Kloosterschuur praktisch „vol ^v\ IHK KpwJ 4ilf Baden doe je niet in je trouwpak GERARD COX IN ALPHEN Veel belangstelling voor nieuw glastuinbouwgebied in Rijnsburg Vrouwencafé Katwijk over „alleen wonen Z lite fjÉ HJMI ZILVEREN BEELDHOUWSTER /JSL 1p[^ SONJA MEIJER OVER BADHUISPLASTIEKEN WOENSDAG 20 SEPTEMBER 1978 LEIDEN/REGIO RIJNSBURG - De Kloosterschuur, het nieuwe glastuin bouwgebied in Rijnsburg, is praktisch 'vol'. Kwekers hebben voor dertig hectare grond belangstelling aan de dag gelegd; er is (voorlopig) veertig hectare te verdelen. Het zijn niet alleen kwekers uit Rijnsburg die in Kloosterschuur een, nieu\y bedrijf willen opzet ten. Volgens secretaris Langerak van de Stichting ter bevordering tuinbouwstructuur Rijnsburg en omgeving, komen ook kwekers uit de buurt en zelfs uit het West- land. "We wisten dat er interesse was," vertelt Langerak, "maar dat het allemaal zo snel zou lopen, dat hadden we alleen maar durven hopen. En dan te bedenken dat we nog helemaal geen werk zaamheden in het gebied hebben uitgevoerd. Met deze ontwikke ling is de stichting erg blij." Twintig jaar warenmarkt in Katwijk KATWIJK - De Katwijkse waren- markt bestaat twintig jaar. Daar- om is d$ weekmarkt van vrijdag 22 september een feestmarkt. De officiële opening van deze feest- markt is vrijdag om 12.30 uur op het marktterrein langs de Zee- J weg. De1 Centrale Vereniging voor de Ambulante Handel orga- 1 niseert vrijdag tevens een offi- ciële ontvangst voor genodigden in sporthal Cleyn Duin. Die is vanaf 13 uur. Regels over onder wie de grond zal wórden verdeeld, zijn nog niet opgesteld. Met een paar weken hoopt de stichting hiermee rond te zijn. Dan ook zal er worden be keken wat er zal worden geteeld. Langerak: "De veiling Flora zal het ongetwijfeld op prijs stellen als er kwekers in de Klooster schuur komen die ertoe bijdra gen dat er een groter assortimént kan worden aangeboden." Volgend jaar De verwachting is dat in de loop van het volgend jaar de eerste kwekers in het nieuwe gebied aan de slag zullen gaan. Oranje woud, een cultuurmaatschappij in Friesland, werkt op dit mo ment de plannen uit. "Dan kun nen we bekijken wanneer precies de eerste grond eruit gaat," ver telt Langerak. "Hoe sneller dit kan, hoe beter het is. Want dan kun je het renteverlies zoveel mogelijk beperken. Met andere woorden, dan loopt de grondprijs niet uit de hand." Kwekers uit Rijns burg zullen niet worden voorgetrokken als de 'koek' straks wordt verdeeld. "Maar," laat Langerak er direct op volgen, "andersom zal ook niet het geval zijn. Zodra dit aan de orde komt, zullen er spelregels zijn opgesteld. Het assortiment dat de kweker aanbiedt kan-hier- bij een doorslaggevende rol gaan spelen." Diverse kwekers uit Rijnsburg, die 'geen kant' meer uitkunnen voor uitbreiding, willen opnieuw be ginnen in de Kloostertuin. Zij verkopen hun spulletje aan de buurman, die er precies zo op- v staat als zij zelf. Om hoeveel men sen het hier gaat kon Langerak niet vertellen. De secretaris van de stichting ver wacht dat als de werkzaamheden in het nieuwe tuinbouwgebied ter hand zullen worden genomen, er zich nog meer gegadigden zullen aandienen. "Nee, nee, af gewezen hebben we nog nie mand. Tenslotte moet er nog een begin worden gemaakt met de verdeling. Ja, als- er aanvragen binnen zij n voor, zeg maar tachtig hectare, dan zal er moeten wor den gesleuteld. Wij verwachten in ieder geval nog wel enkele aanmeldingen. Tuinbouwgrond is schaars, overal. Dat blijkt wel, omdat er ook vanuit het Westland belangstelling is Regio Als de Kloosterschuur is verdeeld, zijn er dan nog andere mogelijk heden in de buurt voor uitbrei ding van glastuinbouw 9 "Als die er zijn, en ze zijn er ook," bevestigt Langerak, "dan zullen die zo vlug mogelijk in ontwik keling moeten worden genomen. In de regio zijn wel stukken grond die geschikt zijn voor de glastuinbouw. Voorzover mij be kend, zijn