na twee eeuwen over van Yan Gerwen Huurman doet werk Js busbanenproject eerTzoethoudertje Patatbakker: „Als ik naar tachtig rent moet, schei ik ermee nit" Dr. Lapple geen lector? Motorjacht leeggeroofd GEVEL BREESTRAAT 40 IN 1778 GEBOUWD WOENSDAG 20 SEPTEMBER 197? LEIDEN - Wie een paar jaar zijn ogen heeft dichtge daan in Leiden en ze on langs weer opende, zal tot de ontdekking zijn geko men dat het belastingkan toor aan de Breestraat er in tegenstelling tot het post kantoor nog steeds is. Maar dat is slechts schijn, in de eerste plaats is het er niet nog steeds, maar wéér, in de tweede plaats is het alleen de gevel die in oorspronkelijke staat is herrezen. Daarachter nieuwbouw, één geheel vormend straks met de nieuw bouw op de plaats van het vroege re postkantoor. Die nieuwbouw gaat plaats bieden aan dg techni sche dienst van het hoogheem raadschap Rijnland, die nu nog over elf kantoren, i Leiden en vijf in de dienstkrin- gen, is verspreid. In het oude belastingkantoor komt, op de begane grond, bovendien een kantoor van de PTT terug. Toen Rijnland de gebouwen en het terrein tussen Breestraat en Boommarkt, begrensd door het sociëteitsgebouw Minerva en het Kakelaarssteegje kocht, en met nieuwbouwplannen op de prop pen kwam, bleek dat de gevel van het belastingkantoor op de mo numentenlijst stond. Dat bete kende dat die gevel in elk geval bewaard moest blijven. Het was een zandstenen gevel, wat in de Breestraat vrij zeldzaam is. Architect Drexhage die de plannen voor Rijnland maakte, had liever de nieuwe gevel helemaal door getrokken, omdat een modern gebouw wat andere eisen stelt, maar legde zich neer bij de eis van Monumentenzorg. De vraag was vervolgens of het belastingkan toor alleen zou worden gerestau reerd of helemaal afgebroken en daarna weer opgebouwd. Geko zen werd voor het laatste, omdat het gebouw in erg slechte staat verkeerde en helemaal verzakt was. Bovendien was het plan om er een parkeerkelder onder te maken en was het beter als de fundering van het hele gebouw één geheel zou vormen omdat anders het risico van verzakking niet is uitgesloten. Andere aanpak De sloop van het belastingkantoor verlangde een andere aanpak dan die van het postkantoor, en werd daarom apart aanbesteed. Werd het postkantoor door een echte sloper in korte tijd met de grond gelijk gemaakt, de zandstenen beplating van het belastingkan toor werd door de firma Huur man uit Delft stukje voor stukje afgepeld. Dezelfde firma die het gebouw ook weer opbouwde en die ook voorheen het Rijnland huis aan de overkant van de Breestraat restaureerde. De stukken zandsteen, werden evenals de dakpannen, de omlij stingen en de bakstenen die ach ter de zandstenen beplating schuilgingen, voorzien van nummertjes en opgeslagen in de werf van Huurman in Delft. Er werd een volledige opmeting gemaakt van het hele gebouw zo dat het exact zoals het was,weer kon worden opgebouwd. Het hout was niet meer bruikbaar, maar de bakstenen en de zand steen die nu de gevel vormen hebben dat al sinds 1778 gedaan. Dat jaartal is gevonden door mej. Versprille van de gemeentelijke archiefdienst, die op verzoek van het Hoogheemraadschap is na gegaan wat de geschiedenis is van het pand Breestraat 40 (het belastingkantoor). Niet alleen uit nieuwsgierigheid, maar ook om te zien of het het allemaal wel waard was, en om verantwoor ding af te kunnen leggen tegen over de ingelanden, die tenslotte de middelen voor de hele nieuw bouw moesten opbrengen. Er werd wel subsidie aangevraagd bij monumentenzorg, maar die is niet verleend. Vier pandjes Uit het speurwerk van mej. Ver sprille, dat terug ging tot 1585, blijkt dat het