Kwaliteitsbewaking in ziekenhuizen is nodig HISTORISCHE "ROMAN" OVER HILLEGOMS HOF Directeur sociale dienst: Iedereen heeft recht op krediet AMATEURS AAN SLAG OP ORGEL IN LISSE Filmend echtpaar wint met "grap" NORMALE VOORZIENING IN DE SAMENLEVING DONDERDAG 21 SEPTEMBER 1978 door Herman van Amsterdam Tips voor deze rubriek kunt U elke morgen tot 10.00 uur aan mij kwijt, tel. 071-144941, toestel 215. U mag ook schrijven. In een periode dat Hillegom nog niet goed raad weet met de toekomst van het huidige ge meentehuis (wel of niet ver bouwen, ja of nee als raadhuis in gebruik blijven) is er van de hand van de Lisscse ama teur-historicus Hulkenberg een lijvig boekwerkje ver schenen dat van A tot Z han delt over dit pand. Dat hij er voldoende schrijfstof voor heeft kunnen vinden is niet zo verwonderlijk als men weet dat het gebouw, dat van oudsher de naam 't Hof van Holland heeft gedragen, ruim vijf eeuwen oud is. Hulkenberg, zelf oud-inwoner van Hillegom, is er in ge slaagd van de historie van 't Hof een zeer leesbaar geheel te maken. Soms lijkt hij meer be zig te zijn met een roman dan dat hij pure geschiedschrij ving bedrijft. Toch heeft hij zich goeddeels gehouden aan de feitelijke gebeurtenissen, zoals hij die heeft opgediept uit familie- en gemeentear chieven. De amateur-historicus is nage gaan wie er door de eeuwen heen 't Hof van Holland heb ben bewoond en hoe het hen is vergaan. Daarbij schroomt hij niet het door hem aange boorde feitenmateriaal in een bepaalde context te plaatsen waarbij zijn grote kennis van de lokale en vaderlandse ge schiedenis hem goed van pas komt. Als voorbeeld mag dienen wat zich eind 15e eeuw in 't Hoj van Holland afspeelde. De toenmalige eigenaar Jan van Rietveld bracht na een ordi naire familieruzie zijn^half broer om zeep en vluchtte daarna ijlings over de grens van het graafschap, bang om veroordeeld te worden. Hertog Philip van Bourgondië Het fraaie orgel van de Agatha- kerk in Lisse zal de avond van de 29e september weinig rust worden gegund. Vijftien ama teur-organisten uit heel Ne derland zullen die avond vlak na elkaar op de orgelbank plaats nemen om eerst de Arabesque van Vierne ten gehore te brengen en direct daarna de Offertoire sur les grands jeux van Couperin. In opdracht van het gemeentebestuur heeft in de laatste twin tig jaar menig architect nagedacht over de uitbreiding van 't Hof. De Haagse architect De Rouville de Meux kwam met boven staand ontwerp. Wedstrijd sprong echter voor de moor denaar op de bres en zorgde er persoonlijk voor dat Rietveld van alle blaam werd gezui verd en weer kon terugkeren Hoewel dat nergens met feiten wordt gestaafd, verbindt Hulkenberg er de theorie aan dat de zeer ongebruikelijke opstelling van de hertog mo gelijk te maken heeft gehad met de omstandigheid dat de moeder van Rietveld als "ca- merwijff' aan het hof van Ja- coba van Beieren was ver bonden en daar wellicht ge- guige is geweest van de ge heime romance tussen Jacoba en Frank van Borselen, toen de stadhouder van de hertog van Bourgondië. Kan de begenadiging van Riet veld worden gezien als een vorm van zwijggeld?, vraagt Hulkenberg zich af. Op zijn manier probeert hij ook ande re complotachtige voorvallen van toen te ontrafelen, al blijft het over het algemeen bij gis singen. Hoe het ook zij, van alle bewo ners is vrij gedetailleerd de doopceel gelicht. De familie Van Nyenrode, Van Rietveld Sypesteijn, Six, Van Wave- ren, Brouwer, Leembruggen en ga zo maar door. Hulken berg, die in zijn boek ook een groot aantal illustraties van 't Hof heeft opgenomen, laat het wel en wee op de voormalige buitenplaatsen weer een beetje herleven, al is het voor de lezer soms moeilijk te be palen waar het om feiten gaat en waar de leraar aan een tuinbouwschool