten Generaal „zo spoedig mogelijk" kennis krijgen of een wetsvoorstel door hen aangenomen, al dan niet wordt goedgekeurd? En als dat „zo spoedig mogelijk" om wat voor onnaspeurbare redenen zo onmogelijk lang duurt, kan er dan echt geen briefje af? Bovendien heb ik drie telefoontoestellen op mijn bureau staan", aldus een duidelijk verontwaardigde kamervoorzitter Vonde ling. Dat er wat tijd overheen gaat voordat de Koningin van het kabinet het verzoek krijgt de ontwerpen te tekenen vindt Vondeling wel logisch. De re gering moet nagaan of zij de verantwoordelijkheid voor het ontwerp op zich kan ne men en tot bekrachtiging kan over gaan. Daarvoor moet het ontwerp nog door de Raad van State worden bekeken. Vondeling schatte dat de Raad van State voor het op stellen van een advies gemid deld twee maanden nodig heeft. Maar de kamervoorzitter vindt het een slechte zaak dat het bij veruit het merendeel van de initiatiefwetsontwerpen ruim zes maanden duurt voordat het wordt bekrach tigd, terwijl de „eigen" rege ringsontwerpen gemiddeld vier dagen nadat de Eerste Kamer er over heeft gestemd worden getekend. „Initiatief- ontwerpen vindt de regering minder lekker dan de baksels waarvoor zij zelf de belang rijkste bestanddelen lever de", aldus merkte de kamer voorzitter smalend op. Initiatiefwetsontwerpen ko men niet zo vaak voor. In de afgelopen vier tot vijf jaar aanvaardde het parlement negen van dergelijke ontwer pen, die vaak worden inge diend omdat het kabinet wei gert met een eigen ontwerp te komen. Bekende initiatief- ontwerpen die zijn aanvaard zijn onder andere de wet op de casinospelen, de filmkeu ring en de autokeuring. Het meest bekende voorbeeld van een initiatiefontwerp dat niet werd aangenomen door het parlement is het abortusont- werp van de WD en PvdA. I RAPPORT - Na een eerste lezing van het dinsdag in Groot Brittan- nië gepubliceerde rapport-Bing- ham heeft de Nederlandse rege ring de indruk dat Nederlandse bedrijven niet de Nederlandse wetten ten aanzien van de boycot van Zuidelijk Afrika hebben overtreden. Dit heeft de woord voerder van het ministerie van buitenlandse zaken in Den Haag gisteren verklaard. DEN HAAG (GPD) - Het voorbehoud dat Nederland heeft gemaakt voor de leve ring van verrijkt uranium aan Brazilië, heeft een reële inhoud. Brazilië is van dat voorbehoud op de hoogte en stemt er mee in. Het is in het belang van alle be trokken partijen dat er een regeling komt voor de opslag van plutonium-af- val. Maar de politieke wil en de politieke noodzaak zijn aanwezig. Dat zei minister Van der Klaauw van bui tenlandse zaken gisteren in de Tweede Kamer bij de voortzetting van het vorige week afgebroken - vierde - debat over de Urenco-affaire. Zijn poging om daarmee alle meningsverschillen over deze zaak uit de wereld te helpen, mislukte echter. Bij de oppositie blijft de mening bestaan dat het Nederlandse voorbehoud weinig voorstelt. WD en CDA - de meerder heid - steunen Van der Klaauw. In de discussie gaat het om twee voorbe houden. Een daarvan is de algemeen geldende regel dat Nederland geen ura nium hoeft te leveren indien zich on voorzienbare, ernstige omstandigheden voordoen, zoals een burgeroorlog of een onaanvaardbare regeringswisseling in Brazilië. Het andere houdt in, dat Ne derland niet levert als Brazilië niet be reid blijkt garanties te geven dat het ver rijkte uranium niet zal worden gebruikt om er bijvoorbeeld atoomwapens mee te maken. Die garanties moeten er zijn voordat Nederland in 1981 over de uit voer van het verrijkte uranium be slist. Volgens de minister en het regeringskamp in de Kamer gaat het om dat laatste voorbehoud, en dat is ook aan Brazilië bekend. Maar de oppositie meende bij monde van PvdA-woordvoerder Ter Beek dat de argumenten van de regering alleen maar slaan op het eerste, algeme ne voorbehoud en dus geen enkele bete kenis hebben voor het afdwingen van de van Brazilië gewenste garanties. De socialisten baseren zich daarbij op de stelling van minister Van der Klaauw, dat het voorbehoud dat aan de Brazilia nen is meegedeeld en