oorspronkelijk om vier pandjes ging, twee aan de Breestraat en twee aan de Boommarkt. Ze wisselden diver se keren van eigenaar tot mr. Dirk de Raet, burgemeester van Lei den ze op een gegeven moment alle vier bezit. Hij verkoopt ze in 1776 aan baron van Boetzelaar, heer van Dubbeldam, ontvanger- generaal van Holland en West- Friesland. Op 11 mei 1776 draagt deze de vier panden over aan mr. Abraham van Gerwen, raad en schepen dezer stad. Die bouwt in 1778 de gevel voor de twee pand jes aan de Breestraat. Abraham van Gerwen was gedoopt in de Hooglandse kerk op 6 sept. 1735 en stierf op 30 aug. 1812. Zijn zoon en kleinzoon droegen ook de voornaam Abraham. Zij waren eigenaren van de vier percelen tot 1838. Daarna was het Carel Lo- dewijk Bloeme tot 1900, dr. Th. van Wijk tot 1910, de Nederlandse Bank tot 1915 en daarna het ad ministratiekantoor van de Direc te Belastingen. Herstel Huurman begon in 1975, om de ge schiedenis even af te ronden, met het demonteren, en begin van dit jaar met het herstel van de gevel. De gevel staat los voor de beton constructie, zodat de beweeg baarheid ontstond die nodig is in verband met temperatuurin- vloeden. Het ligt in de bedoeling dat de hele nieuwbouw, hoewel het nog maar twee fasen betreft van de totale plannen, voor het eind van dit jaar in gebruik wordt geno men. Op de begane grond komt dus het lokettenkantoor van de PTT, dat bereikbaar is via de passage die helemaal doorloopt tot aan de Boommarkt. De oude deur van het belastingkantoor zal dus niet meer gebruikt worden. Op de eerste verdieping komen kanto ren van Rijnland, op de tweede laboratoriumruimten en op de derde de tekenbureaus van de reproduktie-afdeling. Voor de hele nieuwbouw (de volgende twee fasen zullen later gereali seerd worden) heeft Rijnland twintig miljoen gulden uitgetrokkeo (Vervolg pagina I) LEIDEN - De officiële ingebruik stelling van het busbanenproject Leiden-Katwijk door minister Tuijnman (Verkeer en water staat) is vanochtend omlijst door felle kritiek van de Leidse Werk groep Milieubeheer. De kritiek richt zich op het feit dat pogingen om het openbaar vervoer in de Leidse regio te bevorderen wor den doorkruist door allerlei voor zieningen voor het particuliere autoverkeer. De werkgroep noemt met name de plannen voor aanleg van verbre ding van rijks- en provinciale we gen, die ondanks de bezuinigin gen gewoon doorgaan. Men vraagt zich af of busbanenprojec- ten, zoals er vandaag één ge opend werd, uitsluitend dienen als zoethoudertje om de indruk te wekken dat er toch iets gebeurt aan de bevordering van het openbaar vervoer. Voor de Leidse werkgroep is het een duistere zaak waarom de winst, die als gevolg van kortere en regelmatiger rijtijden op het bustraject Leiden-Katwijk is ont staan, niet wordt omgezet in een verhoging van de frequentie. "Of - wil men deze winst alleen ge bruiken om te kunnen besparen of personeel en materieel?" De Werkgroep Milieubeheer brengt in herinnering dat in het gebied tussen Leiden en Den Haag een experimenteerproject is opgezet om belangen te beschermen, die door het autoverkeer in de knel dreigen te komen. Het project is dèstijds dóór rijk en provincie overgenomen en er werd een be gin met de uitvoering gemaakt. In het kader van het project werd de Hoflandbrug tussen Leiden en Voorschoten gebouwd, die uit sluitend bestemd is voor het openbaar vervoer en langzaam verkeer. Tegen het tweede on derdeel: de busbaan Leiden- Katwijk, heeft de werkgroep nogal wat bedenkingen. Zo werd volgens de Leidse werkgroep te- nauwernood voorkomen, dat de aanleg van de busbaan over de Rijnsburgerweg ten koste ging van de zwakke verkeersdeelne- mers (fietsers en voetgangers). 