ze ook als zodanig op genomen in bestemmingsplan nen. Wanneer wij in Rijnsburg 'vol' zijn, moet de stichting snel stappen ondernemen om nieuwe grond geschikt te maken voor de bloementeelt onder glas." Langerak zegt dat het om grote stukken land gaat. "We moeten daar nu al aan beginnen, want de voorbereiding vergt erg veel tijd." Een modern kassencomplex Low and High Goede start ALPHEN AAN DEN RIJN - De Alphense bowlingploeg Low and High heeft een goede start gemaakt in de competi tie. In Rijswijk won de ploeg alle wedstrijden in de eerste ronde van de nationale leaque 3e klasse D. Daardoor gaat Low and High aan de leiding. Er volgen nogzes speeldagen. Stand: 1. Low and High 17-4971, 2. DDT 16^1944, 3. HBB 10-4679, 4. All Flat 8^1691, 5. BB Ede 8-4532, 6. FSC 8^503, 7. BC Zeist 4-4483, 8. Wrekers 0-4211. KATWIJK - "Alleen wonen, hoe is dat?" Dat is het thema van de ge- spreksavond, die het Vrouwen café Katwijk donderdag 21 sep tember organiseert. De avond is van 20 tot 22 uur in etablissement "de Doedel" aan de E.A. Borger- straat 50. Elke week is daar don derdags vrouwencafé en van tijd tot tijd zijn er thema-avonden. Aanstaande donderdag zal de discussie worden ingeleid door Lydia Gerth van Wijk-Kruijt. Het Vrouwencafé Katwijk schrijft in een persbericht over deze eer ste discussie-avond van het nieuwe seizoen: "Eenzaamheid is een gevoel dat hoort bij alleen, wonen. Maar als je bent ge trouwd, kun je ook wel eens een zaam zijn. Je kunt veel vrienden hebben en je toch wel eens alleen voelen". "Tijdens café-avonden is gebleken dat dit gevoel bij meer vrouwen leeft en dat zij hierover graag eens van gedachten zouden willen wisselen. Alleenstaanden zijn niet eenzamer dan anderen, maar zij zullen misschien wel eerder te maken hebben met het begrip eenzaamheid'* Het persbericht tot slot "Er wórdt veel gedaan voor jongere en ou dere alleenstaanden in de vorm van ciubs en sociëteiten. Voorde groep van 30 tot 60 jaar zijn er weinig ontmoetingsmogelijkhe den, die zijn georganiseerd. Over al dit soort zaken zal hèt gesprek dónderdag gaan". Hillegomse scholier door trein gedood HILLEGOM - De 16-jarige brom fietser Marcel de Groot uit Hille- gom is gisteravond nabij zijn woonplaats om het leven geko men na een botsing met de stop trein Dordrecht-Amsterdam. De scholier werd volgens een woordvoerder van de rijkspolitie vermoedelijk verblind door de laagstaande zon en zag daardoor de signalen van de met automati sche knipperlichten beveiligde overweg niet. Hij werd gegrepen door de trein en was op slag dood. ^LPHEN AAN DEN RIJN - Voor houders van een cultureel jonge ren paspoort (CJP), en alleen voor hen, komt Gerard Cox don derdagavond in Nabij in Alphen aan den Rijn een voorstelling ge ven. Die CJP-ers kunnen dié voorstelling gratis bijwonen. Het programma waarmee Cox komt is gebaseerd op "Niemand weet, dat ik Repelsteeltje heet" een programma, dat Cox vorig jaar ondermeer in Alphen bracht. Speciaal voor de CJP-voorstel lingen, die Cox in de hele provin cie gaat houden, heeft hij dat pro gramma aangepast en "ververst" waarbij hij dan speciale aandacht schenkt aan de mogelijkheden die een cultureel jongeren pas poort biedt. Gerard Cox zal in zijn voorstelling worden bijgestaan door Leoni Jansen (links op de foto) en Simone Kleinsma. De muzikale begeleiding verzorgt de pianist Peter Schön. De voorstel ling in Nabij begint om 20 uur. a De gewraakte vierde plastiek. Tijdens een onlangs gehouden expositie hing er een briefje bij waarop stond "Dit mocht u 26 jaar niet zien" Sonja Meijer bij een van haar werkstukken. De beeldhouwster viert in oktober haar zilder&i jubileum. ALPHEN AAN DEN RIJN/REEUWIJK - '"t Is toch p.rach- tig als je tot de historie hoort", zegt de Reeuwijkse beeld houwster Sonja Meijer breed grijnzend. De nu 48-jarige kunstenares viert binnenkort haar zilveren jubileum als zelfstandig beeldhouwster Tegelijkertijd is in