de fantasie even de vrije loop heeft gela ten. Hillegom was vroeger rijk aan buitenplaatsen(buiten verblijven). In de loop der ja ren zijn echter de meesten zonder slag of stoot verdwe nen. Pas nu voelt men in het vrij saai ogende dorp het ge- De vorig jaar in het leven geroe pen oudheidkundige vereni ging heeft zich onder meer ten doel gesteld zoveel mogelijk gegevens en tastbare herinne ringen van de voormalige buitenplaatsen te vergaren Maar dat heeft nog niet al te veel resultaat opgeleverd. De Hillegomse mevrouw Ham berg, die zich daarmee heeft belast,ziet het daarom somber Meer dan jaar Ik ben al meer dan een jaar be zig", zegt ze, "maar vorderin gen maken doe ik nauwelijks Het beroerde is dat er in Hil legom nauwelijks meer men sen wonen van wie familiele den destijds hier op een bui tenplaats woonden. En om nou heel Nederland af te rei zen, dat zie ik ook niet zo zit ten" Het gaat hier om een hationale orgelwedstrijd die is georga niseerd door de Orgelkring Bollenstreek en die met name jonge amateurs de kans moet geven eens eikaars muzikale krachten te meten. "Het peil van die amateurs is de laatste jaren erg gestegen", zei secretaris Boot. "Ze doen nauwelijks onder voor de vakstudenten. De wedstrijd is een mooie gelegenheid voor hen om te kijken hoe ze het er op een vreemd orgel van af brengen" i Onder de vijftien die zich heb ben aangemeld (stuk voor stuk spelen ze al als organist in een kerk) zijn er geen uit de Secretaris Boot achter het wedstrijdorgel. Bollenstreek. "De selectie procedure is vrij streng ge weest", zegt Boot, "al wil dat nog niet zeggen dat er hier in de omgeving geen talent zit. Men heeft zich in elk geval niet aangemeld" Uit de 15 die volgende week vrijdag achter het orgel krui pen worden drie finalisten gekozen die op zaterdag vier november nogmaals aan moeten treden. Aan de orgel wedstrijd zijn kleine geldprij zen verbonden, beschikbaar gesteld door de gemeente Lisse. Nummer drie ontvangt 50 gulden, nummer twee 75 en voor de winnaar ligt een briefje van honderd klaar. i het zelf "een grap" maar dat neemt niet weg dat het twee minuten durende ama- teur-geluidsfilmje "Goed begrepen" van het Leiderdorpse echtpaar Anke en Ben Teenin- ga door leden van de Noordwijkse Filmclub als beste is gekozen uit een totaal van elf. Het echtpaar, dat pas twee jaar met de c bezig is, mag nu met de film meedoen aan het in Amstelveen te houden Cinefleurfestival. Hun "Goed begrepen" is een voorlichtings- fïlmje op seksueel gebied, waarbij moeder Ank middels animatiebeelden haar zoontje laat zien hoe één en ander in elkaar steekt. (Door dr. mr. dr. W Schuurmans Stekhoven, jurist-verze keringsarts) NAARDEN (GPD) - Wie m de krant - vooral op de voorpa gina - met vette letters het woord „BEWAKINGSDIEN STEN" tegenkomt denkt onmiddellijk aan ON-veilig- heid. En in de tweede plaats aan kennelijk falen van de normale „politie" En als men dan weer een nog vettere kop tegenkomt, waaruit blijkt, dat in tal van gemeenten de bewoners zelf onderling „straat"- en „buurt-bewa- kingsdiensten" aan het organiseren zijn en tijdens vakan tie eikaars woningen systematisch in de gaten gaan houden, dan moet het hier en daar toch wel erg bedenke lijk met de veiligheid zijn (dat is dan ook zo). De enige, die daarvan aardig profi teert is de „alarminstallaties-in dustrie" en -handel. Of er vol doende politionele en al dan niet commerciële bewaking is om bij alarm snel ter plaatse te zijn? 