Verzet tegen bezoek van Zuidafrikaanse Wat doet de Rabobank voor u In het betalingsverkeer? Rabobank Blanke ambulances niet voor zwarten SIL nog steeds bezet -00^ ZUIDAFRIKAANSE ARTS OVER APARTHEID: Onder personeel van AZL Auto- intelligent Nog niet geïnformeerd over besluiten Ik weet een raadsel: 't is lekkerder op brood en gezelliger op tafel. Makkelijk hè? Niet te versmaden. DONDERDAG 21 SEPTEMBER 1978 ADVERTENTIE 9? Dr. Mabatha, lid i dingsbeweging ANC: gen de mensheid. LEIDEN - "Het systeem van ge zondheidszorg in Zuid-Afrika wordt beheerst door het principe van racistische afscheiding: ver schillende etnische groepen wor den verwezen naar verschillende ziekenhuizen of delen ervan. Am bulances voor blanken kunnen niet worden gebruikt voor het vervoer van zwarte patiënten en omgekeerd, ongeacht de afstand tot de patiënt of de ernst van het geval" "Zwarte artsen mogen hun eigen patiënten niet in provinciale zie kenhuizen behandelen indien ze daarbij een gezagspositie inne men ten opzichte van blanke ver pleegsters. Dit systeem van ge- zondsheidszorg is in strijd met het systeem van ethische waarden dat in het medische beroep al tij denlang van toepassing is" Dat zei dr Patrick Mabatha, een uitgewezen Zuidafrikaans medi cus, gisteravond tijdens de pro testbijeenkomst van de Boycot Outspan Aktie in het St. Anto- niusclubhuis. Dr. Mabatha noemde verschillende voorbeel den waarmee hij aantoonde dat de gezondheidszorg in Zuid-Afri ka doordrenkt is met apartheid. Donorbloed bijvoorbeeld wordt gemerkt met een code die over eenkomt met het ras van de donor: A voor Aziaten, B voor Bantoes, K voor Kleurling en VI voor Whites (blanken). Hij zei verder dat in 1975 de verhouding arts-patien- ten voor de blanken 1 op 400 was, terwijl de zwarte patiënten met 40.000 mensen op één arts waren aangewezen. Bij de verpleegkun digen lag die verhouding op resp. 1 op 256 en 1 op 1581. Per 1000 zwarte patiënten waren er 5 bed den beschikbaar, voor de blanken 10. Om nog maar niet te spreken van de grote verschillen in salaris voor vergelijkbare medische functies. Dr. Mabatha typeerde de apartheid in de volksgezondheid o.m. aan de hand van de slechte voeding in Zuid-Afrika: "Zwarte lijden aan ondervoeding als gevolg van on voldoende proteïnen terwijl blanken lijden aan overvoeding", aldus de Zuidafrikaanse arts. Als voornaamste oorzaak van de gebrekkige voeding noemde dr Mabatha de armoede onder de zwarte bevolking, terwijl ook de lage lonen en de zware arbeid een belangrijke rol spelen Infectieziekten Volgens dr. Mabatha komen er on der de zwarten nog erg veel infec tieziekten voor, zoals tuberculose LEIDEN - Onder het personeel van het Leidse Academisch Ziekenhuis is verzet gerezen tegen het bezoek van dr. J. Kane-Berman uit Kaapstad aan het AZL. De Zuidafri kaanse, die is verbonden aan het Groote Schuurzieken- huis, bezoekt vandaag en morgen het Academisch Zie kenhuis om gegevens te verzamelen over het zogenaamde ziekenhuis-informatiesysteem, een computerproject voor de centrale opslag van ziekenhuis- en patiëntenge gevens Volgens een medewerker van het ZIS-project hebben sommige personeelsleden gezegd te zullen weigeren om dr. Kane rond te lei den. Hij zei dat gisteravond tij dens een protestbijeenkomst van de Boycot Outspan aktie in Lei den. Deze bijeenkomst was be legd naar aanleiding van het be zoek van dr. Kane en de mogelij ke deelneming van de Leidse hoogleraar prof. dr. A it. Bakker, leider van het ZIS-project aan een