Alphen aan den Rijn het laatste .restje van haar eerste opdracht boven water ge komen, na zesentwintig jaar in een vergeten hoekje op een stof fige zolder te hebben gelegen: de laatste van de vier badhuisplas tieken, die zij indertijd in op dracht van de gemeente Alphen vervaardigde voor een badhuis dat inmiddels al niet meer als zo danig in gebruik is. Plastieken die in 1952 eerst helemaal niet waardig werden bevonden om de gevel van het toen uiterst moder ne badhuis te sieren en waarvan er vier jaar later uiteindelijk drie alsnog werden geplaatst. Het vierde gat in de gevel werd opge vuld met het gemeentewapen en het verguisde plastiek bleef in een stoffig hoekje van de zolder op het raadhuis liggen. Totdat de De Grieken weg! Romeinen vort De academie dicht tAls 't puin geredderd wordt is er iets groots verricht dan zal de wereld'zuiver zijn als 't bad van Alphen aan den Rijn (Het Vrije Volk, 1956) historische vereniging het plas tiek onlangs van zijn stof ont deed, en het gebruikte voor een tentoonstelling in de vitrines van het gebouw Openbare Werken. Badhuisaffaire De badhuisaffaire is voor Sonja Meijer allerminst een stoffige herinnering. Dat zijn hoogstens de plakboeken die op ons ver zoek te voorschijn worden ge haald. Plakboeken barstensvol krantenknipsels - de badhuis plastieken "haalden" alle belang rijke landelijke dagbladen en zelfs de radio besteedde er aan dacht aan - aangevuld met per soonlijke notities van Sonja Meijer. Het Leidsch/Alphens Dagblad was indertijd de eerste die melding maakte van het geval. Net was de "beeldenstorm in een glas water" in Lisse achter de rug, of opnieuw dreigde een beeldenstorm de kop op te steken. Dit keer geen storm in een glas water, maar een storm die zelfs een heel badhuis be roerde, aldus onze krant in die dagen. In de tweede helft van mei 1951 had Sonja Meijer, 23 lentes jong en nog studerend, van een (naar la ter bleek ondergeschikte) amb tenaar en buiten medeweten van burgemeester en wethouders om opdracht gekregen om een viertal gevelstenen te maken van 55x77 cm hoog. De opdracht was zeer ruim: de beel tenissen moesten op het baden slaan. "Nou baden doe je natuur lijk niet in je trouwpak, baden doe je bloot", constateert Sonja Meijer nuchter. En ondanks het feit dat heel wat bloot op de plas tieken schuil ging onder een badhanddoek, vond men de be volking in Alphen niet rijp voor dergelijke kunstuitingen. "Die reden kreeg ik niet van burge meester en wethouders te horen, maar van een journalist van het Leidsch Dagblad" Publiciteit De golf van publiciteit die dat ver haal met zich meebracht, deed de toenmalige burgemeester C. Wit- schey besluiten de kunstenares op het raadhuis te ontbieden. In haar notities over dat bezoek schrijft Sonja Meijer: ver trouwelijk legde hij (de burge meester) een hand op myn schouder en zei me: Wat mij be treft, ik vind het niet zo erg, ik heb wel meer gezien...". Een ontboe zeming die Sonja Meijer in woede deed ontsteken: "Voor mijn part is hij in zes verschillende Parijse tenten geweest, maar wat heeft dat met mijn kunst te maken!", schreef ze na afloop van haar be zoek. Hoe het ook zij, de Alphense ge meenteraad had in die tijd meer gevoel voor politiek dan voor kunst. De beeldhouwster werd Door Christina van II Foto's Will Dijkman arts-kunstbeschermer was die de verguisde kunstwerken wel wil de aankopen om de kunstenares in het zadel te helpen. Hij vond de prijs die zij voor haar werk had gekregen (f300) bovendien zo schandelijk laag, dat hij daar naast bereid was haar een scha deloosstelling te geven. Opnieuw de speelbal in een politiek steek spel tussen burgemeester en wethouders enerzijds en een deel van de raad anderzijds. Een steekspel waarin twee wethou ders zelfs met opstappen dreig den. Met dertien stemmen vóór en vier stemmen tegen besliste de gemeenteraad uiteindelijk dat de plastieken niet de gevel van het badhuis mochten