De Tweede Kamer zoekt naar een nieuw gebouw SUCCES MET GOLFBOEK „Slager met koeiekop"stopt Expositie mislukte ontwerpen PAGINA 4 ■n*m WOENSDAG 20 SEPTEMBER 1978 Tips voor deze rubriek kunt U elke morgen tot 10.00 uur aan mij kwijt, tel. 071-144941, toestel 215. U mag ook schrijven. handeling is gekozen voor het gebied rond de Grote Kerk. Burgemeester Bonnike, zelf ook veel energie spenderend aan het Boven Volta-project, heeft zich kortgeleden in de raadsvergadering, sprekend over deze evenementen markt, laten ontvallen dat "alles in de buurt van de Gro te Kerk plat moet". Daarmee aangevend dat die ene dag niets rond de kerk deze markt mag verstoren. Dat heeft bij voorbeeld de nodige conse quenties voor het verkeer in Noordwijk-Binnen. Maar het ziet er niet naar uit dat daar moeilijk over zal worden ge daan. Loods Een goed beeld van hoe Noord wijk warm is gelopen voor financiële steun aan de twee Afrikaanse dorpen, geeft de mate waarin de Noord wijkers spullen heb ben afgestaan voor de rom melmarkt ("de grootste ooit in de Bollenstreek gehou den") die onderdeel zal uit maken van het 30-september- evenement. De vanaf juni gehouden inza melingen hebben zoveel op geleverd dat men voor het tij delijk opslaan ervan niet vol doende bleek te hebben aan een toch al grote loods. Daar zijn uiteindelijk nog twee andere opslagruimtes bijge komen. "We hebben vol doende huishoudelijk mate riaal cadeau gekregen om er een flat mee in te richten zegt Arno Bosch, een van de organisatoren van de evene mentenmarkt. Er zit dan ook van alles en nog wat tussen Arno Bosch en mede-inzami met het selecteren van wat bii Bankstellen, ijskasten, tv s, naaimachines, veel schilde rijen, type- en rekenmachi nes, ladingen boeken, stoe len, speelgoed, lampen, pla tenspelers, tuingereedschap hutkoffers etc. Een beetje waardevolle spullen zullen tijdens de rommel markt bij opbod worden ver kocht. Voor de rest is het wat de gek er voor geeft. Wie het eerst komt, wie het eerst maalt. Men is overigens nog op zoek naar vrijwilligers die de marktkraampjes willen bemannen. Contact Dé rommelmarkt, die s mor gens om tien uur door bur gemeester Bonnike wordt geopend, is slechts een on ster mevr. v. d. Graaf bezig is gekomen. derdeel van wat er die dag rond de Grote Kerk staat te gebeuren. Zo heeft de organi satie contracten afgesloten met twintig uitbeelders van een oud ambacht en zal de visclub Noord wijk van de partij zijn met een visrokerij. Eris plaats ingeruimd voor twintig antiquairs, er worden wat kermisattracties opge steld en de LION's Noordwijk verzorgen onder meer een uitgebreide barbecue. In het dorpshuis De Kuip zal er overdag en 's avonds ook het nodige te doen zijn. Zondag morgen om een uur wordt er een punt achter het evene ment gezet. Na aftrek van alle onkostenpos ten hoopt men rond de 30.000 gulden voor Boven Volta over te houden. Toen Yvonne Habers uit Voor hout nog niet zo lang geleden een bezoek bracht aan Boven Volta liet ze er, op ver oek van wat Noordwijkers, zes kisten met Afrikaanse kunstvoor werpen vullen en stuurde die per vliegtuig naar Nederland. De stukken houtsnijwerk, kleding, sieraden en figuren in brons hebben slechts een paar dagen de verkoopten toonstelling in de kapel aan de Hoofdstraat "overleefd" Want in een mum van tijd wa ren ze verkocht (de prijzen la gen op winkelniveau) en moesten de organisatoren van de tentoonstelling snel andere Afrikaanse snuisterij en bestellen. De snelle verkoop typeert enigszins de grote publieke belangstelling die er bestaat voor het Noordwijkse Boven Volta-project. Zoals bekend adopteerde de badplaats twee jaar geleden de dorpen Kera en Kosso. De gemeenteraad besloot tot 1981 jaarlijks een halve ton opzij te leggen voor de bouw daar van twee educa tieve centra. Wel echter onder de voorwaarde dat de Noord wijkse bevolking ook het nodige enthousiasme aan de dag zou leggen voor dit Derde Wereld-project. Burgemeester Aan enthousiasme heeft het tot nu toe bepaald niet ontbro ken. Er zijn door de bevolking al talloze acties op touw gezet en er staan er nog heel wat op het lijstje. Een van de grootste klappers moet gaan worden de evenmentenmarkt die staat genoteerd voor zaterdag 30 september. Als plaats van De Noordwijkerhoutse golfprofessional Gerard de Wit heeft succes met het boek Leer Golf dat