Twee minuten tijdwinst voor ruim acht miljoen "BURGEMEESTER ZIJN IS SAMEN IETS OM TE DOEN [Le/tfse agenda Leiderdorp wacht op rapport over winkels Bejaarden zitten met Zwarte Piet,.. "UITGETRAPTE" LAP ZET KELDER IN VLAMMEN DONDERDAG 21 SEPTEMBER 1978 I LEIDEN - De achteneenhalf miljoen gulden die de afgelopen jaren zijn geïnvesteerd in het busbanen- project hebben een tijdwinst opgeleverd van twee minuten voor een busritje van Leiden-Katwijk. Op het eerste gezicht niet zo'n opzienbarend resultaat en de vraag rijst of zo'n bedrag niet aan nuttiger of ren dabeler zaken besteed had kunnen worden. Toch gaat er achter de dorre cij- bracht. En dan niet zozeer in feitjes van de nieuwe NZH- eei? forse tijdwinst ten op- dienstregeling wel wat meer zïchte van de dienstregeling schuil dan die ogenschijnlijk als we* in de veel grotere be- bescheiden tijdwinst. Wat trouwbaarheid van de dienst- was namelijk tot voor kort de realiteit? De busrit van het Vóór de busbaan in gebruik ge- Leidse station via Oegstgeest en Rijnsburg naar het Kat- wijkse raadhuis mocht vol gens de officiële dienstrege ling niet langer dan 19 minu ten duren. Maar de realiteit was anders. In spitsuren duurde het soms wel 27 minuten voor die af stand kon worden overbrugd. De voorzieningen die in de loop der tijd in Leiden, Oegstgeest, Rijnsburg en Katwijk getroffen zijn heb ben daarin verandering ge- i werd kon het gebeu ren dat er lange tijd geen en kele bus bij de halte ver scheen en dat er plotseling twee bussen nagenoeg gelijk tijdig arriveerden. Een gevolg van opstoppingen in de route. Nu de busbaan er ligt ver wacht de NZH ook in de spitsuren zonder moeite de dienstregelingstijd te kunnen halen.. Bijkomend voordeel is dan ook geweest dat een efficiënter gebruik van de bussen kan worden gemaakt en dat veel minder dan voorheen extra bussen ingezet behoeven te worden. Die extra ruimte heeft het mogelijk gemaakt om in de spitsuren een foren senbus te laten rijden tussen Leiden en Katwijk. Overigens is de naam "bus baan" een vlag die de lading niet dekt. De totale afstand van de wegen die binnen het project vallen, beslaat een af stand van ruim 5300 meter. Daarvan is slechts een klein gedeelte - in totaal 830 meter- gereserveerd voor de bus. Een vrye busbaan biedt op zichzelf niet zo erg veel tijd winst. Zeker niet als de bus even later weer deel uitmaakt van een file wachtende parti culiere auto's. De winst wordt vooral geboekt bij de kruispunten waar voor de bussen een voorrangsposi tie is gecreëerd. Via voorzie ningen in de bus en in het wegdek kan de chauffeur de werking van de verkeerslich ten beinvloeden. Op een aantal punten maakt de bus ook gebruik van de voor- sorteerstrook van het rechts- afslaande verkeer. De bussen hebben daarvoor ontheffing gekregen en kunnen op die manier het overige recht- doorrijdende verkeer aan de rechterkant inhalen. Voorbij de kruising voegen de bussen dan weer in. Minister Tuijnman (Verkeer en Waterstaat) rekende gisteren voor dat in Oegstgeest drie miljoen, in Leiden vier mil joen en in Katwijk 1.5 miljoen is besteed. Al eerder stopte het rijk geld in de bouw van de Hoflandbrug tussen Lei den Zuid-West en Voorscho ten Noord-Hofland. Een brug die uitsluitend bestemd is voor het openbaar vervoer en fietsers en voetgangers en volgens de bewindsman van nog meer belang wordt wan neer een spoorweghalte De Vink zou worden geopend. Gedeputeerde Borgman liet gisteren niet na Tuijnman nog even te wijzen op uitspraken In het kader van de opening van het busbanenproject