'De bomen daar werden op het nippertje gered, maar in Oegst- geest werd een fraaie beuken haag wel omgehaald. Daar werd zelfs een extra opstelstrook voor auto's aangelegd. Bovendien kreeg Oegstgeest het wegdek na het vernieuwen van de riolering op een koopje geasfalteerd, deels zelfs met gelden bestemd voor de bevordering van het openbaar vervoer." Kritiek heeft de Leidse werkgroep op de plannen die de doelstellin gen van het experimenteerpro ject regelrecht ondergraven. Zo werkt de provincie volgens de groep onverdroten voort aan de voorbereidingen van een auto weg die parallel aan de vandaag geopende busbaan zou moeten lopen. Verder wordt de verbre ding van de Rijksweg 4 genoemd en de vaststelling van het tracé van de Rijksweg 11 (Leiden-Bo- degraven). "Een tracé, dat uitge rekend in de relatie ligt, waarvoor nu een nieuw busbanenplar. wordt voorbereid. De NS heeft al laten weten, dat zij afzien van een kwartiersdienst op de lijn Lei- den-Utrecht wanneer deze rijks weg wordt aangelegd." Tenslotte wijst men op het parkeerbeleid met de ruime normen die gehan teerd worden bij de bouw van nieuwe ministeries en de nieuw bouw van het academisch zie kenhuis in Leiden (een parkeer- accomodatie drieënhalf maal zo groot als de huidige). "Het is natuurlijk ontzettend. Als ik zeg: we zijn teleurge steld, dan is dat nog zwak uit gedrukt". Secretaris Merk van het Bedrijfsschap Horeca in Den Haag moest gisteren de ene na de andere journalist te woord staan naar aanleiding van de prijsbeschikking van de minister van Economische Zaken: 150 gram patat mag niet meer kosten dan 80 cent. "Iedereen belt over die stom me patat", laat de telefoniste van het Bedrijfsschap zich zelfs even gaan. Merk begint zijn verhaal Vo rige week kreeg ik plotseling een telefoontje dat we op het ministerie moesten komen. Dat was woensdag om elf uur en om vier uur moesten we er zijn. Ik heb nog gauw wat mensen bij elkaar weten te krijgen, mensen uit het vak, want ikzelf heb nog nooit één friet gebakken" Daar, op het ministerie, werd ze de mededeling gedaan: er moet een prijsstop komen, want de aardappelprijzen zijn omlaag gegaan en de pa- tatboeren zijn niet mee om laag gegaan. Wat het Be drijfsschap nu vooral dwars zit is dat het al vast stond, dat wat ze ook zeiden, die prijs stop al was vastgesteld. Merk: "Een gulden voor een zakje patat van 125 gram leek ons redelijk. Dat zou een basis voor onderhandelingen ge weest zijn. We hebben nog een telegram gestuurd, dat we wilden praten. Merkwaardig in deze tijd van overleg, dat dat niet bleek te kunnen". Hij rekent voor dat die tachtig cent onaanvaardbaar is. Vijf jaar geleden kostte de patat 65 cent. In die vijf jaar zijn de loonkosten gestegen met 50 procent. Ook daarnaast is al les duurder geworden, gas, licht, noem maar op. Nu wordt een zakje patat van 150 gram verkocht voor gemid deld één gulden drie. Merk: "Op het ministerie zeiden ze dat een berekening hadden gemaakt, waar uit bleek dat de patatbakker er mee rond kan komen, met die tachtig cent. Maar de vraag is, waar zijn ze vanuit gegaan? Heb ben ze een patatbakker in een groot winkelcentrum geno men of een kraampje op de hoek? Er is een veel te groot onderscheid in zaken om één vaste prijs te kunnen stellen En dan nota bene uitgaande van 150 gram, terwijl wij al tijd horen dat er gemiddeld 125 gram in een zakje gestopt wordt. En dan, wat neem je als toegestane marge? Wij vinden dat een patatbakker best iets meer mag verdienen dan de modale man. Hij werkt als anderen vrij zijn, twaalf uur per dag vaak en in het weekeinde. Zijn vrouw helpt vaak mee. En hij moet alle sociale lasten zelf beta len". 