waarmee deze het eens zijn, het voorbehoud is dat eind juni door premier Van Agt in de Kamer is verwoord. Dat voorbehoud gaat, volgens de minister, verder dan het eerste, puur volkenrechtelijke voorbehoud. Maar de PvdA wijst erop dat Van Agt in juni het letterlijk had over een voorbehoud deeld. Volgens Van der Klaauw is het in het diplomatieke verkeer niet noodza kelijk dat zo n afspraak ook zwart op wit op papier wordt gezet. De betekenis van de mededeling is er zo niet minder om, i hij. geval van „ernstige en onvoorzienbare Ondanks pogingen van de oppositie om de wijzigingen" en dat is nu juist de letter lijke formulering van dat eerste voorbe houd. En dat vinden de oppositiepartij en onvoldoende. Van der Klaauw stelde echter nadrukke lijk dat de Brazilianen precies weten dat niet geleverd zal worden als zij niet be reid zijn garanties tegen misbruik van het uranium te geven. Die betekenis van het voorbehoud is de Braziliaanse am bassadeur officieel mondeling medege- verwarring tegen de regering uit te spe len, werd duidelijk dat minister Van der Klaauw kan rekenen op de steun van CDA en VVD. Beide partijen vinden de garanties van de minister ten aanzien van het voorbehoud voldoende Van Houwelingen (CDA), eens scherp criti cus van het Urenco-beleid, trad gisteren zelfs enkele malen op als de verdediger van de opnieuw onzeker optredende minister. DEN HAAG (ANP) - Onder de hui dige wetgeving en verzekerings regelingen wordt slechts in één van de vier gevallen, waarin men sen bij verkeersongevallen wor den gedood of letsel oplopen, een schadevergoeding uitgekeerd. Dit heeft een speciale commissie van de Nederlandse vereniging van automobielassuradeuren uitgerekend. De berekeningen van deze commissie zijn gevoegd als bijlage bij een advies, dat een studiegroep van de minister van justitie heeft uitgebracht om in deze situatie verbetering te bren gen. De studiegroep heeft twee soorten regelingen ontworpen, waarbij alle verkeersslachtoffers een schadevergoeding ontvan gen en wel in betrekkelijk korte tijd. De minister van justitie heeft de studiegroep, bestaande uit amb tenaren van zijn departement en vertegenwoordigers van de Ne derlandse vereniging van auto mobielassuradeuren en de ANWB, om advies gevraagd, om dat de thans geldende wettelijke regeling van de verkeersaan- sprakelijkheid niet als geheel be vredigend wordt ervaren. Dit wordt veroorzaakt door het feit, dat de huidige wettelijke regeling gebaseerd is op het schuldprin cipe. In opdracht van de minister heeft de studiegroep nu twee vooront werpen van wet opgesteld, die voorzien in de regelingen, waar bij het schuldbeginsel is uitge schakeld. Het ene voorontwerp heeft betrekking op het systeem van risico-aansprakelijkheid, het andere bevat een systeem van verkeers verzekeringen In het voorontwerp risico-aan sprakelijkheid wordt op de hou der van het motorrijtuig een risi co-aansprakelijkheid gelegd voor de schade, die in het verkeer door zijn motorrijtuig aan perso nen is toegebracht, ongeacht of er sprake is van enige schuld aan het ongeval van de zijde van het motorrijtuig. In het voorontwerp verkeersverze- kering wordt de aansprakelijk heid vervangen door een ver plichting van de houder van het motorrijtuig een verzekering te sluiten ten behoeve van alle po tentiële slachtoffers door het ge bruik van zijn motorrijtuig in het verkeer in Nederland. Onder dit systeem zal er een recht streekse gehoudenheid van de verzekeraar bestaan jegens het slachtoffer tot vergoeding van de geleden schade. De houder, eige naar, bezitter, bestuurder of pas sagiers van het motorrijtuig kun nen niet worden aangesproken, ook al zou het ongeval aan hun schuld te wijten zijn. De studiegroep meent, dat door een van deze beide regelingen te kie zen een maximale bescherming van verkeersslachtoffers wordt bereikt. Er zal voor de betere be scherming van verkeersslachtof fers echter wel een zekere prijs moeten worden betaald. De hoogte van die prijs wordt mede bepaald door het feit, dat thans in vele gevallen de schade van ver keersslachtoffers