Leiden- Katwijk plantte minister Tuijnman gisteren een boom in Oegst geest Een soort "pleister op de wonde" voor het feit dat bij de aanleg een fraaie beukenhaag omvergehaald moest worden... van zijn voorganger Udink op dit punt. Hij wees erop dat de toenmalige minister niet al leen De Vink maar ook de hal tes Leiden-Lelylaan, Leiden- Merenwijk en Voorhout had genoemd. Wat de verdere uitvoering van het experimenteerproject be treft er wordt op het ogenblik gewerkt aan plannen voor een betere busverbinding tussen Leiden en Leiderdorp. Eén van de grootste knelpunten vormt de Hoge Rijndijk. In middels is van het ministerie van Verkeer en Waterstaat al wel de toezegging binnen dat aan deze "streng" acht mil joen gulden kan worden be steed. Voor de verdere toekomst staat nog een verbetering van de lijn Leiden - Den Haag op het programma, terwijl ook de Leidse binnenstad nog op de nominatie staat om te worden aangepakt ten behoeve van het busvervoer. Voor het ech ter zover is zullen nog flink wat hobbels genomen moe ten worden. Dat heeft de aanleg van de busbaan Lei den-Katwijk wel geleerd. BRAM VAN LEEUWEN. Kabel-tv nog onzeker in huizen "Kok" LEIDERDORP - Nog steeds is niet zeker of de woningen die via Kok Beheer in Leiderdorp worden verhuurd een aansluiting op de kabeltelevisie krijgen. De com missie die de kabeltelevisie be heert deelde in haar gisteravond gehouden vergadering mee dat geen overeenstemming met Kok Beheer kon worden bereikt. De beheersmaatschappij wil het huidige gemeenschappelijke-an- tennesysteem niet opgeven om dat het pas twee jaar geleden werd aangelegd. Het onderzoek dat Kok-Beheer on der de huurders zou houden om na te gaan of deze aansluiting op het kabeltelevisienet wensen heeft nog niet plaatsgehad. Deze middag heeft de gemeente een poging in het werk gesteld om met Kok Beheer tot overeen stemming te komen over over- anme van het bestaande anten nesysteem. Belangrijk daarbij is het bedrag dat de gemeente voor dit systeem, dat eigenlijk niet veel waarde meer heeft, op tafel wil leggen. Dat kan de doorslag geven of de bewoners van de Kok Beheer-woningen al dan niet van kabeltelevisie verstoken zullen blijven. Mevrouw Yan der Have (Leiderdorp): Mevrouw Van der Have: ,JEen eigen taak in de gemeente waar je r burgemeester is, is een morele plicht" Mevrouw van der Have helpt haar man al tweeëntwintig jaar het burgemeestersambt uit te voe ren. "Het burgemeestersambt is iets om samen te doen. Ik wil ook weten wat er in de gemeente ge beurt, dat vind ik erg belangrijk Mijn man is begonnen als gemeen tesecretaris in het Zeeuwse dorpje Hoedekenskerke. Dat had toen nog een echt dorpsbestuur Boerenwethouders die tussen de bedrijven door naar het gemeen- LEIDERDORP - "We weten op dit moment niet precies wat we voor de middenstanders van Leider dorp kunnen doen. Ook niet wat er met het oude raadhuis en bij gebouwen moet gebeuren. Dat is pas te zeggen als we het rapport van het onderzoek naar de win kelvoorzieningen in Leiderdorp van de Kamer van Koophandel Modeshow in Gouden Leeuw VOORSCHOTEN - Een groep van zes Voorschotense winkeliers geeft vanavond een modeshow in restaurant De Gouden Leeuw aan de Veurseweg. De winkeliers die hieraan meewerken zijn Vosmeer mode (damesmode), Van Wees (herenmodé), Schoon- eveldt (dames- en herenschoe nen), Van Riet (optiek), Robert Paul (dames- en herenkapsalon) en De Gems (lederwaren). De muziek bij de modeshow zal worden verzorgd door Pimo Pico uit Voorschoten. De show begint om 20 uur. LEIDEN - Twee oudere