„Mentaliteit ten aanzien van milieu verandert" eicfse agenda juSCffftx Loods groentebedrijf staat ter discussie MISSIE CENTRAAL IN ZOETERWOUDE De heer Westgeesthoofd afdeling groenvoorziening Wassenaar: Kasko tekent Begeleiding terugkomers Vernèdepark WOENSDAG 20 SEPTEMBER 1978 I WASSENAAR - "De laatste jaren is de aandacht voor het woonmilieu toegenomen. Er wordt voorzichtiger met het bestaande groen omgesprongen en er wordt steeds meer functioneel gebruik gemaakt van allerlei soorten be groeiingen, dus niet alleen ter verfraaiing, maar ook om bepaalde zaken aan het oog te onttrekken en om bijvoor beeld grond vast te houden." Aan het woord is de heer Westgeest, hoofd van de afdeling groenvoor ziening van de gemeente Wasse naar, een dienst die ressorteert onder Gemeente Werken. Hij ver telt dat er de laatste jaren lande lijk een duidelijke mentaliteits verandering merkbaar is ten aan zien van het ons omringende groen, vooral wat betreft het in stand houden van oude bomen. "Ook hier in Wassenaar is de hou ding ten opzichte van de aankle ding van de straten en lanen ver anderd. Enige jaren geleden vormde de beplanting van een wijk nog een sluitpost op de be groting, als alles was uitgedacht, wegaanleg, plaveisel, verlichting en dergelijke, dan kon er tenslot te nog wel eens een bedragje worden besteed aan wat boompjes. Dat bracht met zich mee dat het assortiment nogal beperkt was en dat de aandacht die aan de nieuwe aanplant werd besteed duidelijkte kort schoot te kleine plantgaten, geen aange paste bestrating, met als resultaat er te weinig water en lucht in de grond konden doordringen, waardoor vervolgens de boompjes een kwijnend bestaan leidden. Gelukkig zijn we tot het inzicht gekomen dat aandacht voor het milieu in de directe woonomgeving van groot belang is. Er wordt tegenwoordig met veel meer overleg geplant en sinds enige tijd worden ook be staande bomen met grote zorg i omringd, omdat die vaak eeuwe noude exemplaren nu eenmaal onvervangbaar zijn." Groennota Tegen de achtergrond van de vorig jaar verschenen "Groennota", waarin de gemeente Wassenaar een inventarisatie opmaakt van het bomenbestand en doelstel lingen tot instandhouding van het bestaande groen vertelt Westgeest hoe de dienst groen voorziening op het ogenblik te werk gaat: "De grootste problemen die je als gemeente ontmoet waar het gaat om groen liggen binnen de be bouwde kom. Daar heb je te ma ken met voor bomen zeer ongun stige omstandigheden zoals een onvo.ldoende bodem-luchthuis houding, veroorzaakt door een verkeerde keuze van het plavei sel, een beperkte vocht- en voe dingsvoorziening die dezelfde oorzaak heeft, een te grote dicht heid van de bodemlagen en al lerlei vormen van vervuiling van lucht en bodemwater door kapot te leidingen en dergelijke. In principe gaan we in de gemeente als volgt te werk: zodra om één of andere reden het wegdek wordt verwijderd, bijvoorbeeld voor de vernieuwing van de riolering, dan worden meteen de bomen onder handen genomen. De plantgaten worden vergroot, zonodig aangevuld met goede grond, er wordt eventueel bemest en er kunnen nog speciale voor zieningen worden getroffen zoals ventilatiekokers en beluchtings buizen om de zuurstoftoevoer te regelen. Dan wordt er vervolgens aandacht besteed aan het plavei sel rond de boom. In principe, wordt er gewerkt met -open pla veisel, of desnoods met open as falt. Er zijn natuurlijk situaties waarin de bomen niet kunnen wachten totdat er toch aan