'rlelaas begint gezien de snel stij gende hoeveelheiAaandacht, die de publiciteitsmWia aan de „kwaliteits-bewaking" van met name de specialistische hulp in de ziekenhuizen besteden, het publiek - terecht - zich veront rust af te vragen of die kwaliteit dan zover is gedaald, dat zij zo nodig georganiseerd „bewaakt" moet worden, (dat is dan helaas ook zo). Het ziekenhuisbedrijf - vooral het „ziekenhuisgrootbedrijf(dat zijn de academische ziekenhui zen met 1000 patiënten en 1000 man personeel van diverse plui mage) is een van de „gevaarlijk- Hinderlijke ste" bedrijven. Men durft het daar niet eens meer in het Ne derlands te zeggen en spreekt daarom van „accidents and nea- raccidents" Net zoals men in de internationale petrochemische industrie werk nemers operators, afdelingen plants, directeuren superinten dents, ovens fornuizen (furnaces) noemt. Zo werd in een Neder lands ziekenhuis de „medical au dit" geboren. En verkeerd ver taald met „medische accountan cy" om het afgrijselijke woord „verantwoording" te vermijden Sla uw Engels woordenboek er maar op na en dan zult u vinden dat in Engeland The General Au dit-office de Algemene Reken kamer is, die niet aarzelt minis ters ter verantwoording te roepen en de vinger te leggen op ten on rechte gedane, respectievelijk overbodige uitgaven. De hardnekkigheid v land in het Engels voor die vorm van „interne kwaliteitsbewa king" showreclame wordt ge maakt - alleen zonder STER- spots en muziek - is hinderlijk voor wie weet, dat men nooit iets van de uitkomsten hoort: die blijven geheim. In de betere ziekenhuizen houdt men er - ook weer in het Engels committees for accidents and nearaccidents op na. Voor acci dents bestaat een deugdelijke Nederlandse vertaling, namelijk ongevallen. Insiders weten, dat daar ook alle ernstige kunstfou- ten, soms met dodelijke afloop, soms met levenslange invaliditeit (bijvoorbeeld anaesthesie-onge- vallen met duurzaam hersenlet sel) onder vallen. Bij de nearacci dents heeft men het net nog kun nen redden, al heeft het soms maar een haar gescheeld. Een al oude goede vorm van kwali teitsbewaking vormden de „ne crologie-besprekingen" door chi rurgen van grote ziekenhuizen en hoogleraren, met name in de chi rurgie, die elke week met hun staf en met hun leerlingen (assistent artsen in opleiding) aan de hand van de sectiebeviridingen en ziektegeschiedenissen alle die week in hun kliniek overleden patiënten bespraken. Met de zeer tot op de bodem door dringende vraag: „Hoeveel van deze patiënten zouden deze week niet zijn overleden, indien er geen enkele fout gemaakt en geen en kele vergissing was begaan"9 Fouten en vergissingen (ook te kortkomingen bij vooronder zoek, voorbehandeling, operatie al dan niet onder narcose, nabe handeling, enz.). Een op vijf Het was de hoofd chirurg van het grote Haagse Zuidwalziekenhuis dr. Kuyper (de huidige Gro ningse hoogleraar in de chirur gie), die in 1964 in het Nederlands Tijdschrift voor Geneeskunde een gespecificeerd overzicht van de uitkomsten van vijf jaar ne crologiebesprekingen gaf en tot een percentage van 20 kwam; een op de vijf... De helft daarvan lag op het terrein van de diagnos tiek. Dat men ook bij het meest uitge breide en zorgvuldige onderzoe kingen in academische zieken huizen met de meest volledige outillering op het terrein van mo derne onderzoekingsapparatuur nog tot verkeerde diagnosen kan komen, komt nu eenmaal mee aan de beperktheid van het men selijk wetenschappelijk inzicht - ook op medisch gebied. Niet ten onrechte stond al 60 jaar geleden op de „grote sectiezaal" van hetpathologisch-anatomisch instituut in Utrecht met zoiets als 20 cm hoge letters: „Hier onder wijzen de doden de leyenden' (VIVOS MORTUI DOCENT") En professor Nieuwenhuysen gaf elke week een demonstratiecol lege, waarbij hij grove afwijkin gen toonde, die bij het leven niet waren ontdekt (afkomstig uit alle klinieken). Geen haan Een dergelijke kwaliteitsbewaking is natuurlijk in kleinere en kleine ziekenhuizen niet eens mogelijk voorzover er van elk specialisme maar een paar zijn, die dan bo vendien