bewo ners van de Brouckhovenshof aan de Papengracht zijn be gin deze week de dupe gewor den van malafide praktijken van twee schoorsteenvegers. Dit tweetal slaagde erin de be jaarden ervan te overtuigen dat het hard nodig was dat hun schoorsteen zou worden geveegd. De overrompelde bewoners stemden toe zonder van te voren naar de prijs te informeren. Nadat het werk was geschied moesten zij res pectievelijk 135 en 195 gulden betalen, veel te veel voor een dergelijk karwei. Aangezien het niet de eerste keer is dat dit soort praktijken in Leiden zijn voorgevallen wijst de politie een ieder er nog eens duidelijk op goed uit te kijken voor malafide schoorsteenvegers. hebben. Dan weten we namelijk pas wat voor soort winkels of cul turele activiteiten in het gemeen tehuis mogelijk zijn". Met deze woorden wees wethouder Bezemer de commissie voor eco nomische aangelegenheden in Leiderdorp gisteravond nog eens op het belang van het onderzoek naar de winkelsituatie in Leider dorp. De tot nog toe verschenen rapporten van de Kamer van Koophandel over dit onderwerp hielden zich met de Leidse regio in het algemeen bezig. Het rap port dat nu nog moet komen en waarin meer exacte gegevens over het nieuwe koopcentrum Winkelhof zijn verwerkt zal bin nenkort het licht zien. Raadslid Tichler wees de commis sie er echter op dat nu toch wel snel wat moest worden besloten. "Voordat je het weet is het raad huis leeg en is er opeens een ge gadigde die in één keer de acht ton die het gemeentehuis moet opbrengen op tafel kan leggen. Dan wordt er bijvoorbeeld een kantoor in gevestigd, en dat is toch iets waar niet iedereen even gelukkig mee zou zijn." Mevrouw Tichler benadrukte ver der het belang van een goede ver tegenwoordiging van de Leider- dorpse middenstand in de nieu we commissie voor economische aangelegenheden. Eigenlijk wil de zij daarnaast zelfs nog een werkgroep van mensen die werk zaam zijn in het midden- en klein bedrijf. Commissielid Minneé kon daarop meedelen dat de winkeliers al bezig waren een dergelijke werkgroep voor te be reiden. LEIDERDORP - "Eigenlijk heeft de benoeming van mijn man tot burgemeester niet eens zo veel verschil gemaakt. Daarvóór was ik ook al actief binnen de gemeente waar hij werkte. Het is allemaal heel geleidelijk gegaan. Daardoor ben ik vanzelf meer gaan doen zonder dat ik daar tegenop hoefde te zien." tehuis kwamen om even een handtekening te zetten. Vaak wisten ze niet eens waarvoor. Dat was hen natuurlijk niet kwalijk te nemen, ze hadden het al druk ge noeg. Toen moest ik al het één en ander overnemen." :In Valkenburg waar mijn man vervolgens tot burgemeester werd benoemd, heb ik nieuwe contacten opgebouwd. Ik heb daar meegeholpen het bejaarden- sociëteitswerk op te zetten Daarvóór was er niets op dat ge bied in Valkenburg" Mevrouw van der Have vindt het haar morele plicht als burge meestersvrouw een taak te heb ben binnen de gemeente waar haar man zijn ambt uitoefent. "Vroeger was dat anders. Toen mocht je als vrouw van een ge meenteambtenaar niet eens wer ken. De gezinnen waren veelal ook zo groot datje weinig merkte van de vrouw van de burgemees ter. Tegenwoordig speelt het werken buitenshuis een belang rijke rol. Eén van mijn 'collega's zit bijvoorbeeld in het onderwijs een ander werkt in de verpleging Zij zien het werk van hun man als een losstaande bezigheid. Niet iets waardoor zij meer met de gemeente hebben te maken dan willekeurig welke ander ingeze tene. Op zich is dat natuurlijk best. Ik zie dat alleen, net als me vrouw Vis, een