Eerste werkstuk van Zwartkruis levert niet al te veel goals op: 3-0 COACH IjSLA 'JMNNINGA TEVEEL GE "Het voetbal is niet te beredeneren" Engeland heeft veel moeite met Denen; 3-4 Koster echt tevreden STAND Godsdiensttwisten zetten licht op groen DEN HAAG (ANP) - Engeland heeft het gisteravond in Kopen hagen moeilijk gehad met De nemarken. Weliswaar hadden de Engelsen reeds na 25 minuten door treffers van Keegan een voorsprong van 2-0, maar aan het eind mochten de gasten blij zijn met de overwinning van 4-3. Voor 48.000 toeschouwers kwa men dè Denen in het treffen uit groep 1 van het toernooi om het Europees kampioenschap na de twee succesvolle kopballen van de HSV-ster namelijk sterk te rug. Eerst benutte Simonsen, Eu ropees voetballer van het jaar een strafschop, waarna de Ajacied Arnesen de stand op 2-2 bracht. Ook na rust bleef het een bloeiend duel. Latchford en Neal scoorden voor Engeland en Per Rontved van Werder Bremen bracht de achterstand terug tot 3-4. België stelde voor 6000 toeschou wers in Lokeren teleur, door te gen Noorwegen, dat zijn eerste groepswedstrijd tegen Oosten rijk met 0-2 had verloren, niet verder te komen dan 1-1. Al na acht minuten kwamen de Noren op voorsprong. Een schot van Larsen-Okland leek door Ver heden en Vandereycken gestopt te worden maar de Joegoslavi sche arbiter Raus zag dat de bal over de doellijn was geweest. De Belgische pogingen om de stand in evenwicht te brengen werden pas 13 minuten na rust beloond door een treffer van Cools. De thuisploeg moest constant attent blijven op de gevaarlijke counter van de tegenstander, waarbij Thoresen van FC Twente een gro te rol speelde. Oostenrijk gaat het op voetbalge- bied steeds beter. Na het goede resultaat bij het WK-eindtoer- nooi, wonnen de Oostenrijkers in het Prater-stadion in Wenen gis teren hun wedstrijd in groep 2 te gen Schotland met 3-2. Daarmee werd Oostenrijk koploper in zijn groep. De 65.000 toeschouwers zagen Oos tenrijk met regelmaat een voor sprong van 3-0 opbouwen door doelpunten van Pezzey, Schach- ner en Kreuz. Door nonchalance en een terugval in de conditie van de thuisploeg konden de Schot ten nog terugkomen tot 3-2, door McQueen en Gray. Verrassend was de overwinning van 2-1 die Finland in groep 6 be haalde op Hongarije, dat in de eerste ronde van het toernooi om het wereldkampioenschap werd uitgeschakeld. De nieuwe trainer Ferenc Kovacs heeft dan ook 16 van de 22 man van de WK-groep vervangen, zodat het Hongaarse team nog niet ingespeeld mag he ten. De Finnen, die eerder Grie kenland met 3-0 teruggewezen hadden, bewezen opnieuw dat hun nationale voetbal in de lift zit. Atik en Pykkoe scoorden voor de gastheren, Tieber maakte het Hongaarse doelpunt. Door deze overwinning heeft Fin land de leiding in groep 6, ge volgd door de Sowjet-Unie, dat gisteren voor 55.000 toeschou wers Griekenland met 2-0 ver sloeg. Tsjesnokov en Bessonov scoorden. NIJMEGEN - Echte tevredenheid straalde er gisteren eigenlijk al leen maar af van het gezicht van Adri Koster. De 23-jarige Zeeuw die pas aan zijn tweede seizoen als profvoetballer bezig is, had alle reden om tevreden te zijn, ondanks dat hij door Peters werd vervangen. "Ik kon echt niet meer. Ik was he lemaal leeg gespeeld. Echt, ik was blij dat ik er uit mocht". Ge zien zijn prestaties zal het niet de laatste keer zijn dat Koster in een interland speelt. "Het is niet aan mij om dat te beoordelen, het is ook nog te vroeg te denken aan een vaste plaats in de selectie. Het ging natuurlijk erg lekker, maar dat kwam ook omdat ik twee dagen de tijd heb gehad om mij op deze wedstrijd in te stellen. Dinsdag raakte Tscheu-la-Ling gebles seerd, toen al hield ik er reke ning