nog een maatschap ple gen te vormen. En als er dan niet eens een patholoog-anatoom is en men zich strikt houdt aan het consigne, dat sectie (lijkopening) niet geoorloofd is zonder schrif telijke toestemming van de nabe staanden, dan beperkt zich het onderzoek vrijwel tot de acci dents and nearaccidents en wor den de meeste slachtoffers zon der dat er een haan naar kraait begraven of gecremeerd... Aan het dringende voorschrift, dat de behandelende geneesheer ten aanzien van na operatie (met of zonder anaesthesie) overledenen geen verklaring van „natuurlijke dood" mag afgeven, wordt nau welijks de hand gehouden, ter wijl ook de gemeentelijke lijk schouwers niet voor hun taak zijn berekend. Afgezien van de twijfel, die er be staat of de inspecteurs van het geneeskundig staatstoezicht wel krachtens enige wet belast zyn met-het toezicht op de ziekenhui zen - wat dezerzijds (behalve voor de psychiatrische ziekenhuizen en de psychiatrische afdelingen van ziekenhuizen) ontkend wordt - missen ze zowel de man kracht als de vereiste deskundig heid en ontdekken ze soms bij toeval al jarenlang bestaande ernstige misstanden (als er ern stige klachten van patiënten bin nenkomen). Een mooi, neen een afschuwelijk, voorbeeld vormt de afwezigheid van voldoende elektronische bewakingsapparatuur en voor het bedienen daarvan speciaal geschoold personeel in vele ope ratiekamers. Thans - na 25 jaar strijd - komen daarover pas bin dende voorschriften. Beschamend Wel dwingende voorschriften voor overheidscontrole bestaan er voor de zogenaamde psychiatri sche ziekenhuizen en psychiatri sche afdelingen van ziekenhui zen. Dat is dwingend voorge schreven bij de nog altijd gelden de Krankzinnigenwet van 1884. De inspecteurs op krankzinnigen en krankzinnigengestichten (die thans inspecteurs voor de geestelijke volksgezondheid he ten) hebben in die ziekenhuizen (en op die afdelingen die krach tens artikel 7 van die wet zijn „aangewezen) dag en nacht toe gang. Maar het is wel in hoge mate be schamend, dat de speciale com missie ter waarborging van de kwaliteitsbewaking in die zie kenhuizen (onder voorzitter schap van de Groningse hoogle raar in de klinische psychiatrie prof. dr. W. K. van Dijk) in haar interimrapport moest vaststel len, dat nergens meer de hand werd gehouden aan de wettelijke verplichting van dag tot dag een register bij "te Houden van alle toegepaste dwangmaatrege len. Een van de nooit verzuimde taken van de inspecteurs op krankzin nigen en krankzinnigengestich ten bestond in het bij elk bezoek aan elk gesticht controleren van dat register. Dat die taak thans al jaren wordt verwaarloosd kan best verband houden met, maar allerminst verdedigd worden door, het sedert in zwang geko men moderne dwangmiddel van wat plastisch als platspuiterij (met zogenaamde psychofarma ca pleegt te worden aange duid. Dat de gestichtspsychiaters op gro te schaal die platspuiterij gedele geerd hebben aan het verpleeg kundige personeel en dat van het gebruik - lees misbruik - van dit dwangmiddel geen aantekening wordt gehouden in het dwang- middelenregister is zeker in strijd met de wet. AMSTERDAM (GPD) - „Men sen met bijstand moeten net als iedereen in deze maat schappij krediet kunnen krij gen. Kredietverlening be hoort tot de normale voorzie ningen in de samenleving", aldus de heer J. Maasdam, adjunct-directeur van de Gemeentelijke Sociale Dienst van Amsterdam. Hij heeft zijn filosofie over kredietverle ning aan bijstandstrekkers uiteengezet tijdens een con gres van de Vereniging voor het Volkskredietwezen in Amsterdam dat deze week door vertegenwoordigers van vijftig gemeentelijke banken en diensten wordt bijge woond. Ook mensen met bijstand halen hun brood bij de bakker, zegt de heer Maasdam. „Zij rijden niet met