het wegdek moet worden gesleuteld. Zo is bijvoorbeeld dé Zijdeweg voor zien van een geheel nieuwe lin debeplanting omdat het be staande bomenbestand te ver heen was. Voor de 110 bomen langs de Schouwweg is het ge lukkig nog niet te laat. We hopen op kortfe termijn te kunnen be ginnen met het beluchten van de. bomen daar. Het karwei stond al jaren op ons verlanglijstje, maar steeds was er te weinig geld. De Schouwweg vormde eigenlijk al lang een knelpunt, ook in ver band met de verkeersveiligheid. Inmiddels zijn we begonnen met. de behandeling van de bomen in de Kievit. Na hét aanbrengen van de riolering worden ze voorzien van beluchting door middel van een open asfaltlaag; aan de Van Bommellaan wordt rond de 12 bezwaar aan tegen Haaswijk woensdag Sinds enige tijd worden ook bestaande bomen r ren nu eenmaal onvervangbaar zijn t grote zorg omringd, omdat deze vaak eeuwenoude exempla- OEGSTGEEST - De bouwvereni ging Kasko, afdeling Leiden en omgeving, heeft een bezwaar schrift ingediend tegen de ge meente Oegstgeest met betrek king tot het bestemmingsplan Haaswijk. Kasko heeft er be zwaar tegen dat dit bestem mingsplan door de gemeente Oegstgeest in samenwerking met het Bouwfonds Nederlandse Gemeenten wordt gerealiseerd. Eerder had Kasko, volgens voorzit ter Krol, Oegstgeest verzocht grond aan de vereniging uit te ge ven voor woningbouw in de pre miekoopsector in Haaswijk. De vereniging kreeg daarop te horen dat zij 'te gelegener tijd' nader be richt zou ontvangen. Dit nadere bericht nu heeft de vereniging volgens haar voorzitter, uit de krant moeten vernemen. Deze weg van een bezwaarschrift te moeten nemen valt ons zwaar, de weg van het overleg ligt ons na der aan het hart", aldus Kasko. "De correspondentie welke wij via de kranten met de gemeente Oegstgeest hebben gevoerd heeft ons doen inzien dat een bezwaar schrift voor ons de laatste moge lijkheid is" beuken een open' bestrating aan gelegd." Geen knelpunten Volgens Westgeest bestaan ér in Wassenaar verder geen knelpun ten wat betreft het bomenbe stand en kan men rustig wachten met het nemen van maatregelen tot ter plaatse ook andere werk zaamheden nodig zijn: "Dat is het voordeel van een kleine, gemeen-, te als Wassenaar, in grote plaat sen kan het soms maanden duren voor er coördinatie bestaat tus- sen de verschillende diensten van gemeentewerken, zoals riole ringen, bestratingen en groen voorziening. Hier zitten al deze diensten in één kamer, dus zodra ik hoor van plannen in een be paalde wijk in verband met bij voorbeeld herbéstrating kan ik overleg plegen met mijn collega's en in de planning ook een aanpak Van de bomen op te nemen. Dat zelfde overleg wordt ook gevoegd wanneer het gaat om de aankle ding van nieuwe wijken. Vroeger kwam het nog wel voor dat ka bels en leidingen dwprs door be staande bomenrijen werden ge projecteerd, of, andersom, dat nieuwe aanplant bovenop be staande leidingen werd geplaatst, met alle gevolgen van dien voor leidingen en bomen. Dat alles kan nu niet meer gebeuren. Mocht het toch nodig zijn dat bomen worden geplant in de buurt yan leidingen, dan werken We met voorzieningèrLzoals folie, waardoor de boomwortels wor den omgeleid." Eerihpofdstuk apart vormt in Was senaar de beplanting langs de Rijksstraatweg. Naar aanleiding van een érnstig ongeval twee jaar gelederi, waarbij een passerende auto door een plotseling afbre kende tak wérd, getroffen, heeft .'Rijkswaterstaat, de beheerder van de weg en van de