mee, dat ik zou meespelen" NIJMEGEN (GPD) - Het eerste officiële werkstuk van bondscoach Jan Zwartkruis heeft gisteravond in het Nij meegse Goffertstadion meteen een overwinning opgele verd. Geen al te verwonderlijke zaak evenwel, omdat de tegenstander - IJsland - nu bepaald ook weer niet tot de beter voetballende Europese naties gerekend kan wor den. De eerste wedstrijd in de voorronde van het Euro pees kampioenschap voor landenploegen eindigde in een 3-0-overwinning, wat toch een te magere afspiegeling van de overmacht was waarmee Oranje dit IJslandse team vrijwel 90 minuten lang achter zich aan liet draven. Achterin klopte het allemaal bij de Nederlanders, waar vooral Ruud Krol excelleerde; de overige li nies bleven ver beneden de maat, al moet een uitzondering worden gemaakt voor de Roda JC-linker- spits Adri Koster, die op een uit stekend geslaagd debuut kan te rugzien. Vrijwel in zijn eentje hield hij de Nederlandse aanval aan de gang, iets wat met name bij de gevestigde sterren Haan, Willy van de Kerkhof en Rensen- brink - vooral hij - niet gezegd kon worden. Bovendien miste Jan Zwartkruis in het centrum van de aanval een man die de doorlopende Neder landse offensieve acties af kon maken. Bij afwezigheid van de geblesseerde Ruud Geels fun geerde nu Dick Nanninga als cen trumspits, maar erg veel gevaar ging er van de Groningse Lim burger nu ook weer niet uit. Hij werd 90 minuten lang door Jon Petursson aan banden gelegd. Dé inventiviteit om zich aan zijn di recte bewaker te onttrekken had Nanninga niet, zodat er totaal geen verrassing uit de voorste li nie van de vice-wereldkampioen te voorschijn kon komen. Iets meer dan een half uur konden zodoende de IJslanders - voor het merendeel getraind en ge coacht door de Rus Joeri Ilit- schev (slechts drie van hen ko men voor buitenlandse profploe- gen uit) - stand houden tegen het Nederlands elftal, waarin Jan Zwartkruis op het allerlaatste moment de licht geblesseerde Ajacied Ling had moeten ver vangen door de Roda JC-er Adri Koster. Weliswaar had Oranje met het af dwingen van een vijftal corners duidelijk van zijn offensieve be doelingen blijk gegeven, maar echt soepel liep het bij de Neder landers nu bepaald pok weer niet. Natuurlijk, druk werd er vol doende op het doel van de IJs landers uitgeoefend, maar echte pressie ontstond er nu ook weer niet, omdat men de aanval veel te veel door het midden - via het hoofd van Dick Nanninga-zocht, waar IJsland in Thordarson en Jon Petursson beslist niet zijn minste spelers had. Door het lan ge uitblijven van de openings treffer raakte de Zwartkruis-for matie wat geirriteerd, waardoor ook het concentratievermogen enigszins werd aangetast. In de 18e minuut was er zo'n mo ment. Wim Jansen verspeelde op IJslandse helft de bal. waarna de- voor het Schotse Celtic spelende Edvaldsson de Zweedse Jonko- ping-aanvaller Petur Petursson de diepte in kon sturen. Peters- son omspeelde handig doelman Piet Schrijvers, maar zou uitein delijk toch op Ruud Krol stuiten, die de IJslander met een forse heupzwaai tegen de grasmat ke gelde, een actie waarin de Finse arbiter Anders Mattson - tot veler verbazing - geen strafschop zag. Dat „bijna-doelpunt" wekte Oranje definitief uit zijn droomtoestand. Meteen al in dezelfde minuut moest Edvaldsson een inzet van Dick Nanninga van de doellijn halen, waarna Sveinsson - de lin kerspits nota bene - een door Brandts ingekopte bal achter zijn uit positie gespeelde doelman Bjarnason weg moest halen. Op het afstandsschot van Ruud Krol - hij speelde zijn zestigste interland en is daarmee record- international Puck van Heel tot op vier interlands genaderd - had de IJslandse afweer in de 34e mi nuut