werkconferentie in Kaap stad. De werkconferentie wordt georganiseerd door de Interna tional Federation for Information Processing (IFIP) en heeft tot doel van gedachten te wisselen over computersystemen. Hierbij zal waarschijnlijk ook het ZIS- project ter sprake komen. De Boycot Outspan Aktie heeft zich al eerder zowel tegen het be zoek van dr. Kane als tegen de deelname van prof. Bakker aan de werkconferentie verzet. Zij vindt het onjuist dat er op die manier informatie wordt ver strekt aan Zuid-Afrika ten be hoeve van een gezondheidszorg die doordrenkt is met apart heid. Esau Duplessis, coördinator van de BOA, bevestigde gisteravond nog eens nadrukkelijk dat de IFIP-werkconferentie, waarvoor prof. Bakker is uitgenodigd, vol ledig door de Zuidafrikaanse re gering wordt gesubsidieerd. Een van de medewerkers van het ZIS- project zei daarop, dat als dit waar is, er onder de medewerkers van prof. Bakker waarschijnlijk grote bezwaren zullen bestaan tegen deelneming aan de werk conferentie. Hij zei dat een en- qu.ete, die onder de medewer kers was gehouden, dat wel had aangetoond. Ria Beckers, fractieleidster van de PPR in de Tweede Kamer, die als forumlid was uitgenodigd, zei dat het ZIS-project niet voldoende bescherming biedt voor de per soonsgegevens. „Het is zonder meer mogelijk gegevens uit de computer te halen en daar mis bruik van te maken, en dan denk ik aan landen als Zuid-Afri ka" Beckers suggereerde dat het ZIS- project voor politieke doeleinden kan wordén gebruikt, bijvoor beeld door een registerkoppeling met justitie. „En in landen waar de situatie zo is dat men mensen onderdrukt, is dat een middel om die onderdrukking sterker te maken", aldus het kamerlid, dat over het ZIS-project en de con tacten met Zuid-Afrika vragen heeft gesteld aan de minister van onderwijs en wetenschappen. Zij pleitte, evenals de PvdA-buiten- landspecialist Relus ter Beek, voor een totale isolering van Zuid-Afrika. Ter Beek, die grote kritiek had op de zachtaardige houding van het huidige kabinet ten opzichte van Zuid-Afrika, sprak in dit verband van econo mische sancties. Hij kreeg daarin navolging van Kees Prins, hoofdbestuurder van de ABVA, en van forumlid Wim Kombrink van de PSP Duplessis liet aan een handvol toehoorders weten dat er maan delijks door Zuidafrikanen rou- tinebezoeken worden gebracht aan verschillende afdelingen binnen het Academisch Zieken huis. Om dit soort contacten te registreren en om ook informatie te verzamelen en te verspreiden, streeft de BOA naar de oprichting van een medische werkgroep Zuid-Afrika, aldus Duples- Kritiek had de BOA-coÖrdinator op het college van bestuur van de Leidse universiteit, dat voor de bijeenkomst geen ruimte be schikbaar had willen stellen. Dit, terwijl dat volgens Duplessis tot in het recente verleden nooit een probleem was geweest. Aan het slot van de vergadering werd een resolutie aangenomen, waarin men zijn verontrusting uit spreekt over de contacten van het AZL met Zuidafrikaanse zieken huizen en men bezwaar maakt tegen het verstrekken van gege vens over het ZIS-project ADVERTENTIE De brochure "Geld via de Rabobank" behandelt een aantal zaken die van belang zijn voor elke onder nemer. Zoals de rekening-courant automatische incasso, cheques, afstortingsregelingen, buitenlands betalingsverkeer, girale salarisbetaling, termijn-deposito-rekeningen en beleggingen. Kortom: een uitgebreide brochure die wellicht ook nuttig kan zijn voor adviseurs en anderen die bedrijfs- adviezen