bomen,.,een rapport lateft opstellen over de toestand van de bomen. Uit het rapport blijkt dat 42 bomen ten dode zijn opgeschreven en ge-' rooid moeten worden. Het gaat om 33 beuken, 8 kastanjes en een esdoorn, voor het merendeel ge- Jégen aan de westkant van de Rijksstraatweg, tussen het via duct en het benzinestation. In verband met het gevaar van tak- - breuk is het de bedoeling dat de ze bomen op korte termijn wor den omgehaald, in ieder geval voordat de herfststormen komen. Rijkswaterstaat isverantwoor delijk voor herplanting en men heeft al toegezegd dat er meer bomen zullen terugkomen dan er worden gerooid. Advies Afgezien van de aandacht die men besteed aan het openbare groen, vervult de dienst Groenvoorzie ning ook een voorlichtende func tie. Volgens Westgeest komt het vaak voor dat particulieren ad vies vragen over de inrichting van hun tuin of park: "Wij geven grote bosbezitters advies over nieuwe aanplant en over het on derhoud van hun bestand, maar evengoed geven wij raad aan ie- mand die éen takje van de een of andere boom in zijn tuin wil zet ten. Niet iedereen realiseert zich dat zo'n takje van bijvoorbeeld een populier of een esdoorn na 15 jaar een grote boom is, met alle problemen van dien. Daarnaast kómt er steeds meer overleg tus sen onze dienst en de bewoners over de keuze van beplanting in een wijk. Dankzij onze eigen kwekerij is het assortiment uit gebreid en kunnen wij de aard van de beplanting aanpassen aan 'de wensen van de bewoners en het karakter van de omgeving." BAS VAN KLEEF VOORSCHOTEN - Een sociale commissie zal de vroegere bewo ners van het Vernèdepark die daarnaar willen terugkeren be geleiden en eventueel de indivi duele huursubsidie voorschieten als zij daar zeker voor in aanmer king komen. Deze mededeling deed de heer Franken gisteren in de vergadering van de Voorscho- tense raadscommissie voor openbare werken. De bouwkosten van de i ningen in het Vernèdepark zijn, zoals wij eerder in deze krant meldden, vrij hoog uitgevallen. De huren zullen hierdoor zeker meer dan 450 gulden per maand bedragen. Dit in tegenstelling tot de huurprijzen van de oude wo ningen, die gemiddeld 50 gulden per maand moesten opbrengen. Een andere zaak waar de commis sie voor openbare werken zich gisteravond mee bezighield was de groenvoorziening in Noord- Hofland. Groenvoorziening en speelmogelijkheden zijn in be paalde gebieden van deze wijk tot nog toe achtergebleven. Spoedig kunnen nu echter plannen wor den verwacht om de omgeving van de woningwetflats gezelliger te maken. De bewoners zullen hierover hun zegje kunnen doen. OEGSTGEEST - "M n bedrijf hangt van de bouw van die loods af, het staat of valt ermee", aldus directeur De Mooy van het ge lijknamige groente-exportbe drijf. De Mooy verdedigde giste ren in de raadscommissie voor beroep-en bezwaarschriften zijn klacht tegen de beslissing van het Oegstgeester gemeentebestuur hem geen toestemming te geven éen loods te bouwen op zijn ter- Het bedrijf van De Mooy, dat 28 medewerkers telt, is sinds 1927 gevestigd aan de Rijnsburgerweg in Oegstgeest op de grens met Rijnsburg. In de loop der tijd ontwikkelde het zich steeds meer van tuindersbedrijf tot export bedrijf. Voor zijn activiteiten maakt het deels gebruik van ge huurde ruimten van de Leidse groenteveiling, deels van het ei gen terrein aan de Rijnsburger weg. Daar worden de vrachtwa gens gestald en is een tuinders- bedrijf gevestigd van ongeveer anderhalve hectare groot. Daar