Provincie wil geen motorcrossers rond Oosterduinse meer "Wehebben er eigenlijk altijd mee gesukkeld" Lezers schrijven SOEFIBEWEGING HOUDT WEEKEIND OVER OPVOEDING Amnesty in Katwijk houdt schrijf avond Najaarsfeesten in de regio Gemeente Noordwij kerhout moet naar een ander terrein omzien LEIDEN/REGIO Orgel hervormde kerk wordt opgeknapt NOORDWIJK - Het orgel in de hervormde kerk aan de Hoofd straat verkeert in bedenkelijke staat. De organist, Johan Zweers, toch een doorgewinterde vak man, voelt zich, al spelend, "op eieren lopen". Zelfs hjj moet heei voorzichtig te werk gaan. Dat een organist hier niet kan doen wat hij wil, werd ik laatst tijdens de zomeravondzang wel gewaar. In 1928 was de "grote" kerk vol tooid. Men behielp zich voor de gemeentezang maar zo lang met het kleine instrument van de "oude" kerk. (n.b. niet hetzelfde orgel als er nu staat). Intussen 1 werd er ijverig voor een groot or gel gespaard. Dit ging zo vlot niet in die boze crisisjaren. Maar ein delijk in 1936 kwam het toch zover. De (thans niet meer be staande) firma Standaard in Am sterdam leverde een elektro- pneumatisch instrument voor *10.000,-. De organist en koordiri gent Sander Visser nam het in gebruik en iedereen was dank baar. Johan Zweers, herinnert zich, dat hij als Amsterdamse jongen voor een kwartje per uur in de werk plaats van Standaard, aan een straatje vlak achter z'n woonhuis aan de Prinsengracht, op een or gel mocht spelen. Het was nieuw, maar een koper was nog niet ko men opdagen. Vele jaren later, als organist van de Hoofdstraatkerk, ontdekte Johan tot z'n verras sing, dat hij op het orgel uit z'n 'jeugd zat te spelen. Tijdens de oorlog werd het orgel, gedemonteerd, en opgeslagen in de "oude kerk". In 1945 speelde Hendrik Admiraal, die haast van den beginne aan organist was geweest, het feestelijk in. Na hem volgde een reeks van bespelers: onderwijzer Bulthuis uit Leiden, de later bekend geworden vak man Ben Fey, verder Dick van Rijn en Jaap Remmelzwaal, bei den uit Katwijk, en De Vries (thans organist van de Oude Kerk te Scheveningen.) Hierna was er twee jaar lang geen vaste kracht. In '63 vroeg Dominee Cupedo aan Geluidswagen Met stijgende verbazing heb ik het artikel "bij protestmars naar vliegveld geluidswagen mag niet mee" gelezen. Als een goede bur gervader meent de heer Van 't Wout de Valkenburgers te moe- Het lijkt een beetje op "Gaat u rus tig slapen, de regering waakt" Juist omdat de oorlogsjaren hier nog leven zouden B en W niet al leen de geluidswagen moeten toestaan; zij zouden zelfs voorop moeten lopen in de protestmars! Bovendien herinner ik mij dat er enkele maanden geleden ook een geluidswagen in het dorp te zien en vooral te horen was, maar deze maakte dan ook reclame voor het CDA Henk J.M. Sloos "La Licorne" Botenpad 4 Valkenburg aan den Rijn Zweers, organist te willen wor den. Johan stemde toe en was toen meteen van zijn drukke zondagse diensten in het op den duur voor hem te verre Rijswijk af. Sukkelen "We hebben eigenlijk altijd met dat Standaard-orgel gesukkeld", ver telt Zweers. "Eerst stond de speeltafel achter in de kerk; je had geregeld stoornis, de motor viel nog al eens uit, vooral in een strenge winter was het helemaal erg. Dan gingen door de droge kou de laden uitzetten, kreeg je lekken en hangers". In 1968 heeft de, ook al niet meer bestaande firma Fonteijn en Gaal (opvolgers van Standaard) het orgel ten dele onderhanden ge nomen. De binnenkant van de speeltafel werd geheel ver nieuwd en het pijpwerk schoon gemaakt. Verder niets. Al liepen de Noordwijk-Zeese kerkgangers dan niet over eieren, de meesten merkten toch wel, dat er aan hun orgel het één en ander haperde. Dominee Keuning werd hun woordvoerder en op zijn ini tiatief werd een orgelfonds ge sticht. De inkomsten, alleen van twee rommelmarkten al een klei ne dertienduizend gulden, over troffen de verwachtingen. De gemeenteleden offerden gul en de thermometer rees met spron gen. Er is nu eenenvijftigduizend gulden bijeen, terwijl de restau ratiekosten ongeveer vijfender tigduizend gulden zullen bedra gen. Daar weten de Noordwykse hervormden ook wel raad mee: ze knappen ook het kleine orgel op in de Kapel. Concertorgel Het is niet de opzet, een concertor gel rijk te worden. Als het ver nieuwde instrument maar goed functioneert in de diensten, is