sieren. "Ik heb toen zelf nog geschreven of ik de plastieken terug mocht ko-, pen", aldus Sonja Meijer. In een vierregelig antwoord werd haar verzoek zonder meer van de hand gewezen, zonder dat voor die af wijzing een reden werd gegeven. "Zo eindigde mijn eerste op dracht, lang leve de kunst", schreef Sonja Meijer in die dagen. Maar de badhuisaffaire was toen nog lang niet aan zijn eind. Via via hoorde zij dat er in Den Haag een Van de dokter-kunstbeschermer heeft zij nooit meer wat gehoord, maar in april 1954 werd de kwes tie opnieuw actueel. Een goede vriend schreef haar dat hem dooi burgemeester en wethouders van Alphen was gevraagd nieuwe ge velstenen te maken. (Deze kun stenaar was de ontwerper van de legpenning die werd gemaakt bij de ingebruikneming van de Julianabrug). De betrokken vriend had dat geweigerd maai wierp zich nu op als bemiddelaar: B en W waren wel genegen de plastieken alsnog te plaatsen mits Sonja bereid zou zijn één ol twee van de plastieken te vervan gen door andere. Dat zou dan met name de plastiek moeder en kind betreffen. Sonja Meijer ging op dat verzoek niet in: "Als het al waar is dat de arme bewoners van Alphen niet opgewassen zijn te gen een half bloot beeldje, dan voel ik mij uit hoofde van mjjn beroep helemaal niet geroepen om dit bovendien in de hand te werken", zo motiveerde zij' haar beslissing. Uiteindelijk werden vier jaar later, onder een hicuvye burgemeester, drie van de vief plastieken' - zij het in verkeerde volgorde - als nog geplaatst. Het resterende gat in de gevel werd. opgevuld met het gemeentewapen. De badhuisaffaire is tekenend ge weest voor het Verloop van haal verdere carrière, realiseert de beeldhouwster zich achteraf. Want nauwelijks was de kwestie Alphen achter de rug, of Sonja Meijer stond opnieuw in het volle licht van de schijnwerpers. Dit keer omdat een afgewezen min naar 's nachts haar huisje bin nendrong om haar tweede op dracht kapot te slaan om zodoen de zijn wraakgevoelens bot te vieren. De kleuterschool in Am- merstol, waarvoor het werk be stemd was. moest het bij de offi ciële onthulling door de commis saris van de koningin, met een gipsen voorstudie doen. "Een ontzettende rotervaring", vindt Sonja Meijer. "Men dacht toen werkelijk ijskoud dat ik de zaak in scène had gezet omwille van de publiciteit". Aan publiciteit heeft het Sonja Meijer in al die jaren nooit ont broken. Kort .daarna haalde zij opnieuw dé kranten toen zij door de kantonrechter werd veroor deeld tot een boete van f25. om dat zij op haar eiland in Reeuwijk een atelier had opgetrokken zon der de benodigde vergunningen aan te vragen. Aanvankelijk was er sprake van dat het bouwsel te gen de vlakte moest, maar door tussenkomst van de burgemees tervan Reeuwijk kon het atelier- de pers schrééf toen: "Haar scheppingsdrang was te groot...' - blijven staan. Lijdensweg "Eigenlijk is er altijd wat met mijn opdrachten loos geweest, óf ze kregen niet de plaats die was toe gezegd, öf ze werden door de jeugd vernield etc.", maakt Sonja Meijer de balans op. "Eigenlijk is mijn hele beroepskeuze een lij densweg geweest, thuis waren ze er fel op tegen, de laatste twee jaar van mijn studie heb ik zelf moeten verdienen. Ik vier mijn jubileum straks (op 21 en 22 ok tober met een open huis voor de hele omgeving en een tentoon stelling in de tuin van eigen werk, voor zover dat in bruikleen kon worden afgestaan, red.), dan ook met gemengde gevoelens. Ik heb me afgevraagd of het wel de moeite waard is om zo n lijdens weg te vieren", zegt ze glimla chend; Of ik nog wel eens wat voor Alphen heb gedaan? Nee, ze hebben me nooit meer aangezocht, wezyn er alleen nog wel eens wezen eten in Avifauna. Maar ik zou het wel leuk vinden als ik van Alphen nog eens een opdracht zou krij gen, waar ik minder nare herin neringen aan overhou. Voor mij was het toen echt een pijnlijke zaak".

Leidsch Dagblad | 1978 | | pagina 23