geven. Vult u onderstaande bon in, dan krijgt u deze brochure uit de "onder nemersbibliotheek" van de Rabobank zo snel mogelijk toegestuurd. Een telefoontje naar de dichtst bijzijnde vestiging van de Rabobank is ook voldoende. Er zijn er maar liefst 3100; dus altijd wel eentje in de buurt geld en goede raad H Centrale Rabobank. Antwoordnummer 700. RB 5600 VB Eindhoven. tyfus, en polio. Van alle kinderen in de hele wereld die sterven als gevolg van mazelen komen vol gens de arts de meesten voor in Zuid-Afrika. Een land dat toch tot de rijkste van Afrika behoort. De bijna ondraaglijke werkom standigheden van de zwarte mijnwerkers, resulteren volgens dr. Mabatha vaak in longziekten, waar vervolgens veel te weinig aan gedaan wordt. Er is volgens dr. Mabatha echter geen bond of andere organisatie waarop deze zwarte werknemers een beroep kunnen doen om de eenvoudige reden dat "zwarte vakbonden" verboden zijn. "Apartheid"aldus dr. Mabatha, „moet niet alleen gezien worden als een misdaad tegen de mens heid, maar ook als een subtiel in strument voor het systematisch uitroeien van een ras. Daarom moet Zuid-Afrika als eerste be vrijd worden van armoede, ziek te, politieke, economische en so ciale vernedering ten opzichte van de zwarte bevolking. Met de democratisering van Zuid-Afri ka komt de macht in handen van het volk". In die context zag dr. Mabatha ook de huidige ontwikkelingen in zuidelijk Afrika, waarbij onder auspiciën van de bevrijdingsbe weging ANC (African National Congres) gewerkt wordt aan een verbetering van de situatie voor de zwarte bevolking. Dr. Mabatha dééd tenslotte een be roep op de internationale solida riteit om Zuid-Afrika te isoleren. "Het medicijn van de apartheid - het medicijn van de minderheid - zal zeker worden uitgeroeid", al dus dr. Mabatha. Koop niet "zomaar" een gebruikte auto. Let liever op het A-1 embleem. Bij uw Ford-dealer! Elk merk. Van binnen en van buiten geïnspecteerd en gerevideerd. U koopt zekerheid en betrouwbaarheid. U krijgt dat zwart op wit op 'n ondertekend garantie-bewijs. Auto-intelligent zijn Het forum van gisteravond: v.l.n.r. Kees Prins (ABVA), dr. Ma batha, Wim Kombrink (PSP), Esau Duplessis (BOA), Relus ter Beek (PvdA) en Ria Beckers (PPR). LEIDEN - De bezetters van het Sociologisch Instituut van de Leidse Universiteit hadden vanochtend nog steeds niets gehoord van de besluiten die wellicht gisterochtend zijn ge nomen in een besloten vergade ring van de subfaculteitsraad met de benoemingscommissie. In die vergadering zou gespro ken worden over het al dan niet laten vallen van de voordracht voor een nieuwe lector in de macro-sociologie. Volgens de studenten overwoog het dage lijks bestuur van de subfacul teit gisteren om die voordracht te laten vallen en in plaats daar van akkoord te gaan met de aanstelling van een hoogleraar empirische sociologie om streeks 1981. Dat zou betekenen dat de Westduitse marxist dr. Dieter Lapple niet wordt aan gesteld als lector macro-socio- logie. Het verbaast de bezetters dat ze nog steeds niets weten: "Het ge tuigt niet van het streven naar een snelle oplossing", aldus de actieleiding. Ondertussen duurt de bezetting, die maan dag inging, voort. De studenten houden onverminderd vast aan hun eis dat dr. Lapple zo spoe dig mogelijk wordt benoemd. Diverse solidariteitsverklarin gen kwamen gisteren binnen bij het bezette instituut, onder meer van de bezetters van de afdeling bouwkunde van de TH in Eindhoven. "Wij wensen de studenten van het SIL