echter geen verweer. Uiteen „totaal-aanval" legde Arie Haan - die voordien ook al enkele af standsschoten had afgevuurd - de bal terug op de aanstormende Ajacied, die met een werkelijk schitterende knal de overigens verdienstelijke Bjarnason kans loos liet: 1-0. Doordat - het ongewijzigde - Ne derland al na enkele minuten in de tweede speelhelft (51e minuut) op 2-0 was gekomen, doordat Er nie Brandts ongehinderd een corner van Rensenbrink achter Bjarnason kon inkoppen, kwam er eindelijk meer rust in de Oranje-gelederen, waarbij Ruud Krol zich steeds meer aanvallend kon inschakelen. Het mede of fensief ten strijde trekken van de Oranje-captain leverde Neder land dan ook prompt zijn derde treffer op. In het strafschopge bied werd Krol zo duidelijk tegen de grond gesmakt door Johannes Edvaldsson, dat de Fin Mattson zonder al te veel gewetensbezwa ren de bal op de penaltystip kon leggen, een punt vanwaar de weinig opvallende Anderlecht- vedette Rob Rensenbrink erg simpel raak schoot. In feite was daarna Nederland- IJsland, waarin Jan Peters een kwartier voor tijd tegen het ver trouwde Goffert-decor de plaats van Adri Koster mocht innemen, alleen nog maar van statistisch belang, omdat straks aan het ein de van de EK-rit mogelijk de doelpuntencijfers weieens van doorslaggevende betekenis zou den kunnen zijn. Zo heel veel waarde bleek Oranje nu ook weer niet aan het scoren van nog meer treffers te hechten. De Zwartkruis-equipe bracht zijn totaal nog wel op 12 corners - te gen IJsland èèn - maar erg veel dreiging ging er van de Neder landse internationals nu ook weer niet uit, al was Jan Poortvliet met een schuiver even voor tijd nog wel dicht bij een vierde doelpunt. Maar ook nu weer stond de IJslandse doel man, eerste man van kampioen Keflavik, exact en goed getimed op de juiste plaats. De stand in groep 4: Nederland 1 1 0 0 2 3-0 Polen 1 1 0 0 2 2-0 Oost-Dld 0 0 0 0 0 Zwitserland 0 0 0 0 0 IJsland 2 0 0 2 0 0-5 DUBLIN - Het verdeelde, door godsdiensttwisten geteis terde Ierland heeft gisteren voor negentig minuten de geschillen opzij gezet voor de eerste voetbalconfronta tie uit de geschiedenis tussen de Ierse republiek en Noord- Ierland. Omringd door een cordon van veiligheidstroe pen stonden 55.000 met vlag gen zwaaiende katholieken en protestanten schouder aan schouder voor de spor tieve broederstrijd in Dublin, die in 0-0 eindigde. Enkele jaren geitden zou een dergelijke confrontatie tot de onmogelijkheden hebben behoord wegens de grote kans op terreuraanslagen. Ook nu de loting voor het Europees landenkampioen- schap beide delen van Ier land in één poule samen bracht, durfden de autoritei ten het niet aan om de wed strijd bij kunstlicht te doen spelen. Beide teams waren in het groen - de Ierse nationale kleur - gekleed. Die van de Ierse republiek in het hel groen, die van Noord Ierland in donkergroen. Ruud Krol stuit de doorgebroken Petersson, maar de Finse scheidsrechter Matson ziet er geen strafschop i NIJMEGEN (ANP) - De trainer van de IJslanders, Joe ri Uitsjev, staat na twee wedstrijden om het Europees kampioenschap voetbal 1980 met zijn ploeg nog met twee volledig lege handen. In Reykjavik 0-2 tegen Polen en ook in Nederland doelpuntloos. "Niet om de score, maar om het voetbal", zegt de uit de Sowjet-Unie afkomstige trainer, "heeft Nederland meer indruk op mij gemaakt dan de Polen. Ik vond Nederland zonder meer sterk spelen en in feite heeft de ploeg slechts één fout gemaakt, te veel werd de spits Nanninga gezocht-Wanneer je een of twee goe de mensen tegenover hem zet houd je te gemakkelijk het gevaar uit de aanval van een sterkere tegenstan der". De conclusie van de IJslandse bondscoach werd on