naast wil De Mooy daar, op drie duizend vierkante meter grond, een loods bouwen. Dit omdat hij bang is de gehuurde ruimte, waar onder meer inpakwerkzaamhe- den worden verricht, te zullen verliezen, omdat de fusieplannen, tussen de Leidse en Katwijkse veiling in een vergevorderd sta dium zijn. Het gemeentebestuur van Oegst geest vond dit echter niet goed. Het bestemmingsplan Rijnfront, dat onder andere op De Mooy's grond aan de Rijnsburgerweg van toepassing is, staat dit niet toe. Er mag volgens dit bestem mingsplan op die plaats alleen voor agrarische doeleinden wor den gebouwd. Het bezwaar dat De Mooy nu tegen de beslissing van het college van B en W heeft ingediend houdt in, dat vestiging op een industrieter rein elders een onverantwoorde financiële aderlating voor zijn bedrijf zou betekenen. Van een grotere verkeersoverlast op de Rijnsburgerweg, doordat vrachtwagens af en aan rijden naar zijn bedrijf, zal volgens De Mooy geen sprake zijn. De raadscommissie voor beroep en bezwaarschriften zal zich over het bezwaarschrift van De Mooy beraden. Vervolgens komt het met advies van deze commissie- in oktober in de gemeenteraad aan dë orde. OEGSTGEEST-De winterkledingbéurs in Oegstgeest werd ook dit jaar weer een groot succes. Talrijke kijkers en kopers bezichtigden de kleding die de Unie van Vrouwelijke Vrijwilligers bijeen had wéten te garen Vandaag beleefde de béurs zijn laatste dag. ZUEJ Zoeterwoude weer een week lang centraal staan. Dat is in die ge meente al een aantal jaren de ge woonte. Het is de bedoeling in die week de Zoeterwoudse Gemeen schap bij het missiewerk te be trekken én daadwerkelijk dit werk te steunen. Zo zal pater Van der Salm op de Zoeterwoudse basisscholen voorlichting geven over zijn werk in Saba, Maleisië. Pater van der Salm is één van Zoeterwoudes tien missionarissen die werk zaam zijn in, Maleisië, Indonesië, Kameroen, Oeganda, Pakistan en Brazilië. Daarnaast wil Zoeter woude betrokken blijven bij de Koffieconcert Aanstaande zondag, om 12 uur 's middags, treden de violist Alexander Skwortsow en de pianist Alexander Warenberg in het Cultureel Centrum in Voor schoten op. Het is de eerste in de door K en O georganiseerde reeks koffieconcerten van dit seizoen. Op het programma staan onder andere een sonate van Tartini en concertdelen van Paganini en Mozart. Tekenlessen In de hiervoor speciaal ingerichte ateliers van de Leidse Onder wijsinstellingen kan ieder die voor zijn of haar plezier tekent of schildert om deel te nemen aan de dagcursussen op dit ge bied. Deze cursussen bestaan uit tien lessen van tweeënenhalf uur die overdag worden gege ven. Daarnaast zijn er in- stuiflessen voor wie zomaar eens wil komen kijken en crea tief bezig willen zijn. De ateliers waar dit gebeurt staan aan de Zi jldijk, vlakbi j het LOI- gebouwencomplex in Leider dorp. Bloemschikcursus In Wassenaar wordt de dit voor jaar begonnen bloemschikcur sus van de Koninklijke Maat schappij Tuinbouw en Pant- kunde de komende twee maan den voortgezet. De cursusavon den worden gehouden in het Je- roenhuis op donderdag 21 en 28 september en op 5 en 12 oktober. Alle avonden beginnen om 8 uur. Tuinbouwvereniging Dezelfde vereniging als die de bloemschikcursus organiseert, in Wassenaar beter bekend als de "Tuinbouwvereniging", houdt maandagavond 25 sep tember haar jaarlijke algemene ledenvergadering in het Jeroen- huis aan de Kerkstraat. Dan zul len de statuten en het huishou delijk reglement worden vast