een bijstandstram en zij gaan niet naar een bij standsschoenwinkel. Dat is wel eens anders geweest. De hulpvragende burger is mon dig geworden na de invoering van de Algemene Bijstands wet (ABW) in 1963 die de Ar menwet uit 1912 ver ving". Er zal nog heel wat moeten ge beuren in het denken, zowel van het publiek, de cliënten van de Sociale Dienst, de be stuurders en de ambtenaren. „Maar dat we van de volwaar digheid van de hulpvrager uitgaan staat vast", zegt de heer Maasdam. Het college van Burgemeester en Wethouders van de woon- gemeente heeft rechtspücht om te voorzien in de noodza kelijke kosten van het be staan van de ingezetenen. Daarmee worden volgens de heer Maasdam niet uitstelba- re noodzakelijke uitgaven bedoeld die de financiële ca paciteit van iemand te boven gaan en waarvoor hij niet heeft kunnen sparen. Kort om, een niet te voorziene ca lamiteit. „Het is duidelijk dat het niet in de eerste plaats om bijstandsontvangers gaat maar om alle mensen die een inkomen hebben dat niet ho ger is dan de bijstands- In Amsterdam is een goede sa menwerking gegroeid tussen de Gemeentelijke Krediet bank en de Sociale Dienst. „In de begintijd van de ABW herinner ik me explosies van leenbijstand door de Sociale Dienst voor bepaalde ge bruiksgoederen", zegt de heer Maasdam. „Berucht uit die jaren zijn de gashaardle ningen van zo'n 300 tot 500 gulden". In totaal ging het om hoge bedragen. In 1975 ont vingen in Amsterdam 2011 mensen een leenbedrag voor in totaal f 4.385.800. Twee jaar later was het aantal leningen en het totaal bedrag van de Sociale Dienst tot tien pro cent teruggebracht. De Ge meentelijke Kredietbanken gaan thans de oude naam weer eer aandoen, volgens de heer Maasdam. „Zij verlenen de meer sociaal-gerichte kre dieten". In de praktijk komt het erop neer dat iemand die dringend geld nodig heeft van de Ge meentelijke (Volkskrediet) bank. eventueel een lening krijgt en door middel van een aanvullende bijstandsuitke ring van de Sociale Dienst in staat wordt gesteld om zijn aflossingsverplichting te vol doen. Het betreft met name bedragen boven de 1800 gul den bruto, omdat gebleken is dat tot een dergelijk bedrag over het algemeen gesproken de „cliënt" voldoende aflos singscapaciteit in zijn uitke ringsbedrag heeft. De Amsterdamse Kredietbank krijgt per maand ongeveer 300 aanvragen voor een le ning. De helft wordt afgewe zen op grond van onvoldoen de kredietwaardigheid of overtrokken aanvragen. De Sociale Dienst verleent aan vullende bijstand voor een kwart van de aanvragers. De afgewezen aanvragers wor den individueel nog eens be keken. De termijn van de le ning is meestal maximaal 30 maanden. „Onze filosofie is dat als je langer moet aflossen er niets terechtkomt van bij voorbeeld sparen". De heer Maasdam vraagt zich wel af of de „reserveringstheorie" in deze tijd nog wel opgaat. Hij zegt: „Het lenen wordt zo'n duidelijk maatschappelijk gebeuren dat ook de uitvoe ring van de Algemene Bij standswet hierop duidelijker afgestemd zal moeten, wor den". Op het congres van de Vereni ging voor Volkskredietwezen is de speciale functie van de gemeentelijke banken in de sociale hoek van de krediet markt benadrukt. Vooral nu ook de „Postbank" een strikt commerciële functie wordt toegedacht. Het probleem van de overkreditering waar toe niet de commerciële ban ken zelf maar wel hun bemid delingsbureaus zouden aan zetten wordt met zorg beke ken. „De gemeentelijke banken zijn de enige groep instellingen die schuldregeling tot hun taak rekenen", aldus de voor zitter van de vereniging. „De landelijke overheid zal bij het bestrijden van overkredite ring en het opvangen van de gevolgen daarvan steun moe ten verlenen aan het gemeen telijke volkskredietwe-

Leidsch Dagblad | 1978 | | pagina 4