Jordanië verwerpt akkoord Europa wil ontwikkeling van Palestijnse gebieden steunen WEEKAANBIEDINGEN MASSAMOORD DOOR LEGER NICARAGUA Griekse fout bij conferentie mensenrechten «ton» si»® ïmaW 150 150 535 178 100 Gijzeling °P Cyprus afgelopen VN WEER BIJEEN HAZELINO'S VENDABRUINE BONEN ^109 C0TE d'OR B0NB0NBL0C KIP DRUMSTICKS 00L G0NZALEZ- BYASS „Constancia" SPECULAAS BROKKEN WOENSDAG 20 SEPTEMBER 1978 ADVERTENTIE BRUSSEL - De Europese Negen feliciteren de Amerikaanse pre sident Carter met de "grote moed" waarmee hij de Midden- Oosten-top in C^mp David orga niseerde en tot een goed einde bracht. Dit staat in een officieuze verklaring die de Duitse minister Genscher (buitenlandse zaken) als tijdelijk voorzitter in de EG namens de Negen gisteren in Brussel voorlas. In de verklaring wordt ook waarde ring uitgesproken voor de "grote inspanningen" van de Egypti sche president Sadat en de Israë lische premier Begin. De Negen herinneren eraan dat zij "sedert jaren" een rechtvaardige, alom vattende en duurzame vredesre geling in het Midden-Oosten hebben bepleit. Dat gebeurde voor het laatst in hun officiële Midden-Oostenverklaring van juli vorig jaar. De EG-landen hopen dat alle be trokken partijen in het Midden- Oosten nu mee zullen doen aan een proces dat tot een duurzame vrede moet leiden. Van hun kant willen de Negen sterke steun ge ven aan alle pogingen om een dergelijke vrede te bereiken Over de wijze waarop dat kan ge Het Jordaanse kabinet kwam giste ren onder voorzitterschap van koning Hoessein in spoedzitting bijeen. Het onderstreepte dat Jordanië pas aan het vredespro ces zal deelnemen en eventuele politieke verantwoordelijkheden op de westelijke Jordaanoever en de Gazastrook op zich zal nemen als Israël garanties geeft dat het zich militair terugtrekt uit alle bezette Arabische gebiedeh, inclusief Oost-Jeruzalem. Bo vendien moet het wettige en on- vervreembare recht van het Pale stijnse volk op zelfbeschikking worden erkend. Eigen staat tie PLO, die de enig wettige ver tegenwoordiger van de Palestij- nen is. Saoedi-Arabië noemt de huidige fase "kritiek voor de Arabische wereld". Er wordt ge pleit-voor een gezamelijk Ara bisch standpunt, dat moet leiden tot de overwinning. Inmiddels wordt de Amerikaanse minister van buitenlandse zaken, Cyrus Vance, vandaag in de Jor daanse hoofdstad verwacht voor een toelichting op de resultaten van de Camp-Davidtop. Vance zal proberen om gematigde Ara bische leiders, zoals koning Hoessein en koning Khaled van Saoedi-Arabië, alsnog over te halen in te stemmen met de Camp-Davidakkoorden. Vance gaat ook naar Syrië Volgens het pfficiële Saoedische persbureau zou koning Khaled de formule verwerpen, omdat de ze "niet absoluut Israëls bedoe ling duidelijk maken om zich te rug te trekken uit alle bezette ge bieden, waaronder Jeruzalem" Evenmin wordt er gesproken over het recht van het Palestijnse volk op zelfbeschikking en op een eigen staat op eigen grond gebied, aldus het persbureau. Volgens de verklaring negeren de akkoorden verder de rol van de Palestijnse bevrijdingsorganisa- Afgesloten Drie doden bij gifwolk in Genua GENUA (UPI) - Minstens* drie mensen zijn gisteren om het leven gekomen toen bij een leerlooierij in de Italiaanse kustplaats Genua zwavelzuur ontsnapte. Twintig anderen liepen ernstige vergiftigings verschijnselen op. De doden en de gewonden wa ren allen werkzaam bij de looierij. De gewonden zijn opgenomen in het zieken huis. Vier van hen zijn er bij zonder ernstig aan toe. Naar aanleiding van de ontplof fing is een vrachtwagen chauffeur gearresteerd. Deze had, zonder daartoe opdracht te hebben gekregen, het chroom-sulfaat dat hij ver voerde, in een vat met na triumhydroxide gegoten. De explosie en de gifwolk waren een gevolg van de reactie van de beide stoffen. Op 10 juli 1976 deed zich een soortgelijke chemische ex plosie voor in Seveso, ten noorden van Milaan. Deze ramp waarbij dioxyde vrij kwam eiste weliswaar geen levens, maar meer dan 1.000 mensen moesten behandeld worden vanwege allerlei ziek teverschijnselen, waaronder leveraandoeningen. 