hij schreef samen met de Wassenaarse journaliste Cox Wielenga van Rijn. Eind juni van dit jaar werd het ten doop gehouden tijdens het door de Noordwijkse Golfclub gehouden Internationaal Open. Een dag eerder had De Wit op paleis Soestdijk het eerste exemplaar overhandigd aan prins Bernhard, die het boek voorzag van een voorwoord. De prins heeft op les gezeten bij de N oord wij kerhouter. De eerste druk is al bijna uitverkocht en zo goed als zeker komt er een tweede. Ondertussen heeft de 64-jarige golfprof, die in vroe ger jaren vooral in Amerika naam maakte, veel reacties gekregen uit het buitenland. Hem is gevraagd Leer Golf in het Engels te vertalen. Daar is De Wit nu ook mee bezig. Toen de vrouw van de War- mondse slager Cees v.d. Voo- ren destijds beviel van een derde zoon maakte haar huisarts aan het kraambed de P opmerking: "Jullie kostje is gekocht". Daarmee bedoelde hij te zeggen dat de opvolging van de slager wel snor zat met zoveel zonen. Het is anders uitgepakt. De drie, inmiddels volwassen, zien geen heil in voortzetting van de zaak en - dat is dan ook de reden dat de Warmondse slager als zelf standige is gestopt en de jaren voor zijn pensionering als knecht zal slijten bij een colle ga in Oegstgeest. Daarmee komt wel een einde aan een lange traditie. Vier opeenvol gende geslachten v.d. Vooren zijn in Warmond slager ge weest. Zeven jaar geleden werd het 150-jarig slagersju bileum gevierd. Het pand aan l de Dorpsstraat, waar Cees v.d. Vooren van jongsaf aan achter de toonbank heeft ge staan, is ruim honderd jaar in gebruik geweest als slagerij. In Warmond staat Cees v.d. Vooren bekend als "de slager met de koeiekop" Dat slaat overigens op de koperen koeiekop die al die tijd de voordeur van de slagerij siert. De kop wordt er nu afgehaald en aan de familiebezittingen toegevoegd. Van de winkel wordt nu een woonkamer ge maakt. Slager Cees v.d. Vooren bij zijn koperen koeiekop. DEN HAAG (GPD) - Toen koningin Juliana gisteren kort na het middaguur de traditionele Troonrede (met of zonder bede aan het eind) uitsprak, stond de Ridderzaal zoals elk jaar centraal in de Nederlandse politiek. In tegenstelling echter tot ande re jaren verslfcoof deze Prinsjesdag niet alle aan dacht onmiddellijk naar de Tweede Kamer voor de aan bieding van de Miljoenenno ta. Werklieden met hamers, nagels, hput en verfkwasten namen de zaal vrijwel direct na de officiële opening van het parlementaire jaar in bezit. Onderkomen Nadat de laatste genodigden de historische vergaderzaal hadden verlaten, werden» Ridderzaal en de aangren zende Rolzaal ingericht als tentoonstellingsruimte voor een uiterst parlementaire ex positie. Vanaf aanstaande vrijdag tot en met 3 oktober laat het ministerie van volks huisvesting en ruimtelijke ordening zien op welke wijze 111 Nederlandse architecten zich het nieuwe onderkomen voor de Tweede Kamer had den voorgesteld. En in zijn openingstoespraak zal minis ter Beelaerts van Blokland moeten meedelen, dat vol gens de hiertoe gevormde ju ry geen van de ontwerpen een voldoende verdient. De prijsvraag, die oud-minister Gruijters in 1977 heeft uitge schreven, is daarmee mislukt. Het valt dan ook te verwach ten, dat waar anders groepjes toeristen onder leiding van een gids gedempt pratend rondlopen, de komende we ken architecten en de gebrui kers van het Tweede-Kamer complex de voornaamste be zoekers zullen zijn. De ten toonstelling is overigens openbaar en gratis toeganke lijk. Door het negatieve resultaat van de prijsvraag ziet het er echter vooralsnog niet naar uit dat de volksvertegen woordiging de toch wat fri vole tegenwoordige verga derzaal zal verlaten. Zo erg veel haast heeft dat eigenlijk ook niet, gezien het feit dat al meer dan 100 jaar geleden be sloten werd de vroegere bal zaal van stadhouder Willem V voorgoed te verlaten. Het be sluit om een nieuw paleis voor de Staten-Generaal te bouwen, werd in 1863 echter niet verwezenlijkt, omdat men de kosten van èèn mil joen gulden te hoog vond. Ontwerpen Zo'n zestig jaar later, in 1922, vormden alweer die kosten (inmiddels gestegen tot vier miljoen gulden) een onover komelijk bezwaar. Zes archi tecten leverden in dat jaar voor de geplande nieuwbouw ieder een ontwerp, waaraan deze zomer een expositie aan het Binnenhof werd gewijd. Nu, opnieuw zestig jaar