beetje anders." Bejaarden De brand in de Frederik van Eedenlaan: zes kelderboxen in vlammen op Voor f 420.000 schade veel rookschade op, terwijl ook de soldeerverbindingen van de waterleiding in de box waar de brand ontstond smolten, zodat de woning Frederik van Eedenlaan 21 totaal onder water kwam te staan. LEIDEN - Een brand in een kel derbox onder een flat aan de Fre derik van Eedenlaan richtte gis termiddag voor ongeveer 420.000 gulden schade aan. De brand ont stond omstreeks kwart voor vier doordat een 15-jarige scholier in de kelderbox van nummer 21 zijn bromfiets aan het schoonmaken De brandweer bluste het was met benzine. Hij gooide een in benzine gedrenkte poetslap die hij eerst in brand had gesto ken en daarna op straat had uitge trapt (dacht hij) terug in de box. Enkele ogenblikken later ston-| den alle boxen onder het flatge bouw, zes stuks, in lichter laaie. Drie woningen daarboven liepen met autoladder pers- Statenleden "op de toer' DEN HAAG - De provinciale statenleden die lid zijn van de voor verkeer gaan morgen op excursie door een deel van Zuid-Holland. De bustocht zal de statenleden ook langs een drietal punten in de Leidse regio voeren. Zo bekijken de statenleden de werkzaamheden voor de omlegging van de S 17 om Zoeterwoude. De bustocht brengt hen vervolgens op het kruis punt van dezelfde weg met het Lammenschansplein in Leiden. Dit verkeersplein is één van de plekken in de provincie waar opvallend veel ongelukken gebeuren. Een plan tot reconstructie van het plein is in studie. Ook bezoeken de statenleden de S 8 tussen Voorschoten en Wassenaar. Het gaat hierbij met name om de voorgenomen aanleg van busbanen vanuit de richting Wassenaar nabij de spoorwegovergang in Voorscho ten en bij het kruispunt Den Deijl. Dit laatste plan is in bestek gereed, maar over de'uitvoering van het werk bestaat tussen de provincie en de gemeente Wassenaar geen overeenstemming. Ere-presidente Het werk dat mevrouw Van der Have in andere gemeenten deed heeft zij in Leiderdorp voortgezet toen haar man daar in 1969 tot burgemeester werd benoemd. De overgang naar een grotere ge meente dan Valkenburg verliep daardoor heel geleidelijk. Leiderdorp had destijds nog maar 11.000 inwoners, daardoor kreeg ik als burgemeestersvrouw niet veel méér taken dan daarvoor. Je wordt bijna automatisch erelid of ere-presidente van veel clubs En ja, dan sta je vaak op een apar te plaats, men bekijkt je toch weer even anders. Maar daar kan je best wat aan doen. Ik was ere presidente van de UW (Unie van Vrouwelijke Vrijwilligers) in Leiderdorp, maar daarnaast wil de ik bestuurslid worden om ge woon mee te kunnen doen, bij voorbeeld met vergaderingen Dat kon ook. Voor andere vereni gingen geldt eigenlijk precies hetzelfde. Ze draaien toch ook goed zonder ere-presidente?" De mensen moeten je eerst beter leren kennen, dan is het contact veel leuker. Al is het wel zo datje altijd zelf een gesprek moet be ginnen, anders kom je niet veel verder. Je blijft altijd de burge meestersvrouw. Een hoop men sen zien er nog tegenop de bur gemeester en zijn vrouw op be zoek te krijgen, terwijl ook wij maar gewone mensen zijn. Dan halen ze van alles in huis, of het huis krijgt een grote schoon maakbeurt... Al dat extra werk w voor ons hoeft voor mij echt niet. de Rijnzichtbrug is begin de- Ook vind ik het niet nodig apart te week een groen-witte kruiser worden genoemd als ik samen met anderen het één of ander be zoek. Bij officiële gelegenheden is dat wat anders. Maar vervelend is het nu ook weer niet, als