36 vrou wen uit Seveso en nabij gele gen stadjes pleegden abortus, uit vrees dat ze door het gif mismaakte kinderen zouden krijgen. Egypte is bereid over de toekomst van de westelijke jordaanover en de Strook van Gaza te onderhan delen zelfs als Jordanië zich niet aansluit bij de akkoorden, die tij dens de topconferentie in Camp David zijn opgezet, aldus is giste ren verklaard door de Israëlische minister van buitenlandse zalen Mosje Dajan. Israëlische troepen hebben gisteravond laat alle toe gangswegen tot het bezette ge bied van de westelijke Jordaan oever afgesloten nadat kolonis ten van twee joodse nederzettin gen in het gebied "symbolische vestigingen" buiten het terrein van hun nederzettingen hadden ingericht. Dit werd door de Is^ raëlische staatsradio bekend ge- maakt. beuren, zijn volgens minister Van der Klaauw (buitenlandse zaken) geen afspraken gemaakt. Gevraagd over wat hij persoonlijk aan het tot stand komen van een vredesregeling, als overeenge komen in Camp David, zou kun nen bijdragen, antwoordde Van der Klaauw: "Ik neem aan dat ik volgende week in New York ver tegenwoordigers van Arabische landen zal ontmoeten. En dan zal de regeling van Camp David on getwijfeld'ter sprake komen". Volgens de Britse minister Owen heeft president Sadat met het Camp David-akkoord bereikt dat er op enkele belangrijke punten beweging is gekomen in het Is raëlische standpunt. Er is taal ge bruikt zoals nooit eerder het ge val was, aldus Owen, die daarbij wees op het noemen van de wet tige rechten van dè Palestijnen - een term die door Israël steeds is afgewezen. In hun verklaring over het Midden- Oosten van vorig jaar zegden de Négen concrete bijdrage toe ter bevordering van het totstand komen van een vredesregeling. Behalve dat ze bereid zijn deel te nemen aan vredesoperaties van de Verenigde Naties, willen de Negen ook een stimulans geven aan de economische ontwikke ling van de Palestijnen in de Ga zastrook en de westelijke Jor daanoever die nu door Israël zijn bezet. Zoals bekend heeft de Europese Gemeenschap samenwerkings akkoorden gesloten met alle Middellandsezeelanden, waar onder ook Israël en zijn Arabi sche buurlanden. Alleen de be zette Arabische gebieden, zoals de westelijke Jordaanoever en de Gazastrook, zijn in het akkoord met Israël uitdrukkelijk uitge- zonderd. Saoedi-Arabië „Onaanvaardbare formule BEIROET (GPD) - Saoedi-Arabië verwerpt de vredes- formule van Camp David, terwijl Jordanië zich niet mo reel of wettig gebonden acht aan de akkoorden. Saoedi- Arabië spreekt zelfs van een "onaanvaardbare formule voor een definitieve vrede" Ook als Jordanië zich niet achter de akkoorden van Camp David schaart, zal Egypte doorpraten. Dit verklaar- de Mosje Dajan (links) gisteren bij zijn aankomst uit de Verenigde Staten in Israel. In het midden op de foto luistert premier Jadin toe. Geheel rechts minister Weizam van defensie Amerikaanse journalisten MANAGUA/MOSKOU (AFP/UPI/ Reuter/AP) - Bij de gevechten van het afgelopen weekeinde in de stad León in de Middenameri- kaanse staat Nicaragua zijn vol gens het Rode Kruis minstens 360 doden gevallen. Amerikaanse journalisten, ondermeer van het televisiestation "NBC", hebben verklaard dat de nationale garde zich schuldig heeft gemaakt aan massamoorden. De Nicaraguaanse autoriteiten melden dat de opstand tegen pre sident Somoza "nagenoeg de kop is ingedrukt". Sinds de censuur die door de regering is ingesteld wordt geen melding meer ge maakt van successen van de guerrilla's van het Sandinistisch bevrijdingsfront. Amerikaanse journalisten hebben verklaard dat zij getuige zijn ge weest van massamoorden op de burgerbevolking, gepleegd door de nationale garde. In de noorde lijke stad León werden vólgens de journalisten de vrouwen en kinderen gescheiden van de mannen en jongens ouder dan vijftien jaar. De vrouwen werden door de gardisten geslagen en hun bezittingen werden afgeno men. De mannen en jongens moesten hun eigen graf graven waarin ze door leden van de na- tionale garde met mitrailleurs werden doodgeschoten. In de buurlanden Costa Rica en Honduras komen duizenden vluchtelingen binnen. Zij melden dat de bevolking in staat van to tale wanhoop verkeert. De maandag genomen beslissing van de Amerikaanse regering om een gezant naar Latijns-Amerika te sturen met de bedoeling verder bloedvergieten in Nicaragua te voorkomen, is gisteren door het Russische persbureau Tass als "een hypocriete diplomatieke handelswijze" afgeschilderd. De Russen wijzen