'Ik hoop het niet, maar er kun nen nog gevaarlijke dingen gebeuren ook. Als je de friet minder ver laat doorbakken, heb je minder nodig om aan het gewicht te komen. De pa tatbakker, ik lijkt er zelf on dertussen wel één, kan ook nog mindere ingrediënten gaan gebruiken. Voor de kwaliteit is dat niet te best. Goed, we zullen er weinig aan kunnen doen, Want het staat al in de Staatscourant, maar we zullen het erover blijven hebben, dat wel". Van wat de patatboer voor zo'n bakje krijgt moet hij ook nog 14 procent aan de belastin gen afdragen... "Ik doe het niet", zegt de heer Koet van Snackbar City aan de Breestraat: "Ik ga niet naar tachtig cent. Als ze ko men wil ik het ze nog een keer voorrekenen dat (k er ééntien voor moet hebben. En als ik dan toch naar tachtig moet, dan schei ik er mee uit, met de patatverkoop. Ik ga mezelf niet de das omdoen". "Je hebt veel verschillende soor tenfriet. Ik heb een dure soort en verkoop een mooie bak pa tat. Als ik nou veertig kilo per dag verkoop, de bakjes en vorkjes en één keer in de drie dagen vet verversen erbij re ken, dan verdien ik in drie dagen f68,- als ik ze voor tach tig cent verkoop. Dan heb ik het nog niet eens over gas en licht enzo. Dat is te weinig, f 68,- echt waar". De heer Verberg, van Snackbar Pim aan het Vijf Meiplein noemt het een grootm schan daal. "Wij vallen in de hoogste btw-tarievenwij zijn open op tijden dat anderen op hun luie kont zitten, we moeten el ke dag soppen ramen lappen platen poetsen, zijn gemid deld 70 uur per week open, moeten ons particulier verze keren en de horeca is nog het enige dienstverlenend bedrijf dat draait zonder één cent overheidsgeld. Je gaat nu krijgen datje met minder per soneel moet gaan werken of eerder moet sluitenAls dat de opzet is van het ministerie wordt het een kouwe bedoe ning". Nog steeds bezetting Sociologisch Instituut LEIDEN - Het dagelijks bestuur van de subfaculteitsraad sociolo gie overweegt om de voordracht voor een nieuwe lector in de ma- cro-sociologie te laten vallen. In de plaats daarvan zou het bestuur geneigd zijn akkoord te gaan met de aanstelling van een hoogleraar empirische sociologie omstreeks 1981. Dat is volgens de studenten, die nog steeds het sociologisch Insti tuut bezetten, gebleken in een gesprek dat zij gisteren met het dagelijks bestuur hebben gehad. Het dagelijks bestuur heeft in middels in een communiqué la ten weten dat over deze kwestie vanmorgen besloten zöu worden vergaderd door de subfaculteits raad en vertegenwoordigers van de benoemingscommissie. Zoals bekend gingen de ruim vijftig sociologie-studenten maandag tot bezetting over nadat de subfa culteitsraad had geweigerd zich openlijk uit te spreken over de voordracht om de marxist dr. Dieter Lapple te benoemen tot lector in de macro-sociologie. De voordracht dreigde te worden te ruggedraaid toen het college van bestuur enkele bezwaren ken baar maakte. Het college vond de voordracht onvoldoende gedo cumenteerd en wilde het stuk zo niet doorsturen naar Den Haag. Volgens de studenten heeft het college echter voornamelijk poli tieke bezwaren tegen dr. Lapple en tegen de studierichting die hij zou moeten doceren, namelijk politiek-economische maat schappij-analyse. Inmiddels heeft de discussie zich toegespitst op wat door de stu denten genoemd wordt "een ruilhandelHet college van be stuur zou de suggestie hebben gedaan in plaats van een nieuwe lector een hoogleraar empirische sociologie aan te stellen, waaraan eveneens behoefte bestond. Zo zou, aldus de studenten worden voorkomen, dat dr. Lapple wordt aangesteld. Van de kant van het college van bestuur