je je I autospuit en met behulp luchttoestellen. Omstreeks half zes was het karwei geklaard. De schade aan het gebouw bedraagt 20.000 gulden. De rook- en water schade en de schade aan de in boedel beloopt in totaal 400.000 gulden. LEIDEN - Op een bouwterrein aan de Gooimeerlaan hebben on bevoegden dinsdagavond de ca bine van een heistelling openge broken, vervolgens de motor ge start, de antenne van de radio af gebroken en zand gestrooid in het carter van de motorpomp. De schade die door de vandalen is veroorzaakt bedraagt zo'n 4000 gulden. LEIDEN - Uit de Rijn ter hoogte verdwenen. De polyester kruiser "luistert" naar de naam Angel que en vertegenwoordigt ee: waarde van 16.000 gulden. Donderdag open c Welfare-lokaal Rode Kruis, Leidsewegl 33, Voorschoten, tel. 01717-3309, spreek uur Alg. Ned. Invaliden bond, 19-20 uur. Architecten winkel, Hooglandse Kerk-[ gracht 32, vrij advies, 19.30-21.30 uur. Architecten winkel, Pieterskerkhof 19, vrij advies, 20-21 uur. 3e Binnenvestgracht, kantine Clos en Leembruggen, ruilavond philatelica, Leidse Schouwburg, Wiener Sangerk- naben, 20.15 uur. Vrijtijdscentrum, sportcafé; fotografie; saxofoon; Leidse Go club, 20 uur. De Waag, tuinexpositie, 20-22 uur. Stadhuis, cie. volkhuisvesting, en ruim telijke ordening, 20 uur. Vrijetijdscentrum, filmhuis: "De post wissel", 21 uur; demonstratie Go-spel, 20 Sporthal Op Dreef, Leiderdorp, leden-1 vergadering De Rijnschuimers, 20 uur. Gemeentehuis, Leiderdorp, r bedenkt waarom het wordt ge daan. De mensen vinden het vaak zelf nodig mij speciaal te noemen, en dat vind ik een eerlijk en op recht blijk van waardering" Afwas De hartelijkheid waarmee zij en haar man overal worden ontvan gen maakt het de eerste burgeres van Leiderdorp wel eens moeilijk een uitnodiging te weigeren. "Soms hebben mijn man en ik helemaal geen zin om 's avonds weg te gaan terwijl we ergens zijn uitgenodigd. Onder de afwas spraken we dan altijd weer af toch maar te gaan, op voorwaarde dat we in de pauze huiswaarts ke ren. Maar van dat laatste is nooit iets terecht gekomen. Die vrien delijke mensen die ons leuk be zighielden zorgden er toch altijd weer voor dat we de rest van de avond gewoon bleven" Ik vind de mensen in Leiderdorp over het algemeen erg behulp- zaan en toeschietelijk. Ik ben er best een beetje trots op dat ik in deze gemeente de jaarlijkse in zameling van kleren voor mensen in nood kan organiseren. Een paar maal per jaar gaan we met veertig auto's de huizen langs op gedragen kleding op te halen. Ik heb nooit om medewerking moe ten bedelen, dat zegt toch wel wat dacht ik. Verder houd ik me voornamelijk met bejaardenwerk bezig, dat functioneert heel goed in Leider dorp. De bejaarden kunnen hier altijd ergens naar toe als ze dat willen. Het is erg dankbaar werk als je met deze mensen bezig bent. Als je ziet wat er tegenwoordig allemaal voor de jeugd wordt gedaan dan vraag ik me wel eens af waarom sommigen van hen zoveel narig heid veroorzaken. Ik vind mezelf trouwens niet in het jongeren werk passen, en daar heeft stand niets mee te maken. Nee, ik trek liever met. wat oudere mensen ROEL ZAADNOORDIJK Voorschoten 'krijgt' voetpad VOORSCHOTEN - De gemeente Voorschoten kan rekenen op een (provinciale) subsidie van 75 pro cent in de kosten van de aanleg van een voetpad tussen de Ver lengde Donklaan en de Nieuwe Weg in Voorschoten. Dit voetpad krijgt een aftakking naar de boerderij "Vlijt en Ze gen" in Leiden. Ook vergoedt de provincie de helft van de kosten die de gemeente Voorschoten moet maken