gesteld. Daarna houdt de heer Wandêrs een lezing met dia's over 'Meyëndell, klein en groot, leven en dood'. De avond begint om 8 uur. Welzijnswerk 'Levensbeschouwing en wel zijnswerk' is het thema van een conferentie die in vormingscen trum Oud Poelgeest (Oegstgeest) dit najaar tweemaal zal worden gehouden. Deze conferentie is bedoeld voor een ieder die be trokken is bij het welzijnswerk. De eerste wordt gehouden van donderdag 5 oktober (12 uur) tot zaterdag 7 oktober (5 uur), de tweede van vrijdag 8 december tot zondag 10 december. Belangstellenden kunnen zich on geveer 14 dagen vóór de confe rentie opgeven bij vormings centrum Oud Poelgeest, Postbus 4, Oegstgeest. Tel.: 071-152445. Kinderkledingbeurs De Ünie van Vrouwelijke Vrijwil ligers in Leiderdorp organiseert op maandag 25, dinsdag 26 en woensdag 27 september een kle- dingbeurs voor kinderen van 1 tot en met 14 jaar. Winter- en sportkleding kunnen maandag van 19.30 tot 21.30 uur en dins dag van 9 tot 11 uur worden in geleverd in de hal van de Schep- pingskerk aan de Van Poelgeest laan. Daar worden de kleren ook verkocht, dinsdag van 19 tot 21 uur en woensdag van 10.30 tot 13 VIOS De fancy fair die drumband VIOS het afgelopen weekend in Zoe terwoude heeft gcorganiseert heeft netto ongeveer 5000 gulden opgebracht. De hoofdprijs, een fiets, werd gewonnen door me vrouw Onderwater Schenkel- weg 55. missiegebieden van de voormali ge missionarissen Mulder en Boer, Kiphelion in Kenya en West-Irian. Om geld voor de missiegebieden van de verschillende Zoeter woudse missionarissen bijeen te brengen wordt op donderdag 28 en vrijdag 29 in Ons Huis een vei ling van belangeloos ter beschik king gestelde goederen gehou den. Wie nog wat voor deze vei ling heeft kan dat doorgeven op tel. nr. 01715-1663. De beschik baar gestelde goederen worder op woensdag 27 september op gehaald. Zaterdag 23 en zondag 24 septem ber zal na de diensten in de Chris tus Dienaarkerk een wereldwin kel geopend zijn, waar produkten uit de derde wereld worden ver kocht. Een speciale gezinsmis wordt, op 1 oktober gehouden eveneens in d€ Christus Dienaarkerk. Ook ten bate van de missionarissen wordt vrijdag 6 oktober eer kaartavond van de KPJ gehou den in het Don Bpscohuis, er speelt SJZ op dinsdag 10 oktobei op Haasbroek een speciale wed strijd tegen Meerburg. Burgerlijke stand LEIDEN - Geboren: Sonja L, dr v J van der Plas en C Haverkamp; Berend S, zn v N C Julsing en J S Boekei; Stephan en Dennis zn v J J Smit en J E Frederiks; Murièl M J, dr v J A W Gallert en C M Compeer; Francisca D, dr v A J Disse- veld en G N Ouwehand; Wijnand C, zn v C van Helden en W B de Vink; Björn O, zn v R R Snel en Y A J Tenders; Ilse A M, dr v H J A van der Sterren en J M Ver beek; Sophie IM, dr v J F M van Dam en I M Molenaar; Johan H C, zn v C P van Dijke en L J Roozemond; Anco S A, zn v M C Bergman en M W J Bijlsma. Gehuwd: L Narraina en E M F Mens. Witte Poort kazerne, Noordeinde 2, tel. 120833, adviescentrum voor werklozen, do. van 10.30-12.30 uur. Nieuwe Rijn 20 a, vrouwencafé van 14-17 en 21-24 uur. Troef "Meidengroep", 20-22 uur; sport, 18.30 uur. Hoge Rijndijk 28, spreekuur rechtskun dige dienst leden van het CNV Leiden, i 19.30-20.30 uur. Romanuszaal, Mare, bijeenkomst be-| langengroep alleenstaanden, 20 uur. Gebouw Irene, Hoofdstraat 82 Leider- dorp, do. van 2-4 uur bijeenkomst voor werkelozen, tel. 146586. Leidse Schouwburg, Seth Gaaikema, j one-man-show, 20.15 uur. Vrijetijdscentrum, volksdansen, 