men al heel gelukkig. HILLEGOM-SASSENHEIM Zowel in Sassenheim als in Hille- gom zijn *- najaarsfeesten gehouden. In Hillegom werden de feesten afgesloten met een harddraverijwedstrijd op de Meerlaan. Die wedstrijd vormde zo'n beetje het klapstuk van de najaarsfeesten in Hillegom. De belangstelling voor de kortebaan draverij was erg groot. Zestien paarden met sulky's namen deel aan de draverij. De eerste prijs werd gewonnen door Leonie Ca reless. Orly Notton werd tweede. Onderdeel van de activiteiten in Sassenheim was gisteravond eem lampionoptocht. Vele kin deren namen deel aan de optocht, j die vanaf de Molenstraat door een gedeelte van Sassenheim trok. Op de foto's een blik op de lam pionoptocht in Sassenheim en de kortebaan draverij in Hillegom. DONDERDAG 21 SEPTEMBER 1978 KATWIJK - De internationale Soefibeweging, die haar centrum en tempel heeft in Katwijk aan Zee, houdt op zaterdag 23 en zondag 24 september een seminar onder de titel "Opvoeding en zelfwordutg". Het seminar bestaat uit het houden van lezingen en uit een kleine informatiebeurs. Het weekeinde begint op zaterdag 10 uur en is in de Soefitempel (de "Universal Murad Hassil") aan de Sportlaan 25 te Katwijk aan Zee Inlichtingen over het seminar zijn te verkrijgen bij Felix Erkelens, Bos- huysenstraat 25 te Katwijk, telefoon 72584. De achterliggende vraagstelling van het onderwerp "Opvoeding en zelf- wording" is: "Hoe kan de opvoeder de innerlijke eigenschappen van het kind stimuleren"?. Daarover houden lezingen: Tycho Koch van de "stichting Interactie Centrum" (interactie betekent contact met elkaar hebben), de Soefi Fazal Inayat Khan, de antroposoof J. F. Moens (een wetenschapper die op wijsgerige wijze geestelijke en bovennatuurlijke zaken verklaart) en de opvoedkundige Aio Maris. In aansluiting op dit seminar, waarin de aspecten van opvoeding verstan delijk worden benaderd, komt de Soefibeweging binnenkort met twee werkkampen over dit onderwerp. Tijdens die werkkampen behandelt men de opvoeding meer vanuit de eigen ervaring van de deelnemers. "Er zal een meer gevoelsmatige beschouwing worden gehouden over op voeding, passend in de snel veranderende gezinsstructuur", aldus de Soefibeweging. De werkkampen gaan over "de Geboorte" (op zaterdag 30 september en zondag 1 oktober) en over het onderwerp "Na de geboorte", (in het weekeinde van 7 en 8 oktober). Beide werkkampen zijn in de Soefitem pel. Inlichtingen over deze discussiedagen zijn te verkrijgen bij Umtul Kiekens, telefoon 71379 of 13367 in Katwijk. Het orgel van de Hervormde kerk in Noordwij k Aanvankelijk dacht de orgelcom missie er anders over. Die wilde een heel nieuw mechanisch or gel. Die elektro-pneumatische instrumenten uit de twintig en dertig staan tegenwoordig maar laag genoteerd. Het bleek echter al gauw, dat zo'n nieuw mecha nisch orgel wel een paar ton zou vergen. Die last wilde de com missie de gemeente toch niet op leggen. Dan zit je jaren lang in de schuld. Het was dus echt wel door die dreigende nood gedre ven, dat de commissie in een res tauratie van het oude orgel toe stemde. Men vroeg aan deskundigen, onder wie de St. Bavo-organist Klaas Bolt, een rapport uit te brengen. Die heren toonden thousiast. Een herstel was zou nog nét de moeite waard zijn. Toen werd aan de Alkmaarse firma Vermeulen opdracht tot herstel gegeven. Willem Hülsmann, or ganist van de Amersfoortse St. Joris, is adviseur. Tijdens de res tauratie zal een flink positief de begeleidingsdienst waarnemen. Belangrijke onderdelen van de re visie: de windladen krijgen nieuw afdichtingsmateriaal, "Kraft-papier", dat niet ongun stig reageert op warmte en kou, en alle kegel-pistons worden op nieuw afgesteld. Verder wordt het tweede klavier versterkt door de overplaatsing van een z-voets- register van I naar II. De restaura teur geeft 25 jaar garantie. Her vormd Noordwijk-Zee kan voorlopig vooruit. JOHAN VAN WOLFSWINKEL KATWIJK - De afdeling Katwijk van Amnesty International houdt vandaag een schrijfavond. Deze is van 19.30 tot 22 uur in wykge- bouw Cleyn Duin/Witte Hek aan de Stadhoudersdreef 22. Tijdens de avond is er gelegenheid brieven te schrijven aan enkele politieke gevangenen. Het betreft dit maal drie gevangenen, in Zuid-Afrika, in Equador en in China. Over deze drie personen liggen privé gegevens ter inzage en er is een