later, blijkt het juist moeilijk te zijn een ontwerp te vinden dat het waard is te worden uitge voerd. Terwijl in 1863 het besluit tot nieuwbouw nog werd inge geven uit overwegingen van status (i.v.m. het 50-jarig be staan van het koninkrijk) zijn de voorstellen nu een gevolg van de heersende ruimte nood. Hoe sfeervol een dool hof van gangen en trappen, kamers, optrekjes en zelfs enkele binnenplaatsen ook mag zijn, het gebouwencom plex aan het Binnenhof bevordert het democratisch bedrijf, dat de Tweede Kamer toch is, beslist niet. Het ge heel wordt nog ondoorzichti ger door een warwinkel van bij- en aanbouwsels. Een deel van de kamerleden heeft on danks deze uitbreidingen toch geen werkvertrek kun nen vinden. Zij zijn onderge bracht in een gebouw aan net Buitenhof. Met afgunst bekijken de parle mentariërs en de ongeveer 250 personeelsleden van de dienst Tweede Kamer, om nog maar niet te spreken van de parlementaire pers, de werkomstandigheden in an dere landen van Europa. Zo modern als de parlementsge bouwen van Bonn en het Eu ropees Paleis in Straatsburg hoeft weliswaar niet, maar dat het tegenwoordige complex uitgeleefd begint te raken staat wel vast. Die Belgische parlementariër die nogal laatdunkend het kamerge bouw vergeleek met de palei zen in Brussel, trof echter toch wel een gevoelige plek. Plaats Nadat opnieuw vaststond dat de Tweede Kamer verhuizen wilde, verraste de regering enkele jaren geleden voor- en tegenstanders van de plannen met de mededeling dat het Rijk inmiddels zo ongeveer de gehele omgeving van het Binnenhof had kunnen op kopen. Daarmee stond de plaats, waar gebouwd zou moeten worden, eveneens vast. Het bijeenroepen van de archi tecten was het volgende pro grammapunt. Aan de hand van slechts een programma van eisen en de gegevens ver strekt op een oriëntatiedag, moest de crème de la crème van de Nederlandse architec tuur toch met een goed ont werp kunnen komen, dacht men. Dat, echter, bleek tegen te vallen. In haar rapport zegt de jury, die onder leiding stond van rijks bouwmeester Quist, dat de deelnemers te veel aan hun eigen lot werden overgelaten, dat de Kamer te weinig in zicht heeft verschaft in de wijze waarop zij werkt en dat het eisenpakket te fors van omvang was. Al eerder had de jury verklaard dat de op dracht met te weinig vak manschap was uitgevoerd. De Tweede Kamer en de deelnemende architecten kunnen elkaar dus de be schuldigende vinger toeste ken. Aan de andere kant is het ook mogelijk verschillende van de ingediende ontwerpen te combineren, zeker nu be paalde onderdelen van het oorspronkelijke eisenpakket vermindert, of zelfs helemaal afgevoerd zijn. Ten slotte blijft er nog de mogelijkheid over - traditiegetrouw zou je kunnen zeggen - meer be staande gebouwen bij het kamercomplex te trekken. Traditie Daarbij kan de Ridderzaal zeker in deze week nier over het hoofd gezien worden. Al eer der vergaderde de Kamer in dit centrale gebouw op het Binnenhof. Dat was in het be gin van de jaren vijftig, terwijl de eigen vergaderzaal een grondige restauratie onder ging. Voorts kan men zich af vragen of het niet juist past in de rijke traditie van onze volksvertegenwoordiging (al meer dan 500 jaar is er sprake van een Staten-Generaal) de ze oude vergaderzaal op nieuw bij het dagelijks poli tieke gebeuren te betrekken. In ieder geval geldt voor het Nederlandse parlement, net als overigens voor het Engel se, dat het tegenwoordig on derkomen symbolisch is voor de uitbreiding van de macht en het gezag van de volksver- tegemwoordiging. Zoals de rol van het parlement stapje voor stapje oeiangnjxer De ingang van de Ridderzaal doeleinden worden gebruikt? werd, zo breidde ook de Ka mer zich uit van een zaal voor zestig mensen, met slechts .enkele personeelsleden, tot het tegenwoordige bedrijf. Het is nog maar de vraag of deze symboliek opgegeven moet het Binnenhof. Zou deze ruimte worden ten behoeve vam gro tere efficiëncy en betere werkrüimtén. Misschien kan de komende tentoonstelling in de Ridderzaal juist tot waarschuwing dienen om de voor en tegens van alle oplos voor parlementaire singen nog eens nadrukkelijk af te wegen. Minister Bee laerts van Blokland verkeert daarbij in de niet benijdens waardige positie binnenkort hierover met een voorstel te moeten komen.

Leidsch Dagblad | 1978 | | pagina 4