19.30 uur; etsen; jazzballet; tekenen en schil deren; gitaar; pottenbakken, 20 uur. Antonius Clubhuis, ledenvergadering j KVP, 20 uur; protest bijeenkomst Boy cot Outspan Actie, 20 uur. Rijksherbarium, Kon. Maatschappij voor Tuinbouw en Plantkunde, lezing, Donderdag begeleiding Nieuwe Rijn 20 a, werkgroep homofilie, I open café avond, 21 uur. Welfare-lokaal Rode Kruis, Leidseweg I 33, Voorschoten, tel. 01717-3309, spreek uur Alg. Ned. Invaliden bond, 19-20 uur. 1 Architectenwinkel, Hooglandse Kerk- gracht 32, vry advies, 19.30-21.30 uur. Architectenwinkel, Pieterskerkhof 19, vrij advies, 20-21 uur. 3e Binnenvestgracht, kantine Clos en Leembruggen, ruilavond philatelica, 19.30 uur. Leidse Schouwburg, Wiener Sangerk- naben, 20.15 uur. Vrijtijdscentrum, sportcafé; fotografie, i saxofoon; Leidse Go club, 20 uur. telijke ordening, 20 il_. Vrijetijdscentrum, filmhuis: "De post- wissel", 21 uur; demonstratie Go-spel, 20 j Sporthal Op Dreef, Leiderdorp, leden vergadering De Rijnschuimers, 20 uur. Gemeentehuis, Leiderdorp, monumen- Apotheken De avond-, nacht- en zondagsdienst der apotheken in de regio Leiden, wordt waargenomen van 12-22 sept., door Haven Apotheek, Haven 18, Leiden, tel. 120085; Apotheek Beker, Kempe- naerstraat lb, Oegstgeest, tel. 153274. Indien het na 11 uur 's avonds niet meer mogelijk is met het openbaar vervoer naar de apotheek te komen, kan men, uitsluitend voor spoedre- cepten, van een taxi, tel. 122444, ge bruik maken. Wijkverpleging Leiden - Interkruis, Middelweg 38, tel. 121753. Leiderdorp - Gezondheidszorg Leider dorp, tel. 140131. Oegstgeest - Interkruis, Lijtweg 7, tel. 154500. Voorschoten - Gezondheidscentrum, v.d. Waalslaan, tel. 4641. Voorhout - zr. A. Vriend, Hooge Wei 203 - Sassenheim, tel. 02522- 12022. SOS-dienst Telefonische hulpdienst, telefoon 071-125202. Voor allen die in moeilijkhe den verkeren. Dag en nacht bereikbaar. Vertrouwelijk. Burgerraadsman Koornbrugsteeg 7, Telefoon 143171 (kantooruren). Spreekuren ma., di. en wo. 11.00-12.00 uur, do, 18.30-20.00 uur. Rechtswinkel Juridisch Adviesbureau,'Noordeinde 2a (voormalig marinecomplex), tel. 130775, Geopend: dinsdag- en donderdagavond Dierenhulpdienst Anna Paulownastraat 15, Leiden. Voor hulpverleningen aan verongelukte kat ten, vogels e.d. in de gemeenten Leiden, Leiderdorp en Oegstgeest. Dag en nacht bereikbaar, tel. 134687. LEIDSCH DAGBLAD DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMGEVING Uitgave: Leidsch Dagblad B.V. Hoofdredacteur Han Mulder. Hoofdkantoor Leiden - Witte Singel 1. Postbus 54 - Giro 57055. Voor betaling van abonnementsgel den uitsluitend giro 28884. Telefoon: 071-144941. Nabezorging van 18.00-19.30 u. Zaterdag van 16.00-18.00 u. Telefoon 071-211515. Indien in gesprek 071-210221. Redactie randgemeenten: Tel.: 071-144941 toestel 219 Privé: Ingrid Cramer 01718-16289 Charles Lennartz, Maredijk 33A, Leiden. Tel. 071-133202. Correspondenten: Leiderdorp: Roel Zaadnoor- dijk. Tel. 071-133202. Oegstgeest Hans Sonders 071- 155854. Voorschoten: Joop Peeters 071-769935. Warmond: Jan Bonjer 01711- 10390. Wassenaar Piet Zonneveld, 01751-13387. Zoeterwoude: Rob Janssen, 017J5-1021. Kwartaalabonnement f 41,75 Kwartaalabonnement Per post f 59,60 Jaarabonnement f155,50 Jaarabonnement Per post f226,90 Losse nummers f 0,60 Abonnementsgelden bij voor uitbetaling te voldoen. Bij automatische overschrij ving geen administratie- en incassokosten.

Leidsch Dagblad | 1978 | | pagina 2