geheel of ge deeltelijk on vergoed blijft. Het resultaat van de invoering van een nieuwe regeling zal zijn, dat de verrekeningspremies omhoog gaan. Met hoeveel de premies omhoog zullen gaan, is thans nog niet te zeggen. EINDHOVEN/AMSTER DAM - Programma voor en door studenten. Die leus werd gisteren veelvuldig aangeheven door ongeveer zestig studenten van de afdeling bouwkunde van de Eindhovense Technische Hogeschool die de bestuurska mers van hun afdeling bezetten De studenten willen inspraak bij het opstellen van het studie programma dat naar hun me ning op het ogenblik te weinig ruimte laat voor projectwerk. Ook de studenten van de vak groep muziekwetenschap aan de universiteit van Amsterdam zijn gisteren tot een bezetting overgegaan. In totaal 24 actie voerende studenten nestelden zich in het instituut voor muzie kwetenschap aan de Ferdinand Bolstraat. De actie is bedoeld als protest tegen de komende be noeming van een niet-etnomu- sicoloog als buitengewoon hoogleraar in de etnomusicolo- Twee jaar cel in proefproces over cocaine AMSTERDAM (ANP) - De recht bank in Amsterdam heeft giste ren gevangenisstraffen tot twee jaar opgelegd aan drie mannen en een vrouw wegens handel in co caïne. De zaak was voor politie en justitie een soort proefproces, omdat het bewijs was verkregen door agenten van de Amerikaan se nationale narcoticapolitie. De rechtbank vond, dat het bij de opsporing van zware misdaden, zoals drugshandel, "nog juist geoorloofd" is, wanneer gebruik wordt gemaakt van politieman nen die zich anders voordoen. De Amerikaanse politiemannen gaven zich tegenover de hoofd verdachte in deze zaak, de 27-ja- rige Amerikaan B.T. uit voor mo gelijke kopers van een partij co caïne. Op 9 mei werden de Ame rikaan en drie Nederlanders in Amsterdam aangehouden met 480 gram van deze drug. De advocaten van de verdachten voerden aan, dat het bewijs on rechtmatig verkregen was, om dat de Amerikaanse politieman nen zelf aan het delict hadden meegewerkt. DEN HAAG (GPD) - VVD en CDA staan niet langer tegenover elkaar in hun conflict over de onderne mingsraden. Tussen beide partijen is een compro misvoorstel uitgewerkt, waarbij de ondernemings raad van een bedrijf geheel zelfstandig adviezen kan formuleren. Het gisteren ingediende voorstel voorziet daarnaast in een extra overlegvergadering tussen directeur en OR, waarin over de ze adviezen gediscussieerd kan worden. Eventueel kan de OR naar aanleiding van dit gesprek besluiten haar advies te her zien. Hiermee wordt tegemoet gekomen aan een deel van de principiële bezwaren bij de WD, die tot nu toe heeft vastgehouden aan de eis dat een ondernemer vergaderin gen van de OR moet kunnen bij wonen. Het CDA stemt er verder in toe dat zowel de directeur als de OR een dergelijke overlegver gadering bijeen kan roepen, zoals de liberalen dat wensen. Voor komen wordt hierdoor dat alleen de OR een dergelijke vergadering kan uitschrijven. Het compromis kwam in de afgelo pen dagen tot stand tijdens ge sprekken tussen premier Van Agt, de ministers Albeda (sociale zaken) en Van Aardenne (econo mische zaken), de woordvoerders van WD (Keja) en CDA (Van Zeil) èn de fractieleiders Aantjes en Rietkerk. In totaal besteedde dag- en dinsdagavond. Het nu in gediende amendement bleek het meest acceptabele voorstel van een serie mogelijkheden die het kabinet de beide fracties voor legde. De oppositie heeft zich tegen het voorstel gekant. PvdA, PSP, PPR en CPN vinden het een ver dere aantasting van de zelfstan digheid van de OR. Slechts voor het oog wordt deze zelfstandige rol versterkt, aldus de socialist Poppe. Volgens hem kan de on dernemer tijdens de extra over legvergadering het advies trach ten te wijzigen, op het moment dat de achterban van de OR nog niets van dit advies weet. Volgens Van Zeil, die woensdag gisteren beide fracties het voor stel verdedigde, krijgt de OR in de nieuwe opzet juist de ruimte zelfstandig een advies op te stel len. In een hierop volgende overlegvergadering h^eft de raad dan het recht het advies zonder meer aan de directie te overhan