derstreept door Rob Rensenbrink: "Ik ben natuur lijk blij met de overwinning, scores met meer dan vijf doelpunten zijn zelfs tegen een zogenaamde zwakke tegenstander niet meer haalbaar. Het is een uitzon dering, geen normaal gebeuren. We hebben niet slecht gevoetbald, maar de aanval had het te moei lijk. Dit zijn niet de wedstrijden voor Nanninga. H(j is een typische stormram, hij wacht op zijn kansen, bindt een paar mensen, maar doet weinig mee in de acties Nanninga heeft toch zijn waarde voor de ploeg ge had. Hij droeg bfj aan de eerste twee doelpunten omdat hij sterk is in de lucht. De angst voor hem bijvoorbeeld verleidde de IJslander met hem mee te lopen, waardoor Brandts gemakkelijk na rust de stand op 2-0 kon brengen. Ik zou met durven zeggen dat er met bijvoorbeeld Geels meer doelpunten zouden zijn gemaakt. Zeker is wel dat Geels meer bij de acties meedoet, maar je kunt niet gaan vergelijken. Geels tenslotte was er niet bij. Het enige werkelijke belangrijke is dat we hebben gewonnen met een behoorlijke score en dat de hele ploeg er keihard voor heeft gewerkt en naar mijn mening ook goed heeft gevoetbald". NIJMEGEN - Hoog torende Jan Zwartkruis boven zijn spelers groep uit. Staande op een tafel in het mini-lperszaaltje van het sta dion De Goffert in Nijmegen, vond de nieuwe bondscoach toch nog enige positieve punten. Niet zoveel, maar dat kon ook niet om dat ook hij zich realiseerde dat Nederland al met al niet bijster flonkerend voor de dag was ge komen. De overwinning van 3-0 op de goedwillende amateurs van IJsland leverde nauwelijks stof tot praten op. Een niemandalletje zo gezegd, maar Zwartkruis die als eerste bondscoach eindelijk goed te verstaan is, wenste toch zijn mening te geven. De omstanders onder wie een deel van zijn spelers, luisterden en de bondscoach doceerde. "Wij wisten van tevoren dat dit IJsland fysiek erg sterk was. Ik had er op gere kend dat zij met man en macht zouden verdedigen. Daarom luidde de opdracht veel over de vleugels aanvallen. Dat kwam er de eerste helft niet uit. Vandaar dat ik in de rust er op gehamerd heb dat het patroon moest worden omgegooid. Wat Zwartkruis nu precies bedoel de werd niet uit de doeken ge daan. Was het in de tweede helft Arie Haan die meer in beweging was? Was het Poortvliet die zich in de eerste drie kwartier ver school of was het Willy van de Kerkhof, die duidelijk zijn vorm nog niet te pakken heeft, die op dat moment de spelmaker werd "Dat kan ik niet zeggen dat het een van hen was, meer het collec tief. Ik ben het met iedereen eens dat er op rechts te weinig initia tieven zijn ontplooid. Ik vraag mij zelfs af of Poortvliet wel de ideale vleugelverdediger is. Ik heb geen twijfel over zijn kwali teiten maar vanavond liet hij aanvallend te weinig zien" Sigurvinsson met Edvaldsson, de enige twee die niet op het eiland verblijven, vond dat Nederland minder sterk voor de dag was ge komen dan twee jaar geleden Misschien lag het aan onze spe lopvatting. Onze trainer wilde niet weggespeeld worden, wat moet je anders. Je gaat tegen de vice-wereldkampioen niet als een gek aanvallen. Stel nu eens dat wij die strafschop in het begin wel hadden gekregen, dan had Ne derland het heel moeilijk gehad.' Dat moment in de eerste helft, toen Petursson op Schrijvers afstorm de en kort daarop door Krol keu rig in het strafschopgebied werd neergevlijd, zat ook Zwartkruis nog dwars. "Die momenten mo gen niet voorkomen tegen zo'n te genstander. Brandts mag zo'n man niet loslaten. Dat hadden wij er in gehamerd. Je ziet voetbal is nooit vooraf te beredenerenEr worden altijd fouten gemaakt Gelukkig was deze niet fataal" ss® ADVERTËntie

Leidsch Dagblad | 1978 | | pagina 17