voorbeeldbrief in een andere taal voorhanden. Amnes ty heeft geregeld een andere groep politieke gevangenen wie op schrijfavonden brieven kun- orden geschreven. Ook Amnesty in Katwijk wil eens per maand of per twee maanden der gelijke schrijfavonden gaan or ganiseren. Dat kan. nu de afde ling een vast onderkomen heeft gevonden in het gebouw van waren er op ongeregelde tijdstip pen schryfavonden. Om de eerste avond in het centrum vykv ringsleiders gestuurd. cieel karakter schillende mensen uitgenodigd om naar de schrijfavond te ko men. Onder hen zijn dominee's, de Katwijkse pastoor Raadschel- ders en gemeentebestuurderen. Er hebben al diverse me nse n la ten weten vanavond te zullen komen. „Natu ura vond" in De Rank DEN HAAG/NOORDWIJKERHOUT- Het provinciaal be stuur zal er bij het gemeentebestuur van Noordwijker- hout nog eens op aandringen om te zoeken naar een plek waar. motorcrossers hun liefhebberij kunnen botvieren. Die plek moet als alternatief dienen f voor het tèrrein bij het Ooster- duinse meer dat nu tot ongenoe- gen van velen door de motorcros sers wordt gebruikt. B en W van Noord wij kerhout hebben in- middels aan de provincie laten weten dat noch in de omgeving van het meer, noch elders in de gemeente een geschikt terrein voor de crossers te vinden is. Een antwoord waar gedeputeerde Borgman niet zondermeer ge- noegen mee neemt: "Het is erg makkelijk om te schrijven: wy hebben geen terrein en ons met het probleem te laten zitten". Het Oosterduinse meer en omge ving is bestemd voor recreatief gebruik; sinds augustus is de provincie eigenaresse van de westoever van het meer. Er wordt in het provinciehuis inmiddels gewerkt aan een inrichtingsplan. Tijdens de vergadering van de pro vinciale commissie voor recrea tie, natuurbescherming en land- schapszorg informeerde het CDA-statenlid Spaan gistermid dag naar mogelijkheden om nu al iets te doen tegen het motorcros sen, dat vooral geluidsoverlast voor de recreanten in de omge ving veroorzaakt. Van ambtelijke zijde werd meegedeeld dat der gelijke mogelijkheden er eigen lijk nietzijn: "Een afsluiting heeft geen zin. Ze (de motorcrossers) maken toch alles kapot, draden knippen ze gewoon door. Het beste is om het gebied zo spoedig mogelijk in te richten. Ongewenst De oordeel dat motorerdssen in het gebied rond het Oosterduinse meer in ieder geval ongewenst is, maar ook wezen enkele leden er op dat er voor de crossers dan wel elders voorzieningen moeten komen. De Noordwijkse wet houder Jansen, statenlid voor de WD, zei: "Vele gemeentebestu ren worden geconfronteerd met verzoeken om een terrein waar gecrost kan worden. Er is een enorme behoefte aan, maar elk gemeentebestuur schuift het probleem voor zich uit". Gedeputeerde Borgman opperde de mogelijkheid dat Noordwy- kerhout wellicht in samenwer king met een andere gemeente een terrein zou kunnen vinden. Hij deelde voorts mee dat bij de provincie het verzoek is binnen gekomen om bij de inrichting van het gebied rond het Oosterduinse meer te kijken naar de mogelijk heid van een kampeerterrein. Het zou dan met name moeten gaan om een terrein waar kampeerders slechts enkele dagen verblijven. Borgman zei sympathiek tegen over dit idee te staan, "maar het zal niet zo simpel te realiseren zijn. Ik zie het niet direct zitten, maar het moet wel serieus wor den onderzocht", zei hij. Van ambtelijke zijde werd erop gewe zen dat het terrein door zijn lage ligging vochtig is en daardoor niet geschikt als camping. LEIDEN - Dit zijn de winnaars van het slagbal-toernooi van de gemeentelijke schoolsportcommissie dat gisteren op het sportterrein aan de Zoeterwoudse Singel werd gehouden. Het zijn leerlingen van "De Wegwijzer' uit de Obrechtstraat. In een spannende finale versloegen zij de Zijlwijkschool met 23-15. Op de derde plaats eindigde de Gunningschool uit de Drifstraat. NOORDWIJK - De Noord wyker Dick Passchier zal volgende week vrijdag (29 september) een lezing houding en dia's vertonen over de Noordwijkse duinen. De ze "natuuravond" wordt gehou den in De Rank aan de Golfbaan. Passchier is geen onbekende in de badplaats. Velen hebben de af gelopen jaren kennis gemaakt met zijn fotografische werk zaamheden en zijn met eindeloos geduld opgenomen natuurop- De toegangsprijs is één gulden, aanvang acht uur.

Leidsch Dagblad | 1978 | | pagina 25