om de grond te ver werven. Het voetpad begint aan de rand van het wijkje rond de Donklaan ten westen van de spoorlijn Den Haag-Leiden en loopt dan deels langs deze spoor lijn en deels langs de Dobbewete- ring. Het pad geeft aansluiting op de weg uit de wijk Noord-Hof land naar boerderij "Vlijt en Ze gen". Van de Dobbewetering loopt een dwarsverbinding naar de Nieuwe Weg. Het pad kan in de toekomst ook voor Leiden een belangrijke functie krijgen, als de Stevens- hofjespolder bebouwd zou wor den. Apotheken De avond-, nacht- en zondagsdienst der apotheken in de regio Leiden, wordt J waargenomen van 12-22 sept., door Haven Apotheek, Haven 18, Leiden, tel. 120085; Apotheek Beker, Kempe- j naerstraat lb, Oegstgeest, tel. 153274. Indien het na 11 uur 's avonds niet meer mogelijk is met het openbaar vervoer naar de apotheek te komen, kan men, uitsluitend voor spoedre- cepten, van een taxi, tel. 122444, ge bruik maken. Wijkverpleging Leiden - Interkruis, Middelweg 38, tel. 121753. Leiderdorp - Gezondheidszorg Leider dorp, tel. 140131. Oegstgeest - Interkruis, Lijtweg 7, tel. I 154500. Voorschoten - Gezondheidscentrum, v.d. Waalslaan, tel. 4641. Voorhout - zr. A. Vriend, Hooge Wei 203, Sassenheim, tel. 02522- 12022. SOS-dienst Telefonische hulpdienst, telefoon 071-125202. Voor allen die in moeilijkhe- I den verkeren. Dag en nacht bereikbaar Vertrouwelijk. Burgerraadsman Koornbrugsteeg 7, Telefoon 143171 (kantooruren). Spreekuren ma., di. en I wo. 11.00-12.00 uur, do, 18.30-20.00 uur Rechtswinkel Juridisch Adviesbureau, Noordeinde 2a I (voormalig marinecomplex), tel. 130775, Geopend: dinsdag- en donderdagavond Dierenhulpdienst Anna Paulownastraat 15, Leiden. Voor hulpverleningen aan verongelukte kat- J ten, vogels e.d. in de gemeenten Leiden, I Gezinsverzorging Stichting gezinsverzorging Leiden. Rembrandtstraat 21, aanvragen hulp I voor bejaarden en langdurig zieken en gezinsverzorging. Telefoon 149441 (maandag t/m vrijdag 9-10 en 1-2 uur). Maatschappelijk Werk Bureau Maatschappelijk werk, Oude Rijn 44c, spreekuur dagelijks 14.00-15.00 uur. Maandag en dinsdag 19.00-20.00 uur, telefoon 142144. Sociale raadsvrouw Spreekuren sociale raadsvrouw. .Bin nenstad: Gerecht 10, woe. 17.00-18.00 uur, Noord: Van Hogendorpstraat 3G ma. 10.30-11.30 uur. Kooi: Driftstraat 49a, di. 10.30-11.30 uur, Morskwartien Buurthuis Morskwartier, Topaaslaan tel. 761196, woensdag 10-11 uur, Tuin- stadwijk: Herenstraat 45, vrijdag 10.30-11.30 uur. Moeders voor Moeders Mevrouw zuster E. Janssen-! Hofdijck 32, Oegstgeest, Dierenbescherming Onderwijswinkel Leiden-Noord, Sophiastraat 36, te) 071-126325, geopend maandag t/m vrij dag van 12-17.30 uur Dienstencentrum Huize St. Maarten Opvanghuis voor crisisgevallen van ió nood verkerende moeders, eventueel met kinderen. St. Jacobsgracht 1, tei; 142497. Dag en nacht bereikbaar. LEIDSCH DAGBLAD DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMGEVING Uitgave: Leidsch Dagblad B.V. Hoofdredacteur Han Mulder. Hoofdkantoor: Leiden - Witte Singel 1. Postbus 54 - Giro 57055. Voor betaling van abonnementsgel den uitsluitend giro 28884. Telefoon: 071-144941. Nabezorging van 18.00-19.30 u. Zaterdag van 16.00-18.00 u. Telefoon 071-211515. Indien in gesprek 071-210221. Kwartaalabonnement f 41,75 Kwartaalabonnement Per post f 59,60 Jaarabonnement f155,50 Jaarabonnement Per postf226,90 Losse nummers f 0,60 Abonnementsgelden bij voor uitbetaling te voldoen. Bij automatische overschrij ving geen administratie- en in cassokosten.

Leidsch Dagblad | 1978 | | pagina 2