succes in hun strijd om dr. Lapple be noemd te krijgen, hoewel het ons ten zeerste zou spijten hem hier kwijt te raken. Onze strijd is in zoverre hun strijd, dat ook wij kotsmisselijk worden van de vertragings- en destructie- technieken waarmee de be stuurders ons hun wil proberen op te leggen", aldus de verkla ring. De bezetters van het SIL hebben zich daartegenover so lidair verklaard met de bouw- kunde-bezetters van de TH Eindhoven. Verder kwamen ondermeer verklaringen binnen van het Landelijk Overlegorgaan Grondraden, de Groningse Studentenbond, PSP-jongeren Amsterdam, PSP-Leiderdorp, PSP-Noordwijk, Leidse Stu denten Bond, Haagse Wetswin- kel en Muurkrant Leiden. Gisteravond besloot de Avond studentenraad, een vertegen woordiging van studenten en docenten in de avondopleiding, de organisatie van het avond onderwijs in verband met de bezetting op te schorten. Ter wille van de uitreiking van ten tamenverklaringen werd het verslag van de derdejaars ba sisgroepen wel formeel vastge steld, maar werd de inhoudelij ke discussie erover opgeschort. Vanavond om acht uur komen de avondstudenten bijeen in het SIL om t$ praten over de problemen. ADVERTENTIE Kerkgeld en geweld. In een brief 'aan alle hervormde gemeenten zegt het bestuur van de hervorm de synode nog eens dat het fonds van de Wereldraad van Kerken ter bestrijding van het racisme uitsluitend wordt gevoed uit spe ciale giften en niet uit de algeme ne middelen van de kerken. De brief is geschreven naar aanlei ding van kritische vragen met be trekking tot de gift van de We reldraad aan het Patriottisch Front in Rhodesië. Evenals andere kerken heeft de Hervormde Kerk een speciaal re keningnummer gepubliceerd waarop de gemeenten en perso nen die dat willen een bijdrage voor dit fonds kunnen storten. In de Hervormde Kerk is van 1971 tot 1978 aan vrijwillige giften 50.000 bijeengebracht. Overigens wijst het synodebestuur erop dat ook over de motivering van het Wereldraad-programma om bevrijdingsbewegingen in hun humanitaire werk te steunen steeds misverstand blijkt te be staan. Een zakelijke discussie over onze betrokkenheid by de nood en de strijd van anderen kan alleen gevoerd worden als wij ons zorgvuldig laten informeren, al dus de synode, die hoopt, dat de gemeenten zich in hun voorbede en hun hulpbetoon laten leiden door gerechtigheid en barmhar tigheid. Het geld uit Genève is gegeven voor voedsel, gezondheidszorg, on derwijs, landbouwprojecten en Rhodesische vluchtelingen en ballingen in Botswana, Mozam bique en Zambia. Vóór de toe kenning heeft de wereldraad de situatie nog extra onderzocht. Er is geen bewijs gevonden van ver keerd gebruik. Beroepingswerk. Hervormde Kerk: beroepen te Zwijndrecht E. Chr. Poepjes Hoogvliet, te Monster en te Driesum (Fr.) J van Oostende Meerkerk, te Has selt G. Mulder Bruchem (Geld.); aangenomen naar Enter D. Riet bergen Westerhaar; bedankt voor Dirksland J. Smit Hilversum, voor Aalburg A.J. Timmer Lun- teren. Gereformeerde Kerken: aangenomen de benoeming tot lector in de dogmatiek aan de universiteit van Zuid-Afrika te Pretoria R.C. Schoeman IJssel- muiden, naar Amsterdam-Zuid (voor ziekenhuispastoraat) J. Pruim Kootwijk. Geref. Ge meenten: beroepen te 's Graven- zande R. Boogaard Leiden. Lefebvrc. Het bestuur van het Westduitse Regensburg heeft alle rooms-katholieken opgeroepen zich ver te houden van de activi teiten van de geschorste aartsbis schop Lefebvre. Deze opent daar binnenkort c

Leidsch Dagblad | 1978 | | pagina 21