erop dat Ameri kaanse wapens worden gebruikt. ATHENE (GPD) - Ontstemming heerst in een groot deel van de Griekse pers over een internatio nale bijeenkomst morgen in Athene begint met als onderwerp de toepassing van de Europese conventie 25 jaar geleden in wer king trad. De organisatie was in handen van de Raad van Europa en het Griekse ministerie van buitenlandse zaken. Maar van Griekse zijde is hierbij een ern stige blunder begaan. Een van de drie secties van de con ferentie blijkt namelijk onder voorzitterschap te staan van hoogleraar Efstadiadis die tien jaar geleden toen van Scandina vische en Nederlandse zijde ih dé Raad van Europa bezwaren wer den ingediend tegen het Griekse dictatoriale bewind, is opgetre den als verdediger daarvan. Te- genover de toenmalige rappor teur Van der Stoel bleef hij stel len dat die dictatuur een uitvloei sel was van een constitutionele en economische crisis, heersende anarchie en een communistisch gevaar in het land. De aanwijzing van juist deze jurist wordt door Griekse kranten in verband gebracht met het feit, dat voorbereiding van het con gres in handen was van mevrouw Maria Mavromati, nu algemeen directeur op het Griekse ministe rie van justitie. Zij is na de val van de dictatuur tot deze post gepro moveerd hoewel zij tevoren, als directeur op hetzelfde ministerie, is opgetreden als fanatiek pleit bezorgster van de rechtse kolo nels. De leidende rol van Efstadiadis was, zoals Griekse bladen ont daan meldden, aanleiding voor het Nederlandse juristencomité voor de mensenrechten, de Ne derlandse afdeling van de Inter national Commission of Juriste in Genève, aanleiding zich niet in Athene te laten vertegenwoordi gen. Het Zweedse comité voorde mensenrechten zal een protest telegram sturen. De Griekse liga voor de mensenrechten, die door prof. Vegleris zou zijn vertegen woordigd zal eveneens wegblij- De Griekse pers spreekt van een gemiste kans om de hele proble matiek van de toepassing van de conventie, die juist inzake Grie kenland zo'n grote rol heeft ge speeld. eens ter plaatse te belich ten. Het ergste is echter, zo wordt betoogd, dat nu ook internatio nale aandacht moet vallen op het feit dat op ministeries als van jus titie en vooral buitenlandse za ken, van enigerlei zuivering ei genlijk geen sprake is geweest. NICOSIA (AP) - De negen Grieks- cypriotische gedetineerden en de verloofde van hun leider, die za terdag na een mislukte ontsnap pingspoging uit de gevangenis van de Cyprische hoofdstad Ni cosia een aantal bewakers en po litiemannen gijzelden, hebben zich gisteren aan de politie over gegeven. Een functionaris van de politie maakte bekend dat de zeven gij zelaars, drie cipiers en vier po litieagenten ongedeerd zijn gebleven. De negen gedetineer den waren leden van de uiterst rechts-nationalistische beweging Eoka-b. Twee uur voor de on voorwaardelijke overgave van de gevangenen klonken uit het celblok, waar zij hun gijzelaars vasthielden, enkele schoten Hierbij is echter kennelijk nie mand gewond geraakt. De gevangenen haden zondag ge dreigd hun gijzelaars te zullen doden als zij geen vrijgeleide uit het land kregen. President Ky- prianou liet echter weten niet aan deze eis te zullen toegeven. ADVERTENTIE NEW YORK (AFP/DPA)- De 33ste zitting van de Algemene Verga dering van de V.N. is gisteravond geopend door de scheidende voorzitter, Lazar Mosjov, de vice- minister van buitenlandse zaken van Joegoslavië. De voorzitter van deze zitting, die tot Kerstmis zal duren, is de mi nister van buitenlandse zaken van Columbia, Indalecio Lieva- De belangrijkste onderwerpen die op deze zitting aan de orde zullen komen zijn de Noord-zuid dia loog en de situatie in het Midden- Oosten. In een redevoering uitte de nieuwe voorzitter scherpe kritiek op de houding van de geïndustriali seerde landen in de Noord-zuid dialoog. Hij verweet hen het be ginsel voor te staan dat de prijzen voor grondstoffen laag dienen te blyven. Hij beschuldigde hen er ook van hun toevlucht te zoeken in bescherming van de eigen markten, wanneer ze geconfron teerd worden met de rechtvaar dige eisen van de landen van de Derde wereld ten aanzien van het wereld- 200 gram 1/1 pot 125 gram J85- 500 gram 505" rstuk Nu Deze week als kassakoopje pak 220 gram

Leidsch Dagblad | 1978 | | pagina 9