digen, „maar dat is niet onze op vatting van overleg". Van Zeil acht het dan ook waarschijnlijker dat over dit advies gesproken zal worden, waarbij de ondernemer op- en aanmerkingen kan maken. Voor de OR kan deze discussie aanleiding zijn een nieuw advies op te stellen. Deze nieuwe proce dure benadrukt de gelijkwaar digheid van de partners, aldus Van Zeil. drijfsleiding mochten opstel len. Inmiddels is het aantal bij het wetsontwerp behorende stukken gestegen tot 192, een ongekend hoog aantal. In elk geval is het een indicatie van de vele con troversies rond de herziening van de wet op de ondernemingsra den. Bij de eerste behandeling in maart 1977 waren er nog slechts 81 amendementen ingediend. Hoewel een aantal van deze wij- zingsvoorstellen ingetrokken of gewijzigd is, blijven er nog een kleine 150 over waarover van middag gestemd moest wor den. De CPN'er Bakker vroeg zowel Van Zeil als minister Albeda hierop aansluitend of de raad dit advies mag publiceren op het moment van inbrenging in de overlegver gadering. Openbaarmaking op een dergelijk moment maakt het voor de raad moeilijker op het advies terug te komen onder druk van de ondernemer, zo viel uit Bakkers woorden te conclu deren. Van Zeil noch minister Albeda gaven de communist ech ter antwoord. De CDA-woord- voerder wees hem erop dat deze vtw. zaak in het reglement van de OR geregeld moest worden. Minister Albeda noemde als voor naamste winstpunt dat het amendement de beide partijen de Dri6 gelegenheid geeft nog eens van gedachten te wisselen. „Ik geloof dat het kader schept voor over leg, zonder dat het de zelfstan digheid van de OR aantast", al dus de bewindsman. Ook de wet wil volgens hem zowel de zelf standigheid als het overleg be- AMSTERDAM (ANP)-Tw vorderen. Uit de artikelsgewijze behandelin gen is gebleken dat minister Al beda geen problemen heeft met het CDA-voorstel de overlegver gaderingen beurtelings door de directeur of de voorzitter van de OR te laten leiden. Deze afwisse ling kan gebeuren om-en-om, al dus Van Zeil, maar ook na ver loop van een bepaalde perio- jongens pleegden moord Door een compromis krijgt het wetsvoorstel op dit punt veel weg van het oorspronkelijke wets ontwerp van oud-minister Boersma, waarbij juist op aan drang van de christelijke partijen in het kabinet-Den Uyl de con structie met de overlegvergade ring bedacht was. Indertijd hiel den de christen-democraten juist aan hun visie vast dat werkne mers zich niet apart tegen de be n-ja rige Turken en een 16-jarige Ma rokkaan hebben tegenover de Amsterdamse recherche bekend, dat zij zaterdagavond de 49-jarige kantoorbediende J. Veldman in zijn benedenwoning in de Hof- meyrstraat in Amsterdam om het leven hebben gebracht. Zij dach ten dat hun slachtoffer 10 a 15.000 gulden in huis had en wilden daarmee "in één klap rijk zijn". In werkelijkheid had Veldman hoogstens een paar honderd gul den in huis. Over de 182 kerk-Marokkanen Staatssecretaris Haars. DEN HAAG (GPD) - Staatssecreta ris Haars (justitie) is niet bereid een vervroegde beslissing te ne men over het al dan niet uitwijzen van de 182 „kerk-Marokkanen", die nu al enkele maanden in de Amsterdamse kerk De Duif in hongerstaking zijn. Zij heeft dit gistermiddag de kamercommis sie van justitie laten weten. Vanuit de commissie was op haar aandrang uitgeoefend om - op humanitaire gronden - de uit spraak van de Raad van State (die over ruim een maand wordt ver wacht) niet af te wachten. De uit spraak gaat over de juistheid van de beschikking van de bewinds vrouwe om tot een uitwijzing over te gaan. Bij het oordeel van de Raad van State zullen de nieuwe gegevens van Amnesty International over mogelijke te verwachten represaillemaatre gelen in Marokko aan de orde komen. De justitiecommissie heeft overi gens goede hoop dat de Raad van State eerder met de uitspraak zal komen dan aanvankelijk was ge pland. Dit zei commissievoorzit ter Geurtsen op een persconfe rentie na afloop van het monde ling overleg met de staatssecreta ris. De enige toezegging die me vrouw Haars heeft willen doen is dat zij - nadat de Raad van State de uitspraak heeft gedaan - met de commissie overleg zal plegen over de te nemen stappen. „Het zal meer zijn dan een louter in formatief overleg", zei Geurt- De staatssecretaris heeft daarbij wel uitdrukkelijk opgemerkt dat zij geen bodem wil geven voor hernieuwde verwachtingen bij de kerk-Marokkanen. Het was op grond van deze verwachtingen, die van diverse zijden is gewekt, dat een deel van de kamercom missie een versnelde - en positie ve - beslissing bepleitte en de bewindsvrouwe verzochten minder nadruk te leggen op de formele aspecten van de zaak. Mevrouw Haars heeft daarop geantwoord dat zij een prece dentwerking van een dergelijk besluit vreest. Ze is namelijk bang dat andere buitenlanders, die op het ogenblik bij de Raad van State in beroep zijn tegen het niet verlenen van een verblijfs vergunning, uit een dergelijk be sluit moed zouden putten. De justitiecommissie is in principe van plan geen nadere activiteiten te ondernemen voordat het overleg met de staatssecretaris heeft plaatsgevonden, ook al niet teneinde de hoop in Marokkaan se gelederen niet te doen toene men. De PvdA kondigde een week gele den aan dat deze fractie zou voor stellen een kamerdebat over de kerk-Marokkanen op de agenda te laten plaatsen als de staatsse cretaris niet versneld tot een be sluit zou komen. Volgens PvdA- kamerlid Roethof zal zo snel mo gelijk in zijn fractie worden be sproken of dit voorstel inderdaad zal worden uitgevoerd. BABYLIJKJE - In een schuur bij een boerderij in Steen wijk hebben spelende kinderen het lijkje van een pasgeboren baby ontdekt. Het lijkje bleek geheel gemummificeerd te zijn. Het was gewikkeld in kranten uit het jaar 1954 en verpakt in een doos. De boerderij staat in een sane- ringsbuurt en wordt bewoond door slechts één persoon die geen toegang tot de schuur heeft. AMSTERDAM Concertgebouw: Grote zaal: 22 sept., 20.15 uur, Residentie-Orkest o.l.v. Alain Lobard; 23 sept., 20.15 uur, Ned. Kamerorkest o.l.v. Anton Rosmarba; 24 sept., 20.15 uur, Jorge Bolet, piano. Kleine zaal: 22 sept., 20.15 uur, pianoconcert; 23 sept., Gemini Ensemble; 24 sept., 11 uur, Theo Olof, viool; 24 sept., 14.15 uur, Poëzie Har dop gezongen; 24 sept., 20.15 uur, Tibor de Machula, violoncello; 27 sept., Ineke Terpstra, klarinet. Stadsschouwburg: 22 sept., 20.15 uur, Publickstheater met "De rechtvaardigen"; 23 en 25 en 27 sept., 20 uur, "Cosi fan Tutte", opera van Mozart m.m.v. Brabants Orkest en Ned. Kamerkoor; 24 sept., 14 en 27 sept., 20.15 uur, Nat. Ballet. Nieuwe de la Mar: 22 t/m 28 (beh. 25) sept; 20.15 uur, komedie „Tot donderdag dan Tingel Tangel: 22 t/m 24 sept., 20.30, "Vijftien jaar in dit theater" Marijke en Sieto Hoving. Werktheater: 22 en 23 sept., 21 uur, het Werktheater met "Een zwoele zomeravond" DEN HAAG Koninklijke Schouwburg: 22, 24 Comedie met "Parodie": 23 en 27 die met "De voorpagina"; 28 sept., 20.15 met "Cariolanus". HOT-Theater: 22, 23 en 28 sept., 20.30 uur, Haagse Comedie met "Buffelkop". Circustheater: 22 sept., 19 uur, Ned. Opera Stichting met "Tann- Congresgebouw: 24 sept., 20.15 uur, Klaus Schulze, concert op elektronische instrumenten: 25 sept., 20.30 uur. Ned. Kameror kest; 26 sept., 20.15 uur, Gen Rosso, Italiaanse folklore. LEIDEN Leidse Schouwburg: 22 en 23 sept., 20.15 uur. "Verdomde Lo- wietje", met o.a. Anne-Wil Blankers en Jeroen Krabbe; 25 sept., 20.15 uur. Sir Michael Redgrave en gezelschap "Shakespeare's people"; 28 sept., 20.15 uur. Ned. Dans Theater. LA K-Theater: 22 sept., 20.30 uur, Tejatergroep Genesius met "Her sens open, koppen dicht"; 23 sept., 20.30 uur, Bloolips, show; 24 sept., 15.00 uur, kindervoorstelling: pantomimetheater Rob van Reijn met "Harlekinade"; 28 sept., 20.30 uur, gevarieerde solo show met Katy Duck. Stadsgehoorzaal: 27 sept., 20.15 uur, Rott. Philh. Orkest o.l.v. Edo de Waart, m.m.v. Vladimir Ashkenazy, piano. Dorpskerk, Leiderdorp: 22 sept., 20.15 uur, Blokfluit-Ensemble o.l.v. Piet Kunst. 26 sept 20.15 uur. Haagse ept., 20.15 uur, Haagse Come- Haagse Comedie

Leidsch Dagblad | 1978 | | pagina 7