en door het dagelijks bestuur van de subfa- culteitsraad wordt dat echter ontkend. Ook ontkend het dage lijks bestuur dat er bezwaren zouden zijn tegen dr. Lapple als persoon. Doorbraak in de Breestraat, het postkantoor moest wijken voor de nieuwbouw van Rijn land (boven), dïe nu haast is vol tooid (onder). Binnen een week vermoedelijk zal ook de stoep klaar zijn, en zullen de hekken Verdwijnen LEIDEN - Een motorjacht dat lag afgemeerd in het Galgewater is in de nacht van maandag op dins dag grotendeels leeggeroofd. Uit deze schuit verdwenen onder meer een televisietoestel, een ra dio-cassetterecorder, diverse cassettebandjes en 'enkéle slaap zakken. De waarde van het ge- stolene bedraagt ongeveer 1200 gulden. Friese staart- en stoeltjesklokken, Zaanse- en Schippertjesklokken. Div. stijlklokken, moderne schoorsteen- en wandklokken. Interessante collecties antieke klokken. Horloger v. d. Water Haarlemmerstraat 181 Kruiden De afdeling Leiden en omstre ken van de Koninklijke Maat schappij Tuinbouw en Plant kunde organiseert vanavond een lezing ctvond in het Rijks herbarium aan de Schelpen kade 6 in Leiden. Mevrouw H.W. Beumig-De Roo uit Rui- nerwo.ld zal spreken over het ondetwerp "Kruiden en hun genezende waarden". De le zing zal worden omlijst door kleurendia's. De bijeenkomst begint om acht uur. Postwissel In het Filmhuis van het Leids Vrijetijdscentrum aan de Breestraat 66 wordt morgen avond de film "De Postwissel" van de Senegalese Ousmane Sembene vertoond. De rol prent, die dateert uit 1968, is een film over Ibrahima die van een neef uit Parijs 25000 francs krijgt om voor hem te bewaren. Iedereen komt geld van hem lenen omdat men denkt dat hij rijk is. Zelf be gint hij dat ook te denken. Totdat zijn neef terugkomt. De vertoning van de film. die past in de cyclus van films uit de derde wereld begint om ne gen uur. De toegangsprijs is vier gulden. Go-spel Morgen wordt door. de Leidse Go-club een demonstratie avond georganiseerd over het Go-spel. Go is een 4000 jaar oude denlcsport, die zijn oor sprong vindt in het Chinese keizerrijk. Het wordt gespeeld op een geruit pord met 19 bij 19 lijnen en de stenen worden niet in de vakken maar op de kruispunten van de lijnen ge zet. Op de demonstratieavond wordt onder meer een film over het Go-spel vertoond. Op donderdag 28 september start er ook een Go-cursus, die op zes achtereenvolgende donderdagavonden wordt gehouden. De kosten van deze cursus bedragen vijf gulden. Zowel de informatie- als de cursusavonden worden gege- ven in het Leids Vrijetijdscen trum, Breestraat 6 6. Aanvang 8 uur. Hengelsport Visvereniging "Hengelsport" hield een viswedstrijd in het Aarkanaal. De uitslag was: 1 J. Boef 1950 gr.[19 st.), 2. Ph. Verstrtaten jr. 1570(21). 3. W v. Westbroek 1400(21). 4. Ph. Verstraten sr. 12O0( !8),5.A.v. d. Bos 1070(146.J. Brouwer 920(15). 7. C. v. d. Berg 870( 7). 8. P. Devilee 830(11), 9. R. v. Egmoyid 800(1210. T. Veld huis 640(3). HSV Zuid-West viste de 5de wedstrijd in de Ringvaart en de Rijn. De vangst was slecht. De uitslag: l.A.Ruis 2300(26). 2. C Schou ten 2080(24), 3. H. Moenen 1700(19), 4. H. Schouten 1690(23), 5. I. Mazurel 1340(18), 6. E. Schreuder 1270(20), 7. H. v. d. Laan 660(15), 8. G. v. d. Laan 580(14). Duivensport PV Leiderdorphield een navlucht vanaf St.Ghislain inet 136 duiven. De uitslag was: l,4,10,W.de Rjoode.2,7, M. Reijerse, 3,5, F. Hooger- vorst, 6.8, P. Sloos. 9, J. v. Laar. PV "De Blauwkras vloog eveneens vanaf St. Ghislain. De uitslag was: 1,10, P. Gijsman en Zoon, 2, G. Tang, 3,5,9, A. Ouwerkerk, 4, 1. Franken6,7, B. Diersman, 8, F. v.d. Wetering.

Leidsch Dagblad | 1978 | | pagina 3